PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο 2 - VoIP MODEM/Router διαφορετικών ISP σε σύνδεση με TP-LINK TL-R470T (Load Balance Broadband Router,)



masterasa
19-09-12, 08:46
Καλημέρα,

Έχω δύο (δυστυχώς VoIP) modem/router ενεργά σε διαφορετικούς ISP (Cyta & Forthnet).

Επιθυμώ τις δύο ADSL να τις κατευθύνω σε αυτό: TP-LINK TL-R470T+ 4WAN Load Balance Broadband Router, ώστε να δίδετε δυνατότητα για διαχείριση φορτίου αλλά το σημαντικότερο backup γραμμής!
Το θέμα είναι επειδή τα VoIP Modem Router δε έχουν λειτουργία για bridge mode (+ τα τηλ!) ώστε η pppoe να γίνει μέσα απ το TP-LINK, το οποίο θα διαχειρίζεται τις δυο γραμμές.
Νομίζω για να λειτουργήσει με τον υπάρχον εξοπλισμό πρέπει τα δύο Modem να είναι σε bridge mode, να συνδεθούν στα WAN Port του TP-LINK και έπειτα απ το UI του να οριστεί το wan mode: σε pppoe για να περαστούν τα στοιχεία σύνδεσης των παρόχων.

Υπάρχει και άλλος τρόπος ?



http://www.youtube.com/watch?v=21CEa4Bf7cw (P-LINK TL-R470T+ 4WAN Load Balance Broadband Router)

ixtlilton
19-09-12, 12:07
Το εριξες μια ματια αυτο?
http://www.tp-linkru.com/Resources/document/TL-R480T_V4.0_User_Guide.pdf

masterasa
19-09-12, 16:09
Το εριξες μια ματια αυτο?
http://www.tp-linkru.com/Resources/document/TL-R480T_V4.0_User_Guide.pdf

Πριν αναρτήσω την ερώτησή μου διάβασα το manual του μοντέλου, θέλω δεύτερη γνώμη, παρακαλώ

Bitelonius
15-05-13, 12:56
@masterasa

Καλημέρα masterasa! Τελικά βρήκες άκρη?
Επειδή βλέπω ότι δεν πήρες απάντηση!Βρίσκομαι στην ίδια περίπτωση!

tsiris
18-05-13, 11:19
Νομίζω ότι στο TP-Link μπορείς να βάλεις δυναμική IP στις WAN που θα χρησιμοποιείς. Δεν εννοώ public IP, άλλα εσωτερική IP στο ίδιο subnet με τα modem router. Δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά θα δουλέψει. Προβλήματα μπορεί να έχεις αν θέλεις πρόσβαση σε εσωτερικές συσκευές από έξω, καθώς το τοπικό σου δίκτυο θα περνάει από δύο NAT για κάθε σύνδεση, όπως επίσης μπορεί να έχεις πρόβλημα όταν πέφτει η μία DSL, καθώς το TP-Link δεν ξέρω αν θα μπορεί να το καταλαβαίνει αυτό.
Όσον αφορά την PPPoE σύνδεση με την CYTA, αν έχεις Thomson modem, κάνε disconnect την σύνδεση Internet, σβήσε τα username/password από την σύνδεση και δοκίμασε PPPoE connection από το TP-Link. Εγώ έτσι έχω το δικό μου modem της CYTA και μου δουλεύει το PPPoE, όχι με TP-Link, άλλα με δύο διαφορετικά router που έχω δοκιμάσει δούλεψε. Προσοχή στο MTU που θέλει τιμή 1462. Αν πάλι έχεις Pirelli modem,νομίζω ότι μπορείς να το γυρίσεις σε bridge mode, καθώς σε άλλα ποστ του forum έχει αναφερθεί ότι χρήστες ζήτησαν bridge mode από τη CYTA και τους έστειλαν modem Pirelli. Κάτι ανάλογο μπορείς να δοκιμάσεις και με την Forthnet

Bitelonius
20-05-13, 00:07
Να σε καλα Tsiris για την απάντηση! Θα κάνω δοκιμές...και αν κολλήσω κάπου θα ξαναστείλω!

griniaris
26-06-15, 20:17
Ξεθαβω το νημα μιας και εχω το ιδιο προβλημα με 4νετ.

Υπαρχει κανενα νεοτερο?

jkoukos
26-06-15, 20:47
Η υλοποίηση της voip τηλεφωνίας στην Cyta γίνεται μέσω 2ου VC οπότε είναι σχετικά εύκολο να εφαρμοσθεί.
Μπορείς να το ζητήσεις τηλεφωνικά και μέσω remote, κάνουν τις κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε η συσκευή τους να παίζει σε Bridge mode και μαζί η τηλεφωνία και όλα τα υπόλοιπα τ' αναλαμβάνει το άλλο router.
Επιπλέον στα εταιρικά προγράμματα μπορεί να ρυθμιστεί ο/οι λογαριασμοί της τηλεφωνίας σε δικό σου Asterisk PBX.

Στην Forthnet έχεις ρωτήσει αν μπορεί να παίξει με παρόμοιο τρόπο;

griniaris
26-06-15, 22:15
Βασικα με την 4νετ εχω προβλημα.

Εχω φτιαξει μια χαρα το WAN1 με τον οτε με ppoe, κανει συνδεση και εχω ιντερνετ.
Στην WAN2 + 3 εχω βαλει τις 2 γραμμες 4νετ.

Οτι και αν εχω δοκιμασει ΔΕΝ δουλευει.

ΔΕΝ μπαινει σε bridge (ειναι κλειδωμενο) καθως επισης ΔΕΝ το κανουν και αυτοι.

Το μονο που μπορουν να κανουν ειναι λενε να δρομολογησουν ΟΛΗ την κινηση μεσω της λαν1 του modem-router σε μια συγκεκριμενη ΙΡ.

Το εκαναν..... αλλα παλι τιποτα. Το δοκιμασα να βαλω static...τιποτα. Το δοκιμασα dynamic.... τιποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.