PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιβλίο για windows server



goku
26-09-12, 14:59
Χαιρετώ το φόρουμ,

Καταρχήν αν το θέμα μου δεν αρμόζει σε αυτή την κατηγορία τότες οι mods εννοείται ότι μπορούν να το μετακινήσουν. Λοιπόν έχουμε και λέμε, βασικά επειδής από διάβασμα σε προγραμματισμό δεν βλέπω και πολύ προκοπή σκέφτομαι παράληλα να κάνω και λίγο μελέτη πάνω στα δίκτυα. Προς το παρόν έχω βρει κάποιες θεωρητικές σημειώσεις στα Ελληνικά πάνω στα δίκτυα από μαθήματα που διδάσκονται σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, μια ματιά που τις έριξα έμεινα ικανοποιημένος. Βασικά θα ήθελα να μου προτείνετε αν υπάρχει κάποιο βιβλίο, στα Ελληνικά κατά προτίμηση που να ασχολείται με windows server. Με ενδιαφέρει όμως ποιό πολύ η παραμετροποίηση, δηλαδή πως θα παραμετροποιήσω για να ανεβάσω file server; πως θα παραμετροποιήσω το active directory; Και τα λοιπά. Δηλαδή με ενδιαφέρει να έχει οδηγείες βήμα-βήμα και όχι μπλα-μπλα. Φυσικά θα μου πείτε ότι αυτά μπορώ να τα βρω και στο ίντερνετ, γιατί να αγοράσω βιβλίο;

1) Γενικά δεν μου αρέσει να διαβάσω στην οθόνη του υπολογιστή μεγάλα κείμενα, μου αρέσει ο πατροπαράδοτος τρόπος του βιβλίου. Επιπλέον ακόμη και τις σημειώσεις που βρήκα θα τις εκτυπώσω για προσωπική χρήση.
2) Δεν έχω πρόβλημα με τα Αγγλικά αλλά για αρχή θα προτημούσα Ελληνικά για να πάρω τις βάσεις και μετά συνεχίζω και με υλικό στα Αγγλικά.
3) Λογικά το βιβλίο θα τα έχει κάπως ποιό οργανωμένα. Τονίζω ότι θέλω τα βασικά για αρχή άντε ναι είναι και λίγο προχωρημένα. Όταν πάω σε μεγαλύτερο βάθος θα αρχίσω να ψάχνω και στο ίντερνετ.

Λοιπόν, για να μην τα πολυλογώ, έχετε να μου προτείνετε κανα βιβλίο; Από ελληνικό κατάστημα και χρήματα κατά προτίμηση το πολύ μέχρι 45 ευρώ εκτός αν υπάρχει κάποιο που αξίζει και κοστίζει παραπάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

jack1987
27-09-12, 00:27
Εδώ θα βρεις

http://www.klidarithmos.gr/main/index.php?dispatch=categories.view&category_id=679

Έχει για 2000,2003 και 2008 server.Εγώ είχα πάρει παλιότερα για 2003.Είναι στο στυλ που θέλεις.Δεν έχει δηλαδή πολύ θεωρία αλλά τα βήματα για να ρυθμίσεις π.χ dhcp,dns κτλ.Βέβαια επειδή είναι στα ελληνικά «χάνει» εξαιτίας της ορολογίας που χρησιμοποιείται,αλλά για αυτό που θέλεις πιστεύω ότι είναι οκ

Δεν πρόσεξα το ποσό που έγραψες.Η τιμή σε αυτά είναι λίγο παραπάνω.Τώρα μπορεί να τα βρεις πουθενά αλλού πιο φτηνά.

goku
27-09-12, 00:58
Εδώ θα βρεις

http://www.klidarithmos.gr/main/index.php?dispatch=categories.view&category_id=679

Έχει για 2000,2003 και 2008 server.Εγώ είχα πάρει παλιότερα για 2003.Είναι στο στυλ που θέλεις.Δεν έχει δηλαδή πολύ θεωρία αλλά τα βήματα για να ρυθμίσεις π.χ dhcp,dns κτλ.Βέβαια επειδή είναι στα ελληνικά «χάνει» εξαιτίας της ορολογίας που χρησιμοποιείται,αλλά για αυτό που θέλεις πιστεύω ότι είναι οκ

Δεν πρόσεξα το ποσό που έγραψες.Η τιμή σε αυτά είναι λίγο παραπάνω.Τώρα μπορεί να τα βρεις πουθενά αλλού πιο φτηνά.Ευχαριστώ για την απάντηση. Σχετικά με τα Ελληνικά και την ορολογία έχεις ένα πολύ μεγάλο δίκιο, αυτό το αναγνωρίζω, ίσως να είμουν λιγάκι υπερβολικός. Απλώς σκεφτόμουν για Ελληνικά για να πάει ποταμάκι το διάβασμα, στην ανάγκη αν υπάρχει κάτι καλό τότες πάω και σε Αγγλικά. Το λινκ που μου έδωσες θα το έχω υπόψην μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.