PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS!!! Βοήθεια με Acer Aspire 5620



DeMaitre
06-10-12, 23:12
Καλησπέρα!
Έχω ένα laptop Acer Aspire 5620 με Windows XP Home.
Ξαφνικά σταμάτησε να bootάρει, και κατά το boot (πριν ξεκινήσει να φορτώνει τα Windows) μου λέει ότι το WINDOWS/SYSTEM32/CONFIG/SYSTEM έχει διαγραφεί ή είναι corrupted.
Προσπάθησα να περάσω τα αρχεία system, system.sav και system.LOG από σκληρό δίσκο με εγκατεστημένα Windows XP σε desktop PC στο σκληρό του Acer, αλλά κατά την εκκίνηση των Windows εμφανίζεται BSOD.
Αν κάποιος έχει στα χέρια του Laptop της σειράς Aspire 56xx, παρακαλώ πολύ να έρθει σε επικοινωνία μαζί μου, ώστε να μου στείλει τα συγκεκριμένα τρία αρχεία από τον υπολογιστή του.
Πιστεύω ότι έτσι θα μπορέσω να ξανανοίξω το laptop και να γλιτώσω το format.
Εάν παρ' ελπίδα υπάρχει τρόπος επιδιόρθωσης των ήδη υπαρχόντων αρχείων στο laptop και γνωρίζετε να με καθοδηγήσετε, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Να σημειώσω ότι δεν έχω στα χέρια μου CD εγκατάστασης και ό,τι γίνει θα γίνει με σύνδεση του σκληρού του Acer σε άλλον υπολογιστή με καλώδιο USB.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!!! :respekt:

Simpleton
06-10-12, 23:40
Στο συγκεκριμένο αρχείο αποθηκεύονται πληροφορίες του μητρώου που είναι διαφορετικές για κάθε σύστημα (υλικό, οδηγοί, υπηρεσίες κ.λπ.), γι' αυτό δεν μπορείς απλά να το πάρεις από άλλο μηχάνημα.

Δοκίμασες στην εκκίνηση του υπολογιστή να πατήσεις F8 μέχρι να βγει το μενού επιλογών και από εκεί να ενεργοποιήσεις την «τελευταία γνωστή σωστή ρύθμιση παραμέτρων» (last known good configuration);

DeMaitre
07-10-12, 00:36
Ναι. Και εμφανίζει το ίδιο μήνυμα:

"Windows could not start because the following file is missing or corrupt:
\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

You can attempt to repair this file by starting Windows Setup using the original Setup CD-ROM.
Select 'r' at the first screen to start repair."

Επειδή ξέρω ότι το συγκεκριμένο αρχείο περιλαμβάνει πληροφορίες συστήματος διαφορετικές για κάθε υπολογιστή, γι' αυτό ζητώ τα συγκεκριμένα αρχεία από κάποιον που έχει laptop της ίδιας σειράς, γιατί αρχικά μου αρκεί ν' ανοίξει ο υπολογιστής στα Windows.
Αν από εκεί και πέρα κάποια προγράμματα δεν λειτουργούν σωστά, θα κάνω απεγκαταστάσεις κι επανεγκαταστάσεις. Το ζήτημα είναι να μπω μέσα!!!

Simpleton
07-10-12, 01:01
Σύνδεσε τότε το δίσκο στο desktop και κάνε τα εξής:

1. Στο διαχειριστή αρχείων, πήγαινε στα «Εργαλεία», μετά «Επιλογές φακέλων», «Προβολή» και απενεργοποίησε την «Απόκρυψη προστατευμένων αρχείων λειτουργικού συστήματος».

2. Μπες στον κατάλογο \System Volume Information και μετά στον _restore{αλφαριθμητικό}. Αν σου βγει μήνυμα «δεν επιτρέπεται η πρόσβαση», ακολούθησε τα βήματα εδώ (http://support.microsoft.com/kb/309531/el) (3η ή 4η ενότητα, ανάλογα με την έκδοση των XP που έχεις) για να επιτραπεί.

3. Θα δείς καταλόγους με ονόματα RP + κάποιον αριθμό. Μπες στον κατάλογο με το μεγαλύτερο αριθμό (το πιο πρόσφατο αντίγραφο) και μετά στον snapshot. Εκεί πρέπει να υπάρχει ένα αρχείο _REGISTRY_MACHINE_SYSTEM.

4. Αντίγραψε το στο \Windows\system32\config. Ονόμασε το system, αφού δώσεις στο παλιό system κάποιο άλλο όνομα, π.χ. system.old.

5. Βάλε το δίσκο πάλι στο laptop και κοίτα αν ξεκινά κανονικά.

biggeo65
07-10-12, 06:39
Ναι. Και εμφανίζει το ίδιο μήνυμα:

"Windows could not start because the following file is missing or corrupt:
\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

You can attempt to repair this file by starting Windows Setup using the original Setup CD-ROM.
Select 'r' at the first screen to start repair."

Επειδή ξέρω ότι το συγκεκριμένο αρχείο περιλαμβάνει πληροφορίες συστήματος διαφορετικές για κάθε υπολογιστή, γι' αυτό ζητώ τα συγκεκριμένα αρχεία από κάποιον που έχει laptop της ίδιας σειράς, γιατί αρχικά μου αρκεί ν' ανοίξει ο υπολογιστής στα Windows.
Αν από εκεί και πέρα κάποια προγράμματα δεν λειτουργούν σωστά, θα κάνω απεγκαταστάσεις κι επανεγκαταστάσεις. Το ζήτημα είναι να μπω μέσα!!!

Σημείο επαναφοράς είχες κρατήσει; Αν ναι, δοκίμασε την επαναφορά συστήματος (http://support.microsoft.com/kb/306084/el)

DeMaitre
07-10-12, 09:34
Τελικά κατέβασα από το internet ένα .iso των Windows XP και έκανα επιδιόρθωση της εγκατάστασης.
Την πρώτη φορά δεν λειτούργησε, αλλά έκανα και δεύτερη προσπάθεια και τελικά τα Windows φόρτωσαν κανονικά!
Φίλε biggeo65, αν διάβαζες προσεκτικά το πρώτο μου post θα αντιλαμβανόσουν ότι δεν είχα καθόλου πρόσβαση στο λειτουργικό (δεν μπορούσα να κάνω log on) και, κατά συνέπεια, δεν μπορούσα να έχω πρόσβαση και στα εργαλεία της επαναφοράς συστήματος...
Όπως και νά 'χει, σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές, μιας και η περιπέτειά μου είχε αίσιο τέλος!!! :oneup:

biggeo65
07-10-12, 19:14
Τελικά κατέβασα από το internet ένα .iso των Windows XP και έκανα επιδιόρθωση της εγκατάστασης.
Την πρώτη φορά δεν λειτούργησε, αλλά έκανα και δεύτερη προσπάθεια και τελικά τα Windows φόρτωσαν κανονικά!
Φίλε biggeo65, αν διάβαζες προσεκτικά το πρώτο μου post θα αντιλαμβανόσουν ότι δεν είχα καθόλου πρόσβαση στο λειτουργικό (δεν μπορούσα να κάνω log on) και, κατά συνέπεια, δεν μπορούσα να έχω πρόσβαση και στα εργαλεία της επαναφοράς συστήματος...
Όπως και νά 'χει, σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές, μιας και η περιπέτειά μου είχε αίσιο τέλος!!! :oneup:

To διάβασα, αλλά η επαναφορά μπορεί να γίνει πριν μπεις στο λειτουργικό.
Ή πατώντας F8 για να βγάλει την κονσόλα αποκατάστασης, ή χρησημοποιώντας το DVD των 7.
Λάθος το λινκ που έβαλα.
Αφού έκανες δουλειά όλα καλά . :oneup:

DeMaitre
07-10-12, 20:40
Επειδή κάποιος μπορεί να βρεθεί στο συγκεκριμένο νήμα αναζητώντας λύση για παρόμοιο πρόβλημα, να πούμε ότι το F8 δεν σε βγάζει στην κονσόλα αποκατάστασης των Windows, αλλά στις επιλογές εκκίνησης του λειτουργικού (Safe Mode, Safe Mode with Networking, Safe Mode with Command Prompt, Last Known Good Configuration κ.λπ.).
Στην περίπτωσή μου καμία από τις παραπάνω δυνατότητες εισόδου σε ασφαλή λειτουργία δεν μπόρεσε να τελεσφορήσει (πάντα διακοπτόταν απότομα λόγω της ανίχνευσης του προβλήματος στο αρχείο system), ενω το ίδιο συνέβη και όσες φορές επιχείρησα να κάνω εκκίνηση στην «τελευταία γνωστή σωστή ρύθμιση παραμέτρων», όπως χαρακτηριστικά πρότεινε παραπάνω και ο φίλος Simpleton.
Όσον αφορά στη χρήση DVD των Windows7 για είσοδο στην κονσόλα αποκατάστασης, δεν ξέρω κατά πόσο θα επίλυε το πρόβλημα (άλλο λειτουργικό, άλλες ρυθμίσεις ίσως;), αλλά παρ' όλα αυτά, δεδομένου ότι δεν δοκίμασα κάτι τέτοιο (κατέβασα κατευθείαν ένα CD των XP με Service Pack 3 και προχώρησα σε διαδικασία ελέγχου και επιδιόρθωσης δίνοντας
chkdsk /r στην κονσόλα), δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω περαιτέρω υπέρ της ορθότητας της μίας ή της άλλης άποψης.

Simpleton
08-10-12, 00:35
Αν το πρόβλημα λύθηκε με το chkdsk /r, σημαίνει ότι ο δίσκος εμφάνισε χαλασμένο sector. Καλό θα είναι να ελέγξεις το SMART του με κάποιο κατάλληλο εργαλείο, π.χ. το CrystalDiskInfo (http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html), και να κάνεις backup. Ίσως ετοιμάζεται να σε αποχαιρετήσει.

DeMaitre
08-10-12, 01:21
Όταν το laptop πρωτοεμφάνισε το πρόβλημα έκανα έναν έλεγχο με το HDD Regenerator και δεν βρήκε κανένα bad sector.
Το συγκεκριμένο εργαλείο έχει αποβεί σωτήριο αρκετές φορές σ' εμένα και σε φίλους, καθώς βρίσκει και επιδιορθώνει τα bad sectors, οπότε το εμπιστεύομαι.
Τώρα, αν υποψιάζεσαι βλάβη του σκληρού, θα φροντίσω να τον ελέγξω και με το εργαλείο που προτείνεις ή με το Hard Disk Sentinel.

Seitman
08-10-12, 11:30
Στο συγκεκριμένο αρχείο αποθηκεύονται πληροφορίες του μητρώου που είναι διαφορετικές για κάθε σύστημα (υλικό, οδηγοί, υπηρεσίες κ.λπ.), γι' αυτό δεν μπορείς απλά να το πάρεις από άλλο μηχάνημα.

Μια χαρά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο αρχείο από κάποια άλλη εγκατάσταση των windows. Το έχω δοκιμάσει σε αρκετές περιπτώσεις ο ίδιος και το λειτουργικό ξεκίνησε μια χαρά.

Simpleton
08-10-12, 13:27
Τότε ίσως στάθηκες τυχερός, εγώ δεν θυμάμαι να μου έχει πετύχει το εγχείρημα.

biggeo65
08-10-12, 17:22
Τότε ίσως στάθηκες τυχερός, εγώ δεν θυμάμαι να μου έχει πετύχει το εγχείρημα.

'Οπως είπε κι ο Δημήτρης, μια χαρά ξεκινούν τα Windows και με άλλο αντίγραφο του System.
Aρκεί να είναι τα ίδια Windows (π.χ. από ΧΡ σε ΧΡ) και να δουλεύουν σωστά..
Τα Windows κοιτάνε την δομή του μητρώου,και αγνοούν όποιες τιμές δεν το ενδιαφέρουν.

DeMaitre
08-10-12, 19:00
Σ' εμένα πάντως το κόλπο δεν έπιασε, παρ' ό,τι ήταν ίδια έκδοση, ίδια γλώσσα (αγγλικά), με SP3...
Σε κάθε προσπάθεια εκκίνησης τα XP πέταγαν BSOD, πριν καν φορτώσει το λειτουργικό!
Ίσως, βέβαια, ευθύνεται και το γεγονός ότι η μία εγκατάσταση ήταν σε desktop και η άλλη σε laptop PC.
Αυτό που δεν σκέφτηκα, βέβαια, ήταν μετά την αντικατάσταση του αρχείου system, να ξεκινήσω τα Windows σε Safe Mode! :facepalm:
Ίσως εκεί να αποκτούσα την πρόσβαση που χρειαζόμουν, έστω και περιοριμένα...
Δεν πειράζει! Την επόμενη φορά θα το έχω υπόψη μου (αχρείαστο νά 'ναι)!!! :biggrin:

Seitman
08-10-12, 19:52
To "κόλπο" στην όλη αντιγραφή του αρχείου SYSTEM, είναι να γίνει με από την κονσόλα αποκατάστασης κάνοντας boot από το cd των windows, με την copy.

biggeo65
08-10-12, 20:21
Σ' εμένα πάντως το κόλπο δεν έπιασε, παρ' ό,τι ήταν ίδια έκδοση, ίδια γλώσσα (αγγλικά), με SP3...
Σε κάθε προσπάθεια εκκίνησης τα XP πέταγαν BSOD, πριν καν φορτώσει το λειτουργικό!
Ίσως, βέβαια, ευθύνεται και το γεγονός ότι η μία εγκατάσταση ήταν σε desktop και η άλλη σε laptop PC.
Αυτό που δεν σκέφτηκα, βέβαια, ήταν μετά την αντικατάσταση του αρχείου system, να ξεκινήσω τα Windows σε Safe Mode! :facepalm:
Ίσως εκεί να αποκτούσα την πρόσβαση που χρειαζόμουν, έστω και περιοριμένα...
Δεν πειράζει! Την επόμενη φορά θα το έχω υπόψη μου (αχρείαστο νά 'ναι)!!! :biggrin:

Δεν κατάλαβες την σημασία του αρχείου system. Δεν είναι ένα πλό αρχείο που το κάνεις αντιγραφή.
Αφορά όλη την δομή ενός κομματιού της Registry. Απλή αντιγραφή χωρίς διαγραφή ή μετονομασία του παλιού, απλά δεν θα δουλέψει.

Τα βήματα είναι αυτά που λέει ο Seitman. Εντολές REN & DOPY, από κονσόλα αποκατάστασης.

DeMaitre
08-10-12, 21:44
Εννοείται ότι πριν προχωρήσω στην αντιγραφή είχα μετονομάσει το παλιό system σε system.old.
Αλλά την αντικατάσταση την έκανα μέσω των Windows, αφού συνέδεσα το σκληρό του laptop στον άλλον υπολογιστή που τρέχει XP, και όχι μέσω της κονσόλας αποκατάστασης!

@ ADSLgr.com All rights reserved.