PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα εγκαταστασης windows 7



dim_dim
05-10-12, 11:49
Καλημερα παιδια,
Εχω ενα προβλημα απο χθες και δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει.Δωστε καμια ιδεα και εσεις γιατι θα τρελαθω. Εχω ενα pc του 2009 με 500αρι δισκο Western Digital και καρτα γραφικων Gigabyte nvidia geforce 9800 gtx. Ο υπολογιστης ειχε νωριτερα windows xp και δουλευε μια χαρα. Αποφασισα να βαλω windows 7 και μου κανει το εξης προβλημα. Αφου γινει κανονικα η εγκατασταση κολλαει στο σημειο που κανει επανεκκινηση, λεει ολοκληρωση εγκαταστασης και ειναι λιγο πριν το σημειο ελεγχου των δυνατοτητων καρτας γραφικων. Στον υπολογιστη αυτο, οσες φορες και αν προσπαθησα κολλησε εκει βγαζοντας μαυρη οθονη κανω επανεκκινηση και το ιδιο πραγμα επαναλαμβανεται.Μετα, πηρα τον σκληρο τον τοποθετησα σε αλλο pc,περασα κανονικα τα 7 ολα μια χαρα και οταν το εβαλα ξανα στο παλιο μου εκανε το ιδιο προβλημα. Τι μπορει να φταει? Η καρτα γραφικων παιζει κανονικα και δεν ειχε προβληματα ποτε νωριτερα...
Επισης πριν λιγο δοκιμασα να βαλω σε αλλο pc μονο την καρτα γραφικων και τον σκληρο δισκο του αλλου υπολογιστη και μου ξαναεκανε το ιδιο προβλημα. Αρα υπαρχει μαλλον θεμα ασυμβατοτητας καρτας γραφικων και windows 7? Παιζει τετοιο ενδεχομενο?

JediMasterMANIAC
05-10-12, 12:28
τσέκαρε δίσκο μήπως είναι στα τελευταία του

dim_dim
05-10-12, 12:58
τσέκαρε δίσκο μήπως είναι στα τελευταία του

Αν υπηρχε προβλημα με το δισκο δεν θα ειχα και αλλα προβληματα? Ας πουμε περασα xp τωρα και κατεβασα και windows 7 upgrade advisor να δω τι παιζει.Ολα μου τα δειχνει οκ.
Για πες μου κανενα καλο προγραμμα για να τσεκαρω το δισκο φιλε μου...

Επισης παρατηρησα οτι τελικα το σημειο που κολλαει δεν εχει σχεση με την καρτα γραφικων.Χρειαζεται κανενα 2λεπτο ακομα για την ολοκληρωση εγκαταστασης και μετα λεει ο υπολογιστης θα επανεκκινησει.Κανει επανεκκινηση φορτωνει windows 7 και μολις τελειωσει το φορτωμα αρχιζει το τεστ της καρτας γραφικων.

eqvus
05-10-12, 13:34
Hard Disk Sentinel

Κοίτα και στο site της WD

http://wdc.com/gr/

dim_dim
05-10-12, 13:57
Hard Disk Sentinel

Κοίτα και στο site της WD

http://wdc.com/gr/

Οποτε τρεχω ενα τετοιο προγραμμα και βλεπω τι σφαλματα θα εμφανιστουν? Επισης σκεφτηκα, απο τα 2 partitions που χωριζω αρχικα το δισκο να περασω τελικα τα windows στο 2ο μηπως υπαρχει προβλημα στο πρωτο μισο του δισκου που του λεω να γραψει τοσο καιρο...Τι λετε?

cranky
05-10-12, 15:07
Επισης σκεφτηκα, απο τα 2 partitions που χωριζω αρχικα το δισκο να περασω τελικα τα windows στο 2ο μηπως υπαρχει προβλημα στο πρωτο μισο του δισκου που του λεω να γραψει τοσο καιρο...Τι λετε?
Σωστή σκέψη.
Δοκίμασέ το.

dim_dim
05-10-12, 15:26
Σωστή σκέψη.
Δοκίμασέ το.

Δυστυχως δεν επαιξε φιλε μου...Αν και φαινονται ολα μια χαρα...Αλλη ιδεα κανεις?

cranky
05-10-12, 21:31
Το εργαλείο της WD για έλεγχο του δίσκου, το έτρεξες ;

alexgk
08-10-12, 19:39
Δυστυχως δεν επαιξε φιλε μου...Αν και φαινονται ολα μια χαρα...Αλλη ιδεα κανεις?
Μία λύση της απελπισίας θα σου προτείνω. Δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση τα win 7 έχοντας τον σκληρό σε άλλη θύρα sata. Εκτός αν είναι ide ο σκληρός.

cranky
08-10-12, 19:45
Αφου γινει κανονικα η εγκατασταση κολλαει στο σημειο που κανει επανεκκινηση, λεει ολοκληρωση εγκαταστασης και ειναι λιγο πριν το σημειο ελεγχου των δυνατοτητων καρτας γραφικων. Στον υπολογιστη αυτο, οσες φορες και αν προσπαθησα κολλησε εκει βγαζοντας μαυρη οθονη κανω επανεκκινηση και το ιδιο πραγμα επαναλαμβανεται.
Kάτι που θυμήθηκα τώρα. :facepalm:
Ακριβώς τα ίδια έκανε και σε μένα, και τελικά έφταιγε το οτι έχω δύο οθόνες.
Μόλις αποσύνδεσα τη μία, η εγκατάσταση συνέχισε και ολοκληρώθηκε κανονικά.

nikraven
08-10-12, 20:02
Εαν θέλεις να δοκιμάσεις το διαγνωστικό της WD υπάρχει και στο live cd του hiren's boot cd
http://www.hiren.info/pages/bootcd
το κατεβάζεις και το καις σε ένα δισκάκι.
Μετά ξεκινάς το pc (1st boot order απο το bios θα επιλέξεις το dvd-rom σου)
και όταν φορτώσει πάς στο section που λέει hard disk tools και βρίσκεις το western digital diagnostics.
Aπο όσο θυμάμαι έχει ένα short test και ένα long test.
Τρέχεις όποιο θέλεις (υπόψη το long test κρατάει αρκετά σε ώρα σε σχέση με το quick)
και αν σου βγάλει errors πάει να πει ότι έχει πρόβλημα ο δίσκος σου.

sdikr
08-10-12, 21:55
Μία λύση της απελπισίας θα σου προτείνω. Δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση τα win 7 έχοντας τον σκληρό σε άλλη θύρα sata. Εκτός αν είναι ide ο σκληρός.


Αμα θα δεις ποιο πάνω αναφέρει ότι έκανε δοκιμή τον δίσκο + την κάρτα γραφικών σε άλλο μηχάνημα και έκανε τα ίδια, οπότε η λύση που δίνεις δεν έχει καμία σχέση


το πρόβλημα του είναι στην κάρτα γραφικών

ΥΓ κοίτα να δεις πόσο εύκολο είναι να μην προσέξεις κάτι ενώ κάποιοι το κάνουν ρεπορτ, λες και έχουμε να κάνουμε με official support ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.