PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση κατανάλωσης (ισχύος) με αμπερόμετρο



Anan
29-09-12, 13:49
Hello

Θέλω να μετρήσω την ισχύ του PC μου. Παίρνω λοιπόν το καλώδιο που συνδέει το τροφοδοτικό με το ρεύμα, το ανοίγω να φανούν οι αγωγοί, και κόβω μόνο το καλώδιο της φάσης. Παρεμβάλλω εκεί το AC αμπερόμετρο, και παίρνω μετρήσεις την ώρα που ο υπολογιστής κάνει διάφορες εργασίες. Οι μετρήσεις μου είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με αυτό που θα περίμενα, δηλαδή:


0,75A κατά την εκκίνηση (παίζει πολύ η τιμή, αυτό ειναι το max) (= ~168W?)
0,65Α στα windows (idle) (= ~146W?)
1,17Α όταν βάζω 100% CPU load & 100% GPU load (= ~263W?)


Ακόμη (εκτός CPU που είναι quadcore και GPU) έχω πάνω 1 HDD, 2 Optical drives, 1 SSD, 1 PCI card, 1 Floppy, 2 DDR2 RAM DIMMs..., θέλω να πώ τελοσπάντων είναι ενα normal build με τα όλα του. Τα watts στα παραπάνω τα παίρνω ως Amperes x 225 Volts (περίπου η τάση δικτύου). Έρχομαι τώρα στα ερωτήματα:

1) (Βασικότερο) Είναι η μέθοδός μου η σωστή μέθοδος για τη μέτρηση ισχύoς ΠΡΙΝ το τροφοδοτικό (εσωτερικά του PC θα έχω μικρότερη ισχύ, σύμφωνα με το efficiency του PSU)?? Κάτι είχα μάθει κάποτε για άεργες φανταστικές & μιγαδικές ισχείς, και για επαγωγικά, χωρητικά και ωμικά φορτία. Υποθέτω οτι ο υπολογιστής ΔΕΝ είναι κυρίως ωμικό φορτίο, και επίσης υποθέτω οτι η μέθοδος αυτή μετρά την ενεργό ισχύ (των ωμικών φορτίων). Κάποιος που να ξέρει καλύτερα θα μπορούσε να μου απαντήσει σε/εξηγήσει όλα αυτα??

2) Αν τα κάνω όλα καλά, γιατί βγάζω τόσο μικρές ισχείς; Με βάση τα specs που έχω θα έπρεπε να βγαίνω πάνω από 300W στο 100% load στα σίγουρα. Κάτι γίνεται άρα... (?)


Ευχαριστώ

alekan
29-09-12, 13:53
Καταρχάς, δεν έχεις αναφέρει τα specs του υπολογιστή σου.

Anan
29-09-12, 13:58
Όντως αλλά δεν έχει σημασία όσον αφορά στην ορθότητα της μεθόδου.

Τελοσπάντων:
Core 2 quad q6600
8800GTX
ASUS maximus 2 formula
Seagate Barracuda 7200.12 1TB
OCZ SSD
2 Optical drives
1 Floppy
1 PCI κάρτα ήχου

alekan
29-09-12, 14:01
O μετρητής σου δεν έχει δυνατότητα να σου δείξει αυτός απευθείας τα VA;
Εγώ θα πολλαπλασίαζα επι 230 πάντως.
Για το 100% σε cpu & GPU είσαι σίγουρος; Τρέχεις το OCCT για παράδειγμα;

Από εκεί και πέρα, λογικές μου φαίνονται οι καταναλώσεις σου.

Anan
29-09-12, 14:08
Όχι είναι ένα απλό πολύμετρο, δηλ η V θα δείχνει ή Α.
Ακόμη και με 230 να βάλω πάλι είμαι αρκετά χαμηλά. Δηλαδή με ένα τροφ των 350W είμαι κομπλε. Περίεργο μου φαίνεται αλλά δεν έχω ένδειξη για το αντίθετο.
Για τα loads, ναι βάζω ORTHOS για 100% cpu load και ένα MD5 brute forcer για το GPU, πιστεύοντας με πολύ καλές ενδείξεις ότι δίνει όντως max load.

Ώς πρός τις άεργες ισχείς και τα επαγωγικά φορτία θέλω να με διαφωτίσει κάποιος. Δηλαδή που μπαίνουν στους υπολογισμους αν μπαίνουν τί φορτίο είναι το pc κλπ.

Σα live chat είναι οι απαντήσεις (πολυ γρήγορες).

Α επίσης να αναφέρω (έτσι για σύγκριση με τους δικούς σας αριθμούς) οτι σε OFF καταστασή αλλά στο ρεύμα το τροφοδοτικό τραβάει 0.13Α! 30Watt για πέταμα δηλαδή!

alekan
29-09-12, 15:06
Ναι, φυσικό είναι να τραβάει λιγάκι ακόμη σε off. Για άεργες κλπ, καλύτερα να σε διαφωτίσει κανένας επιστήμονας εδώ στο φόρουμ.
Από εκεί και πέρα, τα 350 σε ένα ποιοτικό τροφοδοτικό, θα είναι αρκετά.

Δοκίμασε πάντως και με το OCCT, στο PSU test.

cranky
29-09-12, 15:12
1) (Βασικότερο) Είναι η μέθοδός μου η σωστή μέθοδος για τη μέτρηση ισχύoς ΠΡΙΝ το τροφοδοτικό (εσωτερικά του PC θα έχω μικρότερη ισχύ, σύμφωνα με το efficiency του PSU)??
Ναί, η μέθοδός σου, είναι σωστή. :oneup:
Μετράς το ρεύμα που τραβάει το τροφοδοτικό, απο το δίκτυο της ΔΕΗ.
Το σωστό και ολοκληρωμένο, θα ήταν να συνδέσεις παράλληλα κι' ένα βολτόμετρο για να παρακολουθείς καί την τάση, για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα.
Ή, πολύ απλούστερα, να έβαζες ένα τέτοιο (http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=415).


Ώς πρός τις άεργες ισχείς και τα επαγωγικά φορτία θέλω να με διαφωτίσει κάποιος. Δηλαδή που μπαίνουν στους υπολογισμους αν μπαίνουν τί φορτίο είναι το pc κλπ.
Ρίξε μιά ματιά εδώ (http://www.viperenergy.gr/e47/aergos-sunf.html).
Δεν απαντάει ακριβώς στο ερώτημά σου (επίσης, έχει και μερικά γραμματικά λάθη), αλλα μιά ιδέα, θα την πάρεις.


Α επίσης να αναφέρω (έτσι για σύγκριση με τους δικούς σας αριθμούς) οτι σε OFF καταστασή αλλά στο ρεύμα το τροφοδοτικό τραβάει 0.13Α! 30Watt για πέταμα δηλαδή!
Είναι η κατανάλωση της μητρικής σου.


Καταρχάς, δεν έχεις αναφέρει τα specs του υπολογιστή σου.
Τελείως αδιάφορο, Αλέκο.


Σα live chat είναι οι απαντήσεις (πολυ γρήγορες).
Είμαστε τσακάλια, γι' αυτό. :yahoo:

alekan
29-09-12, 15:37
Θα διαφωνίσω για το αδιάφορο, γιατι έχει σχέση με το αν είναι λογικές ή όχι οι ενδείξεις που παίρνει. Μπορεί πχ το βολτόμετρο να ήταν χαλασμένο.

cranky
29-09-12, 15:40
Και θα παρέμενε χαλασμένο, ό,τι τροφοδοτικό και να είχε ο Ανάν.
Άλλωστε, εγώ, επιβεβαίωσα την ορθότητα της μεθόδου.
Δεν σχολίασα τις τιμές, γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

odys2008
29-09-12, 16:02
Μετράτε φαινόμενη ισχύς με αυτόν τον τρόπο. Δεν αντιστοιχεί στην ενέργεια για την οποία πληρώνετε στην δεή.

Η ενέργεια για την οποία πληρώνετε στην ΔΕΗ αντιστοιχεί στην πραγματική ισχύ.

Η φαινόμενη ισχύς αποτελείται από την Πραγματική και την Άεργο ισχύ. Γενικά για τον τροφοδοτικό επειδή ειναι switching και παράγει πολλές αρμονικές στο δίκτυο δεν μπορείς με κάποιο απλό όργανο να μετρήσεις την πραγματική ισχύ. Βέβαια θα μπορούσαμε να πάρουμε έναν μέσο τυπικό συντελεστή ισχύος για τα τροφοδοτικά των pc της τάξεως 0,75 για αυτά που έχουν passive pfc και 0,95 για αυτά με active PFC πολαπλασιάζεις την τιμή των VA με αυτή του συντελεστή που σου έδωσα για να βρείς την πραγματική ισχύ.

πχ με 300va αν έχεις active pfc είναι 285 watt και αν δεν έχεις είναι 225 watt

Πριν παίσετε να με φάτε οι γνώστες , θα πω ότι και η τιμή των ampere που βλέπεις στο αμπερόμετρο δεν είναι σωστή. Δεν θα μπω σε μεγαλύτερες λεπτομέριες. Γιατί παρουσιάζει τεράστιες ασυνέχειες και το αμπερόμετρό σου είναι καλιμπραρισμένο για να δίχνει την RMS τιμή ημιτονοειδούς ρεύματος.


Α σε χαμηλά φορτία ο συντελεστής ισχύος είναι κάτω από 0,5 οπότε και δεν καταναλώνει 30 watt. Εκεί όμως το ρευμα που διαβάζεις είναι τελείως λάθος με το απλό αμπερόμετρό σου.

(Διπλ. Ηλ. Μηχανικός)

sdikr
29-09-12, 16:10
Μετράτε φαινόμενη ισχύς με αυτόν τον τρόπο. Δεν αντιστοιχεί στην ενέργεια για την οποία πληρώνετε στην δεή.

Η ενέργεια για την οποία πληρώνετε στην ΔΕΗ αντιστοιχεί στην πραγματική ισχύ.

Η φαινόμενη ισχύς αποτελείται από την Πραγματική και την Άεργο ισχύ. Γενικά για τον τροφοδοτικό επειδή ειναι switching και παράγει πολλές αρμονικές στο δίκτυο δεν μπορείς με κάποιο απλό όργανο να μετρήσεις την πραγματική ισχύ. Βέβαια θα μπορούσαμε να πάρουμε έναν μέσο τυπικό συντελεστή ισχύος για τα τροφοδοτικά των pc της τάξεως 0,75 για αυτά που έχουν passive pfc και 0,95 για αυτά με active PFC πολαπλασιάζεις την τιμή των VA με αυτή του συντελεστή που σου έδωσα για να βρείς την πραγματική ισχύ.

πχ με 300va αν έχεις active pfc είναι 285 watt και αν δεν έχεις είναι 225 watt

Πριν παίσετε να με φάτε οι γνώστες , θα πω ότι και η τιμή των ampere που βλέπεις στο αμπερόμετρο δεν είναι σωστή. Δεν θα μπω σε μεγαλύτερες λεπτομέριες. Γιατί παρουσιάζει τεράστιες ασυνέχειες και το αμπερόμετρό σου είναι καλιμπραρισμένο για να δίχνει την RMS τιμή ημιτονοειδούς ρεύματος.


Α σε χαμηλά φορτία ο συντελεστής ισχύος είναι κάτω από 0,5 οπότε και δεν καταναλώνει 30 watt. Εκεί όμως το ρευμα που διαβάζεις είναι τελείως λάθος με το απλό αμπερόμετρό σου.

(Διπλ. Ηλ. Μηχανικός)

Αεργο ισχύ μετράει η ΔΕΗ μόνο σε μεγάλες τάσεις και όχι στα σπίτια απο όσο γνωρίζω

odys2008
29-09-12, 16:13
Ναι μόνο στους βιομηχανικούς καταναλωτές (ακόμη και στην ΧΤ σε κάποιες περιπτώσεις)

cranky
29-09-12, 16:15
Εκεί, όχι μόνο την μετράει, αλλα και επιβάλλει διατάξεις αντιστάθμισης.

odys2008
29-09-12, 16:17
Ναι στην ΜΤ και ΥΤ, γιατί επιβαρύνει το δίκτυο, με απώλειες και πτώση τάσης

imitheos
29-09-12, 16:23
Χωρίς να μπλέξουμε με rms, va, κτλ, είναι σωστή η μέτρησή σου όπως είπανε και τα άλλα παιδιά.

Βάζοντας τα χαρακτηριστικά σου στοPower Supply Calculator (http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp) παίρνουμε 363W με 90% load όλων των συστατικών δηλαδή ταυτόχρονα 90% cpu, κάρτα γραφικών να παίζει 3d παιχνίδι, να διαβάζει στο full ο σκληρός, να γράφεις dvd, κτλ οπότε το 260W που μέτρησες εσύ είναι μια χαρά.

odys2008
29-09-12, 18:34
Εκεί ναι είναι (περίπου0 σωστή η μέτρηση, απλά όταν δεν έχει φορτίο και είναι κλειστό το pc η μέτρησή του ειναι τελείως λάθος. Αυτό ήθελα να του πω. Ο τρόπος που την κάνει είναι σωστός απλά το όργανό του φταίει. Το pc του δεν καταναλώνει πάντως 30watt κλειστό.

Anan
30-09-12, 12:06
Μετράτε φαινόμενη ισχύς με αυτόν τον τρόπο. Δεν αντιστοιχεί στην ενέργεια για την οποία πληρώνετε στην δεή.

Η ενέργεια για την οποία πληρώνετε στην ΔΕΗ αντιστοιχεί στην πραγματική ισχύ.

Η φαινόμενη ισχύς αποτελείται από την Πραγματική και την Άεργο ισχύ. Γενικά για τον τροφοδοτικό επειδή ειναι switching και παράγει πολλές αρμονικές στο δίκτυο δεν μπορείς με κάποιο απλό όργανο να μετρήσεις την πραγματική ισχύ. Βέβαια θα μπορούσαμε να πάρουμε έναν μέσο τυπικό συντελεστή ισχύος για τα τροφοδοτικά των pc της τάξεως 0,75 για αυτά που έχουν passive pfc και 0,95 για αυτά με active PFC πολαπλασιάζεις την τιμή των VA με αυτή του συντελεστή που σου έδωσα για να βρείς την πραγματική ισχύ.

πχ με 300va αν έχεις active pfc είναι 285 watt και αν δεν έχεις είναι 225 watt

Πριν παίσετε να με φάτε οι γνώστες , θα πω ότι και η τιμή των ampere που βλέπεις στο αμπερόμετρο δεν είναι σωστή. Δεν θα μπω σε μεγαλύτερες λεπτομέριες. Γιατί παρουσιάζει τεράστιες ασυνέχειες και το αμπερόμετρό σου είναι καλιμπραρισμένο για να δίχνει την RMS τιμή ημιτονοειδούς ρεύματος.


Α σε χαμηλά φορτία ο συντελεστής ισχύος είναι κάτω από 0,5 οπότε και δεν καταναλώνει 30 watt. Εκεί όμως το ρευμα που διαβάζεις είναι τελείως λάθος με το απλό αμπερόμετρό σου.

(Διπλ. Ηλ. Μηχανικός)

Ωραία, τώρα έχω τις ακόλουθες ερωτήσεις:

Όταν λέμε οτι οι αθροιστικές απαιτήσεις σε ισχύ του υπολογιστή (ή η ικανότητα ενός τροφοδοτικού, κατά όμοιο τρόπο) είναι 100 watt, εννοούμε 100 πραγματικής ή 100 φαινόμενης ισχύος; Δηλαδή με ένα τροφοδοτικό των 100 watt που δουλέυει στο 100% της ονομαστικής του ισχύος (όχι παραπάνω, όχι λιγοτερο), το αμπερόμετρό μου θα δείχνει 100 ή 100/0.75 = 133; Η ίδια ερώτηση: σε ποιά ισχύ αναφερόμαστε όταν μιλάμε για parts του υπολογιστή;

Αν σε ό,τι έχει να κάνει με κομμάτια υπολογιστή μιλάμε για πραγματική ισχύ τότε ένα PSU 100W θα τράβαγε 133W, αν μέτραγα το ρεύμα με το αμπερόμετρο;

Καλά δεν κάνει το όργανο και δείχνει την RMS; Έτσι δεν μπορούμε να μετρήσουμε ισχύ;

Πάντως αν έχεις το χρόνο να "μπείς σε λεπτομέρειες" κάντο, γιατί πολύ θα ήθελα να τις ακούσω.

odys2008
30-09-12, 13:08
Όταν λέμε οτι οι αθροιστικές απαιτήσεις σε ισχύ του υπολογιστή (ή η ικανότητα ενός τροφοδοτικού, κατά όμοιο τρόπο) είναι 100 watt, εννοούμε 100 πραγματικής ή 100 φαινόμενης ισχύος; Δηλαδή με ένα τροφοδοτικό των 100 watt που δουλέυει στο 100% της ονομαστικής του ισχύος (όχι παραπάνω, όχι λιγοτερο), το αμπερόμετρό μου θα δείχνει 100 ή 100/0.75 = 133; Η ίδια ερώτηση: σε ποιά ισχύ αναφερόμαστε όταν μιλάμε για parts του υπολογιστή;
Θα σου δίχνει 133, αλλά στην ΔΕΗ θα πληρώνεις για τα 100. Η πραγματική ισχύς είναι η χρήσιμη ισχύς, αυτή που μπορεί να παράγει έργο. Γενικά δεν χρειάζεται να μπλέξεις με την άεργο. Αυτή δεν σε ενδιαφέρει καθόλου. Είναι σαν "παράσιτο" που μεταφέρεται μαζί με την πραγματική ισχύ.

Γι αυτό και τα μετράμε σε άλλες μονάδες τα 2 μεγέθη.
Το αμπερόμετρό σου θα έδειχνε 133 VA ενώ η πραγματική ισχύς θα ήταν 100Watt

Καλά δεν κάνει το όργανο και δείχνει την RMS; Έτσι δεν μπορούμε να μετρήσουμε ισχύ;
Ναι απλά η RMS τιμή που σου δείχνει το όργανο δεν είναι σωστή, γιατί ο τρόπος που το μετράει το rms βασίζεται στην υπόθεση ότι μετράει ημιτονοειδές ρεύμα.

Πάντως αν έχεις το χρόνο να "μπείς σε λεπτομέρειες" κάντο, γιατί πολύ θα ήθελα να τις ακούσω.
Το RMS βρίσκεται με την τετραγωνική ρίζα της μέσης τιμής του τετραγώνου του εμβαδού του ρεύματος. Απαιτεί εξειδικευμένα όργανα, αλλά αυτό μας εξασφαλίζει την σωστή τιμή RMS σε όλες τις κυματομορφές ρευμάτων.
Στην περίπτωση όμως του καθαρά ημιτονοειδούς ρεύματος, το rms ισούται με την peak τιμή δια τετραγωνική ρίζα του 2 που είναι πολύ πιο εύκολο να υπολογιστεί. Τώρα δεν γνωρίζω πως ακριβώς το υπολογίζει το αμπερόμετρό σου, αλλα λογικά κάνει τέτοιες απλοποιήσεις για τον υπολογισμό του.
πάρε αν θες μια ιδέα από εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/Root_mean_square

Η ουσία είναι οτι αν έχεις κάποιο σοβαρό τροφοδοτικό, σε καταστάσεις εκτός του σβηστού υπολογιστή ότι μετράς είναι σχεδόν η πραγματική κατανάλωση.

Anan
30-09-12, 16:09
Με βάση αυτά που έχουμε πει, μετράω, ας πούμε 1Α με το αμπερόμετρο, άρα έχουμε 230VA περίπου φαινόμενης ισχύος, άρα (*0.75) 172Watt. Όμως και πάλι η κατανάλωση των κομματιών εσωτερικά είναι ακόμα λιγότερη, αφού πες το συγκεκριμένο τρφοδοτικό έχει αποδοτικότητα 70% (η ισχύς που μετρήσαμε μέχρι τώρα ήταν πριν το τροφοδοτικό). Άρα στην έξοδο του τροφοδοτικού φτάνουν 120 Watt ?

Αυτό το ρωτάω για να μετρήσω πόση τελικά κατανάλωση (εσωτερικά, μετα το τροφ) έχω, για να πάρω νεό τροφοδοτικό. Το Xilence 350W (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808859) πώς σας φαίνεται; 80+ και πρέπει να είναι αρκετά αθόρυβο. Επίσης είναι 350W και άρα δεν θα δουλεύει πολύ χαμηλά, γύρω στο 50% που είναι και το peak efficiency. Δεν βρήκα reviews ή άλλα σχόλια, πάντως έχει και 3 έτη εγγύηση που είναι καλό σημάδι.

odys2008
30-09-12, 18:40
Τι τροφοδοτικό έχεις τώρα?

cranky
30-09-12, 20:50
Το Xilence 350W (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808859) πώς σας φαίνεται; 80+ και πρέπει να είναι αρκετά αθόρυβο.
Mπορείς, επίσης, να δείς το CORSAIR 400CX 400W (http://www.myst-shop.gr/cx400-400w-pc-power-supply-cmpsu400cxeu.html) (προσοχή, όχι το 430) που είναι κατασκευής Seasonic, με πολύ καλές κριτικές στο Newegg (http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817139008).

Anan
01-10-12, 11:16
Τώρα έχω μια μάπα generic από τα multirama. Είναι προσωρινό γιατί μου χάλασε το παλιό (750W). Δε θέλω να πώ μάρκα αλλά ήταν και από τις πολύ έμπιστες. Το προιόν εκτός εγγύησης φυσικά...

Καλή η τιμή για το 400άρι, thanks (Τί εγγύηση άραγε θα έχω από αυτούς όμως??Μην μπλέξω απ' ευθείας με την corsair)! Λογικά πρέπει να είναι ΟΚ από θόρυβο, το έχεις ψάξει;

Γιατί όχι το 430?? Ήταν από τα "πολύ" υπ όψιν (βασικά αυτό θα έπαιρνα, αλλά νιώθω ριψοκίνδυνος και θέλω να πάω σε χαμηλό wattage για να δώ αν μπορεί να σταθεί το σύστημα, και να δοκιμάσω καινούργιες μάρκες).

cranky
01-10-12, 13:46
1. Δεν απαγορεύεται να πείς την μάρκα του τροφοδοτικού σου (ούτε οποιουδήποτε υλικού), και φυσικά, μπορείς να δώσεις και λίνκ.

2. Για την εγγύηση, μόνο απο το μαγαζί θα σου πούν σίγουρα. Ένα τηλεφώνημα δουλειά είναι.
Όλα τα Corsair είναι ήσυχα.

3. Προτείνω το 400άρι, γιατί μόνο αυτό απο την σειρά CX είναι κατασκευής Seasonic.
Tα υπόλοιπα, τα φτιάχνει η CWT (επίσης αξιόπιστα, αλλα όχι Seasonic).

@ ADSLgr.com All rights reserved.