PDA

Επιστροφή στο Forum : Mετα το δωδεκαμηνο DSL Kit τι?

Σελίδες : [1] 2 3

BARKOULETOS
19-12-06, 00:07
Σε κανα εικοσαημερο τελειωνει η συνδεση με την Οτενετ, σε γενικες γραμμες καλα τα πηγαμε απο ταχυτητες γυρω στο 60-80% παντα και μετα την αναβαθμιση αρκετα πιο ικανοποιητικα μαλιστα σε καλα τορρεντ βαραγα 50-70 ενω σε ftp εχω βγαλει και 80!! Η αναβαθμιση αργησε κανα μηνα απο 384 σε 768. Το ερωτημα που τιθεται ειναι το εξης... τωρα που λυγει τι να κανω? ψηνομαι για ζιστο (μονο συνδεση χωρις δωρεαν αστικα) αφου δεν μιλαω πολυ στο τηλεφωνο. Γενικα θελω να γλυτωσω το παγιο του πΟΤΕ και να μπω σε νεο δικτυο που να συμφερει. Αξιζει ομως να ρισκαρω και να μπλεξω με αλλες εταιριες οταν ξερω οτι η Οτενετ δουλευει καλα σε μενα? Tωρα πληρωνω μολις 10 ευρω κομπλε, με την συμπληρωση του χρονου θα παει 22? Ξερει κανεις?

ενδεικτικο capture απο τορρεντ:
http://img170.imageshack.us/img170/7313/sferaarf2.jpg

liana
20-12-06, 00:28
επειδη βρισκομαι στην ιδια κατηγορια μαζι σου τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν πως δεν θα ισχυει πια η εκπτωση ακομη κι αν κανω 12μηνη δεσμευση.

No-Name
20-12-06, 00:31
20,5 είναι τα 768,το έγραφαν οι όροι του συμβολαιου σου ότι μετά τη συμπλήρωση των 12 μηνών θα ισχύει το εκάστοτε τιμολόγιο,το καλό ειναι πώς τώρα θα είσαι σε αορίστου και διακόπτεις όποτε θελήσεις

alwaysalone
20-12-06, 03:02
Εμενα το 12μηνο μου ληγει τελη γεναρη..

Δε θα κανω καμια κινηση να ξαναδεσμευτώ, αν δε δω καμια καλή προσφορά της τάξης 2mbit με 25 ευρω ολα μεσα, οπως ήταν το καλοκαίρι...

Παντως δε θα αλλάξω πάροχο.. Οχι οτι ειμαι τρελαμενη με οτενετ, αλλά δεν ειμαι και δυσαρεστημενη... Ισως καποιοι χρηστες που θελουν υψηλες ταχυτητες να μην τους βολευει οτε-οτενετ..

Παντως τραγικά προβλήματα, δεν εχουμε.. Ετσι δεν ειναι?

BARKOULETOS
20-12-06, 03:40
Θα την κανω για ζιστο μαλλον..., αρε πΟΤΕ..., τα ιδια λεφτα θα βγαινουν ανα μηνα, αλλα θα εχω τεσσαρα γραμμη και λιγο πιο φτηνες τηλεφωνικες χρεωσεις... Κατι παιζει και απο Φορθνετ αλλα με το νεο ετος... Η Βιβοντι απλα απραδεκτη ακομα δεν εχει δικτυο στο Περιστερι...

alwaysalone
20-12-06, 04:04
Διαβασε πρώτα το thread για την τελλας... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Collective_Soul
20-12-06, 04:56
Και εγω οτενετ θα μεινω οταν τελειωσει το κιτ.Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος σε γενικες γραμμες απλως το μονο προβλημα μου ειναι το αθλιο dslam μου.Τα πρωινα που ξεμπουκωνει και φαινεται η δυναμη του isp κατεβαζω πολυ γρηγορα.

Doxaios
20-12-06, 16:15
επειδη βρισκομαι στην ιδια κατηγορια μαζι σου τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν πως δεν θα ισχυει πια η εκπτωση ακομη κι αν κανω 12μηνη δεσμευση.
Γιατί???Δηλαδή τί πρέπει να διακόψουμε και να ξαναπάρουμε νέο ondsl kit ?

panosaoua
20-12-06, 16:25
Η έκπτωση για όσους πλήρωναν 10 ευρώ, μάλλον εννοεί.
Οσοι πλήρωναν 20,50 τα ίδια θα πληρώνουν και μετά (για 768 εννοείται.)

BARKOULETOS
21-12-06, 03:37
Και μενα αυτο μου ειπαν για 20,5. Απλα συν 25 χοντρικα το διμηνο παγιο τηλεφωνου, βγαινει 66 ευρα το δημινο τηλεφωνο και dsl, ενω με 60 ευρω το ζιστο θα εχεις 4αρα και τηλεφωνο (με φτηνοτερες μαλιστα χρεωσεις)*...:hmm: Την ταλαιπωρια σκεφτομαι...

* καπου εκει περιπλεκεται το πραγμα διοτι εχω και φορητοτητα telepassport πρεπει να την κοψω ε?

kiriakosk
21-12-06, 09:58
Εγω μάλλον θα την κάνω για Conn-x αν παραμείνει η προφορά μέχρι τέλη Γενάρη.

Αλήθεια ξέρει κανείς αν μετά το δωδεκάμηνο μπορείς ενώ έχεις π.χ. Οτενετ να κάνεις αίτηση με άλλο ISP (ωστε να μην ξεμείνεις από ίντερνετ) και μετά αφού σου ενεργοποιηθεί η νέα γραμμή κόβεις την Οτενετ;

alwaysalone
21-12-06, 19:28
kiriakosk, θα σου πρότεινα να μή βιαστείς να το γυρίσεις σε connΧ..Και αυτο γιατι, οι χρεωσεις μεσω ΟΤΕ ειναι ελαχιστα πιο ακριβες, αλλά δεν παυουν να εχουν διαφορα.

Τωρα με το connX talk, δε ξερω τι παιζει, πάντως χωρις να ειμαι σίγουρη εχω την εντυπωση οτι πρεπει πρωτα να διακόψεις με οτενετ, και μετα να κανεις νεα αιτηση για ΟΤΕ.

Λογικα θα βγαλει η οτενετ καποια προσφορουλα κατα τον Γενάρη, για οσους θελήσουν να δεσμευτουν.. Δε νομιζω να παραμείνει μονο σε χρεωσεις αορίστου...

Αντε να βγάλει καμια προσφορα >25 ευρω για 2048... Βεβαια το upload ειναι εξαιρετικα χαμηλο,μολις 256... Δεν ειναι και ο,τι καλύτερο για οσους θελουν να seed-αρουν..

2048/768 θα ήταν ο,τι πρεπει..

Παντως εγω δε θα διακόψω.. Δε νομιζω οτι αξίζει τον κόπο... Επιπλέον ειμαι και ευχαριστημενη με το security kit το οποιο και δε θα δικαιουμαι εάν διακόψω απο οτε-οτενετ.. Κατι τετοιο ειχα διαβασει ή στο site τους ή σε καποιους ορους..

BARKOULETOS
22-12-06, 00:19
Conexx ουτε με σφαιρες δεν βαζω... Εχει ενας ξαδερφος μου και ειναι χαλια... Ασε που παλευουμε να ξεφορτοθουμε την τηλεφωνια του ΟΤΕ θα παρουμε το DSL του? Η οτενετ ειναι μια χαρα αλλα μαζι με ξερα καιγονται και τα χλωρα... τελικα θα το κρατησω ενα μηνα ακομα να κατασταλαξουν και οι "σουπερ" προσφορες φτιαξει δικτυο και στο Περιστερι η Φορθνετ και Φεβρουαριο θα κανω την οριστικη επιλογη...

BARKOULETOS
22-12-06, 00:24
Παντως εγω δε θα διακόψω.. Δε νομιζω οτι αξίζει τον κόπο... Επιπλέον ειμαι και ευχαριστημενη με το security kit το οποιο και δε θα δικαιουμαι εάν διακόψω απο οτε-οτενετ.. Κατι τετοιο ειχα διαβασει ή στο site τους ή σε καποιους ορους..

:offtopic: Σορυ κιολας, αν γινομαι αδιακριτος... Πληρωνεις για το Σεκιουριτι Κιτ? Εγω δεν το ανανεωσα μετα το τετραμηνο, τα θεωρω πεταμενα λεφτα, ηταν και αρκετα βαρυ... ενω και το firewall του σε μενα δεν ηταν πολυ αποτελεσματικο..:offtopic:

No-Name
22-12-06, 00:28
kiriakosk, θα σου πρότεινα να μή βιαστείς να το γυρίσεις σε connΧ..Και αυτο γιατι, οι χρεωσεις μεσω ΟΤΕ ειναι ελαχιστα πιο ακριβες, αλλά δεν παυουν να εχουν διαφορα.

Τωρα με το connX talk, δε ξερω τι παιζει, πάντως χωρις να ειμαι σίγουρη εχω την εντυπωση οτι πρεπει πρωτα να διακόψεις με οτενετ, και μετα να κανεις νεα αιτηση για ΟΤΕ.

Λογικα θα βγαλει η οτενετ καποια προσφορουλα κατα τον Γενάρη, για οσους θελήσουν να δεσμευτουν.. Δε νομιζω να παραμείνει μονο σε χρεωσεις αορίστου...

Αντε να βγάλει καμια προσφορα >25 ευρω για 2048... Βεβαια το upload ειναι εξαιρετικα χαμηλο,μολις 256... Δεν ειναι και ο,τι καλύτερο για οσους θελουν να seed-αρουν..

2048/768 θα ήταν ο,τι πρεπει..

Λογικό να μην σου δίνει κάποιο πακέτο προστασίας εάν δεν έχεις σύνδεση απο αυτούς.:)

kiriakosk
23-12-06, 14:36
Σε κανα εικοσαημερο τελειωνει η συνδεση με την Οτενετ, σε γενικες γραμμες καλα τα πηγαμε απο ταχυτητες γυρω στο 60-80% παντα και μετα την αναβαθμιση αρκετα πιο ικανοποιητικα μαλιστα σε καλα τορρεντ βαραγα 50-70 ενω σε ftp εχω βγαλει και 80!! Η αναβαθμιση αργησε κανα μηνα απο 384 σε 768. Το ερωτημα που τιθεται ειναι το εξης... τωρα που λυγει τι να κανω? ψηνομαι για ζιστο (μονο συνδεση χωρις δωρεαν αστικα) αφου δεν μιλαω πολυ στο τηλεφωνο. Γενικα θελω να γλυτωσω το παγιο του πΟΤΕ και να μπω σε νεο δικτυο που να συμφερει. Αξιζει ομως να ρισκαρω και να μπλεξω με αλλες εταιριες οταν ξερω οτι η Οτενετ δουλευει καλα σε μενα? Tωρα πληρωνω μολις 10 ευρω κομπλε, με την συμπληρωση του χρονου θα παει 22? Ξερει κανεις?

Καταρχήν ανήκουμε στην ίδια κατηγορία...

Μιας και ψάχνω και εγώ το θέμα θα σου πω την γνώμη μου.+

Καταρχήν αν είσαι από Αθήνα έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε πιο πολλές προσφορές δεν μπαίνω σε αυτό το θέμα γιατί και έμενα δεν με αφορά... από εκεί και πέρα αν είσαι από επαρχία...

1) Εξαιρετική προφορά το Conn-x με δωροεπιταγή 50€ απο Πλαίσιο, Γερμανό, Μουλτιράμα και Οτεμαγαζο (και δεν ξέρω που αλλού), ειδικά αν το πάρεις απο οπουδήποτε σημείο πώλησης εκτός απο το ΟΤΕμαγαζο μπορείς να εξαργυρώσεις την δωροεπιταγή αγοράζοντας το Conn-x οι 2 πρώτοι μήνες σου έρχονται τσάμπα! και έχεις και 11€ να πάρεις κάτι άλλο... και όλα αυτά σε 6 μήνες δέσμευση.

Αρά έχουμε το Conn-x 768 και 6 μήνες δέσμευση σούμα 117€ (19,5€ ο μήνας) μείον τα 39 από την Δωροεπιταγή 78€ άρα 13€ ο μήνας και σου μένουν και 11€ από την δωροεπιταγή.

2) Η Forthnet έχει βγάλει μια προσφορά για τα 2048/256, 20€ το μήνα με εξάμηνη δέσμευση και με τα μέχρι τώρα δεδομένα (που γνωρίζω) πιστεύω ότι είναι η καλύτερη... Βέβαια η παραπάνω αλλαγή προϋποθέτει ότι πρέπει να έχει και διαθεσιμότητα σε πόρτες στην περιοχή σου γιατί θα χρειαστεί μάλλον να κόψεις την υπάρχουσα γραμμή που είναι στο όνομα της OTENET (Για σίγουρα πάρε τηλ. στην Forthnet)

3) Χθες έκανε και η Οτενετ μια προσφορά το ΟnDLS kit 768 με 14.9€ το μήνα και δέσμευση 12 μηνών. Οι 4 πρώτοι μήνες με 82€ και από τον 5ο μέχρι τον 12ο 12,10€ το μήνα. Μίλησα με το κέντρο εξυπηρέτησης της εταιρίας και μου είπε ένας υπάλληλος μετά από αναμονή 2 λεπτών (Οποτε κράτα και μια πισινή για το αν ισχύει) το μόνο που μπόρεσε να μου πει είναι ότι μπορώ να πάρω το πακέτο μετά τους 12 μήνες που έχω δεσμευθεί.

Πάντως αφού έβγαλε την παραπάνω προσφορά μπορεί να βγάλει και στο ΟΤΕΝΕΤ OnDSL Bundle 768 νέα προσφορά με 12 δέσμευση και προνομιακή τιμή στα 12,10€ το μήνα.

torrentaverta
07-01-07, 04:02
Πόσο καιρό πριν πρέπει να τους ειδοποιήσεις για τη διακοπή ; γιατί διάφορα γίνονται...
Μερικές ημέρες πριν λήξει ;

teo_L20
07-01-07, 15:02
Στην ΟΤΕΝΕΤ μπορεις να τους ειδοποιήσεις 1 μηνα πριν για να στο κοψουν μεχρι το τελος του μηνα. Δηλαδη αν παρεις τωρα τηλεφωνο θα κοπεί τελος Ιανουαριου!

torrentaverta
08-01-07, 00:27
Στην ΟΤΕΝΕΤ μπορεις να τους ειδοποιήσεις 1 μηνα πριν για να στο κοψουν μεχρι το τελος του μηνα. Δηλαδη αν παρεις τωρα τηλεφωνο θα κοπεί τελος Ιανουαριου!

ΟΚ κατάλαβα, επίσης μια άλλη πρόσθετη ερώτηση. Έχω το SAGEM της ΟΤΕΝΕΤ και πάει καλά και με την τελευταία αναβάθμιση του firmware πιάνω άνετα τα 110 στην 1024. Όταν λήξει η συνδρομή μου, μπορώ να πάω σε άλλη εταιρεία κρατώντας όμως αυτό το ρούτερ;

Ευχαριστώ!

panosaoua
08-01-07, 00:40
Αφού δουλεύει με τον έναν, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις παντού και πάντα :)

haHa
08-01-07, 13:52
Καταρχήν αν είσαι από Αθήνα έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε πιο πολλές προσφορές δεν μπαίνω σε αυτό το θέμα γιατί και έμενα δεν με αφορά... από εκεί και πέρα αν είσαι από επαρχία...

1) Εξαιρετική προφορά το Conn-x με δωροεπιταγή 50€ απο Πλαίσιο, Γερμανό, Μουλτιράμα και Οτεμαγαζο (και δεν ξέρω που αλλού), ειδικά αν το πάρεις απο οπουδήποτε σημείο πώλησης εκτός απο το ΟΤΕμαγαζο μπορείς να εξαργυρώσεις την δωροεπιταγή αγοράζοντας το Conn-x οι 2 πρώτοι μήνες σου έρχονται τσάμπα! και έχεις και 11€ να πάρεις κάτι άλλο... και όλα αυτά σε 6 μήνες δέσμευση.

Ανηκω και εγω στην ιδια κατηγορια..

Σε 5-10 μερες ληγει το δωδεκαμηνο που ειχα με την οτενετ.
Πληρωνα τους τελευταιους μηνες 13 ευρω για 1024!

Και τωρα μου κακοφαινεται να πληρωνω 26 ευρω για την ιδια υπηρεσια.

Στην περιοχη που ειμαι μπορω να εχω adsl μονο μεσω οτε να βαλω,οποτε ολες οι προσφορες tellas,vivodi,hol απορριπτονται.

Υστερα δε θελω να μεινω χωρις ιντερνετ(να μου κοπει η γραμμη και να περιμενω για καινουρια κτλ).
Αρα απορριπτονται και ολες οι προσφορες εκτος οτε-οτενετ.Αλλωστε ειμαι και απολυτα ευχαριστημενος απο την οτενετ.

Ομως δε θελω να κανω νεα δωδεκαμηνο, γιατι Ιουλιο θα φυγω απο αυτο το σπιτι(φοιτητης ειμαι).
Και τελος δε θελω να πεσω ταχυτητα, θελω 1024!

Αρα η μονη προσφορα που μου κανει ειναι του conn-x με την εξαμηνη δεσμευση στα 1024.
Απο οτι ειδα εχει 51 ευρω για αγορα(και μετα 25,9 ο μηνας),οποτε εξαργυρωνω κατευθειαν και την δωροεπιταγη των 50 ευρω.
Το θεμα ειναι αν πραγματι μπορω να βαλω conn-x χωρις να διακοπει το ιντερνετ.Ισχυει σιγουρα κατι τετοιο?
Τι διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω?

Απο οτι ειδα αυτο που θα γλυτωσω ειναι ουσιαστικα τα 50 ευρω γιατι εχουν ιδιες ακριβες χρεωσεις.
Απλα στην οτενετ θα ημουν με αοριστου, ενω στο conn-x θα ειμαι με 6μηνη δεσμευση(που δε με ενοχλει αν ειναι να γλυτωσω τα 50 ευρω)

Ευχαριστω!

kiriakosk
08-01-07, 17:40
3 φορές τους πήρα τηλ. και μου είπαν και τις 3ης διαφορετικά πράγματα οπότε δεν ξέρω πάρε τους κανένα τηλ. και ενημέρωσε και εμας!

dimkal
09-01-07, 01:29
20,5 είναι τα 768,το έγραφαν οι όροι του συμβολαιου σου ότι μετά τη συμπλήρωση των 12 μηνών θα ισχύει το εκάστοτε τιμολόγιο,το καλό ειναι πώς τώρα θα είσαι σε αορίστου και διακόπτεις όποτε θελήσεις

φιλε εγω τους πηρα πριν λιγες ωρες τηλεφωνο και τους ειπα οτι ληγει σ κανενα μηνα αλλα γινεται αυτοματα αοριστου χρονου και θελω την 768 να την κανω 1024 και μου ειπαν οτι πρεπει να κανω δεσμευση για 4 μηνες στους οποιους θα πληρωνω 26 ευρω αλλα ακομη και να μειωθουν οι τιμες εγω 26 ευρω θα πληρωνω μεχρι να παρελθει το 4μηνο
αλητες ως ποτε θα μας κλεβετε??????????

JAs0nX
15-01-07, 22:02
Παιδια μια απορια γιατι ψαχνω αλλα δεν το εχω αποσαφηνισει...

Αν παρω ενα Conn-X η γραμμη θα ειναι στο ονομα μου...
οταν θα ληξει το Conn-X μπορω να ΜΗΝ παω σε αοριστου αλλα σε πακετο (εστω παλι του ΟΤΕ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΙ η συνδεση μου??

ή αυτο ισχυει για τις αοριστου και για πακετα πρεπει υποχρεωτικα να το κοψεις ειτε ειναι στο ονομα σου ειτε οχι???

JAs0nX
16-01-07, 12:46
κανεις δεν γνωριζει? η μιση ελλαδα connx εχει !! :p

alwaysalone
16-01-07, 21:16
Παιδια μια απορια γιατι ψαχνω αλλα δεν το εχω αποσαφηνισει...

Αν παρω ενα Conn-X η γραμμη θα ειναι στο ονομα μου...
οταν θα ληξει το Conn-X μπορω να ΜΗΝ παω σε αοριστου αλλα σε πακετο (εστω παλι του ΟΤΕ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΙ η συνδεση μου??

ή αυτο ισχυει για τις αοριστου και για πακετα πρεπει υποχρεωτικα να το κοψεις ειτε ειναι στο ονομα σου ειτε οχι???

Αν παρεις connx, η γραμμή ειναι στο ονομα σου οπως είπες και απο κεί και ύστερα, μετά απο την προπληρωμενη περίοδο του πακέτου connx, ή συνεχίζεις αορίστου (δηλαδη αοριστου dsl line απο τον οτε, και αορίστου dsl συνδρομή απο την οτενετ) ή κάνεις νέο συμβολαιο με χρονική δέσμευση και πετυχαίνεις καλύτερη τελική τιμη της γραμμης οτε+συνδρομη οτενετ.

Πάντως δεν κανουν παντα προσφορές, οποτε θα πας σε αορίστου γραμμή οτε+ αοριστου συνδρομη οτενετ μεχρι νεωτερας. (το ιδιο ισχυει και για την οτενετ, σχετικα με τις προσφορες που δεν υπαρχουν παντα).

Απο εκει και υστερα, αν θες να παρεις πακετο απο την οτενετ (που εχει και καλυτερες προσφορες), δηλαδη γραμμη οτενετ +συνδρομη οτενετ, πρεπει πρωτα να διακόψεις τη γραμμη που εχεις απο τον οτε και να κανεις νέα συνδεση για γραμμη+συνδρομη απο την οτενετ.

JAs0nX
17-01-07, 01:37
Ευχαριστω !!

Κατατοπιστικοτατος !

Doxaios
20-01-07, 16:41
Απο εκει και υστερα, αν θες να παρεις πακετο απο την οτενετ (που εχει και καλυτερες προσφορες), δηλαδη γραμμη οτενετ +συνδρομη οτενετ, πρεπει πρωτα να διακόψεις τη γραμμη που εχεις απο τον οτε και να κανεις νέα συνδεση για γραμμη+συνδρομη απο την οτενετ.
Μισό λίγο γιατί στο σημείο αυτό υπάρχει πρόβλημα και η αλήθεια είναι οτι ούτε στην οτενετ ξέρουν καλά καλά να απαντήσουν.Εμένα τελειώνει η δωδεκάμηνη δέσμευση του ondsl kit σε έναν μήνα.Θέλω να συνεχίσω αλλά όχι σε αορίστου για να μην πληρώνω τα διπλάσια ,αλλα να ξανακάνω μια 12μηνη δέσμευση για να πετύχω τις προνομιακές τιμές.Τί πρέπει να κάνω να διακόψω και να ξανακάνω ολόκληρη την διαδικασία??

alwaysalone
20-01-07, 17:31
Μισό λίγο γιατί στο σημείο αυτό υπάρχει πρόβλημα και η αλήθεια είναι οτι ούτε στην οτενετ ξέρουν καλά καλά να απαντήσουν.Εμένα τελειώνει η δωδεκάμηνη δέσμευση του ondsl kit σε έναν μήνα.Θέλω να συνεχίσω αλλά όχι σε αορίστου για να μην πληρώνω τα διπλάσια ,αλλα να ξανακάνω μια 12μηνη δέσμευση για να πετύχω τις προνομιακές τιμές.Τί πρέπει να κάνω να διακόψω και να ξανακάνω ολόκληρη την διαδικασία??

H απάντηση ήταν για τον JasonΧ που ειχει γραμμή μεσω ΟΤΕ (connx)!

Αν εχεις ήδη οτενετ, εννοειται πως δε κανεις διακοπή!

Απλως,μετα τη λήξη του 12μηνου, εισαι αορίστου μέχρι να βγεί καμια καλη προσφορα και για τους παλιούς συνδρομητές, την οποία εάν θες υπογράφεις λογω προνομιακής τιμής.

Αν δεν ασχολειται καποιος με προσφορες, ή εχει ενα στοχο να διακόψει την οτενετ σύντομα, συνεχίζει αορίστου..

manoulamou
20-01-07, 20:27
Η γραμμη του ΟΤΕ που παιρνεις μεσω της οποιας προσφορας Conn-x
παραμενει μετα τη ληξη του πακετου στο ονομα σου
((ο,τιδηποτε κι αν θελησεις να κανεις}}
εφ οσον συνεχισεις να πληρωνεις το παγιο της γραμμης στον ΟΤΕ.
Αλλιως, εαν δεν την θελεις, πρεπει εγκαιρως να συ-ζητησεις τι θα κανεις, πριν ληξει...;)
Εντελως διαφορετικο θεμα οι προσφορες ΟΤΕνετ τυπου OnDsl KIT!!!

Doxaios
20-01-07, 21:46
Στην περίπτωση του kit τί ισχύει?

haHa
20-01-07, 21:58
Στην περίπτωση του kit τί ισχύει?

Στο κιτ ισχυει οτι μετα τη ληξη του δωδεκαμηνου συνεχιζεις με αοριστου.

Αν θελεις μπορεις να διακοψεις ομως μονο την otenet σαν provider και να βαλεις αλλον provider(π.χ. forthnet)
κρατωντας την ιδια γραμμη χωρις να χρειαζεται να περιμενεις για καινουρια ενεργοποιηση.
Δηλαδη μπορεις να μεινεις με την ιδια γραμμη(αν και ειναι στο ονομα της οτενετ) χωρις να εχεις ιντερνετ απο την οτενετ.
Απο οτι γνωριζω ειναι το μονο πακετο στο οποιο γινεται αυτο.
Βεβαια στο conn-x ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα γιατι εκει πραγματι σου ανηκει η γραμμη και ειναι στο ονομα σου.

Φυσικα αν θελεις μπορεις να κοψεις και τα 2(γραμμη και ιντερνετ)

manoulamou
20-01-07, 22:05
Ουσιαστικα η διαφορα μεταξυ "Otenet ΟΝdslKit" και Conn-x ειναι
σε ποιανου το ονομα θα ειναι μετα τη ληξη του πακετου η γραμμη;)

haHa
20-01-07, 22:14

Καλα σημερα δεν εχεις αφησει ουτε ενα thread που να μην κανεις ποστ(εστω και αν ειναι περιττο)!!

manoulamou
21-01-07, 19:39
Καλα σημερα δεν εχεις αφησει ουτε ενα thread που να μην κανεις ποστ(εστω και αν ειναι περιττο)!!:what:

kiriakosk
23-01-07, 10:19

Conn-x: Έχει και πάγιο -1€ (768Κ) το μήνα :rolleyes: και παίρνεις και ένα δωράκι 50€ μέχρι 31/01 :oneup:

Για επαρχία είναι η καλύτερη προσφορά αυτο τον καιρό...

soiram
27-01-07, 14:31
Στο κιτ ισχυει οτι μετα τη ληξη του δωδεκαμηνου συνεχιζεις με αοριστου.

Αν θελεις μπορεις να διακοψεις ομως μονο την otenet σαν provider και να βαλεις αλλον provider(π.χ. forthnet)
κρατωντας την ιδια γραμμη χωρις να χρειαζεται να περιμενεις για καινουρια ενεργοποιηση.
Δηλαδη μπορεις να μεινεις με την ιδια γραμμη(αν και ειναι στο ονομα της οτενετ) χωρις να εχεις ιντερνετ απο την οτενετ.
Απο οτι γνωριζω ειναι το μονο πακετο στο οποιο γινεται αυτο.

Περίεργο ακούγεται αυτό... Και αν θέλεις πχ σε αυτήν την περίπτωση να αναβαθμίσεις τη γραμμή τι κάνεις; Μπορείς να αναβαθμίσεις μόνο την πρόσβαση στην ΟΤΕΝΕΤ και να πάρεις ISP αντίστοιχης ταχύτητας σε άλλον provider?

haHa
29-01-07, 19:17
Περίεργο ακούγεται αυτό... Και αν θέλεις πχ σε αυτήν την περίπτωση να αναβαθμίσεις τη γραμμή τι κάνεις; Μπορείς να αναβαθμίσεις μόνο την πρόσβαση στην ΟΤΕΝΕΤ και να πάρεις ISP αντίστοιχης ταχύτητας σε άλλον provider?

Ναι, μπορεις. Τη γραμμη σου την κρατας και την κανεις οτι θελεις απλα; δεν ειναι στο ονομα σου. Αλλα κανονικα μπορεις να αλλαζεις ταχυτητα οπω νομιζεις εσυ..

Doxaios
30-01-07, 10:43
ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ!Ευγενέστατο το παιδί αλλά δεν ήξερε τίποτα από αυτά που του ρώτησα.Δύο πράματα ρώτησα.1ον) Έχω 12μηνη σύμβαση που τελειώνει.Όταν τελειώσει πόσα θα πληρώνω και αν μπορώ να κάνω νέα 12μηνη για να πετύχω νέες προνομιακές τιμές.Η απάντηση:όχι ΔΕΝ μπορείται να κάνετε νέα 12μηνη και μετά τους 12 μήνες θα πληρώνω 20ε αορίστου.2ον)Έστω οτι θέλω να μεταπηδίσω στο Δίοδος(φοιτητικό), πρέπει να γίνει διακοπή ή οποιαδήποτε διαδικασία που θα κόψει την γραμμή και θα πρέπει να ξαναπεριμένω πόρτες, συνδέσεις κτλ?Απάντηση:εδώ δεν ήξερε τίποτα να μου πεί.
Τελικά ρε μάγκες τί γίνεται ξέρει κανείς να απαντήσει στα 2 ερωτήματα?Δεν ζητάω τον προυπολογισμό της χώρας!

alwaysalone
31-01-07, 20:06
ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ!Ευγενέστατο το παιδί αλλά δεν ήξερε τίποτα από αυτά που του ρώτησα.Δύο πράματα ρώτησα.1ον) Έχω 12μηνη σύμβαση που τελειώνει.Όταν τελειώσει πόσα θα πληρώνω και αν μπορώ να κάνω νέα 12μηνη για να πετύχω νέες προνομιακές τιμές.Η απάντηση:όχι ΔΕΝ μπορείται να κάνετε νέα 12μηνη και μετά τους 12 μήνες θα πληρώνω 20ε αορίστου.2ον)Έστω οτι θέλω να μεταπηδίσω στο Δίοδος(φοιτητικό), πρέπει να γίνει διακοπή ή οποιαδήποτε διαδικασία που θα κόψει την γραμμή και θα πρέπει να ξαναπεριμένω πόρτες, συνδέσεις κτλ?Απάντηση:εδώ δεν ήξερε τίποτα να μου πεί.
Τελικά ρε μάγκες τί γίνεται ξέρει κανείς να απαντήσει στα 2 ερωτήματα?Δεν ζητάω τον προυπολογισμό της χώρας!

Στην πρώτη ερώτηση , σου έδωσε μισή σωστή απάντηση. Η σωστη ειναι, οτι αμα θες μπορείς να κανεις 12 μηνη, αλλά ειναι άσκοπο, μιας και αυτη την περίοδο δεν υπαρχει καμια προσφορα για 12μηνη δέσμευση και αρα αφου δεν θα επωφεληθεις απο χαμηλότερη τιμη, δεν υπαρχει λόγος.
Το γράφουν και στο site τους, οτι ακομα κι αν υπογράψετε νεα 12μηνη δεσμευση δε θα επωφεληθείτε χαμηλότερης τιμης. (περίπου ετσι).
Αυτος, σου ειπε οτι δεν μπορεις να κανεις 12μηνη δεσμευση καθολου, κάτι που ειναι λάθος. (μα σας παρακαλω, θελω να δεσμευτω... Οχι κυριε, δε μπορειτε, δε σας θέλουμε.... :lol: )

Σχετικά με τη δευτερη ερωτηση, πράγματι, ειναι αδύνατον να ξερει ενας υπαλληλος στην εξ. πελ. της οτενετ, για το τί γινεται σε αυτες περιπτώσεις.

Ειναι δυνατόν, να εχεις τέτοιες αξιώσεις ? Τα παιδια εκει ειναι για να σου πουν πως σε λενε, και οτι όντως εισαι πελάτης τους. Γιατι για να σου πουνε ακομη και τα στοιχειώδη της σύνδεσης σου ,δε ξερουν πχ. πότε λήγει η δέσμευση.. (το εχω τσεκαρισμένο απο πολλους εκπροσωπους).

No-Name
31-01-07, 20:46

χμ χμ ΟΤΕνετ κάλεσες....το παραβλέπω αυτό.
Πάντως εαν θές να πάς Φοιτητικό μπορείς χωρίς διακοπή και εκ νέου ενεργοποίηση:oneup:

Doxaios
31-01-07, 21:16
Noname είσαι σίγουρος??Άλλα λέει στο site του Δίοδος...
Έχω ήδη σύνδεση ADSL. Τι πρέπει να κάνω για να ενταχθώ στο Δίοδος;
Θα πρέπει να διακόψετε την υπάρχουσα σύνδεση και μετά να ακολουθήσετε τη διαδικασία που περιγράφεται στο δικτυακό τόπο του Δίοδος.
Προφανώς μιλάει μόνο για την σύνδεση και όχι για την γραμμή??

No-Name
31-01-07, 21:19
Μπορείς να στείλεις ένα ωραιότατο mail στο noc@otenet.gr αν δεν εμπιστεύεσαι την άποψη μου και θα δείς πόσο απλά γίνεται η μετατροπή.

Doxaios
31-01-07, 21:24
Δεν είπα οτι δεν εμπιστεύομαι ,το έχεις κάνει και εσύ αυτό?Αυτό θα μπορούσες να πείς.

No-Name
31-01-07, 21:39
Δεν είπα οτι δεν εμπιστεύομαι ,το έχεις κάνει και εσύ αυτό?Αυτό θα μπορούσες να πείς.

Έχεις pm ;)

konsniper
03-02-07, 02:53
Παιδιά και εγω μια απτα ίδια.Ληγει σε λιγες μερες το κιτ και πληρωνα 10.25 ευρο και τωρα δε μαρεσουν τα 20.5 για 768.ψαχνομαι και εγω.Μιλησα με οτενετ,μπορει να βαλουν λεει καμια προσφορα για τους ηδη πελατες τους,οπως πριν κανα 6μηνο που εβαλαν 20.5 το 1μβ .Αλλα πιο πολυ προσανατολιζομαι στο να το κοψω και να βαλω καμια αλλη προσφορα.καλυτερα να χασω λιγες μερες ιντερνετ παρα να πληρωνω κανα 5ευρο το μηνα παραπανω.Δε μου καθεται καλα ψυχολογικα.Αυτο το 10.25 ηταν ΘΕΙΚΟ.Μας κακομαθε....γιατι κυριε πρεσβη το κοβετε???Μακαρι να μπορουσα να το ανανεωσω και με 2 χρονια συμβαση.Σιγα μην μπει συντομα 10 ευρο η 768.Αντε,οποιος βρει καμια καλη προσφορατην λεει.μακαρι η οτενετ να βαλει κατι.Δεν εχω αλλο λογο πλην τιμης να την κοψω.:oneup:

manoulamou
03-02-07, 11:44
Τωρα που αναφερθηκε το OndslKit εχω μια απορια: Μπορει καποιος να βαλει Conn-x
χωρις να περασει το γολγοθα της διακοπης/επαν-ενεργοποιησης εαν πριν ειχε το πακετο της οτενετ
ή το αντιστροφο να περασει κατ ευθειαν απο Conn-x σε OndslKit?

thouthou
05-02-07, 18:24
Γειά σας παιδιά!
Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ.....
Έχει περάσει το 6μηνο του connx μου, και κάτι πήρε το αυτί μου για 12μηνο Ondsl kit (768) με 10 ευρώ το μήνα.....
Αν γυρίσω το connx σε Ondsl kit, θα γίνει κανονικά διακοπή κλπ κλπ;;;

alwaysalone
05-02-07, 23:19
Manoulamou, εγώ 100% δε ξερω να σου πώ με σιγουριά..

thouthou, αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια που χανεις(ουμε)..:p Το 10,25 δεν ισχυει δυστυχως εδώ και μηνες για νεους συνδρομητες. (Στους παλιους εχει ηδη τελειώσει ή κοντεύει).

Ηταν μια προσφορα που ειχε γίνει περυσι τον Γενάρη. Ισως να κανουν παρόμοια, ελπιζω σύντομα..:mad:

thouthou
06-02-07, 07:50
alwaysalone, μιλάω για καινούργια προσφορά.... Κάποιος φίλος μου σφύριξε ότι τυπώνονται διαφημιστικά για ondsl kit με 10 ευρώ τον μήνα, για κάποια -και καλά- επέτειο της otenet ή κάτι τέτοιο... Περιμένω να μου φέρει το διαφημιστικό......
Πάντως στον ΟΤΕ δεν ξέρουν τίποτε...
Και την Otenet που πήρα τηλέφωνο για να γυρίσω το connx μου, μου είπε κάποιος βαριεστημένα "διακόψτε την γραμμή σας από τον ΟΤΕ, και το πόσο γρήγορα θα γίνει εξαρτάται από τον ΟΤΕ και τον φόρτο που έχει, εμείς δεν έχουμε σχέση"....... Λες και του ζήτησα βοήθεια για την μετακόμιση.....:(

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.