PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο θέμα με τον συγχρονισμό της γραμμής μου



Seitman
19-09-12, 08:44
Λοιποοοοοοοοοοοοον...

Το Σάββατο τα ξημερώματα και μετά από κακοκαιρία, το router έχασε τον συγχρονισμό του και από το τηλέφωνο ακούγονταν έντονος θόρυβος (φύσημα και χρατς-χρουτς).

Σε επανειλημμένες προσπάθειες μου να συγχρονίσει το router δεν ήταν δυνατόν και αν γίνονταν ήταν μετά από 20 λεπτά μέχρι 1 ώρα και κρατούσε μόνο για κάνα 10λεπτο. Δηλώθηκε βλάβη και τη Δευτέρα το βράδυ ειδοποιήθηκα ότι αποκαταστάθηκε. Με "κλείδωσαν" σε 4άρι προφίλ και όλα φαίνονταν ΟΚ.

Τρίτη πρωί όμως το βρήκα πάλι off. Το ίδιο και σήμερα. Αλλά, μόλις σήκωσα το ακουστικό να δω αν ακούγεται πάλι θόρυβος ως δια μαγείας το router συγχρόνισε :lol: Στα 3900, αντί 6900 όπου είμαι συνήθως και με το περίεργο AnnexL στις πληροφορίες :scratch Μέχρι τώρα ήξερα ότι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή, όταν σηκώσεις το ακουστικό πέφτει το ADSL. Τι στο καλό ρε παιδιά; Καμιά ιδέα κανείς;

Να συμπληρώσω ότι δηλώθηκε εκ νέου βλάβη χθες και έγιναν όλες οι άμεσες ενέργειες σε περίπτωση εμπλοκής του G3:

Αλλαγή φίλτρων/splitter
Δοκιμή και με άλλο modem-router
Δοκιμή χωρίς καμία τηλεφωνική συσκευή.

sdikr
19-09-12, 10:27
Μήπως πέρασε νερό εκεί έξω που έρχεται η γραμμή του οτε;

balandis
19-09-12, 10:29
ειχα και γω κανα 20 λεπτο διακοπης αλλα το θεμα ειναι οτι ανεβηκαστα 5100 και βαλε ....πριν κανα δυο μερες..και την επομενη μερα σερνοταν πληρως μηδενικη ταχυτητα και δεν εμπαινε πουθενα...:τι θα γινει με δαυτους ολο προβληματα εχουμε γενικως θα ελεγα:hmm:και γιατι να χασειςτην ταχυτητα σου πολλοι ειμαστε σε 4αρι προφιλ εχει μπουκωσει το συμπαν:down:

emeliss
19-09-12, 10:30
Δήλωσε βλάβη για τον θόρυβο που ακούς στο τηλέφωνο.

Υπάρχει 4άρι προφίλ;;;

balandis
19-09-12, 10:31
αν εχεις θορυβο δωσε βλαβη...και γω ειχα και μου καναν αλλαγη γραμμης και εστρωσε:oneup:

Seitman
19-09-12, 10:32
Μήπως πέρασε νερό εκεί έξω που έρχεται η γραμμή του οτε;

Άντε και πέρασε νερό. Γι' αυτό με το ακουστικό και τον συγχρονισμό τι λες;

@emeliss
Δηλώθηκε δύο φορές. Σάββατο & χθες.

sdikr
19-09-12, 10:33
Άντε και πέρασε νερό. Γι' αυτό με το ακουστικό και τον συγχρονισμό τι λες;

Όταν περνάει νερό και κάνει βραχυκύκλωμα, πολλά μπορεί να γίνουν

Seitman
19-09-12, 11:12
Υπάρχει 4άρι προφίλ;;;

Έτσι μου είπαν...

agrelaphon
21-09-12, 19:33
Δήλωσε βλάβη τηλεφωνίας, όχι adsl ;)

balandis
21-09-12, 19:39
ειμαι σε 4αρι προφιλ ετσι μου εχουν πει

billtheo
26-09-12, 18:22
Παρόμοιο πρόβλημα (χωρίς θόρυβο στη γραμμή) είχα πριν από καιρό κι εγώ. Με ταλαιπώρησαν 2 μήνες όπου πρακτικά δεν είχα internet και τα νεύρα μου είχαν σπάσει. Κάθε 2 μέρες έδινα βλάβη, έρχονταν οι τεχνικοί και τίποτα δεν γινόταν. Έφτασα να πάω και να τα σπάσω όλα στον ΟΤΕ για να λυθεί το θέμα.
Τελικά μου είπαν ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα αν κάποιος εναλλακτικός βάλει σύνδεση στο κουτί δίπλα στη δική σου γραμμή (!!!) Μου άλλαξαν θέση στο κουτί κι από τότε δεν είχα πάλι πρόβλημα...

Seitman
28-12-12, 18:10
Τελικά μετά από καιρό το θέμα φαίνεται να έχει διευθετηθεί προσωρινά και μέχρι η καλωδίωση να γίνει υπόγεια, ο ευγενικότατος τεχνικός για θέματα ADSL της περιοχής (και αφού κατάλαβε ότι σκαμπάζω 2-3 πράγματα) τσίτωσε το transmission power της γραμμής μου στο μέγιστο επιτρεπτό και είμαι ΟΚ εδώ και 1 εβδομάδα. :biggrin:

Vitruvian78
28-12-12, 23:32
Παρόμοιο πρόβλημα (χωρίς θόρυβο στη γραμμή) είχα πριν από καιρό κι εγώ. Με ταλαιπώρησαν 2 μήνες όπου πρακτικά δεν είχα internet και τα νεύρα μου είχαν σπάσει. Κάθε 2 μέρες έδινα βλάβη, έρχονταν οι τεχνικοί και τίποτα δεν γινόταν. Έφτασα να πάω και να τα σπάσω όλα στον ΟΤΕ για να λυθεί το θέμα.
Τελικά μου είπαν ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα αν κάποιος εναλλακτικός βάλει σύνδεση στο κουτί δίπλα στη δική σου γραμμή (!!!) Μου άλλαξαν θέση στο κουτί κι από τότε δεν είχα πάλι πρόβλημα...

Τι τους έσπασες; Χιχιχι:rofl::p

Ingenius
29-12-12, 01:18
Παρόμοιο πρόβλημα (χωρίς θόρυβο στη γραμμή) είχα πριν από καιρό κι εγώ. Με ταλαιπώρησαν 2 μήνες όπου πρακτικά δεν είχα internet και τα νεύρα μου είχαν σπάσει. Κάθε 2 μέρες έδινα βλάβη, έρχονταν οι τεχνικοί και τίποτα δεν γινόταν. Έφτασα να πάω και να τα σπάσω όλα στον ΟΤΕ για να λυθεί το θέμα.
Τελικά μου είπαν ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα αν κάποιος εναλλακτικός βάλει σύνδεση στο κουτί δίπλα στη δική σου γραμμή (!!!) Μου άλλαξαν θέση στο κουτί κι από τότε δεν είχα πάλι πρόβλημα...

Ου 666 κακοί εναλλακτικοί φταίτε τώρα ΚΑΙ για το crosstalk!! :rofl:

Ρε τι διαβάζουμε!!! :rolleyes:

Vitruvian78
29-12-12, 02:28
Ήταν απελπισμενοι για μια δικαιολογία, γιατι θέλανε να αποφυγουνε κι αλλα σπασίματα! :rofl::rofl::whistle:

escapee
30-12-12, 02:06
Ήταν απελπισμενοι για μια δικαιολογία, γιατι θέλανε να αποφυγουνε κι αλλα σπασίματα! :rofl::rofl::whistle:
χαχαχα καλα δεν υπαρχεις ! :clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.