PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα-σπαζοκεφαλιά



ClawHammer
22-09-12, 23:57
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα το οποίο δεν ξέρω εν τέλει αν οφείλεται στη γραμμή μου (ForthNet 2play) ή στο router μου το οποίο είναι το NetFaster WLAN 3 που δίνει η HOL και μου το πλάσαρε σχεδόν αχρησιμοποίητο ένας φίλος μου που δεν το μεταχειριζόταν (μιας και ένα παλιό D-Link G624-T που μου είχε δοθεί από τη ForthNet πριν χρόνια, παρέδωσε το πνεύμα) και ήταν μια χαρά για αρκετούς μήνες.

Το λοιπόν, από την Τρίτη 18/9 παρατήρησα άθλιες ταχύτητες, επιπέδου PSTN και αν, με αποτέλεσμα να είναι πρακτικά αδύνατο να κάνω το οτιδήποτε. Άφησα να περάσουν 2 μέρες μπας και ήταν κάποιο προσωρινό πρόβλημα αλλά τελικά Πέμπτη βράδυ δηλώνω βλάβη στη ForthNet (αφού πρώτα βεβαίως μιλούσα μισή ώρα με τον τεχνικό για τα γνωστά "κάντε ping εκεί", "κάντε netstat", "ελέγξτε μήπως μπαίνουν άλλοι στο δίκτυό σας" κλπ). Τους πήρα πάλι σήμερα πρωί καθώς η κατάσταση ήταν η ίδια και μου είπαν ότι έχει δρομολογηθεί έλεγχος από τεχνικό (μάλλον για Δευτέρα) στο αστικό κέντρο των Χανίων όπου και βρίσκομαι.

Για λόγους δοκιμής, πήγα με το NetFaster στο σπίτι της κοπέλας μου που έχει κι αυτή Forthnet 2play και χωρίς να πειράξω το παραμικρό setting, το router πήγαινε μπάλα καθώς κατέβαζα με πάνω από 1ΜΒ/sec σε κλείδωμα γραμμής κοντά στα 11mbps. To περίεργο της υπόθεσης είναι ότι τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές, δοκίμασα και το router της κοπέλας μου (Thomson 585v7, το κλασικό που δίνει η ForthNet) στη δική μου γραμμή και πάει μια χαρά (χωρίς πάλι να πειράξω ρυθμίσεις), μιας και κατεβάζω περίπου με 500ΚΒ/sec (κλειδώνω κοντά στα 5mbps) !!! Αν όμως βάλω το NetFaster, πάλι PSTN η φάση. Με λίγα λόγια, 2 routerάκια που εγγυημένα λειτουργούν, σε μία γραμμή είναι κομπλέ και τα δύο και σε μία άλλη γραμμή 2χλμ μακριά και στην ίδια εταιρεία το ένα ξαφνικά άρχισε να συμπεριφέρεται σαν 33.6k modem ενώ το άλλο παίζει μια χαρά.

Παρακαλώ τα φώτα σας, ιδέες, απόψεις, γνώμες.

sdikr
23-09-12, 11:21
το κάθε ρουτερ έχει διαφορετική συμπεριφορά σε προβληματικές γραμμές, τώρα γιατί στο έκανε ξαφνικά δεν έχω σίγουρη απάντηση, μπορεί να είναι απο την υγρασία, μπορεί να μπήκε παραπάνω κόσμος στην περιοχή σου κλπ

τι att snr σου δίνουν τα ρουτερ;

ClawHammer
23-09-12, 12:02
Με το NetFaster έχω SNR 6 και Attenuation 32.8, ξέρω δεν είναι και τέλεια, αλλά τόσο είχα πάντα. To Thomson δίνει SNR 7 και Attenuation 37.5 όπως βλέπω τώρα.

ClawHammer
24-09-12, 19:03
Καλησπέρα και πάλι. Μόλις έφυγε ο τεχνικός από το σπίτι, όπου όπως ανέμενα μετά τις δοκιμές με τα ρούτερ, μου είπε ότι η γραμμή είναι απόλυτα καθαρή κι ότι προφανώς κάτι συμβαίνει με το NetFaster, ασχέτως αν δε μπορούσε να μου εξηγήσει για ποιο λόγο παίζει μια χαρά σε άλλη γραμμή, στο ίδιο DSLAM, της ίδιας εταιρείας. Τέσπα, πραγματικά αυτά που μου συμβαίνουν δεν έχουν εξήγηση, αναγκαστικά θα χρειαστεί να προμηθευτώ άλλο ρούτερ.

Μου είπε ότι αν κάνω αίτηση ανανέωσης με 12μηνη δέσμευση θα μου δώσουν άλλο, εγώ όμως δε σκοπεύω να μείνω Χανιά για τόσο (σπουδάζω εδώ). Αν τους πάω το εγγυημένα χαλασμένο μου πρώην ρούτερ D-Link G624-T (δουλεύει μόνο το WLAN του κι αυτό σπάνια, ωστόσο έστω κι έτσι τώρα που το δοκίμασα πάλι πιάνει 500άρια) παίζει να μου το αντικαταστήσουν; Το είχα πάρει με την αίτησή μου στις 20/3/2008...

Seitman
24-09-12, 19:49
Δεν υπάρχει περίπτωση να σου του αντικαταστήσουν. Θα σου πουν ότι σου είπε ο τεχνικός ή να αγοράσεις άλλο.

ClawHammer
26-09-12, 14:09
Επανέρχομαι, καθώς περιμένω υποτίθεται τηλεφώνημα από το εμπορικό τμήμα της εταιρείας για να δούμε τι μπορεί να γίνει με τον εξοπλισμό.
Ωστόσο, κάτι δε μου κάθεται καλά, δε γίνεται στα καλά καθούμενα να "μπούκωσε" το NetFaster. Αυτή τη στιγμή είμαι με το Thomson, και κάνω δοκιμές από τον ftp της ForthNet. Λοιπόν, αν βάλω μόνο 1 αρχείο να κατεβαίνει, η ροή του downloading είναι εξαιρετικά ασταθής στον firefox και κυμαίνεται από 60 ως 150KB/sec μόνο, με συνεχείς διακυμάνσεις (=μεγάλο packet loss??). Στης κοπέλας μου ακόμα και με το NetFaster, με 1 αρχείο το κατέβασμα είναι σταθερότατο και κυριολεκτικά κολλημένο στα 1160ΚB/sec.
Επίσης, στο webUI του Thomson βλέπω το εξής:

Error Seconds (Local/Remote): 86 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 1.668.962
CRC Errors (Up/Down): 0 / 33.560
HEC Errors (Up/Down): 0 / 23.355

Αυτές οι τιμές ανεβαίνουν αν κάνω refresh κάθε τόσο. Τι να κάνω ρε παιδιά, να ξαναδηλώσω βλάβη; Πολύ φοβάμαι ότι και router να αλλάξω τελικά, θα έχω και πάλι θέμα...

ClawHammer
28-09-12, 21:05
Καλησπέρα και πάλι, σήμερα υπέγραψα τελικά ανανέωση για 1 χρόνο αλλά με αλλαγή προγράμματος (πήγα στην προσφορά του ForthNet ADSL στα 17,90 το μήνα) και από το κατάστημα στα Χανιά μου έδωσαν ένα Huawei EchoLife HG521. Ω του θαύματος, σέρνεται και αυτό. Μάλλον έχει έρθει η ώρα να αυτοκτονήσω, δε γίνεται να υπάρχουν τέτοιες ασυμβατότητες ( ; ; ; ) ή/και κάποια βλάβη την οποία δε θα βρει ποτέ κανείς. Πήγα πάλι στο f-shop και μου λέει σου το δώσαμε κατ'εξαίρεση το router χρεώνοντας το κατάστημα και δε γίνεται να σου δώσουμε το Thomson αντ'αυτού. Η κλασική απάντηση είναι το "μίλα με το 13831". Να δώσω το 70άρι τώρα για διακοπή να ηρεμήσω ψυχολογικά τουλάχιστον γιατί έχει κουράσει η ιστορία κι ας μπαίνω μετά κλέβοντας wifi από κανά γείτονα, τι να πω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.