PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές ταχύτητες Forthnet !!!



GregoryGero
23-09-12, 21:15
Καλησπέρα σας παιδιά. Εδώ και περίπου 2 μήνες αντιμετωπίζω τρομερό πρόβλημα στο Internet. Τόσο πολύ που ακόμα και ένα βίντεο στο youtube κάνει αρκετή ώρα για να το αναπαράγει. Έχω απευθυνθεί αρκετές φορές στην εξυπηρέτηση ελατών και στο τεχνικό τμήμα αλλά τίποτα. Έχουν έρθει δύο τεχνικοί στο σπίτι μου και πάλι το αποτέλεσμα μηδέν. Ο πρώτος που έκανε update το firmware και ο δεύτερος με έβαλε να πετάξω το ασύρματο μου γιατί θεώρησε ότι αυτό βραχυκύκλωνε τη γραμμή. Στο τεχνικό τμήμα η επίσημη δικαιολογία είναι ότι φαινομενικά κάπου βραχυκυκλώνει η γραμμή. Mε έχουν κλειδώσει σε χαμηλές ταχύτητες γιατί κάνει συνεχείς αποσυνδέσεις το ρούτερ. Σκέφτομαι να αλλάξω τις πρίζες όλου του σπιτιού μήπως φταίει αυτό. Θα έχει αποτέλεσμα?

Σας παραθέτω και τις μετρήσεις του ρούτερ. Θέλω την άποψη σας για να δω τι μπορώ να κάνω. Δεν μπορώ άλλο με 1mps download.

Uptime: 0 days, 8:26:35

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 491 / 3.792

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 510 / 1.767

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 16,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,0 / 32,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 17,5 / 24,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 204 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 25 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 25 / 0

FEC Errors (Up/Down): 3.090 / 2.812

CRC Errors (Up/Down): 3.090 / 12

HEC Errors (Up/Down): 4.189.770 / 12

nnn
23-09-12, 21:19
Η γραμμή σου είναι απλά σε τραγική κατάσταση, με τεράστιο αριθμό HEC Errors.
Ξαναδήλωσε το βλάβη και αν δεν κάνουν κάτι καλό είναι να αρχίσεις να κοιτάς για άλλον πάροχο.

GregoryGero
23-09-12, 22:03
Θα δηλώσω ξανά βλάβη αλλά θα μου πούνε πάλι τα γνωστά ότι υπάρχει πρόβλημα βραχυκυκλώματος κτλ. Τι μου προτείνεις να τους πώ για να πιέσω καταστάσεις? Μήπως υπάρχει και πρόβλημα δικό μου και έχω πάλι τα ίδια προβλήματα με άλλο πάροχο?

balandis
23-09-12, 22:27
πριν δεκα μερες ημουν στα 3 τωρα 5 μακαρι να εμενα αλλου οχι περιστερι..:down:

GregoryGero
23-09-12, 22:52
Δεν είναι θέμα Περιστερίου. Είναι θέμα του παρόχου νομίζω τελικά. Από τα 8mps έπεσα στο 1mps από τη μια στιγμή στην άλλη.

Agent_
23-09-12, 22:57
Η γραμμή σου είναι απλά σε τραγική κατάσταση, με τεράστιο αριθμό HEC Errors.
Ξαναδήλωσε το βλάβη και αν δεν κάνουν κάτι καλό είναι να αρχίσεις να κοιτάς για άλλον πάροχο.

Είναι σίγουρο ότι ακόμα και αν δεν γίνει κάτι με την αλλαγή παρόχου θα λυθεί το ενδεχόμενο να έχει κάποιο πρόβλημα βραχυκυκλώματος στο κτίριο;

balandis
23-09-12, 23:04
ειχε πεσει και μενα στο 1 και κατι με πολλες διακοπες ,νεκρωματα και δεν επανερχοταν το ρουτερ ειχα και θορυβο.οταν δηλωσα βλαβη και ειρθε ο τεχνικος μου εκαναn meta αλλαγη γραμμης και απο τοτε 3 και πανω τουλαχιστον!!ζητα κατι τετοιο ξερω γω τι να σου πω.:)παντως μου σταθεροποιησαν τη γραμμη ειχε παρει μια κοπελια και μου ειπε πως θα ειναι σταθερη η γραμμη:)

- - - Updated - - -

τι περιοχη εισαι στο περιστερι????

Agent_
23-09-12, 23:26
Δεν είναι θέμα Περιστερίου. Είναι θέμα του παρόχου νομίζω τελικά. Από τα 8mps έπεσα στο 1mps από τη μια στιγμή στην άλλη.

Βασικά τι ακριβώς σου είπανε οι τεχνικοί;

GregoryGero
23-09-12, 23:26
Ναι Περιστέρι και δεν ξέρω τι να κάνω....Μου είπαν οτι υπάρχει βραχυκύκλωμα στη γραμμή γι αυτό και μου το κλειδώσανε τόσο χαμηλά για να μην κάνει αποσυνδέσεις.

alex24
23-09-12, 23:26
Τα ΗΕC απ οτι ξερω ειναι bug του thomson πρωτα απ ολα το SNR στο down ειναι 24 απο 6 που ειναι το default της εταιριας.Παρε τηλεφωνο και να τους το πεις.

Agent_
23-09-12, 23:31
Ναι Περιστέρι και δεν ξέρω τι να κάνω....Μου είπαν οτι υπάρχει βραχυκύκλωμα στη γραμμή γι αυτό και μου το κλειδώσανε τόσο χαμηλά για να μην κάνει αποσυνδέσεις.
Σου είπανε οι τεχνικοί που ήρθανε σπίτι σου ότι υπάρχει "κάπου" βραχυκύκλωμα και ότι θα σου ρίξουν την ταχύτητα ή σου είπανε ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα στον χώρο σου;

GregoryGero
24-09-12, 00:02
Ο πρώτος έκανε απλά ένα update στο firmware του router για τις αποσυνδέσεις. Εγώ συνέχισα να έχω προβλήματα και ήρθε τεχνικός ξανά ο οποίος μου είπε ότι το βραχυκύκλωμα οφείλετε στο ασύρματο τηλέφωνο μου το οποίο το πέταξα και τελικά ούτε αυτό ήταν το πρόβλημα γιατί τα προβλήματα συνεχίστηκαν. Πήρα μετά το τεχνικό τμήμα και μου κατεβάσανε την ταχύτητα για να μην έχω αποσυνδέσεις και μου είπαν να καλέσω ηλεκτρολόγο γιατί πρέπει να βραχυκυκλώνει κάπου η γραμμή μου. Όταν τους είπα να ξανά έρθει τεχνικός μου είπε οτι και να έρθει τίποτα τέτοιο δεν θα κάνει και απλά θα με χρεώσουν 30 ευρώ τσάμπα.

nnn
24-09-12, 00:10
Τότε πρέπει να σιγουρευτείς πως δεν έχεις εσύ τοπικά το πρόβλημα, αν δεν γνωρίζεις πως να το ελέγξεις τότε θα χρειαστεί να φωνάξεις ηλεκτρολόγο.

Agent_
24-09-12, 00:13
Ο πρώτος έκανε απλά ένα update στο firmware του router για τις αποσυνδέσεις. Εγώ συνέχισα να έχω προβλήματα και ήρθε τεχνικός ξανά ο οποίος μου είπε ότι το βραχυκύκλωμα οφείλετε στο ασύρματο τηλέφωνο μου το οποίο το πέταξα και τελικά ούτε αυτό ήταν το πρόβλημα γιατί τα προβλήματα συνεχίστηκαν. Πήρα μετά το τεχνικό τμήμα και μου κατεβάσανε την ταχύτητα για να μην έχω αποσυνδέσεις και μου είπαν να καλέσω ηλεκτρολόγο γιατί πρέπει να βραχυκυκλώνει κάπου η γραμμή μου. Όταν τους είπα να ξανά έρθει τεχνικός μου είπε οτι και να έρθει τίποτα τέτοιο δεν θα κάνει και απλά θα με χρεώσουν 30 ευρώ τσάμπα.

Συνήθως από την τηλεφωνική υποστήριξη σε βάζουν να κάνεις κάτι πράγματα του στύλ να βγάλεις όλες τις συσκευές απο τις πρίζες σου ώστε να τρέξουν κάποιο διαγνωστικό από το Dslam για να δούνε αν εμφανίζετε κάποιο βραχυκύκλωμα στην γραμμή σου. Έκανες κάτι τέτοιο με την τηλεφωνική υποστήριξη; Αν ναι ποιο ακριβώς ήταν το συμπέρασμα;

Τώρα που σου έχουνε χαμηλώσει την ταχύτητα δεν έχει και νόημα να τεστάρεις κάποια πράγματα που θα μπορούσαμε να σου πούμε εμείς αλλά με ενδιαφέρει να απαντήσεις για αρχή στο παραπάνω για να σε βοηθήσουμε με κάποια συμβουλή.

GregoryGero
24-09-12, 00:19
Με βάλανε στη διαδικασία να αφαιρέσω τα πάντα από τις τηλεφωνικές πρίζες αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο και η μόνη επιλογή που μου πρότεινε ήταν να με βάλει σε ένα συγκεκριμένο profile με χαμηλές ταχύτητες για να μην έχω αποσυνδέσεις. Αν μπορεί να βρεθεί λύση και σας διευκολύνει να τους πάρω τηλ αύριο να με βγάλουν από τους υπάρχοντες περιορισμούς ταχύτητας που έχω.

Agent_
24-09-12, 00:26
Με βάλανε στη διαδικασία να αφαιρέσω τα πάντα από τις τηλεφωνικές πρίζες αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο και η μόνη επιλογή που μου πρότεινε ήταν να με βάλει σε ένα συγκεκριμένο profile με χαμηλές ταχύτητες για να μην έχω αποσυνδέσεις. Αν μπορεί να βρεθεί λύση και σας διευκολύνει να τους πάρω τηλ αύριο να με βγάλουν από τους υπάρχοντες περιορισμούς ταχύτητας που έχω.

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι αν έχεις τις γνώσεις να αποσυνδέσεις την παροχή από όλες τις τηλεφωνικές σου πρίζες και να ξανά τρέξουν το διαγνωστικό από την τηλεφωνική υποστήριξη για να δεις αν σου δημιουργεί πρόβλημα κάποια πρίζα.
Αρχικά εγώ θα κάνω τις παρακάτω ερωτήσεις:
1) Οι τηλεφωνικές πρίζες σου είναι όλες RJ-11 ή διπολικές σαν αυτές του ρεύματος;
2) Υπάρχει πρίζα με το λογότυπο ΟΤΕ στον χώρο σου;
3) Διανέμεις σε πολυκατοικία; Υπάρχει πρόσβαση στον κατανεμητή σου εύκολα;

GregoryGero
24-09-12, 00:31
Δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις επί του θέματος και δεν γνωρίζω πως να τις αποσυνδέσω ούτε μπορώ να σου απαντήσω με σαφήνεια στις ερωτήσεις που μου κάνεις.Πάντως είναι στις πολύ άμεσες προτεραιότητες μου να αλλάξω όλες τις πρίζες στο σπίτι μήπως είναι αυτό το πρόβλημα.

2)Πάντως πρίζα με λογότυπο ΟΤΕ δεν έχω.
3)Είναι μονοκατοικία αλλά δεν γνωρίζω που ακριβώς μπορεί να είναι ο κατανεμητής.

Agent_
24-09-12, 00:36
Δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις επί του θέματος και δεν γνωρίζω πως να τις αποσυνδέσω ούτε μπορώ να σου απαντήσω με σαφήνεια στις ερωτήσεις που μου κάνεις.Πάντως είναι στις πολύ άμεσες προτεραιότητες μου να αλλάξω όλες τις πρίζες στο σπίτι μήπως είναι αυτό το πρόβλημα.

2)Πάντως πρίζα με λογότυπο ΟΤΕ δεν έχω.
3)Είναι μονοκατοικία αλλά δεν γνωρίζω που ακριβώς μπορεί να είναι ο κατανεμητής.

Οι πρίζες στους τοίχους είναι σαν αυτές; κλίκ (http://www.freewtc.com/images/products/telephone_socket_34_60052.jpg)

Ξέχασα να ρωτήσω. Οι τεχνικοί της Forhnet κάνανε κάποια μέτρηση στην γραμμή σου με κάποιο εργαλείο και έπειτα σου είπανε ότι έχεις κάποιο βραχυκύκλωμα;

Δεν είναι απίθανο πάντως να δημιουργήθηκε κάποιο βραχυκύκλωμα ξαφνικά, κάποιες παλιές πρίζες έχουνε μέσα τους ένα κύκλωμα προστασίας για υπέρταση το οποίο με τον καιρό χαλάει κάποιες φορές. Πάτνως αν σε διαβεβαιώσανε 100% ότι το πρόβλημα είναι στον χώρο σου θα πρέπει να φέρεις κάποιον τεχνικό/ηλεκτρολόγο να το τσεκάρει.

GregoryGero
24-09-12, 00:57
2 πρίζες είναι τέτοιας μορφής που μου έδειξες στη φωτογραφία και άλλες δύο είναι διαφορετικές (η 1 είναι του ΟΤΕ).Λές να είναι εκεί το πρόβλημα?

Κάνανε κάτι μετρήσεις αλλά οι τεχνικοί δεν μου αναφέρανε κάτι για βραχυκύκλωμα. Τα παιδιά απο την τεχνική υποστήριξη μου λένε οτι βραχυκυκλώνει η γραμμή και με διαβεβαιώσανε οτι με τους τεχνικούς τους δικούς τους άκρη δεν θα βγάλω.Μόνο με ηλεκτρολόγο.

Agent_
24-09-12, 08:33
2 πρίζες είναι τέτοιας μορφής που μου έδειξες στη φωτογραφία και άλλες δύο είναι διαφορετικές (η 1 είναι του ΟΤΕ).Λές να είναι εκεί το πρόβλημα?

Κάνανε κάτι μετρήσεις αλλά οι τεχνικοί δεν μου αναφέρανε κάτι για βραχυκύκλωμα. Τα παιδιά απο την τεχνική υποστήριξη μου λένε οτι βραχυκυκλώνει η γραμμή και με διαβεβαιώσανε οτι με τους τεχνικούς τους δικούς τους άκρη δεν θα βγάλω.Μόνο με ηλεκτρολόγο.
Αφού οι τεχνικοί κάνανε μετρήσεις στην γραμμή και σου είπανε ότι το πρόβλημα δεν είναι από το σπίτι σου μέχρι το κέντρο τότε θα πρέπει να τσεκάρεις την καλωδίωση σου. Κάποιες παλιές πρίζες ενδεχομένως να δημιουργούνε κάποιο βραχυκύκλωμα.
Επίσης οι τεχνικοί της forthnet και άλλων εταιρειών δεν ασχολούνται με το κομμάτι του προβλήματος στην εσωτερική καλωδίωση του πελάτη αλλά κάνουνε σχετικές μετρήσεις για να διαπιστώσουν αν η βλάβη προέρχεται από το δικό τους άκρο ή στο καλώδιο της γραμμής από το σπίτι σου έως το κέντρο.

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα τις πρίζες μου και θα έκανα μια τυπική αλλαγή στα filter splitter των συσκευών.

Το ασύρματο τηλέφωνο συνδεόταν σε πρίζα σαν αυτή στην φώτο η σε παλιά; Υπάρχει περίπτωση αυτή η πρίζα να σου δημιουργούσε το πρόβλημα μόνο όταν συνδεότανε συσκευή πάνω της. Σε κάθε περίπτωση να ελέγξεις την εσωτερική καλωδίωση σου.

balandis
24-09-12, 15:32
βαζε σκετο το ρουτερετσι καλυτερευει η γραμμη κατι ψιλα....απο κει και περα και αν θελω να παρω απο σταθερο παω στο σαλονι...σιγα τι το θελο το δευτρο τηλεφωνο :)

valen_gr
25-09-12, 20:01
τι συζητατε τωρα... ηρθαν τεχνικοι της forthnet. Μετρηση στην εισαγωγη πηρανε ή οχι? Γιατι πχ αμα παιζει η γραμμη στην εισαγωγη στα 8Μ (οπως λες οτι επαιζε η γραμμη) και στην πριζα στα μισα, μην το βασανιζεις, ηλεκτρολογο εδω και τωρα.
Το θεμα ειναι, εγινε αυτη η μετρηση ή οχι? Γιατι το μοναδικο πραγμα που πρεπει να σε ενδιαφερει αυτη την στιγμη, ειναι εαν εχεις ΕΣΥ καποιο προβλημα. Γιατι αν δεν ειναι σε εσενα το προβλημα, ας αναλαβει η forthnet και να σου πει τελικα αν γινεται η δεν γινεται να βελτιωθει (υπαρχει αυτο το ενδεχομενο αν δηλωσει ο ΟΤΕ αδυναμια δικτυου..)

Οποτε. Δες αν σου αφησαν χαρτι με μετρησεις συγχρονισμου στην εισαγωγη. αν ειναι τα ιδια με την πριζα, τοτε τουλαχιστον για τον συγχρονισμο δεν εχεις εσυ απωλειες. Αν υπαρχει διαφορα, τοτε εχει απωλειες που θα τις φτιαξεις εσυ.

Αν δεν σου αφησανε χαρτι με μετρησεις/ δεν μετρησαν σε εισαγωγη, εχει γινει τσαπατσουλια στον ελεγχο του τεχνικου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.