PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για Gnome + KDE



WAntilles
28-05-04, 16:32
- Πρόβλημα με τα ελληνικά. Ενώ έχω βάλει το σημαιάκι, δεν πιάνει το κοντρόλ+σιφτ και μπορώ να αλλάζω μόνο με κλικ εκεί κάτω.

- Πρόβλημα με τα προγράμματα για γκνόουμ. Δεν "παίρνουν" το λουκ του ΚΔΕ. Πώς θα το κάνω αυτό; Μεταξύ αυτών είναι και το Φάιρφοξ και το Θάντερμπερντ.

sdikr
28-05-04, 16:39
Πρόβλημα με τα ελληνικά. Ενώ έχω βάλει το σημαιάκι, δεν πιάνει το κοντρόλ+σιφτ και μπορώ να αλλάζω μόνο με κλικ εκεί κάτω

στο control panel, regional, keyboard shortcuts, τελευταία επίλογη με τί να αλλάζει γλώσσα

Slammer
28-05-04, 16:43
- Πρόβλημα με τα ελληνικά. Ενώ έχω βάλει το σημαιάκι, δεν πιάνει το κοντρόλ+σιφτ και μπορώ να αλλάζω μόνο με κλικ εκεί κάτω.


Νατα..... μη χρησιμοποιεις τη διαχειριση του KDE... βγαλε τελείως την αλλαγή πληκτρολογίου στο KDE. Ασε τα X να το κάνουν αυτο......ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :shock:

(χμ... Αντε μεχρι την τριτη δεν θα ξαναμιλήσω....χεχε)

WAntilles
28-05-04, 16:45
Πρόβλημα με τα ελληνικά. Ενώ έχω βάλει το σημαιάκι, δεν πιάνει το κοντρόλ+σιφτ και μπορώ να αλλάζω μόνο με κλικ εκεί κάτω

στο control panel, regional, keyboard shortcuts, τελευταία επίλογη με τί να αλλάζει γλώσσα

sdikr ένα-ένα.

1. Στο XF86Config έχεις αυτά που έχει πει ο Slammer; Δηλαδή:



Option "XkbLayout" "us,el"
Option "XkbOptions" "grp:ctrl_shift_toggle,lv3:switch,caps:shift_nocancel"


2. Τα keyboard layouts τα έχεις ενεργοποιήσει και έχεις βάλει el;

3. Στα keyboard layouts έχεις βάλει καθόλου xkboptions ή όχι;

4. Στα keyboard layouts έχεις βάλει συνδυασμό αλλαγής ή όχι;

WAntilles
28-05-04, 16:48
- Πρόβλημα με τα ελληνικά. Ενώ έχω βάλει το σημαιάκι, δεν πιάνει το κοντρόλ+σιφτ και μπορώ να αλλάζω μόνο με κλικ εκεί κάτω.


Νατα..... μη χρησιμοποιεις τη διαχειριση του KDE... βγαλε τελείως την αλλαγή πληκτρολογίου στο KDE. Ασε τα X να το κάνουν αυτο......ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! :shock:

(χμ... Αντε μεχρι την τριτη δεν θα ξαναμιλήσω....χεχε)

Slammer καμμία αντίρρηση.

Αλλά πώς θα ξέρω τί είναι ενεργοποιημένο κάθε στιγμή;

Μία λύση είναι στα xkboptions να βάλω να ανάβει ή να σβήνει το scroll lock που ούτως ή άλλως είναι άχρηστο.

Μήπως κάπως το κατάφερε ο sdikr και έχει καί σωστή αλλαγή καί σημαιάκι;

Slammer
28-05-04, 16:49
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"

Στο KDE, δεν τσεκάρεις το Enable Keyboard Layouts....
A! και δεν θα εχεις σημαιακι.....
Οποιαδήποτε άλλη λύση με καθολική αλλαγή keyboard και σημαιακι ευπρόσδεκτη :)
(εχω και μια άλλη αλλα δεν την εχω τεσταρει καλα.... δε νιαστηκα ποτε...)

sdikr
28-05-04, 16:53
1 οχι

2 ναι

3 οχι

4 ναι alt+space



sdikr ένα-ένα.

1. Στο XF86Config έχεις αυτά που έχει πει ο Slammer; Δηλαδή:

Κώδικας:

Option "XkbLayout" "us,el"
Option "XkbOptions" "grp:ctrl_shift_toggle,lv3:switch,caps:shift_nocancel"



2. Τα keyboard layouts τα έχεις ενεργοποιήσει και έχεις βάλει el;

3. Στα keyboard layouts έχεις βάλει καθόλου xkboptions ή όχι;

4. Στα keyboard layouts έχεις βάλει συνδυασμό αλλαγής ή όχι;

lazar
28-05-04, 17:07
Καλά ρε παιδιά. Αυτό δεν σας έκανε;

http://www.adslgr.com/forum/thread6946.html

WAntilles
28-05-04, 17:09
Καλά ρε παιδιά. Αυτό δεν σας έκανε;

http://www.adslgr.com/forum/thread6946.html

Ναι αλλά ρώτησα και άλλα πλην ελληνικών. Να μην ήμουν εκτός θέματος.

a_x
28-05-04, 20:55
Χάος,ρε σείς δεν παίρνουμε κανά δύο μερούλες άδεια να ξεκαθαρίσει λίγο ο εγκέφαλος,μπας και μετά από την μαζικές μεταγλωτίσεις πειράχτηκε η φαιά ουσία;Λοιπόν και για να είμαι ειλικρινής και εγώ συνεχίζω να έχω προβλήματα με τον τόνο,δοκίμασα κωδικοποιήσεις στον πυρήνα,δοκίμασα export το locale όπως λέει στο documentation,αλλά νομίζω ότι μoυ διαφεύγει μία μικρή λεπτομέρεια.Και άλλοι έχουν παρόμοια προβλήματα που πιστεύω οτι προκαλούνται από την ασυνενοησία και φυσικό είναι μια και δεν υπάρχει καμία έστω και στοιχειώδη οργάνωση.
Ας δοκιμάσουμε μία --μία το ξαναλέω μέθοδο που έχει δοκιμαστεί και δουλεύει,ας το κάνουμε να δουλέψει και μετά πάμε και κάνουμε παραλαγές.Πχ τι κωδικοποιήσεις βάζουμε στον πυρήνα,μόνο την utf-8 η και την 8859-7;Τι γίνεται και στο gnome-gedit-epiphany δουλεύει ο τόνος και στο kde και σε όλους τούς άλλους επεξεργαστές κειμένου δεν δουλεύει;Παιδιά μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά για πολλούς αυτα
τα ειδους τα πρόβληματα κρατάνε κάμποσους μακριά από το λινουξ.Λοιπόν μιά και εγώ δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ να αφήσω το gentoo γιατί πάει *ΜΠΙΠ* ,θα πρέπει να το κάνουμε να δουλέψει και θα δουλέψει.Στο κάτω-κάτω ρε παιδιά φτοιάξαμε ολόκληρο σύστημα από πηγαίο κώδικα και θα πνιγούμε σε μία κουταλιά νερό.Αν θέλουμε να διαδωθεί το gentoo και κατά επέκταση το λινουξ+ελεύθερο λογισμικό,και εγώ θα προσπαθήσω από την πλευρά μου να γίνει αυτό στα, μέτρα του δυνατού βέβαια,το μόνο
που χρειάζεται είναι ηρεμία και συνεργασία,και όλα τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους.

lazar
28-05-04, 23:23
Χαρά στο κουράγιο σας βρε παιδιά. Τα έχω περάσει παλιότερα, ξενύχτια, διαβάσματα και recompilation απανωτά..., δεν ξέρω αν αντέχω να τα ξανακάνω. Ήδη έχω σπαστεί από το Fedora, θα τα βάλω σε ξεχωριστό thread, μόλις τα μαζέψω.

Στο θέμα kde και ελληνικά, εμένα στα keyboard layouts δεν εμφανίζεται άλλη γλώσσα από την αγγλική μόλις το ενεργοποιήσω. Γιατί;;; :evil: Ενώ στο gnome έχω ελληνικά και όσα fonts θέλω και τα πάντα. Πώς συμβαίνει αυτό; Τρέχα γύρευε!

sdikr
29-05-04, 00:05
Χαρά στο κουράγιο σας βρε παιδιά. Τα έχω περάσει παλιότερα, ξενύχτια, διαβάσματα και recompilation απανωτά..., δεν ξέρω αν αντέχω να τα ξανακάνω. Ήδη έχω σπαστεί από το Fedora, θα τα βάλω σε ξεχωριστό thread, μόλις τα μαζέψω.




εμένα μου δουλέυουν ακόμα και ο καταραμένος promise σιγουρα οχι replace desktop windows αλλά αρκετά καλα, χώρια που λόγο του compile το δουλέυω more and more

lazar
29-05-04, 00:14
Χαρά στο κουράγιο σας βρε παιδιά. Τα έχω περάσει παλιότερα, ξενύχτια, διαβάσματα και recompilation απανωτά..., δεν ξέρω αν αντέχω να τα ξανακάνω. Ήδη έχω σπαστεί από το Fedora, θα τα βάλω σε ξεχωριστό thread, μόλις τα μαζέψω.




εμένα μου δουλέυουν ακόμα και ο καταραμένος promise σιγουρα οχι replace desktop windows αλλά αρκετά καλα, χώρια που λόγο του compile το δουλέυω more and more

Σου βγήκε η ψυχή, ...αλλά μπήκε το hardware. Αυτό δεν πειράζει. Εμένα με ενοχλεί που πας να βάλεις ένα πρόγραμμα και δεν τρέχει. Εκεί τα παίρνω. Μία η distrο είναι άλλη, μία η distro πείραξε τον πυρήνα ή τα libs, την άλλη τα dep.

Στο Mac γιατί δεν έχει τέτοια (για να μην λέω συνέχεια windows); Έχει περιορισμούς στο λειτουργικό αλλά ξέρεις τι συμβαίνει! Σταράτα πράγματα.

Δεν θέλω να επαναφέρω την κουβέντα, αλλά νομίζω ότι δεν είναι για οικιακή χρήση. Αυτό άλλωστε πέτυχαν η Apple και οι υπόλοιποι. Να δώσουν κομπιούτερ στον καθένα, να το βάλουν στα σπίτια. Για τους επαγγελματίες υπήρχε ήδη το unix, αλλά ήταν δύσκολο και δύσχρηστο. Όπως δεν το έβαλαν τότε, δεν θα το βάλουν και τώρα.

sdikr
29-05-04, 00:17
Στο Mac γιατί δεν έχει τέτοια (για να μην λέω συνέχεια windows); Έχει περιορισμούς στο λειτουργικό αλλά ξέρεις τι συμβαίνει! Σταράτα πράγματα.

το μακ αν και μου άρεσει, (οπως και να το κανουμε ειναι sexy)
δεν σου δίνει full control
το linux σου το δινει με το παραπανω
εχει κανει μεγάλα βήματα
ακομα ετοιμο δεν είναι αλλα soon

mickymouse
29-05-04, 02:15
Απο οτι θυμαμαι η αλλαγη γλωσσας στο πληκτρολογιο ηταν με τον συνδιασμο κουμπιων
Alt+CTRL+K
αν βεβαια δεν εχεις πειραξει αυτη την ρυθμιση

lazar
29-05-04, 02:28
dear mickey :)

μα δεν βγάζει ελληνική γλώσσα στο keyboard layout, για την ακρίβεια καμμία γλώσσα.

Άσε, γιατί μου φαίνεται ότι πρόκειται για κάποιο ηλίθιο bug στο Fedora, τελικά.
Τα "sexy" ονόματα τους μαράνανε...

WAntilles
29-05-04, 05:18
Απο οτι θυμαμαι η αλλαγη γλωσσας στο πληκτρολογιο ηταν με τον συνδιασμο κουμπιων
Alt+CTRL+K
αν βεβαια δεν εχεις πειραξει αυτη την ρυθμιση

Ντεν τέλω αυτή τη ρύθμιση καρντιά μου.

Θέλω σώνει και καλά Ctrl+Shift όπως το έχω συνηθίσει εδώ και 8 χρόνια από τα Windows.

lazar
29-05-04, 22:30
αυτό αλλάζει εύκολα. Δεν καταλαβαίνω που έχεις πρόβλημα; Από τη στιγμή που σου βγάζει keyobrd layouts βέβαια, γιατί εγώ εκεί δυσκολεύομαι

WAntilles
29-05-04, 23:31
αυτό αλλάζει εύκολα. Δεν καταλαβαίνω που έχεις πρόβλημα; Από τη στιγμή που σου βγάζει keyobrd layouts βέβαια, γιατί εγώ εκεί δυσκολεύομαι

Και όμως lazar. Ειδικά το Ctrl+Shift δεν το δέχεται.

Μέχρι και manually το έβαλα στα configuration files και ήταν σαν να μην το είχα βάλει καν.

lazar
30-05-04, 00:26
αυτό αλλάζει εύκολα. Δεν καταλαβαίνω που έχεις πρόβλημα; Από τη στιγμή που σου βγάζει keyobrd layouts βέβαια, γιατί εγώ εκεί δυσκολεύομαι

Και όμως lazar. Ειδικά το Ctrl+Shift δεν το δέχεται.

Μέχρι και manually το έβαλα στα configuration files και ήταν σαν να μην το είχα βάλει καν.

Σε RedHat 9 γινόταν. Στο Fedora έχω άλλο πρόβλημα, να μην το ξαναγράψω για 20ή φορά, κι έτσι δεν μπορώ να το τεστάρω. Αλλά στο RedHat 9 σε KDE είχα ctrl+shift. Δεν θυμάμαι όμως πια πώς και το έχω ήδη βγάλει (για να βάλω fedora :evil: )

Slammer
01-06-04, 13:05
Aνοίξτε το ~/.kde3.x/share/config/kdeglobals και βρείτε την γραμμή:
Switch to Next Keyboard Layout
Και αλλάξτε την σε:
Switch to Next Keyboard Layout=Alt+Shift_L
(ή βαλτε οτι αλλο συνδυασμο θέλετε... ανεξαρτητα αν την εχει το GUI... Ctrl+Shift δεν πέρνει?)

WAntilles
01-06-04, 13:38
Aνοίξτε το ~/.kde3.x/share/config/kdeglobals και βρείτε την γραμμή:
Switch to Next Keyboard Layout
Και αλλάξτε την σε:
Switch to Next Keyboard Layout=Alt+Shift_L
(ή βαλτε οτι αλλο συνδυασμο θέλετε... ανεξαρτητα αν την εχει το GUI... Ctrl+Shift δεν πέρνει?)

Όχι Slammer.

Ειδικά Ctrl+Shift άμα βάλεις και μετά ανοίξεις το KDE, είναι σαν να μην έχεις βάλει τίποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.