PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

johny1989
04-11-10, 23:44
Γιαννη εσυ εκανες prk?
βλεπω τα φωτα στο βουνο σαν αστερακια μικρα....
υποχωρει αυτο?
η ειναι το γνωστο stutburst?

γιατι ειμαι τοσο αγχομενος και τρομαγμενος?

επισης οταν σβηνω ολα τα φωτα στο δωματιο βλεπω ακτινες γυρω απο το led της οθονης!

:/

Insomniac
04-11-10, 23:49
Εγω lasik ειχα κανει αλλα μην αγχωνεσαι.Ειναι παρα πολυ νωρις ακομα.εγω την πρωτη μερα δεν μπορουσα να κατσω στο πc οπως εσυ τωρα.

Mercyful_Fate_666
04-11-10, 23:57
Ένα ελαφρύ φωτοστεφανάκι γύρω από φώτα το βλέπω και γω τώρα που το λέμε... :scared:

BOBBY
05-11-10, 07:39
Θα ήταν καλύτερα να αποφεύγετε να κάθεστε στις οθόνες για πολύ ώρα,μόνο για κάτι απαραίτητο,να μην κουράζετε τα μάτια.Πως ήταν σαν εμπειρία;

johny1989
05-11-10, 12:48
παιδα εχς τρομερη καταροη δακρυα τσουξιμο συναχι!
ειναι νορμαλ λεει ο doc
πηγα πριν λιγο

χτες παρατηρησα κατι κουφο
χτες κατα τις 3 το βραδυ δοκιμαζα να βλεπω straburst και το λαμπακι λεντ στο σκοταδι το εβλεπα οπως ειναι πεντακαθαρο χωρισ αστερακι ,,,,
κουφο το ιδιο και τα φωτα στο βουνο
το πρωοι το λαμπακι το εβλεπα παλι αστερακι
δε το θεωρω προβλημα μιας και αυτο συμβαινει στο απολυτο σκοταδι
και στο απολυτο σκοταδι δε κνμ τπτ

ο γιατρος ειπε παω πολυ καλα
υπομονη 2-3 μερες να κλεισει το επηθιλιο και σταδιακα θα υποχορουν οι ενοχλησει2

εγω νοιωθω καπωως ομως
δε ξερω
ψαχνω τα γυαλια να βαλω
απο συνηθεια
ειμαι τρομαγμενος ακομα
!!!!
ευχομαι τα καλητερα σε ολους και εδω θα ειμαι να ενημερωνω

καλη σας μερα! :)))))))))))))))

Insomniac
05-11-10, 12:53
παιδα εχς τρομερη καταροη δακρυα τσουξιμο συναχι!
ειναι νορμαλ λεει ο doc
πηγα πριν λιγο

χτες παρατηρησα κατι κουφο
χτες κατα τις 3 το βραδυ δοκιμαζα να βλεπω straburst και το λαμπακι λεντ στο σκοταδι το εβλεπα οπως ειναι πεντακαθαρο χωρισ αστερακι ,,,,
κουφο το ιδιο και τα φωτα στο βουνο
το πρωοι το λαμπακι το εβλεπα παλι αστερακι
δε το θεωρω προβλημα μιας και αυτο συμβαινει στο απολυτο σκοταδι
και στο απολυτο σκοταδι δε κνμ τπτ

ο γιατρος ειπε παω πολυ καλα
υπομονη 2-3 μερες να κλεισει το επηθιλιο και σταδιακα θα υποχορουν οι ενοχλησει2

εγω νοιωθω καπωως ομως
δε ξερω
ψαχνω τα γυαλια να βαλω
απο συνηθεια
ειμαι τρομαγμενος ακομα
!!!!
ευχομαι τα καλητερα σε ολους και εδω θα ειμαι να ενημερωνω

καλη σας μερα! :)))))))))))))))


Μην βιαζεσαι και ολα θα πανε καλα ...εκτος απο το να ψαχνεις τα γυαλια....Επι μηνες τα εψαχνα κι εγω ειδικα οταν ξυπναγα στο κομοδινο διπλα μου.

Mercyful_Fate_666
05-11-10, 15:17
Εγώ πάλι πάω πολύ ομαλότερα. Ήδη σήμερα από το πρωί μέχρι πριν λίγο ήμουν έξω για υποχρεώσεις, κανένα πρόβλημα. Και στον σημερινό έλεγχο μου είπαν ότι είμαι οκ.

Insomniac
05-11-10, 15:49
Παιδια για πειτε....Δεν ειναι πολυ πιο ομορφα χωρις γυαλια ορασεως αλλα με ηλιου ?????

Mercyful_Fate_666
05-11-10, 16:49
Παιδια για πειτε....Δεν ειναι πολυ πιο ομορφα χωρις γυαλια ορασεως αλλα με ηλιου ?????

Εντάξει, για μένα δεν είναι πρωτόγνωρο, γιατί έτσι κι αλλιώς με φακούς επαφής κυκλοφορούσα. Απλώς τώρα δεν έχω την ταλαιπωρία του βάζε/βγάζε των φακών, ενώ σε λίγο καιρό λογικά δεν θα έχω και την ξηροφθαλμία της επέμβασης (την οποία είχα επίσης με φακούς επαφής). :)

Insomniac
05-11-10, 17:26
Εντάξει, για μένα δεν είναι πρωτόγνωρο, γιατί έτσι κι αλλιώς με φακούς επαφής κυκλοφορούσα. Απλώς τώρα δεν έχω την ταλαιπωρία του βάζε/βγάζε των φακών, ενώ σε λίγο καιρό λογικά δεν θα έχω και την ξηροφθαλμία της επέμβασης (την οποία είχα επίσης με φακούς επαφής). :)

Επι πλεον δεν θα εχεις κανενα φοβο να σου φυγει φακος κλπ κλπ.

kage
05-11-10, 19:39
δεν υπηρχε λογος να βγειτε εξω..κριμα δεν ειναι να παρετε καμμια μολυνση?
ιδιαιτερα αν εκανες prk.

Mercyful_Fate_666
05-11-10, 20:24
δεν υπηρχε λογος να βγειτε εξω..κριμα δεν ειναι να παρετε καμμια μολυνση?
ιδιαιτερα αν εκανες prk.

Με Lasik (δεν ξέρω για prk) εφόσον δεν πειράζεις τα μάτια με χέρι, δεν πας αμέσως μετά στα μπουζούκια μέσα στα ντουμάνια, και γενικά έχεις... συνετή συμπεριφορά (και φυσικά χρησιμοποιείς τα κολλύρια που σου δίνουν) δεν υπάρχει κανένα θέμα.
Γενικά έχω την εντύπωση πως η Lasik είναι πιο... στεγνή/καθαρή μέθοδος από την prk, όσο αφορά την ταλαιπωρία του ματιού.

kage
06-11-10, 08:14
υπαρχει και η σκονη και ενα σωρο σωματιδια στον αερα..

Insomniac
06-11-10, 10:19
Eμενα με lasik ο γιατρος μου ειχε πει για 15 μερες να μην ερθει σε επαφη με το ματι νερο υδρευσης.Με ...ελουζε η γυναικα μου στον νιπτηρα οπως στο κομωτηριο.

johny1989
06-11-10, 11:27
καλημερα παιδια μετραω 36 ωρες μετα απο prk με το mel 80 exicmer!

λοιπον εχω κανει και αλλα χειρουργεια και μπορω να πω οτι οι πρωτες 30 ωρες ηταν μη υποφερτες κοντεψα να σκασω απο απο τη δυσανεξεια
νοιωθω τους φακους επαφης μερικες στιγμες
ακολουθω το προγραμμα με τα κολλυρια και τα τζελ

η οραση μου παρουσιαζει διακυμανσεις
αλλοτε καλη αλλοτε μετρια
πολυ καλη θα ειναι σε 20 μερες συνολο τουλαχιστον το ελπιζω


ευτυχως σημερα μειωθηκε η καταροη απο τη μυτη και νοιωθω καπως πιο ανετα τα ματια μου

επισης αισθανομαι εντονη ενοχληση στο φως

τελευταια να πω οτι η εικονα starburst στα φωτα στο βουνο το βραδυ η στο λεντ στο δωματιο αλλαζει και μεταβαλεται καθως θεραπευεται το επιθηλιο και αναπληρωνεται ο ιστος

θεωρω οτι δε θα το εχω σε λιγες μερες

αυτα προς το παρον κανω υπομονη μιας και δε μπορω να κανω και πολλα μεχρι δευτερα πρωι που θα με δει ο doc!

Mercyful_Fate_666
06-11-10, 11:32
Και μένα τρίτη μέρα πλέον, και το μόνο που θυμίζει την επέμβαση είναι το δεξί μάτι που με κόβει αραιά και που, και φυσικά τα κολλύρια/δάκρυα που πρέπει να βάζω τακτικά. :oneup:

kage
06-11-10, 20:10
starburst κτλ μπορει να κανουν και μηνες να φυγουν

johny1989
06-11-10, 20:30
τελικα τωρα που βλεπω εξω βλεπω starburst

τι να κανω?

υπαρχει κανεις εδω που εβλεπε και του περασε μονο του με το καιρο?

πειτε παιδια γιατι εχω καταγχωθει νοιωθω σε αδιεξοδο

πριν κανω επεμβαση συνενοηθηκα με το γιατρο σα συμφωνια οτι δε θα βλεπω αστερακια στα φωτα!
ειπε κανενα προβλημα!

:///////////////////////

Insomniac
06-11-10, 20:37
τελικα τωρα που βλεπω εξω βλεπω starburst

τι να κανω?

υπαρχει κανεις εδω που εβλεπε και του περασε μονο του με το καιρο?

πειτε παιδια γιατι εχω καταγχωθει νοιωθω σε αδιεξοδο

πριν κανω επεμβαση συνενοηθηκα με το γιατρο σα συμφωνια οτι δε θα βλεπω αστερακια στα φωτα!
ειπε κανενα προβλημα!

:///////////////////////

Καθε ανθρωπος εχει ιδιαιτεροτητες.Εγω ας πουμε δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση και μετα το πρωτο 24ωρο εβλεπα 90% απο οτι τωρα.

Δεν ξερω αν εχει σημασια (που μαλλον εχει απο οτι λεγεται και εδω) οτι εκανα lasik και οχι prk.

Αν εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου (κατι τελειως απαραιτητο) μην ανησυχεις.

Mercyful_Fate_666
06-11-10, 22:41
τελικα τωρα που βλεπω εξω βλεπω starburst

τι να κανω?

υπαρχει κανεις εδω που εβλεπε και του περασε μονο του με το καιρο?

πειτε παιδια γιατι εχω καταγχωθει νοιωθω σε αδιεξοδο

πριν κανω επεμβαση συνενοηθηκα με το γιατρο σα συμφωνια οτι δε θα βλεπω αστερακια στα φωτα!
ειπε κανενα προβλημα!

:///////////////////////
Δείξε και συ λίγη υπομονή, δεν έχεις συμπληρώσει τρία 24-ωρα καλά καλά.
Μερικά θεματάκια θέλουν τον καιρό τους να ξεπεραστούν.
Και μην περιμένεις από εμάς να σου δώσουμε σίγουρες απαντήσεις, έχεις τον γιατρό σου γι' αυτά τα θέματα. :)

ardi21
08-11-10, 02:10
τελικα τωρα που βλεπω εξω βλεπω starburst

τι να κανω?

υπαρχει κανεις εδω που εβλεπε και του περασε μονο του με το καιρο?

πειτε παιδια γιατι εχω καταγχωθει νοιωθω σε αδιεξοδο

πριν κανω επεμβαση συνενοηθηκα με το γιατρο σα συμφωνια οτι δε θα βλεπω αστερακια στα φωτα!
ειπε κανενα προβλημα!

:///////////////////////

Φιλε μου γιατρος δεν ειμαι αλλα το θεμα το ψιλοπαρακολουθω (βεβαια δεν ξερω γιατι αφου εχω πολυ λιγη μυωπια για να κανω επεμβαση:p) και εχω καταλαβει οτι με την prk ο χρονος που θες για την πληρη αποκατασταση ειναι σχετικα μεγαλος. Μπορει να φτασει και τον μηνα+ σε αντιθεση με την lasik που στις 3-4 μερες εισαι κομπλε συνηθως

Οποτε δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις. Θα στο πει και ο γιατρος σου σε λιγες ωρες βεβαια:)

johny1989
08-11-10, 19:32
γεια σας παιδια
σημερα δευτερη επισκεψη στο γιατρο
δειχνει πολυ χαρουμενος

μου ειπε τα εξης
στη φαση που ειμαστε ενδιαφερομαστε κλινικα για αποτελεσμα
δλδ να μην εχει μολυνθει το τραυμα να εχει κλεισει το επιθηλιο κτλπ
το επιθηλιο εκλεισε αλλα τεταρτη πρωοι θα βγαλω τους φακους επαφης

συνεχιζω την ιδια αγωγη προς το παρον

οταν του ειπα γτ βλεπω ααστερακια τα φωτα και μεγαλες ακτινες γυρω απο τα φωτα στο σκοταδι ειπε οτι αυτο γυνεται επειδη ειναι ασταθης η επιφανεια στο ματι επειδη θεραπευεται ακομα
σε 2-3 ευδομαδες θα εχουμε ποσοτικη εξεταση δλδ ποσο καλα βλεπω και μετα απο εκει θα εχουμε ποιοτικη εξεταση δλδ αν βλεπω γραμμες κυκλους κτλπ

ηρεμησα καπως

ελπιζω να μην επεσα στη αγιδα για την οποια ανυσηχουσα και διευκρινησα στο γιατρο ακομα και μεσα στο χειρουργειο

μια ερωτηση προς τους prk εδω..

οταν βγαλατε τους φακους ειδατε κιαλλη βελτιωση?
οσον αναφορα τα φωτα το βραδυ ειδατε διαφορα?

Insomniac
08-11-10, 19:38
γεια σας παιδια
σημερα δευτερη επισκεψη στο γιατρο
δειχνει πολυ χαρουμενος

μου ειπε τα εξης
στη φαση που ειμαστε ενδιαφερομαστε κλινικα για αποτελεσμα
δλδ να μην εχει μολυνθει το τραυμα να εχει κλεισει το επιθηλιο κτλπ
το επιθηλιο εκλεισε αλλα τεταρτη πρωοι θα βγαλω τους φακους επαφης

συνεχιζω την ιδια αγωγη προς το παρον

οταν του ειπα γτ βλεπω ααστερακια τα φωτα και μεγαλες ακτινες γυρω απο τα φωτα στο σκοταδι ειπε οτι αυτο γυνεται επειδη ειναι ασταθης η επιφανεια στο ματι επειδη θεραπευεται ακομα
σε 2-3 ευδομαδες θα εχουμε ποσοτικη εξεταση δλδ ποσο καλα βλεπω και μετα απο εκει θα εχουμε ποιοτικη εξεταση δλδ αν βλεπω γραμμες κυκλους κτλπ

ηρεμησα καπως

ελπιζω να μην επεσα στη αγιδα για την οποια ανυσηχουσα και διευκρινησα στο γιατρο ακομα και μεσα στο χειρουργειο

μια ερωτηση προς τους prk εδω..

οταν βγαλατε τους φακους ειδατε κιαλλη βελτιωση?
οσον αναφορα τα φωτα το βραδυ ειδατε διαφορα?

Ολα θα πανε καλα...εγω με lasik εβγαλα τους φακους σε 24 ωρες και ειδα μεγαλη διαφορα αμμεσα.

johny1989
08-11-10, 20:08
Γιαννη σε ευχαριστω παρα πολυ για τις αισιοδοξες απαντησεις σου
:) να εισαι παντα καλα!!!

Insomniac
08-11-10, 20:14
Γιαννη σε ευχαριστω παρα πολυ για τις αισιοδοξες απαντησεις σου
:) να εισαι παντα καλα!!!


Κι εσυ καλη αποκατασταση Γιαννη...Νομιζω prk δε εκανες ? Απο οτι λενε ολοι η prk ... θελει τον χρονο της.δεν θα το μετανοιωσεις.

johny1989
08-11-10, 21:03
μακαρι φιλε μακαρι!
το ιδιο λεει και ο γιατρος απλα εχω καποιες ανησυχιες οσον αφορα το αν τα haloes και τα starbursts φευγουν κατα τη διαρκεια επουλωσης η αν εμφανιστουν απο την αρχη μενουν!
εδω μπορειτε να δειτε τη πορεια μου με μια συντομη ιστορια στα αγγλικα

http://www.lasermyeye.org/forums/showthread.php?t=2925

Mercyful_Fate_666
08-11-10, 21:46
Γιαννή σου βάλανε φακούς με την Lasik? :hmm:

Insomniac
08-11-10, 21:56
Γιαννή σου βάλανε φακούς με την Lasik? :hmm:


Μονο μεχρι το επομενο πρωινο αλλα μου ειπαν οτι και να βγουν στον υπνο κλπ κανενα προβλημα.

Mercyful_Fate_666
08-11-10, 22:04
Μονο μεχρι το επομενο πρωινο αλλα μου ειπαν οτι και να βγουν στον υπνο κλπ κανενα προβλημα.

Γιατί όμως? Αφού κανονικά δεν προβλέπεται...
Και πως τους έβγαλες έχοντας ένα επιθύλιο υπό επούλωση? :o

Insomniac
08-11-10, 22:09
Γιατί όμως? Αφού κανονικά δεν προβλέπεται...
Και πως τους έβγαλες έχοντας ένα επιθύλιο υπό επούλωση? :o


Τι να σου πω...Ο ιδιος γιατρος στην γυναικα μου μετα απο μενα με ιδια επεμβαση δεν της εβαλε φακο επαφης.Ουτε στην κορη μου πριν 5 χρονια αλλα με αλλης γενιας laser. Μου ειχαν πει οτι ειναι ειδικοι φακοι.

ill_f
15-11-10, 21:09
Φίλε johny1989, χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, απλά σου αναφέρω οτι υπάρχει και η περίπτωση να παραμείνει το πρόβλημα, όπως στην περίπτωση μου. Παρόλα αυτά σε πολλούς γνωρίζω οτι διορθώνεται, έστω και σταδιακά, με τον καιρό, μπορεί να πάρει και μήνες, οπότε μην τρελένεσαι από τώρα. Αν μπορούσες σε Pm να μου στείλεις το email της κυρίας Petris από το forum, ή να μου πεις πως μπορώ να γραφτώ, γιατί δε βλέπω να γίνεται registration, θα κάνω List και εγω την περιπτωση μου εκει.

johny1989
19-11-10, 00:52
kalhspera se olous

file ill_f sou esteila pm me oles tis leptomereies!

grande
23-11-10, 11:01
Εχω δει βιντεο απο τετοια επεμβαση... ανατριχιαστικη, το ματι γεμιζει κοκκινα αγγεια. Ως εκ τουτου δεν θα την εκανα ποτε.

Insomniac
23-11-10, 11:32
Εχω δει βιντεο απο τετοια επεμβαση... ανατριχιαστικη, το ματι γεμιζει κοκκινα αγγεια. Ως εκ τουτου δεν θα την εκανα ποτε.


Αν διαβασεις για τυχον παρενεργειες της ασπιρινης δεν θα ξαναπαρεις ποτε.

grande
23-11-10, 12:08
ποια ασπιρινη φιλε, θα μπω στη διαδικασια να μου γινει το ματι ετσι? να λειπει... :)
(ασπιρινες και λοιπα χαπια τα αποφευγω)

Insomniac
23-11-10, 12:11
ποια ασπιρινη φιλε, θα μπω στη διαδικασια να μου γινει το ματι ετσι? να λειπει... :)
(ασπιρινες και λοιπα χαπια τα αποφευγω)


Επιλογη σου και δικαιωμα σου φυσικα.
Για την ασπιρινη ηταν ενδεικτικο αυτο που εγραψα οτι πολλα μπορουν να μας συμβουν απο ταχα αθωα φαρμακα και ιατρικες πραξεις.

Mercyful_Fate_666
23-11-10, 13:19
ποια ασπιρινη φιλε, θα μπω στη διαδικασια να μου γινει το ματι ετσι? να λειπει... :)
(ασπιρινες και λοιπα χαπια τα αποφευγω)
Πως έγινε δηλαδή ρε φίλε?
Επέμβαση είναι, δεν είπε κανείς ότι είναι βόλτα στο πάρκο. Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να αποδείξεις!!!

grande
24-11-10, 10:00
Πως έγινε δηλαδή ρε φίλε?
Επέμβαση είναι, δεν είπε κανείς ότι είναι βόλτα στο πάρκο. Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να αποδείξεις!!!

Τιποτα, λεω απλως οτι εγω δεν θα εμπαινα σε αυτη τη διαδικασια γιατι απ το βιντεο φαινεται ανατριχιαστικη.
Εισαι οφθαλμιατρος/γιατρος ή συγγενης?

Insomniac
24-11-10, 10:07
Ο καθενας κρινει , παιρνει ή οχι τα ρισκα του και αποφασιζει αν προχωρησει...

CptBill
24-11-10, 11:33
Εχω δει βιντεο απο τετοια επεμβαση... ανατριχιαστικη, το ματι γεμιζει κοκκινα αγγεια. Ως εκ τουτου δεν θα την εκανα ποτε.

υπαρχουν μακραν χειροτερες επεμβασεις τις οποιες αμα δεις θα εχεις εφιαλτες για μερες :p

Mercyful_Fate_666
24-11-10, 12:32
Τιποτα, λεω απλως οτι εγω δεν θα εμπαινα σε αυτη τη διαδικασια γιατι απ το βιντεο φαινεται ανατριχιαστικη.
Εισαι οφθαλμιατρος/γιατρος ή συγγενης?
Δεν είμαι ούτε οφθαλμίατρος, ούτε συγγενής. Κάποιος που έκανε πριν 1 μήνα την επέμβαση είμαι, ταλαιπωρήθηκα για 10 λεπτά συνολικά και έκτοτε έχω όραση με μηδενική μυωπία.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανατριχιάζεις βλέποντας βίντεος της επέμβασης. Το ότι μπορεί να δημιουργείται κάποιο αιμάτωμα στο μάτι είναι πολύ λογικό γιατί κατά τη διάρκεια της επέμβασης ασκείται αρκετά μεγάλη πίεση (κυρίως απο τον κερατόμο). Το αιμάτωμα μετά από λίγο καιρό φεύγει. Γενικά η ολη διαδικασία είναι ακίνδυνη και πολυδοκιμασμένη.

Και αυτά στα λέει κάποιος που είχε 2.5 μυωπία σε κάθε μάτι, με την οποία... θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς το laser. Φαντάσου πόσο βελτιώνεται η ποιότητα ζωής κάποιου που έχει 4 βαθμούς και πάνω, που ουσιαστικά θέλει γυαλιά από τη στιγμή που θα σηκωθεί από το κρεβάτι.

Insomniac
24-11-10, 12:38
Φαντάσου πόσο βελτιώνεται η ποιότητα ζωής κάποιου που έχει 4 βαθμούς και πάνω, που ουσιαστικά θέλει γυαλιά από τη στιγμή που θα σηκωθεί από το κρεβάτι.

Αυτο εκανα μηνες να το ξεπερασω !!!!:):):) Για το μονο που ετανοιωσα ηταν γιατι τοσα χρονια δεν την ειχ κανει και ειχα φτασει στα 50.

grande
24-11-10, 13:22
υπαρχουν μακραν χειροτερες επεμβασεις τις οποιες αμα δεις θα εχεις εφιαλτες για μερες :p

ναι αλλα το ματι ειναι το πολυτιμοτερο οργανο του ανθρωπου.


Δεν είμαι ούτε οφθαλμίατρος, ούτε συγγενής. Κάποιος που έκανε πριν 1 μήνα την επέμβαση είμαι, ταλαιπωρήθηκα για 10 λεπτά συνολικά και έκτοτε έχω όραση με μηδενική μυωπία.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανατριχιάζεις βλέποντας βίντεος της επέμβασης. Το ότι μπορεί να δημιουργείται κάποιο αιμάτωμα στο μάτι είναι πολύ λογικό γιατί κατά τη διάρκεια της επέμβασης ασκείται αρκετά μεγάλη πίεση (κυρίως απο τον κερατόμο). Το αιμάτωμα μετά από λίγο καιρό φεύγει. Γενικά η ολη διαδικασία είναι ακίνδυνη και πολυδοκιμασμένη.

Και αυτά στα λέει κάποιος που είχε 2.5 μυωπία σε κάθε μάτι, με την οποία... θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς το laser. Φαντάσου πόσο βελτιώνεται η ποιότητα ζωής κάποιου που έχει 4 βαθμούς και πάνω, που ουσιαστικά θέλει γυαλιά από τη στιγμή που θα σηκωθεί από το κρεβάτι.

Δεν μιλαμε για ενα απλο αιματωμα, το εχεις δει το βιντεο της επεμβασης?

Εγω βαζω τα γυαλια οταν ειμαι στην οθονη(tv-pc) και δεν νιωθω καθολου οτι εχω κακη ποιοτητα ζωης...:lol:

Mercyful_Fate_666
24-11-10, 14:55
Ωραία, ταλαιπωρείται λιγάκι το μάτι, εντάξει, αλλά γιατί αυτό θα έπρεπε να είναι ανασταλτικός παράγοντας. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος, έχεις ελάχιστες έως καθόλου ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια της επέμβασης, και φυσικά δεν γίνεται η παραμικρη ζημιά στο μάτι.
Άρα το όλο θέμα είναι ψυχολογικό.

Δεν αμφιβάλλω για το γεγονός ότι κάποιος θεωρεί μια χαρά λύση και τα γυαλιά. Άλλο να πεις "μια χαρά είμαι με τα γυαλιά/φακούς επαφής, δεν κάνω laser" και άλλο να πεις "έχεις δει τα βίντεο στο youtube? απαπαπα δεν κάνω εγώ laser". Το πρώτο είναι απολύτως κατανοητό, το δεύτερο όχι...

grande
24-11-10, 15:01
Ουτε οι φακοι επαφης θεωρω οτι εξυπηρετουν. Βαζε-βγαζε καθε μερα...
Αν βεβαια εχεις μεγαλη μυωπια τοτε ναι. Το βιντεο δειχνει πως ακομα κι αν δεν μεινει βλαβη απο την επεμβαση, μπορει πολυ ευκολα με μια "στραβοτιμονια" της βελονας να χασεις το ματι σου.

Mercyful_Fate_666
24-11-10, 15:08
μπορει πολυ ευκολα με μια "στραβοτιμονια" της βελονας να χασεις το ματι σου.
Υπερβολές.

ill_f
24-11-10, 19:08
Εγώ πάλι αν είχα διαβάσει αυτά που έχω διαβάσει τώρα δε θα την έκανα. Τελοσπάντων, ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του, απλά καλά θα κάνει να ενημερώνεται πριν πάρει τις αποφάσεις του και να μην ακούει γνώμες από φορουμ. Τα καλά της επέμβασης μας τα λένε ολες οι σελίδες των χειρούργων. Τα κακά όμως γιατί δε τα λέει κανείς. Για ρίχτε μια ματιά εδώ http://epiplokes-lasik.blogspot.com/ ή εδώ http://lasikcomplications.com/

rose1975
24-11-10, 19:24
Δεν είμαι ούτε οφθαλμίατρος, ούτε συγγενής. Κάποιος που έκανε πριν 1 μήνα την επέμβαση είμαι, ταλαιπωρήθηκα για 10 λεπτά συνολικά και έκτοτε έχω όραση με μηδενική μυωπία.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανατριχιάζεις βλέποντας βίντεος της επέμβασης. Το ότι μπορεί να δημιουργείται κάποιο αιμάτωμα στο μάτι είναι πολύ λογικό γιατί κατά τη διάρκεια της επέμβασης ασκείται αρκετά μεγάλη πίεση (κυρίως απο τον κερατόμο). Το αιμάτωμα μετά από λίγο καιρό φεύγει. Γενικά η ολη διαδικασία είναι ακίνδυνη και πολυδοκιμασμένη.

Και αυτά στα λέει κάποιος που είχε 2.5 μυωπία σε κάθε μάτι, με την οποία... θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς το laser. Φαντάσου πόσο βελτιώνεται η ποιότητα ζωής κάποιου που έχει 4 βαθμούς και πάνω, που ουσιαστικά θέλει γυαλιά από τη στιγμή που θα σηκωθεί από το κρεβάτι.

Σιγά βρε παιδάκι μου. Έχω τεσσεράμιση δεν είμαι και τυφλή! Η κίνηση του να φορέσω τα γυαλιά είναι μηχανική και μου παίρνει δύο δευτερόλεπτα. So what? Κανονικά η επέμβαση θα έπρεπε να γίνεται μόνο για τις μεγάλες μυωπίες από οκτώ ή εννιά και πάνω. Γιατί εκεί όντως αλλάζει η ποιότητα ζωής. Είχα ρωτήσει πάντως και μου είπε η οφθαλμίατρος που έχει και κλινική laser αλλά είναι οικογενειακή φίλη να μην την κάνω γιατί δεν ξέρουν ακόμα τα μακροχρόνια αποτελέσματα. Θα έπρεπε να γίνουν έρευνες για 20 ή 30 χρόνια πριν γίνει ρουτίνα η συγκεκριμένη επέμβαση. Όπως και να 'χει το μάτι γίνεται πιο ευαίσθητο σε κάθε είδους μολύνσεις, επειδή ο κερατοειδής (ή ο αμφιβληστροειδής δεν θυμάμαι) πειράζεται, και επί της ουσίας λεπταίνει με το laser... Ελπίζω όλα να σου πάνε καλά, καλορίζικα τα ματάκια! :p

Mercyful_Fate_666
24-11-10, 22:26
Εγώ πάλι αν είχα διαβάσει αυτά που έχω διαβάσει τώρα δε θα την έκανα. Τελοσπάντων, ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του, απλά καλά θα κάνει να ενημερώνεται πριν πάρει τις αποφάσεις του και να μην ακούει γνώμες από φορουμ. Τα καλά της επέμβασης μας τα λένε ολες οι σελίδες των χειρούργων. Τα κακά όμως γιατί δε τα λέει κανείς. Για ρίχτε μια ματιά εδώ http://epiplokes-lasik.blogspot.com/ ή εδώ http://lasikcomplications.com/

Χμ... αυτά που διάβασες είναι από τα παραπάνω sites? Τα κακά αυτά σε ποιον εμφανίστηκαν να τον δούμε και μεις? :rolleyes:
Γιατί π.χ. από τις ένα εκατομμύριο και κάτι επεμβάσεις στις ΗΠΑ μόνο μια 150-αρια παράπωνα έχουν κατατεθεί στην FDA... Αλλά όχι, άστο αυτό, καλύτερα να ενημερωθούμε από ένα blog με τίτλο "επιπλοκές-λασικ".


Σιγά βρε παιδάκι μου. Έχω τεσσεράμιση δεν είμαι και τυφλή! Η κίνηση του να φορέσω τα γυαλιά είναι μηχανική και μου παίρνει δύο δευτερόλεπτα. So what? Κανονικά η επέμβαση θα έπρεπε να γίνεται μόνο για τις μεγάλες μυωπίες από οκτώ ή εννιά και πάνω. Γιατί εκεί όντως αλλάζει η ποιότητα ζωής. Είχα ρωτήσει πάντως και μου είπε η οφθαλμίατρος που έχει και κλινική laser αλλά είναι οικογενειακή φίλη να μην την κάνω γιατί δεν ξέρουν ακόμα τα μακροχρόνια αποτελέσματα. Θα έπρεπε να γίνουν έρευνες για 20 ή 30 χρόνια πριν γίνει ρουτίνα η συγκεκριμένη επέμβαση. Όπως και να 'χει το μάτι γίνεται πιο ευαίσθητο σε κάθε είδους μολύνσεις, επειδή ο κερατοειδής (ή ο αμφιβληστροειδής δεν θυμάμαι) πειράζεται, και επί της ουσίας λεπταίνει με το laser... Ελπίζω όλα να σου πάνε καλά, καλορίζικα τα ματάκια! :p

Εντάξει, ίσως ήμουν υπερβολικός, αλλά θα πρέπει να δεχθούμε πως πολύς σε αρκετό κόσμο δεν αρέσουν τα γυαλιά μυωπίας. Προσωπικά γυαλιά δεν φόρεσα ποτέ, δεν τα ήθελα για διάφορους λόγους. Από την πρώτη στιγμή φακούς επαφής (τους δοκίμασα όλους, τους διαρκείας, τους απλούς μηνιαίους, τους υδρογέλης) και μετά από 10 χρόνια χρήσης θεωρούσα πλέον ότι... δεν πάει άλλο. Το μάτι συνεχώς κόκκινο, βάζε/βγάζε κάθε μέρα, ξηροφθαλμία (είναι και η δουλιά μου μπροστά σε pc), καμιά φορά κουνιόντουσαν και με κόβανε, τα μάτια κουραζόντουσαν σε βαθμό που για ένα διάστημα είχα και πονοκεφάλους κλπ. Το σκεφτόμουν για κανα χρόνο, και τελικά πήγα και έκανα το laser για να απαλλαχθώ από το θέμα αυτό.
Για τις μολύνσεις που λες, από τη στιγμή που δεν υπάρχει καμιά πληγή στο μάτι, πως θα μολυνθεί? Και έπειτα, είναι πιο πιθανό να μολυνθεί από την καθημερινή τοποθέτηση των φακών παρά από τις πρώτες μετεγχειριτικές μέρες του lasik. Ο αμφιβληστροειδής όντως λεπτένεται ελαφρώς, καθώς το laser "σμηλεύει" την επιφάνεια σε ένα σημείο με τέτοιο τρόπο ώστε να "διορθώσει" την μυωπία. Ωστόσο αυτό δεν θα έπρεπε να απασχολεί κανέναν ασθενή καθώς την επέμβαση θα την κάνεις μια φορά (άντε και άλλη μια για καμιά πρεβυωπία όταν βγει αντίστοιχη μέθοδος στο μέλλον), δεν θα την κάνεις συνέχεια. Η απώλεια πάχους στον κερατοειδή είναι όχι παραπάνω από ένα 10%.

Γενικά βλέπω μια δικαιολογημένη καχυποψία από ανθρώπους που δεν έχουν άμεση επαφή με την όλη διαδικασία (είτε από πρώτο χέρι ως ασθενείς, είτε από κάποιον συγγενή που έκανε laser), ωστόσο υπάρχει και αρκετή υποκινούμενη παραπληροφόρηση καθώς η βιομηχανία οπτικών βοηθημάτων (γυαλιών, φακώς κλπ.) προφανώς και δεν θέλει να χάσει πελατεία. ;)

ill_f
24-11-10, 23:44
Ενώ η βιομηχανία lasik θέλει να χάσει πελάτες και το κάνει για την ψυχη της μανας της:rofl:

όπως είπα και σε παλιότερο ποστ εδώ, εγώ προσωπικά( και ακόμα 1 παλικάρι 1-2 σελίδες πριν), αντιμετωπίζουμε προβλήματα από την lasik. Εγώ για λογαριασμό μου να πω οτι έχω αρκετά από τα φαινόμενα που παρουσιάζονται στα sites αυτά ιδιώς τη νύχτα. Έχω σταματήσει να οδηγάω νύχτα εδώ και 1 χρόνο. Μπορώ να σου ανεβάσω και τοπογραφίες του κερατοειδή αν παραμένεις ακόμα άπιστος. Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος από την επέμβαση, χαίρομαι για σένα, αλλά τουλάχιστον μην βγάζεις και τις περιπτώσεις αυτές ανύπαρκτες. Να σαι καλά

@ ADSLgr.com All rights reserved.