PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση Νεας Συνδρομής Adsl In a Box.



secjournalist
17-12-06, 13:44
Καταρχήν Καλημέρα

Ενώ μεχρι τώρα είχα Vivodi Προπληρωμένη 6 μηνη είπα να πάρω το adsl in box έτσι ώστε να επωφεληθώ και από την χριστουγεννιάτικη προσφορά τηλεφωνίας. Ενώ όμως έχω στείλει αίτηση διακοπής στην Vivodi και μου είπαν ότι και αυτοί την έχουν στείλει στον ΟΤΕ δεν έχει γίνει η διακοπή ούτε της γραμμής ούτε τις σύνδεσης.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνεται να στείλω από τώρα την αίτηση στην Forthnet έτσι ώστε μόλις γίνει η διακοπή από Vivodi να γίνει ενεργοποίηση 4νετ.Να το κάνω ή θα ψάχνομαι μετά με Οτετζήδες:evil: :evil: ?Βασικά αυτό που με καίει ειναι να μην καθυστερήσει η ενεργοποίηση και χάσω την προσφορά με τα τηλέφωνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nnn
17-12-06, 14:19
Από όσο ξέρω πρέπει να μην υπάρχει Adsl στη γραμμή για να ενεργοποιηθεί νέα.
Έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα διακοπής σύνδεσης Vivodi,ρίξε μια ματιά στο section της.

secjournalist
17-12-06, 16:58
ναι το ξέρω οτι δεν πρέπει να υπαρχει γραμμή για να ενεργοποιηθεί η μια.Απλά ρωτάω αν μπορούν να την κρατήσουν pending και να την ενεργοποιήσουν μόλις κοπεί η άλλη.

RyDeR
17-12-06, 17:08
Δεν μπορούν, θα την ακυρώσουν. Η 4net θα την ξαναστείλει, θα την ακυρώσουν κ.ο.κ. ;)
Πρέπει να είναι ''καθαρή'' η γραμμή.

sakistsalikis
17-12-06, 17:21
Εστω οτι στελνει την αιτηση τωρα ο tsip4. Θα την παρει η forthnet και θα στειλει στον ΟΤΕ αιτηση (η forthnet) για ενεργοποιηση DSL στο τηλεφωνο του tsip4. Ο ΟΤΕ θα απαντησει στη forthnet οτι δεν μπορει να γινει η συνδεση αφου υπαρχει ηδη DSL γραμμη. H forthnet θα παρει το tsip4 τηλεφωνο και θα του πει οτι πρεπει να κοψει τη DSL γραμμη για να γινει ενεργοποιηση απο forthnet. Σωστα ως εδω;
Ο tsip4 θα τους απαντησει οτι θα πρεπε να εχει ηδη κοπει (τελειωσε η συμβαση με την προηγουμενη εταιρια) και θα κοπει συντομα. Οποτε ο tsip4 παιρνει τηλεφωνο τη forthnet μολις κοπει η γραμμη και τους ενημερωνει να ξαναστειλουν αιτηση στον ΟΤΕ. Αυτο εκανα εγω με τη vivodi. Το ερωτημα ειναι απλο. Χανει την προσφορα της τηλεφωνιας ή οχι;

RyDeR
17-12-06, 17:25
Μπορεί να το κάνει λέγοντας οτι και καλά η γραμμή έχει κοπεί και ο ΟΤΕ κάνει λάθος. Έτσι η 4νετ θα στέλνει τις αιτήσεις και ο ΟΤΕ θα την ακυρώνει. Λογικά θα την προλάβει την προσφορά μιας και ισχύει για αιτήσεις μέχρι την τάδε ημερομηνία.

secjournalist
17-12-06, 19:19
βασικά την αίτηση για την προσφορά από ότι κατάλαβα πρέπει να την κάνω αφού ενεργοποιηθεί το
DSL για να ξέρουν ότι έχω σύνδεση μαζί τους.Μάλλον θα στείλω την αίτηση και ότι γίνει.Αλλα αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι ας το πεί.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Hillmaster
18-12-06, 10:46
Καταρχήν Καλημέρα

Ενώ μεχρι τώρα είχα Vivodi Προπληρωμένη 6 μηνη είπα να πάρω το adsl in box έτσι ώστε να επωφεληθώ και από την χριστουγεννιάτικη προσφορά τηλεφωνίας. Ενώ όμως έχω στείλει αίτηση διακοπής στην Vivodi και μου είπαν ότι και αυτοί την έχουν στείλει στον ΟΤΕ δεν έχει γίνει η διακοπή ούτε της γραμμής ούτε τις σύνδεσης.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνεται να στείλω από τώρα την αίτηση στην Forthnet έτσι ώστε μόλις γίνει η διακοπή από Vivodi να γίνει ενεργοποίηση 4νετ.Να το κάνω ή θα ψάχνομαι μετά με Οτετζήδες:evil: :evil: ?Βασικά αυτό που με καίει ειναι να μην καθυστερήσει η ενεργοποίηση και χάσω την προσφορά με τα τηλέφωνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα,

το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετώπισε γνωστός μου που ήθελε να διακόψει τη σύνδεση που είχε με την Tellas και να επωφεληθεί της προσφοράς της Forthnet για τα 2Mbit.
Η Forthnet έκανε δεκτή την αίτηση έτσι ώστε να μην χάσει την προσφορά και απλά περίμενε μέχρι να διακοπεί η συνδεσή του με την Tellas.
Βέβαια, το πρόβλημα είναι ότι ο ΟΤΕ (η σύνδεση ήταν τύπου ΑΡΥΣ) καθυστέρησε πολύ να διακόψει τη σύνδεση με την Telllas (30+ ημέρες) ενω ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή με τη Forthnet.

Γι' αυτό στείλε εμπρόθεσμα την αίτηση και οπλίσου με υπομονή...


:clap: Καλές γιορτές!

Alex2007
18-01-07, 16:04
Aσχετο εν μέρει. Απλώς ήθελα να ενημερώσω (επειδή περιμένοντας την ενεργοποίηση της συνδρομής μου είχα μπει εδώ και σχεδόν πανικοβλήθηκα, πίστευα πως θα αργήσει πολύ) ότι ενεργοποιήθηκε, μετά από 10 εργάσιμες μέρες, η συνδρομή μου σε adsl-in-a-box 768, σε τηλέφωνο που αρχίζει από 69...

manoulamou
18-01-07, 17:13
ενεργοποιήθηκε, , η συνδρομή μου σε τηλέφωνο που αρχίζει από 69...

Τι βαζουν και σε ... κινητα συνδεσεις ADSL τωρα? Ειδες ο πΟΤΕ?:p

Giama
18-01-07, 17:18
Ναι, κι εγώ ψάρωσα για 1-2 δευτερόλεπτα όταν είδα το 69...
:p

secjournalist
18-01-07, 17:48
Εγώ από τις 22 περιμένω πόρτα και μάλλον θα περιμένω πολύ ακόμη:(

Alex2007
20-01-07, 11:28
Το 69... είναι στους αμπελόκηπους, προφανώς. :-)

lewton
20-01-07, 13:18
Μπορεί να είναι στην περιοχή των Αμπελοκήπων, αλλά είναι στο Α/Κ Γηροκομείου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.