PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με το allshare πρόγραμμα serviio σε windows 7 64bit



chriac
17-09-12, 17:11
Καλησπέρα σε όλους
έχω εγκαταστήσει το allshare πρόγραμμα serviio στο pc το σταθερό και στο laptop για να βλέπω τα αρχεία μεσω δικτύου στην tv (sumsung 40 d6100) και ενώ στο σταθερό το serviio δουλευει μια χαρά στο laptop αντίθετα δεν ανοίγει καν κάνω διπλό κλικ και δεν ανοίγει έτσι ωστε να επιλέξω τα αρχεία που θέλω να κάνω share (ενώ η tv το εντοπίζει κανονικά)
Το ίδιο συμβαίνει (επίσης μόνο στο laptop) και με το allshare της sumsung τι μπορεί να φταίει?:hmm:

constandan
18-09-12, 12:46
Στο σταθερο τη windows εχεις?

chriac
18-09-12, 15:54
Στο σταθερο τη windows εχεις?

windows xp 32 bit service pack 3

constandan
18-09-12, 16:58
λοιπον απο οτι ειδα στο site της samsung παιζει σε 7αρια πανε στον υπολογιστη που δεν παιζει και πατα δεκσι κλικ ιδιοτητες συμβατοτητα και επελεξε το κουτακι που γραφει εκτελεση προγραμματος σε λειτουργια συμβατοτητας για: και εκει κατω θα εχει πολλες εκδωσεις απο διαφορα windows επελεξε windows xp (service pack3) μετα πατα εφαρμογη και ΟΚ και πες μου αν δουλευει.Α! και στην ιδια καρτελα (συμβατοτητα κατω κατω γραφει επιπεδο δικαιωματων και εχει ενα κουτακι που λεει εκτελεση αυτου του προγραμματος με δικαιωματα διαχειριστη κανε ενα κλικ και εδω

stefan_city
18-09-12, 17:42
λοιπον απο οτι ειδα στο site της samsung παιζει σε 7αρια πανε στον υπολογιστη που δεν παιζει και πατα δεκσι κλικ ιδιοτητες συμβατοτητα και επελεξε το κουτακι που γραφει εκτελεση προγραμματος σε λειτουργια συμβατοτητας για: και εκει κατω θα εχει πολλες εκδωσεις απο διαφορα windows επελεξε windows xp (service pack3) μετα πατα εφαρμογη και ΟΚ και πες μου αν δουλευει.Α! και στην ιδια καρτελα (συμβατοτητα κατω κατω γραφει επιπεδο δικαιωματων και εχει ενα κουτακι που λεει εκτελεση αυτου του προγραμματος με δικαιωματα διαχειριστη κανε ενα κλικ και εδω

δεν εχει το Samsung AllShare (http://www.samsung.com/global/allshare/pcsw/), αλλα το Serviio (http://www.serviio.org/).;)

constandan
18-09-12, 19:29
ωραια το ιδιο θα κανεις στο serviio δεν αλλαζει κατι απο αυτα που σου ειπα παραπανω

chriac
18-09-12, 20:19
δεν εχει το Samsung AllShare (http://www.samsung.com/global/allshare/pcsw/), αλλα το Serviio (http://www.serviio.org/).;)
παιδια εκανα αυτο που λετε αλλα δεν εχει στην συμβατοτητα επιλογη για windows xp επισης εχω απενεργοποιησει το firewall

- - - Updated - - -

constandan
18-09-12, 20:42
τη επιλογη εχει?

chriac
18-09-12, 20:53
για windows server 2008 vista servise pack 1,2 και windows 7

stefan_city
18-09-12, 20:57
με λιγο ψαξιμο, διαβαζω πως υπαρχει προβλημα με τη java. εσυ ποια εκδοση εχεις;

chriac
18-09-12, 21:22
version 6 update 20 (build 1.6.0_20-b02)

stefan_city
18-09-12, 21:33
κανε απεγκατασταση την 6u20, και δοκιμασε την 6u35 (http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre6u35-downloads-1836473.html). βαλε πρωτα την 64bit, και μετα την 32bit εκδοση.

chriac
18-09-12, 22:06
τι εννοεις να εγκαταστησω και την 32 bit εκδοση?

stefan_city
18-09-12, 22:09
ναι, εγκατεστησε και τις δυο, αφου πρωτα απεγκαταστησεις την παλια, και ξαναδοκιμασε το serviio.

chriac
18-09-12, 23:53
αν εγκαταστησω και τις δυο ενδεχομενως να προκυψει θεμα δεν ξερω τι εννοεις με αυτο που θα χρησιμευσει ?
εχω τα windows 7 64 bit

Seitman
19-09-12, 08:29
Το serviio δεν το γνώριζα και thanks για την υπόδειξη.
Από περιέργεια το δοκίμασα χθες με τις ίδιες συνθήκες (lap-top win 7 32bit & desktop win 7 64bit) σε Samsung UE40D5000. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα όμως, δούλεψε και στους δύο υπολογιστές απροβλημάτιστα.

stefan_city
19-09-12, 09:01
αν εγκαταστησω και τις δυο ενδεχομενως να προκυψει θεμα δεν ξερω τι εννοεις με αυτο που θα χρησιμευσει ?
εχω τα windows 7 64 bit

στα windows 64bit, τρεχουν εφαρμογες 64bit και 32bit. η υπαρξη και των δυο εκδοσεων java, δε δημιουργει καποιο προβλημα. η καθε εφαρμογη που χρειαζεται να κανει χρηση java, αναλογως με την αρχιτεκτονικη της χρησιμοποιει και την αντιστοιχη εκδοση.

- - - Updated - - -


Το serviio δεν το γνώριζα και thanks για την υπόδειξη.
Από περιέργεια το δοκίμασα χθες με τις ίδιες συνθήκες (lap-top win 7 32bit & desktop win 7 64bit) σε Samsung UE50D5000. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα όμως, δούλεψε και στους δύο υπολογιστές απροβλημάτιστα.

ποια εκδοση java εχεις; ειναι η ιδια και στους δυο υπολογιστες;

Seitman
19-09-12, 09:05
Έγιναν update στην τελευταία έκδοση την περασμένη εβδομάδα. Τώρα ποια είναι αυτή, μη ρωτάς. Δε θυμάμαι :lol:

stefan_city
19-09-12, 11:38
Έγιναν update στην τελευταία έκδοση την περασμένη εβδομάδα. Τώρα ποια είναι αυτή, μη ρωτάς. Δε θυμάμαι :lol:

η τελευταια εκδοση απ' οτι ειδα ειναι η 7u7. διαβασα για προβληματα με τη java 7 σε windows 7 64bit, αλλα θα το δοκιμασω κι εγω αργοτερα, να δω αν θα δουλεψει.

- - - Updated - - -

το δοκιμασα κι εγω, με windows 7 64bit, και την τελευταια εκδοση java 7u7, και δουλεψε κι εδω απροβληματιστα.

οποτε, καπου αλλου ειναι το προβλημα σε εσενα.

αρχικα, κανε απεγκατασταση την εκδοση java που εχεις, και κατεβασε και κανε εγκατασταση την τελευταια απο εδω (http://www.java.com/en/).

δοκιμασε να δεις αν τρεχει το serviio.

αν οχι, πηγαινε εναρξη -> δεξι κλικ στο «υπολογιστης» -> διαχειριση -> απο αριστερα πατα «υπηρεσιες και εφαρμογες» -> υπηρεσιες -> βρες την υπηρεσια "Serviio" και κανε διπλο κλικ πανω της -> στο τυπος εκκινησης επελεξε «αυτοματα» -> απο κατω στο κατασταση υπηρεσιες πατα «εκκινηση» -> ok.

δοκιμασε να δεις αν τρεχει τωρα το προγραμμα.

chriac
21-09-12, 12:34
εκανα αυτο που μου ειπες δεν ανοιγει με τιποτα
τελικα εκανα εγκατασταση το all share της samsung και δουλευει μια χαρα
ευχαριστω παντως για το support

azis21
19-01-13, 22:55
Συμβατότητα της Samsung AllShare με Windows8
Έχουμε κάποια ενημέρωση σχετικά με τη συμβατότητα της Samsung AllShare με τα Windows 8 pro 64bit; Επειδή έχω ελέγξει όλα τα μέσα που μπορώ να σκεφτώ, αλλά δεν υπάρχουν άρθρα σχετικά με τη συμβατότητα του AllShare με τα Windows 8, κάθε φορά που προσπαθώ να ανοίξω AllShare μου δίνει ένα λάθος "ελέγξτε τις ρυθμίσεις του τείχους προστασίας του υπολογιστή σας κοινόχρηστο δίκτυο μπορεί να ' t να βρεθεί "I άτομα με ειδικές ανάγκες Τείχος προστασίας των Windows και το Norton μου εαυτό, αλλά δίνει ακόμα με αυτό το σφάλμα??

NeCrOmAnCeR19
27-11-13, 23:00
έχει αντιμετοπήσει κανείς σας πρόβλημα στο serviio με την ελληνική γλώσσα ??

ενώ υπότιτλούς παίζει κανονικά το πρόβλημα παρουσιάζεται στα tags των mp3 και στα file names.

με windows media player και power dvd δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα στην smart tv.

είμαι σε win 7 x64.

@ ADSLgr.com All rights reserved.