PDA

Επιστροφή στο Forum : Μη αναγνώριση speedtouch. Ζητείται βοήθεια επειγόντως!



ifiwasadog
27-05-04, 18:55
Χαίρεται.

Επειτα από αναμονή 2 μηνών επιτέλους ο ΟΤΕ αποφάσισε να βάλει νέες πόρτες στην περιοχή μου. Σήμερα το πρωί παρέλαβα το Alcatel SpeedTouch 530i. Από το μεσημέρι παλεύω να το συνδέσω αλλά τίποτα. Έχω γραμμή ISDN και χρησιμοποιώ splitter. Τα λαμπάκια όλα πράσινα.

Ακολουθώ τις οδηγίες που διάωασα στον ΟΤΕ. Δηλαδή:

1) Άμεση αναγνώσιρη από τα XP και εγκατάσταση χωρίς πρόβλημα.
2) Στα properties της νέας σύνδεσης (Local Area Connection)που δημιουργείται βάζω στο TCP/IP τη διεύθυνση 10.0.0.139
Subnet mask: 255.255.255.0
Default gateway: 10.0.0.138

"Επιβεβαιώνω", όπως λέει και ο ΟΤΕ στο manual ότι το Alcatel απαντάει δίνοντας ping 10.0.0.138 και παίρνω 4 replys.

Από κει και πέρα οι οδηγίες λένε να κάνω SetUp από το CD της Alcatel. Και εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα, διότι απλά το modem δεν εντοπίζεται από το πρόγραμμα.

Τρέχω το διαγνωστικό, μου λέει ότι δεν έχω κάνει install το TCP/IP. Δεν ισχύει.

Παίρνω τηλέφωνο στον ΟΤΕ, μιλάω με έναν τύπο, του λέω το πρόβλημα, με βάζει να κάνω τα ipconfig και ping 10.0.0.138 και βγάζουν αυτά που σας είπα. Του λέω ότι είχα ακόμη installed το netmod και μου λέει ότι αυτό είναι 99% το πρόβλημα. Ξεσυνδέω netmod, το κάνω uninstall. Πάλι τίποτα. Στο μεταξύ οι τεχνικοί του ΟΤΕ πήαν σπίτια τους. Πήρα τηλέφωνο της ACN όπου σήμερα αγόρασα σύνδεση, καμμία απολύτως βοήθεια. Αν δεν είναι Zyxel δεν ξέρουν τίποτα.


Μήπως υπάρχει guru που μπορεί να με βοηθήσει???

Ευχαριστω

EvilHawk
27-05-04, 19:56
Τι σύνδεση έχεις χρησιμοποιήσει ethernet ή usb?

iNCubO
27-05-04, 20:00
Και εγώ έχω αυτό το μόντεμ..λοιπόν άκου τι θα κάνεις...σύνδεσε το και με τισ δδύο μεθόδους (usb k ethernet) κι βάλε το cd...ακολούθα το wizard κ μόλις τελειώσεις κράτα ένα από τα δύο καλώδια κ θα είσαι οκ..

sdikr
27-05-04, 20:09
1) Άμεση αναγνώσιρη από τα XP και εγκατάσταση χωρίς πρόβλημα.
2) Στα properties της νέας σύνδεσης (Local Area Connection)που δημιουργείται βάζω στο TCP/IP τη διεύθυνση 10.0.0.139
Subnet mask: 255.255.255.0
Default gateway: 10.0.0.138

δοκίμασε με netmask 255.0.0.0

ckbond
27-05-04, 20:27
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου κάνει αυτά τα προβλήματα, όταν έστησα ένα αντίστοιχο modem η εγκατάσταση του ήταν πανεύκολη, αφού συνέδεσα το καλώδιο του δικτύου έβαλα το cd ξεκίνησε το auto run στην συνέχεια μέσω του wizard που έχει έκανα τις ρυθμίσεις, μετά έκανε εγκατάσταση ένα διαγνωστικό προγραμματάκι ονόματι Dr. SpeedTouch νομίζω ή κάπως έτσι και αμέσως μπήκα internet…
Έχεις την δυνατότητα να το δοκιμάσεις σε άλλο υπολογιστή και να τρέξεις εκεί το setup, δεν χρειάζεται να έχει το PC σύνδεση ADSL, απλά να δοκιμάσεις αν το βλέπει μέσο του setup σαν συσκευή…

ckbond
27-05-04, 20:28
Γιατί μου έβγαλε ειδοποίηση ότι το μήνυμα μου έχει greeklish :?: :?: :?:

ifiwasadog
27-05-04, 22:11
Τι σύνδεση έχεις χρησιμοποιήσει ethernet ή usb?

usb, γιατί δεν έχω κάρτα δικτύου. Από ότι κατάλαβα μα΄λλον πρέπει να αγοράσω αύριο. Προτείνετε κάποια? Οτι οικονομικότερο.
Ευχαριστώ

lewton
27-05-04, 23:33
Τι σύνδεση έχεις χρησιμοποιήσει ethernet ή usb?

usb, γιατί δεν έχω κάρτα δικτύου. Από ότι κατάλαβα μα΄λλον πρέπει να αγοράσω αύριο. Προτείνετε κάποια? Οτι οικονομικότερο.
Ευχαριστώ

Αν βρεις ακριβότερη από 10 ευρώ είσαι ήρωας. :!:

ogenikos
28-05-04, 00:25
Μήπως έχεις κάποιο firewall να τρέχει στο background?
Γιατί π.χ με το zone alarm ο dr speedtouch επικοινωνεί με το modem, αλλά δεν μπορεί να κάνει diagnostic tests και να δουλέψει σωστά η εγκατάσταση, οπότε πρέπει να το απενεργοποιήσεις και αφού εγκαταστήσεις το software να το ξαναενεργοποιήσεις.
:|

Nitro
28-05-04, 09:15
1)απεγκατασταση οτι εχει σχεση με το modem
2)Συνδεση μεσο ethernet
3)τρεξε το cd ακολοθοντας κατα γραμμα τα βηματα που οριζει
4)φτιαξε το phone book στην εσωτερικη σελιδα του modem
5)επελεξε PPPoA ΚΑΙ ΟΥΧΙ PPPoE δεν παιζει δοκιμασμενα
6)κανε καμια προσευχη να κλειδωση με το dslam αν δεν εχει κλειδωσει μεσα σε 5’ λεπτα κανε reset
7)καλο σερφαρισμα

potis21
30-05-04, 16:37
...και επιβεβαιωσε μεσα απο τις ιδιοτητες συστηματος οτι οι οδηγοι USB υπαρχουν κανονικα και οτι δε βγαζει θαυμαστικα.

Εκτος απο δικτυο το 530 φορτωνει και κατι αλλα κουλα, το εκανα μονο για να το μαθω και το ξεχασα ηδη :? :roll:

Εγω παντως τις εξομοιωσεις δικτυου τις εφαγα στη μαπα απο το USB του netmod και πηγα με χαρα κι εσκασα τα 10 ευρουλακια για την REALTEK 8139 καρτα δικτυου...


Και nitro, οχι για να σε προσβαλλω, αλλα να, αν θελω UDP και native (οχι ΝΑΤ) ip address για καμια χακερια τοτε πετω ενα Bridged ethnernet, τρεχω τον Wizard των XP για "συνδεση στο ιντερνετ με χρηση ευρειας ζωνης που ειναι παντα ενεργη" και βλεπω και 3 kb/s παραπανω... οχι, μην το κανετε αν δεν σας ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητο το Raw Internet IP Address. πολλη εκθεση στον κινδυνο. Κι αν το κανετε για καποιο λογο, σηκωστε και το filewall-ακι των ΧΡ. 8) :D


Το πολυ το routing το βαριεται και ο sysopas.... :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.