PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναφορά προβλημάτων ενεργοποιημένων Zisto



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

gpsgr
16-12-06, 17:28
θελω να αναφερουμε ολοι τα προβληματα που εχουμε με το ζιστο απλα παιδια θελω καλα answer για να μπορουμε υπευθυνα να δουμε τι φταιει και να ριξουμε ευθυνες
lets begin.....προνληματα εφοσον εχετε ενεργοποιηθει

ermis333
16-12-06, 19:54
Τα έπαιξε ο σκληρός μου από το κατέβασμα :lol:

gpsgr
16-12-06, 20:25
Τα έπαιξε ο σκληρός μου από το κατέβασμα :lol:

χχαχαχ μακαρι να τανε μονο αυτα....κατεβαζεις με 400-430 δλδ??

ermis333
16-12-06, 21:58
χχαχαχ μακαρι να τανε μονο αυτα....κατεβαζεις με 400-430 δλδ??

430+ θα έλεγα.;)

gpsgr
16-12-06, 23:12
430+ θα έλεγα.;)

για να δουμε και αργοτερα

BigLion
18-12-06, 15:55
430+ θα έλεγα.;)

Τυχεράκια!!! Αντε να δουμε εγω πότε θα ενεργοποιηθώ....:(

Μπράβο πάντως που οι ταχυτητες της Τελας είναι τόσο καλές!!;)

ΥΓ.Εγω ακουσα ότι σύντομα η Τελλας, από το νεο ετος θα δώσει και 8Mbit!!! Εχει ακουσεικανείς άλλος τίποτε τετοιο?:whistle:

giwrgosp1
18-12-06, 16:55
Αυτο επιβεβαιωνετε απλα και μονο, απο το γεγονος οτι οταν μου συνδεσαν την γραμμη, μεχρι να ενεργοποιησουν την dsl το modem μου , συνδεοταν στα 8mb down και 1mb up.
Που σημαινει οτι το μεγιστο στην πορτα 8mb.
Τωρα το ποτε θα την δωσουν ( νομιζω οτι την δινουν και τωρα αλλα σε εξωφρενικη τιμη..)
ειναι αλλο θεμα...

BigLion
18-12-06, 17:12
Αυτο επιβεβαιωνετε απλα και μονο, απο το γεγονος οτι οταν μου συνδεσαν την γραμμη, μεχρι να ενεργοποιησουν την dsl το modem μου , συνδεοταν στα 8mb down και 1mb up.
Που σημαινει οτι το μεγιστο στην πορτα 8mb.
Τωρα το ποτε θα την δωσουν ( νομιζω οτι την δινουν και τωρα αλλα σε εξωφρενικη τιμη..)
ειναι αλλο θεμα...

Μπραβο! Τετοια να ακουω να χαίρομαι..!! :oneup:

Αλλά γιατί λες ότι το μεγιστο στην πόρτα 8Mbit....? Δεν γίνεται παραπάνω? Αφου ADSL2+ είναι....:hmm:

RyDeR
18-12-06, 17:13
Απλά θα την είχαν ρυθμισμένη έτσι για τίποτα δοκιμές...

BigLion
18-12-06, 17:48
Απλά θα την είχαν ρυθμισμένη έτσι για τίποτα δοκιμές...

That makes sense....

giwrgosp1
18-12-06, 20:06
Δεν ξερω για το μελλον, αλλα προς το παρον η Τελλας εχει προβλεψει για 8 mb..

gpsgr
21-12-06, 18:23
:worthy: :worthy: :worthy:
Δεν ξερω για το μελλον, αλλα προς το παρον η Τελλας εχει προβλεψει για 8 mb..


το χω ακουσει και γω απο εναν γνωστο,αλλα δεν εχω ιδεα για τιμη ..καλη φαση παντωσ αμα τα δωσει τοσο γρηγορα:worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

isikol
21-12-06, 23:16
έχω ένα πρόβλημα.....άν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει....

όταν κατεβάζω τόρρεντς (απο bit comet) και με όχι ιδιαίτερη ταχύτητα...(μέχρι 230 μαχιμουμ) το browsing σέρνεται!!!!!!!
έχει παρατηρήσει κανείς τέτοια φαινόμενα?????

isikol
21-12-06, 23:20
Αυτο επιβεβαιωνετε απλα και μονο, απο το γεγονος οτι οταν μου συνδεσαν την γραμμη, μεχρι να ενεργοποιησουν την dsl το modem μου , συνδεοταν στα 8mb down και 1mb up.
Που σημαινει οτι το μεγιστο στην πορτα 8mb.


το ίδιο συνέβη και σε μένα!!!!! συγχρόνιζε για καμια ώρα στα 8mb ...αλλα δέν κατάφερα ποτέ να πάρω ip εκείνη την ώρα.....:(

ermis333
21-12-06, 23:46
έχω ένα πρόβλημα.....άν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει....

όταν κατεβάζω τόρρεντς (απο bit comet) και με όχι ιδιαίτερη ταχύτητα...(μέχρι 230 μαχιμουμ) το browsing σέρνεται!!!!!!!
έχει παρατηρήσει κανείς τέτοια φαινόμενα?????

Τα torrents μπορούν πολύ εύκολα να μποκώσουν μια σύνδεση αν δεν έχουν ρυθμιστεί σωστά. Το πρόβλημα στο δημιουργεί κυρίως το Upload Που κάνουν τα torrents και όχι η ταχύτητα του Downloading. Άλλωστε είναι γνωστό πως άμα κάνεις Upload με καλή ταχύτητα το Download τα παίζει στις ADSL.

Κατέβασε το http://www.netlimiter.com/ και ρύθμισε το Upload κοντά στο 70% της ονομαστικής ταχύτητας και λογικά θα είσαι ΟΚ.

giwrgosp1
21-12-06, 23:51
έχω ένα πρόβλημα.....άν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει....

όταν κατεβάζω τόρρεντς (απο bit comet) και με όχι ιδιαίτερη ταχύτητα...(μέχρι 230 μαχιμουμ) το browsing σέρνεται!!!!!!!
έχει παρατηρήσει κανείς τέτοια φαινόμενα?????

Εγω εχω το uTorrent και δεν εχω τετοιο προβλημα..
Παντως παλιοτερα που το ειχα ψαξει ειχα διαπιστωσει οτι αναλογα με το modem ειχα και γω προβλημα.
Ειχα δοκιμασει 3 modem . Στο ενα ειχα το ιδιο προβλημα με σενα.
Απο τοτε που αφησα παντως το fritzbox δεν το εχω αντιμετωπισει ξανα.
Βεβαια μην προσεχεις μονο το ποσο κατεβαζεις αλλα και το το ποσο ανεβαζεις.
Αν ανεβαζεις κοντα στα 50mb ειναι λογικο να καθυστερει.
Τελος θα σου πρωτεινα να δοκιμασεις το uTorrent.

acidburner
22-12-06, 12:11
Τα torrents μπορούν πολύ εύκολα να μποκώσουν μια σύνδεση αν δεν έχουν ρυθμιστεί σωστά. Το πρόβλημα στο δημιουργεί κυρίως το Upload Που κάνουν τα torrents και όχι η ταχύτητα του Downloading. Άλλωστε είναι γνωστό πως άμα κάνεις Upload με καλή ταχύτητα το Download τα παίζει στις ADSL.

Κατέβασε το http://www.netlimiter.com/ και ρύθμισε το Upload κοντά στο 70% της ονομαστικής ταχύτητας και λογικά θα είσαι ΟΚ.

Κανένα παρόμοιο πρόγραμμα για Mac OSX υπάρχει? :hmm:

sto_psito
22-12-06, 12:27
Αυτό δυστυχώς είναι δύσκολο να ισχύει,η τελλας δε μπορει να εγγυηθεί για τη λειτουργικότητα των γραμμών στα
8mbit και αρα προς το παρόν δε θα το υποστηρίξει.Μην ξεχνάμε πως οι γραμμές δεν είιναι κανινούριες και αρα σχεδιασμένες για μικρότερο bandwith.θα δείξει,εν αναμονη :oneup:

giwrgosth
22-12-06, 12:37
Δυο προβλήματα είχα μέχρι τώρα, μέσα σε 2 βδομάδες.
Τη δεύτερη μέρα μετά την ενεργοποίηση το τηλέφωνο έβγαλε κάποιο δυνατό θόρυβο και έχασα μετά τη γραμμή. Επανήλθε μετά από λίγο.
2-3 μέρες μετά με καλούσαν και δεν άκουγα ούτε με άκουγαν και δεν μπορούσα να καλέσω. Μετά από τηλεφώνημα στην τεχνική υποστήριξη και μετά από κανένα μισάωρο δούλεψε κανονικά και με ενημέρωσαν ότι έκαναν restart στο κέντρο.
Από τότε όλα μια χαρά, με το internet δεν παρατήρησα κάτι, μια χαρά δουλεύει πάντα.

gpsgr
22-12-06, 12:54
Δυο προβλήματα είχα μέχρι τώρα, μέσα σε 2 βδομάδες.
Τη δεύτερη μέρα μετά την ενεργοποίηση το τηλέφωνο έβγαλε κάποιο δυνατό θόρυβο και έχασα μετά τη γραμμή. Επανήλθε μετά από λίγο.
2-3 μέρες μετά με καλούσαν και δεν άκουγα ούτε με άκουγαν και δεν μπορούσα να καλέσω. Μετά από τηλεφώνημα στην τεχνική υποστήριξη και μετά από κανένα μισάωρο δούλεψε κανονικά και με ενημέρωσαν ότι έκαναν restart στο κέντρο.
Από τότε όλα μια χαρά, με το internet δεν παρατήρησα κάτι, μια χαρά δουλεύει πάντα.

8Μ/Β μπορει να δωσει αλλα σε ποσους θα μπορεσει ????πιστευω σε κανα 3μηνο -4μηνο που θα σταθεροποιηθει το ζιστο θα χουμε και αλλαγες στην ταχυτητα μας..θα δειξει..παντωσ τουλαχιστον ψιλοκαλυτερα ειμαστε απο περσι..φανταστειτε εγω εχω 1024/βιτ μεσω αρυς και το μαχ κατεβασμα μου ηταν προχτες 83,2 και δεν παιζει να ναι λογω pc..λετε να φταιει κανα spyware??

giwrgosth
22-12-06, 13:01
Μόνο 8? 16 Mb μπορεί να δώσει άνετα, με το πάτημα ένος κουμπιού στο pc που ελέγχει τα κέντρα, αλλά μου φτάνουν τα 4 που είναι 4 ;)

tzampaman
22-12-06, 15:46
...αλλά μου φτάνουν τα 4 που είναι 4 ;)

Για να δούμε...ας κατεβάζω με το καλό όταν ενεργοποιηθώ με 350 από εξωτερικό και είμαι υπέρευχαριστημένος... και άμα πιάνει 400άρες, σας κερνάω όλους μπύρα! :worthy:

nickpgr
22-12-06, 17:53
Άμα μας κεράσεις όλους δε θα έχεις Money να πληρώσεις το πάγιο και θα σου κόψουν πάλι το ADSL. :p

Gordito
22-12-06, 18:11
Τα torrents μπορούν πολύ εύκολα να μποκώσουν μια σύνδεση αν δεν έχουν ρυθμιστεί σωστά. Το πρόβλημα στο δημιουργεί κυρίως το Upload Που κάνουν τα torrents και όχι η ταχύτητα του Downloading. Άλλωστε είναι γνωστό πως άμα κάνεις Upload με καλή ταχύτητα το Download τα παίζει στις ADSL.

Κατέβασε το http://www.netlimiter.com/ και ρύθμισε το Upload κοντά στο 70% της ονομαστικής ταχύτητας και λογικά θα είσαι ΟΚ.
Αυτα τα προγραμματα να τα αποφυγεις οπως ο διαολος το λιβανι.
Γιατι Ermh προτεινεις να εγκαταστησει τετοιο αθλιο προγραμα απο τη στιγμη που μπορει να ρυθμισει το upload πανευκολα μεσα απο το ιδιο το προγραμμα?

giwrgosp1
22-12-06, 18:45
Αυτα τα προγραμματα να τα αποφυγεις οπως ο διαολος το λιβανι.
Γιατι Ermh προτεινεις να εγκαταστησει τετοιο αθλιο προγραμα απο τη στιγμη που μπορει να ρυθμισει το upload πανευκολα μεσα απο το ιδιο το προγραμμα?

Σε αυτο θα συμφωνισω.. Δεν ξερω αν ειναι αθλιο το προγραμμα , αλλα σιγουρα ειναι πιο απλο αλλα και πιο σωστο να ρυθμησει το up μεσα απο το προγραμμα torrent

giwrgosth
22-12-06, 19:37
Στο θέμα των torrents αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι με ταχύτητα στον Azureus ακόμη και 430/40 σερφάρω άνετα, σα να μη δουλεύει καθόλου. Με Forthnet 384 και 768 μετά, αλλά και με HOL πιο παλιά με την προσφορά του RAM, όταν δούλευε ο Azureus δεν μπορούσα να ανοίξω σελίδα και έβγαζα πάντα από το δίκτυο το δεύτερο pc. Είχα και το up στα 8 Kb, αλλά και πάλι τίποτα.

ermis333
22-12-06, 20:35
Αυτα τα προγραμματα να τα αποφυγεις οπως ο διαολος το λιβανι.
Γιατι Ermh προτεινεις να εγκαταστησει τετοιο αθλιο προγραμα απο τη στιγμη που μπορει να ρυθμισει το upload πανευκολα μεσα απο το ιδιο το προγραμμα?

Μπά την αδερφή μου έτσι την κατάφερα, όλο ανέβαζε βλακείες στο Youtube και δεν μπρούσα να κάνω τίποτα με το άλλο PC.

Αν και για τη ρύθμιση του UL από το ίδιο το torrent θα συμφωνήσω, το είχα ξεχάσει:oops:

giwrgosth
22-12-06, 21:45
Πριν λίγο έχασα το τηλέφωνο. Δεν ξέρω πόσο χρόνο κράτησε, αλλά από τη στιγμή που είδα ότι δε δουλεύει επανήλθε μετά από 10 λεπτά.
Παιδικές αρρώστιες να υποθέσω ;)

isikol
22-12-06, 22:39
Στο θέμα των torrents αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι με ταχύτητα στον Azureus ακόμη και 430/40 σερφάρω άνετα, σα να μη δουλεύει καθόλου. Με Forthnet 384 και 768 μετά, αλλά και με HOL πιο παλιά με την προσφορά του RAM, όταν δούλευε ο Azureus δεν μπορούσα να ανοίξω σελίδα και έβγαζα πάντα από το δίκτυο το δεύτερο pc. Είχα και το up στα 8 Kb, αλλά και πάλι τίποτα.

Εγώ έχω πρόβλημα με το bitcomet....βασικά όταν κατεβάζω δέν κουνιέται απο σελίδα...τίποτα!!!!!
καμια λύση?

να το αλλάξω το πρόγραμμα?

μήπως φταίει το ρουτερ μου?

giwrgosp1
23-12-06, 04:28
Αν μπορεις δοκιμασε αλλο router.
Αν οντως εχεις το crypto μην περιμενεις και πολλα....
Δοκιμασες να μειωσεις το up στο bitcomet;

gpsgr
28-12-06, 11:23
Αν μπορεις δοκιμασε αλλο router.
Αν οντως εχεις το crypto μην περιμενεις και πολλα....
Δοκιμασες να μειωσεις το up στο bitcomet;

εχεις κανει ηδη τις ρυθμισεις για το bitcomet σωστα??μηπως εχεις κανει κατι λαθος??απλα στο λεω για να δουμε ολες τισ παραμετρους και να βρουμε τι μπορει να φταιει..δηλαδη απο αλλου κατεβαζεις γενικα με τι ταχυτητα :closed: :closed: :closed:

giwrgosth
28-12-06, 14:26
Χτες ήμουν χωρίς τηλέφωνο από τις 20.00. Όταν το καλούσα έδειχνε κατηλημένο και αν το σήκωνες ήταν νεκρό. Τηλεφώνησα από τις 20.30 στο 13800 3-4 φορές και ήμουν σε αναμονή για 15 λεπτά και το έκλεινα. Κατάφερα να τους πιάσω στις 24.00 και το πρωί δούλευε κανονικά.
ADSL είχα, τουλάχιστον άναβε το λαμπάκι στο μόντεμ, δεν κοίταξα pc, αλλά μετά που έβγαλα καλώδια μήπως κόλλησε κάτι χάθηκε και η γραμμή.
Είναι η τρίτη φορά που το βλέπω, την πρώτη επανήλθε μετά από reset που έκαναν στο κέντρο και τη δεύτερη μόνο του μετά από κανένα μισάωρο.
Έχει άλλος πρόβλημα με το τηλέφωνο?

ermis333
28-12-06, 15:38
Χτες ήμουν χωρίς τηλέφωνο από τις 20.00. Όταν το καλούσα έδειχνε κατηλημένο και αν το σήκωνες ήταν νεκρό. Τηλεφώνησα από τις 20.30 στο 13800 3-4 φορές και ήμουν σε αναμονή για 15 λεπτά και το έκλεινα. Κατάφερα να τους πιάσω στις 24.00 και το πρωί δούλευε κανονικά.
ADSL είχα, τουλάχιστον άναβε το λαμπάκι στο μόντεμ, δεν κοίταξα pc, αλλά μετά που έβγαλα καλώδια μήπως κόλλησε κάτι χάθηκε και η γραμμή.
Είναι η τρίτη φορά που το βλέπω, την πρώτη επανήλθε μετά από reset που έκαναν στο κέντρο και τη δεύτερη μόνο του μετά από κανένα μισάωρο.
Έχει άλλος πρόβλημα με το τηλέφωνο?

Χτές την ίδια ώρα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, το ADSL δούλευε κανονικά.

13800 - 3 - 1 είναι η υποστήριξη zisto

giwrgosth
28-12-06, 15:56
Χτές την ίδια ώρα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, το ADSL δούλευε κανονικά.

13800 - 3 - 1 είναι η υποστήριξη zisto
Να υποθέσω ότι είχαν γενικό πρόβλημα? Αν και το παληκάρι στο 13800 μου είπε ότι δεν έχει παρατηρηθεί κάτι, γιατί λόγω του ότι μιλούσε η τεχνική υποστήριξη (1380-3-1 καλούσα) υπέθεσα ότι θα είχαν γενικό πρόβλημα και τον ρώτησα.

giwrgosth
28-12-06, 18:42
Με πήραν πριν από την Tellas να με ρωτήσουν αν έχω ακόμη πρόβλημα και μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με το Καλαμάκι και θα λυθεί σε λίγες μέρες.
Μέχρι τότε μπορεί να έχω κάποιες μικρές διακοπές.
Καλό ότι ενδιαφέροντε και ακόμη καλύτερο ότι κρατάνε log από τις βλάβες, γιατί ο χθεσινός είδε και το πρόβλημα που είχα πριν λίγες μέρες και δεν τους πήρα.

Tem
31-12-06, 10:42
ουσιαστικά τα προβλήματα εντοπίζονται όπως φαίνεται στην τηλεφωνία

giwrgosth
31-12-06, 12:34
ουσιαστικά τα προβλήματα εντοπίζονται όπως φαίνεται στην τηλεφωνία
Όντως μόνο με την τηλεφωνία έχω πρόβλημα, προχτές πήγα να πάρω τηλέφωνο και ήταν ξανά κομένο, αλλά για 5 λεπτά, ενώ η ADSL έπαιζε κανονικά.

Τι μου θυμίζει το avatar σου? Κάτι που έχει σχέση και με το nick σου?

christaras21
31-12-06, 16:06
Είμαι στα πρόθυρα της τρέλλας!!
Τόσο καιρό , από τις 14/11 που είχε κατατεθεί η αίτηση, ούτε παραπονιόμουν ουτε τπτ, γιατί οκ, υπήρχε φόρτος εργσίας στην tellas κτλ.κτλ.. Όμως...
Υποτίθεται οτι έχω ενεργοποιηθεί από την πέμπτη που μας πέρασε. Ε, δεν έχω τηλέφωνο από τότε .
ADSL δεν έχω δοκιμάσει αν έχω γιατί είμαι ξερνερωμένος.
Μετά από ώρες αναμονής στο 13800 δηλώθηκε βλάβη την παρασκευή, ενω το μόνο που έχει γίνει μέχρι σήμερα είναι μια προώθηση στο κινητό μου έτσι ώστε να μην χάνονται οι εισερχόμενες... Κσι η βλάβη καλά κρατεί!
Δεν αρχίσαμε καθόλου καλά...
Ή μάλλον δεν αρχίσαμε καθόλου!!!

giwrgosth
31-12-06, 16:12
Ποια περιοχή είσαι?
Ξαναπάρε ένα τηλέφωνο στο 13800, αφού το reset το κάνουν από υπολογιστή, δεν είναι δύσκολο γι΄ αυτούς να το κάνουν. Εκτός αν υπόρχει πρόβλημα με καμιά κάρτα στο ΟΤΕ, οπότε πας από Τρίτη! Αλλά 2 φορές που είχα πρόβλημα και τους πήρα έφτιαξε γρήγορα και μάλιστα με πήραν να με ρωτήσουν αν είναι οκ.

christaras21
31-12-06, 16:37
Είμαι ιλίσια - περιοχή χιλτον. Κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι, γιατί τους παίρνει τόσο πολύ... Πήρα το 134 πέμπτη βράδυ και μου είπαν οτι το νούμερο βρισκόταν υπό μεταφορά, η οποία λογικά θα ολοκληρωνόταν την επόμενη. Παίρνω την επόμενη στην tellas και μου έλεγαν οτι με έβλεπαν κανονικά ενεργοποιημένο, άρα μάλλον ο ΟΤΕ δεν κολλάει πουθενά πλέον... Τι να πω... Πάντως μου είπαν κάτι κουφά , οτι οι τεχνικοί μας θα βρίσκονται στο δρόμο και την πρωτοχρονιά... Τι δουλεια έχει ο δρόμος τώρα...

giwrgosth
31-12-06, 16:47
Πάντως μου είπαν κάτι κουφά , οτι οι τεχνικοί μας θα βρίσκονται στο δρόμο και την πρωτοχρονιά... Τι δουλεια έχει ο δρόμος τώρα...
Μάλλον θα πάνε βόλτα εξοχή :p
Να υποθέσω ότι το τηλέφωνό σου είναι νεκρό? Σου έδωσαν activation ID? Μόλις κάνουν ενεργοποίηση σε πέρνουν και στο δίνουν. Γιατί αν περιμένεις να σου πουν απο το 13800 αν σε έχουν ενεργοποιήσει...

polo_cult
31-12-06, 17:48
Μέχρι στιγμής το μόνο σχόλιό μου για την Tellas ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΗ

Η αίτηση έγινε στη 29/11 και οκ δεν περίμενα να ενεργοποιηθεί στις 10 μέρες που μου είπαν. Anyway, εδώ και μέρες το τηλέφωνο μια δουλεύει και 3 δεν δουλεύει. Μετά από επικοινωνία με το τηλεφωνικό κέντρο της Tellas μου είπαν ότι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί (αν και έπρεπε να μοε πάρουν να μου το πουν οι ίδιοι) Αυτές τις μέρε ή δεν θα έχω τηλέφωνο ή ΄ταν έχω σε άσχετες φάσεις μπορεί να με παίρνει κάποιος κι εγώ να μην ακούω τίποτα σαν κλήση. Αυτή τη στιγμή το τηλέφωνό μου είναι εντελώς νεκρό.
Ποστάρω μέσω της 2ης γραμμής μου της ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΤΑΤΗΣ Vibodi

Όσο για το ιντερνετ ούτε λόγος...
Υποτίθεται ότι θα με ειδοποιούσαν για να μου φέρουν τον εξοπλισμό 1-2 μέρες πριν ενεργοποιηθεί η DSL, η DSL όμως έχει ενεργοποιηθεί και κανείς δεν με ενημέρωσε. Το ανακάλυψα μόνος μου.

Εντάξει παρακάμπτουμε το θέμα του Modem, παίρνω τηλέφωνο να μάθω το activation ID, μου το δίνουν και προσπαθώ να ενεργοποιήσω τη σύνδεσή μου. Μου βγάζει error και ξαναμανά τηλέφωνο που με ενημερώνουν ότι σε μισή ώρα το σύστημα θα έχει ενημερωθεί και θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το ID. Δοκιμάσω μετά από 3 ώρες και ξανά τα ίδια. Ξανά τηλέφωνο όπου με ενημερώνουν ότι όντως δεν δουλεύει το ID μου (σώπα λες και δεν το ήξερα) και πως θα με καλέσουν σήμερα το πρωί από το αντίστοιχο τμήμα.

Σήμερα λοιπόν κανείς δεν με πήρε μέχρι το μεσημέρι όπου και ξανακάλεσα και με ενημέρωσαν ότι το αρμόδιο τμήμα είναι κλειστό λόγω των ημερών μέχρι την Τρίτη (καλά το support τους δουλεύει ή όχι 24/7???)

H κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο δηλαδή και φυσικά σε κάθε κλήση η αναμονή φτάνει το 20λεπτο. Φυσικά εγώ χρεώνομαι την υπηρεσία κανονικά εδώ και μέρες (μακάρι να ήξερα από πότε ακριβώς αλλά δεν είχα καμία ενημέρωση) και εκτός αυτού έχω και ένα τηλέφωνο το οποίο λειτουργεί όποτε κυριλεκτικά του... καπνίσει.

Αλήθεια εσείς δεν έχετε αντιμετωπίσει τίποτα από όλα αυτά?

christaras21
31-12-06, 17:58
Να υποθέσω ότι το τηλέφωνό σου είναι νεκρό? Σου έδωσαν activation ID? Μόλις κάνουν ενεργοποίηση σε πέρνουν και στο δίνουν. Γιατί αν περιμένεις να σου πουν απο το 13800 αν σε έχουν ενεργοποιήσει...

Ναι είναι νεκρό. Βασικά όταν με παίρνουν καλεί , αλλά αν το σηκώσεις δν απαντά και συνεχίζει αυτός που σε παίρνει να ακούει τον ήχο κλήσης. Πήρα τηλ πριν λίγο και τους είπα για reset, αλλά ο τύπος μου είπε οτι είναι θέμα δικτύου(?) και οτι πρέπει να κάνω λιιιιιιίγη υπομονή (ακόμα). Activation id δεν έχω ζητήσει γιατί όπως σου είπα έχω ξενερώσει με την τηλεφωνία.

Πίκρα.. Άσε που μου έχουν φύγει και 30 ευρω σε καρτοκινητή. Ελπίζω το αποτέλεσμα να με αποζημιώσει και να εξιλεώσει μέσα στο σπίτι γιατί εδώ όλοι με βρίζουν. looool!

ermis333
31-12-06, 18:15
Ούτε ο christaras21 ούτε ο Stoilas έχουν ενεργοποιηθεί πλήρως γι αυτό και αυτά τα κουφά προβλήματα.

Κάντε υπομονή 3-4 μέρες μέχρι να ενεργοποιηθείτε πλήρως.

polo_cult
31-12-06, 19:19
Μακάρι φίλε ermis333, το θέμα είναι ότι μέχρι να σου πουλήσουν κάτι όλα περιγράφονται διαφορετικά όπως πχ στο θέμα της τηλεφωνίας, η υπόσχεση των ανθρώπων της Tellas ήταν ότι το τηλέφωνο θα κοπεί (και αν) κάποια στιγμή για κανα 2ωρο. Εδώ και κάποιες ημέρες όμως το τηλέφωνο μου παραπαίει.

Για το internet δεν σκοτίζομαι και τόσο καθώς έχω 4MBit στην Vivodi Full LLu σε 2η γραμμή οπότε όπως καταλαβαίνεις τη δουλειά μου την κάνω. Παρόλα αυτά όμως και η DSL είναι υπηρεσία που η χρέωσή της τρέχει και δεν μπορώ να την εκμεταλευτώ.

ermis333
31-12-06, 21:22
Μακάρι φίλε ermis333, το θέμα είναι ότι μέχρι να σου πουλήσουν κάτι όλα περιγράφονται διαφορετικά όπως πχ στο θέμα της τηλεφωνίας, η υπόσχεση των ανθρώπων της Tellas ήταν ότι το τηλέφωνο θα κοπεί (και αν) κάποια στιγμή για κανα 2ωρο. Εδώ και κάποιες ημέρες όμως το τηλέφωνο μου παραπαίει.

Για το internet δεν σκοτίζομαι και τόσο καθώς έχω 4MBit στην Vivodi Full LLu σε 2η γραμμή οπότε όπως καταλαβαίνεις τη δουλειά μου την κάνω. Παρόλα αυτά όμως και η DSL είναι υπηρεσία που η χρέωσή της τρέχει και δεν μπορώ να την εκμεταλευτώ.

Από τη στιγμή που δεν έχεις ενεργοποιηθεί πλήρως δεν χρεώνεσαι, οπότε μην ανυσηχείς αν δεν σου έχουν στείλει εξοπλισμό κτλ. δεν σε χρεώνουν.

Για την τηλεφωνία πάντως ορισμένα μηχανήματά τους έχουν κάποια προβλήματα και είναι σε διαρκή επικοινωνία με τους κατασκευαστές για να λυθούν τα όποια προβλήματα.

christaras21
02-01-07, 19:50
5η μέρα χωρίς τηλέφωνο σήμερα...

villasg
02-01-07, 21:02
5η μέρα χωρίς τηλέφωνο σήμερα...

Και με απαραδεκτο support απο οτι βλεπω στο 13800.
Καλα αυτοι οι τυποι δεν μπορουν να προσφερουν υποστιριξη στους ηδη πελατες ?????
Δηλαδη για να δηλωσεις βλαβη πρεπει να περιμενεις και εσυ στην ουρα κανα μισαωρο μεσο ορο.
Και σιγουρα απο κινητο η καρτοτηλεφωνο γιατι το δικο σου θα εχει βλαβη ......


Απλα απαραδεκτο

Δεν το βλεπουν ??????

christaras21
03-01-07, 13:19
Καλημέρα!
Λοιπόν συνεχίζω την ιστοριούλα μου...
Παίρνω σήμερα το πρωί στην τεχνκή υποστήριξη. Αναμονή: 39 λεπτά. Το σηκώνει μια ευγενική κυρία, όπου της αναφέρω την κατάσταση (6 μέρες χωρίς σταθερό). Με ξαναβάζει στην αναμονή όπου περιμένω άλλα 10 λεπτά. Όταν επανέρχεται μου λέει το εξής αληθοφανές: " Έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τον ΟΤΕ, ενώ μας έδωσαν την έγκριση για την παραχώρηση της γραμμής, στην συνέχεια την πήραν πίσω, με αποτέλεσμα να γίνει αυτό". Της απάντησα οτι εγώ δε φταίω σε τπτ να μένω 6 ολόκληρες μέρες χωρίς σταθερο ( άλλο πράγμα το dsl, άλλο η τηλεφωνία, έτσι?) και οτι αυτό είναι μια δυσφήμιση κ για την ίδια την εταιρία καθώς όσοι με καλούνε ακούνε το χαρακτηριστικό "τελλάς, η κλήση σας προωθείται...". Μου έδωσε δίκιο κ στα δύο και μου απάντησε οτι ήδη 4-5 άτομα έχουν κινητοποιηθεί για την επίλυση η οποία θα έρθει μέσα στις επόμενες 2-3 ώρες. Για να δούμε...
Κατέληξα αναφέροντας της την απάντηση του τμήματος βλαβών του ΟΤΕ όταν τους κάλεσα την παρασκευή , δλδ οτι από εκείνο το σημείο κ πέρα την ευθύνη της γραμμής έχει η Τελλάς και οτι μέχρι στιγμής δν υπάρχει παροχή της συμφωνημένης υπηρεσίας κάτι που μου δίνει το δικάιωμα να προσβάλλω την συμφωνία με την Τελλάς.
Θα σας ενημερώσω για το τι θα γίνει αργότερα...

BoGe
03-01-07, 13:44
" Έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τον ΟΤΕ, ενώ μας έδωσαν την έγκριση για την παραχώρηση της γραμμής, στην συνέχεια την πήραν πίσω, με αποτέλεσμα να γίνει αυτό".

Και τότε πως συνεχίζει η Τellas και σου δίνει internet;
Δεν θα έπρεπε να έχει κοπεί και αυτό, αφού ο ΟΤΕ σύμφωνα με αυτούς τους δημιουργεί πρόβλημα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.