PDA

Επιστροφή στο Forum : Mερικα προγραμματα...χαθηκαν!



clyde
17-12-06, 00:07
Λοιπον,ειχα εγκαταστησει το Trial για τα TuneUp Utilities αλλα επειδη δεν προλαβα να το χρησιμοπιοησω το ξανακατεβασα.Ειχα ξεχασει ομως να σβησω την προηγουμενη εκατασταση οποτε οποτε το δευτερο το εντοπησε και μου λεει οτι εχω ξεπερασει τα χρονικα ορια.(αλλα μπορω να το χρησιμοποιησω για 3 μερες ακομα).Εχω Pentium 2 με Win 2000 Pro.2 σκληρους δισκους (C:3GB ) και τον δευτερο τον εχω χωρησει στα δυο (5 και 3 GB)
To TuneUp Utilities to εγκατεστησα στον Ε.Κατα τυχη ομως ειδα οτι ελειπαν τα μισα προγραμματα που ειχα μεσα!Ειχαν μεινει μονο φακελοι.Τα αλλα που τα ειχα σε .zip,.wav και διαφορα τετοια ειχαν εξαφανιστει!Πως γινεται αυτο?Κοιταξα στους αλλους δισκους αλλα δεν βρηκα τιποτα.Προσπαθησα να κανω εκταλεση και την εντολη sfc (αν την λεω σωστα) και δεν συμβαινει τιποτα!
Μπορει να με βοηθησει καποιος?:(

Darkman_
17-12-06, 13:52
Εχω Pentium 2 με Win 2000 Pro.

Γιατί;

Οσο για το πρόβλημά σου υποθετικές αιτίες είναι οι κλασσικές αλλά θυμάμαι πως το είχα ξανασυναντήσει αλλά δε θυμάμαι τι έφταιγε. Αλλά η ουσία είναι....Γιατί ακόμα με τέτοιο pc;

BigLion
17-12-06, 16:19
Κανε ενα Restore σε κάποια προηγούμενη ημερομηνία....Πρώτα βέβαια κανε ενα τωρινό Restore point, σε πρίπτωση που δεν σε καλύψει το Restore....

Gordito
17-12-06, 16:24
Γιατί;

Οσο για το πρόβλημά σου υποθετικές αιτίες είναι οι κλασσικές αλλά θυμάμαι πως το είχα ξανασυναντήσει αλλά δε θυμάμαι τι έφταιγε. Αλλά η ουσία είναι....Γιατί ακόμα με τέτοιο pc;

Kαι γιατι ρε να τον κρινεις ετσι?:down: :down: Αν σε πειραζει τοσο να του πληρωσεις εσυ καινουργιο pc. Λιγο σοβαροτητα παρακαλω:twisted:

sdikr
17-12-06, 17:25
Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό ειναι να κάνεις ενα checkdisk,

clyde
17-12-06, 17:34
Γιατί;

Οσο για το πρόβλημά σου υποθετικές αιτίες είναι οι κλασσικές αλλά θυμάμαι πως το είχα ξανασυναντήσει αλλά δε θυμάμαι τι έφταιγε. Αλλά η ουσία είναι....Γιατί ακόμα με τέτοιο pc;

Eμενα λες να μου αρεσει που εχω αυτο!Λες να μην γουσταρα να εχω ena Quad Core me 6000 RAM?Τι παει να πει γιατι?Γιατι δεν παιζει μια βεβαια!


Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό ειναι να κάνεις ενα checkdisk,

Το οποιο ειναι?:oops:


Κανε ενα Restore σε κάποια προηγούμενη ημερομηνία....Πρώτα βέβαια κανε ενα τωρινό Restore point, σε πρίπτωση που δεν σε καλύψει το Restore....


Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως να το κανω!

hemlock
17-12-06, 17:37
Δεξι κλικ στον δισκο>properties>tools>error checking

clyde
17-12-06, 17:38
Ευχαριστω!

sdikr
17-12-06, 17:39
Το οποιο ειναι?:oops:

Πας στο υπολογιστής μου, δεξί κλικ στον δισκό, ιδιοτήτες, tools/εργαλεία, εκεί θα δείς την επιλογή για έλεγχο του δισκου, το επιλέγεις τσεκάρεις το fix/διόρθωση,

clyde
17-12-06, 17:43
Ευχαριστω και παλι.Το ξεκινησα και το εβαλα αυτοματη διορθωση.Ελπιζω να μην εκανα λαθος.

clyde
17-12-06, 17:49
Μολις τελειωσε η εξεταση δισκων αλλα...τιποτα!Μου ειχαν πει παλια μια εντολη για τετοιες περιπτωσεις,νομιζω ηταν SFC .Θα κανει τιποτα αν την βαλω?(και αν λεγεται ετσι κιολας)

hemlock
17-12-06, 17:51
ΑΝ θες να εξετασεις περετερω τον δισκο σου κοιταξε τα εργαλεια που δινει η εταιρεια κατασκευης του (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41767).

BigLion
17-12-06, 18:19
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως να το κανω!

Start>All Programs>Accessories>System Tools>System Restore

Πριν δοκιμάσεις να πας σε προηγούμενη ημερομηνια το PC σου, βεβαιώσου ότι θα κανεις ένα Create Restore Point , για λογους ασφαλείας

Darkman_
17-12-06, 18:24
Κατ'αρχήν δε μίλησα επιθετικά ούτε κατέκρινα, ρώτησα απλά γιατί. Για να έχει μπει κάποιος στο "τρυπάκι" με tune up utilites κλπ σημαίνει πως το έχει ψάξει λίγο το θέμα. Επίσης όλο και για κάποια δουλειά θα σου χρησιμεύει το pc, οπότε είναι εργαλείο. Οσο για το δεν παίζει μία, ακόμα και με 150-200 ευρώ (που και για μένα είναι χρήματα που έχουν σημασία, δε λέω ότι είναι ένα τίποτα) μπορείς να βρεις κάτι πολύ καλύτερο μεταχειρισμένο για να μπορείς ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ να κάνεις 2-3 λειτουργίες στο pc σου.

Αν θέλει κάποιος να χρησιμοποιεί και έναν 386 εγώ είμαι ο τελευταίος που θα τον κατακρίνωι. Αλλά ως άνθρωπος που θέλω η τεχνολογία να μπει στη ζωή του καθένα και ειδικότερα στην Ελλάδα (και μη πει κανείς πως δεν έχει παραπονεθεί ποτέ γι' αυτό το θέμα) επιτρέψτε μου να θέλω να πω την γνώμη μου στον καθένα γι'αυτό!

Αυτά! Καλή τύχη με τα αρχεία!

nnn
18-12-06, 01:15
Ας αφήσουμε στην άκρη αυτό το ζήτημα.
Ας μείνουμε στο θέμα.

jdm
18-12-06, 10:53
συγνωμη τα 2000 δεν εχουν system restore

jdm
18-12-06, 10:57
απο το tune up δεν εχει καμια επιλογη? συνηθως τετοια προγραμματα κρατανε και αντιγραφα το οτι κανουν( για το μητρωο σιγουρα) μηπως εκανες disk clean up? οταν εννοεις προγραμματα που τα ειχες στα εγγραφα μου η εγκατεστημενα προγραμματα?

ολα τα pc καλα ειναι!!!! ....!!!!

BigLion
18-12-06, 12:49
συγνωμη τα 2000 δεν εχουν system restore

Oopss...

Οντως δεν εχουν....Λάθος....

Επομένως λυπάμαι αλλά δεν βλέπω αλλη λύση από το format....;)

Και φρόντισε αφου κάνεις format (και παραμείνεις με τα 2000) να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα που κάνει BackUp & Restore, όπως το Acronis True Image για παραδειγμα, αλλά που να υποστηρίζει τα 2000...

Καλή τύχη

@ ADSLgr.com All rights reserved.