PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για UsRobotics 9105



teodor_ch
27-05-04, 20:41
κάτι ολίγον άσχετο!
πήρα το 9105 με οτενετ γραμμή και φορθνετ 384 απο siemens dslam.
ως γνωστόν έχει 4-port router και 8έλω να συνδέσω δύο pc(μεχρι τώρα!)
τί να διαλέξω? pppoA ή E?και τί διαφορές έχουν?υπάρχει κανένα site να ψάξω?
θέλω το modem να είναι συνέχεια μέσα και όποιο pc και να συνδέω να μπαίνει νετ.
θέλω και firewall/nat enabled!
απο το ένα pc θα έχω emule k folding και στο άλλο video conference με άλλα pc over net.

teodor_ch
27-05-04, 20:44
ένας οδηγός για το 9105 θα ήταν ότι πρέπει για εμάς τους νέους.αυτό το λέω επειδή είδα ότι έχει ήδη γίνει προταση για review ;)

EDIT: "με μετέφερε" κάποιος ή μου φαίνετε? :P
περιμένω απαντήσεις!!!

JohnGR
27-05-04, 21:28
θέλω το modem να είναι συνέχεια μέσα και όποιο pc και να συνδέω να μπαίνει νετ


Για να είναι συνέχεια μέσα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις PPPoA. Το oE είναι παρόμοιο με το dial-up.

Ένα πολύ καλό site για να το ψάξεις είναι το www.adslgr.com 8)

cosmos
28-05-04, 07:25
τί να διαλέξω? pppoA ή E?και τί διαφορές έχουν?υπάρχει κανένα site να ψάξω?
Γρήγορη απάντηση, PPPoA. Ψάξε εδώ στο forum.




θέλω το modem να είναι συνέχεια μέσα και όποιο pc και να συνδέω να μπαίνει νετ


Για να είναι συνέχεια μέσα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις PPPoA. Το oE είναι παρόμοιο με το dial-up.
Όχι απαραίτητα, μπορείς να έχεις PPPoE client τον ίδιο τον router. Dial-up λειτουργία έχεις αν βάλεις το modem σε RFC1483bridged λειτουργία, οπότε το pc πλέον γίνεται PPPoE client και συνδέεται με dial-up connection. Στο ρεσουμέ την ίδια δουλειά κάνεις είτε διαλέγοντας το router σε PPPoA, είτε PPPoE. Απλά το πρώτο παρέχει μικρότερο overhead, ειδικά σε μικρά πακέτα.

teodor_ch
28-05-04, 11:10
Δηλαδή το pppoA είναι ελάχιστα πιό γρήγορο. Και με τα δύο θα μπορώ να έχω το modem συνέχεια συνδεδεμένο και όποιο pc και να συνδέσω 8α μπαίνει νετ απευθείας. Στο θέμα security τί παίζει? Και τα δύο προσφέρουν την ίδια ασφάλεια? Διάβασα εδώ μέσα οτι μπορείς να κάνεις το πσ σου "αόρατο" να σου κάνουν ping και τίποτα να μή γυρνάει πίσω.Πώς? :)

cosmos
28-05-04, 11:18
Δηλαδή το pppoA είναι ελάχιστα πιό γρήγορο.
Ναι και όχι. Σε γεμάτα πακέτα (λ.χ. σε ένα d/l) οι διαφορές είναι αμελητέες. Όσο μικραίνουν γίνονται σημαντικότερες.

Και με τα δύο θα μπορώ να έχω το modem συνέχεια συνδεδεμένο και όποιο pc και να συνδέσω 8α μπαίνει νετ απευθείας.
Ναι.

Στο θέμα security τί παίζει? Και τα δύο προσφέρουν την ίδια ασφάλεια?
Ναι.

Διάβασα εδώ μέσα οτι μπορείς να κάνεις το πσ σου "αόρατο" να σου κάνουν ping και τίποτα να μή γυρνάει πίσω.Πώς? :)
Πφφφφφ, μία άποψη για την "αορατίλα" -> http://www.adslgr.com/forum/thread4870.html

Aν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια, ξέχνα το "αόρατο" κτλ. Υπάρχουν σημαντικότερα θέματα που αξίζουν την προσοχή σου. Δες το πρώτο link στην υπογραφή μου.

teodor_ch
28-05-04, 11:32
cosmos, τέλειος :)
τώρα μένει μόνο ο οδηγός για το 9105! :)
μόλις το βάλω πάνω στο πσ 8α αρχίσω τις ερωτήσεις! :)

το norton internet security(firewall,antivirus,κλπ) δεν είναι καλό? το έχω original για αυτό :P

cosmos
28-05-04, 12:07
Το κομμάτι Antivirus του NIS φυσικά και να το εγκαταστήσεις αφού το έχεις! To κομμάτι firewall αν θα μπει ή όχι εξαρτάται από τι σου προτείνει το "φιδάκι" ;)

EvilHawk
28-05-04, 12:08
το norton internet security(firewall,antivirus,κλπ) δεν είναι καλό? το έχω original για αυτό

Μια χαρά είναι :wink: Κάνε όλα τα updates και βάλτο να κάνει autoupdate!

teodor_ch
28-05-04, 12:19
Με το "φιδάκι" τι εννοείς? :oops:
Άρα με ΝΑΤ και norton firewall μιά χαρά είμαι ε? :D
Ωραία!

Να σημειώσω κατι... το ΝΙS δε το αγόρασα αλλά ήρθε πακέτο με το motherboard :!:

Άν δηλώσω στη forthnet ότι 8α χρησιμοποιώ pppoA και τελικά το αλλάξω θα έχω πρόβλημα? μπαίνω μέσω siemens dslam.

EvilHawk
28-05-04, 12:47
Και επειδή δεν βλέπω να γράφει οδηγίες κανένας που να το έχει το 9105 ορίστε το U.S. Robotics SureConnect ADSL 4-Port Router User Guide (http://www.usr.com/support/9105/9105-ug/index.htm), μέχρι και παράδειγμα γοια το eMule έχουν έτοιμο! :wink: Επίσης το CLI REFERENCE (http://www.usr.com/support/9105/9105-files/cli_reference.html) και ενα δύο screenshots απο τον Embedded Linux BusyBox kernel,v0.60 ! inetd.conf (http://perso.wanadoo.fr/roman.bogdan/rtr/inetd.gif) & το iptables (http://perso.wanadoo.fr/roman.bogdan/rtr/ipt.gif) !

cosmos
28-05-04, 12:59
Με το "φιδάκι" τι εννοείς? :oops:
Άρα με ΝΑΤ και norton firewall μιά χαρά είμαι ε? :D
Ωραία!
Εννοώ, να ακολουθήσεις τα βήματα του οδηγού ασφαλείας και να δεις αν για τη δική σου περίπτωση συνίσταται να ενεργοποιήσεις το firewall του NIS ;)


Άν δηλώσω στη forthnet ότι 8α χρησιμοποιώ pppoA και τελικά το αλλάξω θα έχω πρόβλημα? μπαίνω μέσω siemens dslam.
Δεν αφορά τον provider, αφορά μόνο τον ΟΤΕ. Αν είσαι στην Ν. Ελλάδα δε χρειάζεται καν να ενημερώσεις τον ΟΤΕ, ότι και να βάλεις θα παίξει. Στη Β. Ελλάδα αν ζήτησες από τον ΟΤΕ PPPoA και θες τώρα PPPoE πρέπει να κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ. Και το αντίστροφο βέβαια.

EvilHawk
28-05-04, 13:00
EDIT: "με μετέφερε" κάποιος ή μου φαίνετε?
περιμένω απαντήσεις!!!

Ναι εγώ το έκανα split απο το άλλο thread! Για να μπορεί να το βρίσκουν σαν reference και άλλοι χρήστες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.