PDA

Επιστροφή στο Forum : FAT32 ή NTFS ?



Tanasis
28-05-04, 21:25
Αγόρασα ενα σκληρό δίσκο χωρητικότητας 160GB και σκοπεύω να τον χρησημποιήσω καθαρά σαν αποθηκευτικό μέσο.Να αποθηκεύσω δηλαδή δεδομένα (video,movies,mp3s,docs...) και οχι να εγκαταστήσω πάνω του καποιο λειτουργικό ή εκτελέσημες εφαρμογές .
Αυτο που με απασχολεί είναι πιο σύστημα αρχείων να χρησημοποιήσω γι'αυτή τη χρήση του σκληρού δίσκου .Δεδομένου οτι θα εγκατασταθεί σε pc με εγκαταστημένα WinXP Pro (NTFS),μπορείτε να μου πείτε πιο FS είναι πιο κατάλληλο ?Η επιλογή αυτη παίζει σημαντικό ρόλο στη διάρκει ζωής του σκληρου δίσκου και επομένως στην ακεραιότητα των δεδομένων? Thnx :arrow:

WAntilles
28-05-04, 21:31
Αγόρασα ενα σκληρό δίσκο χωρητικότητας 160GB και σκοπεύω να τον χρησημποιήσω καθαρά σαν αποθηκευτικό μέσο.Να αποθηκεύσω δηλαδή δεδομένα (video,movies,mp3s,docs...) και οχι να εγκαταστήσω πάνω του καποιο λειτουργικό ή εκτελέσημες εφαρμογές .
Αυτο που με απασχολεί είναι πιο σύστημα αρχείων να χρησημοποιήσω γι'αυτή τη χρήση του σκληρού δίσκου .Δεδομένου οτι θα εγκατασταθεί σε pc με εγκαταστημένα WinXP Pro (NTFS),μπορείτε να μου πείτε πιο FS είναι πιο κατάλληλο ?Η επιλογή αυτη παίζει σημαντικό ρόλο στη διάρκει ζωής του σκληρου δίσκου και επομένως στην ακεραιότητα των δεδομένων? Thnx :arrow:

Για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ σήμερα, να χρησιμοποιείς ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ, NTFS.

Είναι πολύ πιο:

- Αξιόπιστο (journaling filesystem)
- Ταχύτερο (βελτιστοποιημένο για συνεργασία με τον NT kernel, multitasking, caching κλπ.)
- Αυξημένων δυνατοτήτων (αρχεία με μέγεθος πάνω από 4GB, partitions με μέγεθος αρκετά TB, Unicode filenames)
- Ασφαλές (secure - permissions ανά χρήστη ξεχωριστά)

NT kernel και NTFS σχεδιάστηκαν από κοινού για άριστη και βελτιστοποιημένη από κάθε άποψη συνεργασία. Εάν δεν βάλεις παντού NTFS, είναι σαν να βάζεις την Ferarri του Schumacher (τον NT kernel) να τρέξει αντί σε μια πίστα F1, στο συνοικιακό δρόμο του σπιτιού σου.

moralas
28-05-04, 22:22
ntfs 8)

Slay
28-05-04, 22:23
Αγόρασα ενα σκληρό δίσκο χωρητικότητας 160GB και σκοπεύω να τον χρησημποιήσω καθαρά σαν αποθηκευτικό μέσο.Να αποθηκεύσω δηλαδή δεδομένα (video,movies,mp3s,docs...) και οχι να εγκαταστήσω πάνω του καποιο λειτουργικό ή εκτελέσημες εφαρμογές .
Αυτο που με απασχολεί είναι πιο σύστημα αρχείων να χρησημοποιήσω γι'αυτή τη χρήση του σκληρού δίσκου .Δεδομένου οτι θα εγκατασταθεί σε pc με εγκαταστημένα WinXP Pro (NTFS),μπορείτε να μου πείτε πιο FS είναι πιο κατάλληλο ?Η επιλογή αυτη παίζει σημαντικό ρόλο στη διάρκει ζωής του σκληρου δίσκου και επομένως στην ακεραιότητα των δεδομένων? Thnx :arrow:

Για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ σήμερα, να χρησιμοποιείς ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ, NTFS.


για pc me windows μιλας παντα ετσι? γιατι υπαρχουν και καλυτερα file systems απλα οχι για win ;-)



Είναι πολύ πιο:

- Αξιόπιστο (journaling filesystem)
- Ταχύτερο (βελτιστοποιημένο για συνεργασία με τον NT kernel, multitasking, caching κλπ.)
- Αυξημένων δυνατοτήτων (αρχεία με μέγεθος πάνω από 4GB, partitions με μέγεθος αρκετά TB, Unicode filenames)



στο 1 και στο 3 συμφωνω, επισης εχει και μικροτερο cluster size, και ειδικα για μεγαλους δισκους ειναι μονοδρομος, αλλα ταχυτερο δεν ειναι με τιποτα.

sdikr
28-05-04, 22:40
fat 16 χώρις δέυτερη σκέψη!! :)

lazar
28-05-04, 23:03
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Μα δεν υπάρχει ερώτημα!!!

(όχι, δεν κοροϊδεύω κανέναν, μερικοί εδώ μέσα ξέρουν κάποιες συζητήσεις που έχουν γίνει στο παρελθόν και τις θυμήθηκα :lol: )

Απαντήθηκε ήδη πολύ σωστά

ogenikos
28-05-04, 23:16
NTFS γιατί επίσης είναι και πιό αξιόπιστο, δηλαδή σε περιπτώσεις που κάνεις κάποια δουλειά (μεταφορά αρχείων, encoding, κλπ) και σου κολλήσει το pc είτε απο ρεύμα είτε απο οτιδήποτε άλλο, μετά το restart δεν θα έχεις χαμένα ή κατεστραμένα clusters γιατί η διαχείρηση των clusters του δίσκου είναι πολύ καλύτερη, ενώ με το fat32 θα σου ζητάει scan disk οποσδήποτε.
Και ένα άλλο μεγάλο πλεονέκτημα του NTFS είναι η ασφάλεια που σου παρέχει σε στύλ UNIX, ότι δηλ. μπορείς να χειριστείς κάθε αρχείο ή φάκελο χωριστά και να δώσεις δικαιώματα σε χρήστες ή να το κάνεις αλεξίσφαιρο απο διάβασμα, αλλαγή ή διαγραφή, κάτι που απο το FAT32 λείπει.

kostaspapadimas
29-05-04, 00:05
video files και DataBase >4 GB
NTFS monodromos..... :arrow: :mrgreen:

sdikr
29-05-04, 00:21
για μεγάλους δίσκους και winnt λειτουργικο ntfs ,
μην ψάχνεις tweak και μαλα** απλα δουλέυει

μακρια απο το file encryption αν δεν θες να κλαις τα αρχεία σου αν σου χτυπήσει το συστημα!

gmk7
29-05-04, 00:39
ntsf καντον,για τα πλεονεκτηματα με καλυψαν οι προηγουμενοι. μονο σε περιπτωση που βαλεις δευτερο λειτουργικο τα win millennium σε partition που θα δημιουργησεις πρεπει να τον κανεις fat32

Tanasis
29-05-04, 01:16
Παιδιά να 'στε καλα,ευχαριστώ για τις απόψεις σας :D

lazar
30-05-04, 00:50
για μεγάλους δίσκους και winnt λειτουργικο ntfs ,
μην ψάχνεις tweak και μαλα** απλα δουλέυει

μακρια απο το file encryption αν δεν θες να κλαις τα αρχεία σου αν σου χτυπήσει το συστημα!

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό το τελευταίο; Εάν βάλεις το δίσκο σε άλλο σύστημα δεν βλέπεις τα αρχεία;

Υποθέτω encryption εννοείς τα permissions στους χρήστες που θα έχουν πρόσβαση στα αρχεία, σωστά;

WAntilles
30-05-04, 00:58
για μεγάλους δίσκους και winnt λειτουργικο ntfs ,
μην ψάχνεις tweak και μαλα** απλα δουλέυει

μακρια απο το file encryption αν δεν θες να κλαις τα αρχεία σου αν σου χτυπήσει το συστημα!

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό το τελευταίο; Εάν βάλεις το δίσκο σε άλλο σύστημα δεν βλέπεις τα αρχεία;

Υποθέτω encryption εννοείς τα permissions στους χρήστες που θα έχουν πρόσβαση στα αρχεία, σωστά;

Όχι lazar.

Εννοεί το encryption που έχει ως option το NTFS από τα 2000 και μετά (εξαιρούνται XP Home).

lazar
30-05-04, 01:06
Με το encryption αλλάζουν τα αρχεία. Όπως με το compression;

Αυτό που ρωτάω είναι εάν κάνεις encryption με ntfs, από linux (σε dual boot) δεν μπορείς να τα δεις, αντιγράψεις κλπ.;

WAntilles
30-05-04, 01:10
Με το encryption αλλάζουν τα αρχεία. Όπως με το compression;

Ναι.


Αυτό που ρωτάω είναι εάν κάνεις encryption με ntfs, από linux (σε dual boot) δεν μπορείς να τα δεις, αντιγράψεις κλπ.;

Δεν το ξέρω. Αλλά εδώ δεν έχουν καταφέρει να κάνουν reverse-engineering στο γράψιμο (όχι ότι είναι εύκολο - απεναντίας), και θα έχουν κάνει στο encryption; Δεν νομίζω.

panos72
30-05-04, 01:19
Με το encryption αλλάζουν τα αρχεία. Όπως με το compression;

Ναι.


Αυτό που ρωτάω είναι εάν κάνεις encryption με ntfs, από linux (σε dual boot) δεν μπορείς να τα δεις, αντιγράψεις κλπ.;

Δεν το ξέρω. Αλλά εδώ δεν έχουν καταφέρει να κάνουν reverse-engineering στο γράψιμο (όχι ότι είναι εύκολο - απεναντίας), και θα έχουν κάνει στο encryption; Δεν νομίζω.

το παλευουν όμως :!: :!:
εχουν βγάλει ενα driver για ext-2 που βλεπεις τους δισκους του linux και γραφεις-σβηνεις 8)

lazar
30-05-04, 01:47
εσύ panos λες το αντίστροφο. Ο WAntilles μιλά από linux να βλέπεις/γράφεις ntfs (το γράφεις δεν έχει τελειοποιηθεί ακόμα)

dantouan
30-05-04, 02:35
Μια ψηφος στο NTFS και απο μενα...

sdikr
30-05-04, 15:44
για μεγάλους δίσκους και winnt λειτουργικο ntfs ,
μην ψάχνεις tweak και μαλα** απλα δουλέυει

μακρια απο το file encryption αν δεν θες να κλαις τα αρχεία σου αν σου χτυπήσει το συστημα!

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό το τελευταίο; Εάν βάλεις το δίσκο σε άλλο σύστημα δεν βλέπεις τα αρχεία;

Υποθέτω encryption εννοείς τα permissions στους χρήστες που θα έχουν πρόσβαση στα αρχεία, σωστά;


συγνωμη που δεν σε πρόλαβα αλλά με κάλυψε ο wantilles :)

potis21
30-05-04, 16:05
Εγω εχω συνολικα 420 GB στο συστημα με το οποιο γραφω.

Μονο NTFS.

Με τιποτα encryption, ειναι Η καταστροφη αν παθει κατι (μπλέ οθονιτσες) το setup.
Απλά δεν υπάρχει τρόπος ανάκτησης (που να κοστιζει κατω απο πενηντα χιλιαρικα (Ευρω))

Tο compression στο συστημα αρχειων οταν τα ιδια τα αρχεια ειναι ηδη συμπιεσμενα (mpg, mp3, zip) ειναι κυριολεκτικα αχρηστο, αλλα για database και Caching web pages (proxy) καλο (οχι για τις εικονες, βεβαια, αλλα για τα κατι kb scripts), τρωει ομως CPU Cycles και για αυτο δεν θα το χρησιμοποιουσα ουτε εκει.

To FAT Χρησιμοποιειται πλεον μονο σε επανεγγραψιμες συσκευες αποθηκευσης, Flash Disk, και ζιπετες, για συμβατοτητα με αλλα λειτουργικα (Linux - MAC OS).

Το Linux μπορει να γραψει σε NTFS αλλά μετα τα Windows βλεπουν χιλια μυρια σφαλματα στο δισκο λογω μη ενημερωσης του Indexing και και του System Restore.

Τα Win98 - Millenium Δεν βλεπουν Native το NTFS αλλα σηκωνουν εφαρμογες τριτου κατασκευαστη που επιτρεπουν την προσβαση(αναγνωση) αλλα οχι τροποποιηση η διαγραφη.
Ποιος ομως θα εμενε ακομα σε αυτο το τοσο παρωχημένο λειτουργικο?

WAntilles
30-05-04, 16:41
Το Linux μπορει να γραψει σε NTFS αλλά μετα τα Windows βλεπουν χιλια μυρια σφαλματα στο δισκο λογω μη ενημερωσης του Indexing και και του System Restore.

Πότη εννοείς προφανώς native writing με το Linux-NTFS και όχι με τους Microsoft drivers (captive NTFS).

Ναι, αλλά πόσο το εμπιστεύεσαι; Μήπως θα χαθούν αρχεία ή κομμάτια αυτών; Μήπως δεν ξέρουν να ανανεώσουν σωστά το MFT του NTFS;

Το System Restore δεν με νοιάζει γιατί και στα XP το είχα πλήρως απενεργοποιημένο (τώρα έχω 2003 όπου δεν υπάρχει καθόλου) γιατί είναι πλήρως περιττό, άχρηστο και επικίνδυνο. Το driver rollback είναι υπέρ-αρκετό.


Ποιος ομως θα εμενε ακομα σε αυτο το τοσο παρωχημένο λειτουργικο?

Πέστα Πότη. 8)

potis21
05-06-04, 21:22
Ναι, αλλά πόσο το εμπιστεύεσαι; Μήπως θα χαθούν αρχεία ή κομμάτια αυτών; Μήπως δεν ξέρουν να ανανεώσουν σωστά το MFT του NTFS;

Καθολου :)

B_Dark
08-07-08, 22:20
ρε παιδιά όλα ωραία με το ntfs πως όμως απενεργοποιούμε την συμπίεση παλιών αρχείων?!?!?!:hmm:

crypter
08-07-08, 22:51
ρε παιδιά όλα ωραία με το ntfs πως όμως απενεργοποιούμε την συμπίεση παλιών αρχείων?!?!?!:hmm:

δεξι κλικ στον δισκο ιδιοτητες και στο παραθυρο που θα σου ανοιξει κατω ξετικαρεις την επιλογη συμπιεση για εξοικονομηση χωρου η κατι τετοιο :p

B_Dark
09-07-08, 01:06
δεξι κλικ στον δισκο ιδιοτητες και στο παραθυρο που θα σου ανοιξει κατω ξετικαρεις την επιλογη συμπιεση για εξοικονομηση χωρου η κατι τετοιο :p
οχι δεν είναι αυτό ;) κανε μαι εκκαθάριση δίσκου και θα δεις τι εννοώ...:p

Simpleton
09-07-08, 01:10
οχι δεν είναι αυτό ;) κανε μαι εκκαθάριση δίσκου και θα δεις τι εννοώ...:p

Στην λίστα με τα στοιχεία προς εκκαθάριση, απλά ξετικάρεις την "συμπίεση παλιών αρχείων".

Σε έναν δίσκο όπου διατηρείς μόνο προσωπικά αρχεία και δεν έχεις εγκατεστημένο κάποιο λειτουργικό σύστημα, δεν ξέρω τι νόημα έχει να κάνεις εκκαθάριση δίσκου.

Υποθέτω ότι η απορία σου εδώ ταυτίζεται με αυτή σε ένα άλλο θέμα:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2185866&postcount=15

B_Dark
09-07-08, 01:22
Στην λίστα με τα στοιχεία προς εκκαθάριση, απλά ξετικάρεις την "συμπίεση παλιών αρχείων".

Σε έναν δίσκο όπου διατηρείς μόνο προσωπικά αρχεία και δεν έχεις εγκατεστημένο κάποιο λειτουργικό σύστημα, δεν ξέρω τι νόημα έχει να κάνεις εκκαθάριση δίσκου.

Υποθέτω ότι η απορία σου εδώ ταυτίζεται με αυτή σε ένα άλλο θέμα:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2185866&postcount=15
το ξετικαρεις αλλά αυτό συμπιέζει και τα κάνει μπλε... εγώ δεν 8ελω καθόλου...πως απενεργοποιείτε το καταραμένο??!?!:evil:

Tiven
09-07-08, 01:24
Πάνε 4 χρόνια....:whistle:

B_Dark
09-07-08, 01:26
Πάνε 4 χρόνια....:whistle:
είπα να μην ανοίξω νέο topic και με κράξουν :oops::p να είναι όλες οι απορίες σε ένα topic αλλιώς χάνουμε την μπάλα...:cool:

Simpleton
09-07-08, 01:28
το ξετικαρεις αλλά αυτό συμπιέζει και τα κάνει μπλε... εγώ δεν 8ελω καθόλου...πως απενεργοποιείτε το καταραμένο??!?!:evil:

Τι να πω, πρώτη φορά το ακούω αυτό. Ίσως να πρόκειται για bug στο εργαλείο εκκαθάρισης.

Το συγκεκριμένο δίσκο/partition θέλεις να το χρησιμοποιείς για απλή αποθήκευση αρχείων, ή για να εγκαταστήσεις Windows; Αν είναι μόνο για αρχεία, δεν χρειάζεται εκκαθάριση. Μόνο το λειτουργικό σύστημα πιάνει "σκόνες".

B_Dark
09-07-08, 02:04
Τι να πω, πρώτη φορά το ακούω αυτό. Ίσως να πρόκειται για bug στο εργαλείο εκκαθάρισης.

Το συγκεκριμένο δίσκο/partition θέλεις να το χρησιμοποιείς για απλή αποθήκευση αρχείων, ή για να εγκαταστήσεις Windows; Αν είναι μόνο για αρχεία, δεν χρειάζεται εκκαθάριση. Μόνο το λειτουργικό σύστημα πιάνει "σκόνες".
δεν το νομίζω, γιατί το μονό που κάνει εάν το ξετικαρεις δεν είναι απενεργοποίηση, απλώς δεν ξεσυμπιεζει ότι έχει συμπιέσει...

http://www.neowin.net/forum/lofiversion/index.php/t371009.html

http://www2.whidbey.net/djdenham/DeleteOldFiles.htm

platanos
09-07-08, 10:27
Πάνε 4 χρόνια....:whistle:
Παρολο που ειναι παλιο το θεμα μιας και ανοιξε να κανω και εγω μια παρατηρηση (μιας και μπορει να ενδιαφερει καποιους για εξτρα γνωσεις).
Ναι σιγουρα το NTFS ειναι καλυτερο, ασφαλεστερο κλπ. του FAT32 αλλα αν ο εξωτερικος δισκος θα χρησιμοποιηθει και για συνδεση με αλλες συσκευες εκτος PC, οπως πχ. με ενα DVD-Player, τοτε αναγκαστικα ο δισκος πρεπει να ειναι σε FAT32.

@ ADSLgr.com All rights reserved.