PDA

Επιστροφή στο Forum : connx - otenet πρόβλημα, dns?



idravlis
01-10-12, 11:34
Γεια σας και συγχαρητήρια για το site

Το πρόβλημα μου έχει ως εξής.

Έχω μια pstn σύνδεση connx εδώ και μισό χρόνο περίπου. Η σύνδεση έπαιζε απροβλημάτιστα μέχρι πριν από 2 εβδομάδες, όπου και προέκυψε το παρακάτω θέμα.

2 router που δοκίμασα συγχρονίζουν με το dslam και "βγαίνουν" και στο internet (ανάβουν πράσινα και τα 2 λαμπάκια δηλ. dsl & internet). Στο admin του εκάστοτε router παίρνουν ip απτον isp κανονικά και τα 2.

Τα 2 modem/router που δοκιμάσα είναι τα zte zxv10 w300, και linksys WAG54GS. Επίσης έχω επικοινωνήσει 2 φορές με τη τηλεφωνική υποστήριξη στο 13888 και έχουμε τσεκάρει όλα τα παραπάνω (και με τα 2 router), καθώς έχει γίνει και επανεκίνηση της γραμμής από τον πάροχο.

Παρόλα αυτά δεν υπάρχει επικοινωνία με τον dns!

Πέρα απο τα 2 παραπάνω router, έχω δοκιμάσει τη σύνδεση με 3 pc, win 7, Vista, Xp, με διαφορετικές κάρτες ethernet σε win 7, & Vista (έχουν 2 κάρτες το κάθε ένα), στα xp wired & wifi, με 2 διαφορετικά switch (για τα wired), και σε διαφορετικές πόρτες τη κάθε κάρτα στο εκάστοτε switch :(, έχω δοκιμάσει και διαφορετικά καλώδια σε διάφορους συνδυασμούς με τα παραπάνω (cat5e, kai cat6).

Οι δοκιμές όλες έχουν γίνει χωρίς splitter, με συνδεδεμένο μόνο το router

Λογικά nic drivers δε παίζει να είναι γιατί ενώ το win 7 είναι καινούργιο hw & drivers το vista και το xp έπαιζε με τη συγκεκριμένη σύνδεση από τότε που έγινε.

Τέλος, με το παραπάνω hardware που αναφέρω, άλλη σύνδεση (ontelecoms) παίζει απροβλημάτιστα με οποιονδήποτε συνδυασμό

Επίσης έχω δοκιμάσει εναλακτικούς dns (google, openDNS) και στα nics καί στα dchp των router αλλά no joy (με on παίξανε), εννοείται έχω δόκιμάσει και με static lan non routable ips (192.168.1.1 & 172.16.1.1) και dns και με dhcp.

Όπως το αντιλαμβάνομαι χωρίς να είμαι γνώστης, είναι σαν να μήν βγαίνει με τπτ έξω κάποιο device με τη συγκεκριμένη σύνδεση λόγω dns, αφού και για να παίξουν οι ενναλάκτικοί dns πρέπει πρώτα λογικά να τους "δεί" μέσω των default του isp? (p.x 195.170.0.1) και μετα να γίνονται τα όποια resolve απο των π.χ 208.67.222.222.

Επιπλέον :rofl:, έχω τρέξει και ipconfig /flushdns, netsh winsock reset, netsh int ip reset, και τα παρεμφερή αλλά πήρα τα.... ια μου.

Πραγμάτικα δε μπορώ να σκεφτώ τι σ.... 'αλλη μ....α μπορέι να κάνω λάθος η να μου διαφεύγει,

Επειδή δεν έχω ξανασυναντήσει παρόμοιο πρόβλημα σκέφτηκα να το αναρτήσω στο κατάληλο χώρο, ίσως διελευκανθεί από ειδικότερους από εμένα, για άλλους που ίσως έχουν το ίδιο πρόβλημα, ή απλώς να μάθω τι διάολο μπορεί να κάνω τόσο λάθος

Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη αν κούρασα

- - - Updated - - -

Να προσθέσω ότι στο event viewer απο τη στιγμή που ενεργοποιείται η συγκεκριμένη σύνδεση εμφανίζει αρκετά warning 1014 events του τύπου "Name resolution for the name *www.*******.com* timed out after none of the configured DNS servers responded.", όπου αστεράκια εμφανίζει αριθμό διευθύνσεων με αντίστοιχο event για κάθε μια. Θα αναρτήσω και το log τον router αργότερα μέσα στη μέρα. καθώς και τα αποτελέσματα ενός διαγνωστικού του zte

AssVas
02-10-12, 03:25
Βάλε τα otenet@otenet.gr στο ΖΤΕ μη περάσεις τα δικά σου και δοκίμασε να ανοίξεις το my.otenet.gr
Κάνε το ίδιο και στο Linksys με τα settings να είναι PPPoE / LLC / MTU:1492 ?

Ανέφερε το αποτέλεσμα.

Υ.Γ Αν δε παίξει κάνε κατάργηση την Ethernet Κάρτα και ξαναπέρασε τη ασχέτως εάν παίζει με της ON . Δοκίμασε παράλληλα και με το κινητό σου.

idravlis
04-10-12, 23:32
AssVass καταρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια

Δοκίμασα με τα otenet@otenet.gr στο ZTE, δε βγαίνει έξω, ούτε το my.otenet.gr βρίσκει, Τα settings ήταν ήδη PPPoE / LLC και έβαλα 1492 καρφωτό απτή φόρμα στο admin (είχε 0 που το ZTE λέει ότι με 0 παίζει στα 1492 by default, αλλά το δήλωσα όπως είπες), επίσης έχω δοκιμάσει και τα modes G.Dmt, T1.413, και multi mode ή auto sync up (αν θυμάμαι σωστά το τελευταίο αλλά κάπως έτσι)

Ξαναδοκίμασα να κάνω κατάργηση και reinstall τους τελευταίους drivers στη κάρτα και παράλληλα ξαναδοκίμασα και από android μέσο wifi (Αυτή τη φορά με το router συνδεδεμένο με τα otenet@otenet.gr), και πάλι, δε το ανοίγει το my.otenet.gr

τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει και στο linksys πλήν να λογκάρω με τα otenet@otenet.gr (θα κοιτάξω να προλάβω το σουκού αυτό και θα αναφέρω)

Τι να πώ, μόνο macos linux και bsd δεν έχω δοκιμάσει ακόμα :P

Τελικά λέω να κάνω μια γενική ανακατασκευή, κανόνισα με ηλεκτρολόγο να περάσουμε cat6 από τις ρεγκλέτες μέχρι πάνω γιατί τα καλώδια είναι κάτι αρχέγονα μονόκλωνα, τα οποία βέβαια παίζανε 4 χρόνια που είμαι εδώ, αλλά έτσι και αλλιώς καλύτερα θα παίζει μετά, και ίσως λυθεί και το πρόβλημα.

Ευχαριστώ και πάλι, και θα ενημερώσω και για linksys και για καλώδιωση σύντομα

Παρακάτω είναι και τα logs για linksys και κάποια screenshots από zte

ZTE:
110192

110193

110192

110194
Νομίζω αυτό ίσως είναι και το ενδεικτικότερο στοιχείο της υπόθεσης, αλλά δε γνωρίζω τόσα σχετικά με adsl και δεν έχω προλάβει να ψάξω σχετικά ώστε να έιμαι σίγουρος

110195
DNS errors πάντα

110196


Linksys:
110197

110198

AssVas
05-10-12, 02:19
Τα αρχεία του ΖΤΕ δε παίζουν

"Λάθος : Συνημμένο Αρχείο. Αν έχετε ακολουθήσει κάποιο σύνδεσμο, θα σας παρακαλούσαμε να ενημερώσετε τους διαχειριστές του site."

Πολύ σπάνιο πρόβλημα εφόσον έχεις δοκιμάσει το τερματικό αλλού και παίζει και έχεις δοκιμάσει και διαφορετικό Router.

1. Τι WAN IP σου δίνει ο ΟΤΕ με τα στοιχεία της σύνδεσής σου και τι με τα otenet@otenet.gr
2. κάνε paste το Status page των router που αναφέρουν τα λάθη
3. Όταν δοκιμάζεις να μπεις κλείσε όλα τα τερματικά (Η/Υ,Κινητά) και δοκίμασε μόνο με το android .
4. Δες και με το Linksys με τα otenet@otenet.gr

idravlis
21-10-12, 14:03
IP με otenet@otenet.gr: 85.73.153.168 > 255.255.255.255

IP με δικά μου user & pass: 62.103.31.113 > 255.255.255.255

Ξαναδοκίμασα σήμερα με ένα netgear dgnd3700v2 ενός φίλου, με τα

otenet@otenet.gr έιδα το my.otenet.gr. με τα δικά μου τπτ.

Καταλήγω ότι πρέπει να είναι είτε το range που παίρνω ή είμαι blocked σα

user απτο dns η κάτι άλλο

AssVas
21-10-12, 17:11
1.Αν με τα otenet@otenet.gr είδες το my.otenet.gr τότε πρέπει να μπορείς να το δείς και με τα άλλα router, για δοκίμασε το .

2. Για να έχεις WAN IP με τα δικά σου : 62.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ πάει να πεί ότι έχεις στατική IP ή είχες στατική IP (οι δυναμικές του ΟΤΕ αρχίζουν από 85.XXX , 94.XXX, 2.XXX κτλ. )και έκανες κάποια αλλαγή πακέτου σε δυναμική αλλά έμεινες δεσμευμένος με την παλαιά static. Ίσως για αυτό το λόγο δεν ανοίγεις και καμία σελίδα μιας και πλέον είναι non routable.

Εάν τα 1+2 ισχύουν μη καλέσεις στο 13888 , προτίμησε να στείλεις ένα email στο noc@otenet.gr αναφέροντας το πρόβλημά σου και λέγοντας πως με τα otenet@otenet.gr ανοίγεις σελίδες κανονικά ενώ με τα δικά σου όχι και αναφέροντας αυτό που σου είπα περί στατικής κτλ . και ζήτησε όταν επιλυθεί το πρόβλημα να σε ενημερώσουν. Εν το μεταξύ μέχρι να λυθεί το πρόβλημα ρώτα εάν μπορούν να σου δώσουν demo account , δηλαδή άλλο username/password για μία εβδομάδα or whatever μιας και το πρόβλημά σου είναι θέμα account .

idravlis
08-11-12, 22:35
Το πρόβλημα λύθηκε

Μετά από συνδρομή του φίλου assvass, το πρόβλημα εντοπίστηκε στο range των ip που έπαιρνα δυναμικά, έπαιρνα από range για static ip's λόγω του ότι έκανα μετατροπή πακέτου πρίν κάποιο καιρό από isdn static σε pstn dynamic πακέτο

Ευχαριστώ τα παιδία που βοήθησαν

@ ADSLgr.com All rights reserved.