PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συμβαίνει τελικά; (χαμηλές ταχύτητες)



aguaba
04-10-12, 08:40
Καλησπέρα,

Πριν 10 μέρες περίπου συνδέθηκα στη Forthnet με το 2play economy. Η σύνδεση δεν ειναι καλή, παρατηρώ μερικές φορές "διακοπές" σε audio streaming και 2-3 αποδυνδέσεις τη μέρα. Όταν ανοίγω youtube παράλληλα γονατίζει. Ήρθε τεχνικός της Forthnet και κλασσικα αφού μίλησε με το κέντρο, σημείωσε ότι "Οι τιμές θεωρούνται αποδεκτές". Ο ίδιος όμως με συμβούλεψε να ρωτήσω άλλους ένοικους της πολυκατοικίας για να δω μήπως φταίει η καλωδίωση της. Η απόσταση απο το dslam είναι 836μ. και το Huawei Echolife HG521 συγχρονίζει γύρω στα 8 max. (ενώ σύμφωνα με το attenuation θα πρεπε 23.4 max). Τσέκαρα μια HOL στον όροφο και κατέβασα απο nvidia ένα αρχείο με γύρω στα 10Mbps ενώ παράλληλα κάποιος μιλούσε στο skype. Ο γείτονας στην απέναντι πολυκατοικία με Forthnet συγχρονίζει στα 16.

Μερικά στατιστικά της γραμμής μου:

Upstream line rate (kbit/s) 976
Downstream line rate (kbit/s) 8305
Line standard ADSL2+
Channel type Interleaved
Upstream SNR (dB) 5.9
Downstream SNR (dB) 6.5
Upstream line attenuation (dB) 5.5
Downstream line attenuation (dB) 10.5
Upstream output power (dBmV) 12.7
Downstream output power (dBmV) 15.6
Upstream CRC 65513
Downstream CRC 0
Upstream FEC 262025
Downstream FEC 4

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τα εξής:
1. Τελικά φταίει η καλωδίωση της πολυκατοικίας και όντως δεν μπορεί να κάνει η Forthnet κάτι;
2. Αν είχα άλλη εταιρεία, θα είχα την ίδια ταχύτητα (λόγω ενδεχόμενης κακής ποιότητας καλωδίων); Μπορεί να κάνει κάτι η Forthnet για να βελτιώσει την υπηρεσία της, όπως να μου άλλαζε το router (διάβασα ότι το Thomson είναι καλύτερο) και πως μπορώ να το ζητήσω αυτό;
3. Πως αλλάζει το admin/admin του Huawei;;
4. Μπορώ να αλλάξω κάτι στο configuration του router προκειμένου να βελτιωθεί η ταχύτητα;
4. Μπορώ να τους "απειλήσω" ότι θα ακυρώσω το συμβόλαιο ή θα πρέπει να πληρώσω κάποια ρήτρα; (τώρα διαβάζω τους όρους)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παίδες!
Γιάννης

σσ. Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορά μεταξύ ενσύρματης και ασύρματης σύνδεσης.

- - - Updated - - -

κάποια βοήθεια; :rolleyes:

aguaba
05-10-12, 20:56
Μίλησα ξανά με Forthnet και είπαν να στείλουμε πάλι αναφορά στο τεχνικό τμήμα κλπ. Τους είπα εκείνη τη στιγμή ότι έχω δικαίωμα της υπαναχώρησης (καταγγελία σύμβασης πριν τις 15 μέρες ατελώς) και ότι θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες, με σύνδεσαν με το εμπορικό τμήμα (Κάιρο) και περίμενα 20 λεπτά χωρίς να μιλήσω με κανέναν. Αύριο θα πάω απο κάποιο κατάστημα να δω τι μπορώ να κάνω.

Ήθελα να ρωτήσω εδώ, αν υπάρχει τελικά ελπίδα να "ανέβει" η σύνδεση με κάποιον τρόπο (είτε με αλλαγή router είτε κάπως αλλιώς) ή είναι τελειωμένη υπόθεση λόγω όντως κακής καλωδίωσης. Βοηθήστε λίγο ρε παίδες κι εσείς.. ευχαριστώ!

balandis
05-10-12, 21:40
σε οποιον παροχο ειμαστε οκ δεν αλλαζουμε θα ελεγα:)

aguaba
06-10-12, 11:38
σε οποιον παροχο ειμαστε οκ δεν αλλαζουμε θα ελεγα:)

Μα είμαι οκ; Ούτε καν σωστό audio streaming δεν γίνεται...

alex24
06-10-12, 12:46
Εαν μπορεις δοκιμασε με αλλο μοντεμ γιατι για το huawei εχουν ακουστει παραπονα.

balandis
06-10-12, 16:32
αν εχεις λεφτα παρε και εσυ ενα netgear να μπεις στο κλαμπ:rofl:

aguaba
06-10-12, 20:11
Τώρα συγχρονίζει στα 6896.....
Ρώτησα και τη διπλανή που έχει HOL και εκείνης συγχρονίζει στα 10373. Άρα παίζει να είναι πρόβλημα του δικτύου του ΟΤΕ και όχι της εσωτερικής και οριζόντιας καλωδίωσης της πολυκατοικίας, σωστά; (αν και υπάρχει σημαντική απόκλιση στον συγχρονισμό) Αν είναι έτσι ότι εταιρεία και να μπει θα έχει την ίδια απόδοση... έτσι δεν είναι;
Ξαναμίλησα με το τεχνικό τμήμα, το δήλωσαν (ξανά) ως βλάβη, ζήτησα να φέρουν και το Thomson να το δοκιμάσουμε και αναμένομεν..

@ ADSLgr.com All rights reserved.