PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ!!!



smartie
29-05-04, 14:59
Heeeelp! :shock:
Εχω ενα Zyxel 650H / PSTN.
την Δευτερα με πηραν απ τον κΟΤΕ και μου ειπαν οτι θα ενεργοποιηθει η γραμμη μεσα σε 12 μερες.
Και τωρα σαββατιατικα το φωτακι του DSL αναβοσβηνει!
καποιες φορες σταματαει και μενει αναμενο για μερικα δευτερολεπτα η ακομη και λεπτα..

Αυτο συμβαινει μονο οταν ειναι συνδεδεμενο με το splitter. Το δοκιμασα στη γραμμη κατευθειαν και δεν εκανε τιποτα.
Οσο το λαμπακι ηταν αναμενο εκανα ενα ΑΤΜ Loopback Test και ηταν Successful!

Εντωμεταξυ εχω και το dial up modem συνδεδεμενο με το splitter απ την εξοδο για phone και μεχρι τωρα δουλευε μια χαρα. Σημερα δε μπορουσα να συνδεθω με τιποτα καθως οποτε αναβοσβηνε το DSL εκανε παρασιτα.
Μολις εβγαλα το Zyxel συνδεθηκα κανονικα....

τι γινεται???

Εχει κανεις ιδεα?
Κανενα τηλ. απο κΟΤΕ ν απαντανε σαβ/κο?
στο 121 δεν εχουν ιδεα :x

sdikr
29-05-04, 15:45
σου έχει ενεργοποιήθει ή γραμμη, για τα παράσιτα μάλλον κάτι δεν έχεις συνδέσει σωστα με το spliter

dantouan
29-05-04, 17:55
Θα συμφωνησω με τον φιλο sdikr οτι κατι παιζει με την συνδεση του splitter σου

smartie
29-05-04, 19:37
Οτι γινεται κατι με το splitter ειναι σιγουρο...
αλλα το εχω συνδεσει σωστα.. εχω βαλει τη γραμμη εκει που λεει line το Ζyxel εκει που λεει modem το dial up modem εκει που λεει phone.
Και μεχρι προτινος δουλευε κανονικοτατα.

Το κουφο ειναι οτι τωρα σταματησε να αναβοσβηνει το modem αναβοσβηνει μονο οποτε προσπαθω να κανω καποια dial up συνδεση... :x
και φυσικα δε μπορω να συνδεθω με τις παρεμβολες ή συνδεομαι με πολυ χαμηλες ταχυτητες.
Η μονη υποθεση που μπορω να κανω οτι το splitter που πηρα απ τη ΓΡΑΜΜΗ στη Στουρναρη τα παιξε. :x

εμ αμφιβαλλω πολυ αν εχω DSL ακομη..

smartie
29-05-04, 20:57
Λοιπον.. τελικα αφησα για αρκετη ωρα το Ζyxel συνδεδεμενο κατευθειαν με τη γραμμη χωρις splitter και τελικα αρχισε να αναβοσβηνει παλι..
αυτο ειναι και καλο και κακο..
το καλο ειναι οντως κατι γινεται με την DSL το κακο ειναι οτι δε γινεται τιποτε ουσιαστικο.. αναβοσβηνει αλλα μεχρι εκει.. θα πρεπει να περιμενω μεχρι Δευτερα μα τι λεω Τριτη.. :cry:
μπας και βρω κανενα πΟΤΕτζη :x

panos72
29-05-04, 21:07
smartie, γιατί παιδεύεσαι βρε παλικάρι μου :?:

μπες στο zyxel από telnet, πηγαινε στο μενού 24->3->1 διάβασε το log file και καντο κι ενα copy από δω αν θέλεις :!:

πρεπει να το αφήσεις αρκετή ώρα, κάνει 3-4 λεπτά περίπου ένα κύκλο, σε κάθε προσπάθεια να συγχρονίσει :!:

smartie
29-05-04, 23:31
ΑΝΑΨΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :shock: :D :lol: :lol: :lol:

η μαλακια που ειχε γινει και δε το ειχα σκεφτει ειναι οτι στο δωματιο που εχω τη γραμμη ερχεται απο αλλη γραμμη που ειχε συνδεδεμενο ενα τηλ. επανω με αποτελεσμα να κανει παρεμβολη. το βγαλα και τωρα αναψε και δουλευει κανονικοτατα. Απομενει η συνδρομη.. τωρα σαββατιατικα βραδυ..

επιτελους απ τις 16 Μαρτιου περιμενα!
μετα απο δεκαδες τηλεφωνα ανακαλυψα και τα γραφεια σχεδιασμου (η προσφορα μου στο adslgr.com :mrgreen: )
ουφ!
ευχομαι και σε οσους περιμενουν περισσοτερο απο εμενα να το εχουν το συντομοτερο και αυτοι...

Valder
30-05-04, 03:32
Για εξήγησε λίγο καλύτερα τη....μαλακία παρακαλώ. Για να καταλάβω,εγω στην κεντρική μπρίζα εχω χώσει εναν μετατροπεα 1 σε 3 και βγαίνουν 3 καλώδια. Το ενα παει μέσα στο υπνοδωμάτιο,το άλλο ακριβώς δίπλα στη βάση του ασύρματου και το τελευταίο πάει στο 56αρι μόντεμ και μελλοντικά στο ADSL Modem. Είμαι σε PSTN. θα έχω κανένα παρόμοιο πρόβλημα?

Ερώτηση νο2: Αν βάλω το φίλτρο στη μπρίζα και μετά τον μετατροπέα 1 σε 3 θα επηρρεαστεί η ADSL?

potis21
30-05-04, 03:58
Οριστε.

Sap
30-05-04, 04:43
Μισο ρε παιδια.Απο οτι καταλαβα smartie εχεις κανει αιτηση και αναμενεις για το κυκλωμα σωστα?ΜΗΝ περιμενεις να εχεις dsl εαν δε σε συνδεσουν στο BRAS.Ετσι εκανα και γω το βουρλο στην αρχη και με το που ειδα πρασινο λαμπακι εκανα την ενεργοποιηση στη Τελλας.Αμ δε...Δε με ειχαν συνδεσει ακομα στο BRAS και περιμενα εγω να δω internet.Περασα ενα βραδυ βριζοντας πως ολα στραβα μου πανε μεχρι που ξυπνησα την επομενη και ολα δουλευαν.

Στη τελικη εαν δεν δεις το PPPoE/ACT λαμπακι να αναβει σταθερα πορτοκαλι (με διακυμανσεις) ΔΕΝ εχει ολοκληρωθει ακομα το κυκλωμα σου αλλα εισαι στα τελειωματα.Καλοριζικη :mrgreen:

smartie
30-05-04, 10:28
Καλημερα παιδακια :D
να το χαμογελο.. εγω δε κοιμηθηκα σημερα..
γιατι εχω ADSL!

Sap
To σκεφτηκα κι εγω αυτο που λες αλλα τελος καλο ολα καλα με ειχαν συνδεσει απ το μεσημερι κι εγω συνδεθηκα τα μεσανυχτα... :shock:

Valder
Σε μενα ειναι λιγο ιδιορυθμη η κατασταση.. επειδη στο δωματιο με τον υπολογιστη δεν υπηρχε γραμμη τραβηξαμε απο αλλο δωματιο ενα τηλεφωνικο καλωδιο. Στην πριζα του αλλου δωματιου υπηρχε συνδεδεμενο ενα τηλεφωνο.
Το βγαλα και μετα οκ. Υποθετω οτι οταν προκοψουν να μου στειλουν το φιλτρο θα μπορεσω να το ξανασυνδεσω.
Το σχεδιαγραμμα του potis21 ειναι κατατοπιστικοτατο νομιζω.. :wink:

potis21
30-05-04, 16:24
Δεν ειναι δικο μου. Ειναι του ΟΤΕ! (για το κλοπυραιτ) 8)


ΚαΛοΡιΖιΚηΗηΗηΗηΗΗΗΗΗΗΗΗ :D :D :D :D :D

Το φιλτρο για το pstn, το splitter για το ISDN. :!:

smartie
30-05-04, 16:53
υπαρχουν και splitter για PSTN
τετοιο εχω..

Glaswegian
30-05-04, 17:24
επιτελους απ τις 16 Μαρτιου περιμενα!
Μια χαρά σε βρίσκω. Εγώ από τέλη Ιανουαρίου και ακόμα.... :twisted: :twisted: :twisted:

potis21
30-05-04, 17:53
Καλλεεεεε!?!!? που πιγαν τα σχεδιαγραμματα?!?!?!?

@ ADSLgr.com All rights reserved.