PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλο πρόβλημα ταχύτητας στην Hol



dukegus
19-09-12, 19:35
Εχω καιρό αυτό το πρόβλημα αλλά μόλις σήμερα σκέφτηκα να το γράψω μήπως μπορεί κανένας να με διαφωτίσει για το τί μπορεί να φταίει ή τί μπορώ να κάνω σχετικά.

Μένω στην πάτρα, προς πανεπιστήμιο και έχω μέγιστο download 1mbps και συνήθως ~500kbps. Έφερα 2 φορές τεχνικό που επιβεβαίωσε πως στην κολώνα συγχρονίζεται όσο μέσα στο σπίτι περίπου και με έχουν ενημερώσει πως δεν γίνεται τίποτα και φταίει ο ΟΤΕ χοντρικά. Εχω εδώ και 1 χρόνοα περίπου αυτό το πρόβλημα και έχω αρχίσει να φρικάρω γιατί αντί για 6mbps και δεν έχω ουτε 0.5mbps, κάτι που ρίχνει το επίπεδο της εμπειρίας στο ίντερνετ στο 2004 και δεν μου δίνει κάποια ειδική έκπτωση η Hol για το πρόβλημά μου.

Δεν ξέρω τί λεπτομέρειες θα βοηθούσαν, είμαι αρκετά μακρυά απο το dslam και έχω τεράστιο attenuation(σχεδόν 50db)...

balandis
19-09-12, 22:40
με 50 .....τι ρουτερ εχεις???

dkmaster
20-09-12, 10:01
Κοίταξε αν είσαι όντως πάνω 4 χλμ από το dslam δεν μπορεί να κάνει κάτι ούτε ο ΟΤΕ ούτε η HOL. Και η HOL δεν τα ρίχνει στον ΟΤΕ αλλά στο δίκτυο. Επίσης δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις δε νομίζω να κάνει έκπτωση κανένας πάροχος. Αυτό που μπορείς να δεις είναι αν έχει βάλει κανένα minidslam ο ΟΤΕ εκεί κοντά ώστε να κάνεις αλλαγή και να πας στον ΟΤΕ.

dukegus
20-09-12, 10:50
To router είναι αυτό που μου έδωσε η hol της Intracom το Netfaster Wlan 3.

Επειδή δεν έγραψα καλά την ιστορία, πριν 2-3 χρόνια πυο πρωτοέβαλα hol έπιανα 3 mbps downstream, πριν κανα 2 χρόνια και λίγο παραπάνω έπεσε στο 1mbps και τον τελευταιο χρονο συγχρονίζομαι κάτω απο 1mbps. Δεν ξέρω καλά την θεωρία για να καταλάβω τί μπορεί να φταίει και να έγινε έτσι...Με αυτή την λογική σε λίγο θα είναι σαν να έχω 56αρα όπως όταν ήμουν στο σχολείο........

dkmaster
20-09-12, 12:13
Κοίταξε, μπορεί πριν 3 χρόνια να έπιανες όντως παραπάνω. Το πρόβλημα είναι ότι ο χαλκός δεν είναι κάτι στατικό. Επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες και όταν είναι και μεγάλη η απόσταση...
Από εκεί και πέρα αν ο ΟΤΕ έχει βάλει κάποια καμπίνα σε κάποιο κομμάτι του δικτύου και αυτό μπορεί να συμβάλει στο να έχει μειωθεί η ταχύτητα σου. Αν έχεις κάποιο γείτονα που έχει ΟΤΕ πχ στο ίδιο οικοδόμημα, ρώτησε τον πόση ταχύτητα συγχρονισμού έχει.

dukegus
21-09-12, 14:51
Σωστός, αυτό θα κάνω, ο διπλανός μου έχει OTE!

balandis
21-09-12, 16:17
καλη σκεψη:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.