PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕ NETMOD ΕΧΕΙ Ο οτε



aguila21
20-03-03, 15:59
'Εκανα αίτηση να μετατρέψω την τηλεφωνική μου γραμμή σε ISDN αλλά σήμερα που τηλεφώνησα να κλείσω ημερομηνία με τους τεχνικούς μου είπαν οτι υπάρχει πανελλαδική έλλειψη σε netmod και ίσως να έχουν μερικά την άλλη εβδομάδα.Μόλις ρώτησα που οφείλεται η έλλειψη μου είπαν οτι είναι υπηρεσιακό θέμα και δεν μπορούν να μου πούν.

kinq1
20-03-03, 16:02
Μάλλον έχουν έλλειψη λόγω του ότι τους βγαίνουν πολλά ελαττωματικά κομμάτια... Ξέρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κόσμο που έχει αλλάξει netmod λόγω προβλήματος/βλάβης.

wizardsl
20-03-03, 16:27
Να κάμουμε ένα διαγωνισμό για το ποιός έχει τα περισσότερα καμμένα νέτμοντ. Εγώ είμαι στα 3.

grrrrr
20-03-03, 16:35
Να τους στείλουμε τα δικά μας !! (αφού μετατρέψουν τις γραμμές μας σε ADSL)

digimonk
20-03-03, 17:52
...ego pantos to estila 8)

Eksakolouthi na proothi to isdn me nea diafimisi tis otenet stin tv omos!

Kapos anisihitiko den ine auto?

Acid-Venom
20-03-03, 18:01
mpa, pisteyw oti autoi pou exoun katalavei to <<sxetko paixnidi>> tou OTE den 8a psarwsoun. :D

digimonk
20-03-03, 18:20
I hope, pou len ke oi greeks :)

BsK_Junior
20-03-03, 19:12
mallon poulan isdn oso mporoun mexri na dothei to dsl
tora tha mou peis afou exoun elleipsi isdn...pou ksereis omos ti simvolaia exoun me intracom klp?

aguila21
20-03-03, 22:50
Να κάμουμε ένα διαγωνισμό για το ποιός έχει τα περισσότερα καμμένα νέτμοντ. Εγώ είμαι στα 3.

Kai gia pes mou kati molis kaei to netmod ektos apo to internet de doulevei kai to thlefwno? (eimai oligon asxetos se ayta :))

wizardsl
20-03-03, 22:55
Nai, de doyleyei.

trendy
21-03-03, 00:45
Mou exoun tuxei periptwseis filwn mou pou kahke to netmod alla mono to modem tou. Mporouses na kaneis thlefwna kai na mpeis me 56K.
Analogws ti xalaei loipon :)

wizardsl
21-03-03, 02:54
Τότε είναι μάλλον ανάλογα με το βαθμό του εγκάυματος του νέτμοντ. Εμένα θα ήταν πρώτου βαθμού για να μη μπορώ να πάρω κ τηλέφωνα..

Slay
21-03-03, 02:59
Να κάμουμε ένα διαγωνισμό για το ποιός έχει τα περισσότερα καμμένα νέτμοντ. Εγώ είμαι στα 3.

Kai gia pes mou kati molis kaei to netmod ektos apo to internet de doulevei kai to thlefwno? (eimai oligon asxetos se ayta :))

mporeis na doylepseis 1 analogikh syskeyh, otan moy to allaje o texnikos meta apo kapsimo moy eipe oti epishs mporo na gyriso ena jumper kai na xrhsimopoihso 1 data kanali anti ths 1 analogikhs, tora ayto den to dokimasa pote kai den jero an ontos ginetai.

st0rmrd
21-03-03, 07:04
sas prolaba:

o logos einai bebaia...

(TADA, to mantepsate:)

giati erxetai to ADSL

PS. ma kala, pws mas ksefige, ka8e fora pou ginetai kati me times, netmod, radio arbilla, leme oti bgainei to ADSL!

PS2. basika auto to post einai pio poly na sas sygxarw pou den epanalambanetai ta la8h tou parel8ontws, para na eirwneftw

o BsK_Junior den pianetai ws neos akoma :wink:

BsK_Junior
21-03-03, 18:10
mpa...den eimai poli neos.peripou ena xrono diavazo to forum afto

i entiposi mou einai oti o ote siga siga tha antikatastisei to isdn.se ola ta posts ipirxan kai iparxoun mia apo tis dio apopseis: o ote kanei mia kinisi giati prokeitai na eisagei to dsl afto ton kairo OR i kinisi afti den exei sxesi me tin eisodo tou dsl kai den prepei na ksegeliomaste

skeftike kaneis pos polles apo tis ekselikseis ston ote mporei na ginontai gia to dsl,alla oxi toso amesa?gia paradeigma,an einai na dosoun sto deftero eksamino tou 2003 i to 2004(i esto to 2005) dsl, aftes tis allages tha tis ekanan outos i allos kai emeis vriskomaste stin periodo pou exoun ginei oi allages,alla den dothike dsl akoma.theoro afti tin katastasi poli logiki

st0rmrd
21-03-03, 18:33
kamia etairia pou 8elei lefta den "kleinei" mia yphresia gia na paei se mia allh

auto einai ws gnwsto ws kanibalismos, dhladh kamia epixeirhsh den 8elei na kanibalhsei panw se mia yphresia ths

an parei pelates adsl 8a tous parei apo nea paketa kai ligous apo isdn, h' toulaxiston auto 8a htan to kalytero, giati tous isdn pelates tous exei hdh...

an tous anagkasei na paroun adsl, apo elleipsh net mod, apo elleipsh paketwn, h' epeidh apofasisei na mhn yposthrizei isdn pleon, tote oi perissoteroi 8a paroun adsl apo allou, ki oxi apo ote pou tous kremase...

allwste, to antepixeirhma mou einai to e3hs: poio einai to problhma na poulaei isdn kai adsl, dhladh otan h8re to isdn stamathsan na dinoun aplo thlefwno? oxi... profanws kapoia blakeia kanane kai h sygkekrimenh apo8hkh den eixe, h' exoun problhma me ton promh8euth tous (onomata de leme :p)

BsK_Junior
22-03-03, 01:20
kamia etairia pou 8elei lefta den "kleinei" mia yphresia gia na paei se mia allh

auto einai ws gnwsto ws kanibalismos, dhladh kamia epixeirhsh den 8elei na kanibalhsei panw se mia yphresia ths

an parei pelates adsl 8a tous parei apo nea paketa kai ligous apo isdn, h' toulaxiston auto 8a htan to kalytero, giati tous isdn pelates tous exei hdh...

an tous anagkasei na paroun adsl, apo elleipsh net mod, apo elleipsh paketwn, h' epeidh apofasisei na mhn yposthrizei isdn pleon, tote oi perissoteroi 8a paroun adsl apo allou, ki oxi apo ote pou tous kremase...

allwste, to antepixeirhma mou einai to e3hs: poio einai to problhma na poulaei isdn kai adsl, dhladh otan h8re to isdn stamathsan na dinoun aplo thlefwno? oxi... profanws kapoia blakeia kanane kai h sygkekrimenh apo8hkh den eixe, h' exoun problhma me ton promh8euth tous (onomata de leme :p)

mono pou to isdn itan akrivotero apo tin pstn,eno to adsl einai arketa fthinotero apo sixni xrisi tou isdn + megali diafora stin taxitita,pou simainei oti kaneis de tha thelei isdn afou vgei to dsl

st0rmrd
22-03-03, 03:24
auto pou 8elw na pw einai oti einai pio pi8ano h eisagwgikh timh tou adsl na einai apagoreutikh apo to oti o OTE 8a 3egrapsei to isdn kai 8a balei adsl se olous

auth th stigmh exei ena user-base kai bgazei lefta apo auto, den 8a stamathsei na fernei netmod oso 8elei na exei autous tous pelates eyxaristhmenous

kalytera na krathsei autous kai na parei ligoterous apo adsl, para na tous paei olous se kati kainourgio to opoio 8a kostizei ligotero ston xrhsth, mallon den yparxei logos kan na kostizei ligotero ston xrhsth...

h pi8anothta na 3egrapsei to isdn o OTE einai poly mikrh... kati allo synebei kai apla den eixan dia8esima netmod, den synebei to adsl

BsK_Junior
22-03-03, 14:06
an einai etsi,tote o ote de tha dosei pote dsl giati einai fthinotero....
akoma kai an ton piesei i EE kai i EETT mporei na to dosei poli akrivo (150+ Euro/month)oste na sinexistei i megali xrisi isdn

to na eisagei nea texnologia den ton simferei outos i allos giati o kathenas tha protimisei to fthinotero,pou simainei ligotero kerdos gia ton ote(ektos an parousiastei to dsl san kati "kalitero kai akrivotero")

kinq1
22-03-03, 16:42
To dsl ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ σαν τεχνολογία του isdn. Εδώ βέβαια στο Ελλάντα καθυστερήσανε να φέρουνε το isdn 3-4 χρόνια σε σχέση με το εξωτερικό ενώ το dsl το καθυστερήσανε 10-11 χρόνια (αν υποθέσουμε ότι τώρα έχουμε dsl)!!! Στις άλλες χώρες που που αναπτύχθηκε πρώτα το dsl (το οποίο είναι αναλογικό σε αντίθεση με το πιο εξελιγμένο ψηφιάκό isdn) δεν έχουν φυσικά αναπτυχθεί τόσο πολύ οι συνδέσεις isdn για σύνδεση με internet (αφού το dsl είναι ταχύτερο και φτηνότερο), αλλά χρησιμοποιείται κυρίως για τα πλεονεκτήματα που προσφέρει σαν τηλεφωνική γραμμή. (τηλεφωνικά κέντρα κλπ) Εμείς εδώ το χρησιμοποιούμε κυρίως για σύνδεση στο internet αφού πρακτικά οι home users δεν έχουμε τίποτε πιο γρήγορο και πολλές επιχειρήσεις δεν μπορούνε να πανε σε μισθωμένες γραμμές λόγω υπέρογκου κόστους. Οταν και αν μπει κανονικά το dsl ελάχιστοι θα χρησιμοποιούν isdn για σύνδεση στο internet, αλλά από την αλλη ο ΟΤΕ θα αρχίσει να το προωθεί όχι για την υποτιθέμενη τάχύτητά του στο internet αλλά για τα λοιπά του πλεονεκτήματα στην τηλεφωνία. (2η γραμμή, όχι παράσιτα, αναγνώρηση τζάμπα, ευκολότερη σύνδεση με τηλεφωνικά κέντρα κλπ).
Το μόνο ευχάριστο από την καθυστερημένη έλευση του DSL στην Ελλάδα είναι ότι εμείς θα έχουμε κατευθείαν aDSL (που θεωρείται το καλύτερο για οικιακή χρήση) και δεν θα μπλέξουμε με πρώιμες, κατώτερες μορφές DSL που υπήρχαν.

NeK
22-03-03, 17:39
To dsl ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ σαν τεχνολογία του isdn. Εδώ βέβαια στο Ελλάντα καθυστερήσανε να φέρουνε το isdn 3-4 χρόνια σε σχέση με το εξωτερικό ενώ το dsl το καθυστερήσανε 10-11 χρόνια (αν υποθέσουμε ότι τώρα έχουμε dsl)!!! Στις άλλες χώρες που που αναπτύχθηκε πρώτα το dsl (το οποίο είναι αναλογικό σε αντίθεση με το πιο εξελιγμένο ψηφιάκό isdn) δεν έχουν φυσικά αναπτυχθεί τόσο πολύ οι συνδέσεις isdn για σύνδεση με internet (αφού το dsl είναι ταχύτερο και φτηνότερο), αλλά χρησιμοποιείται κυρίως για τα πλεονεκτήματα που προσφέρει σαν τηλεφωνική γραμμή. (τηλεφωνικά κέντρα κλπ) Εμείς εδώ το χρησιμοποιούμε κυρίως για σύνδεση στο internet αφού πρακτικά οι home users δεν έχουμε τίποτε πιο γρήγορο και πολλές επιχειρήσεις δεν μπορούνε να πανε σε μισθωμένες γραμμές λόγω υπέρογκου κόστους. Οταν και αν μπει κανονικά το dsl ελάχιστοι θα χρησιμοποιούν isdn για σύνδεση στο internet, αλλά από την αλλη ο ΟΤΕ θα αρχίσει να το προωθεί όχι για την υποτιθέμενη τάχύτητά του στο internet αλλά για τα λοιπά του πλεονεκτήματα στην τηλεφωνία. (2η γραμμή, όχι παράσιτα, αναγνώρηση τζάμπα, ευκολότερη σύνδεση με τηλεφωνικά κέντρα κλπ).
Το μόνο ευχάριστο από την καθυστερημένη έλευση του DSL στην Ελλάδα είναι ότι εμείς θα έχουμε κατευθείαν aDSL (που θεωρείται το καλύτερο για οικιακή χρήση) και δεν θα μπλέξουμε με πρώιμες, κατώτερες μορφές DSL που υπήρχαν.


Το DSL ΔΕΝ προυπήρχε του ISDN, σαν τεχνολογία η Digital Subscriber's Line αναπτύχθηκε το 1989 στα εργαστήρια, από εκεί και πέρα σάρκα και οστά απόκτησε απο το '93 και μετά αφού είχε περάσει τις απαραίτητες δοκιμές, περαιτέρω αναπτυξείς, επιτροπές, standards και εγκρίσεις για να θεωρηθεί πλήρως εγκεκριμμένο εμπορικό προϊόν (σαφώς για επαγγελματική χρήση).

Ενώ το ISDN αν και δεν έχω κάνει μεγάλη έρευνα, μπορώ να πώ με σιγουριά ότι ήταν στην αγορά πρίν απο το '85 ως προϊόν, όχι βέβαια ευρείας κατανάλωσης αλλά αρκετά για να είναι εμπορεύσιμο.

Ειδικά στην Γερμανία.

Και φυσικά ΚΑΙ οι δυο τεχνολογίες είναι απ'άκρη σ'άκρη ΨΗΦΙΑΚΟΤΑΤΕΣ.

ISDN = Integrated Services DIGITAL Network
DSL = DIGITAL Subscriber's Line

Μόνο και μόνο από την ονομασία τους καταλαβαίνει κανείς αν είναι η όχι ψηφιακές.

Η διαφορά της μίας τεχνολογίας από την άλλη είναι ότι η μεν DSL είναι καθαρά για μεταφορά δεδομένων (DATA), δηλαδή επικοινωνία μεταξύ υπολογιστών, η δε ISDN είναι καθαρά για υπηρεσίες τηλεφωνίας (εξού και το χαμηλό bandwidth).

Φιλικά.
Γιάννης.

rock 'n' roll
01-04-04, 22:11
Παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται, πάντως εγώ, που έκανα αίτηση την προηγούμενη βδομάδα και πήρα σήμερα τηλέφωνο, μου είπαν ότι Netmod θα έχουν μετά από ενάμιση μήνα :lol: :shock: Και ποιος ξέρει αν και τότε θα έχουν :evil: 8)!!!!!

Μήπως μπορείτε να με κατατοπίσετε να αγοράσω κάτι παρόμοιο (που να μην έχει προβλήματα) σε φυσιολογίκή τιμή(κάτω από 200 ευρόπουλα) :wink: ;

Dslmaniac
01-04-04, 22:32
Κάνα νέο; :D
Rock n roll παίρνε τους συνέχεια τηλέφωνα μήπως και βρεις κανένα από αυτά που θα γυρίζουν πίσω στον OTE, όσοι έχουν ISDN, θέλουν DSL και επειδή δεν υπάρχουν πόρτες για DSL over ISDN, κάνουν μετατροπή τη γραμμή τους σε PSTN και αναγκαστικά δίνουν το Netmod πίσω (μπάχαλο δηλαδή) :D

opimis
04-04-04, 15:24
Παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται, πάντως εγώ, που έκανα αίτηση την προηγούμενη βδομάδα και πήρα σήμερα τηλέφωνο, μου είπαν ότι Netmod θα έχουν μετά από ενάμιση μήνα :lol: :shock: Και ποιος ξέρει αν και τότε θα έχουν :evil: 8)!!!!!

Μήπως μπορείτε να με κατατοπίσετε να αγοράσω κάτι παρόμοιο (που να μην έχει προβλήματα) σε φυσιολογίκή τιμή(κάτω από 200 ευρόπουλα) :wink: ;

Μάλλον να κάνεις λίγη υπομονή. Μια φίλη μου έκανε αίτηση τέλη Φεβρουαρίου και τη γραμμή την πήρε περίπου στα μέσα Μαρτίου. Φυσικά το netmode που της έφεραν, είχε την σκόνη από τον προηγούμενο χρήστη επάνω του, την ρώτησαν με τι τρόπο θα το συνδέσει (σειριακά η USB) , της άφησαν κι ένα καλώδιο σειριακό. Κι επειδή έτυχε να είμαι κι εγώ στο σπίτι εκείνη την ώρα και μέσα από την όλη κουβέντα που είχαμε ήξερε ότι έχω isdn γραμμή στο σπίτι και στο γραφείο, με ρώτησε αν είχα το cd με τους drivers, γιατί αυτός δεν είχε μαζί του εκείνη την ώρα !!!
Να πω ακόμη ότι το χαρτί που είχε μαζί του ο τεχνικός του πΟΤΕ, είχε ημερομηνία 4-5 μέρες πριν, απλά δεν έβρισκε τη φίλη μου στο σπίτι τα πρωινά.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τελικά δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα συγκεκριμένο, μπορεί να λένε 1,5 μήνα αναμονή και το netmode να έρθει πολύ πιο γρήγορα, αναλόγως πόσα επιστρέφουν από μετατροπές της γραμμής*.

*(αυτό που σου έγραψε και ο dslmaniac δηλαδή)

αν φανείς τυχερός όπως η φίλη μου θα έχεις το netmod σύντομα… και η «θεά τύχη» μαζί σου! :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.