PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμός Forthnet. 30 λεπτά προς Κινητα



sinned
26-09-12, 13:19
Είμαι συνδρομητής της φορθνετ εδω και 2 μήνες στο πακέτο economy με δώρο 30 λεπτά προς κινητά.
Μόλις ενημερώθηκα, μετά από επικοινωνία που είχα με το κέντρο εξυπηρέτησης για θέματα λογαριασμού,
πως ακόμα κι αν έχω 30 λεπτά δωρεάν, αν κάνω μια κλήση 31 λεπτά προς κινητά θα την χρεωθώ ολόκληρη.
Δηλαδή η πολιτική της εταιρείας είναι να μην σπάει κλήσεις αν ξεπερνούν τον υπολειπόμενο χρόνο και απλά της χρεώνει ολόκληρες.:down:
Έτσι ενώ είχα 17 λεπτά προς κινητά διαθέσιμα , μια κλήση 18 λεπτών χρεώθηκε ολόκληρη και μου διατήρησαν τα δωρεάν λεπτά.
Μπορεί να υπάρχει τέτοια πολιτική ενώ δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο και δεν έχω ενημερωθεί;
Στο συμβόλαιο λέει ότι "αν ξεπεράσεις τον διαθέσιμο χρόνο θα χρεωθείς με τον ισχύοντα τιμοκατάλογο"
Μήπως το γράφουν κάπου στον τιμοκατάλογο και έχω στραβωθεί;

makfil
27-09-12, 05:52
Αυτή η τιμολόγηση ισχύει γενικά σε όλους τους παρόχους και δεν αφορά μόνο τα 30' προς κινητά.
Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα πριν από χρόνια και από τότε παρακολουθώ online το συνολικό χρόνο των κλήσεων σε κινητά που έχω κάνει στη διάρκεια του μήνα, ώστε να γνωρίζω τον υπολοιπόμενο χρόνο, όταν πλησιάζω στο όριο είτε των 60' είτε των 30' που έχω σε διαφορετικές συνδέσεις.

frap
27-09-12, 09:46
Μπορώ με βεβαιότητα να πω πως όπου* είχα** έως τώρα "δωρεάν" λεπτά, η κλήση που θα υπερβεί το όριο, "σπάει" και χρεώνεται μόνο το μέρος που περισσεύει.

Μου φαίνεται εντελώς αδιανόητο να συμβαίνει διαφορετικά.

*Vodafone, Cosmote, Wind, HOL.
** Από το 1998 και εντεύθεν

sinned
27-09-12, 13:34
Και εμένα frap μου φαίνεται φυσιολογικό να αθροίζεται ο συνολικός χρόνος που μιλάς και να αφαιρείται ο δωρεάν .
Αλλα από τη στιγμή που δεν έχει τέτοια πολιτική η φορθνετ , θα έπρεπε να το κάνει πιο σαφές και ξεκάθαρο.
Ο λόγος που ρώτησα αρχικά είναι μήπως κάποιος το έχει παρατηρήσει στο site τους ή στο συμβόλαιο γιατί εγώ δεν το βρίσκω.
Θα περάσω και από κατάστημα γιατί στο τμήμα εξυπηρέτησης η απάντηση ήταν "εγώ όλα τα χρόνια δεν την σπάω την κλήση"
για συμβόλαιο και τιμοκατάλογο δεν με απαντούσε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.