PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρώτηση Conn x - Otenet



leotzian
16-12-06, 11:20
Γειά σε ολους και Χρόνια Πολλά
Ηθελα να σας κανω μια ερώτηση
Εγω ειχα παρει Connex 1024 που εγινε 2048, και λήγει τελος χρόνου. Στην περιοχή μου η μόνη υποδομη απο γραμμές ειναι ΟΤΕ ( ειμαι σε χωριό )
Αν θέλω να αλλάξω provider μονο γίνεται? Νά κρατησω τοην ΟΤΕ και να αλλάξω πάροχο?
Γιατί συν τοις αλλοις δεν υπάρχουν και πόρτες πλέον εδώ
Εγώ πληρώνω περίπου 40€ ολα μαζί τον μήνα την 2048 που ειναι σαν 1024
Αν γινεται χωρίς να χάσω την γραμμή μου, ποιον προτείνετε
Ευχαριστώ

dimfarma
16-12-06, 11:44
Καλημέρα και χρόνια πολλά δες πρώτα αν υπάρχει στην περιοχή σου διαθεσιμότητα (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/dsl_line_info.php) από άλλους παρόχους και τα λέμε
Μια ερώτηση γιατί θες να αλλάξεις;

leotzian
16-12-06, 12:05
Δεν υπάρχει τιποτε απο κανένα
Εχω καποια προβλήματα, και το ψάχνω προκαταβολικά να δω τί γίνετε,αν και πιστευω στο προβλημα μου φταιει ο ΟΤΕ και οχι ο παροχος Ιντερνετ. ( Περιορισμός πακέτων UDP )
Θά κοιταξω να παρω κανενα DEMO απο αλλο παροχο να δω τι γινεται

antonism
16-12-06, 13:02
Δεν υπάρχει τιποτε απο κανένα
Εχω καποια προβλήματα, και το ψάχνω προκαταβολικά να δω τί γίνετε,αν και πιστευω στο προβλημα μου φταιει ο ΟΤΕ και οχι ο παροχος Ιντερνετ. ( Περιορισμός πακέτων UDP )
Θά κοιταξω να παρω κανενα DEMO απο αλλο παροχο να δω τι γινεται

Πρώτα πάρε demo απο άλλους isp για να δείς ποιός φταίει. Την γραμμή μπορείς να την κρατήσεις και να πάρεις άλλο provider αλλά δεν ξέρω αν σε συμφέρει οικονομικά γιατί η γραμμή του ΟΤΕ μόνο στα 2048 κάνει 40€.

enwsitis21
16-12-06, 13:50
Γειά σε ολους και Χρόνια Πολλά
Ηθελα να σας κανω μια ερώτηση
Εγω ειχα παρει Connex 1024 που εγινε 2048, και λήγει τελος χρόνου. Στην περιοχή μου η μόνη υποδομη απο γραμμές ειναι ΟΤΕ ( ειμαι σε χωριό )
Αν θέλω να αλλάξω provider μονο γίνεται? Νά κρατησω τοην ΟΤΕ και να αλλάξω πάροχο?
Γιατί συν τοις αλλοις δεν υπάρχουν και πόρτες πλέον εδώ
Εγώ πληρώνω περίπου 40€ ολα μαζί τον μήνα την 2048 που ειναι σαν 1024
Αν γινεται χωρίς να χάσω την γραμμή μου, ποιον προτείνετε
Ευχαριστώ

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

Από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι δέν έχει γίνει αναβάθμιση του bandwidth στο dslam της περιοχής σου.Γι'αυτό άλλωστε συγχρονίζεις στα 2048 , αλλά κατεβάζεις/ανεβάζεις σύμφωνα με 1MBit.
Το συγκεκριμένο θέμα είναι καθαρά αρμοδιότητα του ΟΤΕ, ο χ-ψ internet provider δέν μπορεί να κάνει τίποτε.
Στα πακέτα conn-x τώρα, μπορείς να κρατήσεις τη γραμμή στον ΟΤΕ και να έχεις άλλον πάροχο εκτός ΟΤΕΝΕΤ.

Talos82
16-12-06, 14:32
Όντως από οικονομικής άποψης δεν σε συμφέρει καθόλου η αορίστου 2048. Αφού υπάρχει πρόβλημα και με τις πόρτες πηγαινε καλύτερα ξανά σε connex.
Υπάρχουν μάλιστα και συγκεκριμένες προσφορές που μπορείς να εκμεταλλευτείς αυτή την περίοδο.
Κάνε ενα κόπο και δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=63020). Όλα σχετικά με το connex και τις σχετικές επιλογές μετά τη λήξη του, έχουν απαντηθεί.

leotzian
16-12-06, 16:03
Ευχαριστώ για τίς απαντησεις
Εγω τωρα εχω Connex 2048 πληρωνω τον μήνα περίπου 40€ ολα μέσα
Τώρα για την αναβαθμηση πρεπει να εχει γίνει γιατί το modem κλειδώνει 2048 και η otenet με λει S3.
Οι ταχύτητες οπως διαβαζω και στo φορουμ ειναι σχετικες αναλογως τα DSLAM εχω κατεβασει και με 220 συνηθως 140 καμμια φορα 80 τι να γίνει....
Αλλα εναλακτικα δύκτυα δεν εχω εδω με τον ΟΤΕ σχετικα ευχαριστημενος ειμαι, τωρα για το προβλημα που εχω πηρα ενα demo hol να δώ αν θα μου το παρουσιάσει,και να συμπεράνω αν φταιει ΟΤΕ η ΟΤΕΝΕΤ.
Περιλητικα.Ξεκιναω καποιες εφαρμογές που χρειζονται πολλες ανοικτες UDP συνδεσεις, 400 περιπου, απο bandwith τιποτε ουτε 8Κβ/sec, και με την παροδο της ωρας περιπου 5 -7 πεφτουν οι συνδέσεις απο 400 σε 40-50,και εχω προβλημα.
Ο μονος τροπος να αποκαταστησω το προβλημα ειναι disconect connect το ρουτερ,για να αλλάξει η IP. Συνήθως αλλάζει πάντα. Αν καμμια φορα δεν αλλάξει το προβλημα παραμενει
Το βλέπω σαν κατι να περιορίζει με το ζόρι τίς UDP
Δεν ξέρω παντως με HOL μετα από 3,5 ωρες ειναι οκ, θα δειξει μετα απο 7 ωρες

dimfarma
17-12-06, 11:11
Τώρα για την αναβαθμηση πρεπει να εχει γίνει γιατί το modem κλειδώνει 2048 και η otenet με λει S3.

Το S3 συ μένει την ταχύτητα 2048, S2 η ταχύτητα 1024 και S1 την 768

leotzian
17-12-06, 11:22
Το ξέρω για το S3
Πηρα Demo απο την HOL αλλα τελικα ειναι για 5 ωρες. Δεν μπορεσα να βγαλω ακρη γιατι το προβλημα που εχω ξεκιναει μετα τισ 6 ωρες.
Κοιταξτε εγω τώρα εχω απο περισυ CONNEX 2048 και OTENET S3 πληρωνω ολα μαζί περιπου 40€ με το ΦΠΑ.
Αν υποθεσουμε οτι μεινω στον ΟΤΕ ( Δεν εχω και αλλη επιλογη, δεν υπέρχουν εναλακτικά δύκτια )
ποσο θα πληρωνω στον ΟΤΕ μονο για την γραμμή? γιατί εγω για την προσβαση στο Internet που κοιταξα σε αλλους παροχους εχουν μονο την προσβαση γυρω στα 40€, μονο η Vivodi βλέπω και την εχει φτηνοτερα, ποσο θα μου ερθει συνολοκα ο μηνας?
Επίσης μηπως ξερετε αν η Vivodi δινει demo μια δυο μερες?

Talos82
17-12-06, 14:30
Όλοι οι πάροχοι πάνω κάτω την ίδια τιμή έχουν στην πρόσβαση (δηλ. 40€) γιατί μεταπωλούν γραμμές του ΟΤΕ. Η τιμή της vivodi που κοίταξες αναφερόταν σε γραμμή ΑΡΥΣ (ΟΤΕ δηλαδή) ή στο δικό της δίκτυο (που δεν σε καλύπτει)?

Οι επιλογές σου είναι οι εξής:
1) Κρατάς την γραμμή από τον ΟΤΕ σε αορίστου + παίρνεις και σύνδεση από όποιον θέλεις. Δεν υπάρχει διακοπή στη γραμμή. 40€ + 43€ περίπου, δηλαδή 80+ € το μήνα!

2) Ξανά connex. 40€ το μήνα, δεν υπάρχει διακοπή της γραμμής.

3) Αν το connex που είχες πάρει ήταν εξάμηνο, σου εγγυάται τις τιμές για άλλους έξι μήνες. Δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ τίποτα και συνεχίζεις με την ίδια τιμή για άλλο ένα εξάμηνο, κατά την διάρκεια του οποίου μπορείς όποτε θέλεις να διακόψεις.

4) Κόβεις τον ΟΤΕ και αγοράζεις όποιο πακέτο θέλεις από τους άλλους παρόχους (με γραμμή ΑΡΥΣ). Η γραμμή θα διακοπεί. Η τιμή εξαρτάται από το πακέτο που θα βρείς. Ρίξε καμιά ματιά στα sites των παρόχων.

Πιστεύω να σε κάλυψα και να μην έχεις άλλες απορίες επί του θέματος.

leotzian
17-12-06, 15:21
Talos82 Ευχαριστώ με καλυψες πλήρως

Διακοπή δεν συζητατε διοτι πορτες δεν υπάρχουν
Εγω το εχω Αορίστου Connex ολα μαζί ΟΤΕ+ΟΤΕΝΕΤ 40€ ( υπαρχει περιπτωση αν ληξη το εξαμηνο να αυξηθή η τιμή )
Δηλαδη αν πάρω αλλο παροχο θέλω 80€ ( βοηθεια )
Οποτε οπως και ναχει μενω ως εχω μην ψαχνω για μπελάδες

Ευχαριστώ Χρόνια Πολλά

@ ADSLgr.com All rights reserved.