PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind - Πατρα - Κων/λεως - Προβλήματα απόδοσης



ShadowGAP
03-10-12, 04:55
Εδώ και 2 χρόνια είμαι στη Wind. Γενικώς ήμουνα ευχαριστημένος. Η γραμμή συνχρόνιζε στα 17~19Μbit, με SNRmargin 8~9.5 και attenuation 17.5~23. H ευθεια απόσταση μου απο το DSLAM είναι 800μ. Κατέβαζα απο ftp.ntua με ρυθμούς μέχρι 1,4ΜΒ/s (ενα αρχείο μια συνδεση) και σε torrent 1,1 ~ 1,2 ΜΒ/s. Χρησιμοποιούσα router είτε το Gennet Oxygen (μαυρο) που μου έδωσε η WIND είτε ενα Siemens (μαυρο) που είχα απο την Forthnet που μου φαινόταν πιο αξιόπιστο.

Τις τελευταίες όμως 10 μέρες εχει πέσει σημαντικά η απόδοση της γραμμής. Ενώ τα χαρακτηριστικά συγχρονισμου παραμένουν τα ίδια και χωρίς να υπάρχει καμμιά αλλαγή στην συνδεσμολογία ή τον εξοπλισμό, είχα κάποιες αποσυνδέσεις και, το σημαντικότερο, ο ρυθμός download έχει πέσει σημαντικά. Απο ntua πλεον κατεβάζω με 500KB/s και σε torrent μεγιστο 800KB/s. Και παρατηρώ πολύ μεγάλες αυξομειώσεις και αστάθειες.

Πήρα αρκετές φορές το 13800, αλλάξα MTU (απο 1492 σε 1400) όπως μου είπαν και απενεργοποίησα το SRA και το Databoost. Αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να πέσει η ταχυτητα συγχρονισμου στα 16,900 αλλά καμμιά επίπτωση στο dowload rate. Πήραν μετρήσεις με ή χωρίς router, με ή χωρίς splitter, κλπ. Δεν εντοπίζουν λεει κάποιο προβλημα στη γραμμή.

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει καλύτερα τα θέματα αυτά να μου πει αν αυτοί οι ρυθμοί είναι φυσιολογικοί - ικανοποιητικοί για 24ρα σύνδεση? To router στα στατιστικά του δείχνει οτι το inbound απο διαδικτυο ειναι στο peak κάπου στα 5~6Mbit (δε ξέρω βεβαια ποσο αξιόπιστο είναι αυτό).

Εχει κάποιος άλλος στην περιοχή αντίστοιχα προβλήματα?

Κανένας απο την περιοχή Κων/λεως - Αγ.Σοφίας στην Πάτρα με WIND μπορεί να μου στείλει αντίστοιχες μετρήσεις για να συγκρίνω?

Σε περίπτωση που δεν βελτιωθεί η κατάσταση τι θα με συμβουλευατε να βάλω στη συγκεκριμένη περιοχή? έχει κανενας κάποιο άλλο παροχο που να εχει καλυτερη απόδοση?


ΥΓ. Δε ξέρω αν είναι αυτή η κατάλληλη περιοχή για το ποστ. Αν οχι συγνώμη.:sorry:

djpar
05-10-12, 10:03
καλα για αρχη εγω κατεβαζω απο site 1.4 και απο torrent το ιδιο με ταχυτητα 14100-14400 αρα δεν ειχες 17 mbps ας ελεγε το μοντεμ τα δικα του.
Κανε την καλη κ αλλαξε και οτι καλωδια παιζουν τηλεφωνου δλδ απο το τηλεφωνο στο splitter και απο το splitter στην μπριζα(αν εχει) ετσι μηπως κ(αν εχεις βεβαια ευκαιρα) γιατι κανουν κ αυτα παρασιτα κ γιαυτο μηπως πεφτει.Συνεχισε να δηλωνεις βλαβη κ νομιζω οτι ειδα κ αλλο ενα παλικαρι απο πατρα με προβλημα να στειλετε κ ο ι δυο βλαβες κ να δηλωσετε και οι 2 οτι εχουν προβλημα κ αλλοι για να το κοιταξουν.Επισης πες να σκασει τεχνικος σπιτι

ShadowGAP
05-10-12, 16:17
Μετά απο αλλεπάληλα τηλέφωνα και δηλωση βλάβης υπάρχει κάποια βελτίωση στη γραμμή. Απο τορεντ πιάνω 1400 ΚΒ/s. Αλλά απο ftp.ntua πάλι 700~800 ΚΒ/s αθροιστικά. Απο Nvidia ενα αρχειο-μια συνδεση 350ΚΒ/s. Ανόμοια πράγματα...

djpar
05-10-12, 16:48
ζητά τεχνικό

ShadowGAP
05-10-12, 18:23
Τελευταία ενημέρωση αφου ζήτησα τεχνικό για 3η φορα: Για τα στοιχεία συγχρονισμού μου το κατώτατο αποδεκτό όριο, λέει, είναι 610 KB/s. Κάτω απο εκεί θεωρείται οτι έχει πρόβλημα η γραμμή πάνω απο εκεί θεωρείται οτι είναι ΟΚ. Με σύνδεσαν με το τμήμα προσφορών κι επειδή είμαι παλιός πελάτης θα μου στείλουν εντός 2 εβδομάδων (!) νέο router. Ρωτησα για να μου ριξουν το SNRm και μου ειπε οτι ισως εχω αποσυνδέσεις.

Τα σχόλια δικά σας...

djpar
05-10-12, 18:48
πες τους ρίξε μου το snr κ βλέπουμε

mariossss
05-10-12, 22:15
και εγω απο κων/πολεως περνωκαι στην περιοχη 4 χλμ μακρια ενεργοποιηθηκαν τα νεα minidslams και μου γονατισαν την ταχυτητα απο 6mbps στα 2mbps. το εχω δηλωσει βλαβη και περιμενω μια βδομαδα και βαλε. και οσοι εχουν οτε απο 5mbps που πιανανε τωρα τα 24 τα εχουν παιχνιδακι και εμεις μειναμε στην απεξω! εγω σε ενα μηνα γυρναω οτε

djpar
06-10-12, 02:04
πάτρα μόνιμο πρόβλημα με τους εναλλακτικούς

ShadowGAP
07-10-12, 03:57
Καλά ΟΤΕ, φίλη μου 200μ απο DSLAM Kων/λεως πιάνει 2ΜΒ/s+ download στη χαλαρή και με μαππα ρουτερ. Αλλη φάση τελείως...

@ ADSLgr.com All rights reserved.