PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25]

solohunter
22-06-15, 15:32
καλημερα. ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω και το κανω για να ζητησω χρήσιμες πληροφορίες σχετικα με την επεμβαση με λειζερ . Κατοικω σε νησι και δεν ειναι ευκολο να εχω προσβαση απ ευθεια. διαβασα αρκετες σελιδες πριν αλλα ακρη δεν εβγαλα . ψαχνω να βρω ενα γιατρο να μου κανει εμενα και του γιου μου λειζερ αλλα ΜΕ ΛΟΓΙΚΟ κοστος και παντα με ανθρωπινη αντιμετώπιση . καθε πληροφορια , ακομα και η πιο ασημαντη που θα με βοηθησει να διαλεξω κλινικη ειναι σημαντική για εμενα καθως εχω μπερδευτει .ευχαριστω.

Kαλά, σε νοιάζει το κόστος σε εγχείριση στα μάτια; Μόνο που το ακούω, σκιάζομαι.

apd
22-06-15, 18:32
Μύωπας είναι ο άνθρωπος, όχι τυφλός :)

@sech Για τον γιο σου πρέπει να (είναι ενήλικος και να) έχει σταθεροποιηθεί για δυο χρόνια η μυωπία, αλλιώς μην το συζητάς ακόμα

solohunter
23-06-15, 00:10
Μύωπας είναι ο άνθρωπος, όχι τυφλός :)

@sech Για τον γιο σου πρέπει να (είναι ενήλικος και να) έχει σταθεροποιηθεί για δυο χρόνια η μυωπία, αλλιώς μην το συζητάς ακόμα

Nαι, αλλά ακούς διάφορα για αυτές τις εγχειρίσεις. Είναι τρομακτικές. Το να ναι φθηνές δε μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει.

apd
24-06-15, 08:52
Δεν είπε κανείς να πάει στον πρώτο σκιτζή, αλλά και το να μην κάνει μια έρευνα αγοράς είναι ανεύθυνο. Εκτός αν εννοείς ότι όποιος ρίχνει τις τιμές είναι ανυπόληπτος - αλλά τότε πάει περίπατο το επιχείρημα περί "ελεύθερου ανταγωνισμού". Η δική μου εμπειρία ήταν ότι υπήρχε μεγάλη διακύμανση τιμών ανάμεσα σε κέντρα παρόμοιας "κλάσης", και ακόμη κι αυτές επιδέχονταν παζάρι.

Kefi
24-06-15, 09:25
Έχω κάνει κι εγώ.

- - - Updated - - -

Έχω κάνει κι εγώ. Σου έχω στείλει μήνυμα.


καλημερα. ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω και το κανω για να ζητησω χρήσιμες πληροφορίες σχετικα με την επεμβαση με λειζερ . Κατοικω σε νησι και δεν ειναι ευκολο να εχω προσβαση απ ευθεια. διαβασα αρκετες σελιδες πριν αλλα ακρη δεν εβγαλα . ψαχνω να βρω ενα γιατρο να μου κανει εμενα και του γιου μου λειζερ αλλα ΜΕ ΛΟΓΙΚΟ κοστος και παντα με ανθρωπινη αντιμετώπιση . καθε πληροφορια , ακομα και η πιο ασημαντη που θα με βοηθησει να διαλεξω κλινικη ειναι σημαντική για εμενα καθως εχω μπερδευτει .ευχαριστω.

teirecias
28-06-15, 20:43
Συντροφοι.
με κινδυνο να κατηγορηθω για "γκριζα" διαφημιση.. εμμετρωπια (http://www.emmetropia.gr/gr/index.php) και παλι ..εμμετρωπια (http://www.emmetropia.gr/gr/index.php).
Μπορει να γινει μια 1η γνωριμια με τον επικεφαλης ιατρο στην Αθηνα, οπου ερχεται μια φορα το μηνα για την παρακολουθηση των χειρουργημενων που δεν εχουν δυνατοτητα να ξανακατεβουν στην Κρητη.

sech770
20-07-15, 10:05
Kαλά, σε νοιάζει το κόστος σε εγχείριση στα μάτια; Μόνο που το ακούω, σκιάζομαι.

Τι να κανω ?? δεν ειμαι πλουσιος σαν εσενα . τα μεροκαματα ειναι ελαχιστα πλεον ! ζεις Ελλαδα φραγκατε φιλε μου ?

- - - Updated - - -

Καλημερα σας . τελικα εκανα την επεμβαση !! πριν 5 ημερες εγω, ενω για τον μικρο ο γιατρος τον προετρεψε να μην την κανει και να φορεσει φακους επαφης γιατι με τους φακους θα εχει αριστα αποτελεσματα !! Σημερα τα κοντινα μου σκιζουν βλεπω γδαρσιματα στο ρολοι μου που δεν ηξερα οτι υπηρχαν !! με τα μακρυνα εχω ακομα θεμα αλλα νομιζω οτι καθε ημερα που περνα βλεπω λιιιγο καλυτερα.

Insomniac
25-07-15, 12:39
Ολα θα πανε καλα φιλε μου...Ο γιος σου ποσο ετων ειναι ?

IZNOGUT
05-09-15, 17:59
εχω πληροφοριες για ενα πολυ καλο κεντρο στη θεσσαλονικη που εχει οικονομικα πακετα αν θελεις μπορω να βρω τηλ
να επικοινωνησεις

Cyberdemon87
20-09-15, 20:10
Γεια σε ολους!

Επειδη ενδιαφερομαι να κανω και εγω στους επομενους 1-2 μηνες laser (μυωπια+αστυγματισμο) αλλα δεν γνωριζω προσωπικα καποιον καλο γιατρο εδω Αθηνα, θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε καποιους εσεις που εχετε ηδη κανει. Σε λογικα πλαισια τιμων.


Αν δεν γινεται εδω, με pm.

Σας ευχαριστω!

iiraklis
21-09-15, 22:33
Καλησπέρα, καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!! Πρώτο μήνυμα από μένα, καθώς τελευταία σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω laser μυωπίας(αν και τρομοκρατήθηκα κάποιες στιγμές με επιπλοκές που αναφέρονται online γενικότερα).
Λοιπόν, είμαι 23.5+ ετών και η μυωπία είναι σταθερή το τελευταίο 5μηνο σίγουρα που έκανα εξέταση(πριν από αυτή είχε περάσει πολύς καιρός καθώς η διαφορά που ένιωθα ότι υπήρχε στους βαθμούς δε με ενοχλούσε).
Μένω Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον γιατρό που γνωρίζετε εμπειρικά ότι είναι καλός(έχετε κάνει εσείς ή κάποιος γνωστός/συγγενής κλπ. και είναι/είστε ευχαριστημένοι).
Τέλος, ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες κι έχω ακούσει ότι γι'αυτό πολλοί προτιμούν την prk(αστυνομικοί,στρατιωτικοί). Οπότε pkr ή Lasik? Ευχαριστώ πολύ! :)

nyannaco
22-09-15, 08:21
είμαι 23.5+ ετών και η μυωπία είναι σταθερή το τελευταίο 5μηνοΠολύ βιάζεσαι! Αν βρεις γιατρό που να δεχτεί να στο κάνει με ένα 5μηνο σταθεροποίηση, να φύγεις τρέχοντας.

cool11
22-09-15, 11:26
λαθος ποστ

iiraklis
22-09-15, 13:59
Πολύ βιάζεσαι! Αν βρεις γιατρό που να δεχτεί να στο κάνει με ένα 5μηνο σταθεροποίηση, να φύγεις τρέχοντας.

Τουλαχιστον 5 μηνες εννοω. Ειναι πολυς καιρος που νιωθω οτι εχει αυξηθει, σιγουρα δηλαδη πανω απο χρονο πριν κανω την εξεταση που αναφερω

nyannaco
22-09-15, 14:23
Συζήτησέ το και με το γιατρό σου, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι βιάζεσαι (συνδυασμός ηλικίας και χρόνου μη μεταβολής της μυωπίας).
Καταλαβαίνω τη βιασύνη σου, φόραγα κι εγώ γυαλιά νέος και ξέρω πώς είναι, αλλά δεν θα έπαιρνα ρίσκα.

iiraklis
22-09-15, 14:38
Συζήτησέ το και με το γιατρό σου, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι βιάζεσαι (συνδυασμός ηλικίας και χρόνου μη μεταβολής της μυωπίας).
Καταλαβαίνω τη βιασύνη σου, φόραγα κι εγώ γυαλιά νέος και ξέρω πώς είναι, αλλά δεν θα έπαιρνα ρίσκα.

Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Ο κυριος λογος που βιαζομαι αν θες ειναι οτι φορουσα φακους 6-7 χρονια και τωρα επειδη εμφανισα ξηροφθαλμια δε μπορω. Ο γιατρός που πηγα μου εδωσε ενα γρηγορο οκ μολις του το ανεφερα.(ο ιδιος δεν κανει επεμβασεις laser)

nyannaco
22-09-15, 14:56
ΟΚ, δεν θα ισχυριστώ ότι ξέρω περισσότερα από το γιατρό ;)
Ισως πάντως να άξιζε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από οφθαλμίατρο (που επίσης δεν κάνει επεμβάσεις).
Ο σκεπτικισμός μου έχει να κάνει με την πιθανότητα να μεταβληθεί και πάλι η μυωπία σου, λόγω νεαρού της ηλικίας.

iiraklis
23-09-15, 14:36
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον καλό γιατρό για Θεσσαλονίκη? Έχω πάρει διάφορα τηλέφωνα σε κέντρα που βρίσκω online αλλά ουσιαστικά μου λένε ότι η κουβέντα είναι στον αέρα και θα πρέπει να πάω από κοντά. Εάν είναι να πάω στον καθένα να μου κάνει προεγχειρητικό έλεγχο, στο τέλος τα λεφτά θα τα δώσω στους ελέγχους! :P

- - - Updated - - -


ΟΚ, δεν θα ισχυριστώ ότι ξέρω περισσότερα από το γιατρό ;)
Ισως πάντως να άξιζε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από οφθαλμίατρο (που επίσης δεν κάνει επεμβάσεις).
Ο σκεπτικισμός μου έχει να κάνει με την πιθανότητα να μεταβληθεί και πάλι η μυωπία σου, λόγω νεαρού της ηλικίας.

Αυτό για την ηλικία που λες, κοντεύω 24, έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις για μικρότερες ηλικίες από τη δική μου.:hmm:

- - - Updated - - -

Μόλις μίλησα με ένα γιατρό που μου είχε προτείνει ο οφθαλμίατρός μου. Ομολογώ πως είναι μόνος κράτησε το ενδιαφέρον μου ακμαιότατον! Οι υπόλοιποι μου τα έλεγαν και ένιωθα ότι ψιλοβαριόντουσαν κι ότι ήμουν ακόμη ένας πελάτης γι'αυτούς. Αυτός καθόταν άκουγε και μου απαντούσε, κι όσο σκεφτόμουν τι να τον ρωτήσω μου έλεγε πληροφορίες μόνος του. Μου άρεσε ο τρόπος του, αρχικά σαν άνθρωπος. Τεσπα δε θέλω να ενθουσιάζομαι υπερβολικά. Του είπα ότι είχα χρόνια να μετρηθώ και πριν 5 μήνες που μετρήθηκα η μυωπία μου αυξήθηκε κατά 0.5 και μου λέει ότι είμαστε κομπλέ, ότι έχει σταματήσει να ανεβαίνει(είχα 3++ χρόνια να μετρηθώ). Αφού μου κάλυψε τις ερωτήσεις έκλεισα ένα ραντεβού να τα πούμε αρχικά κι από κοντά. Σορρυ αν γεμίζω ποστ αλλά ενδιαφέρομαι πολύ για το θέμα και οι πληροφορίες εμπειρίας που μπορεί να έχει κάποιος είναι σημαντικές για εμένα, ευχαριστώ.

iiraklis
30-09-15, 13:32
- - - Updated - - -


εχω πληροφοριες για ενα πολυ καλο κεντρο στη θεσσαλονικη που εχει οικονομικα πακετα αν θελεις μπορω να βρω τηλ
να επικοινωνησεις

Καλησπέρα φίλε, σε ποιό κέντρο αναφέρεσαι?

Giwrgos_M
07-10-15, 12:50
Καλημέρα,
Σκεφτομαι να κανω laser διοτι εχω 5,50-6 βαθμους και εχω κουραστει με τα γυαλια εδω και 15 χρονια.
Ξερετε αν καλυπτει καποιο μερος ο εοπυ?
Μου προτειναν τον Ραλλατο Γ. (athens eye hospital).Εχετε καποια γνωμη?Εχει κανει καποιος επεμβασει σε αυτον?

Cyberdemon87
02-11-15, 01:53
Εκανα femto lasik προχτες. Η οραση μου στο αριστερο ματι ειναι τελεια, στο δεξι υπαρχει θολουρα. Περνω ολα τα κολλυρια/δακρυα κλπ που χρειαζονται συνεχως. Θελω να ρωτησω καποιον που μπορει να εχει αντιστοιχη εμπειρια, συνερχεται το ματι η κατι δεν πηγε καλα και εχει μεινει η θολουρα; Οι βαθμοι ηταν μικροι, περιπου 2,50 με 0,75 αστιγματισμο.


Ευχαριστω!

Giwrgos_M
06-11-15, 15:28
Έχεις πμ

Spring
05-02-19, 02:19
Καλησπέρα!! Είμαι άλλη μια περίπτωση μπερδεμενου ατόμου όσον αφορά το λέιζερ μυωπίας!!Ενώ θα προτιμούσα να κάνω με τη μέθοδο prk λόγω υψηλής μυωπίας μου απέκλεισε ο γιατρός την prk κ μόνο η lasik είναι για την περίπτωση μου!! Με προβληματισε πολύ γιατί την lasik την φοβάμαι πολύ...πιο πολλά αρνητικά ακούω σε σχέση με την prk..έχει κάνει κανείς lasik πρόσφατα??Θα ήθελα να ακούσω γνωμες!!Ευχαριστώ!!

nyannaco
05-02-19, 09:55
Πρόσφατα όχι, αλλά 15 χρόνια μετά, δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!

g_kor
02-03-20, 23:17
Καλησπέρα ,
Εχει κάνει κανείς πρόσφατα επέμβαση laser στην Αθήνα ??
Θα ήθελα να ακούσω γνωμες - τιμές...
Εχω 5 βαθμούς σε κάθε μάτι & λίγη πρεσβυωπία...
Ευχαριστώ προκαταβολικά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.