PDA

Επιστροφή στο Forum : Posa netmod exete kapsei? Poll



Stamatis
20-03-03, 19:25
oriste ena poll opoios exei allaksei panw apo 5 kerdizei ena netmod usb :P

alatasst
20-03-03, 21:35
Και τώρα που το αναφέρατε, στην εταιρία που δουλεύω μου έυτχε να έρθει χαλασμένο μηχάνιμα (δεν ανοιγε) το οποίο ήταν συνδεδεμένο σειριακά με το Netmod που σταμάτησε απλά ένα πρωί να δουλεύει και έκαψε όμως μαζί και την σειριακή θύρα του mobo. Στο κάψημο της σειριακής θα ήθελα να σταθω λίγο γιατί όταν άνοιξα το κουτί και πάτησα τον διακόπτη διαπίστωσα ότι το ολοκληρωμένο που είχε η σειριακή πετούσε σπίθες 8O ναι! ναι! καλά διαβάσατε (είχε κορώσει) μέχρι που κάηκε τελίως. Ευτύχώς βέβαια το mobo δεν έπαθε καμιά περαιτέρω ζημιά και η δεύτερη σειριακή του λειτουργούσε άψογα (την πρώτη ούτε τα windows δεν την εβλεπαν) και μέτά το ολοκάυτωμα του ολοκληρωμένου ανοιξε και δούλευε κανονικα!
Τα συμπεράσματα δικα σας.

eliask
21-03-03, 00:17
mallon apo tin taxitita kaigontai...... :twisted:

Striker
21-03-03, 02:53
4 se 2 xronia :)

i am the king.. oles tis ekdoseis tou netmod exw kapsei :P

Pope
21-03-03, 11:45
Εγώ δεν έχω κάψει κανένα και το έχω σχεδόν 4 χρόνια.

Γιατί καίγονται άραγε?

wizardsl
21-03-03, 12:11
Εγώ τα καίω με τον αναπτήρα.

grrrrr
21-03-03, 13:16
Γιατί δεν έχει απαντήσει κανένας ότι έχει κάψει πάνω από 5 ? μήπως φοβάται για το δώρο που θα φορτωθεί ? :ΡΡΡΡ
Και ποιος θα το δώσει το USB NetMod ? χορηγία του Stamatis είναι ? :lol:

Stamatis
21-03-03, 15:46
xexe einai mia prosfora tou ote stous talaiporimenious pelates toy kai mia eygeniki xorigia tou k.doukoglou (O kyrios Ayrio DSL ) . :lol: :lol: :lol:

wizardsl
22-03-03, 01:16
Καλά αυτός ο Δούκογλου θα πρέπει να πήρε το πρώτο αεροπλάνο για Βραζιλία και τώρα θα 'ναι στο Σαο Πάουλο μετά από τόσα τηλεφωνήματα που του έκαναν.. Πλάκα είχε..


Ο ΚΥΡΙΟΣ ΔΟΥΚΟΓΛΟΥ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΝΤΙ ΕΣ ΕΛ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΓΚΑΜΠΑΙΤ ΑΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ!!! ΤΡΕΞΤΕ ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ Τ3 ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΙ ΦΑΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕΤΤ.

Ardeloth
22-03-03, 01:27
Enas filos mou pali nomize oti to netmod toy eixe kapsei to usb controller giati apo thn wra pou to ebale panw den 7anadoulepsan oi usb toy... telika apla toy tous eixe apenergopoihsei apo to bios (dont ask how) :PP

MaGuS
22-03-03, 18:34
ego exo kapsei 3 spiti moy mesa se 1.5 xrono kai 5 sthn doyleia.(2 isdn grammes).kai synexizetai akoma exoyme kairo ......na zhsei h intrakom me tis kales ths kataskeyes...

OrViG
23-03-03, 02:34
Εμένα μου κάηκε το NETMOD όταν είχα φύγει για διακοπές και όταν επέστρεψα σπίτι η μυρωδιά ήταν ανυπόφορη... Ευτυχώς που απλώς μας τα μισθώνουν! Φανταστείτε να μας υποχρέωναν να τα αγοράσουμε και να μας έδιναν και ένα χρόνο εγγύηση :D !

Και εδώ ξεκινά και ένας άλλος προβληματισμός: Αν μας βάλουν να αγοράσουμε το θαύμα της τεχνολογίας που ακούει στο όνομα JETSPEED και είναι και αυτό το ίδιο τέρας αξιοπιστίας τι θα γίνει? Μάλλον θα φύγει απο το παράθυρο με JETSPEED και θα αγοράσουμε κανένα DSL Modem Alcatel που κάτι μου λέει πως θα δουλεύει...

George
23-03-03, 11:24
Ama kaei to NetMod poso plironis gia na paris allo?

Pos mporei na kaei to net mod(ypertasi, ypotasi???)?

Ego pira prin ligo kero ISDN(7 mines) kai den prolava na to kapso!!!

grrrrr
23-03-03, 13:45
Δέν πληρώνεις για να πάρεις νέο NetMod απλά μένεις χωρίς τηλέφωνο μέχρι να στο αλλάξουν.
Πολλές φορές καίγονται απο κεραυνούς αλλά επίσης πολλές φορές καίγονται έτσι απλά χωρίς λόγο.

rudy_ath
23-03-03, 16:08
Το δικο μου netmod, το έχω από νοεμβριο 2002, λειτουργει κανονικα :lol: , αφου διαβασα ολα τα ποστ :? , ευχομαι να κρατησει μεχρι να βαλω ΨΣΓ!!! :?:

(ΨΣΓ = DSL)

Stamatis
23-03-03, 18:02
Exeis tilefwno alla mono ti mia grammi kai ennoeitai oti den leitourgei me ton H/Y

Eruyome(MMXGN)
23-03-03, 23:39
Egw mia fora patisa to diko mou... den to kapsa, efyge to kapaki, eutixws douleuei (!!). Parola auta exw kapsei DVD rom drives, CDRWs kai othones, ta dio netmod pou exw douleuoun akoma an kai me to zori to ena sinergazetai me to alcatel asirmato pou exw (spania pianei grammi).

momo
14-09-03, 06:08
ego edo kai 3 xronia den exo problima me to netmod doulebei arista

Dimitris
14-09-03, 18:16
Ego den to exo kapsei giati den to xrhsimopoio apla. Protimo to Zyxel omni.net USB :P

lefteriss
14-09-03, 18:32
ένα

xenbast_
15-09-03, 11:43
εγώ το αναβαθμίζω κιόλας (κι ας μην το χρησιμοποιώ σαν μοντεμ!) :D

eric_in
16-09-03, 20:32
ΕΓΩ ΚΑΝΕΝΑ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΨΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.
ΕΕΕΕ.....ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.... :evil: :evil: :evil:
ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ! ! ! ! ! !ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ. :wink: :wink: :wink: :wink:

elias24
17-09-03, 09:27
Το δικό μου Netmod δούλευε για 2 χρόνια always on και πΟΤΕ δεν είχε δείξει κάποιο πρόβλημα, πέρα απο τα κολλήματα στο PC, όταν χρησιμοποιούνταν με την USB θύρα, στα οποία δίνω το 90% της ευθύνης στα Windows και την hardware κατασκευή του USB. Δε νοείται να κολλάει το PC, όταν μια συσκευή δεν συμπεριφέρεται σωστά.
Φυσικά, το Netmod δεν είχε πρόβλημα υπερθέρμανσης, κάτι που μπορεί να συμβεί αν το βάλει κανείς κλεισμένο μέσα σε κανένα ντουλάπι η συρτάρι, προφανώς γιατί δεν του αρέσει η φάτσα του
Σχετικά με την περίπτωσή σου alataast, το να καίγεται serial θύρα είναι περίεργο και ασυνήθηστο, δεδομένο του ότι για να καεί, πρέπει να υπάρξει βραχυκύκλωμα, και στις serial ports, αντίθετα με τις USB, δεν κυκλοφορεί ρεύμα. Πρέπει να ψάξανε πολύ για να σου δώσουν ένα τόσο απαράδεκτο netmod που να εστειλε ρεύμα (και δυνατό μάλλιστα) στην serial του board και να την έκαψε

xenbast_
17-09-03, 12:20
το νετμοντ ζεσταίνεται όταν το έχεις στην πρίζα για να δουλεύει και σαν μόντεμ...στην δική μου περίπτωση που το έχω απλά για τα τηλέφωνα, παίρνει όσο ρεύμα του χρειάζεται από το τηλεφωνικό καλώδιο και δεν είναι καθόλου ζεστό... :)

nnn
24-09-03, 23:59
μόνο 3

με το που έκλεινε χρόνος από την τελευταία αλλαγή καίγονταν πάλι.

φέτος που έβαλα adsl ο οτε από μόνος του μου έβαλε και καινούριο netmod χωρίς να έχει καεί το παλιό.βλέπετε πλησίαζε να κλείσει χρόνο το προηγούμενο :P
άρα έχω αλλάξει 4 :!:

όσο για το κάψιμο της σειριακής θύρας όσοι είχατε από τα παλιά netmod που ήταν μονο σειριακά,στο βιβλίο τους έλεγε ότι η εγκατάσταση έπρεπε να γίνει με τον υπολογιστή σβηστό αλλιώς υπήρχε κίνδυνος βλάβης .

vagelis
06-10-03, 23:50
μετά από 4 1/2 χρόνια συνεχούς λειτουργίας (μόνιμα στη πρίζα) σήμερα το πρωί με τις συνεχείς διακοπές της ΔΕΗ κάηκε το netmod στο γραφείο. Ένα παμπάλαιο με ένα μόνο φωτάκι και σειριακή τη μεγάλη (25pin). Αφού ο ΟΤΕΤΖΗΣ αγνούσε τη ύπαρξή του και επέμενε να με ρωτάει πόσα από τα λαμπάκια ανάβουν και πόσα όχι . Τρείς (30) φορές του εξήγησα ότι έχει ένα μόνο λαμπάκι για την ένδειξη λειτουργίας . Με ρώτησε επίσης αν του έκανα ρεσέτ και αν ψιλοδούλεψε το λαμπάκι (!!!!). Αν και δεν κατάλαβα την ερώτησή του , του είπα ότι ΝΑΙ έκανα ρεσέτ αλλά τίποτα . Βρε παιδιά αφού δεν ανάβει καν το λαμπάκι λειτουργίας , τι νόημα θα είχε το ρεσέτ , δεν το καταλαβαίνω . Τα τηλέφωνα βέβαια νεκρά όλα.

yiapap
07-10-03, 10:08
Σε 3 (ή 4; χμμμ) χρόνια είμαι στο 4ο ΝΕΤΜΟD... Τα πρώτα 3 έφυγαν ΑΕΡΑ, μέσα στους πρώτους 12 μήνες! Από το 3ο και μετά εννοείται ότι παίζω (έπαιζα :wink: ) data με Fritz.
Ειδικά όταν το πρωτοέβαλα, λόγω προβλημάτων του Κέντρου του ΟΤΕ, είχα μείνει στο πρώτο 6μηνο (χωρίς υπερβολή) πάνω από 20 μέρες χωρίς τηλέφωνο... Μία το Netmod, μια το κέντρο, μια ο καιρός, μια οι διακοπές της ΔΕΗ... Ας είναι καλά ο Γιώργος από το κέντρο Φαλήρου (Θεσ/νίκη) που, αφού γνωριστήκαμε μετά τα 24756345 τηλεφωνήματα αναφοράς βλαβών... μου έδινε μια προτεραιότητα το παλικάρι... Είχε γέλιο να παίρνεις το 121 82 (αν θυμάμαι καλά) και να ζητάς "το Γιώργο"...

vagelis: Έπρεπε να δεις τι έπαθε ο τελευταίος ΟΤΕτζής που ήρθε να αντικαταστήσει το καμένο NetMod και είδε.... <ήχος από ντραμς>... να συνδέεται ψηφιακά με το Fritz... Και προσπαθούσε να μου εξηγήσει ότι αποκλείεται να έχω Internet με αυτή τη συνδεσμολογία... :lol:

Και γκρινιάζετε... ΝΤΡΟΠΗ... Ο ΟΤΕ μας φέρνει πιο κοντά! :? :( :cry:

vagelis
07-10-03, 17:12
παιδιά ,
ήρθε σήμερα ο υπάλληλος του ΟΤΕ και άλλαξε το παμπάλαιό μου NETMOD , και δεν μου έβαλε ένα από τα καινούργια αλλά ένα με σειριακή σύνδεση . Το παλιό είχε φάει τέτοια "σφαλιάρα " από την διακοπή της ΔΕΗ που 1) κάηκε τελείως (όχι μόνο τροφοδοτικό ) , βραχυκύκλωσε , το βραχυκύκλωμα πέρασε από όλη τη γραμμή τη τηλεφωνική μέχρι το κεντρικό κουτί της πολυκατοικίας , όπου ξετίναξε κυριολεκτικά τη σύνδεση . Ο υπάλληλος μου είπε ότι αν δεν είχε σταματήσει εκεί το βραχυκύκλωμα μπορεί να έφτανε μέχρι το κέντρο του ΟΤΕ (!!!!). Τι να πω αλήθεια λέει , ψέματα λέει σας μεταφέρω ότι μου είπε .
Θα έπρεπε να βλέπατε τη φάτσα του ΟΤΕΤΖΗ όταν είδε το παλιό NETMOD , τρελλάθηκε , μου λέει "καλά ρε φίλε πόσα χρόνια το έχεις?" του είπα κοντά πέντε , γύρισε την πλάτη του διάβασε τον κωδικό του και μου λέει"πραγματικά είναι πολύ παλιό".
Α, και κάτι τελευταίο . ΜΑΚΡΙΑ από ΝΕΤΜΟD με usb σύνδεση . καίγονται για πλάκα . Μπορεί όμως κανείς να ζητήσει με αίτησή του από τον ΟΤΕ να του βάλει σειριακό .(Έτσι τουλάχιστον μου είπε).

yiapap
07-10-03, 20:01
Α, και κάτι τελευταίο . ΜΑΚΡΙΑ από ΝΕΤΜΟD με usb σύνδεση . καίγονται για πλάκα . Μπορεί όμως κανείς να ζητήσει με αίτησή του από τον ΟΤΕ να του βάλει σειριακό .(Έτσι τουλάχιστον μου είπε).

Εκτός αν έχετε 128Kbps ISDN, οπότε το USB είναι μονόδρομος... ή μάλλον... πάρτε κανένα Fritz να βρείτε την υγειά σας!

@ ADSLgr.com All rights reserved.