PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα μεγάλο μπέρδεμα!!!



Public_union2000
19-12-06, 10:53
Ακουστέ την δικά μου μεγάαααααλη ιστορία που κρατάει σχεδόν 2 χρόνια...

Εργάζομαι σε 2 ραδιοφωνικούς σταθμού σε ένα χωριό έξω από την Λαμία σαν υπεύθυνος Τεχνικού τμήματος. Απόσταση από το dslam τις Λαμίας περίπου 4-5 χλμ. Υπάρχει άλλο ένα dslam στα 2 χλμ ποιο κάτω από το χωριό μας και μάλιστα ΠΕΤΑΝΕ όσοι έχουν εκεί dsl...
Στον σταθμό έχουμε μια 1024 με ταχύτητες τις "πείνας", ειλικρινά εάν δεν ήταν αναγκαίο λόγο δελτίων που βγάζουμε καθημερινά θα την είχα "κόψει" προπολου(την σύνδεση ε....).
Προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια να βρω άκρη...
Ρωτάω τον κύριο χ.ψ...τεχνικό τις π*(*ας, "μπορούμε κύριε τάδε να κάνουμε κάτι?"...
απάντηση..."να ευχαριστείτε και που έχετε τόσο που έχετε..."!!!!
Τι? Ποιος? Πoυ? Πότε?
(Παιδιά ειλικρινά...κάνω υπομονή και περιμένω να φτάσει κάποιο ιδιοκτυτο δύκτιο εδώ...4νετ θα είναι σε ένα χρόνο από ότι λέει,αλλά αυτό που με απασχολεί είναι εάν τα καλώδια θα είναι τα
ίδια με του Οτέ...Τέλος πάντων αρκετά με την παρένθεση μου.)
Λέω στον κύριο...Αφού υπάρχει Dslam στο τάδε χωρίο που είναι ποιο κοντά...Γιατί έχετε αφήσει 2 ραδιοφωνικούς σταθμούς στο έλεος της βλακείας σάς...για να μην πω τίποτα ποιο βαρύ...
Η κλασική απάντηση...Δεν ξέρω,τι να σου πω στείλε διαμαρτυρία στα κεντρικά...
Ξέρετε που πάει η διαμαρτυρία ε?
Από τα inbox στα deleted αμέσως....Λες και έχουν βάλει spam words ότι έχει σχέση
με "προβλήματα"...
Έρχομαι και σας ρωτάω τα εξής(γιατί από αλλού δεν είχα καμία απάντηση....)

1ον.Απο την στιγμή που πληρώνουμε 1024 γιατί να έχουμε λιγότερο?
Θα μου πείτε γιατί ο πΟΤΕ μας λέει οτι εγγυώνται μέχρι το 1/3...Οκ...όπως θέλετε ..
Τότε ρε γαμώτο...Γιατί δεν μας χρεώνετε αναλόγως το πόσο πιάνω κάθε μέρα?
Γιατί να πληρώνω 1024 ενώ πιάνω 650 και κάτω?
2ον.Ο Οτέ είναι υποχρεωμένος να παρέχει σύνδεση internet σε όλους τους πολίτες που βρίσκονται (θεωρητικά) μέσα στην επιτρεπόμενη απόσταση από το dslam?
3ον.Πόσο δύσκολο θα ήταν μια ανακατεύθυνση των γραμμών σε άλλο dslam?(μπορεί να είναι αδύνατον,δεν γνωρίζω γι αυτό ρωτάω)
4ον.Γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας?Τι πάει να πει “μέχρι το 1/3 της σύνδεσης σου εμείς είμαστε οκ...” δηλαδή μισό λεπτό ..
Από την στιγμή που θα έχω 1024 και θα μου δίνει ο πΟτε 650...Όταν θα βάλω 2048 πώς μπορεί και μου δίνει 900kbps>???
Δηλαδή ξαφνικά όσο ανεβαίνει η σύνδεση σε λεφτάκια ανεβαίνει και η ποιότητα του χαλκού και της τηλεφωνικής γραμμής?

Αυτά τα λίγα...
Σκεφτικά να κάνω ένα WiFi δικτύου με κάποιον που πληρώνοντας του τα έξοδα της dsl και του isp να μου δίνει μέσω του ασύρματου αλλά εκτός του ότι είναι ακριβή λύση (περίπου 300 ευρώ τα οποία δεν υπάρχουν) είναι και μία μπακαλίστικη λύση,όλοι ξέρουμε για τον θόρυβο που μπορεί να προκαλέσει το WiFi στα 2,4 και
ας μην ξεχνιόμαστε…είναι ραδιοφωνικός σταθμός=συχνοτητες,μηχανίματα κτλπ.
Ειλικρινά εάν η πώληση του πΟτε φέρει ριζικές αλλαγές και γρήγορα στις τηλεπικοινωνίες μας
ελπίζω και παρακαλάω να γίνει ΤΑΧΥΤΑΤΑ....όπως και οι υπέρ ταχύτατες dsl συνδέσεις του.

"Οτέ...η ποιο ασταθής μας σχέση,σκέφτομαι σοβαρά τον χωρισμό μόλις βρω άλλη γκόμενα."
Το έργαψα μετά από ένα μεγάαααλο βράδυ προσπαθώντας να κατεβάσω ένα αρχείο 15mb…
b...

dragonfighter
19-12-06, 11:33
Ελλαδιστάν..

Public_union2000
19-12-06, 11:38
Ελλαδιστάν..

;) You got it!!

frap
19-12-06, 11:41
Δικαιολογώ την αγανάκτησή σου, αλλά...


1ον.Απο την στιγμή που πληρώνουμε 1024 γιατί να έχουμε λιγότερο?
Θα μου πείτε γιατί ο πΟΤΕ μας λέει οτι εγγυώνται μέχρι το 1/3...Οκ...όπως θέλετε ..
Τότε ρε γαμώτο...Γιατί δεν μας χρεώνετε αναλόγως το πόσο πιάνω κάθε μέρα?
Γιατί να πληρώνω 1024 ενώ πιάνω 650 και κάτω?
Ο ΟΤΕ δεν παρέχει ΚΑΝΕΝΟΣ είδους εγγύησης στο θέμα της ταχύτητας που αντιλαμβάνεσαι. Αυτό είναι αλληλένδετο με την υπηρεσία ADSL. Εάν θέλεις οπωσδήποτε εγγύηση, τότε η αντίστοιχη υπηρεσία ονομάζεται HellasCom και κοστίζει αρκετά περισσότερο.

2ον.Ο Οτέ είναι υποχρεωμένος να παρέχει σύνδεση internet σε όλους τους πολίτες που βρίσκονται (θεωρητικά) μέσα στην επιτρεπόμενη απόσταση από το dslam?
O OTE είναι "υποχρεωμένος" να παρέχει την υπηρεσία σε όλους όσους η απόσταση, η διαθεσιμότητα και η ποιότητα των υφιστάμενων υποδομών (καλωδίων, πόρτες dslam) το επιτρέπει. Δεν είναι υποχρεωμένος να εξυπηρετήσει κανένα στο θέμα υπηρεσίας ADSL.

Επίσης, σε σχέση και με το 1, από τη σύμβαση παροχής της υπηρεσίας, ο ΟΤΕ οφείλει να σε τιμολογεί αντίστοιχα με το ποιά ταχύτητα συγχρονίζει (κλειδώνει) το modem σου με το dslam. Αν πχ εσύ ζητήσεις 2048 αλλά το modem λόγω απόστασης/θορύβου κλειδώνει χωρίς προβλήματα μόνο μέχρι τα 1024 τότε για αυτή την ταχύτητα είναι υποχρεωμένος να σε χρεώνει ο ΟΤΕ για το κύκλωμα. Αυτό φυσικά είναι άσχετο με το ότι εσύ "πιάνεις" μέχρι 650 εφόσον ο συγχρονισμός γίνεται επιτυχώς στην ταχύτητα για την οποία χρεώνεσαι.

Φυσικά είναι στη δική σου ευχαίρεια (και απορώ γιατί δεν το έκανες ήδη) να ζητήσεις να μεταπηδήσεις στο πακέτο των 768 με μικρότερη χρέωση, αφού πάνω-κάτω αυτή την απόδοση έχεις και τώρα.


3ον.Πόσο δύσκολο θα ήταν μια ανακατεύθυνση των γραμμών σε άλλο dslam?(μπορεί να είναι αδύνατον,δεν γνωρίζω γι αυτό ρωτάω)

Τα καλώδια είναι στρωμένα με ένα συγκεκριμένο τρόπο και καταλήγουν στα συγκεκριμένα κέντρα. Στην περιοχή σας το δίκτυο καταλήγειι εκεί που είστε συνδεδεμένοι τώρα. Δεν είναι η πολιτική τους να ανακατευθύνουν γραμμές μεταξύ κέντρων και γι'αυτό δε θα το κάνουνε ποτέ. Αλλά ακόμη κι αν το κάνανε, αυτό θα σήμαινε ότι απλά θα πατσάρανε το ζεύγος σου σε κάποιους κατανεμητές για να φτάσει στο "διπλανό" σου κέντρο. Τότε όμως η καλωδιακή απόσταση θα ήταν 5χλμ+ ίσως άλλα τόσα για τον κύκλο και όπως καταλαβαίνεις ADSL γιοκ.

Από την άλλη, εάν είστε διατεθειμένοι να πληρώστε τα σκαπτικά ($$$$$$) ο ΟΤΕ δεν έχει πρόβλημα να σας φέρει ακόμη και οπτικές ίνες όπου θέλετε, απ' όπου θέλετε.

Επίσης, όπως καταλαβαίνεις, το πρόβλημα θα παραμείνει ακόμα και με τα εναλλακτικά δίκτυα, αφού (τώρα και για αρκετό καιρό ακόμη) κανείς δεν είναι διατεθειμένος να σκάψει το last mile και να ρίξει καλώδια για συνδρομητές, αλλά μόνο να φτάσει με συνεγκατάσταση μέχρι το πλησιέστερο στο συνδρομητή κέντρο.



4ον.Γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας?Τι πάει να πει “μέχρι το 1/3 της σύνδεσης σου εμείς είμαστε οκ...” δηλαδή μισό λεπτό ..
Από την στιγμή που θα έχω 1024 και θα μου δίνει ο πΟτε 650...Όταν θα βάλω 2048 πώς μπορεί και μου δίνει 900kbps>???
Δηλαδή ξαφνικά όσο ανεβαίνει η σύνδεση σε λεφτάκια ανεβαίνει και η ποιότητα του χαλκού και της τηλεφωνικής γραμμής?.

Γιατί θα σε μεταφέρει σε άλλο profile συνδρομητών με καλύτερες (θεωρητικά) συνθήκες ώστε να πιάνεις μεγαλύτερες ταχύτητες. Γίνεται, είναι κοινή πρακτική, δεν μεταβάλλεται η ποιότητα του χαλκού και δεν κρύβεται κανείς πίσω από το δάχτυλό του.


Σκεφτικά να κάνω ένα WiFi δικτύου με κάποιον που πληρώνοντας του τα έξοδα της dsl και του isp να μου δίνει μέσω του ασύρματου αλλά εκτός του ότι είναι ακριβή λύση (περίπου 300 ευρώ τα οποία δεν υπάρχουν) είναι και μία μπακαλίστικη λύση,όλοι ξέρουμε για τον θόρυβο που μπορεί να προκαλέσει το WiFi στα 2,4 και
ας μην ξεχνιόμαστε…είναι ραδιοφωνικός σταθμός=συχνοτητες,μηχανίματα κτλπ.

Λύση καθόλου μπακαλίστικη και πολύ αποδοτική, εάν στηθεί σωστά. Τα 300 ή όσα (γιατί για δουλειά και όχι hobby θα συνιστούσα αξιόλογο εξοπλισμό και όχι της σειράς) είναι εφάπαξ κόστος και μένει και σαν εξοπλισμός στην επιχείρηση. Τα 2.4GHz δεν προκαλούν θόρυβο στα μηχανήματά σας (το λινκ σας με την κεραία του σταθμού πως υλοποιείται; ) και ακόμη με κατευθυντικές κεραίες και σωστά ρυθμισμένη ισχύ εκπομπής (μέσα στα νόμινα όρια ταν 100mW EIRP δλδ) δεν βάζει θόρυβο και στους άλλους τριγύρω σας που πιθανώς έχουν τα δικά τους μικροκυματικά.

Αν μπορείτε, εξετάστε το και μάλλον θα βρείτε την υγειά σας.

-Κ.

Public_union2000
19-12-06, 12:10
Δεν νομίζω να πάω σε ευθεία γραμμή...Εάν ήταν να ανεβάσω τόσο το κόστος θα το είχα κάνει καιρό τώρα ή θα είχα βάλει δορυφορική.
Μάλλον σε WiFi θα πάω εάν δέν γίνει η αλλαγή dslam.
Άκουσε με λίγο,το dslam που είμαι τώρα έχει απόσταση από εμένα 5χλμ..
Αυτό που λέω εγώ να με βάλουν είναι στα 2 χλμ δηλαδή μείον 3χλμ από το dlslam...Δέν είναι δυνατόν να είναι χειρότερα,έξαλλο
τα dslam μετάξι τους "δένουν" με οπτικές ίνες,αν δεν κάνω λάθος οπότε και να έιναι
όπως λες 5και πάνω χιλιόμετρα τι απώλειες να έχει η οπτική ίνα?:hmm:

frap
19-12-06, 13:35
Άκουσε με λίγο,το dslam που είμαι τώρα έχει απόσταση από εμένα 5χλμ..
Αυτό που λέω εγώ να με βάλουν είναι στα 2 χλμ δηλαδή μείον 3χλμ από το dlslam...Δέν είναι δυνατόν να είναι χειρότερα,έξαλλο
τα dslam μετάξι τους "δένουν" με οπτικές ίνες,αν δεν κάνω λάθος οπότε και να έιναι
όπως λες 5και πάνω χιλιόμετρα τι απώλειες να έχει η οπτική ίνα?:hmm:

Τα καλώδια του ΟΤΕ από την περιοχή σου, μάλλον, ΟΛΑ, καταλήγουν στο κέντρο που απέχει 5χλμ από εσένα. Ναι, υπάρχει και ένα κέντρο στα 2χλμ, ΑΛΛΑ προφανώς εξυπηρετεί άλλες περιοχές. Δεν είναι περίεργο, σε αραιοκατοικημένες περιοχές συμβαίνει.

Να στο πω διαφορετικά, τι τηλεφωνικά νούμερα έχουν οι κάτοικοι που ανήκουν στο κέντρο με το dslam που θέλεις να πας; (ας πούμε 93xxx)
Τι νούμερα έχουν αυτοί που είναι στο δικό σου κέντρo; (έστω 94xxx)
Είναι κάποιος στην περιοχή σου με νούμερο από το άλλο κέντρο; (δλδ 93xxx ;)

Αν ναι, τότε με κατάλλη πίεση κάτι μπορεί να γίνει. Αν όχι, απλά δεν υπάρχουν γραμμές προς τα εκεί που θέλεις.

Αν ήταν να σε συνδέσουν όπως ήθελες, το dsl απαιτεί χάλκινες γραμμές: Για να μπεις στο "ελαφρύ" dslam, θα έπρεπε να φτάσει η χάλκινη γραμμή σου μέχρι εκεί. Δεν έχει σημασία αν και πως επικοινωνούν τα dslam μεταξύ τους (που δεν είναι έτσι όπως το γράφεις). Θα έπρεπε δλδ, το καλώδιο που ξεκινά από εσένα και κάνει 5χλμ μέχρι το κέντρο σου τώρα, να το γυρίσουν στο άλλο κέντρο, +3χλμ (στην καλύτερη περίπτωση που υπάρχουν χάλκινα ζεύγη μεταξύ των δύο και όλοι βρίσκεστε στην ίδια ευθεία με τα κέτρα προς τη ίδια μεριά... λέμε τώρα..) σύνολο 8χλμ. Έχασες.

petrogazz
19-12-06, 14:38
Βάλε dsl στον γνωστό σου και ρίξε wifi στα 5Ghz. Οπτική επαφή υπάρχει; Αν ναι μια χαρά θα σου παίξει με το κατάλληλο hardware και σωστή ευθυγράμμιση. Δες στo http://www.awmn.net/forum/viewforum.php?f=98&sid=8e1c15f98ee6e0cea26ceed6b39fca9d μήπως βρεις κόσμο να σε βοηθήσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.