PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα νέας γράμμης στην Ξάνθη, χάλια χαρακτηριστικά.



epsilon753
04-10-12, 14:35
Μαθημένος στην αξιοπιστία της otenet στη Θεσσαλονίκη (δεν είχα δοκιμάσει άλλο πάροχο και δεν είχα ασχοληθεί με τα τεχνικά ζητήματα), επέλεξα στη νέα μου κατοικία στην Ξάνθη το doubleplay του ΟΤΕ αν και εξακολουθεί να είναι σημαντικά ακριβότερο από τους υπόλοιπους.

Από την πρώτη στιγμή ενεργοποίησης της σύνδεσης μου αντιμετώπισα πολλά προβλήμα στο απλό σερφάρισμα στο δίκτυο ενώ το download μου δεν ξεπέρασε τα 800-900 ΚΒ/δευτερόλεπτο.

Η αναζήτηση στο Google με έφερε σε πολλά θέματα στο παρόν φόρουμε τα οποία και διάβασα και παρακολούθησα όσο μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου. Έτσι τα δεδομένα είναι τα εξής:

1. Η γραμμή βρίσκεται στην Ξάνθη, είναι του ΟΤΕ
2. Η αποσταση του σπιτιού από το κέντρο του ΟΤΕ (θεωρώ ότι αυτό είναι στο κέντρο της πόλης, το τεράστιο κτίριο του ΟΤΕ) είναι μεβάση τους χάρτες της Google λίγοτερο από 1,5 χλμ
3. Η πολυκατοικία στην οποία μένω είναι καινούρια και επομένως τα καλώδια της σε καλή κατάσταση (;)
4. Το router που μου έδωσαν είναι ένα ΖΤΕ Wireless (ένας συνάδελφος μου έδωσε ένα δικό του Oxygen της Wind το οποίο επίσης δοκίμασα)
5. Τα χαρακτηριστικά της γραμμής είναι τα εξής:

SNR 6,1 (Down) 8,5 (Up)
Attenuation 32,9 (Down) 21 (Up)
Κλειδώνω στα 8800/900 περίπου.

Τα παραπάνω λίγο παίζουν αλλά κατά βάση είναι αυτά. Όταν έβαλα το oxygen είχα SNR 9(Down) 9 (Up) Attenuation σχεδόν ίδιο αλλά δεν μπόρεσα να συνδεθώ στο ίντερνετ λόγω των ρυθμίσεων που είχε στη Wind αν και προσπάθησα να περάσω τους κωδικούς του ΟΤΕ.

Η χρήση του Internet είναι εξαιρετικά ασταθής και εκνευριστική ακόμα και στο απλό web surfing.
Δοκίμασα ακόμα άλλα καλώδια, άλλη τηλεφωνική πρίζα, άλλo splitter, χωρίς splitter. Καμία βελτίωση.

Ενόχλησα 2 φορές το 13888 γιατί η σύνδεση είναι τελείως καινούρια αλλά φως δεν είδα. Δεν μου είπαν από το τηλέφωνο ότι το διόρθωσαν αλλά πως θα γίνει ψηφιακός έλεγχος σε 2 εργασιμες ημέρες - οι οποίες βέβαια έχουν περάσει.

Συμβουλές, παρατηρήσεις από όσους γνωρίζουν θα ήταν ευπρόσδεκτες. Διάβασα τα ανάλογα νήματα αλλά έχω καταλήξει να πιστέυω πως κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Thanx

@ ADSLgr.com All rights reserved.