PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα ωραία με επαγγελματικές απορίες.



psaxtiri
16-12-06, 21:41
Hi!
Ακούω συχνά για συνεντεύξεις στον ιδιωτικό τομέα και απορώ τι ρωτάνε από την στιγμή που οι περισσότεροι εκ των προτέρων έχουν ζητήσει και λάβει το cv σου πριν σε καλέσουν.

Κανένας guru του ιδιωτικού τομέα να μας φωτίσει και μας ;

Νικαετός
16-12-06, 22:21
Εξαρτάται από την εταιρία και τη θέση . Άλλη είναι η συνέντευξη για μια τηλεφωνήτρια - τηλεφωνητή , άλλη για πωλητή - πωλήτρια κοκ . και τελείως διαφορετική για στέλεχος πολυεθνικής .

(Δεν φτάνουν μόνο τα τυπικά προσόντα , αλλά πρέπει να υπάρχουν και ουσιαστικά , αλλά και η όλη παρουσία να πείθει ;) ) .

moshstef
16-12-06, 23:41
Το CV είναι μια τυπική παρουσίαση των ικανοτήτων σου και της επαγγελματικής σου εμπειρίας σε μία σελίδα. Σκοπός του CV είναι να τους κάνει να σε καλέσουν για συνέντευξη. Κατά την συνέντευξη αποφασίζουν αν είσαι κατάλληλος\λη για την δουλειά.

Guru δεν είμαι, αλλά συνήθως η διαδικασία που χρησιμοποιούν οι εταιρείες για να επιλέξουν και προσλάβουν κάποιον υπάλληλο είναι περίπου η εξής:
1. Βάζουν αγγελία για να συλλέξουν βιογραφικά
2. Ξεχωρίζουν από τα βιογραφικά που έλαβαν εκείνα που δεν πληρούν τις ελάχιστες προυποθέσεις
3. Κάνουν συνεντεύξεις με τους εναπομείναντες υποψήφιους
4. Μπορεί να κάνουν και 2η συνέντευξη με τους καλύτερους
5. Αποφασίζουν ποιον θέλουν να προσλάβουν και κάνουν κάποια προσφορά

alexandrozz
16-12-06, 23:50
Μη με παρεξηγήσεις αλλά: google-> interview tips

Είναι πολύ μεγάλο θέμα και φυσικά εξαρτάται από που πας για interview. Σου γράφω πέντε σημεία που μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή

1. Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει αλλά να παρουσιάσεις τις γνώσεις που χρειάζονται για τη θέση στην οποία κάνεις μια αίτηση +λίγο παραπάνω. Πχ αν πας με διδακτορικό για τηλεφωνήτρια (ΔΕ ΘΙΓΩ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ) δεν θα σε πάρουν γιατί
1) Θα ζητήσεις πολλά λεφτά
2) Αν δεν ζητήσεις πολλά λεφτά στην αρχή θα φύγεις
3) Αν συμφωνήσεις με τα λεφτά θα φύγεις σε 3 μήνες το πολύ γιατί από τη πρώτη εβδομάδα θα αρχίσεις να βαριέσαι
4) Κόμπλεξ

2. Είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να αναγνωρίσει τα πτυχία σου (αν αναγνωρίζονται) και θα προτιμήσει κάποιον χωρίς αυτά γιατί αυξάνεται ο μισθός ανάλογα (μέχρι κάποιο σημείο)

3. Ανάλογα με τη θέση ρωτάνε και διαφορετικά πράγματα. Πχ μπορεί να σε ρωτήσουν πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου μετά από μερικά χρόνια (για θέσεις με προοπτικές)

4. Μπορεί να σε ρωτήσουν αν είχες μια σχετική εμπιρεία κάπου. Πρόσεξε τι θα πεις.

5. Ντύσιμο (δυστυχώς!!!) ανάλογα με τη περίπτοση αλλά πάνω απ'όλα να αισθάνεσαι άνετα πχ κάποιος άντρας που δεν φοράει ποτέ γραβάτα δεν θα βάλει στη συνέντευξη και να αρχίσει να ιδρώνει..

Αν θες να έχεις σφαιρική άποψη για το τι ρωτάνε μπορείς είτε να διαβάσεις κάποια άρθρα στο internet (όσο περισσότερα το καλύτερο) και κανένα κεφάλαιο από κανένα βιβλίο human resource management που να έχει interview questions

StavrosDog
17-12-06, 00:57
Unilever 10 συνεντευξεις σε 2 ημερες ειναι καλα? και μολις μου ειπαν το ΝΑΙ με 1300 πρωτο μισθο και απειρα καλουδια τους εφτυσα (και πολυ το ευχαριστηθηκα) για το ''φαρμακο''...

ακου λεει 2 συνεντευξεις?που ακουστηκε? αν δεν σε δει και η καθαριστρια να δωσει την εγκριση δεν πας πουθενα!

psaxtiri θελεις να σου στειλω 10 αριστουχους απο το τμημα μου με τρελα cv που ειναι τοσο αντικοινωνικοι που δεν θα τους προσελαμβανα ουτε σε καντινα στο Λαυριο? απο την αλλη θα εδινα οτι και οτι για back office εργασια μακρια απο επαφη με πελατες και διαχειριση ανθρωπινων πορων (οτι ειναι δηλαδη σημερα ο manager)...

κλασσικες ερωτησεις:
πως φανταζεσαι τον εαυτο σου μετα απο 5 ή 10 χρονια
μια δυσκολη στιγμη και πως την ξεπερασες
ποια θεωρεις ειναι τα δυνατα σου σημεια και areas of development
γιατι θελεις να εργαστεις στην εταιρεια τους
γιατι σε ενδιαφερει η συγκεκριμενη θεση
ΠΕΣ ΜΑΣ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ
και η μακραν πιο δυσκολη ερωτηση που συνηθως γινεται απο αρχιτσακαλους HR με πολυ υφος για να σου σπασουν τον αερα (ειναι παντα η πρωτη τους ερωτηση)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...
ΕΙΣΑΙ Ο ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ?
ΝΑΙ...
ΩΡΑΙΑ.ΕΧΕΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕΙΣ (Ή ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ)

αουτς! :respekt:

mitsos3000
17-12-06, 01:36
Πρόσφατα αγόρασα αυτό το βιβλίο από τον Ελευθερουδάκη, φαίνεται αρκετά καλό:

http://www.amazon.co.uk/Great-Answers-Tough-Interview-Questions/dp/0749443561/sr=1-1/qid=1166308092/ref=sr_1_1/202-2590590-9864669?ie=UTF8&s=books

Σου λέει πως να απαντάς στις ερωτήσεις των συνεντεύξεων. Υπάρχουν πολλά τέτοια βιβλία.

Chris2004
17-12-06, 01:41
Στην τελευταία συνέντευξη που πήγα, ήμουν άριστα προετοιμασμένος για όλες τις ερωτήσεις εκτός απο μία....

Μπαίνω μέσα και μου λέει....πές μας λίγα πράγματα για τον εαυτό σου.......

Εεεεεεε......

Περιττό να πώ ότι δεν με ξανακάλεσαν :p

Βέβαια έχω πάει και σε συνέντευξη εντελώς απροετοίμαστος...αλλά ήταν προαποφασισμένο ότι θα προσληφθώ....βλέπεις τί κάνουν οι γνωριμίες.

Το καλύτερο CV, το καλύτερο ντύσιμο, η καλύτερη εμφάνιση και η καλύτερη ικανότητα επικοινωνίας-πειθώ, όλα μαζί ΔΕΝ είναι ικανα να ξεπεράσουν ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΝΩΡΙΜΙΑ

kadronarxis
17-12-06, 01:53
Θυμάμαι στο μεταπτυχιακό, έρχονταν κάτι άτομα με ξυρισμένα κεφάλια(άλλοι με punk μαλλί) απο εταιρείες και ήταν guru σε κώδικα και unix.

Αν τους έβλεπες έξω, τα σχόλιά σου θα έσταζαν φαρμάκι.

Ένα βιβλίο δεν το κρίνουμε από το εξώφυλλο.

StavrosDog
17-12-06, 01:57
Το καλύτερο CV, το καλύτερο ντύσιμο, η καλύτερη εμφάνιση και η καλύτερη ικανότητα επικοινωνίας-πειθώ, όλα μαζί ΔΕΝ είναι ικανα να ξεπεράσουν ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΝΩΡΙΜΙΑ

Οτι και να πω :respekt:...

ξερω πολυ καλα τι εννοεις απο τον περιγυρο μου :cool:

Σε μια φραση συνοψισες ολο το μεγαλειο της Ελληνικης Αξιοκρατιας!
(χωρις να υποννοω οτι ειναι κατι απαραιτητα κακο το ''δοντι'' με την λογικη οτι και εσυ θα επαιρνες καποιον της κλιμακας του 6 που ξερεις και μπορεις να εμπιστευτεις παρα καποιον της κλιμακας του 7 που σου ειναι παντελως αγνωστος! :respekt:)

αντε καληνυχτα γιατι πετααααμεεε το πρωι :p

vasper
17-12-06, 02:16
psaxtiri, αν κάποιος είναι γκουρού στις συνεντεύξεις σημαίνει ότι δεν πρέπει να πάρεις την συμβουλή του... Το καλύτερο είναι να έχεις αυτοπεποίθηση, να είσαι σίγουρη για τις γνώσεις σου στο αντικείμενό σου, χωρίς να υπερβάλλεις, και να είσαι ευχάριστη (εκτός αν η συνέντευξη είναι για γραφείο κηδειών... :p )

Όσο για τις ερωτήσεις που κάνουν, εκτός από τις γενικές, θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για ειδικές ερωτήσεις πάνω στο αντικείμενό σου και να μην κολλάς αν δεν ξέρεις κάτι. Απλά σε αυτή την περίπτωση ή θα πεις ότι δεν το έχεις ξανασυναντήσει, αλλά μαθαίνεις γρήγορα... και τέτοια σχετικά. Σημαντικότερο όλων να μην κολλήσεις. (ούτε πριν ούτε μετά την συνέντευξη).

psaxtiri
17-12-06, 02:45
Μη με παρεξηγήσεις αλλά: google-> interview tips

4. Μπορεί να σε ρωτήσουν αν είχες μια σχετική εμπιρεία κάπου. Πρόσεξε τι θα πεις.

Τι εννοείς να προσέξω για το συγκεκριμένο θέμα;
πχ αν γράψω ότι δούλεψα στην τάδε εταιρεία (υπαρκτή δε λέω..) που το ξέρουνε αν λέω αλήθεια;
μπορούν να το διαπιστώσουν και αν ναι πως;
θα μπουν στον κόπο;

kadronarxis
17-12-06, 03:10
Μπορούν να το διαπιστώσουν με ένα τηλεφώνημα, μετά ή πριν από τη συνέντευξη.

NiKapa
17-12-06, 03:55
Στην τελευταία συνέντευξη που πήγα, ήμουν άριστα προετοιμασμένος για όλες τις ερωτήσεις εκτός απο μία....

Μπαίνω μέσα και μου λέει....πές μας λίγα πράγματα για τον εαυτό σου.......

Εεεεεεε......

Περιττό να πώ ότι δεν με ξανακάλεσαν :p


Φανταζομαι τους ειπες οτι εισαι τρελο γαυροπουλο και τρομαξαν ..:p:scared::x:worthy:

psaxtiri
17-12-06, 04:40
Μπορούν να το διαπιστώσουν με ένα τηλεφώνημα, μετά ή πριν από τη συνέντευξη.


Καταρχήν θα βάλω εργοδότες αλλά όχι τηλέφωνο. Καλά θέλεις να μου πεις ότι θα κάτσουν να ψάξουν τηλ και να πάρουν; για ποιο λόγο τέτοια φασαρία; δε το καταλαβαίνω. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να πω ψέματα;

karavagos
17-12-06, 05:05
Συνήθως εξαρτάται από την θέση για την οποία αιτείσαι, όπως και τα προσόντα που έχεις παρουσιάσει στο βιογραφικό σου.
Όσο πιο σημαντική η θέση και όσο πιο πολλά τα προσόντα που παρουσιάζεις, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να το ψάξουν. Από την άλλη αν το όνομά σου είναι γνωστό στον χώρο, τότε κατά πάσα πιθανότητα γλυτώνεις και το ψάξιμο.

Έχει πέσει στα χέρια μου βιογραφικό αιτούμενου που ήταν 9 σελίδες (!!!), το οποίο έγραφε άλλα αντί άλλων σε σχέση με την πραγματικότητα και τελείωνε με "...able to stay calm under pressure" :hmm:

ΥΓ: Πάντως οι 2 πρώτες λέξεις του τίτλου του θέματος (χωρίς να θέλω να σε προσβάλω) ανοίγουν πολλές πόρτες.;)

Νικαετός
17-12-06, 11:46
Καταρχήν θα βάλω εργοδότες αλλά όχι τηλέφωνο. Καλά θέλεις να μου πεις ότι θα κάτσουν να ψάξουν τηλ και να πάρουν; για ποιο λόγο τέτοια φασαρία; δε το καταλαβαίνω. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να πω ψέματα;

Nαι υπάρχει η περίπτωση ο αιτών (η αιτούσα) να "φουσκώσει" λίγο τα πράγματα . Αν έχεις πει ψέμματα και πάρουν ένα τηλέφωνο , πάει η θέση .

Είναι κάτι που ΔΕΝ πρέπει να ρισκάρεις ;)

lazar
17-12-06, 12:53
5. Αποφασίζουν ποιον θέλουν να προσλάβουν και κάνουν κάποια προσφορά

Πολλές φορές ρωτούν τι περιμένεις μισθολογικώς, οπότε καλό είναι να έχεις μιαν ιδέα που κυμαίνονται οι τιμές, δείχνεις πιο ψαγμένη έτσι.


Καταρχήν θα βάλω εργοδότες αλλά όχι τηλέφωνο. Καλά θέλεις να μου πεις ότι θα κάτσουν να ψάξουν τηλ και να πάρουν; για ποιο λόγο τέτοια φασαρία; δε το καταλαβαίνω. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να πω ψέματα;

Σε υψηλές θέσεις πάντα ρωτούν οι εργοδότες όπου μπορούν, όχι μόνον αν όντως δούλεψες, αλλά τι έκανες εκεί και πώς τα πήγες με λεπτομέρειες. Αν πηγαίνεις για λιγώτερο υπεύθυνο πόστο μπορεί να μην το πολυψάξουν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως, εάν δεν έχεις καθόλου εμπειρία και θέλεις με αυτόν τον τρόπο να δείξεις πως έχεις, να θυμάσαι ότι αυτοί βρίσκονται περισσότερα χρόνια στην αγορά από εσένα και μπορούν να καταλάβουν την αλήθεια ευκολώτερα από ότι νομίζεις.

Καλή τύχη.

psaxtiri
17-12-06, 14:52
Χμ το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι παίζει ρόλο η θέση, που αιτείσαι για το αν ψάξουν ή προσπαθήσουν να πιστοποιήσουν το εργασιακό σου παρελθόν, και όχι η εταιρεία.
Δηλαδή δεν είναι κάποιες εταιρείες που ανεξαρτήτως θέσεως ρωτούν τους προηγούμενους και κάποιες όχι.
Οκ ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

alexandrozz
18-12-06, 15:36
Καταρχήν θα βάλω εργοδότες αλλά όχι τηλέφωνο. Καλά θέλεις να μου πεις ότι θα κάτσουν να ψάξουν τηλ και να πάρουν; για ποιο λόγο τέτοια φασαρία; δε το καταλαβαίνω. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να πω ψέματα;

Μη πιστεύεις αυτό που γράφουνε ότι οι αιτήσεις γίνονται εμπιστευτικά κτλ κτλ. Αν πχ πας να μεταπηδήσεις από μια εταιρία πληροφορικής σε μια άλλη όπου πάνω κάτω τα στελέχη γνωρίζονται το τηλέφωνο είναι σίγουρο. Απ'ότι έχω καταλάβει αυτό συμβαίνει λόγω αδυναμίας αντικειμενικής αξιολήγησης του υποψήφιου (πχ οι περισσότερες εταιρίες δεν έχουν τεστ). Οπότε να ξέρεις ότι πρέπει με όλους να τα έχεις καλά!!

Cafeeine
18-12-06, 16:07
Με καλύπτουν οι προηγούμενοι, απλά να τονίσω την ανάγκη για προετοιμασία στο αντικείμενο (αν πρόκειται για ειδικευμένο πόστο που δεν έχεις αμεση εμπειρία) αυτοπεποίθηση και αυτογνωσία. Πρέπει να νιώθεις οτι την θέση την αξίζεις και οτι η συνέντευξη είναι μια τυπικότητα. Ολα βέβαια σχετίζονται και με το πόστο, το πόση επαφή θα έχεις με άλλο κόσμο και ποιά είναι τα ειδικά προσόντα που απαιτεί το πόστο (Αλλο χαρακτήρα θέλει το Marketing και άλλο το Human Resources)

psaxtiri
18-12-06, 23:03
Μη πιστεύεις αυτό που γράφουνε ότι οι αιτήσεις γίνονται εμπιστευτικά κτλ κτλ. Αν πχ πας να μεταπηδήσεις από μια εταιρία πληροφορικής σε μια άλλη όπου πάνω κάτω τα στελέχη γνωρίζονται το τηλέφωνο είναι σίγουρο. Απ'ότι έχω καταλάβει αυτό συμβαίνει λόγω αδυναμίας αντικειμενικής αξιολήγησης του υποψήφιου (πχ οι περισσότερες εταιρίες δεν έχουν τεστ). Οπότε να ξέρεις ότι πρέπει με όλους να τα έχεις καλά!!

Αφού η συζήτηση ζεστάθηκε να ρίξω ένα σενάριο στο τραπέζι και να δω απαντήσεις:

Δουλεύεις σε μια εταιρεία ή κατάστημα για διάστημα 2 (δυο) ετών και φεύγεις με αφορμή συσσωρεμένα προβλήματα (εργοδότης αφερέγγυος , κακοπληρωτής κτλ).
Είναι σίγουρο ότι ο πρώην με τον νυν εργοδότη δεν γνωρίζονται ούτε εξ όψεως οκ;
Στην επόμενη δουλειά αναφέρεις το γιατί έφυγες;
Ο εργοδότης δεν θα υποστηρίξει τον εργοδότη; Κόρακας κοράκου μάτι…
Είναι σίγουρο ότι δεν θα το κάνει από ενδιαφέρον για τον άλλο, απλά είναι το γνωστό φαινόμενο της «λυκοφιλίας» και πως σε κάποια θέματα υπάρχουν κοινά συμφέροντα.
Π.χ από όσο γνωρίζω όλες οι εταιρείες θα ήθελαν έναν γνώστη του αντικειμένου αλλά καμία έναν συνδικαλιστή πχ που είναι χαρακτήρας διεκδικητικός σε ασφαλιστικά θέματα κτλ (λέω μια πιθανή εκδοχή τώρα.).
Οπότε τι κάνεις με δεδομένο ότι οι σχέσεις με τον πρώην δεν είναι καλές (αποδεδειγμένα απο φταίξιμο δικό του);
Αναφέρεις ότι δούλεψες εκεί ή όχι;
Και προσοχή εδώ, αν βιαστείτε να απαντήσετε «Όχι» γεννιέται το ερώτημα «και πως καλύπτεις αυτό το διάστημα των 2 ετών;» τι λες;
Ήμουν διακοπές στην Τζαμάϊκα;


Για να δω…;)

sdikr
18-12-06, 23:09
Αφού η συζήτηση ζεστάθηκε να ρίξω ένα σενάριο στο τραπέζι και να δω απαντήσεις:

Δουλεύεις σε μια εταιρεία ή κατάστημα για διάστημα 2 (δυο) ετών και φεύγεις με αφορμή συσσωρεμένα προβλήματα (εργοδότης αφερέγγυος , κακοπληρωτής κτλ).
Είναι σίγουρο ότι ο πρώην με τον νυν εργοδότη δεν γνωρίζονται ούτε εξ όψεως οκ;
Στην επόμενη δουλειά αναφέρεις το γιατί έφυγες;
Ο εργοδότης δεν θα υποστηρίξει τον εργοδότη; Κόρακας κοράκου μάτι…
Είναι σίγουρο ότι δεν θα το κάνει από ενδιαφέρον για τον άλλο, απλά είναι το γνωστό φαινόμενο της «λυκοφιλίας» και πως σε κάποια θέματα υπάρχουν κοινά συμφέροντα.
Π.χ από όσο γνωρίζω όλες οι εταιρείες θα ήθελαν έναν γνώστη του αντικειμένου αλλά καμία έναν συνδικαλιστή πχ που είναι χαρακτήρας διεκδικητικός σε ασφαλιστικά θέματα κτλ (λέω μια πιθανή εκδοχή τώρα.).
Οπότε τι κάνεις με δεδομένο ότι οι σχέσεις με τον πρώην δεν είναι καλές (αποδεδειγμένα απο φταίξιμο δικό του);
Αναφέρεις ότι δούλεψες εκεί ή όχι;
Και προσοχή εδώ, αν βιαστείτε να απαντήσετε «Όχι» γεννιέται το ερώτημα «και πως καλύπτεις αυτό το διάστημα των 2 ετών;» τι λες;
Ήμουν διακοπές στην Τζαμάϊκα;


Για να δω…;)

Για να σου τα κάνει αυτά ο εργόδοτης κατά πασα πιθανότητα έχει και κακό όνομα στην πιάτσα, (κακοπληρώτης στον υπάλληλό = κακοπληρώτης σε άλλους) οποτε στην τελική χειρότερα τα κάνεις ;)

alexandrozz
18-12-06, 23:16
Επειδή κάθε επιχείριση για τους Χ, Ψ λόγους μπορεί να βρεθεί στη κατάσταση που να μη μπορεί να πληρώσει το προσωπικό της έγκαιρα δεν θα σου συνιστούσα να πεις τα προηγούμενα. Γενικά δεν πρέπει με τίποτα να λες κακά λόγια για το προηγούμενο σου εργοδότη γιατί και ο τωρινός κατά 99.9999% κάποια στιγμή και αυτός θα γίνει προηγούμενος. Μια απάντηση του στυλ 'με ενδιαφέρει πολύ ο τομέας της επιχείρισης σας' ή 'θα βρίσκω πολύ ενδιαφέρον να συναναστρέφομαι με πελάτες του καταστήματος' πιστεύω θα ήταν καλή. Παρ'όλ'αυτά ο οικονομικός λόγος (περισσότερα χρήματα) είναι αποδεκτός λόγος για αλλαγή εργασίας αρκεί να είναι η εταιρία διαθέσιμη να τα δώσει.

lazar
18-12-06, 23:23
Αφού η συζήτηση ζεστάθηκε να ρίξω ένα σενάριο στο τραπέζι και να δω απαντήσεις:

Δουλεύεις σε μια εταιρεία ή κατάστημα για διάστημα 2 (δυο) ετών και φεύγεις με αφορμή συσσωρεμένα προβλήματα (εργοδότης αφερέγγυος , κακοπληρωτής κτλ).
Είναι σίγουρο ότι ο πρώην με τον νυν εργοδότη δεν γνωρίζονται ούτε εξ όψεως οκ;
Στην επόμενη δουλειά αναφέρεις το γιατί έφυγες;
Ο εργοδότης δεν θα υποστηρίξει τον εργοδότη; Κόρακας κοράκου μάτι…
Είναι σίγουρο ότι δεν θα το κάνει από ενδιαφέρον για τον άλλο, απλά είναι το γνωστό φαινόμενο της «λυκοφιλίας» και πως σε κάποια θέματα υπάρχουν κοινά συμφέροντα.
Π.χ από όσο γνωρίζω όλες οι εταιρείες θα ήθελαν έναν γνώστη του αντικειμένου αλλά καμία έναν συνδικαλιστή πχ που είναι χαρακτήρας διεκδικητικός σε ασφαλιστικά θέματα κτλ (λέω μια πιθανή εκδοχή τώρα.).
Οπότε τι κάνεις με δεδομένο ότι οι σχέσεις με τον πρώην δεν είναι καλές (αποδεδειγμένα απο φταίξιμο δικό του);
Αναφέρεις ότι δούλεψες εκεί ή όχι;
Και προσοχή εδώ, αν βιαστείτε να απαντήσετε «Όχι» γεννιέται το ερώτημα «και πως καλύπτεις αυτό το διάστημα των 2 ετών;» τι λες;
Ήμουν διακοπές στην Τζαμάϊκα;


Για να δω…;)

Είμαι υπέρ των καθαρών εξηγήσεων, εν γένει. Υποτίθεται ότι έφυγες γιατί ψάχνεις έναν σωστότερο εργοδότη και όχι έναν σαν αυτόν που είχες. Επομένως εάν σε προτιμά να λες ψέμματα, σημαίνει ότι δεν πρόκειται για καλύτερο από τον προηγούμενο. Σωστά;
Απλώς, δεν είναι ανάγκη να του πεις ότι έφυγες από τον προηγούμενο, γιατί αν έμενες θα του έστριβες το λαρύγγι και δεν ήθελες να πας φυλακή.;)

psaxtiri
18-12-06, 23:42
Είμαι υπέρ των καθαρών εξηγήσεων, εν γένει. Υποτίθεται ότι έφυγες γιατί ψάχνεις έναν σωστότερο εργοδότη και όχι έναν σαν αυτόν που είχες. Επομένως εάν σε προτιμά να λες ψέμματα, σημαίνει ότι δεν πρόκειται για καλύτερο από τον προηγούμενο. Σωστά;
Απλώς, δεν είναι ανάγκη να του πεις ότι έφυγες από τον προηγούμενο, γιατί αν έμενες θα του έστριβες το λαρύγγι και δεν ήθελες να πας φυλακή.;)

Εγώ δεν έχω σκοπό να πω ψέματα ούτε να κατηγορήσω τους πρώην εργοδότες μου.

Αν με ρωτήσουν που δούλευες δεν μπορώ να μην απαντήσω. Τώρα αν με ρωτήσουν γιατί έφυγες μπορώ να πω θέλω να αλλάξω τομέα στο γνωστικό μου αντικείμενο χωρίς να πω ότι ήταν απατεώνας (πράγμα αποδεδειγμένο δεν μιλάω υποκειμενικά).

Αν όμως επικοινωνήσουν ο μεν με τον δε (που τονίζω εγώ δεν θα δώσω τηλ κτλ άρα θα χρειαστεί να ψάξουν άν τους καίει τόσο να μάθουν), είμαι σίγουρος ότι ο πρώην θα προσπαθήσει να θυματοποίησει τον εαυτό του παρουσιάζοντας τον σαν Άγγελο και εμένα σαν τέρας.

Αυτό είναι όλο το θέμα. Μια μεγάλη εταιρεία σοβαρή υποτίθεται μπαίνει στην διαδικασία να κρίνει τους μελλοντικούς της εργαζόμενους από τα υποκειμενικά σχόλια ενός πρώην εργοδότη 180% μικρότερης κλίμακας (θέλετε από άποψη θέσεως στην αγορά, αριθμού υπαλλήλων, δυνατότητας εξέλιξης της ιδίας και του προσωπικού της κτλ κτλ);

Δηλαδή δεν γνωρίζουν τι γίνεται στην αγορά;

Και σε τελική ανάλυση πως σχηματίζουν άποψη χωρίς να ρωτήσουν και τις δυο πλευρές;
Πχ ρωτάς τον πρώην; Οκ. Έλα τώρα ρώτα και εμένα. «Κυρία Χ επικοινωνήσαμε με τον Ψ και μας είπε αυτά, τι έχετε να δηλώσετε;» βέβαια σαν λαϊκό δικαστήριο μοιάζει αυτό δε λέω.

Δηλώνω την αδυναμία μου να αλλάξω μια τέτοια νοοτροπία επιχειρήσεων αλλά από την άλλη έχω να δηλώσω πως μια εταιρεία που βασίζεται στα λόγια και μόνο στα λόγια κάποιου τρίτου χωρίς όνομα στην αγορά τότε λυπάμαι αλλά η εταιρεία αυτή δεν έχει βρει τρόπο αξιόπιστο να επιλέγει στελέχη.

Ποιο σωστό για μένα θα ήταν να σε προσλάβουν έστω με μια σύμβαση 1 μήνα και να σε δοκιμάσουν.

vasper
19-12-06, 00:01
psaxtiri, οι περισσότεροι εργοδότες δεν θα πάρουν τους προηγούμενους για να μάθουν λεπτομέρειες, παρά μόνο αν κάτι δεν τους κάθεται καλά. Αυτό που λες για την δοκιμαστική πρόσληψη ισχύει.

Εμείς ως εταιρία πληροφορικής όταν προσλαμβάνουμε άτομα στον τομέα ανάπτυξης , αν έχουν εμπειρία στον τομέα τους δίνουμε 1 μήνα καιρό για να δούμε αν μας κάνουν και τους κάνουμε (υπάρχει περίπτωση να μην τους αρέσει το αντικείμενο).

Σε νέους στον τομέα δίνουμε τουλάχιστον 6 μήνες για να δούμε αν μπορούν να μάθουν, και μετά ανάλογα ή μένουν στο τμήμα ανάπτυξης ή αλλάζουν τμήμα. πχ 2 άτομα που δεν υπάρχει ο χρόνος να τους μάθουμε τώρα Win32 προγραμματισμό, τα βάλαμε σε άλλο τμήμα σχετικό με το αντικείμενο όπως data entry και testing μέχρι να περάσουμε την παραγωγή σε .Net και να ξεκινήσουμε την εκπαίδευσή τους εκεί. Και δεν είμαστε οι μόνοι στον χώρο που ακολουθούν αυτή τη διαδικασία.

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις μάλιστα παίζει σημασία και ο χαρακτήρας. Αν είσαι ειλικρινής δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

pelasgian
19-12-06, 00:29
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...
ΕΙΣΑΙ Ο ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ?
ΝΑΙ...
ΩΡΑΙΑ.ΕΧΕΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕΙΣ (Ή ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ)

αουτς! :respekt:


Αν του ξεκουμπωνόμουν και του έλεγα «έχω τα @@ για αυτή τη δουλειά» θα τον εντυπωσίαζε; :lol:

pareto v.
19-12-06, 01:39
Από την ελάχιστη εμπειρία που έχω αν είσαι ειλικρινής, εργατική και προσπαθείς όσο το δυνατόν να είσαι ευχάριστη και ανεκτική με τις ιδοτροπίες των συνεργατών σου (και εσύ έχεις άλλωστε όπως όλοι μας) δεν θα έχεις πρόβλημα να βρεις γρήγορα δουλειά. Συνήθως αρκετές εταιρείες προσλαμβάνουν όσους έχουν τα τυπικά προσόντα και έχεις χρόνο να αποδείξεις αν κάνεις για τη δουλειά και αν σου κάνει η δουλειά.
Έάν πραγματικά κάνεις, μία εταιρεία σπάνια διώχνει κάποιον που τις παράγει χρήμα. Γιατί στο κάτω κάτω αυτό θέλουν και λογικό είναι.

Τώρα αν είναι για θέση ευθύνης συγγνώμη αλλά δεν έχω την εμπειρία για να βοηθήσω.

lazar
19-12-06, 01:52
Εγώ δεν έχω σκοπό να πω ψέματα ούτε να κατηγορήσω τους πρώην εργοδότες μου.

Αν με ρωτήσουν που δούλευες δεν μπορώ να μην απαντήσω. Τώρα αν με ρωτήσουν γιατί έφυγες μπορώ να πω θέλω να αλλάξω τομέα στο γνωστικό μου αντικείμενο χωρίς να πω ότι ήταν απατεώνας (πράγμα αποδεδειγμένο δεν μιλάω υποκειμενικά).

Αν όμως επικοινωνήσουν ο μεν με τον δε (που τονίζω εγώ δεν θα δώσω τηλ κτλ άρα θα χρειαστεί να ψάξουν άν τους καίει τόσο να μάθουν), είμαι σίγουρος ότι ο πρώην θα προσπαθήσει να θυματοποίησει τον εαυτό του παρουσιάζοντας τον σαν Άγγελο και εμένα σαν τέρας.

Αυτό είναι όλο το θέμα. Μια μεγάλη εταιρεία σοβαρή υποτίθεται μπαίνει στην διαδικασία να κρίνει τους μελλοντικούς της εργαζόμενους από τα υποκειμενικά σχόλια ενός πρώην εργοδότη 180% μικρότερης κλίμακας (θέλετε από άποψη θέσεως στην αγορά, αριθμού υπαλλήλων, δυνατότητας εξέλιξης της ιδίας και του προσωπικού της κτλ κτλ);

Δηλαδή δεν γνωρίζουν τι γίνεται στην αγορά;

Και σε τελική ανάλυση πως σχηματίζουν άποψη χωρίς να ρωτήσουν και τις δυο πλευρές;
Πχ ρωτάς τον πρώην; Οκ. Έλα τώρα ρώτα και εμένα. «Κυρία Χ επικοινωνήσαμε με τον Ψ και μας είπε αυτά, τι έχετε να δηλώσετε;» βέβαια σαν λαϊκό δικαστήριο μοιάζει αυτό δε λέω.

Δηλώνω την αδυναμία μου να αλλάξω μια τέτοια νοοτροπία επιχειρήσεων αλλά από την άλλη έχω να δηλώσω πως μια εταιρεία που βασίζεται στα λόγια και μόνο στα λόγια κάποιου τρίτου χωρίς όνομα στην αγορά τότε λυπάμαι αλλά η εταιρεία αυτή δεν έχει βρει τρόπο αξιόπιστο να επιλέγει στελέχη.

Ποιο σωστό για μένα θα ήταν να σε προσλάβουν έστω με μια σύμβαση 1 μήνα και να σε δοκιμάσουν.

Εάν πρόκειται για μία από τις πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις, έχω καταλάβει ότι οι περισσότεροι επιχειρηματίες δεν είναι βλάκες. Η μεγαλύτερη ικανότητά τους είναι ότι κόβει το μάτι τους και ψυχολογούν τον άλλον σωστά. Το interview άλλωστε γι' αυτό γίνεται, για να σε μετρήσουν. Ελάχιστοι από όσους έχω γνωρίσει στερούνται αυτών των προσόντων και συνήθως η επιχείρηση που έχουν δεν πάει καλά (απλώς επιβιώνουν λόγω οικογενειακής περιουσίας κλπ.) Επομένως, μην ανησυχείς, ξέρουν ότι υπάρχουν κάθε λογής καρύδια στην πιάτσα και είναι σε θέση να κρίνουν εάν εσύ είσαι η αξιόλογη που κακόπεσες ή η τεμπέλα που τα ρίχνει στους αλλους. Μην τη φοβάσαι τόσο πολύ την κριτική, πιστεύω ότι το σωστότερο είναι να είσαι ο εαυτός σου (ακούγεται ίσως λίγο μπανάλ).

Για τις λεπτομέρειες τώρα, εάν θελήσουν να μάθουν από τρίτο πρόσωπο, αυτό δεν είναι απαραίτητο να είναι το πρώην αφεντικό σου, μπορεί να είναι κάποιος εργαζόμενος σε εκείνην την εταιρία που τυχαίνει να ξέρουν ή κάποιος άλλον στον ευρύτερο χώρο. Δεν έχει όμως σημασία, μην σε απασχολεί αυτό. Εσύ θα κάνεις την δουλειά σου και εκείνοι την δική τους.

Εάν πρόκειται για μεγάλη ή πολυεθνική, τα πράγματα αλλάζουν. Πιστεύω ότι είναι πιο μηχανικά, απρόσωπα και αρκετά διαπλεκόμενα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.