PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο γατος κατουρησε τους σκληρους....



zaranero
24-09-12, 14:42
ηταν ανοικτος ο υπολογιστης και ο γατος μου αποφασισε να κατουρησει εκει που ειναι οι σκληροι. Τρεις σκληροι δισκοι , οι δυο δουλευουν κανονικα , τον τριτο που ειναι 2 tera δεν τον βλεπει.

Δεν ξερω καν αν παιρνει τροφοδοσια , τον εχω αφαιρεσει αυτη τι στιγμη και τον δοκιμαζω σε ενα laptop με docking station....αλλα τιποτα.

Φυσικα εχει στεγνωσει κλπ.


Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?.... εκτος απο το να σκοτωσω τον γατο μου:evil:

BlindG
24-09-12, 14:47
Στείρωση :p

Λοιπόν, τώρα παίζουμε λίγο με τις λέξεις, αλλά αν δεν είχες τους δίσκους τελείως χύμα αλλά κανονικά μεσα στο κουτί, κάνε το εξής:
Βγάλε αυτόν που δεν δουλεύει και καθάρισε την πλακέτα του από κάτω με κάτι που δεν αφήνει κατάλοιπα. Καθαρό οινόπνευμα,ασετον κτλ. Άσ'την να στεγνώσει και ξαναδοκίμασε.

alekan
24-09-12, 15:23
ΟΧΙ ασετον.
Οινόπνευμα καθαρό ή καλύτερα ισοπροπανόλη (ισοπροπυλική αλκοόλη).

cranky
24-09-12, 15:27
... καλύτερα ισοπροπανόλη (ισοπροπυλική αλκοόλη).
Πολύ σωστά.

BlindG
24-09-12, 15:29
Mια χαρά καθαρίζει το ασετον την πλαστικοποιημένη επίστρωση της πλακέτας....

alekan
24-09-12, 15:34
To ασετόν , είναι πολύ "επιθετικό" θα διαλύσει όλα τα χρώματα και θα αλλοιώσει τα ευαίσθητα πλαστικά

BlindG
24-09-12, 15:37
Ας σταματήσουμε την κινδυνολογία κάποια στιγμή.

Δεν είπαμε να κάνει μπάνιο το δίσκο, είπαμε να καθαρίσει την πλακέτα από κάτω αν την έχει πετύχει ο γάτος. Ούτε πλαστικά έχει εκεί (σιγάπου τα βίσματα sata θα λιώσουν με το ασετόν) ούτε τίποτε άλλο.

Η πλακέτα καθεαυτή είναι μια χαρα ανθεκτική στο ασετόν.

alekan
24-09-12, 15:39
Κατ'αρχάς, είναι ακόμη εντός εγγύησης ο σκληρός;

cranky
24-09-12, 16:52
Αν υποθέσουμε οτι είναι, το ξεβίδωμα της πλακέτας, δεν τον βγάζει εκτός ; :scratch

alekan
24-09-12, 16:59
Να το κάνει προσεχτικά :D

zaranero
24-09-12, 17:25
Ευχαριστω ολους.
Οχι ο σκληρος δεν ειναι στην εγγυηση.

Βασικα συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα συναρμολογουσα παλι τον υπολογιστη και εκανα ουτε ξερω και εγω ποσες επανεκιννησεις.

Καθαρισα την πλακετα απο πανω.....τωρα διαβασα οτι πρεπει να την ξεβιδωσω:P

Δεν δουλεψε προς το παρον.

Εντωμεταξυ οταν συνδεω τον σκληρο το συγκεκριμενο στον υπολογιατη μου , δεν δουλευει αλλα σκαναρουν τα windows για καποιο device driver τον οποιο δεν βρισκει και μου βγαζει off ενα εξωτερικο σκληρο (εχω 5) , καθως βγαζει και ενα θαυμαστικο απο οτι ειδα στο dvd rom. Αποσυνδεσα τον εξωτερικο σκληρο αλλα τζιφος δεν εγινε τιποτα.

Προβλημα με τον αριθμο των σκληρων δεν παιζει , ετσι τους ειχα και παλια.

Κατι που ηθελα να ρωτησω....πρεπει να κανω shut down τον υπολογιατη , οταν βισματωνω τον σκληρο στην μητρικη ή στο σκληρο ή μπορω να το κανω on the fly? Προς το παρον του κανω shut down , για να μην γινει μαμακια.


Τωρα παω να κανω αλλλλλη μια επανεκινηση να δω μηπως το βλεπει το bios....τωρα μου ρθε.

shadow_1986
24-09-12, 17:35
Κάποιες μητρικές υποστηρίζουν hotplug σύνδεση,αλλά αν δεν είσαι σίγουρος,μόνο με shutdown.

Όπως σωστά είπες δές πρώτα αν τον βλέπει στο bios.

BlindG
24-09-12, 17:37
:confused:
Όχι οτι παίζει κανένα ρόλο, αλλά έχει αυτοκόλλητα ή άλλα πράγματα η πλακέτα???!?!?!
Νόμιζα οτι δεν είχε τίποτα... :what:

yiapap
24-09-12, 17:38
Κατι που ηθελα να ρωτησω....πρεπει να κανω shut down τον υπολογιατη , οταν βισματωνω τον σκληρο στην μητρικη ή στο σκληρο ή μπορω να το κανω on the fly? Προς το παρον του κανω shut down , για να μην γινει μαμακια.Ακόμη και να υποστηρίζει hot plug η μητρική καλό είναι να κάνεις shutdown ΚΑΙ να κλείνεις από πίσω το διακοπτάκη ή να βγάζεις το καλώδιο. Δεν είναι δύσκολο να ακουμπήσεις τη μητρική και να προκαλέσεις βραχυκύκλωμα.

zaranero
24-09-12, 18:10
http://s14.postimage.org/fsfyylgvl/22_145_298_Z04.jpg (http://postimage.org/)
picture hosting (http://postimage.org/)


Αυτη ειναι η πλακετα του σκληρου μου... δεν ειμαι σιγουρος οτι ξεβιδωνει....well you never know until you try.... θα το κανω αργοτερα αν και με καιει να τον επαναφερω , απλως δεν αντεχω αλλο , ειχα και χανγκ οβερ το πρωι και ξυπνησα και αντικρυσα αυτο το θεαμα:(

- - - Updated - - -

Το bios δεν τον βλεπει.

- - - Updated - - -

Ο γατος μου κοιμαται αμεριμνος....

alekan
24-09-12, 22:43
Ο γατος μου κοιμαται αμεριμνος....
ΦΥΣΙΚΑ, γιατί είναι γάτος :oneup: (sorry για την τυχον μελλοντική χασούρα σου)

zaranero
25-09-12, 09:05
ΦΥΣΙΚΑ, γιατί είναι γάτος :oneup: (sorry για την τυχον μελλοντική χασούρα σου)

Θα μπορουσε να βγει μια φιλοσοφικη θεωρηση των πραγματων απο αυτο:P

Μια καινουρια μερα αρχιζει , δεν τον εχω ξεβιδωσει ακομα , πρεπει να βρω που εχω βαλει το κατσαβιδι , εντος της ημερας θα το κανω.

Εντωμεταξυ τωρα που φερνω στο μυαλο τον υπολογιστη θυμαμαι οτι ειχα τοποθετησει ενα σκληρο αναποδα , δλδ με την πλακετα προς τα πανω , πιθανον να ηταν αυτος για αυτο την πληρωσε.

Αυτο που σκεφτομουν ειναι τι ειναι πιθανον να εχει παθει βλαβη... η πλακετα και κατι που εχει βραχυκυκλωσει σε αυτη ανεπανορθωτα ή εαν ειμαι τυχερος προσωρινα. Δεν ειναι σαν να μου χτυπησε ο σκληρος δηλαδη το υλικο μεσα πρεπει να ειναι αθικτο.

Θα μπορουσα να την αντικαταστησω αραγε και να ειναι ολα μελι-γαλα? Παιζουν ανταλλακτικα τετοιου ειδους για τους σκληρους? Ειναι η σκεψη μου σωστη σε πειρπτωση που παιζουν και ειναι διαθεσιμα ή απλως μπορει να πεταξω μερικα χρηματα απο το παραθυρο?

George978
25-09-12, 09:16
και με καθαρο οινοπνευμα θα κανεις δουλεια, το ασπρο το ακριβο. Και btw ο γατος σου δεν τους κατουρησε αλλα τους εκανε κατι αλλο :rofl:

BlindG
25-09-12, 11:40
Aπό τη μικρή φωτό δεν μπορώ να διακρίνω τίποτα. Αν μπορείς να βγάλεις και να ανεβάσεις μια φωτό μεγαλύτερης ανάλυσης για να δουμε αν την έχει πετύχει την πλακέτα ο γάτος, θα ήταν καλύτερα.

3lbereth
25-09-12, 19:23
Ανέβασε και μια φωτογραφία του γάτου σου! :p

tzelen
26-09-12, 16:16
Aπό τη μικρή φωτό δεν μπορώ να διακρίνω τίποτα. Αν μπορείς να βγάλεις και να ανεβάσεις μια φωτό μεγαλύτερης ανάλυσης για να δουμε αν την έχει πετύχει την πλακέτα ο γάτος, θα ήταν καλύτερα.
Λες να έχει τόσο καλό σημάδι ο γάτος; Εδώ δεν μπορούμε να πετύχουμε τη λεκάνη εμείς που είναι και ένα πράγμα να με το συμπάθειο, θα μπορέσει ο γάτος; :p

yiapap
26-09-12, 17:27
Λες να έχει τόσο καλό σημάδι ο γάτος; Εδώ δεν μπορούμε να πετύχουμε τη λεκάνη εμείς που είναι και ένα πράγμα να με το συμπάθειο, θα μπορέσει ο γάτος; :pΟ γάτος δεν πίνει αλκοόλ :p

Seitman
26-09-12, 17:27
Γιατί βρε, πίνουμε εμείς; :whistle:

zaranero
28-09-12, 11:00
Σημερα ασχοληθηκα παλι με το σκληρο και ξεβιδωσα την πλακετα. Απο κατω ειχε ενα σφουγγαρακι το οποιο αφαιρεσα καθως και κυκλωματα φυσικα τα οποια εχουν βγαλει ενα κυανωδη υγρο. Προφανως φταιει η πλακετα γιατι ο σκληρος δισκος ειναι σαν νεκρος...οταν πχ τον βαζω στο docking station ... δεν δονειται καν...ειναι dead meat. Τωρα στεγνωνει και σε 10 λεπτα θα σας πω εαν εφτιαξε κατι αλλα δεν το βλεπω. Θα μπορουσα να βρω μια τετοια πλακετα και εαν ναι ...εαν την αντικαταστουσα αραγε θα δουλευε?

- - - Updated - - -

Φωτο ...εχω προβληματακι να ανεβασω , δεν εχω καλωδιο κινητου με πισι και δεν εχω και καμερα στο πισι και δεν εχω και την ψηφιακη εδω. Η φωτο που ανεβασα ειναι του μοντελου του σκληρου , αλλα οχι του δικου μου σκληρου.

Παρεπιπτοντως το μοντελο ειναι :hitachi 0F10311 -2 τερα σκληρος.

Τιποτα ,τζιφος...δεν δουλευει...

- - - Updated - - -

Μολις εστειλα email στην εταιρεια ,για να δουμε.

Τουλαχιστον αν δεν γινει κατι , θα σκασουν χαμογελα, αυτος που θα το διαβασει στην εταιρεια με την γκαντεμια μου λολ....εαν ειναι δυνατον δηλαδη μια στο εκατομμυριο.

zaranero
01-10-12, 19:25
Σημερα ελαβα απαντηση απο την εταιρεια. Ειναι η εξης:

Thank you for contacting the HGST Technical Support Center.

I am sorry to hear that your drive is not working anymore. Unfortunately, we are not able to provide replacement parts for hard drives. Also, our drives are not user-serviceable and replacing the circuit board will not solve the problem. I am afraid but there is not much we can do to help you. You may contact your local computer repair shop for further assistance.

Please let us know if you have any questions.


Μαλλον δεν μπορει να γινει κατι ε? Τον κλαιγαμε...

nyannaco
24-11-12, 15:45
και με καθαρο οινοπνευμα θα κανεις δουλεια, το ασπρο το ακριβο. Και btw ο γατος σου δεν τους κατουρησε αλλα τους εκανε κατι αλλο :rofl:Οχι καθαρό οινόπνευμα παιδιά. Οχι μόνο γιατί είναι πανάκριβο (λόγω ειδικού φόρου κατανάλωσης), αλλά, το κυριότερο, γιατί περιέχει 5% νερό! Ισοπροπανόλη, φτηνή και πεντακάθαρη (είχα πάρει ένα λίτρο πριν 25 χρόνια και έχω ακόμη!), μπορείς άφοβα να βουτήξεις και ολόκληρη την πλακέτα μέσα, μετά τίναγμα και στέγνωμα με πιστολάκι στο κρύο, ή, αν δεν έχει κρύο, στη χαμηλά σκάλα του ζεστού και από μακρυά (να αντέχει άνετα το χέρι σου τη θερμοκρασία).

clyde
06-12-12, 20:42
Ο γατος ζει?:p Η' τον σκοτωσες?
Εχω και εγω γατα, αλλα ειναι πολυ καθαρη, παντα παει στην αμμο.

giorgosk
06-12-12, 21:03
Από τον δαιμονισμένο γάτο πάμε στον γάτο που κατουράει στους σκληρούς.

pstratos
06-12-12, 21:29
Μόνο δίσκους? Εμένα έχει ξεκάνει εκτυπωτή, calculator και LG tv me touch buttons....

Jazzer
07-12-12, 14:54
Μόνο δίσκους? Εμένα έχει ξεκάνει εκτυπωτή, calculator και LG tv me touch buttons....
Και μετά έγινε κεραμιδόγατος επειδή του έδωσες "εξιτήριο" ; :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.