PDA

Επιστροφή στο Forum : Dvds στο Suse 9.1 Pro



antoniost
29-05-04, 12:18
Καλημερα

Υπαρχει κανενας χριστιανος να μου εξηγησει πως θα καταφερω να παιξω ταινιες DVD στο Suse 9.1 Pro ????????
Εχω εγκαταστησει τα πακεττα :
libxine
xin-ui
libdvdcss ( σε rpm και σε tar.gz εκδοχη )
Ο xine ανοιγει , αλλα δεν μου δινει επιλογη για DVD , παρα μονο για cd , vcd ,vcdo .
Τι γινεται σ'αυτην την περιπτωση ????
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

WAntilles
29-05-04, 13:37
Για κατέβασε το VideoLAN (VLC) 0.71 ή 0.72.

http://www.videolan.org/

Και άσχετα από αυτό.

Βάλε Gentoo.

antoniost
29-05-04, 15:56
Για κατέβασε το VideoLAN (VLC) 0.71 ή 0.72.

http://www.videolan.org/

Και άσχετα από αυτό.

Βάλε Gentoo.

Παρακληση προς WAntilles :
Βαλε Suse 9.1 Pro ,βρες πως θα κανω το xine να διαβασει dvds και μετα αν θες ξαναγυρνα στο Gentoo.
Η ερωτηση μου ηταν σαφεστατη.
Δεν ζητησα να μου συστηθει καποιος player , ουτε φυσικα διανομη του Linux.
Aν καποιος γνωριζει και θελει,ας με ενημερωσει κι εμενα.

sdikr
29-05-04, 16:07
libxine
xin-ui
libdvdcss ( σε rpm και σε tar.gz εκδοχη )
Ο xine ανοιγει , αλλα δεν μου δινει επιλογη για DVD , παρα μονο για cd , vcd ,vcdo .
Τι γινεται σ'αυτην την περιπτωση ????

αν θυμάμαι καλά στα download του xine έχει ένα ακόμα dvd navigation το έχεις κατεβάσει αυτο;
μετά φυσίκα να όρισεις στις ρυθμίσεις που είναι το dvd (/dev/hdx)

WAntilles
29-05-04, 16:12
Για κατέβασε το VideoLAN (VLC) 0.71 ή 0.72.

http://www.videolan.org/

Και άσχετα από αυτό.

Βάλε Gentoo.

Παρακληση προς WAntilles :
Βαλε Suse 9.1 Pro ,βρες πως θα κανω το xine να διαβασει dvds και μετα αν θες ξαναγυρνα στο Gentoo.
Η ερωτηση μου ηταν σαφεστατη.
Δεν ζητησα να μου συστηθει καποιος player , ουτε φυσικα διανομη του Linux.
Aν καποιος γνωριζει και θελει,ας με ενημερωσει κι εμενα.

1. Δεν έχω σκοπό να βάλω τίποτε άλλο πλην Gentoo.

2. Σου πρότεινα ένα πολύ καλό player για μια οποιαδποτε διανομή Linux (όχι ειδικά για Gentoo). Εάν δε θες να το δοκιμάσεις τότε κακό του κεφαλιού σου. Αλλά τουλάχιστο να μην είσαι και αγενής όταν κάποιοι προσπαθούν να σε βοηθήσουν.

antoniost
29-05-04, 17:04
Για κατέβασε το VideoLAN (VLC) 0.71 ή 0.72.

http://www.videolan.org/

Και άσχετα από αυτό.

Βάλε Gentoo.

Παρακληση προς WAntilles :
Βαλε Suse 9.1 Pro ,βρες πως θα κανω το xine να διαβασει dvds και μετα αν θες ξαναγυρνα στο Gentoo.
Η ερωτηση μου ηταν σαφεστατη.
Δεν ζητησα να μου συστηθει καποιος player , ουτε φυσικα διανομη του Linux.
Aν καποιος γνωριζει και θελει,ας με ενημερωσει κι εμενα.

1. Δεν έχω σκοπό να βάλω τίποτε άλλο πλην Gentoo.

2. Σου πρότεινα ένα πολύ καλό player για μια οποιαδποτε διανομή Linux (όχι ειδικά για Gentoo). Εάν δε θες να το δοκιμάσεις τότε κακό του κεφαλιού σου. Αλλά τουλάχιστο να μην είσαι και αγενής όταν κάποιοι προσπαθούν να σε βοηθήσουν.

Αγαπητε μου WAntilles
1.Ουτε κι εγω εχω σκοπο να βαλω κατι αλλο πλην Suse.
2.Δεν ζηταω να μου συστησει καποιος εναν καλο player ΑΛΛΑ να κανει να "δουλεψει" ο player που εχω ( XINE ).
3.Καθομαι εδω και δυο ωρες και προσπαθω να κανω το Linux να "δουλεψει" κι ηδη εχω αρκετο πονοκεφαλο.
4.Ειναι αγενεια να ζηταω κατι πολυ συγκεκριμενο ? Ειτε λοιπον το ξερεις και βοηθας ειτε οχι και δεν απαντας καν.
5.Παντως σ'ευχαριστω εστω και για την διαθεση σου να βοηθησεις.
6.Χαλαρωσε.Κανεις δεν σου την επεσε.

a_x
29-05-04, 17:54
.Χαλαρωσε.Κανεις δεν σου την επεσε.
Το ίδιο ισχύει και για σένα.

Τώρα όσον αφορά τον xine,και μένα με είχε πιάσει απελπισία,σε SuSe 9.1 και εγώ btw...
Πάλευα κάνα δίωρο με τις διάφορες εξαρτήσεις των πακέτων,που είναι η μάστιγα για το λινουξ.Με αυτό το σκεπτικό έχει βάση αυτά που είπε ο WAntilles,μια και στο gentoo ΔΕΝ υπάρχει αυτό το πρόβλημα,χώρια η διαφορά σε απόδοση και σταθερότητα που είναι κατά την ταπεινή μου άποψη βέβαια τεράστια.Βέβαια θα παιδευτείς στην αρχή στην εγκατάσταση,αλλά το κέρδος θα είναι μεγάλο και μόνιμο.
Τώρα για το xine,συγκεκριμένα είχα κατεβάσει ENA σωρό πακέτα και κόντεκς,το ένα με οδηγούσε στο άλλο,όχι γιατί δεν μπορούσε να τους δώσει η SuSe αλλά γιατί βάση τους νόμους αυτό είναι παράνομη πράξη και η παραβίαση μπορούσε να τους οδηγήσει στα δικαστήρια.Πάντως και o videolan χρειάζεται επιπλέον πακέτα για να δουλέψει.Τίποτα άλλο,κατέβαζε πακέτα μέχρι τελικής πτώσης,εγώ θυμάμαι είχα κατεβάσει κάνα εικοσαριά και βάλε..
Μπορείς να δοκιμάσεις τουλάχιστο gentoo πρώτα με επιλογή ντουαλ μπουτ για να τα διαπιστώσεις και εσύ ο ίδιος αυτά τα πράγματα,και εγώ είχα αυτήν την διανομή και τα παράτησα ΟΧΙ γιατί δεν είναι καλή--είναι όντως καλή---,όσο γιατί η απόσταση με το gentoo είναι χαοτική,χώρια και η άδεια της Suse´ς που είναι πολύ παράξενη,για να το πώ και ευγενικά.

antoniost
29-05-04, 19:09
.Χαλαρωσε.Κανεις δεν σου την επεσε.
Το ίδιο ισχύει και για σένα.

Τώρα όσον αφορά τον xine,και μένα με είχε πιάσει απελπισία,σε SuSe 9.1 και εγώ btw...
Πάλευα κάνα δίωρο με τις διάφορες εξαρτήσεις των πακέτων,που είναι η μάστιγα για το λινουξ.Με αυτό το σκεπτικό έχει βάση αυτά που είπε ο WAntilles,μια και στο gentoo ΔΕΝ υπάρχει αυτό το πρόβλημα,χώρια η διαφορά σε απόδοση και σταθερότητα που είναι κατά την ταπεινή μου άποψη βέβαια τεράστια.Βέβαια θα παιδευτείς στην αρχή στην εγκατάσταση,αλλά το κέρδος θα είναι μεγάλο και μόνιμο.
Τώρα για το xine,συγκεκριμένα είχα κατεβάσει ENA σωρό πακέτα και κόντεκς,το ένα με οδηγούσε στο άλλο,όχι γιατί δεν μπορούσε να τους δώσει η SuSe αλλά γιατί βάση τους νόμους αυτό είναι παράνομη πράξη και η παραβίαση μπορούσε να τους οδηγήσει στα δικαστήρια.Πάντως και o videolan χρειάζεται επιπλέον πακέτα για να δουλέψει.Τίποτα άλλο,κατέβαζε πακέτα μέχρι τελικής πτώσης,εγώ θυμάμαι είχα κατεβάσει κάνα εικοσαριά και βάλε..
Μπορείς να δοκιμάσεις τουλάχιστο gentoo πρώτα με επιλογή ντουαλ μπουτ για να τα διαπιστώσεις και εσύ ο ίδιος αυτά τα πράγματα,και εγώ είχα αυτήν την διανομή και τα παράτησα ΟΧΙ γιατί δεν είναι καλή--είναι όντως καλή---,όσο γιατί η απόσταση με το gentoo είναι χαοτική,χώρια και η άδεια της Suse´ς που είναι πολύ παράξενη,για να το πώ και ευγενικά.

Πιθανον να εχεις δικιο.
Τελικα εκανα τον Xine να παιξει τα dvds, μετα κανα τριωρο κατεβασματος , εγκαταστασεως και απεγκαταστασεως διαφορων πακεττων τα οποια ζητουσαν αλλα κι αυτα με τη σειρα τους ηθελαν αλλα.
Η αληθεια ειναι πως βρισκω ηδη κουραστικη ολη τη διαδικασια και γι'αυτο δεν δοκιμασα ακομα το Gentoo , που τοσο πολυ το παινευετε ολοι σας εδω μεσα.
Δεν αμφιβαλλω οτι ειναι ετσι ,οχι προτου το γνωρισω τουλαχιστον ,αλλα νομιζω πως το Suse στην εκδοση που εχω ,ειναι αρκετα καλο σε σχεση παντα μ'αυτα που δοκιμασα στο Mandrake η στο Redhat.
Και απο το Suse γνωρισα κανα δυο παλιες εκδοσεις οπως η 8.0 η η 9.0 και νομιζω πως η 9.1 ειναι σαφεστατα πολυ πιο ολοκληρωμενη.
Οσι για την αδεια της Suse , αυτο ειναι ενα θεμα που θελει πολυ συζητηση.
Εχω θαθελα να προχωρησει η συζητηση για το Linux εδω μεσα και στις διαφορες αλλες διανομες του , για να βοηθουμε κι εμεις που δεν "λατρευουμε" ακομα το Gentoo.
Αντε καλη μας τυχη.

lazar
29-05-04, 22:03
antoniost: για να καταλάβεις, το gentoo είναι άλλη φιλοσοφία. Δεν έχεις πακέτα rpm, ωστόσο έχεις άλλα ντράβαλα πιστεύω. Σου βρίσκει μόνο του τα dependencies και τα κατεβάζει αυτόματα, οπότε γλυτώνεις αυτή τη φασαρία. Από την άλλη κάνει compile τα πακέτα, που σημαίνει ότι θέλεις δυνατό μηχάνημα, για να τελειώνεις κάποια στιγμή. Και φυσικά πρέπει να ασχοληθείς, να διαβάσεις καινούρια "κόλπα", τι είναι το emerge κλπ.

Καταλαβαίνω ότι θέλεις να ασχοληθείς με το SuSE, αφού ήδη έχεις παιδευτεί με αυτό. Κάποια στιγμή που θα έχεις κέφι και χρόνο (και μηχάνημα) βάζεις gentoo και συγκρίνεις μόνος σου. Όσο για τους λάτρεις του gentoo έχω να σας πω να μην βιάζεστε, περιμένετε 6 μήνες να δείτε και τα μειονεκτήματα του. Κάποια θα έχει, ..δεν μπορεί. :twisted:

WAntilles
29-05-04, 23:34
Όσο για τους λάτρεις του gentoo έχω να σας πω να μην βιάζεστε, περιμένετε 6 μήνες να δείτε και τα μειονεκτήματα του. Κάποια θα έχει, ..δεν μπορεί. :twisted:

Αυτά lazar μπορεί να μας τα πει ο Slammer που το δουλεύει 15 μήνες.

lazar
29-05-04, 23:58
Ο Slammer όμως είναι expert στο Linux. Έχεις την υπομονή να τα μάθεις όλα αυτά; Και το χρόνο; Εγώ περιμένω εσάς, που δεν είστε και άσχετοι από υπολογιστές, να σας δω σε 6 μήνες. Ειδικά εσένα WAntilles, που διαβάζω αλλού ότι έχεις απαιτήσεις για αυτοματισμούς του στυλ "να κάνει mount το cd με το που μπαίνει". Μμμμ... , για να δούμε.

Πάντως αξίζει το ψάξιμο, το ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ και όταν βρω χρόνο και αξιόλογο μηχάνημα θα ασχοληθώ με το linux from scratch. Ώστε να μην μου ξεφεύγει τίποτα!!

Μέχρι τότε θα τα ξαναλέμε πολλές φορές...

WAntilles
30-05-04, 00:13
Ο Slammer όμως είναι expert στο Linux.

Είναι ΤΩΡΑ.

Αλλά με Gentoo πρωτοξεκίνησε και τότε δεν ήξερε φυσικά ΤΙΠΟΤΑ.

Δηλαδή όπως ουσιαστικά είμαστε και εμείς τώρα.

Slammer
01-06-04, 09:08
Όσο για τους λάτρεις του gentoo έχω να σας πω να μην βιάζεστε, περιμένετε 6 μήνες να δείτε και τα μειονεκτήματα του. Κάποια θα έχει, ..δεν μπορεί. :twisted:

Θα ελεγα οτι το βασικότερο "μειονέκτημα" του Gentoo ειναι οτι "εθιζει" τους χρηστες να τρέχουν πολύ νέα πακέτα μερικές μερες μετά τη κυκλοφορία τους με πιθανό ενα failure. Τις περισσότερες φορές αυτό ειναι ανοδυνο μια και η επιστροφή στη προηγούμενη εκδοση ειναι ευκολη υπόθεση. Ομως μερικές φορές η επιστροφή ειναι πολύ δυσκολη, οπως στη περίπτωση του kde ή του gnome, ή ακομα χειρώτερα του gcc, glibc και της python.
Προσοχή λοιπόν στο "αυτόματο", emerge -UD world καθώς και στο ΤΥΦΛΟ etc-update (αυτο μπορεί να καταστρεψει πολλά πραγματα...).
Αν θέλετε κάποιο πακέτο "unstable" φροντίστε να ειναι μια εφαρμογή, πάνω στην οποία δεν "παταει" κατι άλλο για να ειστε σιγουροι...

ΥΓ: Οταν ξεκίνησα, ηξερα πολύ λιγώτερα απο τους περισσότερους από εσας... ομως για σκεφτειτε ποσα πραγματα μαθατε τη τελευταια εβδομαδα παλεύοντας με το gentoo, και ποσο πιο ουσιαστικά ειναι από οτι μαθαίνει κανεις, προσπαθώντας να μπαλώσει μια ετοιμη διανομη... Για τους πιο σκληροπυρηνικούς υπάρχει και το LFS αλλα ειναι κόλαση να το συντηρείς....

WAntilles
01-06-04, 18:47
Προσοχή λοιπόν στο "αυτόματο", emerge -UD world καθώς και στο ΤΥΦΛΟ etc-update (αυτο μπορεί να καταστρεψει πολλά πραγματα...)

Ευτυχώς το είχα κάνει χωρίς Deep.

Αλλά με το etc-update την πάτησα στο /etc/groups.


ΥΓ: Οταν ξεκίνησα, ηξερα πολύ λιγώτερα απο τους περισσότερους από εσας... ομως για σκεφτειτε ποσα πραγματα μαθατε τη τελευταια εβδομαδα παλεύοντας με το gentoo, και ποσο πιο ουσιαστικά ειναι από οτι μαθαίνει κανεις, προσπαθώντας να μπαλώσει μια ετοιμη διανομη...

Ορθότατος Slammer.

Γενικά με το Gentoo έγραψες.

Εύγε.

a_x
01-06-04, 20:22
ΥΓ: Οταν ξεκίνησα, ηξερα πολύ λιγώτερα απο τους περισσότερους από εσας... ομως για σκεφτειτε ποσα πραγματι μαθατε τη τελευταια εβδομαδα παλεύοντας με το gentoo, και ποσο πιο ουσιαστικά ειναι από οτι μαθαίνει κανεις, προσπαθώντας να μπαλώσει μια ετοιμη διανομη...
Η γνώση είναι δύναμη μα πιο πολύ δύναμη χρειάζεται να μοιράζεις την γνώση κάτι που και συ slammer και τά άλλα παιδιά του gentoo μας δώσατε απλόχερα.Ενα δημόσιο ευχαριστώ σε σένα προσωπικά και στους άλλους που μας έβαλες-βάλατε σε αυτόν τον κόσμο.
Τελικά η εγκατάσταση του gentoo που υποτίθεται είναι το δύσκολο κομμάτι,γιατί μετά η συντήρηση γίνεται παιχνίδι και ευχαρίστηση,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑ ΒΟΥΝΟ.Φανταστείται ότι μόλις πριν από λίγο έστησα το δεύτερο μηχανάκι μέσα σε 3-4 ώρες και τώρα αρχίζω το emerge,και ενώ πριν από λίγες ημέρες δεν τολμούσα να πλησιάσω το gentoo.Και εκεί που δύσκολα δουλεύαν τα πάντα,ξαφνικά ανακάλυψα σήμερα ότι τα πάντα δουλεύαν,είχα τόσα πολλά να στήσω και είχα αφήσει μερικά στην άκρη,όπως το δίκτυο..ε λοιπόν δεν χριάστηκε να κάνω απολύτως τίποτα,απλά το φαιργουολ των windows ζήτησε έγκριση,την έδωσα και μετά από ένα δευτερόλεπτο άρχισα να μεταφέρω τα αρχεία στο λινουξ.Το ξαναλέω...δεν χρειάστηκε να κάνω-σετάρω τίποτα,φαίνεται το use flag και ο daemon κάνανε όλη τη δουλειά.ΔΕν είναι μόνο αυτό αλλά σιγά σιγά βλέπω την ευκολία την σταθερότητα την ταχύτητα και την πληθώρα προγραμμάτων κλπ.Σήμερα αφιέρωσα 6 ώρες να κάνω compile to openoffice.Το χρησιμοποιώ συχνά καί έτσι σκέφτηκα ότι καλύτερα να το κάνω compile από το να βάλω το bin.Eίχα βάλει πιο μπροστά το οφις της ιντερζον αλλά ό τόνος δεν δούλευε και έτσι αποφάσισα να το εγκαταστήσω μέσω emerge.Ε λοιπόν ακόμα και αυτό το τόσο βαρύ πρόγραμμα σηκώνεται σε 1 δευτερόλεπτο.Περίπου με την ταχύτητα που σηκώνεται ο internet explorer sta windows.Στα windows το ΙΔΙΟ πρόγραμμα σηκώνεται σε 5-7 δευτερόλεπτα.Συμφωνώ ότι μπορεί να υπάρχουν προβλήματα αλλά τα πιο πολλά οφείλονται στην άγνοιά μας και λιγότερα σε bugs.Αλλωστε η κοινότητα του gentoo είναι από τις πιο ενεργές αυτή την στιγμή στο ιντερνετ και το παραμικρό bug κατευθείαν αντιμετωπίζεται είτε με patch είτε με μία άλλη εναλακτική λύση--άλλο ένα προνόμιο του linux γενικά--η ευελιξία.

WAntilles
01-06-04, 20:43
Σήμερα αφιέρωσα 6 ώρες να κάνω compile to openoffice.Το χρησιμοποιώ συχνά καί έτσι σκέφτηκα ότι καλύτερα να το κάνω compile από το να βάλω το bin.Eίχα βάλει πιο μπροστά το οφις της ιντερζον αλλά ό τόνος δεν δούλευε και έτσι αποφάσισα να το εγκαταστήσω μέσω emerge.Ε λοιπόν ακόμα και αυτό το τόσο βαρύ πρόγραμμα σηκώνεται σε 1 δευτερόλεπτο.

Και σε μένα δεν δουλεύει ο τόνος στο openoffice. Έχω την τελευταία masked bin ximian (με accept keywords). Προτείνεις a-x να την κάνω emerge και να κάνω εγώ το compile;

Πόσο swap να ορίσω γι' αυτό; Τώρα έχω 512MB swap και 1.5GB RAM.


Συμφωνώ ότι μπορεί να υπάρχουν προβλήματα αλλά τα πιο πολλά οφείλονται στην άγνοιά μας και λιγότερα σε bugs.Αλλωστε η κοινότητα του gentoo είναι από τις πιο ενεργές αυτή την στιγμή στο ιντερνετ και το παραμικρό bug κατευθείαν αντιμετωπίζεται είτε με patch είτε με μία άλλη εναλακτική λύση--άλλο ένα προνόμιο του linux γενικά--η ευελιξία.

Το bug πάντως του KDE με την αλλαγή γλώσσας είναι υπαρκτό και διαπιστωμένο.



Θα ελεγα οτι το βασικότερο "μειονέκτημα" του Gentoo ειναι οτι "εθιζει" τους χρηστες...


Συμφωνώ. Γενικώς τους εθίζει.

Γι' αυτό Gentoo ξανά το ΣΚ μόνο, για αποτοξίνωση.

a_x
01-06-04, 21:21
Και σε μένα δεν δουλεύει ο τόνος στο openoffice. Έχω την τελευταία masked bin ximian (με accept keywords). Προτείνεις a-x να την κάνω emerge και να κάνω εγώ το compile;

Πόσο swap να ορίσω γι' αυτό; Τώρα έχω 512MB swap και 1.5GB RAM.






Δεν νομίζω να οφειλεται εκεί ή έλειψη τόνου.Κοίτα ξανά στο locale
LC_CTYPE=el_GR
LC_COLLATE=el_GR
αν δεν είναι έτσι δώσε
export LC_CTYPE=el_GR
export LC_COLLATE=el_GR
και τις κωδικοποιήσεις στον πυρήνα.
Γενικά τα άλλα locale άστα στο εξ ορισμού μην τα κάνεις el_GR

Προσοχή
Πριν αρχίσεις να κάνεις,άν κάνεις compile to openoffice,δώσε στην κονσόλα
unset LANG LANGUAGE LC_ALL
Και αυτό γιατί υπάρχει ένα μπαγκ στο οπενοφις που ταλαιπώρησε κόσμο ώσπου να το ανακαλύψουν,δεν ξέρω αν διορθώθηκε,αλλά καλού κακού...



Εγώ έβαλα την σταθερή 1.1 έκδοση και όχι της ximian.Καλύτερα τώρα πού είμαστε στην αρχή να μην παίζουμε με release candidates κτλ.Ας φτοιάξουμε το σύστημα να δουλεύει και μετά τα πειράματα.
Αυτήν την εντολή έδωσα για το οπενοφις
LANGUAGE="30" emerge openoffice
Της χimian ψάχτο δεν το ξέρω,φαντάζομαι όμως.
LANGUAGE="30" emerge openoffice-ximian
ή κάτι τέτοιο
Είναι 190 mb sources και μου πήρε λίγο λιγότερο από έξι ώρες η μεταγλώττιση.
Αλλά αξίζει το ρημάδι,να το δείς πως πάει μόνο...μέρα με την νύχτα στο ίδιο μηχανάκι στο ίδιο σύστημα(gentoo-gnome)...
Τώρα ξεκινάω compile στο thunderbird 0.6.

lazar
01-06-04, 22:46
ψιτ... μπερδέψατε τα thread. Αλλού είναι το KDE και ελληνικά :)

a_x
01-06-04, 22:48
ψιτ... μπερδέψατε τα thread. Αλλού είναι το KDE και ελληνικά :)
χαχαχαχα...

WAntilles
01-06-04, 22:59
Ναι αλλά δεν μου απάντησες με πόσο swap έκανες το compile.

WAntilles
01-06-04, 23:01
Και σε μένα δεν δουλεύει ο τόνος στο openoffice. Έχω την τελευταία masked bin ximian (με accept keywords). Προτείνεις a-x να την κάνω emerge και να κάνω εγώ το compile;

Πόσο swap να ορίσω γι' αυτό; Τώρα έχω 512MB swap και 1.5GB RAM.






Δεν νομίζω να οφειλεται εκεί ή έλειψη τόνου.Κοίτα ξανά στο locale
LC_CTYPE=el_GR
LC_COLLATE=el_GR
αν δεν είναι έτσι δώσε
export LC_CTYPE=el_GR
export LC_COLLATE=el_GR
και τις κωδικοποιήσεις στον πυρήνα.
Γενικά τα άλλα locale άστα στο εξ ορισμού μην τα κάνεις el_GR

Προσοχή
Πριν αρχίσεις να κάνεις,άν κάνεις compile to openoffice,δώσε στην κονσόλα
unset LANG LANGUAGE LC_ALL
Και αυτό γιατί υπάρχει ένα μπαγκ στο οπενοφις που ταλαιπώρησε κόσμο ώσπου να το ανακαλύψουν,δεν ξέρω αν διορθώθηκε,αλλά καλού κακού...



Εγώ έβαλα την σταθερή 1.1 έκδοση και όχι της ximian.Καλύτερα τώρα πού είμαστε στην αρχή να μην παίζουμε με release candidates κτλ.Ας φτοιάξουμε το σύστημα να δουλεύει και μετά τα πειράματα.
Αυτήν την εντολή έδωσα για το οπενοφις
LANGUAGE="30" emerge openoffice
Της χimian ψάχτο δεν το ξέρω,φαντάζομαι όμως.
LANGUAGE="30" emerge openoffice-ximian
ή κάτι τέτοιο
Είναι 190 mb sources και μου πήρε λίγο λιγότερο από έξι ώρες η μεταγλώττιση.
Αλλά αξίζει το ρημάδι,να το δείς πως πάει μόνο...μέρα με την νύχτα στο ίδιο μηχανάκι στο ίδιο σύστημα(gentoo-gnome)...
Τώρα ξεκινάω compile στο thunderbird 0.6.

Πώς κοιτάω το locale που λες;

a_x
02-06-04, 07:08
;

Πόσο swap να ορίσω γι' αυτό; Τώρα έχω 512MB swap και 1.5GB RAM.

Με 1.5 γκιγκα φυσική μνήμη αμφιβάλω αν ποτέ βρεθεις στη θέση να χρησιμοποιήσεις τη swap,εδώ εγώ με 512 και δεν την χρησιμοποιώ.Πάντως έχω ορίσει 770 Mb σαν swap,ακουλούθησα το γενικό κανόνα 1+1/2 της φυσικής μνήμης,αλλά δεν ξέρω να σου πώ αν είναι εντάξει τα 512 για σένα.Φσντάζομαι όμως πως είναι εντάξει,κάτι τέτοιο θα δήλωνα και εγώ.Υπάρχει ένα άρθρο,που διάβαζα χτες για το πως χειρίζεται τη μνήμη ο καινούριος πυρήνας.Μίλαγε για αυτούς όμως που έχουν πάνω από 1000 διαθέσιμη μνήμη και έτσι δεν κράτησα το λινκ,άμα το βρώ θα στο ποστάρω.

a_x
02-06-04, 07:20
Here you are sir.
http://forums.gentoo.org/*iewtopic.php?t=175419
(αντικατέστησε τον αστερίσκο με το αγγλικό v,δεν ξέρω γιατί στο καλό το phpbb,μετατρέπει to link σε html και βγάζει 404)

Πρόσεχε συγκεγκριμένα τη δεύτερη παράγραφο.

2. The mysterious 800 MB limit on x86
By default, the Linux kernel runs in and manages only low memory. This makes managing the page tables slightly easier, which in turn makes memory accesses slightly faster. The downside is that it can't use all of the memory once the amount of total RAM reaches the neighborhood of 800 MB. This has historically not been a problem, especially for desktop machines.

To be able to use all the RAM on a 1GB machine or better, the kernel needs recompiled. Go into 'make menuconfig' (or whichever config is preferred) and set the following option:


Processor Type and Features ---->
High Memory Support ---->
(X) 4GB


This applies both to 2.4 and 2.6 kernels. Note that turning on high memory support does slow down accesses slightly, and the current belief is that for exactly 1GB of memory, it's better to leave high memory support off and sacrifice the space for speed.


Εξαρτάται λοιπόν από σένα,κάνε τις δοκιμές σου για να δείς την διαφορά.

tsarbo
16-06-04, 23:52
.Χαλαρωσε.Κανεις δεν σου την επεσε.
Το ίδιο ισχύει και για σένα.

Τώρα όσον αφορά τον xine,και μένα με είχε πιάσει απελπισία,σε SuSe 9.1 και εγώ btw...
Πάλευα κάνα δίωρο με τις διάφορες εξαρτήσεις των πακέτων,που είναι η μάστιγα για το λινουξ.Με αυτό το σκεπτικό έχει βάση αυτά που είπε ο WAntilles,μια και στο gentoo ΔΕΝ υπάρχει αυτό το πρόβλημα,χώρια η διαφορά σε απόδοση και σταθερότητα που είναι κατά την ταπεινή μου άποψη βέβαια τεράστια.Βέβαια θα παιδευτείς στην αρχή στην εγκατάσταση,αλλά το κέρδος θα είναι μεγάλο και μόνιμο.
Τώρα για το xine,συγκεκριμένα είχα κατεβάσει ENA σωρό πακέτα και κόντεκς,το ένα με οδηγούσε στο άλλο,όχι γιατί δεν μπορούσε να τους δώσει η SuSe αλλά γιατί βάση τους νόμους αυτό είναι παράνομη πράξη και η παραβίαση μπορούσε να τους οδηγήσει στα δικαστήρια.Πάντως και o videolan χρειάζεται επιπλέον πακέτα για να δουλέψει.Τίποτα άλλο,κατέβαζε πακέτα μέχρι τελικής πτώσης,εγώ θυμάμαι είχα κατεβάσει κάνα εικοσαριά και βάλε..


Λίγο καθυστερημένη η απάντηση αλλά αν θες να γλιτώσεις από τις εξαρτήσεις στο suse κατέβασε το apt4rpm (http://linux01.gwdg.de/apt4rpm/home.html ) (kai to synaptic αν θες γραφικο περιβάλλον). Κανονίζει μόνο του να κατεβάσει όλα τα απαραίτητα πακέτα οπότε δεν χρειάζεται να ψάχνεις εσύ για εξαρτήσεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.