PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραγικη χαμηλη ταχυτήτα FORTHNET - Thompson TG 585 v7



computer
19-09-12, 16:14
Γεια σας παιδιά οπως βλεπετε και εδω--->http://i.imgur.com/sam5s.jpg η ταχυτητα μου ειναι τραγικη 3 χρονια συνδρομητης στην forthnet τετοια ταχυτητα δεν ειχα ποτε...Μου κανει συχνα τωρα αποσυνδεσεις ...μιλησα με τεχνικη υποστηριξη προτειναν να βαλω ενα αλλο ρουτερ δοκιμαστικα (αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλο) μου ειπαν να κανω και αναβαθμιση το firmware (εχω το 7.4.3.2) αλλα δεν ειχα προβλημα ποτε με αυτο το ρουτερ και δεν σκεφτηκα να αλλαξω το firmware...τι προτεινεται να κανω??

balandis
19-09-12, 16:36
ειχα και γω καποια στιγμη δηλωσα βλαβη ειρθε σπιτι ειδε,κοιταξε,πηγα στα 3.και τωρα 5 δεν παει παραπανω:hmm:

- - - Updated - - -

τι περιοχη εισαι????

computer
19-09-12, 16:38
ειχα και γω καποια στιγμη δηλωσα βλαβη ειρθε σπιτι ειδε,κοιταξε,πηγα στα 3.και τωρα 5 δεν παει παραπανω:hmm:

- - - Updated - - -

τι περιοχη εισαι????

Επαρχια ειμαι αιτωλοακαρνανια συγκεκριμενα ...τα τελευταια χρονια κλειδωνε στα 12.

balandis
19-09-12, 16:40
παρε τηλ..απο 12 στο 1δοκιμασε απο φιλο σου κανα ρουτερ αλλο,,κοιτα και κανα firmware αν υπαρχει.αλλιως τηλεφωνακι δυστηχως:down:

computer
19-09-12, 16:46
παρε τηλ..απο 12 στο 1δοκιμασε απο φιλο σου κανα ρουτερ αλλο,,κοιτα και κανα firmware αν υπαρχει.αλλιως τηλεφωνακι δυστηχως:down:

μιλησα μαζι τους δεν εβγαλαν ακρη ...εβαλα το ρουτερ στην κεντρικη πριζα αλλα και παλι το ιδιο μου ειπαν να δοκιμασω με αλλο ρουτερ ή να κανω αναβαθμιση.Θα τα κανω και τα δυο ποια εκδοση ειναι η καλυτερη?

balandis
19-09-12, 17:16
σορρυ αλλα δεν ξερω.....

stefkon
20-09-12, 12:44
μιλησα μαζι τους δεν εβγαλαν ακρη ...εβαλα το ρουτερ στην κεντρικη πριζα αλλα και παλι το ιδιο μου ειπαν να δοκιμασω με αλλο ρουτερ ή να κανω αναβαθμιση.Θα τα κανω και τα δυο ποια εκδοση ειναι η καλυτερη?


Την αναβάθμιση την κάνεις μόνο αν έχει πρόβλημα ο ρούτερ (και αν λυθεί με αναβάθμιση το πρόβλημα).
Δοκίμασε πρώτα με το άλλο ρούτερ και αν έχεις το ίδιο πρόβλημα πάρε τους τηλ.

deniSun
21-09-12, 08:48
Αρχικά κάνε μια αναβάθμιση στο fw στο 8.2.7.7 μήπως και υπάρχει καμιά ασυμβατότητα με το dslam.
Μετά δώσε μας ένα διάγραμμα από το DMT για να δούμε την γραμμή σου.
και συνεχίζουμε...

computer
26-09-12, 21:32
Αρχικά κάνε μια αναβάθμιση στο fw στο 8.2.7.7 μήπως και υπάρχει καμιά ασυμβατότητα με το dslam.
Μετά δώσε μας ένα διάγραμμα από το DMT για να δούμε την γραμμή σου.
και συνεχίζουμε...
Νεοτερη ενημερωση.
Τοποθέτησα ολοκαινουργιο router thompson ΤG585 V8 (δανεικο απο φιλο) και έχω παλι τα ιδια αποτελεσματα.
Ειχα δοκιμασει νωριτερα το παλιο μου ρουτερ μονο του πανω στην κεντρικη πριζα το ιδιο αποτελεσμα.
Δοκιμασα το καινουργιο πανω στην κεντρικη πριζα παλι το ιδιο αποτελεσμα.
Δεν εχω συναγερμο.
Σημερα ηρθε και ο τεχνικος απο την forthnet και η γραμμη ειναι μια χαρα κλειδωνει κοντα στα 9 αλλα μεσα στο σπιτι το ρουτερ κλειδωνει σε 1 και κατι.
Μου ειπε να κοιταξω την καλωδίωση...τι να κανω?
Να αλλαξω τις πριζες?Δεν ειναι του ΟΤΕ πριζες
...3 χρονια συνδρομητης double play τι σκατα επαθε??
Εκανα αναβαθμιση σε 8.2.7.7 εβαλα και το DMT αλλα επειδη δεν ταιριαζε το firmware τσεκαρα το "allow untested firmware versions" οριστε το διαγραμμα--->http://i.imgur.com/MOyCP.jpg

balandis
26-09-12, 22:18
επιανα 3 πριν λιγο καιρο ειχα δηλωσει βλαβη μεσα ελεγε 3200 στο ρουτερ..εξω 4000 στο περιπου τα λεω...και ξαφνικα εκανα ανανεωση συμβολαιου για ενα χρονο και πηγα restart στα 5 και κατι....ελεος μας κοροιδευουν????

stefkon
27-09-12, 18:53
Νεοτερη ενημερωση.
Τοποθέτησα ολοκαινουργιο router thompson ΤG585 V8 (δανεικο απο φιλο) και έχω παλι τα ιδια αποτελεσματα.
Ειχα δοκιμασει νωριτερα το παλιο μου ρουτερ μονο του πανω στην κεντρικη πριζα το ιδιο αποτελεσμα.
Δοκιμασα το καινουργιο πανω στην κεντρικη πριζα παλι το ιδιο αποτελεσμα.
Δεν εχω συναγερμο.
Σημερα ηρθε και ο τεχνικος απο την forthnet και η γραμμη ειναι μια χαρα κλειδωνει κοντα στα 9 αλλα μεσα στο σπιτι το ρουτερ κλειδωνει σε 1 και κατι.
Μου ειπε να κοιταξω την καλωδίωση...τι να κανω?
Να αλλαξω τις πριζες?Δεν ειναι του ΟΤΕ πριζες
...3 χρονια συνδρομητης double play τι σκατα επαθε??
Εκανα αναβαθμιση σε 8.2.7.7 εβαλα και το DMT αλλα επειδη δεν ταιριαζε το firmware τσεκαρα το "allow untested firmware versions" οριστε το διαγραμμα--->http://i.imgur.com/MOyCP.jpg

Όντως είναι πρόβλημα καλωδίου ή\και πρίζας τηλεφ.
Καταρχάς βγάλε ΟΛΕΣ τις τηλεφ. συσκευές από τις πρίζες, καθώς και τα φίλτρα, διαχωριστές γραμμής (αν έχεις).
Βγάλε έξω την κεντρική πρίζα και δες αν κάνει καλή επαφή το καλώδιο που έρχεται από τον τοίχο με την πρίζα.
Αν κάνει καλή επαφή, βγάλε το καλώδιο από την πρίζα (σημείωσε που είναι για να το ξαναβάλεις) και σύνδεσε το στο ρούτερ (χωρίς διαχωριστή γραμμής).
Αν έχει μεγάλη διαφορά στον συγχρονισμό, τότε άλλαξε την πρίζα.
Αν δεν υπάρχει διαφορά στον συγχρονισμό ή υπάρχει μικρή διαφορά, τότε άλλαξε την καλωδίωση (φώναξε ηλεκτρολόγο).

computer
27-09-12, 21:00
Αν κάνει καλή επαφή, βγάλε το καλώδιο από την πρίζα (σημείωσε που είναι για να το ξαναβάλεις) και σύνδεσε το στο ρούτερ (χωρίς διαχωριστή γραμμής).

Πως θα συδεθει το ρουτερ χωρις πριζα τηλεφωνικη?
ή μαλλον πως θα συνδεσω τα καλωδια στο ρουτερ?

stefkon
27-09-12, 21:55
Πως θα συδεθει το ρουτερ χωρις πριζα τηλεφωνικη?
ή μαλλον πως θα συνδεσω τα καλωδια στο ρουτερ?


Κόβεις την μια άκρη του καλωδίου, αυτή που πάει στην πρίζα (από το ρούτερ) και αφού "ξεγυμνώσεις" τα 2 μεσαία καλώδια * (συνήθως είναι πράσινο και κόκκινο χρώμα) τα ενώνεις με τα 2 καλώδια που έρχονται από τον τοίχο (αφού προηγουμένως τα βγάλεις από την πρίζα).
Δεν έχει σημασία ποιο χρώμα θα συνδέσεις με ποιο, αλλά να συνδέσεις το ένα καλώδιο που έρχεται από το ρούτερ με το καλώδιο που έρχεται από τον τοίχο
Προσοχή μην κάνουν βραχυκύκλωμα μεταξύ τους τα καλώδια.
Επίσης ξέχασα να σου πω ότι αν η πρίζα σου είναι του ΟΤΕ (το γράφει πάνω) και έχει πυκνωτή (ένα στρογγυλό πράγμα) κόψε τον και πέτα τον.
Μετά δοκίμασε να δεις που συγχρονίζει, χωρίς να βγάλεις τα καλώδια του τοίχου από την πρίζα, και αν έχει ακόμα πρόβλημα τότε κάνε τα παραπάνω.

* Αν έχει 4 καλώδια χρησιμοποιείς τα 2 μεσαία.
Τα υπόλοιπα 2, αυτά που βρίσκονται στις άκρες, δεν χρησιμοποιούνται.
Αν έχει 2 μόνο καλώδια τότε συνδέεις αυτά με τα καλώδια που έρχονται από τον τοίχο.

computer
04-10-12, 02:00
Τελικα λυθηκε το προβλημα με την βοηθεια ηλεκτρολογου καποια γραμμη ειχε προβλημα και τωρα συγχρονιζει στα 8 με 9 συνηθως.
Θελω να ευχαριστησω ολα τα παιδια που απο την πρωτη στιγμη ενδιαφερθηκαν για το προβλημα μου ....πραγματικα ευχαριστω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.