PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντίστοιχες με Windows εφαρμογές (Gnome + KDE)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

WAntilles
28-05-04, 01:03
Ξεκινώ εδώ ένα καινούριο thread με σκοπό να μάθουμε εμείς οι νιούμπηδες από τους παλιούς Τζεντουσάδες (και Λινουξάδες) γενικά, εφαρμογές για συγκεκριμένη δουλειά σε αντιστοιχία features και look αν είναι δυνατό με κάποιες των Windows.

Διότι εάν δεν ξέρουμε ούτε καν πώς λέγονται δεν μπορούμε να τις ψάξουμε στο Portage (το --searchdesc κάνει αρκετή ώρα συνήθως εάν έχουμε βάλει μια πολύ γενική "πατάτα" για ψάξιμο).

Καταρχήν ψάχνω για εφαρμογές Gnome ή KDE (ήδη ξεκίνησε το compile πριν από 25 λεπτά - είχα κάνει emerge -f το απόγευμα) σε αντιστοιχία με:

- GetRight (download manager)
- LeapFTP (FTP client)
- Total Commander (θέλει εξήγηση;)
- ACDSee (για thumbnails)
- PaintShop Pro 4.x (με νοιάζει μόνο το πολύ καλό screen, window, object capture που έχει και το ότι γράφει.διαβάζει 40+ formats)
- MSN Messenger + NetMeeting (messenger + audio/video conference)
- Nero Burning ROM (θέλει εξήγηση;)

lazar
28-05-04, 01:08
Για GetRight είχα παλιά το Caitoo. Κάτι προβληματάκια είχε, αλλά πήγαινε. Τώρα πρέπει να έχει φτιάξει.

Αντί ACDSEE υπάρχει το Compupic. Και καλύτερο μπορώ να πω. ΔΕΝ είναι open source, είναι όμως free για linux-unix. Υπάρχει και σε windows αλλά shareware.

Ftp έχει κάμποσα. Xftp για παράδειγμα.

Αυτά για αρχή από έναν παλιό του linux αλλά σήμερα, πλέον, νιούμπη γιατί δεν πολυασχολείται...

Slammer
28-05-04, 01:11
Aπο αυτα που χρησιμοποιω....
- LeapFTP (FTP client) >>> Απειροι με διαφορες δυνατότητες, μου αρέσει ο pure-ftp
- Total Commander >>> Krusader (KDE)
- MSN Messenger >>> amsn ή το απλό που τα κάνει ολα gaim (πολλαπλά πρωτοκολλα σε 1)
- NetMeeting >>> gnomemeeting
- Nero Burning ROM >>> k3b (το απόλυτο)

Spock
28-05-04, 01:20
http://linuxshop.ru/linuxbegin/win-lin-soft-en/table.shtml

blend
28-05-04, 01:25
Για FTP προτιμω το gFTP (gnome).
Για "καψιμο" εχω το webCDcreator. Ειναι δυκτιακο web based σε java.
Εξαιρετικο, τρεχει παντου και το "δουλευεις" δυκτιακα απο οποιαδηποτε πλατφορμα.
Θελει λιγο διαβασμα για να το σεταρεις, αλλα μετα.... :D

sandman
28-05-04, 02:05
-getright->downloader for X είναι πολύ καλό και έχει και το "drop target". (emerge d4x)

-LeapFTP ->μάλλον το gFTP αν και δεν πολυ-χρησιμοποιώ φτπ οπότε μπορεί να υπάρχει και τίποτα καλύτερο.
Total Commander -> Ναι, θέλει εξήγηση. (δεν έχω ιδέα τι κάνει)

-ACDSee -> gImageView: για κάποιο λόγο δεν είναι στο portage αλλά είναι πολύ καλό και υποστηρίζει και tabbed browsing στα thumbs!!!

PaintShop Pro 4.x -> δες το sodipodi και το gimp. Το πρώτο είναι για να σχεδιάζεις (σαν το illustrator) και το δεύτερο για να βάφεις (σαν το photoshop). To PaintShop Pro αν θυμάμαι καλά κάνει λίγο απ'όλα οπότε μάλλον θες και τα δύο.

-MSN Messenger -> Gaim (υπάρχει και για τα windows μαλιστα)

-Nero Burning ROM -> k3b αν και έχει σαν dependencies το μισο kde αλλά είναι ανδιαμφισβήτητα το καλύτερο.

arcanum
28-05-04, 04:06
Για total commander (windows commaner) μου αρέσει το krusader
(υπάρχει και στο portage)

a_x
28-05-04, 08:17
WAntilles δεν γνωρίζω αν ξέρεις την downloadwith (http://downloadwith.mozdev.org/index.html)προσθήκη(extension)για το firefox.Περνάει(parses)το url σε ένα download manager της επιλογής σου αυτόματα.Ετσι όπως είναι έχει και επιλογή για το wget και downloader for x σε περιβάλλον unix-linux.Για μένα το wget δουλεύει μία χαρούλα,έχει δυνατότητες resume και άμα κάτσεις 3 λεπτά και φτιάξεις 2-3 wget profiles μέσα απο την προσθήκη(πήγαινε tool-->options-->extensions-->downloadwith-->options),μπορείς να σώζεις αυτόματα σε διαφορετικούς φακέλους βασισμένα στην κατάληξη αρχείων(πχ exe,tar,zip ακόμα και αρχεία βιντεο πιάνει wma avi +pdf κτλ..)Κοίταξε το παράδειγμα που σου δίνει και μετά από το switch -p βάλε το παθ της αρεσκείας σου για κάθε συγκεκριμένο τύπο αρχείου.Περνάει και σε bittorent θα δοκιμάσω σε λιγο αν δουλεύει στο λινουξ με το bittornado στα windows δούλευε.

a_x
28-05-04, 08:30
Γουαου,δουλεύει το ρημαδιασμένο τέλεια,με bittornado...κάνε πρώτα emerge to bittornado και στα οπτιονς του νταουνλοαντγουιδ τράβα την καρτέλλα-->aytomatic download και πρόσθεσε την κατάληξη torrent να την παίρνει το μπιττορεντ.Μην ξεχάσεις πιο μπροστά να δμιουργήσεις στην προηγούμενη καρτέλα options-->create new application,τσεκάρησε,download sample configuration και εκεί θα δεις μερικές επιλογές,έχει και για wget,downloader for x,kget etc...

a_x
28-05-04, 08:53
Oσο για το gaim δουλεύει πολύ καλά...και το k3b τοκανω τώρα emerge,το θυμάμαι από το SuSe δούλευε φανταστικά,με εξέπληξε,πληρότητα κανονικής εμπορικής εφαρμογής,όσο για το emerge ακριβώς 1.30 ώρα,32 πακέτα compile δεν είναι και λίγα.

lazar
28-05-04, 10:36
Oσο για το gaim δουλεύει πολύ καλά...και το k3b τοκανω τώρα emerge,το θυμάμαι από το SuSe δούλευε φανταστικά,με εξέπληξε,πληρότητα κανονικής εμπορικής εφαρμογής,όσο για το emerge ακριβώς 1.30 ώρα,32 πακέτα compile δεν είναι και λίγα.

Σε τι σύστημα; cpu και μνήμη κυρίως

WAntilles
28-05-04, 11:28
emerge -v krusader




checking for KDE... configure: error:
in the prefix, you've chosen, are no KDE headers installed. This will fail.
So, check this please and use another prefix!

!!! ERROR: app-misc/krusader-1.30 failed.
!!! Function kde_src_compile, Line 118, Exitcode 1
!!! died running ./configure, kde_src_compile:configure


Γιατί αυτό;

Το έκανα emerge από Gnome.

Έχω κάνει ήδη emerge το KDE και το compilation τελείωσε επιτυχέστατα. Απλώς δεν το έχω τρέξει ούτε μία φορά ακόμα.

Δεν μπορούμε να κάνουμε emerge KDE εφαρμογές από Gnome και αντιστρόφως;

Μήπως θα πρέπει να βάλω στο /etc/make.conf USE gnome και kde;

Επίσης θυμάμαι είχε γράψει κάπου ο Slammer ότι υπάρχουν κάπου σε ένα αρχείο (όχι στο /etc/make.conf) default USE variables που δεν τις πειράζουμε.

Ποιό είναι αυτό το αρχείο;

Slammer
28-05-04, 11:46
Δεν μπορούμε να κάνουμε emerge KDE εφαρμογές από Gnome και αντιστρόφως;

Μήπως θα πρέπει να βάλω στο /etc/make.conf USE gnome και kde;


Δεν υπάρχει προβλημα, μπορεις να τρεχεις ή να κανεις compile οτιδήποτε από οπουδήποτε.
Τωρα το μηνυμα λάθους ειναι λίγο περίεργο... σαν να λειπει καποιο symbol link ή καποιο environment setting....

Μετα το emerge του KDE εκανες restart? αν οχι πριν κάνεις δοκιμασε env-update...

a_x
28-05-04, 11:49
Oσο για το gaim δουλεύει πολύ καλά...και το k3b τοκανω τώρα emerge,το θυμάμαι από το SuSe δούλευε φανταστικά,με εξέπληξε,πληρότητα κανονικής εμπορικής εφαρμογής,όσο για το emerge ακριβώς 1.30 ώρα,32 πακέτα compile δεν είναι και λίγα.

Σε τι σύστημα; cpu και μνήμη κυρίως
Σέ ένα pentium -m 1400 centrino + 512Mb μνήμη.
Το δε gnome με 130+ πακέτα μου πήρε 5 ώρες,το kde ούτε 4 ώρες μου φαίνεται 3 και κάτι.Την πολύ ώρα στο gmome όμως την έφαγε ο mozilla,γύρω στην 1 ώρα,άν είναι δυνατόν.

a_x
28-05-04, 11:52
Απλά θέλω να επιβαιβαιώσω το μύνημα λάθους για το crusader,πήρα ακριβώς το ίδιο.

WAntilles
28-05-04, 11:53
Δεν μπορούμε να κάνουμε emerge KDE εφαρμογές από Gnome και αντιστρόφως;

Μήπως θα πρέπει να βάλω στο /etc/make.conf USE gnome και kde;


Δεν υπάρχει προβλημα, μπορεις να τρεχεις ή να κανεις compile οτιδήποτε από οπουδήποτε.
Τωρα το μηνυμα λάθους ειναι λίγο περίεργο... σαν να λειπει καποιο symbol link ή καποιο environment setting....

Μετα το emerge του KDE εκανες restart? αν οχι πριν κάνεις δοκιμασε env-update...

Όχι. Ούτε restart έκανα, ούτε env-update.

Βλακεία μου γιατί το Desktop Configuration Guide έλεγε για env-update && source /etc/profile.

Μόλις τελειώσε το emerge του gnomemeeting που γίνεται τώρα, θα κάνω env-update.

Ωχ. Τώρα είδα ότι δεν υπάρχουν στο make.conf στα USE τα qt kde gtk και gnome. Και έκανα build όλο το kde έτσι.

Δεν νομίζω να έκανα πατάτα και να χρειάζεται recompile.

Άλλωστε τα είχα δει να υπάρχουν σε εκείνο το αρχείο με τα defaults.

Γενικά, αν κατάλαβα καλά, το && "κοτσάρει" εντολές στο bash τη μία πίσω από την άλλη, κάτι σαν DOS batch files.

Έτσι π.χ. ίσως είναι καλή τακτική αν θέλω ν α κάνω emerge το paketo να κάνω:

Πρώτα:



emerge -pv paketo


Και μετά:



emerge -fv paketo && emerge -v paketo


Ή όλα μαζί:



emerge -fv paketo && emerge -v paketo && env-update && source /etc/profile

Slammer
28-05-04, 11:55
Ωχ. Τώρα είδα ότι δεν υπάρχουν στο make.conf στα USE τα qt kde gtk και gnome. Και έκανα build όλο το kde έτσι.

Δεν νομίζω να έκανα πατάτα και να χρειάζεται recompile.

Άλλωστε τα είχα δει να υπάρχουν σε εκείνο το αρχείο με τα defaults.

Δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα...
Για να μη παιδεύεσαι με τα USE χρησιμοποιησε το ufed... να ισιωσεις....

aesir
28-05-04, 12:12
a_x o mozilla δεν υπήρχε σε binary?

a_x
28-05-04, 12:31
a_x o mozilla δεν υπήρχε σε binary?
Απλά και όταν γινόταν το compile tou gnome και γύρω στο 130+κάτι πακέτο(138 συνολικά) πρόσεξα που άρχισε να κάνει compile ta sources tou mozilla,λόγω epiphany προφανώς.Ε αυτό μου πήρε κανά μία ώρα,32 mb κώδικας.Σαν πολύ μου φαίνεται.

WAntilles
28-05-04, 12:46
Λοιπόν, έκανα env-update, source /etc/profile (αφού το compile του KDE τελείωσε επιτυχώς).

Πρόσθεσα στο make.conf στα USE τα gtk gnome qt kde.

Σύμφωνα με το Desktop Configuration Guide:

Αφού στο /etc/X11/Sessions/ προστέθηκε το kde-3.2.2

πρόσθεσα στο /etc/rc.conf μετά το



XSESSION="Gnome"


το



XSESSION="kde-3.2.2"


οπότε τώρα δείχνει:



XSESSION="Gnome"
XSESSION="kde-3.2.2"


Έκανα restart.

Αλλά και πάλι στον gdm στα sessions από κάτω δεν μου έχει επιλογή να ξεκινήσω KDE.

Τί δεν κάνω σωστά;

Slammer
28-05-04, 13:16
Αλλά και πάλι στον gdm στα sessions από κάτω δεν μου έχει επιλογή να ξεκινήσω KDE.

Τί δεν κάνω σωστά;

Για gdm δεν ξερω.... δοκιμασε με kdm ;) ετσι κι αλλιως ενας απλος logger ειναι...

arcanum
28-05-04, 17:12
Για το πρόβλημα στο emerge του krusader πρέπει να φταίει οτι δεν είχες κάνει env-update.
Αυτό γιατι υπάρχει η KDEDIR environment variable που έχει μεγάλη σημασία (και υπάρχει στο /etc/env.d )



Το && στο shell λέει: ΑΝ η εντολή πριν το && τελειώσει χωρίς error (που είναι το return value της εφαρμογής) ΤΟΤΕ τρέξε την εντολή μετά το &&

Αντίστοιχα υπάρχει η || που είναι το OR
και το ; που είναι ανεξάρτητο. (δηλαδή θα τρέξει την εντολή ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα της προηγούμενης)
πχ για να κάνεις shut down μετά απο ένα emerge κάνεις
emerge program ; halt
για να τερματίσεις την σύνδεση στο Internet (αν έχεις dial-up ;) )
emerge -f program ; killall pppd

WAntilles
29-05-04, 14:04
PaintShop Pro 4.x -> δες το sodipodi και το gimp. Το πρώτο είναι για να σχεδιάζεις (σαν το illustrator) και το δεύτερο για να βάφεις (σαν το photoshop). To PaintShop Pro αν θυμάμαι καλά κάνει λίγο απ'όλα οπότε μάλλον θες και τα δύο.

Δεν καταλάβατε τί ψάχνω για αντικαταστάτη του PaintShop Pro 4.x.

Δεν ψάχνω για πρόγραμμα για image editing και manipulation. Υποτίθεται ότι το GIMP είναι κορυφή σ' αυτό.

Θέλω ένα πρόγραμμα που να:

- Γράφει-διαβάζει τα 10 πιο συνηθισμένα formats αρχείων
- Κάνει capture συνολικής οθόνης, παραθύρου, client area και συγκεκριμένου widget όπως επίσης και πολλά captures το ένα μετά το άλλο. Όλα αυτά με ένα οριζόμενο hotkey.

pelasgian
12-06-04, 17:59
PaintShop Pro 4.x -> δες το sodipodi και το gimp. Το πρώτο είναι για να σχεδιάζεις (σαν το illustrator) και το δεύτερο για να βάφεις (σαν το photoshop). To PaintShop Pro αν θυμάμαι καλά κάνει λίγο απ'όλα οπότε μάλλον θες και τα δύο.

Εγώ έχω καταβολευτεί το oodraw του open office που κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ κόλπα σαν το visio (σε πολλούς τομείς καλύτερο IHMO). Κάνει και 3d κολπάκια, με διαφάνειες, φώτα κλπ. Μπορείς να βάλεις σε αρχεία stencils με metafiles (που έφτιαξες από visio) και να τα χρησιμοποιείς copy paste εκεί μέσα. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Σε συνδιασμό με gimp και κάνα 3d drawer κάνεις παπάδες.

Σημείωση, σε εμπορικό υπάρχει το MAYA, το οποίο είναι ΚΟΥΦΟ!

Για να κάνεις capture οθόνη πάτα prtscn/sysrq (δίπλα από τo scrLk) για μεμονωμένο παράθυρο πάτα alt-prtscn/sysrq. Δεν χρειάζεται πρόγραμμα για αυτό, το κάνει από μόνο του το Gnome.

tsarbo
16-06-04, 23:43
- GetRight (download manager)
- LeapFTP (FTP client)
- Total Commander (θέλει εξήγηση;)
- ACDSee (για thumbnails)
- PaintShop Pro 4.x (με νοιάζει μόνο το πολύ καλό screen, window, object capture που έχει και το ότι γράφει.διαβάζει 40+ formats)
- MSN Messenger + NetMeeting (messenger + audio/video conference)
- Nero Burning ROM (θέλει εξήγηση;)

Εγώ χρησιμοποιώ:
getright--> d4x http://www.krasu.ru/soft/chuchelo/ εχει resume και σπάσιμο του αρχείου σε πολλά κομμάτια για να κατέβει πιο γρήγορα
ftp-->gftp
total commander --> δεν ξέρω, έχω ακούσει καλά λόγια για το midnight commnader όμως
acdsee-->gwenview ή showimg (και τα 2 για kde) και για διαχειριση και εκτύπωση (έχει πολύ καλό wizzard) φωτογραφιών από ψηφιακή μηχανή to digikam
msn messenger, icq, aim κλπ. --> kopete και gaim πολύ καλά και τα δύο
netmeeting-->gnomemeeting
Nero--> k3b

Ducklord
22-06-04, 01:59
Παίδες, δοκιμάστε και το Τζέντου (το πρόγραμμα, όχι το ντιστρό ;-) )... Με έχει εντυπωσιάσει! Είναι μάνατζερ αρχείων βασισμένος στο παλιό Όπους 4 της Αμίγκα!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Ναι, emerge gentoo...... ;-)

yiapap
27-07-04, 10:38
--GNOME--
MP3 Player ?
CD Burner ? (Το K3b είναι για KDE)
DVD+Video player ?
To VLC που το έχω στα Windows δεν παίζει Realmedia. Υπάρχει κάποιο που παίζει

Wantilles- Αν βρεις κάτι αντίστοιχο του PSP, το θέλω κι εγώ!!! :wink:

WAntilles
27-07-04, 11:49
--GNOME--
MP3 Player?


ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -pv --columns beep-media-player

Μακράν το κορυφαίο. Νά' ναι καλά ο TVelocity.


CD Burner ? (Το K3b είναι για KDE)

Δεν πειράζει. Δεν υπάρχει καλύτερο και είναι και πολύ Nero-like.

Υπόψην, τα προγράμματα KDE τρέχουν κανονικά σε Gnome (και το ανάποδο μόνο που τα Gnome στο KDE έχουν απαίσια εμφάνιση - άλλη μια μ***κία του KDE)


DVD+Video player?

Πρώτα:


ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -pv --columns mplayer

και μετά:


ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -pv --columns kmplayer

Αν θες μπορείς να βάλεις και το Xine.


Wantilles- Αν βρεις κάτι αντίστοιχο του PSP, το θέλω κι εγώ!!!

Δυστυχώς δεν έχω βρει.

Αλλά σαν το ACDSee και καλύτερο ίσως είναι το:


ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -pv --columns gimageview

Και μη σε ξενίζει-φοβίζει το ACCEPT_KEYWORDS="~x86" σε όλα τα παραπάνω.

Απλά έτυχε.

Δεν βάζω συστηματικά unstable πακέτα στο σύστημά μου, αλλά μόνο εάν δεν υπάρχουν σε stable ή ξέρω ότι τα unstable αυτά είναι πολύ σταθερά και έχουν πολύ περισσότερα features από τα stable (π.χ. τελευταίο stable Firefox έχει το Portage το 0.8 - φυσικά εγώ έχω 0.9.1).

yiapap
27-07-04, 11:58
Αυτό με τα προγράμματα του KDE δεν το ήξερα :oops:
Firefox εννοείται ότι έβαλα κατευθείαν την 0.9.1
Για τα υπόλοιπα περιμένω απάντηση στο post με τα ταυτόχρονα emerge για να τα βάλω όλα (σχεδόν) μαζί :wink:

psyxakias
27-07-04, 12:13
http://linuxshop.ru/linuxbegin/win-lin-soft-en/table.shtmlπολύ καλό

pelasgian
27-07-04, 22:55
--GNOME--
MP3 Player ?
CD Burner ? (Το K3b είναι για KDE)
DVD+Video player ?
To VLC που το έχω στα Windows δεν παίζει Realmedia. Υπάρχει κάποιο που παίζει

Wantilles- Αν βρεις κάτι αντίστοιχο του PSP, το θέλω κι εγώ!!! :wink:

1) xmms (πιο βολικό από xine για wav, ogg, mp3)
1a) δες το grip για rip από cd σε wav, mp3, ogg.
2) x-cd-roast -> με plug-in γράφει και dvd
3) xine (παίζει τα πάντα -> όχι του κουτιού όμως -> θέλει plug-ins -> παίρνει και πολλά themes)

pontifikas
11-08-04, 11:50
Mp3Player --> Xmms
DVDplayer --> Xine(κορυφή)
CD-DVD burner --> K3B
PDF-ps Viewer --> Kghostviewer
Browser -->Firefox
Mail Client --> Thunderbird
File Manager --> Konqueror
Soulseek --> Nicotine
Bittorrent --> bittornado
Emule-Edonkey --> mldonkey(κλάσεις ανώτερο από αυτά των Windblows).
MSN --> gaim
Consoloe -->Aterm (Γιατί γουστάρω το Transparency)
IRC --> xchat
rip-encode -->grip (αλλά είναι λιγο αργό το γα....δι)
FTP --> Δεν χρησιμοποιώ FTP :P
Office --> Open Office
Image processing --> Gimp
Development(Visual Studio like) --> Kdevelop.C++ με βιβλιοθήκες QT.Πραγματικά είναι απίστευτο το τι μπορείς να κάνεις με αυτό.Μέχρι και autocomplete έχει για classes, methods, variables :shock:

Και μην ξεχάστε να βάλετε το mplayer plugin στον firefox για multimedia στο δύκτιο(ραδιο, videos κτλ) :wink:

crimson
19-10-04, 14:59
acdsee --> xnview

WAntilles
19-10-04, 15:17
acdsee --> xnview

Εγώ θα έλεγα gimageview.

pelasgian
19-10-04, 23:56
FTP --> Δεν χρησιμοποιώ FTP :P


ε, πέραν του ftp command από το shell, υπάρχει το gftp. Επιπλέον υπάρχει και το tftp σε shell και το scp (secure copy over ssh). Επιπλέον μπορείς να γράψεις: ftp://myftp.site.org στο αγαπημένο σου browser.



Και μην ξεχάστε να βάλετε το mplayer plugin στον firefox για multimedia στο δύκτιο(ραδιο, videos κτλ) :wink:

Υπάρχει το plugger με το οποίο γίνεται αυτόματη ρύθμιση όλων των pluggins για mozilla εφόσον αυτά είναι εγκατεστημένα. Αρκεί να κατεβάσεις και εγκαταστήσεις τα προγράμματα που θες.

Αυτό καλύτερα να το κάνεις με synaptic για όλα τα rpm-based binaries. Ωραίο «πράμμα», (c) Lazar 2004, να βάζεις το πρόγραμμα (αρκετών MB) και χωρίς restart να τρέχει μόλις κατέβει εγκατασταθεί.

WAntilles
23-10-04, 19:08
Παιδιά, πώς μπορώ να έχω στο Gentoo (Gnome κατά προτίμηση (ή KDE)), λειτουργικότητα αντίστοιχη του Elby Virtual Clone Drive στα Windows;

Δηλαδή 1 (ή και παραπάνω άμα θέλω) virtual DVD-ROM drives που να γίνονται mount ISO CD/DVD images;

Αλλά να θεωρούνται πλήρη και ισότιμα DVD-ROM drivers, με κανονικά entries στο fstab κλπ. ώστε όταν π.χ. "μπαίνει" εκεί ταινία DVD, να μπορώ να κάνω Open DVD από το Totem.

Τρέχω kernel gentoo-dev-sources 2.6.9-r1, XOrg-X11 6.7.0 και Gnome 2.6, όλα αυτά με τους τελευταίους ati-drivers.

ΕΡΜΗΣ
23-10-04, 19:54
Τελικά για κάποιον ο οποίος είναι γκάου με το linux είναι καλύτερο να χρησιμοποιεί gnome ή kde ;;;

Επίσης θα ήθελα κάποιος να μου πει τι είδους εγκαταστάσεις γίνονται στο linux!

Αναφέρετε συχνά τον όρο compile και ένα άλλο όρο ο οποίος απ ότι κατάλαβα γίνεται όταν πρωτοεγκαθιστάτε κάποιο πρόγραμμα. Επίσης αναφέρετε για bynary εγκατάσταση και εγκατάσταση με iso.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι διαδικασίες είναι οι παραπάνω και να τις κατηγοροποιήσει ώστε να καταλάβω απο πού πρέπει να αρχίζω να διαβάζω γιατί μου φαίνονται ΒΟΥΝΟ.

tvelocity
24-10-04, 04:06
Τελικά για κάποιον ο οποίος είναι γκάου με το linux είναι καλύτερο να χρησιμοποιεί gnome ή kde ;;;

Απο την μία το gnome είναι πιο προσεγμένο και πιο user-oriented, απο την άλλη το KDE μιάζει πιο πολύ στα windows! Οπότε δεν είναι εύκολο να σου δώσει κανείς μια σαφή απάντηση. Εγώ σαν γνήσιος gnome fan θα σου πρότεινα gnome :P .


Επίσης θα ήθελα κάποιος να μου πει τι είδους εγκαταστάσεις γίνονται στο linux!

Αναφέρετε συχνά τον όρο compile και ένα άλλο όρο ο οποίος απ ότι κατάλαβα γίνεται όταν πρωτοεγκαθιστάτε κάποιο πρόγραμμα. Επίσης αναφέρετε για bynary εγκατάσταση και εγκατάσταση με iso.

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι διαδικασίες είναι οι παραπάνω και να τις κατηγοροποιήσει ώστε να καταλάβω απο πού πρέπει να αρχίζω να διαβάζω γιατί μου φαίνονται ΒΟΥΝΟ.

Αυτά εξαρτώνται απο την διανομή που θα επιλέξεις.

pelasgian
24-10-04, 18:05
Παιδιά, πώς μπορώ να έχω στο Gentoo (Gnome κατά προτίμηση (ή KDE)), λειτουργικότητα αντίστοιχη του Elby Virtual Clone Drive στα Windows;


πάρε το iso του cd/dvd και βάλτο ΟΠΟΥ θες. Στη συνέχεια γράψε:
mount -o loop *.iso /mount/point/

Κάπως γίνεται να βάλεις και cue bin (αφού τα μετατρέψεις σε iso) με αυτό το τρόπο.

Τώρα, από τη στιγμή που γίνεται mount μπαίνει ΚΑΙ στο mount point (βάλε 200 cd / dvd να είναι όλα «συνδεδεμένα» στο μηχάνημά σου).

WAntilles
24-10-04, 20:34
πάρε το iso του cd/dvd και βάλτο ΟΠΟΥ θες. Στη συνέχεια γράψε:
mount -o loop *.iso /mount/point/

Καλό.

Και πώς μπορώ αυτό να το βάλω σαν επιλογή π.χ. mount με δεξί κλικ, στον Krusader (τρέχω Gnome) ώστε να γίνεται από το shell;

ΠΡΟΣΘΗΚΗ:

Δεν μου κάνει τη δουλειά μου Pelasgian γιατί το Totem δέχεται μόνο φυσικές συσκευές σαν DVD.

ΕΡΜΗΣ
24-10-04, 20:36
Τι είναι αυτό το emerge. Είναι ανάλογο του όρου setup στα win ;

WAntilles
24-10-04, 20:45
Τι είναι αυτό το emerge. Είναι ανάλογο του όρου setup στα win ;

Είναι το Α και το Ω του Gentoo.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!

Σου λύνει τα χέρια.

Καμμία άλλη διανομή δεν είναι τόσο εύκολη στη συντήρηση.

pelasgian
25-10-04, 01:33
πάρε το iso του cd/dvd και βάλτο ΟΠΟΥ θες. Στη συνέχεια γράψε:
mount -o loop *.iso /mount/point/

Καλό.

Και πώς μπορώ αυτό να το βάλω σαν επιλογή π.χ. mount με δεξί κλικ, στον Krusader (τρέχω Gnome) ώστε να γίνεται από το shell;

ΠΡΟΣΘΗΚΗ:

Δεν μου κάνει τη δουλειά μου Pelasgian γιατί το Totem δέχεται μόνο φυσικές συσκευές σαν DVD.

Γιατί θέλεις να το κάνεις να φαίνεται σαν dvd για να το δεις; Βάλτο ώστε να βλέπεις τα αρχεία του και δοκίμασε με xine mplayer etc

pelasgian
25-10-04, 01:35
Τι είναι αυτό το emerge. Είναι ανάλογο του όρου setup στα win ;

Είναι το Α και το Ω του Gentoo.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!

Σου λύνει τα χέρια.

Καμμία άλλη διανομή δεν είναι τόσο εύκολη στη συντήρηση.

Δοκίμασε και το fedora με synaptic. Βαριέμαι ΦΟΒΕΡΑ τα compiles

sandman
25-10-04, 01:43
Καμμία άλλη διανομή δεν είναι τόσο εύκολη στη συντήρηση.




Η αλήθεια είναι πως όλες οι διανομές έχουν τώρα παρόμοιο τρόπο διαχείρησης πακέτων. Και βέβαια η πρώτη linux διανομή που το έκανε αυτό εδώ και πολλά χρόνια είναι το debian.

Και καλό είναι να σταματήσεις να προτείνεις gentoo στους νέους χρήστες. Όλοι ξέρουμε ότι είναι καλό αλλά δεν έχει φτιαχτεί για αυτούς. Μπορούν να ξεκινήσουν από ένα fedora ή mandrake και αν τους φανεί χρήσιμο (το linux) τότε θα βάλουν μόνοι τους gentoo ή debian.

sandman
25-10-04, 01:49
ΠΡΟΣΘΗΚΗ:

Δεν μου κάνει τη δουλειά μου Pelasgian γιατί το Totem δέχεται μόνο φυσικές συσκευές σαν DVD.


Έχεις δηλαδή σε iso το dvd? Τότε κάν'το mount και παίξ'το με τον mplayer


mplayer dvd://1 -dvd-device /path/to/video_ts


To μόνο κακό είναι πως δεν μπορείς να δεις το menu του dvd αλλά πρέπει να παίξεις τα "titles" απευθείας (dvd://2 για το δεύτερο title κλπ)

WAntilles
25-10-04, 01:53
πάρε το iso του cd/dvd και βάλτο ΟΠΟΥ θες. Στη συνέχεια γράψε:
mount -o loop *.iso /mount/point/

Καλό.

Και πώς μπορώ αυτό να το βάλω σαν επιλογή π.χ. mount με δεξί κλικ, στον Krusader (τρέχω Gnome) ώστε να γίνεται από το shell;

ΠΡΟΣΘΗΚΗ:

Δεν μου κάνει τη δουλειά μου Pelasgian γιατί το Totem δέχεται μόνο φυσικές συσκευές σαν DVD.

Γιατί θέλεις να το κάνεις να φαίνεται σαν dvd για να το δεις; Βάλτο ώστε να βλέπεις τα αρχεία του και δοκίμασε με xine mplayer etc

Γιατί με τα interfaces που έχουν το xine και το mplayer τα δικά τους από τη μάνα τους, έχω πολύ κακή πείρα. Έχουν πολλά bugs και τελείως απρόβλεπτη συμπεριφορά, στις δε ρυθμίσεις τους -> άλλ' αντ' άλλων. Άλλα τους λες και άλλα κάνουν. Πρόσεξε. Αυτά τα λέω μόνο για τα interfaces έτσι.

Έτσι χρησιμοποιώ αποκλειστικά για DVD και QuickTime το Totem (το KMplayer δεν κάνει seek σε αυτά τα 2) και για WMV αποκλειστικά το KMplayer (γιατί εκεί έχει πρόβλημα το Totem).

Τα υπόλοιπα formats τα παίζουν αμφότερα.

Στο Totem έχει να επιλέξεις μόνο φυσικές devices σαν πηγή για DVD.


Και καλό είναι να σταματήσεις να προτείνεις gentoo στους νέους χρήστες. Όλοι ξέρουμε ότι είναι καλό αλλά δεν έχει φτιαχτεί για αυτούς.

Παίρνω παράδειγμα από τον εαυτό μου Sandman. Και εγώ νέος χρήστης ήμουν όταν ξεκίνησα το Gentoo πριν από 6 μήνες.

Εξάλλου, ποιός σου είπε ότι εκτιμώ τις διανομές που αναφέρεις;

SuSE, RedHat (τώρα Fedora), και Mandrake μου έχουν αλλάξει τα φώτα στο παρελθόν με τα μισά απενεργοποιημένα προγράμματα και τα dependencies.

Καλά για το Debian δεν συζητάμε.

Προϊστορικό, πανδύσκολο, πολύ άκαμπτο και καθόλου ευέλικτο, και χωρίς καθόλου documentation.

WAntilles
25-10-04, 01:55
ΠΡΟΣΘΗΚΗ:

Δεν μου κάνει τη δουλειά μου Pelasgian γιατί το Totem δέχεται μόνο φυσικές συσκευές σαν DVD.


Έχεις δηλαδή σε iso το dvd? Τότε κάν'το mount και παίξ'το με τον mplayer


mplayer dvd://1 -dvd-device /path/to/video_ts


To μόνο κακό είναι πως δεν μπορείς να δεις το menu του dvd αλλά πρέπει να παίξεις τα "titles" απευθείας (dvd://2 για το δεύτερο title κλπ)

1. Αυτό είναι πολύ μεγάλο μειονέκτημα. Unacceptable.

2. Όπως είπα και παραπάνω, δεν κάνει seek σε MPEG-2 το mplayer.

sandman
25-10-04, 02:09
Ωραία, τώρα που το forum ήρθε στα ίσια του μπορούμε να κάνουμε chat σαν άνθρωποι :)

Δεν ξέρω για εσένα αλλά ένας νέος χρήστης θα βάλει το linux για αν δει τί είναι και τί έχει να του προσφέρει. Με το gentoo δεν θα καταλάβει τίποτα από τα δύο (και δεν είναι πρόβλημα του gentoo αυτό). Θα κάτσει 4-5 μέρες να στήσει ένα σύστημα στο οποίο θα μπαίνει ελάχιστα, διότι λόγω έλλειψης πείρας και γνώσεων δεν θα μπορεί να κάνει την δουλειά του, και κάποια στιγμή θα το βαρεθεί γιατί θα τον κουράσει αρκετά για αυτά του προσφέρει. Ενώ σε μια εμπορική διανομή όλα είναι έτοιμα και στημένα και μάλιστα η εγκατάσταση είναι πολύ πιο εύκολη από τα windows. Και ότι πρόγραμμα χρειαστεί θα το βρει έτοιμο και σεταρισμένο σε ικανοποιητικό βαθμό. Εγώ έφαγα μια βδομάδα στο gentoo για να φτιάξω τον emacs ικανοποιητικά, ενώ όλες οι διανομές έχουν ένα πολύ ωραίο default profile. Ο νέος χρήστης δεν ξέρει καν ότι μπορεί να βελτιώσει αυτό που του δίνει το gentoo.

Όσο για τις κακές εμπειρίες που αναφέρεις μάλλον είναι σε προιστορικές διανομές και το πιο πιθανό είναι εσύ να μην έκανες κάτι καλά γιατί από το mandrake 7 που τρέχω linux ποτέ δεν είχα πρόβλημα, αρκεί να βάζεις rpms που έχουν γίνει για την διανομή σου).

Για την debian καλύτερα μην μιλάς χωρίς να ξέρεις.

Και φυσικά ούτε εγώ εκτιμώ τις εμπορικές διανομές αλλά για τους νέος χρήστες είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει.

sandman
25-10-04, 02:11
1. Αυτό είναι πολύ μεγάλο μειονέκτημα. Unacceptable.

2. Όπως είπα και παραπάνω, δεν κάνει seek σε MPEG-2 το mplayer.

Για το πρώτο δεν μπορώ να πω τίποτα, αλλά το δεύτερο σε διαβεβαιώ πως το κάνει. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να μην κάνει ο mplayer. Μέχρι και streaming ταινίες στο δίκτυο κάνει αλλά επειδή είναι command line είναι δσκολο να τον συνηθίσεις (επειδή προέρχεσαι από τα windows, όχι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις command line εφαρμογές).

@ ADSLgr.com All rights reserved.