PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ και 4Mbit

Σελίδες : [1] 2

enigma
18-12-06, 03:14
καλησπερα....εχει ακουσει κανεις τιποτα για το αν ο οτε θα προσφερει μεγαλυτερες ταχυτητες απο 2048????τουλαχιστον 4μβιτ.το λεω για να μην μπω στην διαδικασια αλλαγης isp...

mpardsu
18-12-06, 04:36
Από ότι ξέρω προς το παρόν όχι, μόνο η tellas προσφέρει και η forthnet (ή μήπως ήταν vivo... ?? :hmm: ) θα βγάλει.

sv2evs
18-12-06, 09:52
Forthnet στο δικό της δίκτυο...:whistle:

Superman
18-12-06, 10:50
αυτο ειναι το καινουργιο ανεκδοτο των χριστουγεννων? :biggrin:

nxenos
18-12-06, 11:24
Ναι καλα!Και τωρα εχεις την εντυπωση εσυ οτι και 4mbit να φερει ο ΟΤΕ θα φυσαει!Οπως πεταμε τωρα εμεις που ειμαστε στα 2.....kbit!:down:

sdikr
18-12-06, 11:28
Η πλάκα είναι οτι μπορεί, και μπορεί μάλιστα να το κάνει άνετα, και θα άδειαζε για ακόμα μια φορά αυτούς που δεν είναι έτοιμοι ;)

Αλλά γιατί να το κάνει; δεν έχει ανταγωνισμό

WAntilles
18-12-06, 12:02
Η πλάκα είναι οτι μπορεί, και μπορεί μάλιστα να το κάνει άνετα, και θα άδειαζε για ακόμα μια φορά αυτούς που δεν είναι έτοιμοι...

Είσαι σίγουρος ότι είναι "έτοιμος" σε κάθε περιοχή της επικράτειας;

Δεν υπάρχουν δηλαδή ήδη τώρα με τα 2, μπουκωμένες περιοχές;

Darkman_
18-12-06, 12:07

Ένα thread πιο δίπλα είμαστε οι "μπουκωμένοι" της τούμπας!

sdikr
18-12-06, 12:07
Είσαι σίγουρος ότι είναι "έτοιμος" σε κάθε περιοχή της επικράτειας;

Το μπούκωμα εξαρτάτε το πως το βλέπει ο κάθε ένας, ότι και να γίνει οι γραμμές πάλι με 1:20-30 θα είναι

ssonic
18-12-06, 12:11
Εσύ δηλαδή πως το βλέπεις σε kb/sec το μπούκωμα σε περίπτωση που ο "έτοιμος" σήμερα ΟΤΕ δώσει 4Mbit;

BigLion
18-12-06, 14:06
Νομιζω ότι με το ξεκίνημα του νεου ετους θα αναγκαστεί και ο ΟΤΕ να δώσει 4Mbit και μάλιστα σε καλές τιμές!

Δεν μπορεί να κάνει και διαφορετικά καθώς θα υπάρξει ανταγωνισμός....

Τώρα για το αμφιλεγόμενο θεμα των μπουκωματων....Εκει θα περιμενουμε να δουμε τι θα κάνει ο ΟΤΕ...Νομότυπος είναι με το contention ratio, αλλά το θεμα είναι ότι αν χάνει διαρκως πελάτες με Full LLU ϊσως αναγκαστει να "αλλάξει τακτικη".....:)

ΥΓ. Ηθελα να ξερα πως μπορεί ενας απλος χρήστης να ελεγξει αν ο ΟΤΕ δίνει το contention ratio που υποσχεται στο συμβόλαιο του. Δηλαδή ο ΟΤΕ σου λέει εγώ τηρώ το contention ratio...Υπάρχει τρόπος εγω που δεν το πιστευω να το ελέγξω αυτο....?:hmm: :hmm:

RyDeR
18-12-06, 14:09
Κάλλιστα σε πολλές περιοχές θα μπορούσε να δώσει. Θα το παραδεχόμουν αν έδινε πάντως. :worthy:

Collective_Soul
18-12-06, 14:48
Εμενα και να δωσει δεν θα μου κανει παντως εντυπωση.Το θεμα ειναι να βρουμε σε ποια ταχυτητα κανουμε αποσβεση αναλογα με το ποσο πιταρισμενο ειναι το dslam μας.Π.χ εγω με την εμπειρια απο το dslam μου(πολυπαθο) θα με συνεφερε να εχω 768 και οχι 1024.

BigLion
18-12-06, 15:09
Κάλλιστα σε πολλές περιοχές θα μπορούσε να δώσει. Θα το παραδεχόμουν αν έδινε πάντως. :worthy:

Θα δωσει, θα δωσει...

Που θα παει...?:whistle::whistle:

union1
18-12-06, 15:10
Η πλάκα είναι οτι μπορεί, και μπορεί μάλιστα να το κάνει άνετα, και θα άδειαζε για ακόμα μια φορά αυτούς που δεν είναι έτοιμοι ;)

Αλλά γιατί να το κάνει; δεν έχει ανταγωνισμό

TO ΑΛΛΟ με τον Τοτο το ξερετε:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ε οχι δεν εχει και ανταγωνισμο:whistle:

RyDeR
18-12-06, 15:19
TO ΑΛΛΟ με τον Τοτο το ξερετε:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ε οχι δεν εχει και ανταγωνισμο:whistle:
Φίλε τα περισσότερα κέντρα του ΟΤΕ βγαίνουν με οπτικές ίνες και σίγουρα μπορεί να δώσει αν ''χωράει'' η οπτική.
Όσο για τον ανταγωνισμό, ίσως πάρουν κάποιες εταιρίες. Πάντως επειδή θα υπάρχουν περισσότερες κλάσεις θα ''ξελαμπικάρει'' λίγο το σύστημα.

Θα δωσει, θα δωσει...

Που θα παει...?:whistle::whistle:

'Ετσι πιστεύω... περιμένουμε.:)

BigLion
18-12-06, 15:40
και σίγουρα μπορεί να δώσει αν ''χωράει'' η οπτική.

Τι εννοεις?

RyDeR
18-12-06, 15:42
Αν έχουμε μια οπτική με χωρητικότητα 100mbps και δουλέυουν τα 50 απο αυτά, μπορεί να δώσει. Αντέχει.

Με κάθε επιφύλαξη για αυτά που λέω.

mpardsu
18-12-06, 16:10

Φίλε union ο οτε ΔΕΝ έχει ανταγωνισμό. Μην κοιτάς για Αθήνα-Θεσσαλονίκη (που και πάλι..) είναι αυτή τη στιγμή, και θα είναι για αρκετά χρόνια ακόμα, ο μόνος πάροχος με πανελλαδικό δίκτυο. Εάν το "ήθελε" θα μπορούσε να κλείσει τους περισσότερους, αν όχι όλους, τους εναλλακτικούς σε 1 μήνα. Άλλο που μετά θα γκρίνιαζε η ΕΕΤΤ κτλ.

BigLion
18-12-06, 17:03
Αν έχουμε μια οπτική με χωρητικότητα 100mbps και δουλέυουν τα 50 απο αυτά, μπορεί να δώσει. Αντέχει.

Με κάθε επιφύλαξη για αυτά που λέω.

Αα, εννοούσες αν αντεχει από bandwidth....ΟΚ.

Φίλε union ο οτε ΔΕΝ έχει ανταγωνισμό. Μην κοιτάς για Αθήνα-Θεσσαλονίκη (που και πάλι..) είναι αυτή τη στιγμή, και θα είναι για αρκετά χρόνια ακόμα, ο μόνος πάροχος με πανελλαδικό δίκτυο. Εάν το "ήθελε" θα μπορούσε να κλείσει τους περισσότερους, αν όχι όλους, τους εναλλακτικούς σε 1 μήνα. Άλλο που μετά θα γκρίνιαζε η ΕΕΤΤ κτλ.

Καλά, μην τα παραλες φίλε μου....Οι εταιρίες όπως Τελλας κτλ.....έχουν αρχίσει να βασίζονται εξ'ολοκλήρου σε δικό τους δίκτυο....Το τελευταιο μίλι, είναι του κρατους....οπότε που βλέπεις εσύ την ικανότητα του ΟΤΕ να τους κλείσει...

Και μην ξεχνας ότι για την Κατασκευη του ίδιου του δικτυου του ΟΤΕ, βοήθησαν και οι ίδιοι οι πάροχοι, ώστε να μπορει να τους πουλάει μετα...

anon
18-12-06, 17:09
ΥΓ. Ηθελα να ξερα πως μπορεί ενας απλος χρήστης να ελεγξει αν ο ΟΤΕ δίνει το contention ratio που υποσχεται στο συμβόλαιο του. Δηλαδή ο ΟΤΕ σου λέει εγώ τηρώ το contention ratio...Υπάρχει τρόπος εγω που δεν το πιστευω να το ελέγξω αυτο....?:hmm: :hmm:

Οχι δεν υπάρχει. Και εαν και σε κάποια σημεία υποστηρίζω ότι το μεγάλο πρόβλημα σε bw/πακέτα οφείλεται σε heavy downloaders, ωστόσο το 1/20 που λένε για contention ratio δεν το έχω δεί πουθενά επίσημα γραμμένο (αρα μπορεί να ειναι και 1/100), καθώς επίσης και δεν δίδεται και κανένας τρόπος ελέγχου αυτού. Εαν θέλει ο ΟΤΕ να ξεβρακ....σει όσους τον κατηγορούν, ας κάνει ενα σύστημα όπως η HOL, που να δείχνει live τον φόρτο σε DSLAM, και ΒΒRAS. Ειναι πανεύκολο να γίνει, και όσο δεν γίνεται κάτι παρόμοιο, αν όχι live, έστω πχ μέχρι την χθεσινή μέρα πχ σε διαστήματα ανα ώρα, έστω, τόσο θα έχω αμφιβολίες για την "καλοπροαίρετη" πρακτική που ακολουθεί.... Δεν είναι δυνατόν, να μην έχει στοιχεία, μιας και με βάση αυτά κάνει και τον έλεγχο των γραμμών και το allocation του bw....

BigLion
18-12-06, 17:19
Οχι δεν υπάρχει. Και εαν και σε κάποια σημεία υποστηρίζω ότι το μεγάλο πρόβλημα σε bw/πακέτα οφείλεται σε heavy downloaders, ωστόσο το 1/20 που λένε για contention ratio δεν το έχω δεί πουθενά επίσημα γραμμένο (αρα μπορεί να ειναι και 1/100), καθώς επίσης και δεν δίδεται και κανένας τρόπος ελέγχου αυτού. Εαν θέλει ο ΟΤΕ να ξεβρακ....σει όσους τον κατηγορούν, ας κάνει ενα σύστημα όπως η HOL, που να δείχνει live τον φόρτο σε DSLAM, και ΒΒRAS. Ειναι πανεύκολο να γίνει, και όσο δεν γίνεται κάτι παρόμοιο, αν όχι live, έστω πχ μέχρι την χθεσινή μέρα πχ σε διαστήματα ανα ώρα, έστω, τόσο θα έχω αμφιβολίες για την "καλοπροαίρετη" πρακτική που ακολουθεί.... Δεν είναι δυνατόν, να μην έχει στοιχεία, μιας και με βάση αυτά κάνει και τον έλεγχο των γραμμών και το allocation του bw....

Σωστά μιλάς, και εγω για αυτό το ανέφερα....

Κι εγω συμφωνω για τα περι μη εγγυημένης ταχύτητας, αλλά θα πρεπει να υπάχουν και κάποια όρια....

Και φυσικά κάποιος τρόπος ελεγχου....Ο ΟΤΕ μπορει να λεει οτι δίνει και 1:5, δεν πρεπει να υπάρχει κάποιος τροπος να εξακριβωθεί αν λεει αλήθεια ή ψευδεται....??:whistle:

Καλό θα ήταν αυτό με το live system, που λες...αλλά και πάλι δεν ξέρεις αν θα "πείραζαν" το εν λόλω συστημα.....:(

mpardsu
18-12-06, 19:11
Καλά, μην τα παραλες φίλε μου....Οι εταιρίες όπως Τελλας κτλ.....έχουν αρχίσει να βασίζονται εξ'ολοκλήρου σε δικό τους δίκτυο....Το τελευταιο μίλι, είναι του κρατους....οπότε που βλέπεις εσύ την ικανότητα του ΟΤΕ να τους κλείσει...

Και μην ξεχνας ότι για την Κατασκευη του ίδιου του δικτυου του ΟΤΕ, βοήθησαν και οι ίδιοι οι πάροχοι, ώστε να μπορει να τους πουλάει μετα...

Δεν διαφωνώ, και ειδικά η tellas έχει κάνει καλές και σωστές επενδύσεις στο ζήτημα, συνεπώς θα ήταν από τους πιο "δύσκολους" αντιπάλους σε μία πιθανή αντιπαράθεση.
Ο λόγος που λέω ότι αν ήθελε ο οτε θα μπορούσε να τους κλείσει όλους είναι ότι οι περισσότεροι από τους εναλλακτικούς έχουν κάνει πολύ μικρές επενδύσεις στον τομέα και ουσιαστικά κυνηγούν super-profits τα οποία ναι μεν έχουν πολύ μικρές περιόδους απόσβεσης αλλά μετά "ψοφάνε". Ήδη έχουν φύγει οι περισσότεροι από τους μικρούς παίκτες που ακολούθησαν αυτήν την τακτική.
Ένα ακόμα στοιχείο είναι ότι όλοι οι εναλλακτικοί (διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται και η tellas) έχουν δίκτυο μόνο σε αθήνα θεσσαλονίκη. Μπορεί να είναι οι 2 μεγαλύτερες πόλεις αλλά ο οτε ελέγχει αποκλειστικά και ουσιαστικά ολόκληρη την χώρα.
Πάρτε και ένα παράδειγμα, πείτε ότι ξαφνικά ο οτε δίνει adsl στα 2 Mbps με 5 ευρώ/μήνα, σύνδεση, πάγιο, όλα μέσα και με ποιότητα υπηρεσίας σαν αυτή που υπάρχει σήμερα και άλλο ένα πακέτο στα 30 ευρώ πχ όπου θα έχει "προτεραιότητα" έναντι των υπολοίπων. Οι υπόλοιποι πάροχοι δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν με τίποτα τέτοια απότομη πτώση τιμών και αναγκαστικά θα κλείσουν λόγω του ανταγωνισμού.
Προφανώς και ο οτε θα "χάσει" λεφτά από αυτή την ιστορία καθώς θα αυξηθεί πολύ και ο χρόνος που θα χρειαστεί για να βγεί θετικά στην καμπύλη του τζίροιυ.

Και κάτι ακόμα, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο οτε από την τωρινή κατάσταση κερδίζει όυτως ή άλλως καθώς και παραμένουν υψηλές οι χρεώσεις, μέχρι να σταθεροποιηθούν οι εναλλακτικοί, αλλά και έχει πελάτες τους ίδιους τους ανταγωνιστές του, άρα τους τραβάει από τα έσοδα τους.

sdikr
18-12-06, 19:14
Δεν διαφωνώ, και ειδικά η tellas έχει κάνει καλές και σωστές επενδύσεις στο ζήτημα, συνεπώς θα ήταν από τους πιο "δύσκολους" αντιπάλους σε μία πιθανή αντιπαράθεση.
Ο λόγος που λέω ότι αν ήθελε ο οτε θα μπορούσε να τους κλείσει όλους είναι ότι οι περισσότεροι από τους εναλλακτικούς έχουν κάνει πολύ μικρές επενδύσεις στον τομέα και ουσιαστικά κυνηγούν super-profits τα οποία ναι μεν έχουν πολύ μικρές περιόδους απόσβεσης αλλά μετά "ψοφάνε". Ήδη έχουν φύγει οι περισσότεροι από τους μικρούς παίκτες που ακολούθησαν αυτήν την τακτική.
Ένα ακόμα στοιχείο είναι ότι όλοι οι εναλλακτικοί (διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται και η tellas) έχουν δίκτυο μόνο σε αθήνα θεσσαλονίκη. Μπορεί να είναι οι 2 μεγαλύτερες πόλεις αλλά ο οτε ελέγχει αποκλειστικά και ουσιαστικά ολόκληρη την χώρα.
Πάρτε και ένα παράδειγμα, πείτε ότι ξαφνικά ο οτε δίνει adsl στα 2 Mbps με 5 ευρώ/μήνα, σύνδεση, πάγιο, όλα μέσα και με ποιότητα υπηρεσίας σαν αυτή που υπάρχει σήμερα και άλλο ένα πακέτο στα 30 ευρώ πχ όπου θα έχει "προτεραιότητα" έναντι των υπολοίπων. Οι υπόλοιποι πάροχοι δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν με τίποτα τέτοια απότομη πτώση τιμών και αναγκαστικά θα κλείσουν λόγω του ανταγωνισμού.
Προφανώς και ο οτε θα "χάσει" λεφτά από αυτή την ιστορία καθώς θα αυξηθεί πολύ και ο χρόνος που θα χρειαστεί για να βγεί θετικά στην καμπύλη του τζίροιυ.

Και κάτι ακόμα, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο οτε από την τωρινή κατάσταση κερδίζει όυτως ή άλλως καθώς και παραμένουν υψηλές οι χρεώσεις, μέχρι να σταθεροποιηθούν οι εναλλακτικοί, αλλά και έχει πελάτες τους ίδιους τους ανταγωνιστές του, άρα τους τραβάει από τα έσοδα τους.

δεν μπορεί να το κάνει ο ΟΤΕ, γιατί τότε θα πρέπει να δώσει και χονδρική ;)

anon
18-12-06, 21:26
Kαι χονδρική σημαίνει ότι 20% κάτω της λιανικής. Οπότε ότι καλύτερο για τις λοιπές εταιρίες. χωρίς προσπάθεια, κέρδος το 20% απο την χονδρική. αντε ναναι 15% ώστε ναχουν καλύτερες τιμές απο τον ΟΤΕ :wink:

mpardsu
19-12-06, 00:16
Μα ακόμα και έτσι, εάν δώσει χονδρική σε άλλες εταιρείες με τιμές πολύ κοντά στο κόστος οι άλλοι αναγκαστικά θα ξεχάσουν το στήσιμο δικού τους δικτύου, γιατί θα μπούν πολύ μέσα. Λίγο μετά το churn, λίγο το κόστος συντήρησης του προσωπικού και του εξοπλισμού τους, σίγουρα θα πάνε για κλείσιμο.

Είναι ίδια ιστορία με τα super-hyper market και τα παντοπωλεία, την ίδια υπηρεσία προσφέρουν αλλά εάν ο ένας έχει 150 υποκαταστήματα προφανώς και μεγαλώνει τα κέρδη του προσφέροντας καλύτερες τιμές (άρα έχει και μεγαλύτερη πελατεία) γιατί έχει μικρότερο κόστος απόκτησης των προιόντων από τις συμφωνίες που κάνει.
Σαν να προσπαθεί τώρα ο κυρ-μητσος να τα βάλει με τα carrefour..

anon
19-12-06, 10:41
Mα εδώ είναι το θέμα. Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να δώσει χονδρική. Οι άλλοι πάροχοι όχι (ακόμη). Μου φαίνεται ότι εδώ ίσως ο ΟΤΕ κάνει επίτηδες την πάπια. Ειναι σίγουρο ότι μπορεί να δώσει 4Mbps και περισσότερο όπου έχει βάλει ADSL2. Αρα τι κάνει; Μου φαίνεται ότι δεν δίνει επίτηδες, ώστε να δώσουν οι άλλοι. Και όταν κάνουν αρκετές επενδύσεις οι εναλλακτικοί, τότε μια μέρα θα δώσει 4 και περισσότερα άνετα. Οι δε εναλλακτικοί με τα δικά τους δίκτυα, θα πρέπει να τα στηρίξουν. Δεν ξέρω αν πιάνετε το νόημα. Ισως γιαυτό όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι, μπορεί να εξαγγέλουν, αλλά στην πράξη λίγα πράγματα.... Γιατί βολεύονται με την ευκολία μεταπώλησης απο το ΟΤΕ, και στο να παίρνουν μια προμήθεια, καθαρά λεφτά.... Κανονικά θα έπρεπε η υποχρέωση του ΟΤΕ να μεταπωλεί τις υπηρεσίες του χονδρική να τελειώνει σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα και απο εκεί και πέρα να πουλά εαν θέλει τις υπηρεσίες του. Διαφορετικά, οι λοιποί πάροχοι δεν έχουν την πίεση να αναπτύξουν δικά τους δίκτυα...

MoSKY-7-
19-12-06, 11:09
Ο ΟΤΕ δεν μπορεί να προσφέρει καλά καλά 768, και θα βγάλει και 4mbit? έλεος...

anon
19-12-06, 11:34
Αλλο είναι να μην έχεις, και άλλο να έχεις αλλά να δίνεις με το σταγονόμετρο.... Αμ τι, τι θα πουλήσουμε τα επόμενα χρόνια, αν τα δώσουμε όλα σήμερα (είναι και αυτό μια λογική.... )

BigLion
19-12-06, 18:34
Τωρα όμως που οι αλλοι παροχοι θα αυξησουν τις ταχύτητες, θα αναγκαστει καο ο ΟΤΕ να το κάνει λόγω ανταγωνισμού....;)

Μεχρι το τελος του επόμενου ετους, πιστευω ότι θα υπάρχουν σίγουρα στην αγορά 12-16Mbit.......

sdikr
19-12-06, 18:41
Τωρα όμως που οι αλλοι παροχοι θα αυξησουν τις ταχύτητες, θα αναγκαστει καο ο ΟΤΕ να το κάνει λόγω ανταγωνισμού....;)

Μεχρι το τελος του επόμενου ετους, πιστευω ότι θα υπάρχουν σίγουρα στην αγορά 12-16Mbit.......

Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον ονομάσαμε :p

thomaseap
20-12-06, 01:16
ερχεται το conn- x view αρα ο ΟΤΕ παει για 8 Μbit:whistle:
conn x view = nova(multichoice)

pan.nl
20-12-06, 03:50
Ο ΟΤΕ δεν μπορεί να προσφέρει καλά καλά 768, και θα βγάλει και 4mbit? έλεος...

Νομίζω πως μπορεί...το θέμα είναι αν θέλει. Εξάλλου, όπως έχει ειπωθεί πολλάκις, ο ανταγωνισμός δεν είναι (ακόμα) ικανός να απειλήσει τον ΟΤΕ. Οπότε παίζει μόνος του, πάρτο λογικά ;)

mpardsu
20-12-06, 05:55

Αυτό σίγουρα, το θέμα είναι σε τι τιμές θα διαθέτονται αυτές οι συνδέσεις... Κατά την γνώμη θα χρειαστεί μία 4ετία περίπου προκειμένου να είναι προσιτές αυτές οι συνδέσεις στους "απλούς" πολίτες.. (βλ. φοιτητές, χαμηλόμισθοι, συνταξιούχοι.. :p )
Το κακό είναι πως μέχρι τότε στην Ευρώπη θα έχουν ήδη αρχίσει να παίζουν με τα Gbps...

Artemius
21-12-06, 04:27

εγώ πάλι είμαι μήπως παράλογος που θα προτιμούσα αντ'αυτού μια 4mbps ΟΤΕ αλλα χωρίς,zero,nein,μηδέν καιιι ντιπ! packet loss????

μάλλον εγώ θέλω περισσότερα :p

BigLion
21-12-06, 05:15
Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον ονομάσαμε :p

Χε,χε :p

Οχι, πριν ήμουν απαισιόδοξος, αλλά τώρα με κάτι ΤΕλλας 4MBit και HOL 8Mbit (βέβαια δίνει σε 3 και στον κούκο ακόμα), πήραν τα μυαλά μου αέρα....:lol::lol:

Πέρα από την πλάκα όμως , ανεπίσημα και από την Τελλάς όταν τους ρώτησα αν θα δώσουν και 8 Mbit σύντομα (κατσε βεβαια να δωσουν τα 4 Mbit σε όσους περιμένουν στην ουρά :evil:) , μου απάντησαν ότι αυτό δεν είναι τίποτε θα γίνει άμεσα (μάλλον μεσα σε Γεναρη-Φλεβάρη για 8), και ότι μεσα στο επόμενο εξάμηνο σχεδιάζουν να δώσουν 12-16.....:rolleyes::rolleyes:

BigLion
21-12-06, 05:29
Αυτό σίγουρα, το θέμα είναι σε τι τιμές θα διαθέτονται αυτές οι συνδέσεις... Κατά την γνώμη θα χρειαστεί μία 4ετία περίπου προκειμένου να είναι προσιτές αυτές οι συνδέσεις στους "απλούς" πολίτες.. (βλ. φοιτητές, χαμηλόμισθοι, συνταξιούχοι.. :p )
Το κακό είναι πως μέχρι τότε στην Ευρώπη θα έχουν ήδη αρχίσει να παίζουν με τα Gbps...

Μπά μην ανησυχείς, ήδη η HOL δίνει την 8Mbit γύρω στα 30-40 ευρώ, πριν καν ξεκινήσει ο ανταγωνισμός! Οπότε φαντάσου πόσο θα πέσει όταν ο ανταγωνισμός ενταθεί σε λίγους μήνες....:)

Ξέχνα το, το "4 χρόνια", 4 μήνες είναι πιο πιθανό;)....

Δεν είμαι υπεραισιόδοξος, απλά τώρα τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους και ειδικά με το Full LLU θα πέσουν οι τιμές αναγκαστικά και στον ΟΤΕ, οπότε ακόμα και αν πολλοί πολίτες στην χώρα δεν καλύπτονται από Full LLU, θα ευνοηθούν εμμέσως λόγω της "κόντρας" ΟΤΕ - Εναλλακτικών στις τιμές & τις ταχύτητες....

Οι ακριβές τιμές, ειδικά με την έλευση του Full LLU, νομίζω ότι είναι πλέον παρελθόν....Οι μεγάλες ταχύτητες μας λείπουν μόνο....αλλά και αυτές σχεδόν έφτασαν, νομίζω

εγώ πάλι είμαι μήπως παράλογος που θα προτιμούσα αντ'αυτού μια 4mbps ΟΤΕ αλλα χωρίς,zero,nein,μηδέν καιιι ντιπ! packet loss????

μάλλον εγώ θέλω περισσότερα :p

Μπορεί από τον ΟΤΕ να μην το δεις, ίσως από κάποιον άλλο όμως πάροχο αν καλύπτεσαι?

Γενικά νομίζω ότι καλή η παρατήρηση σου , υπό την έννοια ότι καλές οι μεγάλες ταχύτητες, αλλά καλό θα ήταν να διατηρηθεί η ποιότητα και αξιοπιστία του δικτύου μαζί με αυτές.....

Πιστέυω ότι όταν ο ανταγωνισμός ενταθεί, θα κοιτάξει και ο ΟΤΕ να γίνει πιο αξιόπιστος και να διορθώσει με μεγαλύτερη επιμέλεια τα όποια κακώς κείμενα....;)

anon
21-12-06, 11:46
Mια άλλη περίπτωση είναι να δώσει πχ ο ΟΤΕ 2Mbps με καλύτερο cr και πολλά πακέτα. Premium class. Και αυτό θα κάλυπτε πολλούς....

Artemius
21-12-06, 13:56
Μπορεί από τον ΟΤΕ να μην το δεις, ίσως από κάποιον άλλο όμως πάροχο αν καλύπτεσαι?

Γενικά νομίζω ότι καλή η παρατήρηση σου , υπό την έννοια ότι καλές οι μεγάλες ταχύτητες, αλλά καλό θα ήταν να διατηρηθεί η ποιότητα και αξιοπιστία του δικτύου μαζί με αυτές.....

εγώ θα αργήσω πολύ να βάλω llu ακόμα και όταν αυτό έρθει κατά μεριά μου...ο λόγος είναι απλώς:οι Εναλλακτικοί θα πρέπει να με αποδείξουν πέραν πάσης αμφιβολίας την εύρυθμη και αξιόπιστη λειτουργία τους...

πέραν του γεγονότος οτι ήδη αποκλείω "κάποιους" (check adsl info :shifty: )

άλλωστε τα πακέτα τα θέλω κύριως για το εξωτερικό.
δηλαδή δεν με χαλάει διόλου στο κάτω-κάτω το dslam να πετάει αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει να μην "πα'αίνω για βρούβες" όταν θα βγώ από το Ελλαδιστάν...μιάς και για να βγώ από Ελλάδα,llu ή όχι llu,το ίδιο "μπουρί" θα χρησιμοποιήσω...

άρα κέρδος ελάχιστο,και δεν θέλω να ρισκάρω να έχω πρόβλημα και εντός Ελλάδας...(ναι είμαι από εκείνους που και στις χειρότερες μέρες το dslam τους ακόμα "ζεί"...)

Mια άλλη περίπτωση είναι να δώσει πχ ο ΟΤΕ 2Mbps με καλύτερο cr και πολλά πακέτα. Premium class. Και αυτό θα κάλυπτε πολλούς....

θα το αγόραζα αμέσως.

εάν δε,πρόεβλεπε ως επιπρόσθετη αξία στο πακέτο ένα ποιοτικότερο routing για pings εντός Ευρώπης θα το αγόραζα πρώτος σε όλη την Ελλάδα...:p

RyDeR
21-12-06, 14:09
Αυτό θα το προτιμούσα, όχι οτι θα έβαζα:p ... Για επαγγελματίες θε έιναι τέλειο.

mrnoname
21-12-06, 14:59
Προσωπικά πιστεύω ότι εάν ο ΟΤΕ έβγαινε και έλεγε "κύριοι σε αυτή τη φάση δε δίνω 4-5-6mbps όπως οι άλλοι, αλλά σας εγγυώμαι ότι τα 768, 1024 και 2048 που ήδη σας δίνω είναι όντως τόσα με αποδείξεις, σας εγγυώμαι τη σταθερότητα του δικτύου μου και την προσπάθεια για ανάπτυξη των υπαρχουσών συνδέσεων" και να μην κρύβεται πίσω από παραγράφους 5.ΧΧΧΧΧ τότε η ειλικρίνεια αυτή θα κέρδιζε πολλούς....

anon
21-12-06, 15:29
Δεν μπορεί να δώσει έτσι όπως τα λές γιατί δεν μπορεί να ξέρει εαν σε ένα DSLAM πλακώσουν οι μισοί ναναι μουλαράδες. Εαν έδινε όλο το bw (cbr) τότε θα ήταν εφάμιλλο μισθωμένης και φυσικά θα ήταν άλλα τα κόστη (ίσα με μισθωμένου => υπέρογκα). Αυτό όμως που μπορεί να κάνει είναι να δώσει ADSL όπου μέχρι τον BBRAS του παρόχου θα ανήκει σε άλλη κλάση με cr πχ 1/10 οπότε το κόστος λογικά θα είναι ως προς την ΑΡΥΣ λιγότερο απο το διπλάσιο απο τις τρέχουσες. Ετσι με κόστος πχ 70% επιπλέον θα έχεις την ίδια μεν ταχύτητα αλλά ποιοτικά καλύτερη.

Madness
21-12-06, 17:40
Ο Οτε μπορεί να δώσει αρκετά παραπάνω απο οτι δίνει ....και χωρις ratio ...το θέμα είναι οτι δεν υπάρχει λόγοσ να το κανει απο την στιγμή που δεν υπάρχει στην ουσία ακόμα ανταγωνισμός

Artemius
22-12-06, 12:23
Δεν μπορεί να δώσει έτσι όπως τα λές γιατί δεν μπορεί να ξέρει εαν σε ένα DSLAM πλακώσουν οι μισοί ναναι μουλαράδες. Εαν έδινε όλο το bw (cbr) τότε θα ήταν εφάμιλλο μισθωμένης και φυσικά θα ήταν άλλα τα κόστη (ίσα με μισθωμένου => υπέρογκα). Αυτό όμως που μπορεί να κάνει είναι να δώσει ADSL όπου μέχρι τον BBRAS του παρόχου θα ανήκει σε άλλη κλάση με cr πχ 1/10 οπότε το κόστος λογικά θα είναι ως προς την ΑΡΥΣ λιγότερο απο το διπλάσιο απο τις τρέχουσες. Ετσι με κόστος πχ 70% επιπλέον θα έχεις την ίδια μεν ταχύτητα αλλά ποιοτικά καλύτερη.

και εγώ σε λέω το άλλο...

μιας και το 70% πάνω είναι πολύ,να πεί,

"κύριοι σας έχω αυτήν εδώ την υπηρεσία ΑΛΛΑ κανόνας απαράβατος θα υπάρχει limiter στο p2p και γενικά downloads,ίσως και ένα άντε ελάχιστο cap...δηλαδή στην 2mbps θα κατεβάζετε από p2p ποτέ πάνω 130-150 kbps,και θα έχετε ως cap...ας πούμε τα 130-150gb τον μήνα" -παράδειγμα φέρνω στο cap μην βαράτε,πιάστε εσείς τον κομπιούρα και κάντε "τα μαθηματικά"...:p -

"εγώ σας εγγυώμαι επαυξημένη σταθερότητα και καλή συμπεριφορά πακέτων βάσει προσδιορισμού της 'ποιότητας' με σαφείς πλέον όρους (πακέτα,μπλα μπλα...)"

έτσι και το κόστος κατεβαίνει,και η υπηρεσία έχει απήχηση,και η γραμμή μιας τέτοιας υπηρεσίας παραμένει από όλες τις πλευρές πλήρως λειτουργική ακόμα και για download...(και μένουν και οι εταιρείες προστασίας πενυματικών δικαιωμάτων "ευχαριστημένες" οτι δεν θα κατεβάζουμε αβέρτα-κουβέρτα ειδικά ταινίες...)

έαν έβγαινε κάτι τέτοιο θα το παιρνα πρώτος σε όλη την Ελλάδα...:oneup: :cool:

Υ.Γ.:εάν αυτό με isp την ΟΤΕνετ θα είχε ως έξτρα από την πλευρά του isp καλύτερο routing βάσει pings/πακέτων στην Ευρώπη,κάτι που θα μπορούσε πιστεύω η ΟΤΕνετ να το εγγυηθεί,να δείτε αν σε 3 μήνες θα κλείναν όλοι οι ενναλακτικοί ή όχι και "που θα τα βαζαν" τα llu τους...:twisted:

hemlock
22-12-06, 12:30
και εγώ σε λέω το άλλο...

μιας και το 70% πάνω είναι πολύ,να πεί,

"κύριοι σας έχω αυτήν εδώ την υπηρεσία ΑΛΛΑ κανόνας απαράβατος θα υπάρχει limiter στο p2p και γενικά downloads,ίσως και ένα άντε ελάχιστο cap...δηλαδή στην 2mbps θα κατεβάζετε από p2p ποτέ πάνω 130-150 kbps,και θα έχετε ως cap...ας πούμε τα 130-150gb τον μήνα" -παράδειγμα φέρνω στο cap μην βαράτε,πιάστε εσείς τον κομπιούρα και κάντε "τα μαθηματικά"...:p -

"εγώ σας εγγυώμαι επαυξημένη σταθερότητα και καλή συμπεριφορά πακέτων βάσει προσδιορισμού της 'ποιότητας' με σαφείς πλέον όρους (πακέτα,μπλα μπλα...)"

έτσι και το κόστος κατεβαίνει,και η υπηρεσία έχει απήχηση,και η γραμμή μιας τέτοιας υπηρεσίας παραμένει από όλες τις πλευρές πλήρως λειτουργική ακόμα και για download...(και μένουν και οι εταιρείες προστασίας πενυματικών δικαιωμάτων "ευχαριστημένες" οτι δεν θα κατεβάζουμε αβέρτα-κουβέρτα ειδικά ταινίες...)

έαν έβγαινε κάτι τέτοιο θα το παιρνα πρώτος σε όλη την Ελλάδα...:oneup: :cool:

Υ.Γ.:εάν αυτό με isp την ΟΤΕνετ θα είχε ως έξτρα από την πλευρά του isp καλύτερο routing βάσει pings/πακέτων στην Ευρώπη,κάτι που θα μπορούσε πιστεύω η ΟΤΕνετ να το εγγυηθεί,να δείτε αν σε 3 μήνες θα κλείναν όλοι οι ενναλακτικοί ή όχι και "που θα τα βαζαν" τα llu τους...:twisted:
Τοτε να δεις ποσο γρηγορα θα βγει πχ η Vivodi και θα πει εγω ειμαι p2p παροχος, ελατε σε μενα...:p

STARJOHN
22-12-06, 19:59
[quote=mrnoname;920557]Προσωπικά πιστεύω ότι εάν ο ΟΤΕ έβγαινε και έλεγε "κύριοι σε αυτή τη φάση δε δίνω 4-5-6mbps όπως οι άλλοι, αλλά σας εγγυώμαι ότι τα 768, 1024 και 2048 που ήδη σας δίνω είναι όντως τόσα με αποδείξεις, σας εγγυώμαι τη σταθερότητα του δικτύου μου και την προσπάθεια για ανάπτυξη των υπαρχουσών συνδέσεων" και να μην κρύβεται πίσω από παραγράφους 5.ΧΧΧΧΧ τότε η ειλικρίνεια αυτή θα κέρδιζε πολλούς.

Συμφωνω απολυτα.

sdikr
22-12-06, 21:38
[quote=mrnoname;920557]Προσωπικά πιστεύω ότι εάν ο ΟΤΕ έβγαινε και έλεγε "κύριοι σε αυτή τη φάση δε δίνω 4-5-6mbps όπως οι άλλοι, αλλά σας εγγυώμαι ότι τα 768, 1024 και 2048 που ήδη σας δίνω είναι όντως τόσα με αποδείξεις, σας εγγυώμαι τη σταθερότητα του δικτύου μου και την προσπάθεια για ανάπτυξη των υπαρχουσών συνδέσεων" και να μην κρύβεται πίσω από παραγράφους 5.ΧΧΧΧΧ τότε η ειλικρίνεια αυτή θα κέρδιζε πολλούς.

Συμφωνω απολυτα.

Και μετά τι θα κάνει με τα μισθωμένα; :hmm:

mrnoname
23-12-06, 00:19
Να φροντίσει να δώσει σε αυτούς τις μεγαλύτερες ταχύτητες. Κάτι σαν premium συνδέσεις...

Δεν ξέρω μπορεί να λέω και μπαρούφες αλλά από την άλλη....

Spanos
23-12-06, 00:43
Και μετά τι θα κάνει με τα μισθωμένα; :hmm:

Στα μισθωμένα δεν είναι μονο η σταθερή ταχύτητα αλλα, η υποστήριξη και η εγγύηση οτι η υπηρεσία θα λειτουργεί χωρίς διακοπές.

Στις άλλες χώρες δηλαδή που έχουν συνδέσεις εώς και 24Mbps τι γίνεται με τα μισθωμένα;

Αν χρειάζεσαι upload μεγαλύτερο απο το 1.5Mbps που μπορεί να υποστηρίξει το απλό ADSL2+ ή 3.5Mbps σε Annex M βάλε μισθωμένο.

Στο κάτω-κάτω εμάς τι μας νοιάζει τι θα τα κάνει τα μισθωμένα, με την ίδια λογική έπρεπε να είχαμε μείνει στην τηλεφωνία της δεκαετίας του 70, να μην είχε φέρει ISDN, γιατί τι θα τα έκανε τα PSTN κέντρα, να μην είχε φέρει ADSL, γιατί τι θα τα έκανε τα ISDN κέντρα και ου το καθ' εξής.

Επίσης όταν μιλάμε πλέον σήμερα για μισθωμένα καλό είναι να μιλάμε για ταχύτητες εώς 622Mbps, μισθωμένα ethernet ή μισθωμένες οπτικές, τα υπόλοιπα πλέον είναι για μπακάλικα και καφενεία.

sdikr
23-12-06, 00:48
Στα μισθωμένα δεν είναι μονο η σταθερή ταχύτητα αλλα, η υποστήριξη και η εγγύηση οτι η υπηρεσία θα λειτουργεί χωρίς διακοπές.

Στις άλλες χώρες δηλαδή που έχουν συνδέσεις εώς και 24Mbps τι γίνεται με τα μισθωμένα;

Αν χρειάζεσαι upload μεγαλύτερο απο το 1.5Mbps που μπορεί να υποστηρίξει το απλό ADSL2+ ή 3.5Mbps σε Annex M βάλε μισθωμένο.

Στο κάτω-κάτω εμάς τι μας νοιάζει τι θα τα κάνει τα μισθωμένα, με την ίδια λογική έπρεπε να είχαμε μείνει στην τηλεφωνία της δεκαετίας του 70, να μην είχε φέρει ISDN, γιατί τι θα τα έκανε τα PSTN κέντρα, να μην είχε φέρει ADSL, γιατί τι θα τα έκανε τα ISDN κέντρα και ου το καθ' εξής.

Επίσης όταν μιλάμε πλέον σήμερα για μισθωμένα καλό είναι να μιλάμε για ταχύτητες εώς 622Mbps, μισθωμένα ethernet ή μισθωμένες οπτικές, τα υπόλοιπα πλέον είναι για μπακάλικα και καφενεία.

Στις άλλες χώρες νομίζεις οτι τα πιάνουν κάθε μέρα όλη μέρα τα 24;
Μήπως έχουν περιορισμούς;
Τι contention ratio έχουν;
Μήπως έχουν και εκεί μισθωμένα των 1024 (με καλύτερες τιμές φυσικά απο έδω; )

Βέβαια αλλιώς ειναι να έχεις 24 και να κατεβάζεις με 10 και αλλίως να έχεις 768kbit και να πιάνεις τα 400kbit, το ένα χτυπάει στο μάτι το άλλο όχι

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.