PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταξινομηση Μενου Εναρξης(προγραμματα)



Giannis_1986
18-12-06, 17:00
Γεια σας... Αυτο που λεει ο φιλος emav στην σελιδα 4 αυτου του Windows tips και εχει τιτλο "Αλφαβητικη ταξινομηση του μενου Εναρξης", εγω μολις το εκανα και δεν δουλευει...

Το εχει δοκιμασει κανεις ? δουλευει?

Μηπως μπορει καποιος να μου πει πως θα διαγραψω απο αυτο το μενου (Εναρξη/Ολα τα προγραμματα) , καποιους φακελλους που υπαρχουν εκει, ενω τα αντιστοιχα προγραμματα εχουν απεγκατασταθει?

Δηλαδη, ενω εχω απεγκαταστησει το προγραμμα Γιαννης πχ. στο μενου αυτο φαινεται ακομα και οταν το παταω δε συμβαινει τιποτα...

Ευχαριστω...:)

ubick
18-12-06, 17:03
Δεξί κλίκ στον φάκελο(είτε από το Start, είτε από τον φάκελο) και μετά Delete.

Αν κατάλαβα καλά την 2η ερώτηση σου..:hmm:

hemlock
18-12-06, 17:04
Δεξι κλικ στη καταχωρηση και delete.

ubick
18-12-06, 17:07
Πιάσε κόκκινο ;)

Giannis_1986
18-12-06, 17:27
Ενταξει παιδια, ευχαριστω!:)
Βασικα απο Εναρξη παταμε δεξι κλικ και μετα ανοιγμα ή εξερευνηση.
Μεταφερομαστε στο C:\Documents and Settings\Ioannis\Start Menu
μπαινουμε στο Προγραμματα και απο κει τα διεγραψα...

Αυτο με την αλφαβητικη ταξινομηση των προγραμματων το εχει κανει κανεις? Δουλευει?...

Giannis_1986
18-12-06, 19:09
Βασικα επανερχομαι διοτι υπαρχει ενα προγραμμα (Ripcast λεγεται) το οποιο το πεταξα απο το Πισι, εσβησα οτι υπηρχε απο αυτο απο τη registry, αλλα απο το μενου εναρξη/προγραμματα ΔΕΝ καταφερα να το σβησω διοτι με την παραπανω μεθοδο δεν φαινεται στο directory (που δινω αμεσως επανω...

Υπαρχουν πουθενα αλλου αυτα?
Σβηνονται και απο καπου αλλου?
Με την ταξινομηση βρε παιδια?
Δουλευει? Αν δε δουλευει αυτο το τιπ ας το βγαλουν απο εκει...:hmm:

ευχαριστω!:oneup:

ubick
18-12-06, 19:22
Για την ταξινόμηση δεν μπορώ να βοηθήσω...

Για το Ripcast κανε δεξί κλικ στην καταχώρηση στο Start Menu, δεν είναι αναγκή να πας με τον explorer στο folder. Τα προγράματα πάντως κάνουν καταχωρήσεις σε 2 καταλόγους...
C:\Documents and Settings\Ioannis\Start Menu και
C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu

Giannis_1986
18-12-06, 19:35
ΣΩστος ubick!! Ηταν στο allUsers τελικα!! ΟΚ! παει και αυτο! Κριμα για την ταξινομηση να μην λεει κανεις διοτι ειναι αψογη φαση... Εγω παντως εκανα οτι ακριβως λεει ο φιλος αλλα δεν τα ταξινομει... εχω Win XP Home Ελληνικα...

anyway...:oneup:

nikoskat
19-12-06, 02:01
η ταξινομηση μου δουλευει κανονικα. μηπως φταιει οτι εχεις Ελληνικα win ενω τα προγραμματα ειναι Αγγλικα; εγω εχω Χρ pro sp2 Αγγλικα.
για την ακριβεια κανω δεξι κλικ και sort by name.

pstr
19-12-06, 17:21
Δοκίμασες έτσι όπως λέει ο nikoskat; Αριστερό κλικ στο Έναρξη-> Προγράμματα-> και δεξί κλικ σε κάποιο menu item και επιλέγεις Sort by Name (όπως το λέει στα Ελληνικά).

(Το μόνο κακό με αυτό είναι ότι πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που εγκαθιστάς καινούργια προγράμματα, γιατί δεν θα μπαίνουν στη σωστή σειρά...)

Giannis_1986
19-12-06, 17:45
γεια σας...
Δεν ξερω αν φταινε τα Ελληνικα win XP...

φιλε pstr εμενα το δεξι κλικ οπως το λες δεν μου εμφανιζει κανενα μενου (για να επιλεξω sort by name)... Πηγαινω, οπως λες Εναρξη/Ολα τα προγραμματα... Εμφανιζεται η λιστα... Με δεξι κλικ ΔΕΝ συμβαινει τιποτα. Με αριστερο, επιλεγεται και φορτωνει το προγραμμα...

Manos29
19-12-06, 19:07
γεια σας...
Δεν ξερω αν φταινε τα Ελληνικα win XP...

φιλε pstr εμενα το δεξι κλικ οπως το λες δεν μου εμφανιζει κανενα μενου (για να επιλεξω sort by name)... Πηγαινω, οπως λες Εναρξη/Ολα τα προγραμματα... Εμφανιζεται η λιστα... Με δεξι κλικ ΔΕΝ συμβαινει τιποτα. Με αριστερο, επιλεγεται και φορτωνει το προγραμμα...

Παράξενο φίλε εδώ που το δοκίμασα σε Win2000 έπεξε ¨Start- Programs δεξί κλικ πάνω στα Accessories για παραδειγμα και επιλέγω Ταξινόμηση κατα όνομα

Και Όλα Αλφαβητικα καλο κόλπο !!!

Giannis_1986
19-12-06, 23:15
Λοιπον ενταξει παιδια!! Δουλευει!!! Και ειναι μια χαρα! Βασικα εγω εκανα λαθος και το λαθος μου ηταν στο 9:

9. Αφαιρέστε την επιλογή δίπλα στον "Πλήρη έλεγχο" στο δικό σας λογαριασμό αλλά και σε όλες τις ομάδες που είστε μέλος

Το εκανα και τωρα ολα ΟΚ...:oneup:

Βασικα, να ρωτησω και κατι αλλο?
Ρυθμιζεται απο πουθενα το πλατος του μενου "Ολα τα προγραμματα?..
Επειδη, η δευτερη σελιδα που μου βγαζει μου κρυβει το μισο απο το ονομα (ειναι στην ακρη της οθονης δηλαδη)...

Αν ξερει κανεις ας πει:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.