PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25

sos
28-04-12, 15:46
apd η πρόταση που έχεις μαρκάρει προφανώς δεν πήγαινε για εσένα.. Εγώ πάντως παρατηρώ ότι πολλοί ακόμα και σε αυτό το forum διατυπώνουν παράπονα για τις εγχειρήσεις που είχαν άλλοι περισσότερα και άλλοι λιγότερα.Ο cool ας πούμε μου φαίνεται λίγο ταραγμένος τελευταία.

murray
28-04-12, 16:00
Higher order abberations (http://www.allaboutvision.com/conditions/aberrations.htm)

Εκτροπές πρώτης τάξης θεωρούνται οι πιο συνηθισμένες διαθλαστικές διαταραχές (μυωπία, υπερμετρωπία, αστιγματισμός, πρεσβυωπία), δηλαδή οι διαταραχές εκείνες που έχουν ως αποτέλεσμα την κακή εστίαση της εικόνας στον αμφιβληστροειδή και κατά συνέπεια θαμπή (out of focus) όραση.

Οι εκτροπές ανώτερης τάξης δεν έχουν να κάνουν με το πόσο καθαρά βλέπεις μια εικόνα, αλλά με το πόσο παραμορφωμένη τη βλέπεις. Ένα πολύ καθημερινό παράδειγμα: αν προσπαθήσεις να κοιτάξεις μέσα από παρμπρίζ αυτοκινήτου το οποίο έχει δαχτυλιές και "λάδι" από τα χέρια, η εικόνα που βλέπεις είναι καθαρή (δεν είναι θαμπή) αλλά παραμορφωμένη, ειδικά το βράδυ όπου οι δαχτυλιές κάνουν τα φώτα των άλλων αυτοκινήτων να φαίνονται με ακτίνες προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις (κάτι σαν το starburst δηλαδή, με τη διαφορά ότι οι ακτίνες φαίνονται μόνο κατά μήκος της δαχτυλιάς). Επίσης, το ίδιο φαινόμενο είμαι σίγουρος ότι έχεις παρατηρήσει και με τα πρώην γυαλιά σου, όταν τα φορούσες και ήταν ψιλοβρώμικα.

Εκτροπές ανώτερης τάξης έχει ΚΑΘΕ μάτι. Στα μη-εγχειρισμένα μάτια αυτές οι εκτροπές είναι μεν μετρήσιμες, αλλά δεν προκαλούν κάποια αντιληπτή παραμόρφωση. Μετεγχειρητικά τώρα, κατά κανόνα ο βαθμός αυτών των εκτροπών αυξάνεται, αλλά και πάλι στη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δεν προκαλεί αντιληπτές παραμορφώσεις. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις όπου οι εκτροπές ανώτερης τάξης φτάνουν σε τέτοιο βαθμό ώστε το αποτέλεσμά τους να είναι αντιληπτό (starbursts, halos κτλ). Οι νεότερες τεχνολογίες wavefront laser προσπαθούν να κάνουν ακριβώς αυτό: λαμβάνοντας υπ' όψιν την τοπολογία του κερατοειδούς, τον επαναδιαμορφώνουν έτσι ώστε να μειώσουν όσο γίνεται αυτές τις εκτροπές. Δεν περιορίζονται απλά στο να μειώσουν (για θεραπεία μυωπίας) ή να αυξήσουν (για θεραπεία υπερμετρωπίας) την κυρτότητα του κερατοειδούς, αλλά φροντίζουν στο μέτρο του δυνατού να μην αφήσουν εκτροπές ανώτερης τάξης.

cool11
28-04-12, 16:31
Το δικο μου το 'προβλημα', εχει να κανει με μια ελαφρα υπερμετρωπια, στο ενα ματι. Ωστοσο, δεν μπορω να πω οτι με επηρεαζει στην καθημερινοτητα σοβαρα.
Επειδη ομως ασχολουμαι με γραπτο κειμενο, καταλαβαινω οτι στο ενα ματι, υπαρχει κατι που δεν με αφηνει να δω τοσο τελεια, στο συγκεκριμενο ματι, οσο εβλεπα με το γυαλι.
Ωστοσο, το overall της εγχειρησης στην περιπτωση μου, το θεωρω θετικο.
Απλα κανω υπομονη μηπως και εξαλειφθει και αυτη η εναπομεινασα υπερμετρωπια, αλλα εν τελει και να μην εξαλειφθει, νομιζω μπορω να ζησω με αυτη, απολαμβανοντας ολα τα θετικα του να ζω χωρις γυαλια.
Ειμαι λεπτολογος ομως, κανω υπομονη και περιμενω, εστω γι αυτο το λιγο, στο ενα ματι.

murray
28-04-12, 17:16
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την υπερμετρωπία - όπως έχω ξαναπεί το μάτι σταδιακά συνηθίζει να εστιάζει πιο κοντά ώστε να "πατσίζει" την υπερμετρωπία. Αν από το ένα μάτι δεν βλέπεις τέλεια και αυτό το παρατηρείς τόσο στις κοντινές όσο και στις μακρινές αποστάσεις τότε μάλλον έχει μείνει κάποιος μετεγχειρητικός αστιγματισμός.

cool11
28-04-12, 17:24
Ο γιατρος μου εκανε την επεμβαση, μου την ονοματισε ως 'υπερμετρωπια'.
Σκοπευω συντομα, να κανω επισκεψη και σε δικο μου οφθαλμιατρο, ωστε να τσεκαρω και τα λεγομενα του γιατρου, αλλα και γενικοτερα την οραση μου οπως διαμορφωθηκε, απο επιστημονικης πλευρας κυριως, γιατι απο πρακτικης αποψεως, εχω αν μη τι αλλο ίδια πειρα. Εκει, θα δω αν θα μου πει τα ιδια, υπερμετρωπια, ή θα πει 'αστιγματισμος΄.

murray
28-04-12, 18:11
Υπερμετρωπία σημαίνει στην περίπτωσή σου "υπερδιόρθωση". Ο αστιγματισμός μπορεί να είναι side effect της εγχείρισης. Η ύπαρξη του ενός δεν αποκλείει το άλλο.

angi
29-04-12, 13:50
Αν κάποιος εμφανίσει starbursts, ghosts, halos και μυγάκια εξ αρχης μετα την επέμβαση υπάρχει καμια πιθανότητα να του φυγουν κάποια στιγμή? Για αυτο ρώτησα τον sos, ο οποιος εμφάνισε τα ιδια συμπτωματα με εμενα.
Το να ακουσω τα ιδια που μου λενε και οι αδερφες μου που έκαναν μια πετυχημένη Prk οτι "ειναι η ιδεα σου οτι τα βλεπεις αυτα και η οραση σου ειναι μια χαρα" , δεν μου λέει κάτι. Και οι 2 αδερφες μου ειναι 100% ικανοποιημένες απο την επεμβαση , δεν εμφανισαν ποτε κανενα απ αυτα τα συμπτωματα γι αυτο δεν μπορουν να καταλάβουν.
Γι αυτο ρωτάω ατομα που ειχαν ακριβως τα ιδια συμπτωματα. Αυτοι μπορουν να καταλάβουν πως πραγματικα ειναι η οραση μου.

http://www.lasikcomplications.com/ghosting.htm
Χτες κοιταξα το φεγγαρι και διαπιστωσα οτι το βλέπω οπως και στη φωτογραφία του link απο πανω που μιλάει για τα ghosts. Ολα τα φωτα τα βλέπω διπλα , τριπλα ή τετραπλα. Στο φεγγάρι συγκεκριμένα βλεπω αλλο μισο φεγγαρι πιο κατω , μισο πιο δεξια και μισο πιο αριστερα απ το πραγματικο. Το ιδιο και στα φαναρια του δρομου, πχ στο βελάκι για να στριψουμε αριστερα, οταν ειμαι μακρια απ το φαναρι το βλεπω σαν αστερι, οταν πλησιάσω κοντα το βλεπω σαν να ειναι 2 βελάκια το ενα πανω απο το αλλο ή 3 βελάκια αναλογα με την αποσταση που έχω απο αυτο. Το ιδιο θεμα εχω και το πρωι πχ στα γραμματα στο κομπιουτερ. Τα βλεπω διπλα απο κατω τα γραμματα ή με μικρες γραμμες. Αν εχει πχ ενα Ι εγω βλεπω αλλο ενα Ι διπλα του. Ετσι ακομα και το πρωι οι επιφάνειες ειναι διπλες και κατα συνέπεια οχι καθαρες.

Και σε ολα αυτα προστιθενται τα starbursts , τα halos και τα μυγάκια τα οποια χειροτερευουν κι αλλο την οραση.

Ειμαι στους 2 μήνες και κατι απο την Prk και δεν βλέπω καμια βελτιωση. Τα φωτα τα εβλεπα εξ αρχης ετσι και συνεχιζω να τα βλεπω ετσι γαμωτο.

Υπήρχε κανένας που να είχε παρομοια συμπτωματα και να του έφυγαν μετα απο κάποιο διαστημα?

Mercyful_Fate_666
29-04-12, 17:59
Εγώ είχα μικρής έκτασης φωτοστέφανα (starbursts), τα οποία υποχωρήσανε μέσα στις πρώτες εβδομάδες. Βασική διαφορά όμως ότι εγώ είχα κάνει lasik.

sos
30-04-12, 01:07
angi και εγώ έτσι βλέπω το φεγγάρι και τα αστέρια τα βλέπω με ακτίνες γύρω τους όπως και σχεδόν όλες τις φωτεινές πηγές.. επιπλέον και εγώ βλέπω τα γράμματα δίπλα το ένα στο άλλο και πολλές φορές στην τηλεόραση βλέπω ένα άσπρο πέπλο από κάτω. Στην δικιά μου την περίπτωση τους πρώτους 2 μήνες ήμουνα αρκέτα καλύτερα μπορώ να πω και μετά άρχισα να βλέπω επιδείνωση. Πάντως βελτίωση ουδέποτε όλο αυτό το διάστημα παρατήρησα.. Τα μυγάκια εξαρχής ήταν ίδια δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά και μπορώ να πω ότι με φτάνουν στα άκρα ώρες ώρες καθώς είναι υπερβολικά ενοχλητικά και βασαναστικά.. Όμως ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.. δεν σου κρύβω ότι οι 2 μήνες δεν είναι μικρό διάστημα για να καταλάβεις στο περίπου τι συμβαίνει αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή 1 με 2 μήνες ακόμα για να βγάλεις πιό ασφαλή συμπεράσματα.. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω όπως υποστηρίζουν οι άλλοι απλά και εγώ πέρασα την ίδια κατάσταση με εσένα και καταλαβαίνω.. Εξάλλου εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα πως βλέπεις και τα προβλήματα που έχεις.

kage
30-04-12, 20:29
γιατι δεν πηγες σε 2ον 3ον γιατρο αφου κανεις αυτο που σου ειπα και ψαχνεις το ινετ?Πηγαινε σε αλλον γιατρο και πες οτι εκανες την εγχειρηση στην τουρκια που σπουδαζες...-αν πεις οτι την εκανες ελλαδα 99.9% θα τον καλυψουν-
starbursts+halos συνηθως φευγουν...το ghost δεν εχω ιδεα.αλλα για τα μυγακια ειμαι σχεδον απολυτα σιγουρος οτι δεν φευγουν απλα μπορει και να τα ξεπερασει-ξεχασει ο εγκεφαλος σου.το κατα ποσο ειναι δυνατον κατι τετοιο ,προσωπικη αποψη ειναι μονο αν εχεις ελαχιστα!

apd
01-05-12, 17:33
με lasik κι εγώ έκανα δυο μήνες να δω ένα φεγγάρι στον ουρανό. υπομονή.

cool11
07-05-12, 20:22
Ποσο 'ευαισθητο' ειναι το ματι μας, σε σχεση με καποιον που δεν εχει κανει επεμβαση, απο τυχον τυχαιο μικροχτυπημα;
Μιλω για οσους κανουν την lasik.

apd
07-05-12, 22:07
Αν φας χτύπο ακριβώς πάνω στο flap, υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει - γι' αυτό και σε όσους κάνουν contact sports συστήνεται η PRK. Κατά τα άλλα, δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη "ευαισθησία".

Μιλώντας από πείρα, επειδή ο 18μηνος γιος μου μου έριξε κάμποσες εκεί που "πονάει", και μάλιστα με πολύ φρέσκια την επέμβαση, θα έλεγα ότι πρέπει να φας πολύ γερή σφαλιάρα για να γίνει κάτι. Αλλά προφανώς, πρέπει να σε "θέλει"...

cool11
07-05-12, 22:11
apd, χτυπημα απο παιδια, ειναι πολυ πιθανο να συμβει, το ειχα στο μυαλο μου οταν ρωτουσα...

vid
09-09-12, 16:38
Γεια σας Παιδιά! Εχω αποφασίσει (ή τολάχιστον έτσι νομίζω) να κάνω εγχείρηση LASIK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών! Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το γιατρό αυτό...αν και με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι....! (θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιο γιατρό που να σε ενημερώνει πλήρως για τα θετικά ή αρνητικά (επιπλοκές) της εγχείρησης; Ευχαριστώ πολύ!

- - - Updated - - -

]Γεια σας Παιδιά! Εχω αποφασίσει (ή τολάχιστον έτσι νομίζω) να κάνω εγχείρηση LASIK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών! Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το γιατρό αυτό...αν και με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι....! (θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιο γιατρό που να σε ενημερώνει πλήρως για τα θετικά ή αρνητικά (επιπλοκές) της εγχείρησης; Ευχαριστώ πολύ![/QUOTE]

apd
09-09-12, 19:12
έχεις pm

vid
10-09-12, 18:44
Επειδή είμαι καινούργια εδώ μέσα και δε γνωρίζω καλα τις λειτουργίες του φόρουμ...εννοεις αν μπορεις να μ στείλεις σε προσωπικό μνμ?

Bananas
10-09-12, 18:56
Γεια σας Παιδιά! Εχω αποφασίσει (ή τολάχιστον έτσι νομίζω) να κάνω εγχείρηση LASIK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών! Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το γιατρό αυτό...αν και με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι....! (θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιο γιατρό που να σε ενημερώνει πλήρως για τα θετικά ή αρνητικά (επιπλοκές) της εγχείρησης; Ευχαριστώ πολύ!

- - - Updated - - -

]Γεια σας Παιδιά! Εχω αποφασίσει (ή τολάχιστον έτσι νομίζω) να κάνω εγχείρηση LASIK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών! Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το γιατρό αυτό...αν και με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα έχω τρομοκρατηθεί λιγάκι....! (θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιο γιατρό που να σε ενημερώνει πλήρως για τα θετικά ή αρνητικά (επιπλοκές) της εγχείρησης; Ευχαριστώ πολύ![/QUOTE]

Ψαξε το πολύ καλά. Εγω έκανα τα χριστούγεννα προεγχειρητικο έλεγχο στο athens eye hospital αλλά δεν έκλεισα το ραντεβου για το χειρουργείο γιατι προτίμησα να πάω τις εξετασεις μου σε πολλούς κορυφαίους γιατρούς να μου πούνε και αυτοι την αποψή τους. Επειδη έχω υψηλή μυωπία και λόγω της φύσης του ματιού μου στο ένα μάτι θα μου αφήναν (συμφωνα με τον γιατρό στο athens eye hospital) για λόγους ασφαλείας 2 βαθμους μυωπιας και ήθελα να δω αν με παίρνει να το χειρουργήσω εντελώς. Πήγα σε 8 γιατρούς. Οι 7 απο αυτούς μου παν να μην το ρισκάρω και να αφήσω για ασφάλεια τους 2 βαθμούς. Ο ένας μου πε να το χειρουργήσω εντελώς.

Πάντως οι laser δεν ειναι επικίνδυνες η πιθανοτητα επιπλοκής είναι πάρα μα πάρα πολυ μικρή και στις περισσότερες περιπτώσεις διορθώσιμη. Παρ όλα αυτά όπως μου πε ενας γιατρός "θεοί δεν είμαστε και ποτε μα ποτέ σε κανένα χειρουργίο ακομα και ρουτίνας δεν υπάρχει 100 % βεβαιότητα επιτυχίας."

vid
10-09-12, 19:15
Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, εγώ ευτυχώς δεν εχω υψηλή(4 βαθμούς και στα 2), δεν με απασχολεί τόσο το θέμα από πλευράς υπολλείματος μυωπίας όσο οι επιπλοκές για αργότερα που ανέφερες...(μυγάκια, φωτοστέφανα που μπορεί να μην είναι προσωρινά). Όσο για τις διορθωτικές δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα...πάντως εγώ έχω πάει μονο σε 2 και αυτοί σε γενικές γραμμές μ είπαν όλα καλά για την περίπτωσή μου, αλλά τπτ παραπάνω!

Bananas
10-09-12, 22:52
Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, εγώ ευτυχώς δεν εχω υψηλή(4 βαθμούς και στα 2), δεν με απασχολεί τόσο το θέμα από πλευράς υπολλείματος μυωπίας όσο οι επιπλοκές για αργότερα που ανέφερες...(μυγάκια, φωτοστέφανα που μπορεί να μην είναι προσωρινά). Όσο για τις διορθωτικές δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα...πάντως εγώ έχω πάει μονο σε 2 και αυτοί σε γενικές γραμμές μ είπαν όλα καλά για την περίπτωσή μου, αλλά τπτ παραπάνω!

Οι διορθωτικές καλό είναι να αποφεύγονται. Εχουν ρισκο. Δεν είναι ότι καλύτερο.

cool11
14-09-12, 08:41
Εζησα για δεκαετιες με τα γυαλια, και τωρα που τα εχω βγαλει εδω και λιγους μηνες, τρεμω στην ιδεα οτι θα ξαναρθει καποτε στο μελλον η μερα που θα τα ξαναφορεσω!

angi
15-11-12, 16:24
Γεια σας.
Εχω καιρο να γραψω. Πάνε 8 μήνες απο την Prk και δυστυχως ολα τα συμπτωματα που σας εχω περιγραψει μερικά σχολια πιο πριν δεν έφυγαν ποτε.
1. Απο το αριστερό ματι μου δημιουργηθηκε πολυς αστιγματισμός με αποτελεσμα να δυσκολευομαι να διαβάσω κυριως μακρια
2. Στον υπολογιστη αλλοτε βλέπω καθαρα αλλοτε τα γραμματα ειναι θολά , αλλοτε διπλα , αλλοτε σπασμενα. Λίγα λεπτα βλεπω λίγα λεπτα δυσκολευομαι , μετα ξαναβλεπω καλα .... κι ετσι συνεχιζεται η μερα
3. Εχω μεγάλη φωτοευαισθησια , εξω στον ηλιο ουτε κατα διανοια να βγω χωρις γυαλια ηλιου αλλα ακομα και τα φωτα του σπιτιου με τυφλωνουν απ το εντονο φως
4. Εχω starbursts και halos
5. βλεπω ένα μαυρο σημαδια καπου αριστερα στο οπτικό μου πεδίο το οποιο αν κουνησω τα ματια μου φευγει κα ιμετα απο λιγο επανερχεται. Επισης περνανε 3-4 φορες την ημερα διαφορα μυγακια απο μπροστα μου τα οποια δνε υπαρχουν
6. Το βραδυ στο σκοτάδι δυσκολευομαι να δω. Αν υπαρχει λιγο φως ολοι οι αλλοι βλεπουν κι εγω βλεπω μια μαυριλα. Στα κλαμπ δυσκολευομαι αλλα και σε σκοτεινα σοκακια. Τα βλεπω ολα μαυρα.
7. Δεν βλεπω καλα κοντά . Οταν κάποιος ειναι πολυ κοντα μου τον βλέπω θολο. Το ιδιο και τα γραμματα αν τα φερω το χαρτι κοντα στα ματια μου δεν τα βλέπω . Πρεπει να το απομακρύνω.
8. Δυσκολευομαι να εστιασω σε ένα σημειο. Οταν κοιταω σε ενα σημειο τα ματια μου κουράζονται μεσα σε 15-20 δευτερόλεπτα και πρεπει υποχρεωτικά να κοιτάξω καπου αλλου γυρω γυρω

Τώρα μετά απο 8 μήνες απλα το συνηθισα. Συνηθισα να βλέπω θολα. Οπως διαφοροι ανθρωποι εχουν 1-1,5 βαθμους μυωπία αλλα κυκλοφορουν χωρις γυαλια. Εχουν συνηθισει να βλεπουν ετσι. Κάποιες μέρες με πιανει και στεναχωριεμαι αλλα μετα μου φευγει. Το μεγάλο σοκ το πέρασα στους 3 μηνες απ το λέιζερ. Υποτιθεται στους 3 μήνες ολοκληρωνεται σχεδον τελειως η διαδικασια βελτιωσης της ορασης . Τοτε συνειδητοποιησα οτι ολα αυτα τα προβληματα που ειχα δεν έφυγαν και θα τα έχω για πάντα. Ειχα στεναχωρηθεί πάρα πολυ ,γιατι μέχρι τους 3 μηνες ελεγα "εντάξει δεν πέρασε ακομα ο καιρος, θα φτιαξουν τα προβλήματα στην πορεια". Η συνηδειτοποιηση οτι θα βλεπω ετσι για πάντα ητανε το πιο δυσκολο ψυχολογικό κομμάτι.
Διάφοροι άλλοι ανθρωποι έπαθαν πολυ χειροτερα πράγματα απο το λέιζερ, οποτε εγώ θα πρεπει να θεωρω τον εαυτο μου οτι ειμουνα τυχερη. Εχω διαβασει διαφορα περιστατικά τα οποία εντάξει ητανε τραγικά. Πάντα υπάρχουν και χειρότερα.

Τώρα οσον αφορα το να κάνετε ή οχι το λείζερ, εγω δεν ξέρω τι να πω πάνω στο θέμα. Εχω πάρα πολλους φιλους που το λειζερ πηγε τελεια και το εχουν καταευχαριστηθει. Απο ολους μου τους φιλους κανενας δεν ειχε ουτε την παραμικρή επιπλοκή. Γιατι έτυχε σε εμένα???? Τι να πω ολοι λέμε τα ασχημα συμβαινουν στους αλλους κι οχι σε μας . Να ομως που κάποιες φορες συμβαινουν σε εμας. Εχω διαβάσει οτι το 10% των ανθρωπων έχει τελικά επιπλοκές απο το λέιζερ. Δεν ειναι μεγάλο ποσοστο.

Πλέον μετα απο 8 μήνες εγώ δεν θυμαμαι πως εβλεπα πριν. Δεν θυμαμαι τι ειναι να βλεπεις καθαρα. Όλα στη ζωή συνηθιζονται.

Mercyful_Fate_666
15-11-12, 17:11
Πολύ λυπάμαι που το ακούω αυτό. :(

Ο γιατρός που σε χειρούργησε τι λέει για όλα αυτά?

apd
15-11-12, 19:49
Πολύ λυπηρό. Τι να πει κανείς, κουράγιο.

Απλά ένα σχόλιο: 10% δεν είναι καθόλου μικρό ποσοστό για μια επέμβαση που την κάνεις χωρίς να είναι υποχρεωτικό. Θα πρεπε όλοι να το συνειδητοποιούν πόσο πιθανό είναι πριν την κάνουν...

Insomniac
15-11-12, 19:52
Ισως και ο γιατρος να παιζει ρολο...εχω κανει εγω , η γυναικα μου και η κορη μου χωρις κανενα προβλημα lasik

Bananas
16-11-12, 01:18
Ίσως και ο γιατρός να παίζει ρόλο... έχω κανει εγω , η γυναικα μου και η κορη μου χωρις κανενα προβλημα lasik

Νομίζω ότι ο γιατρός κατά το χειρουργείο παίζει τον μικρότερο ρόλο. Ο γιατρός θα περάσει τις παραμέτρους στο μηχανημα που σε χειρουργεί και οι παράμετροι αυτοί βγαίνουν από τις συνολικές εξετάσεις που γίνονται για τον προ εγχειρητικό έλεγχο. Αυτό που βλέπω εγώ ΧΩΡΙΣ να μαι γιατρός ή ειδικός και με ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ είναι ότι στο μεγαλύτερο ποσοστό της όλης διαδικασίας συμμετέχουν τα μηχανήματα και στο μικρότερο ποσοστό ο γιατρός. Οπότε περιθώρια λάθους θεωρώ δεν υπάρχουν (ή έστω είναι σχεδόν μηδαμινά )

Παρ όλα αυτά ακούγονται πάρα πολλά για τις laser . Κάποιοι λένε ότι είναι ακίνδυνες άλλοι λένε (ελάχιστοι) ότι εγκυμονούν κινδύνους και άλλοι λένε ότι ακόμα δεν γνωρίζουμε τις πραγματικές επιπτώσεις των χειρουργείων αυτών γιατί κανένας ως τώρα δεν έχει χειρουργηθεί νέος και έχει γεράσει χειρουργημένος για να δούμε πως θα συμπεριφερθεί το μάτι. Κοινώς το θέλουμε δεν το θέλουμε είμαστε το μεγάλο πείραμα ....


Επειδή και γώ ήταν να χειρουργηθώ (γιατί με 11 μυωπία αριστερό και 4.5 δεξί δεν παλέβεται και τόσο :P) πέρυσι το ψάχνω ακόμα γιατί δεν είμαι τόσο ευκολόπιστος. Κάποιοι γιατροί μου είπαν να αποφύγω τις laser και να βάλω ενδοφακό που είναι μια μόνιμη λύση χωρίς να διακινδυνεύσω τον κερατοειδή μου. Δεν ξέρω ποιός πραγματικά λέει αλήθεια. Δυστυχώς η ιατρική πέρα απο λειτούργημα στην πράξη κάποιοι την έχουν καταντήσει μπίσνα με ότι συνεπάγεται αυτό .

Insomniac
16-11-12, 06:25
Να συπληρωσω οτι και τα μηχανηματα παιζουν ρολο ποσο ακριβειας ειναι και φυσικα και ο γιατρος που περναει τις παραμετρους

Και πανω απο ολα ο προεγχειριτικος ελεγχος κατα ποσο ειμαστε σε θεση γα την επεμβαση

apd
17-11-12, 12:17
Αν όμως ο γιατρός βλέπει τον κερατοειδή σου πολύ λεπτό για LASIK και επιμένει να σου την κάνει, τότε φταίει εκείνος κι όχι το μηχάνημα. Φυσικά κι εσύ που δεν το έψαξες καλύτερα. Για μένα, μια τέτοια επέμβαση, εφόσον δε γίνεται υπό πίεση επείγοντος, πρέπει κανείς να την ψάχνει πολύ καιρό πριν την αποφασίσει. Το γράφω περισσότερο γι' αυτούς που ίσως το αποφασίσουν στο μέλλον: Το ρίσκο για μικρά ή μεγάλα προβλήματα είναι πολύ ψηλό και οφείλει κανείς να έχει πλήρη επίγνωση.

pantelis21
14-12-12, 07:13
Γεια και απο μένα και καλως σας βρήκα. Νέος στο φόρουμ. Έψαχνα πληροφορίες για Laser στα μάτια που σκόπευα να κάνω άμεσα μέσα στον επόμενο μήνα και μάλιστα θεωρούσα πως το μόνο πρόβλημα τόσο καιρό ήταν τα χρήματα. Τελικά με αυτά που βλέπω για τις διάφορες επιπλοκές μάλλον τα 2000€ είναι το τελευταίο πρόβλημα.

Και μόνο που διάβασα και είδα για το lasik και το flap φρίκαρα και το απέρριψα.
Λέω οκ θα πονέσουμε με το prk αλλά θα έχουμε τον κερατοειδή μας ήσυχο. Αλλά μάλλον ούτε με prk και παρά τα 20 χρόνια που υπάρχει η μέθοδος και τις συνεχείς βελτιώσεις στα μηχανήματα βλέπω πως άτομα μένουν σε κατάσταση πολύ χειρότερη από πριν το λέιζερ.

Δεν ξέρω πια αν αξίζει το ρίσκο. Η αλήθεια είναι πως έχω ψυχολογικά με τα γυαλιά καθώς τα φοράω από 3 χρονών και ως τα 16 τα φορούσα συνέχεια. Μετά τα αραίωσα παρά τις διαμαρτυρίες του οφθαλμίατρου. Κουράζω πολύ τα μάτια μου αλλά έχω σιχαθεί και τα γυαλιά.

Όμως με αυτά που διαβάζω αναρωτιέμαι μήπως είναι καλύτερα (μεταξύ πλάκας και αστείου) να πάω σε κανένα ψυχολόγο να με βοηθήσει να αποδεχθώ μια ζωή με γυαλιά παρά να τρέχω μετά για να αποδεχθώ μια ζωή με θολούρα, μυγάκια και φωτοστέφανα;

Παραπάνω ο μπανάνας ανέφερε τους ενδοφακούς. Ακουστά μόνο τους έχω. Δεν είναι και αυτό επικίνδυνο; Δεν μπορεί ο φακός να κουνηθεί φύγει από την θέση του και να τρέχεις εσπευσμένα για επανατοποθέτηση; Δυστυχώς λόγο αστιγματισμού οι φακοί επαφής δεν αποτελούν λύση. Αφενός αφού δοκίμασα πολλές μάρκες δε μου έστρωνε καμία στο δεξί μάτι αφού έχει μυωπία μεν αλλά υπερμετρωπιακό αστιγματισμό και με αρκετές μοίρες οπότε ακριβές φακός δεν υπάρχει...

Αλλά αξίζει όντως το ρίσκο και μόνο με prk.
Τι είναι ο ενδοφακός αν κάποιος ξέρει καλύτερα. Είναι ακραία λύση ή είναι λύση παρόμοια με το λέιζερ που θα σου παρέχει δηλαδή τέλεια ελευθερία κτλ...
Και λογικά για την τοποθέτηση δε θα αφήσει ουλές; Απο που μπαίνει;

Μόνη λύση βλέπω να πληρώνω ξενοδοχεία στο ηράκλειο για να την κάνω στο πανεπιστημιακό που εκεί τουλάχιστον όσο να πεις έχεις μια σιγουριά παραπάνω αφού εκεί εφευρέθηκε και εφαρμόζεται κοντά 20 χρόνια...

Εσείς μετά από όλα αυτά θα παίρνατε όντως το ρίσκο; έστω και αν ήταν 1% να πάθετε όλες αυτές τις παρενέργειες πως θα ήσασταν βέβαιοι ότι δεν ανήκετε στο 1%;

Ευτυχώς πάντως που υπάρχει και το διαδίκτυο και ενημερωνόμαστε εκτενέστατα.

Και από αυτούς που κάναν prk με επιτυχία υπάρχει κάποιος που να την έκανε Θεσ/νίκη και να έμεινε ευχαριστημένος να μου προτείνει τον ιατρό του να πάω να συζητήσω το θέμα;

Insomniac
14-12-12, 07:23
Γεια και απο μένα και καλως σας βρήκα. Νέος στο φόρουμ. Έψαχνα πληροφορίες για Laser στα μάτια που σκόπευα να κάνω άμεσα μέσα στον επόμενο μήνα και μάλιστα θεωρούσα πως το μόνο πρόβλημα τόσο καιρό ήταν τα χρήματα. Τελικά με αυτά που βλέπω για τις διάφορες επιπλοκές μάλλον τα 2000€ είναι το τελευταίο πρόβλημα.

Και μόνο που διάβασα και είδα για το lasik και το flap φρίκαρα και το απέρριψα.
Λέω οκ θα πονέσουμε με το prk αλλά θα έχουμε τον κερατοειδή μας ήσυχο. Αλλά μάλλον ούτε με prk και παρά τα 20 χρόνια που υπάρχει η μέθοδος και τις συνεχείς βελτιώσεις στα μηχανήματα βλέπω πως άτομα μένουν σε κατάσταση πολύ χειρότερη από πριν το λέιζερ.

Δεν ξέρω πια αν αξίζει το ρίσκο. Η αλήθεια είναι πως έχω ψυχολογικά με τα γυαλιά καθώς τα φοράω από 3 χρονών και ως τα 16 τα φορούσα συνέχεια. Μετά τα αραίωσα παρά τις διαμαρτυρίες του οφθαλμίατρου. Κουράζω πολύ τα μάτια μου αλλά έχω σιχαθεί και τα γυαλιά.

Όμως με αυτά που διαβάζω αναρωτιέμαι μήπως είναι καλύτερα (μεταξύ πλάκας και αστείου) να πάω σε κανένα ψυχολόγο να με βοηθήσει να αποδεχθώ μια ζωή με γυαλιά παρά να τρέχω μετά για να αποδεχθώ μια ζωή με θολούρα, μυγάκια και φωτοστέφανα;

Παραπάνω ο μπανάνας ανέφερε τους ενδοφακούς. Ακουστά μόνο τους έχω. Δεν είναι και αυτό επικίνδυνο; Δεν μπορεί ο φακός να κουνηθεί φύγει από την θέση του και να τρέχεις εσπευσμένα για επανατοποθέτηση; Δυστυχώς λόγο αστιγματισμού οι φακοί επαφής δεν αποτελούν λύση. Αφενός αφού δοκίμασα πολλές μάρκες δε μου έστρωνε καμία στο δεξί μάτι αφού έχει μυωπία μεν αλλά υπερμετρωπιακό αστιγματισμό και με αρκετές μοίρες οπότε ακριβές φακός δεν υπάρχει...

Αλλά αξίζει όντως το ρίσκο και μόνο με prk.
Τι είναι ο ενδοφακός αν κάποιος ξέρει καλύτερα. Είναι ακραία λύση ή είναι λύση παρόμοια με το λέιζερ που θα σου παρέχει δηλαδή τέλεια ελευθερία κτλ...
Και λογικά για την τοποθέτηση δε θα αφήσει ουλές; Απο που μπαίνει;

Μόνη λύση βλέπω να πληρώνω ξενοδοχεία στο ηράκλειο για να την κάνω στο πανεπιστημιακό που εκεί τουλάχιστον όσο να πεις έχεις μια σιγουριά παραπάνω αφού εκεί εφευρέθηκε και εφαρμόζεται κοντά 20 χρόνια...

Εσείς μετά από όλα αυτά θα παίρνατε όντως το ρίσκο; έστω και αν ήταν 1% να πάθετε όλες αυτές τις παρενέργειες πως θα ήσασταν βέβαιοι ότι δεν ανήκετε στο 1%;

Ευτυχώς πάντως που υπάρχει και το διαδίκτυο και ενημερωνόμαστε εκτενέστατα.

Και από αυτούς που κάναν prk με επιτυχία υπάρχει κάποιος που να την έκανε Θεσ/νίκη και να έμεινε ευχαριστημένος να μου προτείνει τον ιατρό του να πάω να συζητήσω το θέμα;



Και μια σπιρινη να παρεις εχει ρισκο ακομα και να πεθανεις αν δεν ξερεις οτι εχεις καποιο προβλημα...Εγω δεν ξερω κανενα που να εκανε και ξερω αρκετους που να ειχε προβλημα.Μεσα σε αυτος εμενα , την γυναικα μου και την κορη μου

Για το Ηρακλειο δεν ξερω κατα ποσο εχει αναβαθμισει την τεχνολογια των μηχανηματων του που παιζει σημαντικο ρολο.

Τον πρωτευοντα ομως ρολο παιζει ο περοεπαμβατικος ελεγχος που πρεπει να ειναι λεπτομερης και να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου.

tsatasos
16-12-12, 13:09
Έχω κάνει την prk εδώ και 3 χρόνια και όλα είναι μια χαρά (τα έχω γράψει αναλυτικά σε παλαιότερα ποστ).

Δεν ξέρω όμως αν την έκανα με την ίδια ευκολία αν προηγουμένως είχα διαβάσει αυτό το τόπικ και γενικά αν είχα ψαχτεί στο ιντερνετ...
Μόνο το βίντεο στο youtube είχα δει πριν λίγο καιρό, αλλά αυτό δεν με εμπόδισε σε κάτι.

solohunter
26-12-12, 17:20
Ενδιαφερομαι για lasik μεθοδο γιατι απο οτι διαβασα στο thread η prk ειναι πλα βασανο και μπορει να σου αφησει κουσουρι. Εχω 2 και 1,25 μυωπια.
Θελω να μου προτεινετε καλο γιατρο που να κανει σωστη δουλεια και να διαγνωσει ορθα αν το ματι μου ειναι καταλληλο για να γινει η επεμβαση, για να μην εχουμε αλλα τρεξιματα μετα και μεινουμε και αναπηροι στο τελος.
Καποιοι μου ειπαν οτι ο Καπραλος στα Βριλησσια ειναι πολυ καλος. Ξερει κανεις κατι αλλο να μου προτεινει;

apd
27-12-12, 00:31
Με τους βαθμούς που έχεις, δεν αξίζει το ρίσκο. Γνώμη μου.

Insomniac
27-12-12, 07:19
Οταν τα γυαλια ειναι απαραιτητα ασχετα με τους βαθμους το προβλημα ειναι το ιδιο κατα την γνωμη μου παντα.

solohunter
27-12-12, 13:01
Σωστα. Επισης οι πολλοι βαθμοι σου αφηνουν υπολοιπο μυωπιας, ενω με τους λιγους εχω ακουσει οτι σου εξαλειφεται τελειως. Γυαλια χρειαζομαι και εγω με 2 και ο αλλος με 12

cool11
27-12-12, 22:51
Καλα, για πειτε οσοι εχετε κανει επεμβαση, σας ειπε ο γιατρος που σας χειρουργησε οτι θελει να σας βλεπει καθε ενα ετος, για να τσεκαρει την κατασταση των ματιων σας;
Εμενα ετσι μου ειπε.
Βεβαια, κι απο μονος μου, τα ματια μου τα εχω σε εγνοια. Αλλα πχ. θα επισκεπτομουν οφθαλμιατρο καθε 2 χρονια.
Αυτος ο 'αναγκαστικος' προγραμματισμος, περάστε να σας δουμε, και να απο το ταμειο μας βεβαιως βεβαιως, δεν ξερω, μου ξενίζει...

Bananas
28-12-12, 02:59
Σωστα. Επισης οι πολλοι βαθμοι σου αφηνουν υπολοιπο μυωπιας, ενω με τους λιγους εχω ακουσει οτι σου εξαλειφεται τελειως. Γυαλια χρειαζομαι και εγω με 2 και ο αλλος με 12

Το αν θα σου μείνει μυωπία ή όχι δεν εξαρτάται απο το πόσο μεγάλη μυωπία έχεις. Εξαρτάται απο άλλους παράγοντες. Ένας βασικός είναι το πάχος του κερατοειδή. Υπαρχουν ανθρωποι με 12 βαθμους μυωπία που μπορούν να χειρουργηθούν πλήρως υπάρχουν και ανθρωποι με 4 βαθμούς μυωπίας που μετά το χειρουργείο θα εξακολουθήσουν να έχουν μυωπία .

cool11
22-01-13, 21:48
Με την σημερινη τεχνολογια, η πρεσβυωπια διορθωνεται με laser?
Ακομη κι αν διορθωνεται ομως, καποιος που εχει κανει lasik σε νεοτερη ηλικια, μπορει να ξανακανει laser στα ματια του για να διορθωσει πρεσβυωπια?
Εχω αυτη την απορια, ποσες laser επεμβασεις μπορει να δεχτει το ματι....και παντα το λεω εχοντας υποψη την πρεσβυωπια.

solohunter
22-01-13, 22:32
Με την σημερινη τεχνολογια, η πρεσβυωπια διορθωνεται με laser?
Ακομη κι αν διορθωνεται ομως, καποιος που εχει κανει lasik σε νεοτερη ηλικια, μπορει να ξανακανει laser στα ματια του για να διορθωσει πρεσβυωπια?
Εχω αυτη την απορια, ποσες laser επεμβασεις μπορει να δεχτει το ματι....και παντα το λεω εχοντας υποψη την πρεσβυωπια.

Ευλογια ειναι να χεις πρεσβυωπια, ασε καλα εισαι.
Η μυωπια σου στερει ομως ολες σχεδον τις δραστηριοτητες.

Insomniac
23-01-13, 05:47
Με την σημερινη τεχνολογια, η πρεσβυωπια διορθωνεται με laser?
Ακομη κι αν διορθωνεται ομως, καποιος που εχει κανει lasik σε νεοτερη ηλικια, μπορει να ξανακανει laser στα ματια του για να διορθωσει πρεσβυωπια?
Εχω αυτη την απορια, ποσες laser επεμβασεις μπορει να δεχτει το ματι....και παντα το λεω εχοντας υποψη την πρεσβυωπια.

Οχι δεν διορθωνεται...ξαναβαγινει μετα απο μερικους μηνες...

cool11
23-01-13, 10:10
Δηλαδη, laser για πρεσβυωπια δεν γινεται καθολου?
Ή δεν γινεται σε ματια που ήδη εχουν κανει lasik για μυωπια?
Μονη λυση τα γυαλια ή φακοί επαφής;

Insomniac
23-01-13, 11:13
Δηλαδη, laser για πρεσβυωπια δεν γινεται καθολου?
Ή δεν γινεται σε ματια που ήδη εχουν κανει lasik για μυωπια?
Μονη λυση τα γυαλια ή φακοί επαφής;

Γινεται αλλα δεν εχει οριστικα αποτελεσματα...Μετα απο μερικους μηνες επανεμφανιζεται...Εκτος και εχει αλλαξει κατι προσφατα που δεν ξερω αλλα δεν θα υπαρχει και εμπειρια

Φακοι επαφης μονο για πρεσβυωπια δεν ξερω αν υπαρχουν...Υπαρχουν οι πολυεστιακοι αλλα απο οτι εχω ακουσει δεν εχουν το ιδιο καλα αποτελεσματα οπως της μυωπιας.

cool11
21-02-13, 14:10
Ρε παιδια...δεν ξερω αν εχει σχεση με την επεμβαση, μπορει και οχι.
Απλα, τετοιο προβλημα δεν ειχα ποτε, εγω προσωπικα.
Δηλαδη ποτε στη ζωη μου, τουλαχιστον πριν την επεμβαση, δεν εβγαζα στο ματι το λεγομενο 'κριθαρακι'.
Μετα την επεμβαση ομως, καθε λιγο, 2-3 μηνες, βγαζω.
Στην αρχη το θεωρησα τυχαιο. Αλλα ειναι ομως; Γιατι σε ολη την προηγουμενη ζωη μου, δεν ειχα θεμα, και τωρα εχω?
Συμπτωση?
Συνεβη σε κανεναν αλλον; Πως να μαθουμε αραγε, αν υπαρχει σχεση?

Insomniac
21-02-13, 14:22
Ρε παιδια...δεν ξερω αν εχει σχεση με την επεμβαση, μπορει και οχι.
Απλα, τετοιο προβλημα δεν ειχα ποτε, εγω προσωπικα.
Δηλαδη ποτε στη ζωη μου, τουλαχιστον πριν την επεμβαση, δεν εβγαζα στο ματι το λεγομενο 'κριθαρακι'.
Μετα την επεμβαση ομως, καθε λιγο, 2-3 μηνες, βγαζω.
Στην αρχη το θεωρησα τυχαιο. Αλλα ειναι ομως; Γιατι σε ολη την προηγουμενη ζωη μου, δεν ειχα θεμα, και τωρα εχω?
Συμπτωση?
Συνεβη σε κανεναν αλλον; Πως να μαθουμε αραγε, αν υπαρχει σχεση?

Κριθαρακι εβγαλα για πρωτη φορα στη ζωη μου πριν λιγες μερες αλλα πανε 4 χρονια απο την επεμβαση οποτε μαλλον τυχαιο

delpiero
26-02-13, 22:37
Εχω μια απορια, εκανα σημερα προεγχειρητικο ελεγχο και την αλλη βδομαδα θα κανω laser,την ωρα που γυριζα με το αμαξι εβλεπα starbursts και το φεγγαρι τριπλο συν οτι δεν βλεπω να διαβασω καλα απο κοντα και εχω λιγο θολη ωραση.ειναι φυσιολογικο να γινει απο τα κολυρια και τις εξετασεις που μου εκαναν?

apd
26-02-13, 23:15
Εσύ οδηγούσες; Θεωρητικά έπρεπε να σου πουν ότι απαγορεύεται.

Λογικά πρέπει να είναι από διαστολή της κόρης, δε θυμάμαι πώς λέγεται αυτή η εξέταση. Τώρα, αν έχει σχέση με το τι να περιμένεις μετά την επέμβαση, μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σ' το πει.

Insomniac
26-02-13, 23:15
Εχω μια απορια, εκανα σημερα προεγχειρητικο ελεγχο και την αλλη βδομαδα θα κανω laser,την ωρα που γυριζα με το αμαξι εβλεπα starbursts και το φεγγαρι τριπλο συν οτι δεν βλεπω να διαβασω καλα απο κοντα και εχω λιγο θολη ωραση.ειναι φυσιολογικο να γινει απο τα κολυρια και τις εξετασεις που μου εκαναν?

απολυτα λογικο μετα τις σταγονες για την βυθοσκοπιση που σου εκαναν...Αυριο θα εισαι μια χαρα

Καλη επιτυχια

delpiero
27-02-13, 01:40
ευχαριστω παιδια,οντως αρχιζει και στρωνει σιγα σιγα.

Bananas
28-02-13, 03:30
Παιδια σε προεγχειρητικό έλεγχο που κανα πέρυσι δεν μου βάλαν καθόλου σταγόνες στα μάτια. Ίσα ίσα όπως πήγα έτσι έφυγα (εννοώ κανένα σύμπτωμα στα μάτια και στην όραση ή αίσθημα κούρασης)

nyannaco
28-02-13, 09:20
Παιδια σε προεγχειρητικό έλεγχο που κανα πέρυσι δεν μου βάλαν καθόλου σταγόνες στα μάτια. Ίσα ίσα όπως πήγα έτσι έφυγα (εννοώ κανένα σύμπτωμα στα μάτια και στην όραση ή αίσθημα κούρασης)Αυτό με ανησυχεί κάπως!

@ ADSLgr.com All rights reserved.