PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25

Bananas
19-02-12, 05:57
Καλησπέρα.
Θέλω να κάνω επέμβαση λέιζερ στα μάτια. Έχω μυωπία 2.75 και 3.
Ξέρει κανείς κανένα καλό γιατρό Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; Έχετε ακούσει για κάποιον Τραγάκη στην Αθήνα;
Μπορείς να δεις κατευθείαν μετά;
Η δουλειά μου είναι με υπολογιστές..θα πρέπει να απέχω για κάποιιο διάστημα; Καλοκαίρι κάνει να γίνει η

επέμβαση; Σας ευχαριστώ.

Ενα θα πω. Τα αδερφια Ραλλάτη. Κορυφαιοι χειρουργοι στην Ελλαδα. Εχουν χειρουργηθει εκει πολυ γνωστοι μου και το Πασχα ειναι η σειρα μου.

Εχουν δικια τους κλινικη και απο τι εχω ακουσει εκει ηταν πελατες ακομα και πολιτικοι.
Μονο το βιογραφικο του ενος απο τους 2 να δεις θα καταλαβεις. Σου λεω μια λεξη κλειδη μονο : Harvard university.

http://www.athenseyehospital.gr/page.asp?pid=3&lng=1

apd
19-02-12, 11:07
Τι εννοεις contrast δηλαδη?


Δεν έχω να δώσω επιστ. ορισμό, μεταφέρω τον όρο όπως τον άκουσα. Αν θες να περιγράψω την εμπειρία, σκέψου ότι τραβάς μια φωτογραφία ενός θάμνου με την ίδια μηχανή και με ίδιες ρυθμίσεις, αλλά με διαφορετικό φακό. Η οξύτητα αντιστοιχεί ας πούμε στο ζουμ του φακού. Δύο φακοί μπορεί να έχουν το ίδιο ζουμ (ποσοτικά), αλλά όσο καλύτερη είναι η ποιότητα του ενός φακού, τόσο μεγαλύτερη είναι η διακριτική του ικανότητα, το να "πιάνει" τις μικρολεπτομέρειες ανάμεσα στα κλαδάκια. Στην ουσία αυτές οι λεπτομέρειες προκύπτουν από την εναλλαγή φωτεινών και σκοτεινών σημείων. Στα δικά μου μάτια δεν έχει αποκατασταθεί ακόμη πλήρως αυτή η διακριτική ικανότητα. Μπορώ ας πούμε να ζουμάρω στα 5 μέτρα, αλλά όσο χαμηλότερος είναι ο φωτισμός τόσο λιγότερο ικανό είναι το μάτι να διακρίνει τα μικροσχήματα. Αυτό εννοούν λέγοντας "κοντράστ".

cool11
26-02-12, 16:45
Παντως νομιζω οτι σε αυτο εδω το τοπικ οτι θα επρεπε να αναφερονται λεπτομερεστερα τυχον μικρες παρενεργειες εξαιτιας της επεμβασης.
Σιγουρα βεβαια θα εχουν αναφερθει, αλλα θα περιμενα ισως μεγαλυτερη εμφατικοτητα. Συνηθως οι αποψεις ειναι ή πολυ θετικες, ή πολυ αρνητικες.

Πχ. η 'παρενεργεια', αν μπορω να την πω ετσι, που με ταλανιζει, ειναι η μη ολοκληρωτικη διορθωση της μυωπιας στο ενα ματι.
Αυτο δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει απο κανεναν.
Ολοι κανατε laser, και είχατε πλήρη εξάλειψη; Η' κανατε laser και εν γνωσει σας ειπατε στο γιατρο να σας αφησει 'λιγο' μυωπια, πχ. για να σκατζαρει σε λιγο καιρο την πρεσβυωπια;
Κανεις δεν ειναι στη δικη μου κατηγορια, που ενω ξεκινησαμε για πληρη εξαλειψη, τελικα δεν επετευχθη; Οπως εχω πει, στη δικη μου περιπτωση, στο ενα ματι εχει μεινει κατιτις αδιορθωτο, και αυτο το καταλαβαινω. Στην καθημερινοτητα μου τα παω μια χαρα, ομως περιμενα μια τελεια οραση, διχως ιχνος μυωπιας.

Πειτε λοιπον, μικρα πραγματακια που δεν πηγαν καλα, και που καλον ειναι να τα ξερουν οσοι ετοιμαζονται για την επεμβαση.
Οσοι εχετε παρομοιο συμπτωμα και με το δικο μου πειτε το επισης.

ardi21
26-02-12, 16:56
Παντως νομιζω οτι σε αυτο εδω το τοπικ οτι θα επρεπε να αναφερονται λεπτομερεστερα τυχον μικρες παρενεργειες εξαιτιας της επεμβασης.
Σιγουρα βεβαια θα εχουν αναφερθει, αλλα θα περιμενα ισως μεγαλυτερη εμφατικοτητα. Συνηθως οι αποψεις ειναι ή πολυ θετικες, ή πολυ αρνητικες.

Πχ. η 'παρενεργεια', αν μπορω να την πω ετσι, που με ταλανιζει, ειναι η μη ολοκληρωτικη διορθωση της μυωπιας στο ενα ματι.
Αυτο δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει απο κανεναν.
Ολοι κανατε laser, και είχατε πλήρη εξάλειψη; Η' κανατε laser και εν γνωσει σας ειπατε στο γιατρο να σας αφησει 'λιγο' μυωπια, πχ. για να σκατζαρει σε λιγο καιρο την πρεσβυωπια;
Κανεις δεν ειναι στη δικη μου κατηγορια, που ενω ξεκινησαμε για πληρη εξαλειψη, τελικα δεν επετευχθη; Οπως εχω πει, στη δικη μου περιπτωση, στο ενα ματι εχει μεινει κατιτις αδιορθωτο, και αυτο το καταλαβαινω. Στην καθημερινοτητα μου τα παω μια χαρα, ομως περιμενα μια τελεια οραση, διχως ιχνος μυωπιας.

Πειτε λοιπον, μικρα πραγματακια που δεν πηγαν καλα, και που καλον ειναι να τα ξερουν οσοι ετοιμαζονται για την επεμβαση.
Οσοι εχετε παρομοιο συμπτωμα και με το δικο μου πειτε το επισης.

Θα απαντησουν και αυτοι που εχουν κανει την επεμβαση αλλα απ'οτι γνωριζω ποτε δεν σου εξαλειφουν 100% την μυωπια για τον λογο που ανεφερες.

cool11
26-02-12, 17:20
Ναι αλλα εμενα πριν μου κανει την επεμβαση συμφωνησαμε να παμε για εξαλειψη, παροτι συζητησαμε περι 'πρεσβυωπιας'.

Mercyful_Fate_666
26-02-12, 18:34
Εγώ δεν έχω τόσο καλή εστίαση στο δεξί μάτι, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό το είχα και πριν με τους φακούς. Απλώς με τους φακούς τελευταία είχα ακρετά προβλήατα ξηροφθαλμίας και κούρασης, και γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος αν αυτό το μικροπρόβλημα το είχα τότε (π.χ. όταν μετά από ώρες στο pc αρχίζουν και θολώνουν τα μάτια λόγω στεγνωματος των φακων, δεν μπορέις να ξεχωρίσεις λεπτομέριες στην εστίαση των ματιών). Βέβαια, δεν με εμποδίζει σε κάτι αυτό, ούτε καν το αντιλαμβάνομαι. Απλώς, αν κλείσω το αριστερό μάτι, καταλαβαίνω ότι στο δεξί δεν έχω το ιδιο sharpness σε μέσες και μακρινές αποστάσεις. Αλλά ξαναλέω, μιλάμε για μικρές διαφορές, πρακτικά ανεπαίσθητες. Εκτός και αν δεν μιλάμε για εστίαση ματιού, αλλά αν έχει ξεμείνει κανα 0.25 μυωπίας (βέβαια στις μετεγχειριτικές εξετάσεις μου λεγανε για 0 μυωπία και 10/10 όραση).

Ένα άλλο, μικρό πάλι, θεματάκι είναι μια ελαφριά ευαισθησία στα δυνατά φώτα τη νύχτα. Και πάλι, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, αλλά π.χ. τα xenon που με σημαδεύουν με ενοχλούν λιγάκι.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Ξηροφθαλμία δεν μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερα, και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι τελευταία φορά που έβαλα δάκρυ ήταν 1.5 χρόνο πριν, όταν ανάρρωνα από την επέμβαση.

nodasz
26-02-12, 21:08
Γεια σας φιλοι. Ισως εχει απαντηθει , αλλα πραγματικα μου ειναι δυσκολο να διαβασω τοσες σελιδες κειμενου γι αυτο ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα :

1. γινεται διορθωση αν μαζι με την μυωπια υπαρχει και αστιγματισμος ?

2. ποια τα ορια ηλικιας για την επεμβαση ( εχει και η γυναικα μου και ο γιος μου μυωπια με αστιγματισμο για αυτο ρωταω για τα ορια , πανω απο καποια ηλικια , κατω απο καποια για τουςε μεγαλους )

3. τι γινεται με την πρεσβυωπια , διορθωνεται , με τι επιτυχια και σε ποια ηλικια γινεται η επεμβαση ?

Ευχαριστω .

apd
26-02-12, 22:30
1 ναι
2 όριο πάνω κανένα μάλλον, όριο κάτω το να έχει σταθεροποιηθεί η μυωπία επί δύο χρόνια.
3 όχι, καθόλου.

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, νομίζω ότι μιας και πρόκειται για τα μάτια σου, αξίζει ν' αφιερώσεις λίγο περισσότερο χρόνο στο ψάξιμό σου.

Stam.
27-02-12, 00:01
Τελικά, έκανα prk την Τρίτη. Όλαν πήγαν μια χαρά και κάθε μέρα κ καλύτερα. Το πρώτο εικοσιτετράωρο μόνο δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια ούτε για τα κολλύρια!! Περίμενα ότι με αυτή τη μέθοδο θα αργούσα πολύ περισσότερο στο θέμα της αποκατάστασης της όρασης. Ακόμα φοράω τους φακούς κ θα τους βγάλω μεθαύριο. Επίσης, οι φακοί εμένα δεν με κόβουν!! (τα περίμενα πολύ πιο δύσκολα από αυτά που διάβαζα). Μήπως είμαι αναίσθητη??

Insomniac
27-02-12, 13:14
Τελικά, έκανα prk την Τρίτη. Όλαν πήγαν μια χαρά και κάθε μέρα κ καλύτερα. Το πρώτο εικοσιτετράωρο μόνο δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια ούτε για τα κολλύρια!! Περίμενα ότι με αυτή τη μέθοδο θα αργούσα πολύ περισσότερο στο θέμα της αποκατάστασης της όρασης. Ακόμα φοράω τους φακούς κ θα τους βγάλω μεθαύριο. Επίσης, οι φακοί εμένα δεν με κόβουν!! (τα περίμενα πολύ πιο δύσκολα από αυτά που διάβαζα). Μήπως είμαι αναίσθητη??

Καλοριζικη στο club

Μαλλον ειχες φοβηθει απο οσα εχουν γραφτει εδω μεσα..

Mercyful_Fate_666
27-02-12, 15:21
Καλή ανάρρωση Stam. :)

nodasz
27-02-12, 23:30
...
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, νομίζω ότι μιας και πρόκειται για τα μάτια σου, αξίζει ν' αφιερώσεις λίγο περισσότερο χρόνο στο ψάξιμό σου.

Κατ΄αρχην φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση. Και οχι , δεν με προσβαλλεις , ολοι καλοπροαιρετοι ειμαστε εδω , ελπιζω δηλαδη ...
Ακριβως επειδη προκειται για τα ματια της οικογενειας μου ( δεν αφορα εμενα , τη γυναικα μου και το γιο μου αφορα , αλλα πιστεψε με με νοιαζει ακομα περισσοτερο ) θελω να ψαξω και , οσο κι αν σου φαινεται παραξενο , το ψαξιμο απο καπου πρεπει να ξεκινησει και θεωρω καλυτερο να ξεκινησει απο δω. Οι δικοι μου εχουν και οι δυο στο ενα ματι 1-1,5 βαθμο μυωπια και 3 -3,5 αστιγματισμο και στο αλλο αντιστροφα (λιγο αστιγματισμο και περισσοτερο μυωπια) . Ηθελα λοιπον να ακουσω αν κατ αρχην ξερετε αν διορθωνεται το συγκεκριμενο προβλημα. Πιστεψε με φιλε μου , περισσοτερη εμπιστοσυνη εχω σε καποιους εδω μεσα που πιθανον να ειχαν το ιδιο προβλημα παρα σε καποιους γιατρους εξω που επειδη θα θελουν τα λεφτα της επεμβασης θα σου πουν οτι θελεις να ακουσεις και μετα τραβα ζητα τους εξηγησεις. Εννοειται οτι θα βγω και εξω να ρωτησω , εδω απλα γινεται η πρωτη , εγκυκλοπαιδικη ας πουμε ενημερωση. Απλα , οπως και σε πολλα αλλα πραγματα , θεωρω τη γνωμη καποιων συμφορουμιτων παρα πολυ αξιοπιστη , γιατι ακριβως δεν εχουν κανενα συμφερον να πουνε ψεματα , κατι που με τους εξω γιατρους (ή αλλους επαγγελματιες) δεν ισχυει παντα , δυστυχως.

apd
28-02-12, 00:01
Συμφέρον μπορεί να μην υπάρχει, και καλές προθέσεις να έχουμε, αλλά θα δεχόσουν να σου κάνει κάποιος από μας την εγχείρηση; Με άλλα λόγια, ρώτα κι εδώ για γενικότητες, αλλά το βασικό είναι να δεις και δυο και τρεις διαφορετικούς γιατρούς πριν πάρεις τις αποφάσεις σου. Και κυρίως κάτσε να διαβάσεις τα προηγούμενα, γιατί θα βρεις και απαντήσεις σε πράγματα που δε σκέφτεσαι καν να ρωτήσεις...

Mercyful_Fate_666
28-02-12, 01:11
Εντάξει, ο άνθρωπος από εμάς θέλει να ακούσει εμπειρίες. Τις ιατρικές πληροφορίες τις μαζεύει στο νετ, θα τις πάρει και από τους υποψήφιους γιατρούς. Εμπειρίες από άτομα που κάνανε την επέμβαση όμως από εδώ μέσα, από εμάς, θα ακούσει. :)

cool11
28-02-12, 13:49
Κατ΄αρχην φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση. Και οχι , δεν με προσβαλλεις , ολοι καλοπροαιρετοι ειμαστε εδω , ελπιζω δηλαδη ...
Ακριβως επειδη προκειται για τα ματια της οικογενειας μου ( δεν αφορα εμενα , τη γυναικα μου και το γιο μου αφορα , αλλα πιστεψε με με νοιαζει ακομα περισσοτερο ) θελω να ψαξω και , οσο κι αν σου φαινεται παραξενο , το ψαξιμο απο καπου πρεπει να ξεκινησει και θεωρω καλυτερο να ξεκινησει απο δω. Οι δικοι μου εχουν και οι δυο στο ενα ματι 1-1,5 βαθμο μυωπια και 3 -3,5 αστιγματισμο και στο αλλο αντιστροφα (λιγο αστιγματισμο και περισσοτερο μυωπια) . Ηθελα λοιπον να ακουσω αν κατ αρχην ξερετε αν διορθωνεται το συγκεκριμενο προβλημα. Πιστεψε με φιλε μου , περισσοτερη εμπιστοσυνη εχω σε καποιους εδω μεσα που πιθανον να ειχαν το ιδιο προβλημα παρα σε καποιους γιατρους εξω που επειδη θα θελουν τα λεφτα της επεμβασης θα σου πουν οτι θελεις να ακουσεις και μετα τραβα ζητα τους εξηγησεις. Εννοειται οτι θα βγω και εξω να ρωτησω , εδω απλα γινεται η πρωτη , εγκυκλοπαιδικη ας πουμε ενημερωση. Απλα , οπως και σε πολλα αλλα πραγματα , θεωρω τη γνωμη καποιων συμφορουμιτων παρα πολυ αξιοπιστη , γιατι ακριβως δεν εχουν κανενα συμφερον να πουνε ψεματα , κατι που με τους εξω γιατρους (ή αλλους επαγγελματιες) δεν ισχυει παντα , δυστυχως.


Εχεις δικιο απολυτο.
Η εμπειρια του τελικου χρήστη/αποδεκτη, της οποιασδηποτε υπηρεσιας, ειναι αυτη που μετραει τελικα.
Το τι θα σου πουν, και το τι θα σου ταξουν, ισως να μην ειναι η πραγματικοτητα που θα ακολουθησει...

---

Εγω παντως, με το ολιγον αδιορθωτο δεξι ματι, ακομη ΔΕΝ μπορω να συμβιβαστω με αυτο.

Πιθανως να εκανα την επεμβαση ετσι κι αλλιως, κι ας το ηξερα ποιο πριν.

Αλλα ομως, εδω ειμασταν και τα συζητουσαμε:
οταν παρακατω λεω κανεις, εσεις βαλτε το 'κέντρο/γιατρός':

- με ενημερωσε κανεις οτι υπαρχει περιπτωση οτι ενω παμε για εξαλλειψη, τελικα μπορει αυτη να μην επιτευχθει;

- τι νοημα εχει η επεμβαση αν τελικα για να δω αψογα, αναγκαστω στο τελος να φορεσω και παλι γυαλια;

- γιατι τα οικονομικα θεματα δεν ειναι ξεκαθαρα;
1. γιατι λενε στην αρχικη συναντηση 'τα κολλυρια δωρεαν' και εννοουν 'το πρωτο μπουκαλακι σας δινουμε και μετα για τους επομενους μηνες θα το αγοραζεται απο το φαρμακειο;
2. γιατι λενε οι επισκεψεις μετα την επεμβαση ειναι δωρεαν, και εννοουν 'δωρεαν μονο για τους 3 πρωτους μηνες' και μετα πληρωνεις κανονικα επισκεψη;
3. γιατι δεν λενε περι του κοστους τυχον διορθωτικης επεμβασης;


Προσωπικα, δεν αμφισβητω την χρησιμοτητα της επεμβασης, ειναι ενα θαυμα της επιστημης, και γι αυτο την εκανα εξαλλου, για μια καλυτερη ποιοτητα ζωης.

Το γεγονος ομως οτι ειναι ολιγον απο 'φαμπρικα', και μαλιστα the greek way(ψιλα γραμματα κλπ), με κανει πολυ καχυποπτο.
Δηλαδη επρεπε να παω με δικηγορο παραμασχαλα οταν εκανα τις συναντησεις της επεμβασης;
Ολα ετσι θα τα λυνουμε στην ελλαδα;

Anyway, μπορω να παραβλεψω αρκετα πραγματα, αλλα αν δεν βελτιωθει η οραση απο το ενα ματι, ωστε να βλεπει επισης τελεια οπως το αλλο, ειλικρινα ειμαι πολυ προβληματισμενος, δεν ξερω τι να κανω.

Και ποιος μου λεει εμενα οτι πχ. δεν αφηνουν επιτηδες λιγο αδιορθωτο, ωστε μετα να πας για διορθωτικη και να τους πληρωσεις παλι; Ισχυρισμος ειναι, δεν μπορω να το αποδειξω, αλλα ειναι να μην το σκεφτεις;

Δεν ξερω τι να κανω.
Ο γιατρος λεει να περιμενω 6μηνο απο την επεμβαση, και τοτε βλεπουμε
Περασε 3μηνο.
Δεν θα επρεπε να εχω σταδιακη βελτιωση στο ματι που δεν βλεπει τελεια;
Ξαφνικα στο 6μηνο μπορει να γινει τελεια μονο του;
Εγω οπως ειδα την 1η μερα(το ενα ματι τελεια και το αλλο με ελαφρα υπερμετρωπια), βλεπω και τωρα, 3 μηνες μετα. Περιμενω κάτι ή άδικα περιμενω;

Αυτα απο εμενα.

Mercyful_Fate_666
28-02-12, 14:32
Και ποιος μου λεει εμενα οτι πχ. δεν αφηνουν επιτηδες λιγο αδιορθωτο, ωστε μετα να πας για διορθωτικη και να τους πληρωσεις παλι; Ισχυρισμος ειναι, δεν μπορω να το αποδειξω, αλλα ειναι να μην το σκεφτεις;

Άλλα πιθανά επιχειρήματα να τα συζητήσουμε, αλλά το συγκεκριμένο δε νομίζω ότι ισχύει. Και ο λόγος είναι ότι οι περισσότεροι χειρούργοι (για να μην πω όλοι) σου προσφέρουν διορθωτική επέμβαση δωρεάν, εάν δεν φερει 100% αποτέλεσμα η πρώτη (και εφόσον ο ασθενής μπορεί, ιατρικά, να κάνει δεύτερη επέμβαση).

cool11
28-02-12, 14:38
Άλλα πιθανά επιχειρήματα να τα συζητήσουμε, αλλά το συγκεκριμένο δε νομίζω ότι ισχύει. Και ο λόγος είναι ότι οι περισσότεροι χειρούργοι (για να μην πω όλοι) σου προσφέρουν διορθωτική επέμβαση δωρεάν, εάν δεν φερει 100% αποτέλεσμα η πρώτη (και εφόσον ο ασθενής μπορεί, ιατρικά, να κάνει δεύτερη επέμβαση).

Ξερεις, δεν το ρωτησα για το κοστος της διορθωτικης, αλλα οταν απο τον επομενο μηνα θα πληρωνω και την επισκεψη για να με δουν, να πιστεψω οτι θα κανουν ολοκληρη διορθωτικη επεμβαση δωρεαν; Λιγο δυσκολο μου φαινεται.

Mercyful_Fate_666
28-02-12, 14:43
Και κάποιες πληροφορίες για τον μυθο ότι το flap δεν επουλώνεται ποτέ μετά από lasik: http://weestro.blogspot.com/2008/02/dispelling-myths-corneal-flap-healing.html

........Auto merged post: Mercyful_Fate_666 πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξερεις, δεν το ρωτησα για το κοστος της διορθωτικης, αλλα οταν απο τον επομενο μηνα θα πληρωνω και την επισκεψη για να με δουν, να πιστεψω οτι θα κανουν ολοκληρη διορθωτικη επεμβαση δωρεαν; Λιγο δυσκολο μου φαινεται.
Το σύνηθες πακέτος πάντως είναι δωρεάν εξετάσεις για τον πρώτο χρόνο + δωρεάν διορθωτική επέμβαση αν χρειαστεί. Οι περισσότεροι εδώ μέσα που κάναμε την επέμβαση αυτό το πακέτο μας προσφέρθηκε.

apd
28-02-12, 16:18
Το σύνηθες πακέτος πάντως είναι δωρεάν εξετάσεις για τον πρώτο χρόνο + δωρεάν διορθωτική επέμβαση αν χρειαστεί. Οι περισσότεροι εδώ μέσα που κάναμε την επέμβαση αυτό το πακέτο μας προσφέρθηκε.

Συμφωνώ, αλλά μας το πρόσφεραν στα λόγια. Είναι άξιο λόγου πόσοι χρειάστηκαν επανεπέμβαση και πόσοι τελικά αποφάσισαν ή/και μπόρεσαν να την κάνουν.

cool11
28-02-12, 18:40
Οντως εξακριβωσα οτι η διορθωτικη επεμβαση δεν εχει κοστος.

---
Το θεμα ειναι ομως επι της ουσιας, αν η ΄διορθωτικη' επέμβαση = μια απο τα ίδια με την 'αρχική' επέμβαση.
Θεματα ασφάλειας, παρενεργειών κλπ που φυσιολογικά τίθενται όταν καποιος παει να κανει για πρωτη φορα την επεμβαση, δεν πρεπει να τεθουν εκ νέου οταν μιλαμε για διορθωτικη;

Δηλαδη, ετσι απλα 'βαραμε' 3-4 επεμβασεις στα ματια μας και δεν τρεχει τιποτε? (το λέω απλοϊκα)


Εχει κανεις κανεις εδω διορθωτικη; (ελπιζω να βρεθει καποιος να καταθεσει την εμπειρια του)

fotini2012
28-02-12, 22:34
As me voithisei kapoios... Ekana tin Tetarti prk kai vlepw akoma ligo thola. Den mporw na dw konta san na exw presvywpia. Episis ebgala ton fako k exw tromeri xirofthalmia. Exei idea kaneis? Niwhtw oti exoun mprei karfitses sto mati m ap tin xirotita...

Mercyful_Fate_666
28-02-12, 22:41
As me voithisei kapoios... Ekana tin Tetarti prk kai vlepw akoma ligo thola. Den mporw na dw konta san na exw presvywpia. Episis ebgala ton fako k exw tromeri xirofthalmia. Exei idea kaneis? Niwhtw oti exoun mprei karfitses sto mati m ap tin xirotita...

Στον γιατρό σου τα είπες αυτά? Τι σου είπε?

apd
28-02-12, 23:12
Αν δεν δει το ποστ σου η stam, κάν' της ένα pm, είχε πρόσφατο prk.

Stam.
29-02-12, 00:37
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συμφορουμίτες για τις συμβουλές / γνώμες κ τις ευχές για καλή ανάρρωση.

Για την fotini2012.
Έκανα κ εγώ prk την Τρίτη 21/2, το πρώτο 24ωρο δεν άνοιγαν τα μάτια ούτε για τα κολλύρια από τη φωτοφοβία. Τους φακούς δεν τους αισθάνθηκα καθόλου (θα έλεγα ελάχιστα σε δύο ή τρεις στιγμές μέσα σε 7 ημέρες). Μου έβγαλαν τους φακούς σήμερα, δεν μπορώ να πω ότι βλέπω καλά δηλαδή οδήγησα σήμερα αλλά όταν βράδιασε πήγαινα με 40χλμ για να καταλάβεις, σαν να έχω μυωπία περίπου 2,5 (χονδρικά το υπολογίζω), είχα μυωπία 4,75 κ 5,25 επίσης αστιγματισμό 1,25 κ 1,50.
Σίγουρα δεν βλέπω ακόμα καλά, αλλά είναι αναμενόμενο χρειάζομαι ακόμη τρεις εβδομάδες για πολύ καλή όραση. Πάντως μπορώ να λειτουργήσω ικανοποιητικά.
Δεν είχα σχεδόν καμμιά άλλη ενόχληση από την επέμβαση.
Ώρες, ώρες θολώνει η όραση μου αλλά είναι κ αυτό αναμενόμενο κ μου το είπαν.
Αν αισθάνεσαι έντονο πόνο θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου.
Προσωπικά, μου έδωσαν κάποιες σταγόνες για την περίπτωση που νιώσω έντονο πόνο αλλά δεν τις χρειάστηκα. Ο κάθε οργανισμός είναι σίγουρα διαφορετικός

Γενικότερα, θα ήθελα να πω ότι για να αποφασίσω που θα κάνω την επέμβαση επισκέφθηκα 6 γιατρούς μέσα σε 4 μήνες. Επίσης, ξετίναξα στο διάβασμα πολλά φόρουμς. Τελικά, την έκανα εκεί που αισθάνθηκα μεγαλύτερη ασφάλεια. Μπορεί να είμαι υπερβολική για κάποιους κ σίγουρα δεν μπορώ να εξηγήσω εδώ τα κριτήρια που έβαλα σε εφαρμογή (σίγουρα ο καθένας έχει τα δικά του) αλλά λόγω ειδικότητας κ κάποιων παραπάνω γνώσεων στην ανάλυση της προσωπικότητας του ατόμου μάλλον το εξάντλησα το θέμα!

Επιπλέον, αυτό με την υπογραφή του περιβόητου συμβολαίου/σύμβασης ή όπως αλλιώς το ονομάζει ο καθενας με ενοχλεί πολύ (εννοώ πριν την επέμβαση). Δεν υπέγραψα κάτι τέτοιο όχι γιατί αρνήθηκα, αλλά γιατί δεν μου το ζήτησαν (αυτό πρέπει να πω δεν το ήξερα πριν αποφασίσω τον συγκεκριμένο γιατρό αλλά εκ των υστέρων ενίσχυσε την απόφαση μου)

murray
29-02-12, 03:44
το ενα ματι τελεια και το αλλο με ελαφρα υπερμετρωπια

Το ότι έχεις ελαφρά υπερμετρωπία στο ένα μάτι σημαίνει ότι έγινε υπερδιόρθωση (η υπερμετρωπία είναι το αντίστροφο της μυωπίας). Δεν είναι απαραίτητα κακό - κάποιοι γιατροί στοχεύουν επίτηδες σε μια ελαφρά υπερδιόρθωση, ειδικά στους νεότερους ανθρώπους, ώστε να είναι το αποτέλεσμα πιο future-proof. Όπως ξέρεις, η μυωπία πάντα μπορεί να ανέβει, ακόμα και μετά τα 25, απλά όσο μεγαλύτερος είσαι τόσο μικρότερη η όποια αύξηση. Τυπικά, μετά τα 25 άντε να ανέβει 0.25 ή 0.5 το πολύ, οπότε με μια αντίστοιχη υπερδιόρθωση της τάξης του 0.25 καλύπτεσαι για αυτό το ενδεχόμενο.

Υπό αυτό το πρίσμα, λοιπόν, δεν θα έπρεπε να σε ανησυχεί η κατάσταση, ούτε φυσικά να θεωρείς την επέμβαση αποτυχημένη. Ίσα ίσα, θα έπρεπε να χαίρεσαι γιατί είσαι καλυμμένος απέναντι σε μια πιθανή αύξηση της μυωπίας. Η απάντηση στην ερώτησή σου, μιας και αυτό ρώτησες, είναι ότι δεν θα δεις βελτίωση σε σχέση με το πώς βλέπεις τώρα, παρά μόνο αν μελλοντικά υπάρξει τάση για επανεμφάνιση της μυωπίας.

Η υπερμετρωπία δεν αποτελεί τόσο μεγάλο πρόβλημα όσον αφορά στην οπτική οξύτητα. Εξάλλου, όλοι οι άνθρωποι γεννιόμαστε ελαφρώς υπερμετρωπικοί - γι' αυτό βλέπεις πολλά μωρά να αλληθωρίζουν - και μέχρι τα πρώτα σχολικά χρόνια το μάτι έχει προσαρμοστεί ώστε να βλέπει εμμετρωπικά (δηλαδή τέλεια, ούτε μυωπικά ούτε υπερμετρωπικά). Για να βλέπεις πιο καθαρά μακριά δεν χρειάζεσαι απαραίτητα γυαλιά, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εστιάζεις πιο κοντά απ' ότι βρίσκεται το αντικείμενο που κοιτάς. Π.χ. αν διαβάζεις υποτίτλους στην τηλεόραση που βρίσκεται στα 3 μέτρα, με 0.25 υπερμετρωπίας θα χρειαστεί να εστιάζεις σαν να ήταν η τηλεόραση στα 2 μέτρα. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορείς συνειδητά να ελέγξεις το φακό του ματιού σου, είναι ανάλογα τον άνθρωπο (εγώ μπορώ, κάποιοι φίλοι μου μπορούν, κάποιοι άλλοι δεν μπορούν).

cool11
29-02-12, 05:16
murray πολυ ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου.
Δηλαδη θα έλεγες, ότι είναι σκόπιμο σε κάποιον που του 'εμεινε' υπερμετρωπία στο ματι, με ότι αυτό σημαίνει, να παραμεινει με αυτήν;

Καλή η επιστημονική ανάλυση, χρησιμότατη θα ελεγα, από την αλλη και η καθημερινότητα είναι θέμα κεφαλαιώδους σημασίας.
Ναι, ok, με την επιστημονική λογική δεν μιλάμε για καμια σοβαρη δυσλειτουργία, από την άλλη όμως να προτιμήσω ένα future-proof μάτι με την θυσία ότι επί χρόνια θα βλέπω έτσι οπως βλεπω;
Αν κατεληγα σε τετοια αποφαση, ίσως να με φανταστώ να μου εμφανιστεί μυωπία σύντομα για να έρθω στα ίσια μου! Ειναι δυνατον;
Δεν λεω, ποιος δεν θα θελε να κανει μια επεμβαση με προοπτικη για το μελλον.
Απο την αλλη ομως,, η λογικη 'σου αφηνω ενα μικρο προβλημα τωρα, με την υποσχεση οτι αυτο θα σε αποζημιωση στο μελλον', δεν ξερω, καπως δεν μου καθεται καλα, το βρισκω λιγο 'ποντιακό΄.
Κι αν η μυωπια μου ερθει σε 10 χρονια; Εγω για τα επομενα 10 χρονια θα βλεπω ετσι;

Παντως λες κι εσυ, οτι βελτιωση περαιτερω, λογικα τους προσεχεις μηνες δεν προκειται να υπαρξει.
Οποτε μενω με το προβλημα, και μενει να αποφασισω αν θελω διορθωτικη.
Που οπως βλεπω εδω μεσα, και μακαρι να πεφτω εξω, απο τα δεκαδες ατομα που γραφουν εδω στο θεμα, και εχουν κανει επεμβασεις, κανενας μαλλον δεν την εχει κανει την διορθωτικη.
Αυτο με προβληματιζει.

Mercyful_Fate_666
29-02-12, 11:29
Που οπως βλεπω εδω μεσα, και μακαρι να πεφτω εξω, απο τα δεκαδες ατομα που γραφουν εδω στο θεμα, και εχουν κανει επεμβασεις, κανενας μαλλον δεν την εχει κανει την διορθωτικη.
Αυτο με προβληματιζει.
Το ότι κανείς μας δεν έχει κάνει διορθωτική σημαίνει απλώς πως δεν είχε καποιος τόσο σοβαρό θέμα ώστε να μπει στη διαδικασία δεύτερης επέμβασης, και τίποτα παραπάνω.

cool11
29-02-12, 11:57
Απλα θεωρω οτι οσο σημαντικο ειναι να εχεις γνωμες για την 1η επεμβαση, αλλο τοσο ειναι και για τυχον 2η 'διορθωτικη'.

murray
29-02-12, 14:15
Τη διορθωτική μην τη σκέφτεσαι καν. Εκτός του ότι το ρίσκο που παίρνεις για δεύτερη επέμβαση σε ένα ήδη ταλαιπωρημένο μάτι είναι εκθετικά μεγαλύτερο σε σχέση με την πρώτη επέμβαση, η απόκλιση από το τέλειο αποτέλεσμα είναι τόσο μικρή (0.25 κατά τα λεγόμενά σου) που δεν είναι καν εγγυημένο ότι η δεύτερη φορά θα φέρει καλύτερα αποτελέσματα. Όσο σύγχρονο κι αν είναι το laser, κάθε μάτι αντιδρά διαφορετικά στην επέμβαση και κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι δεν θα υπάρχει μια απόκλιση ± 0.25.

Σκέψου μόνο ότι στη βιομηχανία "καταναλωτικών" οπτικών, που έχουμε να κάνουμε με κρύσταλλα των οποίων οι ιδιότητες είναι γνωστές, σταθερές και προβλέψιμες, η μέγιστη ακρίβεια ενός φακού είναι στο ±0.12 (για μεγαλύτερη ακρίβεια το κόστος γίνεται απαγορευτικό για τον οποιονδήποτε άνθρωπο που χρειάζεται ένα ζευγάρι γυαλιά για να βλέπει και οι αντίστοιχοι φακοί προορίζονται μόνο για εξειδικευμένες χρήσεις). Σκέψου, τώρα, τι γίνεται με το μάτι όπου έχουμε να κάνουμε όχι με κρύσταλλο αλλά με οργανικό ιστό, που σε κάθε άνθρωπο η αντίδραση είναι ελαφρώς διαφορετική.

Ξαναλέω ότι η υπερμετρωπία δεν είναι καν πρόβλημα. Κάποτε είχες ξανά υπερμετρωπία (απλά ήσουν μικρός και δεν το θυμάσαι) και ποτέ δεν παραπονέθηκες ότι δεν έβλεπες καλά! Απλά τώρα που έχεις κάνει την επέμβαση ψειρίζεις τη μαϊμού - απόλυτα λογικό αυτό - όμως αν βγάλεις από το μυαλό σου τη σκέψη ότι "δεν έχω το τέλειο αποτέλεσμα" θα δεις ότι η όρασή σου είναι μια χαρά, μπορείς να διαβάζεις τα πάντα σε οποιαδήποτε απόσταση και ποτέ δεν θα χρειάζεσαι γυαλιά. ;)

apd
04-03-12, 14:07
Κατ' αρχήν περαστικά στις κυρίες που αναρρώνουν.

Σχετικά με το θέμα οξύτητα/κοντράστ, τα εξηγεί καλύτερα αυτό (http://www.allaboutvision.com/eye-exam/contrast-sensitivity.htm).

Για Pelli charts, εδώ (http://www.psych.nyu.edu/pelli/charts.html).

angi
17-04-12, 02:00
Γειά σας παιδια.
Εκανα PRK πριν απο 1,5 μήνα. τα αποτελέσματα είναι τα εξής
1. Βλέπω θολα. Σαν να έχω 0,75 μυωπία τουλάχιστον και απο τα δυο μάτια. Το βραδυ δεν αναγνωρίζω προσωπα απο κάποια απόσταση και πέρα ενω κοντα δυσκολευομια να διαβάσω πχ στο GPS δεν βλεπω τα ονοματα των δρομων
2. Δεν βλεπω λεπτομέριες ουτε κοντα ουτε μακρια. Τα γραμματάκια ας πουμε τα μικρά πάνω στα προιόντα δεν τα βλέπω καθαρά σε καμια απόσταση ουτε παρα πολυ κοντα ουτε μακρια.
3. Δεν βλεπω καλα στον υπολογιστη. Πρέπει να εστιάσουν τα μάτια μου για 1-2 δευτερόλεπτα για να καταφέρω να διαβάσω
4. Το βράδυ όλα τα φωτα τα βλεπω starbusts. Όλα τα φώτα έχουν το σχημα αστεριου. Αυτο το έχω σε παρα πολυ εντονο βαθμο και με ενοχλει πολυ. Ειναι ουσιαστηκα το μεγαλυτερο προβλημα που μου δημιουργήθηκε γιατι περιορίζει παρα πολυ τη νυχτερινη οραση μου
5. Βλέπω μυγάκια να περιφέρονται γυρω γυρω
6. Οτιδήποτε φωτεινό υπάρχει το βλέπω με ακτινες γυρω γυρω. Τα γραμματα πάνω στο πληκτρολόγιο πχ που ειναι ασπρα πάνω στα μαυρα κουμπια τα βλέπω το κάθε γραμμα με ακτινες γυρω γυρω. Το ιδιο και το φωτακι της οθονης , το βλέπω με ακτινες γυρω γυρω
7. στην τηλεόραση τους υπότιτλους τους βλέπω σαν να έχουν ασπρες γραμμές απο κάτω. Το ιδιο ισχυει και για γραμματα ασπρα σε σκουρο φόντο
8 Η νυχτερινη μου οραση ειναι πολυ περιορισμένη . Όταν υπάρχει πολυ λίγο φως νιώθω λες και βρισκομαι στο απολυτο σκοταδι δεν βλεπω σχεδον τιποτα.

Θέλω να ρωτήσω το εξης: υπάρχει κανένας που να είχε κάποια απο αυτα τα συμπτωματα μετα απο PRK και να του βελτιώθηκαν μετα απο τον 1,5 μήνα??? Πόσον καιρο πήρε?
Εγώ δεν βλέπω καμια βελτιωση πλέον εδώ και 2 βδομάδες αλλα ισως η βελτίωση να είναι πολυ μικρη και να μην την καταλαβαίνω.


Δεν θα αντέξω να βλεπω ετσι για μια ζωη. Βλέπω πολυ χάλια.
Επίσης ηθελα να ρωτήσω τα starbusts με διορθωτική επέμβαση φευγουν ή απ τη στιγμη που τα αποκτας θα τα έχεις μια ζωή και δεν φευγουν ουτε με διορθωτικό λέιζερ?

Insomniac
17-04-12, 08:29
Γειά σας παιδια.
Εκανα PRK πριν απο 1,5 μήνα. τα αποτελέσματα είναι τα εξής
1. Βλέπω θολα. Σαν να έχω 0,75 μυωπία τουλάχιστον και απο τα δυο μάτια. Το βραδυ δεν αναγνωρίζω προσωπα απο κάποια απόσταση και πέρα ενω κοντα δυσκολευομια να διαβάσω πχ στο GPS δεν βλεπω τα ονοματα των δρομων
2. Δεν βλεπω λεπτομέριες ουτε κοντα ουτε μακρια. Τα γραμματάκια ας πουμε τα μικρά πάνω στα προιόντα δεν τα βλέπω καθαρά σε καμια απόσταση ουτε παρα πολυ κοντα ουτε μακρια.
3. Δεν βλεπω καλα στον υπολογιστη. Πρέπει να εστιάσουν τα μάτια μου για 1-2 δευτερόλεπτα για να καταφέρω να διαβάσω
4. Το βράδυ όλα τα φωτα τα βλεπω starbusts. Όλα τα φώτα έχουν το σχημα αστεριου. Αυτο το έχω σε παρα πολυ εντονο βαθμο και με ενοχλει πολυ. Ειναι ουσιαστηκα το μεγαλυτερο προβλημα που μου δημιουργήθηκε γιατι περιορίζει παρα πολυ τη νυχτερινη οραση μου
5. Βλέπω μυγάκια να περιφέρονται γυρω γυρω
6. Οτιδήποτε φωτεινό υπάρχει το βλέπω με ακτινες γυρω γυρω. Τα γραμματα πάνω στο πληκτρολόγιο πχ που ειναι ασπρα πάνω στα μαυρα κουμπια τα βλέπω το κάθε γραμμα με ακτινες γυρω γυρω. Το ιδιο και το φωτακι της οθονης , το βλέπω με ακτινες γυρω γυρω
7. στην τηλεόραση τους υπότιτλους τους βλέπω σαν να έχουν ασπρες γραμμές απο κάτω. Το ιδιο ισχυει και για γραμματα ασπρα σε σκουρο φόντο
8 Η νυχτερινη μου οραση ειναι πολυ περιορισμένη . Όταν υπάρχει πολυ λίγο φως νιώθω λες και βρισκομαι στο απολυτο σκοταδι δεν βλεπω σχεδον τιποτα.

Θέλω να ρωτήσω το εξης: υπάρχει κανένας που να είχε κάποια απο αυτα τα συμπτωματα μετα απο PRK και να του βελτιώθηκαν μετα απο τον 1,5 μήνα??? Πόσον καιρο πήρε?
Εγώ δεν βλέπω καμια βελτιωση πλέον εδώ και 2 βδομάδες αλλα ισως η βελτίωση να είναι πολυ μικρη και να μην την καταλαβαίνω.


Δεν θα αντέξω να βλεπω ετσι για μια ζωη. Βλέπω πολυ χάλια.
Επίσης ηθελα να ρωτήσω τα starbusts με διορθωτική επέμβαση φευγουν ή απ τη στιγμη που τα αποκτας θα τα έχεις μια ζωή και δεν φευγουν ουτε με διορθωτικό λέιζερ?

Ο γιατρος σου τι λεει για ολα αυτα ? Γιατι εκανες prk ??

Δυστυχως γαι σενα ...και ευτυχως για μενα εκανα lasik και εδω και 4 χρονια δεν εχω κανενα προβλημα απο τις πρωτες μερες ...μεχρι στιγμης τουλαχιστον.

Mercyful_Fate_666
17-04-12, 12:24
angi, ένας συνάδελφος στη δουλιά που είχε κάνει και αυτός prk, έκανε μήνες για να αποκτήσει φυσιολογική ποιότητα όρασης, οπότε ίσως θέλει τον χρόνο του η μέθοδος αυτή. Η αλήθεια είναι ότι με τη lasik θα είχες πολύ πιο άμεσα αποτελέσματα (σχεδόν από την επόμενη μέρα), αλλά η prk θέλει τον χρόνο της. Έχε υπομονή και κυρίως μίλα με τον γιατρό σου. Αυτός ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς εδώ μέσα.

Insomniac
17-04-12, 12:30
angi, ένας συνάδελφος στη δουλιά που είχε κάνει και αυτός prk, έκανε μήνες για να αποκτήσει φυσιολογική ποιότητα όρασης, οπότε ίσως θέλει τον χρόνο του η μέθοδος αυτή. Η αλήθεια είναι ότι με τη lasik θα είχες πολύ πιο άμεσα αποτελέσματα (σχεδόν από την επόμενη μέρα), αλλά η prk θέλει τον χρόνο της. Έχε υπομονή και κυρίως μίλα με τον γιατρό σου. Αυτός ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς εδώ μέσα.

Ετσι ...Αρκει να εχει εμπιστοσυνη στον γιατρο !!!

Bananas
17-04-12, 18:30
Γειά σας παιδια.
Εκανα PRK πριν απο 1,5 μήνα. τα αποτελέσματα είναι τα εξής
1. Βλέπω θολα. Σαν να έχω 0,75 μυωπία τουλάχιστον και απο τα δυο μάτια. Το βραδυ δεν αναγνωρίζω προσωπα απο κάποια απόσταση και πέρα ενω κοντα δυσκολευομια να διαβάσω πχ στο GPS δεν βλεπω τα ονοματα των δρομων
2. Δεν βλεπω λεπτομέριες ουτε κοντα ουτε μακρια. Τα γραμματάκια ας πουμε τα μικρά πάνω στα προιόντα δεν τα βλέπω καθαρά σε καμια απόσταση ουτε παρα πολυ κοντα ουτε μακρια.
3. Δεν βλεπω καλα στον υπολογιστη. Πρέπει να εστιάσουν τα μάτια μου για 1-2 δευτερόλεπτα για να καταφέρω να διαβάσω
4. Το βράδυ όλα τα φωτα τα βλεπω starbusts. Όλα τα φώτα έχουν το σχημα αστεριου. Αυτο το έχω σε παρα πολυ εντονο βαθμο και με ενοχλει πολυ. Ειναι ουσιαστηκα το μεγαλυτερο προβλημα που μου δημιουργήθηκε γιατι περιορίζει παρα πολυ τη νυχτερινη οραση μου
5. Βλέπω μυγάκια να περιφέρονται γυρω γυρω
6. Οτιδήποτε φωτεινό υπάρχει το βλέπω με ακτινες γυρω γυρω. Τα γραμματα πάνω στο πληκτρολόγιο πχ που ειναι ασπρα πάνω στα μαυρα κουμπια τα βλέπω το κάθε γραμμα με ακτινες γυρω γυρω. Το ιδιο και το φωτακι της οθονης , το βλέπω με ακτινες γυρω γυρω
7. στην τηλεόραση τους υπότιτλους τους βλέπω σαν να έχουν ασπρες γραμμές απο κάτω. Το ιδιο ισχυει και για γραμματα ασπρα σε σκουρο φόντο
8 Η νυχτερινη μου οραση ειναι πολυ περιορισμένη . Όταν υπάρχει πολυ λίγο φως νιώθω λες και βρισκομαι στο απολυτο σκοταδι δεν βλεπω σχεδον τιποτα.

Θέλω να ρωτήσω το εξης: υπάρχει κανένας που να είχε κάποια απο αυτα τα συμπτωματα μετα απο PRK και να του βελτιώθηκαν μετα απο τον 1,5 μήνα??? Πόσον καιρο πήρε?
Εγώ δεν βλέπω καμια βελτιωση πλέον εδώ και 2 βδομάδες αλλα ισως η βελτίωση να είναι πολυ μικρη και να μην την καταλαβαίνω.


Δεν θα αντέξω να βλεπω ετσι για μια ζωη. Βλέπω πολυ χάλια.
Επίσης ηθελα να ρωτήσω τα starbusts με διορθωτική επέμβαση φευγουν ή απ τη στιγμη που τα αποκτας θα τα έχεις μια ζωή και δεν φευγουν ουτε με διορθωτικό λέιζερ?

Απο όσα ξερω (γιατι ετοιμαζομαι και γω για laser) η prk ειναι παλια μεθοδος αλλα ακομα εφαρμοσημη σε ορισμενες περιπτωσεις που για καποιο λογο δεν γινεται να κανεισ lasik . Με prk η οραση σου και η οξυτητα προσαρμοζεται σταδιακα με το καιρο. Με την lasik εχεις πολυ γρηγορη μεταβαση. Απορω γιατι δε στα εχει πει αυτα ο γιατρος. Δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. Παρ τον τηλ και πες του τα. Σε χασαπη εκανες χειρουργειο και δεν σου ανεφερε τα μετεπειτα παροδικα συμπτωματα?! :/

angi
17-04-12, 19:01
Σας ευχαριστώ πολυ παιδια, για την υποστηριξη σας.
Δεν μπορουσα να κάνω lasik γιατι είχα λεπτο κερατοειδη.
Ευχομαι ολα αυτα τα συμπτωματα να φυγουν.
Απλα και οι 4 γνωστοι μου που πηγαν σε αυτο το γιατρο στον μηνα πάνω δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα, και γι αυτο αγχωνομαι... Ο γιατρος μου λέει υπομονη και θα φυγουν. Απλα οσο περναει ο καιρος και δεν βλεπω βελτιωση αγχωνομαι χειροτερα, γιατι απ οτι διαβάζω δεν είναι λίγες οι περιπτωσεις που σε διαφορα ατομα εμειναν μονιμα προβληματα με τα φωτα ή με τη νυχτερινή οραση

Bananas
20-04-12, 23:21
Σας ευχαριστώ πολυ παιδια, για την υποστηριξη σας.
Δεν μπορουσα να κάνω lasik γιατι είχα λεπτο κερατοειδη.
Ευχομαι ολα αυτα τα συμπτωματα να φυγουν.
Απλα και οι 4 γνωστοι μου που πηγαν σε αυτο το γιατρο στον μηνα πάνω δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα, και γι αυτο αγχωνομαι... Ο γιατρος μου λέει υπομονη και θα φυγουν. Απλα οσο περναει ο καιρος και δεν βλεπω βελτιωση αγχωνομαι χειροτερα, γιατι απ οτι διαβάζω δεν είναι λίγες οι περιπτωσεις που σε διαφορα ατομα εμειναν μονιμα προβληματα με τα φωτα ή με τη νυχτερινή οραση

To αγχος μονο την καταστροφή μπορεί να φέρει. Ηρεμησε φιλε μου ο καιρός θα δείξει. Το να έχεις οποιαδηποτε επιπλοκη (που διορθωνεται ή όχι) είναι εξαιρετικα σπανιο εως αδύνατον. Για να είμαστε ρεαλιστες κανενα χειρουγείο δεν έχει ποσοστο επιτυχιας 100% και όποιος γιατρος το υποστηρίζει απλώς έχει ξεχάσει ότι η επιστήμη πηγε μποστά λόγω αυτου εξαιρετικα μικρού ποσοστού επιπλοκων. Δεν έχεις τιποτα και τωρα αυτα δε στα πα για να σε αγχωσω απλως στα λεω για να ξερεις ότι κανενας δεν ειναι θεος και το απολυτο 100% της επιτυχιας δεν υπάρχει στον κοσμο που ζουμε. Η μεθοδος prk είναι εξαιρετικα ώριμη .
Ασχετο και γω πηγα για προεγχειρητικο ελεγχο και μου βρήκαν ότι ο κερατοειδής μου είναι λεπτος και θα πρέπει να μου αφησουν 2 βαθμους μυωπια στο αριστερο ματι.

sos
26-04-12, 04:34
Καλωσήρθατε στον μετεγχειρητικό κόσμο του θαύματος του λέιζερ στα μάτια. Έχω ακριβώς όλα όσα περιγράφεις.. ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ prk.. Καμία βελτίωση 1 χρόνο τώρα κάθε άλλο είχα μια μικρή χειροτέρευση όσον αφορά τα starbrusts και την ενόχληση των φωτεινών πηγών. Ακόμα και την ημέρα με ενοχλούνε τα φώτα των αυτοκινίτων έντονα.. Τα μυγάκια είναι ότι πιο απελπιστικό μπορεί να συμβεί σε κάποιον φαντάζομαι την ημέρα δεν θα αποχωρίζεσαι εύκολα τα γυαλιά ηλίου.. Λυπάμαι αλλά κατά 99% θα είσαι αντιμέτωπος με όσα αναφέρεις για όλη σου τη ζωή εκτός αν γίνει ένα πραγματικό θαύμα.. Να εύχεσαι να μην αντιμετωπίσεις κάτι χειρότερο αν και καταλαβαίνω ότι νιώθεις σαν κάποιος αρχαίος ελληνικός μύθος να σε εκδικήθηκε.. Σου προτείνω να κάνεις μήνυση στον γιατρό που σε εγχείρησε και επιπλέον σου παραθέτω κάποια sites όπου μπορείς να πάρεις και άλλες γνώμες: http://www.lasermyeye.org/forums/ http://www.lasikcomplications.com/ http://epiplokes-lasik.blogspot.com/ (αυτό ειδικά δες το οπωσδήποτε) Λυπάμαι που έπεσες και εσύ στην παγίδα. Καλή δύναμη.

angi
26-04-12, 22:25
Δεν θελω να είμαι μια ζωή ετσι.... Ολη την ημερά κλαιω και στεναχωριεμαι. το βράδυ η οραση μου είναι τραγική..... τραγική , ολα τα φωτα τα βλέπω σαν τεράστια αστέρια που με τυφλώνουν. ολα τα φωτα πλεον ειναι σαν αστερια. Ολα τα φωτεινα πραγματα τα βλεπω παραμορφωμένα.....................ΑΑΑαααααααααααααααααααααααααααα. Δεν υπάρχει καμια βελτιωση τον τελευταιο καιρο. Ολοι οι γνωστοι μου εκαναν λειζερ στον ιδιο γιατρο και κανεις δεν ειχε τετοια συμπτωματα........ Γιατι σε εμενα??????

angi
26-04-12, 22:35
Εσυ φιλε sos πως το αντιμετωπίζεις το προβλημα με τα starbursts? Μπορεις να οδηγησεις το βραδυ? Κατάφερες να το συνηθίσεις μετα απο 1 χρονο γιατι καποιοι λενε οτι δεν συνηθιζεται ποτε. Περιγραψε μου πως το αντιμετωπίζεις γενικοτερα το προβλημα.

sos
27-04-12, 05:12
Μπορώ να οδηγήσω μόνο σε γνώριμους δρόμους στη περιοχή μου αλλά και πάλι δυσκολεύομαι αρκετά οπότε γενικότερα το αποφεύγω.. Όχι δεν έχω συνηθίσει 1 χρόνο τώρα και δεν νομίζω να συνηθίσω ποτέ.. Μιλάμε για κατώτερη ποιότητα ζωής.. Κοίτα μην ακούς τι λένε οι άλλοι εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κανένας δεν έχει τα μάτια που είχε πριν από την επέμβαση απλά σε άλλους εμφανίζονται οι επιπλοκές αυτού του εγκλήματος νωρίς και δυσμενεστέρα και σε άλλους σταδιακά και διαφορετικά.. Ο μόνος τρόπος να το αντιμετωπίσεις είναι η υπομονή και ο συμβιβασμός δυστυχώς.. Οι λεγόμενες διορθωτικές το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να χειροτερεύσουν αυτά τα προβλήματα.. Πρόσεξε πολύ τα μυγάκια αν δεις την οποιαδήποτε αλλαγή να πας αμέσως για εξέταση του αμφιβληστηροειδή.. Τα μυγάκια είναι το πρώτο δείγμα αποκόλλησης. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις.. Δυστυχώς ούτε εγώ περίμενα να υπάρχουν τέτοιες συνωμοσίες και να προωθούνται πολλές φορές από τα ίδια τα θύματα της επέμβασης-εκτρώματος λέιζερ στα μάτια.. Ότι και αν νιώθεις ότι και αν σκέφτεσαι έχεις απόλυτο δίκαιο.

Mercyful_Fate_666
27-04-12, 11:07
Κοίτα μην ακούς τι λένε οι άλλοι εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κανένας δεν έχει τα μάτια που είχε πριν από την επέμβαση

Γιατί να μην ακούει τι λένε οι άλλοι? Και γιατί να ακούει εσένα δηλαδή? :hmm:

cool11
27-04-12, 11:27
Εγω αναρωτιεμαι, οσοι καναμε επεμβαση, και σε γενικες γραμμες δεν παρουσιασαμε προβλημα, ειμασταν απλα τυχεροι?

Mercyful_Fate_666
27-04-12, 12:58
Εγω αναρωτιεμαι, οσοι καναμε επεμβαση, και σε γενικες γραμμες δεν παρουσιασαμε προβλημα, ειμασταν απλα τυχεροι?

Μπορεί και ψεύτες...
Σε κάθε περίπτωση, μην ακους τι λένε αυτοί, κρύβουν τις επιπλοκές...

kage
27-04-12, 20:23
2 μηνες για prk ειναι ελαχιστος χρονος για να τα χεις βαψει μαυρα ...χαλαρωσε.Πηγαινε σε αλλον γιατρο και πες οτι εκανες την εγχειρηση στην τουρκια που σπουδαζες...-αν πεις οτι την εκανες ελλαδα 99.9% θα τον καλυψουν-
στο λεω ακομη και γω (http://www.adslgr.com/forum/threads/66425-%CE%94%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B8%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CF%85%CF%89%CF%80%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-laser?p=4204845#post4204845) που δεν γουσταρω μια να την παρουσιαζουν σαν την πιο αστεια 10λεπτη επεμβαση που θα σας κανουν...
αν διαβασες προηγουμενες σελιδες θα δεις οτι υπαρχουν και καποιοι ειδικοι (http://www.synergeyes.com/ClearKone.htm) φακοι επαφης που βοηθανε καποια προβληματα.οχι για εσενα που θεωρεις οτι εχεις προβλημα απο τωρα!!!!!!!!!
τα μυγακια μαζι με τις αστραπες ειναι πιθανα για αποκολληση.οχι μονο μυγακια!

apd
27-04-12, 22:35
@Cool: Είπαμε, 15% εκτροπές ανώτερης τάξης, 1% βαριά προβλήματα. Η τύχη έγκειται στο να είσαι στους άλλους. Αυτό βέβαια δε δικαιολογεί τον SOS για το απαράδεκτο ποστ του.

@SOS: Εντάξει, Mistery loves company, αλλά όπως οι άλλοι σεβάστηκαν το πρόβλημά σου, σεβάσου κι εσύ το θέμα του/της angi. Μην κάνεις διαγνώσεις, μην βάζεις τον άλλο σε πανικό, μην προσβάλεις τους υπόλοιπους και κυρίως, μην επαναλαμβάνεις "πηγές" που ξετινάχτηκαν δυο σελίδες πίσω.

sos
28-04-12, 04:13
Καταρχίν μη με πρίζετε ότι λέω προέρχεται από πολλαπλές και έγκυρες κατ εμενα πηγές συν την προσωπική μου εμπειρία και αρκετών με τους οποίους έχω συνομίλισει μεταξύ αυτών και κορυφαίων οφθαλμολόγων σε ελλάδα και εξωτερικό.. Δεν αποκάλεσα ψεύτη αυτόν που εγχειρίστηκε και είναι ευχαριστημένος, απλώς πολλές φορές τα προβλήματα που παρουσιαζόνται έρχονται μετά από χρόνια η με πιό ομαλή μορφή που πιθανώς να μην είναι αντιληπτή με την πάροδο του χρόνου καθώς και αρκετοί ενδεχομένως να μην είναι σε θέση να συγκρίνουν το προ και το μετεγχειρητικό στάδιο.Κάποιος είπε ότι τα μυγάκια από μόνα τους δεν είναι δείγμα πιθανής αποκόλλησης.. λάθος.. τα μυγάκια οι αστραπές και οι σκιές στην περιφερειακή όραση είναι δείγματα μελλοντικής αποκόλλησης και ο συνδυασμός 2 η περισσότερων δεν αναφέρεται στην πιθανότητα αλλά στην ένταση του προβλήματος.. Εξάλλου αυτά εμφανίζονται σε φυσιολογική κατάσταση μετά την 6η δεκαετία κάπιου αρα και μόνο από αυτό φαίνεται ότι δεν μιλάμε για λογική ή αναστρέψιμη εξέλιξη..Oι φακοί επαφής synerges όπως και οι rpg είναι σκληροί φακοί και για τους περισσότερους μη εύχρηστοι αλλά το χειρότερο είναι ότι η βελτίωση που προσφέρουν είναι ελάχιστη για να μην πω μηδαμινή.. Τέλος apd δεν καταλαβαίνω γιατί είναι απαράδεκτο το post μου καθώς τεκμηρίωσα τα λεγόμενα μου και ακόμα δεν θεωρώ ότι προσέβαλα κάποιον.Η συμπεριφορά ορισμένων αν δεν χαρακτηρίζεται τουλάχιστον ύποπτη θα έλεγα ότι είναι επιεικώς απαράδεκτη..

BlindG
28-04-12, 04:21
Sos θα σε παρακαλέσω να μην πανικοβάλεις τον angi.
Δεν σε πρήζει κανείς και δεν λέει κανείς οτι λες ψέμματα.
Το να πανικοβάλλεις όμως κάποιον επειδή σου έχει τύχει εσένα, σίγουρα δεν ειναι σωστό.

Η πιο σωστή συμβουλή είναι ψυχραιμία και ιατρική συμβουλή από τουλάχιστον 2 (όσες περισσότερες γνώμες, τόσο πιο εύκολο να σχηματίσεις σφαιρική εικόνα) γιατρούς.

Σε παρακαλώ ηρέμησε.

apd
28-04-12, 11:56
Δυστυχώς ούτε εγώ περίμενα να υπάρχουν τέτοιες συνωμοσίες και να προωθούνται πολλές φορές από τα ίδια τα θύματα [/B]της επέμβασης-εκτρώματος λέιζερ στα μάτια..

Εδώ ήταν ένα μέρος από τις αρχικές σου προσβολές.


apd δεν καταλαβαίνω γιατί είναι απαράδεκτο το post μου καθώς τεκμηρίωσα τα λεγόμενα μου και ακόμα δεν θεωρώ ότι προσέβαλα κάποιον.Η συμπεριφορά ορισμένων αν δεν χαρακτηρίζεται τουλάχιστον ύποπτη θα έλεγα ότι είναι επιεικώς απαράδεκτη..

Και συνεχίζεις.

Το ότι εσύ έπαθες ζημιά δε σημαίνει ότι όλοι οι άλλοι λένε ψέματα και το κρύβουν. Ίσα ίσα που αν διαβάσεις πιο ψύχραιμα τα προηγούμενα, οι περισσότεροι εδώ αναγνωρίζουν τη σοβαρότητα της επέμβασης. Μόνο που εσύ ζητάς την απόλυτη κατακραυγή, ενώ δε δικαιολογείται από τα πράγματα. Θα σου θυμίσω ένα απλό παράδειγμα - η γενική αναισθησία, από μόνη της ευθύνεται, για ένα μεγάλο αριθμό θανάτων στα χειρουργεία. Να την καταργήσουμε και να χειρουργούμε ξύπνιους; Είτε το θες είτε όχι, η ιατρική δεν είναι exact science, τουλάχιστον στο βαθμό που θέλουν να λένε. Το μόνο στο οποίο συμφωνώ μαζί σου, όπως κι άλλοι, είναι ότι θα έπρεπε κανείς να είναι πολύ πιο ενήμερος πριν αποφασίσει την επέμβαση.

Όσο για την "τεκμηρίωσή" σου, έχω απαντήσει ήδη στο #903 κι #918, να μην τα ξαναλέμε.

cool11
28-04-12, 14:39
apd, τι ειναι οι εκτροπές ανώτερης τάξης?

@ ADSLgr.com All rights reserved.