PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL στην επαρχία πότε;



voip
16-12-06, 17:46
Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω πότε θα αναβαθμιστεί το τηλ. κέντρο στο οποίο ανήκω , ώστε να έχω την δυνατότητα να συνδεθώ με DSL γράμμη στο Internet;
Εάν υπάρχει κάποιος -οια εκεί έξω Please help! δεν αντέχω άλλο την ISDN γραμμή. Προχτές προσπάθησα να κατεβάσω updates και ειλικρινά απογοητεύτικα......

:clap:

hemlock
16-12-06, 19:46
http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/dsl_line_info.php
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=278565&postcount=1
και πολλα τηλεφωνακια στον ΟΤΕ

teo_L20
16-12-06, 20:31
Θα πρεπει να πιεζεις τον ΟΤΕ να βαλεις πορτες.
Και φυσικα το 134 εννοω αν το κανεις ειδικα επι καθημερινης βασεως το πολυ σε καμια 15αρια μερες θα τρεξουν να το βαλουν το dslam.
Κι εγω ετσι εκανα!:oneup:

sdikr
16-12-06, 22:16
Θα πρεπει να πιεζεις τον ΟΤΕ να βαλεις πορτες.
Και φυσικα το 134 εννοω αν το κανεις ειδικα επι καθημερινης βασεως το πολυ σε καμια 15αρια μερες θα τρεξουν να το βαλουν το dslam.
Κι εγω ετσι εκανα!:oneup:

αλήθεια γιατί μονο τον ΟΤΕ;

hemlock
16-12-06, 22:21
αλήθεια γιατί μονο τον ΟΤΕ;
Αυτος ειναι που δεν δινει καθολικες υπηρεσιες,ολοι οι αλλοι το κανουν για την τσεπη τους και μονο:)

sdikr
16-12-06, 22:24
Αυτος ειναι που δεν δινει καθολικες υπηρεσιες,ολοι οι αλλοι το κανουν για την τσεπη τους και μονο:)

Οχι το Broadband δεν είναι ακόμα καθολική υπήρεσιά, απο την αλλη οι άλλοι έχουν πάρει επιδότηση για να δώσουν ;)

teo_L20
17-12-06, 09:57
Κοιτα φιλε Σπυρο εδω στην υπαρχια τα δικτυα των εναλακτικών δεν κινουνται με μεγαλους ρυθμους οσο στις μεγαλουπολεις. Μονο το δικτυο του ΟΤΕ μπορει να μας δωσει μια σοβαρη λυση. Αμα ερθουν εναλακτικοι με τα χαρας σηκωνομαι και φευγω απο τον ΟΤΕ! Προς το παρων συνδρομητης του ΟΤΕ και στο μελλον βλεπουμε!

RyDeR
17-12-06, 17:21
αλήθεια γιατί μονο τον ΟΤΕ;

Καλά τώρα σοβαρά μιλάς; Να τρέξει ο ISP να βάλει dslam στο χωρίο δίπλα απο το δικό μας π.χ. ενώ δεν έχει βάλει καλά-καλά στα μεγάλα αστικά κέντρα; Ούτε ο ΟΤΕ δεν θα βάλει...:rtfm:

sdikr
17-12-06, 17:28
Καλά τώρα σοβαρά μιλάς; Να τρέξει ο ISP να βάλει dslam στο χωρίο δίπλα απο το δικό μας π.χ. ενώ δεν έχει βάλει καλά-καλά στα μεγάλα αστικά κέντρα; Ούτε ο ΟΤΕ δεν θα βάλει...:rtfm:

Επιδοτήσεις πήραν ;)

hemlock
17-12-06, 17:29
ειδες που και εσυ RyDeR πιστευεις οτι το adsl θα επρεπε να ειναι σαν το τηλεφωνο!!!
Και ομως ΔΕΝ ειναι ετσι. ισχυει οτι ειπε παραπανω ο admin εκ Θεσαλλονικης;)

RyDeR
17-12-06, 17:32
Δεν πιστεύω οτι το adsl έπρεπε να είναι όπως το τηλέφωνο. Ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκα όταν δεν υπήρχε dslam εδώ που μένω γιατί νόμιζα οτι το dsl είναι για την Αθήνα/Θεσσαλονίκη/κλπ.

Απλά λέω οτι αφού δεν έχει βάλει ο ΟΤΕ που είναι πιο σίγουρο, θα βάλει κάποιος ενναλακτικός; Δεν νομίζω.

hemlock
17-12-06, 17:34
Ναι τωρα ποια θα βαλει,πηρε καποια μυρια για να το κανει...
Το μεχρι ποτε και με ποια ποιοτητα ειναι αλλη ιστορια

RyDeR
17-12-06, 17:37
Ναι τωρα ποια θα βαλει,πηρε καποια μυρια για να το κανει...
Το μεχρι ποτε και με ποια ποιοτητα ειναι αλλη ιστορια
Και θα τον έχει προλάβει ο ΟΤΕ.;)

Μακάρι να γινόταν το αντίθετο.

hemlock
17-12-06, 17:42
Αυτο το νημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=63472) το εχεις παρακολουθησει?
Σιγουρα σε καποιες περιοχες δεν προκειται να παει ο ΟΤΕ

RyDeR
17-12-06, 17:45
Περιμένω λοιπόν την FORTHnet να βάλει dslam στα Βράσταμα Χαλκιδικής.:shifty:

pan.nl
20-12-06, 07:35
Περιμένω λοιπόν την FORTHnet να βάλει dslam στα Βράσταμα Χαλκιδικής.:shifty:

Μετά τις απαραίτητες ανακοινώσεις βεβαίως βεβαίως (μας έχει συνηθίσει τελευταία). :cool:

RyDeR
20-12-06, 15:55
Γουστάρω να έχουμε llu πάντως σε μερικά χρονάκια...:up:

voip
21-12-06, 17:44
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση,και θα ήθελα να διευκρινήσω τα εξής :

1. το χωριό μου αποτελεί τηλεφωνικό κέντρο άλλων 6 χωριών.
2. Σε όλα τα υπόλοιπα κέντρα (χωριά) έχει εγκατασταθεί πλέον DSLAM
3. Η απάντηση που παίρνω από τον υπεύθυνο δικτύων (DSLAM) για τον νομό μου είναι η εξή΅ς
......Φυσικά και θα τοποθετειθούν DSLAM σε λίγο καιρό.....την οποία ακούω από τόν Μάιο....
4. Οι ενναλακτικοί πάροχοι φυσικά και δεν θα επενδύσουν στην επαρχία . ο λόγος απλούστατος...

Αθήνα + Θεσσαλονίκη = 5.500.000 με πάρα πολύ μικρό κόστος επέκτασης δικτύου!!!!

Επαρχία (και οτι έχει απομείνει ) 3.000.000 με πάρα πολύ μεγάλο κόστος επέκτασης δικτύου!!!!



:hmm:

hemlock
21-12-06, 17:56
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση,και θα ήθελα να διευκρινήσω τα εξής :

1. το χωριό μου αποτελεί τηλεφωνικό κέντρο άλλων 6 χωριών.
2. Σε όλα τα υπόλοιπα κέντρα (χωριά) έχει εγκατασταθεί πλέον DSLAM
3. Η απάντηση που παίρνω από τον υπεύθυνο δικτύων (DSLAM) για τον νομό μου είναι η εξή΅ς
......Φυσικά και θα τοποθετειθούν DSLAM σε λίγο καιρό.....την οποία ακούω από τόν Μάιο....
4. Οι ενναλακτικοί πάροχοι φυσικά και δεν θα επενδύσουν στην επαρχία . ο λόγος απλούστατος...

Αθήνα + Θεσσαλονίκη = 5.500.000 με πάρα πολύ μικρό κόστος επέκτασης δικτύου!!!!

Επαρχία (και οτι έχει απομείνει ) 3.000.000 με πάρα πολύ μεγάλο κόστος επέκτασης δικτύου!!!!
:hmm:
Διαβασε το Link που δινω λιγο παραπανω voip...Αλλα λεει:oneup:

voip
22-12-06, 20:02
Thanks!!!:oneup:

voip
17-01-07, 12:37
Τελικά ο ΟΤΕ είναι ένα πολύ καλό μέσο για να "μετρήσει " κάποιος τον δείκτη υπομονής του.
Θα μου πείτε "γιατι το λες αυτό; ".Και η ιστορία θα μπορούσε να ξεκινήσει ως εξής :

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! όσα άτομα δεν έχουν μεγάλη υπομονή καλύτερα να μην αρχίσουν να διαβάζουν την παρακάτω ιστοριούλα.... (Ευχαριστώ!)

Μια φορά και έναν καιρό , ήταν ένας κακόμοιρος χρήστης internet με ISDN γραμμή (64άρα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΓΡΑΜΜΗ!!!!!!!!) και προσπαθούσε ο άτυχος να ενημερώσει το λειτουργικό του Σύστημα ( WINXP + Mandriva 2007) καθώς και το antivirus του, άντε και την αλληλογραφία του....Ηταν όμως πλεονέκτης ..είναι δυνατόν να ζητάς εν ετη 2007 να γίνουν αυτά από το Internet? Tι αχάριστο άτομο..δεν έφτανε που ο ΟΤΕ του αναβάθμισε την γραμμή από PSTN σε ISDN...αυτός τώρα γυρεύει και τα ρέστα...; Έτσι λοιπόν αποφάσισε να ρωτήσει στο ΟΤΕ της περιοχής του εάν θα αποκτούσε και αυτός κάποια DSL γραμμή. Οι άνθρωποι που απευθύνθηκε ήταν πολύ ευγενικοί και του απάντησαν : " Βεβαίως κύριε άτυχε ...σε 1 -2 μήνες θα έχετε ....."
Πέρασαν 1-2-3-4-5-6-7 μήνες..ο κακόμοιρος δεν άντεξε και πήγανε ξανά και ξανά και οι απάντηση ήταν η ίδια ..το μόνο που άλλαζε ήταν το διάστημα... Πρόσφατα επισκέφθηκε ξανά μήπως και αλλάξει κάτι..η απάντηση : " Ξέρετε κυριέ μου τα ατομα του συνεργείου είναι λίγα ..δεν προλαβαίνουν ..καταλαβαίνεται... περάστε μετά από ένα μήνα...." ΟΚ ή εγώ ζω σε λάθος χώρα και δεν καταλαβαίνω τι μου λενε....ή ......με δουλέυουν κανονικά....τελικά από όλη αυτή την ιστορία ..κατάλαβα πως εάν θες να τσεκάρεις την υπομονή κάποιου ...τον στέλνεις.....στον ΟΤΕ της περιοχής μου.....δεν ξέρω εάν σε κούρασα αγαπητέ αναγνώστη..εγώ όμως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ....ενναλακτικός παροχέας δεν υπάρχει..οπότε .....κουκουρούκου...καλώς ήρθα στην Μπανανία...
(:sorry: ..δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω...εάν κάποιος έχει κάποια άλλη μέθοδο....παρακαλώ να μου ρην πεί....)
ΑΑΑΑΑΑΑα να μην ξεχάσω ..έω συμπληρώσει και την αίτηση ενδιαφέρωντος για γραμμή DSL (μαζί με άλλα 15 άτομα...)....

raspoutiv
17-01-07, 17:30
κουράγιο φίλε μου, κουράγιο. σε κάνα χρόνο θα ξανά χουμε εκλογές. απλώς έχασες το τρένο των δημοτικών
κουράγιο :drunk:

l_satsok
20-01-07, 22:52
τι μου θυμισες τι μου θυμισες...
μια φορα που ηρθε συνεργειο του οτε(2 ατομα) να τσεκαρουν δηθεν τη adsl γραμμη μου λογω
του πασιγνωστου γενικου προβληματος,γκρινιαζαν συνεχεια και οι δυο οτι δεν προλαβαινουν,οτι ειναι λιγοι,οτι υπαρχει ελλειψη προσωπικου...κλπ κλπ

τα ιδια λενε σε ολους.

maik
20-01-07, 23:03
...ενναλακτικός παροχέας δεν υπάρχει..οπότε .....κουκουρούκου...

Δεν υπαρχει εναλακτικος ;;;;;;;;;;;;;;;;; Τι λες βρε παιδακι μου... μα οι εναλακτικοι εχουν γεμισει την Ελλαδα με dslam :rofl: :rofl: :rofl:

psytransas
21-01-07, 07:28
το οτι δεν εχουν προσωπικο να εξυπηρετησουν, αυτο δεν ειναι ψεμα ,,,

να ναι καλα ο βουρλουμης που ''αδειασε'' το προσωπικο του π-οτε με τις προωρες συνταξιοδοτησεις του για να φανερωσει κερδη ...

καλα μας κανουν .....:evil:

voip
24-01-07, 12:26
Θα ήμουν πολύ υπόχρεως σε όποιον γνωρίζει κάποιο τηλ από τον ΟΤΕ σχετικά με τον σχεδιασμό ανάπτυξης DSL δικτύων στην επαρχία!
Έχω κουραστεί να ακούω την ίδια απάντηση " Δεν γνωρίζουμε " στην ερώτησή μου " πότε θα αποκτήσει το κέντρο που ανήκω ADSL ".
έχω δοκιμασει στο 134 , και σε διάφορα άλλα (Θεσσαλονίκης κέντρο τεχνικής υποστήριξης) αλλλά μάταια!!!!
Είναι δυνατόν να μην ξέρουν τι τους γίνεται;

και το τραγικό είναι πως όλα τα άλλα κέντρα γύρω από το δικό μας έχουν πρόσβαση ADSL..........

αν είναι δυνατόν!!!!!!!!
Δηλαδή θα πρέπει να μετακομίσω σε κάποιο άλλο μέρος;
ή μήπως παίζετα κάποιο παιχνίδη σκοπιμοτήτων;


Δεν ξέρω τι να βάλω με το μυαλό μου!!!!!!

Αυτή η κατάσταση κρατάει 7 μήνες........................................
:mad:

deniSun
24-01-07, 12:39
OTE
Τεχνική Υποστήριξη ADSL: 1242
Kέντρο Τηλεφωνικής Εξυπηρέτησης ΟΤΕ: 134
Κέντρο Αναγγελίας Βλαβών ΟΤΕ: 121 ή 13888 απο κινητό ή σταθερό εκτός ΟΤΕ
1200: Κέντρο Εξυπηρέτησης Επιχειρησιακών πελατών ΟΤΕ
Γραφείο Σχεδιασμού ADSL: 2106115235 & 2106115232

voip
25-01-07, 12:36
OTE
Τεχνική Υποστήριξη ADSL: 1242
Kέντρο Τηλεφωνικής Εξυπηρέτησης ΟΤΕ: 134
Κέντρο Αναγγελίας Βλαβών ΟΤΕ: 121 ή 13888 απο κινητό ή σταθερό εκτός ΟΤΕ
1200: Κέντρο Εξυπηρέτησης Επιχειρησιακών πελατών ΟΤΕ
Γραφείο Σχεδιασμού ADSL: 2106115235 & 2106115232

Δοκίμασα στο 134......."Συγνώμη Δεν γνωρίζουμε!!!"
Στο 121...τα ίδια....
Στα 2106115235 ...δεν το σηκώνει κανένας όπως επίσης και στο 21061152232...
κ.τ.λ ...κ.τ.λ.

Σε ευχαριστώ πάντως για τα τηλέφωνα που μου έδωσες.:oneup:
Θα συνεχίσω την προσπάθεια......:

@ ADSLgr.com All rights reserved.