PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναξιοπιστη forthnet



payday
19-12-06, 16:00
Γεια χαρα σε ολους..πρωτη φορα επισκεπτομαι τι σελιδα αυτη κι ομολογω, περαν του προβληματος που εχω κι εγω με την εν λογω εταιρια, οτι δινει απαντησες σε πολλες αποριες μου.

Εως πριν λιγες μερες ημουν πελατης της forthnet,υπομενοντας τα προβληματα της με την χαμηλη ταχυτητα κ καποια τεχνικα προβληματα (μονιμως με παρεπεμπαν στις βλαβες του ΟΤΕ)..ομως η χαριστικη βολη ειναι οτι με χρεωνουν οικονομικα στο λογιστηριο τους..εδω κι ενα χρονο δεν μπορω να βγαλω ακρη..μονιμως λαμβανω επιστολες για υπολοιπο ,κατευθειαν επικοινωνω μαζι τους..υποσχονται οτι θα κοιταξουν την στοιβα τραπεζικων καταθετηριων που εχουν σε εκκρεμοτητα ωστε να εντοπισουν κ τη δικη μου..και μετα ξανα τα ιδια..σημερα ελαβα επιστολη οτι αν δεν εξοφλησω θα με πανε δικαστικως.

Ηθελα να ρωτησω αν αλλος ειχε παρομοιο προβλημα

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα αναγκαστω να ξαναπληρωσω γιατι οπωσδηποτε δεν συμφερει να μπω σε αντιδικια...πιο πολλα χρηματα θα ξοδεψω σε δικηγορο

επισης αν καπιος που διαβαζει αυτο το ποστ εχει γνωσεις λογιστη θα ηθελα να επικοινωνησει μαζι μου.

Καλες γιορτες!

NetJim
19-12-06, 17:17
αμα μπορεία λίγο πες μου σε ποιό πακέτο είσαι?? adsl in a box έχεις ?? η σου έρχετε λογαριασμός σπίτι?? εγω πχ έχω adsl in a box και το μόνο που κάνω είναι ανανέωση στην τράπεζα τπτ αλλο.
απο τι γνωρίζω και γώ το λογιστίριο τους είναι λίγο (τι λιγο δηλαδή) χαλια μαυρα είναι λιγο ..@###@#><@# εκει μέσα . Κουράγιο ελπίζω να λυθεί το προβλήμα σου.
ΑΝ ΟΧΙ πήγαινε στα κεντρικα γραφεία να μιλήσεις με υπεύθηνο. Δικαστικός δεν πιστευω να σε πανε.. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ISP ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΜΑΣ????? ΑΠΟΡΩΩΩΩ

nnn
19-12-06, 23:47
Τις αποδείξεις πληρωμής τις έχεις ?
Αν ναι στείλτες με fax.

Καλώς ήρθες.

karavagos
19-12-06, 23:58
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα αναγκαστω να ξαναπληρωσω γιατι οπωσδηποτε δεν συμφερει να μπω σε αντιδικια...πιο πολλα χρηματα θα ξοδεψω σε δικηγορο


Ούτε να το διανοηθείς!!!
Εφόσον έχεις τις σχετικές αποδείξεις, πάρε τηλέφωνο και ζήτα να μιλήσεις με κάποιο προϊστάμενο επιμένοντας για άμεση λύση.

payday
20-12-06, 03:28
ειχα την απευθειας συνδεση adsl 386...(πως αλλιως λεγεται ??)..οχι το box...ημουν 4 χρονια πελατης τους..ξαφνικα το 2006 με ειδοποιουν πως εχω οφειλη απο το 2004...(απο την καρτελα πελατη που εχουν για εμενα φενεται πως πληρωνα αμεσα ολες τις οφειλες ..ειναι δυνατον να αφηνα οφειλη και να με ειδοποισουσαν μετα απο 2 χρονια?)..οι τραπεζες δεν δινουν αντιγραφα καταθεσεων μετα απο 2 χρονια..φυσικα εγω τις εχω πια πεταξει..οποτε εκει την πατησα..ευτυχως ειχα κρατησει το καταθετηριο της τελευταιας ανανεωσης φετος παρολο οπου παλι το εβλεπαν ως αφειλη...παρολο που αναγραφοταν απ το πι σι του ταμια το username στο καταθετηριο δεν με ξεχρεωναν..τους το ειχα στειλει 2 φορες με φαξ...σημερα και τριτη φορα..αναρωτιεμαι αν θα με ξεχρεωσουν..

παντως ακρη με το λογιστηριο δεν εχω βγαλει απο τις αρχες του 2006..οταν ζητησα να μιλησω με καποιον προισταμενο μου ειπαν πως μονο με το λογιστηριο μπορω να μιλαω...

γνωριζει κανεις που αλλου μπορω να απευθυνθω?

(θελω να αναφερω το εξης εντυπωσιακο:πριν λιγους μηνες με πηραν απο δικηγορικο γραφειο εκ μερους της forthnet..με πολυ αποτομο υφος που ειπαν να εξοφλησω αμεσα το υπολοιπο που με χρεωνουν απ το 2004..ξεκινωντας να της εξηγησω οχι μονο με διεκοψε χωρις να σηκωνει συζητηση αλλα με υφος νταβατζη (sorry για την εκφραση)..μου τονισε παλι να εξοφλησω και μου το εκλεισε στα μουτρα!.ενιωσα σαν να μου την επεφταν μπραβοι.δεν περιμενα τετια συμπεριφορα απο εναν τετοιο ομιλο..φυσικα πηρα στιν εταιρια και διαμαρτυρηθηκα κι ευτυχως δεν με ξανακαλεσε η ιδια)

αν γνωριζει καποιος πως μπορω να ερθω σε επαφη με καποιον εκει μεσα που να εχει διαθεση να ασχοληθει με την υποθεση μου παρακαλω βοηθηστε!

payday
20-12-06, 03:47
και κατι αλλο ..

πριν ληξει η συνδεση μου με ειδοποιουν να την ανανεωσω και συγκεκριμενα μου δινουν και 2 ημερες αβανταζ απο την ημ/νια ληξης για να πληρωσω..την τελευταια ανανεωση την εκανα ιουνιο μηνα..(ευτυχως ειχα κρατησει το καταθετηριο κ θα το κραταω για χρονια )..επι τουτου εβαλα τον ταμια της τραπεζας να γραψει το username απ το pc του..το περναω με φαξ στη forthnet καλου κακου..μετα απο ενα μηνα χωρις να μου εχουν διακοψει τη συνδεση, μου τηλ. οτι δεν εχω πληρωσει..το περναω παλι με φαξ..κ μετα απο λιγες μερες ερχεται η αποδειξη παροχης..ε λεω αυτο ηταν..κι ομως σημερα μου τηλ παλι οτι το οφειλω..κ ρωταω το λογιστηριο τα εξης : 1) αφου αναγραφεται το username στη καταθεση απο το συστημα της τραπεζας, και δεν με ξεχρεωνουν..σημαινει οτι εχουν ξεχρεωσει αλλον πελατη αντι εμου ή τα χρηματα δεν πιστωθηκαν σε κανεναν? Απ : το user δεν μας λεει κατι (λες και εχει αλλος το ιδιο user με εμενα)..καλυτερα να βαζετε το αφμ σας! (4 χρονια το user μου ζητουσαν..αλλα προφανως δεν ειχε αλλη δικαιολογια) 2)Αφου μου εχετε στειλει αποδειξη πως γινεται να μην ξεχρεωνομαι?.. Απ: η αποδειξη παροχης δεν σημαινει οτι πληρωσατε...μονο με το καταθετηριο γιναται η εξοφληση!

πειτε μου βρε παιδια..ειναι οντως ετσι?..η αποδειξη δεν σημαινει οτι πληρωσα??..

κι αφου υποτιθεται δεν πληρωσα γιατι δεν μου εκαναν διακοπη τη συνδεση?

σαν να μου λενε..."γιατι δεν φορας κρανος?"

ermis333
20-12-06, 09:13
και κατι αλλο ..

πριν ληξει η συνδεση μου με ειδοποιουν να την ανανεωσω και συγκεκριμενα μου δινουν και 2 ημερες αβανταζ απο την ημ/νια ληξης για να πληρωσω..την τελευταια ανανεωση την εκανα ιουνιο μηνα..(ευτυχως ειχα κρατησει το καταθετηριο κ θα το κραταω για χρονια )..επι τουτου εβαλα τον ταμια της τραπεζας να γραψει το username απ το pc του..το περναω με φαξ στη forthnet καλου κακου..μετα απο ενα μηνα χωρις να μου εχουν διακοψει τη συνδεση, μου τηλ. οτι δεν εχω πληρωσει..το περναω παλι με φαξ..κ μετα απο λιγες μερες ερχεται η αποδειξη παροχης..ε λεω αυτο ηταν..κι ομως σημερα μου τηλ παλι οτι το οφειλω..κ ρωταω το λογιστηριο τα εξης : 1) αφου αναγραφεται το username στη καταθεση απο το συστημα της τραπεζας, και δεν με ξεχρεωνουν..σημαινει οτι εχουν ξεχρεωσει αλλον πελατη αντι εμου ή τα χρηματα δεν πιστωθηκαν σε κανεναν? Απ : το user δεν μας λεει κατι (λες και εχει αλλος το ιδιο user με εμενα)..καλυτερα να βαζετε το αφμ σας! (4 χρονια το user μου ζητουσαν..αλλα προφανως δεν ειχε αλλη δικαιολογια) 2)Αφου μου εχετε στειλει αποδειξη πως γινεται να μην ξεχρεωνομαι?.. Απ: η αποδειξη παροχης δεν σημαινει οτι πληρωσατε...μονο με το καταθετηριο γιναται η εξοφληση!

πειτε μου βρε παιδια..ειναι οντως ετσι?..η αποδειξη δεν σημαινει οτι πληρωσα??..

κι αφου υποτιθεται δεν πληρωσα γιατι δεν μου εκαναν διακοπη τη συνδεση?

σαν να μου λενε..."γιατι δεν φορας κρανος?"

Δυστηχώς τα λογιστήρια όλων αυτών των εταιριών είναι για τον λούτσο, στην εταιρία που δουλεύω μας χρωστάει η Forthnet πιστωτικό 221Ε εδώ και 1.5 χρόνο και μάλιστα οι κερατάδες μας είχαν στείλει και εξώδικο ότι έπρεπε εμείς να πληρώσουμε τα 221Ε που μας χρωστάνε αυτοί:rofl:


Το μόνο κακό φίλε μου είναι πως μπορεί να σε γράψουν στον Τειρεσία αν εκδόθεί διαταγή πληρωμής:down: και εύκολα μπαίνεις εκεί δύσκολα βγαίνεις.

karavagos
20-12-06, 11:35
παντως ακρη με το λογιστηριο δεν εχω βγαλει απο τις αρχες του 2006..οταν ζητησα να μιλησω με καποιον προισταμενο μου ειπαν πως μονο με το λογιστηριο μπορω να μιλαω...

γνωριζει κανεις που αλλου μπορω να απευθυνθω?


Δεν θα ζητήσεις... ΘΑ ΤΟ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ!:twisted:
Επίσης δοκίμασε να μιλήσεις με τον προϊστάμενο του λογιστηρίου.

NetJim
20-12-06, 16:09
Φιλαράκο κοιτα να δείς στην Ελλάδα είσε λοιπόν καταρχίν σε καμια περιπτωση μην τους δώσεις ΦΡΑΓΚΟ... και αμα τολμήσει καποιος ψευτομαγκας και σε ξαναπαρει τηλ και σου διμιουργήσει προβλημα κοψτου τον αερα φωναξε και συ απαιτησε και συ να μιλήσεις με κάποιον ανωτερο και στην αναγκη ρίξτου κανα διαολο .. ακουσε εκει με τσαμπουκα και στο εκλεισε και στα μούτρα ειλικρινά.. ειχα για σοβαρο ISP thn forthnet αλλα τώρα ... ... ...
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ FORUM..
(MIN TOYS DOSEIS OUTE 0.01 cent)

nnn
21-12-06, 00:20
Έχω την εντύπωση ό,τι μπορείς να ζητήσεις αντίγραφα καταθετηρίων από την Τράπεζα.

payday
21-12-06, 03:21
ermis333.. παρομοια περιπτωση μου ειπε σημερα ενας φιλος...χρηματα που χρωστουσε η forthnet στην εταιρια που εργαζεται, τα απαιτουσε η forthnet απ την εταιρια..τελικα διεκοψαν συνεργασια και ξεκινησαν με tellas.

τελη 2005 ενας φιλος ηθελε να ανεβασει site για την επιχειρηση του...του συστησα τη forthnet ως αξιοπιστη εταιρια για να κανει τη δουλεια του (που να ξερα)..οντως ερχονται σε συμφωνια και η forthnet του λεει οτι πρεπει να προκαταβαλει το ποσο ωστε να του δωσει τους απαιτουμενους κωδικους ...ετσι κι εγινε..πληρωσε, εστειλε το φαξ και του εστειλαν τους κωδικους...ελα ομως που ενα μηνα περιπου μετα του ειπαν πως δεν ειχε πληρωσει!..
Κι αναρωτιεμαι , αφου χωρις καταθετηριο δεν δινουν κωδικους με ποια λογικη του τηλ?..ευτυχως ο φιλος εβγαλε ακρη ομως, κατα περιεργο τροπο βρηκαν οτι ειχαν κανει λαθος.


τωρα στη δικη μου περιπτωση , αυριο θα ξαναερθω σε επαφη με την τραπεζα να ζητησω εξ αρχης τα καταθετηρια με τη forthnet...το αστειο ειναι οτι τα ποσα που μου χρεωνουν δεν αντιστοιχουν σε συνδρομες..αλλα στην επιστολη μου λενε να ξεχρεωσω χρεος παροχης υπηρεσιων...λες και ηρθε ποτε κανεις να μου κανει κανενα service!
Mου τη δινει που μπαινω σε μια απιστευτη διαδικασια ενω ειναι υποχρεωση του λογιστηριου της να κοιταξει το σωρο με τα καταθετηρια που εχουν σε εκρεμοτητα..

ακομα και που τα γραφω εδω με πιανει ζαλαδα απ το μπλεξιμο ...
εχω παντως την βεβαιοτητα οτι δεν υπαρχει κανενας συντονισμος στα οικονομικα τους και την υπονοια οτι κατι "μαγειρευουν" εκει μεσα.

το χειροτερο ειναι οτι οχι απλως δεν θα βγαλω ακρη αλλα οπως
ειπε και ο φιλος ermis333
"Το μόνο κακό φίλε μου είναι πως μπορεί να σε γράψουν στον Τειρεσία αν εκδόθεί διαταγή πληρωμής και εύκολα μπαίνεις εκεί δύσκολα βγαίνεις"

NetJim
21-12-06, 18:08
Ρε φίλε όταν λενε να ξεχρεώσεις χρεος παροχης υπηρεσιών τι θελουν να πούν ??????????
Πως και καλα δεν πλώρωσες κάποιον μήνα ??? Και αν Ναι ποιον ακριβώς ??
Αν μπορείς πες μας πόσα ακριβώς σου ζητούν??
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ (#$%#@#((#(%^^($#$# ΜΕ ΤΗΝ FORTHNET ... ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΟΥΣ... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΤΕΛΕΙΟΣ ISP ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ GREECE ???

alieus
21-12-06, 21:51
Επειδή έχω βιβοντι και έχω χάσει τον ύπνο μου από χάλια ταχύτητες και εξαφανισμένο τεχνικό τμήμα, στην φορθνετ τι παίζει; Ενδιαφέρομαι να αλλάξω προβάϊντερ.

ubick
21-12-06, 22:03
Αυτή τη στιγμή που γράφω ακούω την μουσική της αναμονής τηε Fothnet για πάνω από 30' και αυτό για ένα θέμα αναβάθμησης που θα έπρεπε να είχε λυθεί μήνες πριν. :mad:
Έγινα σαφής;

alieus
21-12-06, 22:56
Έγινες :cry:

Tem
22-12-06, 09:32
Αυτή τη στιγμή που γράφω ακούω την μουσική της αναμονής τηε Fothnet για πάνω από 30' και αυτό για ένα θέμα αναβάθμησης που θα έπρεπε να είχε λυθεί μήνες πριν. :mad:
Έγινα σαφής;
και βέβαια αυτό είναι καθημερινό φαινόμενο. Η Forthnet είναι ίσως με διαφορά η χειρότερη στον τομέα αυτό :down:

New Bee
22-12-06, 21:02
Ε όχι και η χειρότερη! Σ'αυτόν το τομέα τουλάχιστον η Vivodi δεν παίζεται. Κορυφή στην αναμονή!

Gordito
22-12-06, 21:06
Καλα εχετε δοκιμασει Τελας?:rofl:

ubick
22-12-06, 21:25
Πέρισυ η Forthnet δεν ήταν έτσι. Τις λίγες φορές που τους πήρα, απαντούσαν σχεδόν αμέσως και έλεγαν οτι θα με πάρουν αυτοί, όπως και συνέβαινε.
Τώρα με το "αναβαθμήσαμε το σύστημα μας" περιμένω τόση ώρα που έχω μάθει τα τραγούδια τους απ' έξω;)

point456
23-12-06, 00:33
μου φενεται οτι την κανω σιγα σιγα απο forthnet και εγω. αν μπειτε στο site θα δειτε οτι εχουν σκοπο να διπλασιασουν τις ταχυτητες σε ολους τους χρηστες τσαμπα. αν ψαξετε καλυτερα ομως δεν ειναι ολοι οι χρηστες στον ιδιο κουβα και εχουν κανει εξερεσεις. πχ εχω μηνιαια χρεωση με την προνομιακη τιμη των 25 ευρω στα 2mbit και δεν μου κανουν την αναβαθμιση. αντε για ήρεμα!!

wolfy
24-12-06, 01:39
η forthnet μερα με την ημερα χειροτερευει απο ολες τις απόψεις.... κριμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.