PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL, αποσυνδέσεις και Modem



Σελίδες : [1] 2

spyrakisgr
08-10-12, 01:57
Θεωρείτε ότι το modem (NetFaster Wlan 3) της HOL είναι καλό ;; τις πρώτες μέρες έμπενε με 13mbit (πολύ καλα για την περιοχή μου, με ΟΤΕ έμπενε 8,5~9) και αυτό έπεσε στα 11~12 που δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Αυτο που με ενδιαφέρει είναι ότι συχνά πυκνά γίνονται αποσυνχρονισμοί και όταν επανασυνδέεται το modem μπένει με τραγικές ταχύτητες της τάξης του <1mb , (τώρα π.χ. είναι 720) Άπειρα τηλέφωνα μπρος HOL και OTE αργότερα κάτι βρήκανε και φτιάξανε λένε. Εδώ και 2 βδομάδες όλα οκ αλλά παρατήρησα ότι κλειδώνο μονίμος 10240(περιορισμός; ) και τώρα τελευταία άρχισε πάλι τα ίδια.... (Το μηχανιματάκι του τεχνικου 13+ κλείδωσε όταν ήρθε). Θεωρείτε ότι πρέπει να δοκιμάσω άλλο modem ; Τα (άθλια) στοιχεία της γραμμής μου είναι τα εξής :


Noise Margin

3.5 dB Upstream

8.0 dB Downstream

Attenuation

19.5 dB Upstream

31.1 dB Downstream

evdometap
08-10-12, 05:18
To wlan 3 δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, δεν είναι όμως κ άσχημο. Δεν νομίζω ότι ένας μέσος χρήστης θα έχει πρόβλημα μαζί του, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ: Γενικά έχε υπ'όψην σου ότι τα ρούτερ που δίνουν οι εναλλακτικοί ως επί το πλείστον είναι μεταχειρισμένα. Εμένα η HOL πχ μου είχε ζητήσει να επιστρέψω το Netfaster IAD 2 φέτος. Οπότε μπορεί να έπεσες σε περίπτωση σχετικά κακομεταχειρισμένο μηχανήματος. Μπορείς να δοκιμάσεις με άλλο ρούτερ για καμια βδομάδα,αν έχει κανένας φίλος κανα περισσευούμενο και να συγκρίνεις...

spyrakisgr
14-10-12, 13:37
Μετά απο μέρες ψαξίματος νομίζω ότι φταίει το modem , όποτε τους πέρνω τηλέφωνο συνχρονίζω στα 10~12 , όποτε το κλείνουν μετα απο μισάωρο συνχρονίζει στα 0,2~0,3... Βρήκα ένα άρθρο εδώ πως να αλλάξεις το Annex B σε Annex A στο USR 9107/9108, το οποίο τυχένει να έχω απο παλιά που είχα ISDN OTE !! Εκανα την τροποποίηση λοιπών και τώρα συνχρονίζει στα 10mb, με ΠΟΛΥ μεγαλύτερο θόρυβο , και το Upload υστερεί σημμαντικά ! Tο καλό είναι ότι βγένει διάγραμμα DMT απο αυτο το modem , το παραθέτω λοιπών και θέλω να σας ρωτίσω αν όντος έχει θέμα το Modem ή η γραμμή γενικος..110621 μέ το modem της HOL το downstream attenuation είναι ποιό κάτω , 30.8/30,9/31 για την ακρίβεια.
Α το dmt βγάζει και αυτό επίσης : Gap1 1889kHz-1893kHz (Tone438) Gap2 2031kHz-2036kHz (Tone471) αν και αυτά με τους τόνους πιστεύω ότι ειναι επειδή είναι σχεδιασμένο για ISDN και όχι PSTN

Arty
24-10-12, 08:41
Εδώ και μήνες το ίδιο... με τον spyrakisgr. Τους πρώτους μήνες όλα μέλι γάλα. Από το καλοκαίρι κάθε τρεις και λίγο πρόβλημα τους έχω καλέσει 5-6 φορές... Πάντα από το δικό τους κέντρο το πρόβλημα ήθελε reset η γραμμή ή το modem τους... Το τελευταίο ποιητικό που μου είπαν κλείσε το modem 20-30 λεπτά για να κάνει reset η γραμμή και μετά όλα θα είναι τζάμι... Ναι το άλλο με τον Τοτό?

Σήμερα θα έρθει και ο τεχνικαράς... έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου... lol.
Πως τους πρώτους μήνες όλα καλά και μετά ξαφνικά χάλια. Στις πρώτες κλήσεις μου οι καλές ταχύτητες κρατούσαν βδομάδες... τώρα φτάσαμε στα λεπτά... Δηλ τους καλείς και λίγο πριν σε καλέσουν τσαφ super ταχύτητα... Μετά από λίγο άντε χάλια...

Μάλλον έχει μπουκώσει το δίκτυό τους και μας παίζουν.

Περιοχή Περαία - Θεσσαλονίκης...

bathan
25-10-12, 15:57
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με το wlan3 και παλιότερα με το netfaster2. Ενώ κανονικά συγχρονίζει στα 11 mbit κάθε 1-2 μέρες φαίνεται σαν χάνει την σύνδεση με το internet χωρίς όμως να χάνει το connection (δεν ανοίγει καμία σελίδα). Το κάνω reboot και συγχρονίζει στα 6.5 με 7 με μέγιστο uptime τις 2 μέρες το πολύ. Επίσης το wifi του είναι κακό στην εμβέλεια

Θα ξαναβάλω πάνω στην γραμμή το παλιό καλό siemens και ας συγχρονίζει στα 9 mbits.

balandis
25-10-12, 16:53
ειχα ενα netfaster και καηκε...υπερθερμενοταν....προτειμω netgear που ειναι καλα και στεκοντε και ορθια και δεν υπερθερμενονται...:oneup:

valen_gr
25-10-12, 17:57
Εδώ και μήνες το ίδιο... με τον spyrakisgr. Τους πρώτους μήνες όλα μέλι γάλα. Από το καλοκαίρι κάθε τρεις και λίγο πρόβλημα τους έχω καλέσει 5-6 φορές... Πάντα από το δικό τους κέντρο το πρόβλημα ήθελε reset η γραμμή ή το modem τους... Το τελευταίο ποιητικό που μου είπαν κλείσε το modem 20-30 λεπτά για να κάνει reset η γραμμή και μετά όλα θα είναι τζάμι... Ναι το άλλο με τον Τοτό?

Σήμερα θα έρθει και ο τεχνικαράς... έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου... lol.
Πως τους πρώτους μήνες όλα καλά και μετά ξαφνικά χάλια. Στις πρώτες κλήσεις μου οι καλές ταχύτητες κρατούσαν βδομάδες... τώρα φτάσαμε στα λεπτά... Δηλ τους καλείς και λίγο πριν σε καλέσουν τσαφ super ταχύτητα... Μετά από λίγο άντε χάλια...

Μάλλον έχει μπουκώσει το δίκτυό τους και μας παίζουν.

Περιοχή Περαία - Θεσσαλονίκης...

τελικά τι βρήκε ?

balandis
25-10-12, 19:11
θελει λιγο πρηξιμο...ημουν και γω χαλια πριν..προβληματα υπαρχουν σε ολους τους παροχους...κανε υπομονη.....

spyrakisgr
26-10-12, 04:31
Τελικά ήρθε ο τεχνικός και βρήκαμε μαζί με πάνω στην γραμμή συσκευή καταγραφής !! Ένα Olympus vn-600pc με μπαταρίες και φίλτρα κομπλέ όλα. Το πήγα στην αστυνομία και ιστορίες αλλά το έπιασα και εγώ και ο τεχνικός :down: Τέλος πάντων μετά από αυτό κλείδωνα με 13.5 !!! Αλλά τώρα πάλι τα ίδια, θα έρθουν με τον ΟΤΕ να περάσουν καλώδια γιατί δεν συνδέομαι με την υποδοχή , με κάτι καλώδια που κρέμονται στον αέρα συνδέομαι , δηλώθηκε και βλάβη στον ΟΤΕ αλλάξανε ένα τμήμα του κεντρικού δικτύου που το βρήκανε σάπιο απ ότι μου είπανε (χαλκός..) αλλά και πάλι τίποτες, ίσα ίσα τώρα πολύ αργεί να κλειδώσει , πάνω από μισή ώρα... Ψάχνοντας δεξιά αριστερά διάβασα να πάρω Modem με Trendchip chipset μέσα και όχι broadcom(και έχω βρεί ένα με 17ευρώ , σκέτο βέβαια μια ethernet έχει αλλά θα χρησιμοποιήσω της Hol για wireless κ.τ.λ.π, αυτό είναι (http://www.tp-link.com/gr/products/details/?categoryid=221&model=TD-8616) ) επειδή συμπεριφέρεται καλύτερα σε αποστάσεις <2.5 Km και κλειδώνει με ποιο μεγάλες ταχύτητες ! Α επίσης στο σίτε εδώ με τον χάρτη διαθεσιμότητας δείχνει ότι υπάρχει κέντρο αρκετά κοντά μου, παρόλα αυτά με τον υπολογισμό ταχύτητας τα db που βάζω (30 ) μου λέει ότι είμαι 2,3 χιλιόμετρα μακριά :cry: μήπως με έχουν συνδέσει αλλού για αλλού;;

silegav
26-10-12, 08:24
το ότι είσαι κοντά στην ευθεία δε σημαίνει ότι το καλώδιο φεύγει από σένα και πάει κατευθείαν να καρφωθεί πάνω στο κέντρο. Αλλά και 2,3 km είναι μακριά, οπότε δε ξέρεις που μπορεί να σε συνέδεσαν. Σε ποιά περιοχή είσαι;

spyrakisgr
26-10-12, 14:16
Είμαι Ρέντη , ενα κέντρο που ειναι πάνω στην Θηβών λέω , στο τεχνικό τμήμα που ρώτησα λέει αυτός ότι με Καμίνια συνδέομαι , 1.2 km μακριά μου είναι , οκ καλά απο αυτό... Παρόλα αυτά ακόμα μπένω με <1mb :cry:
Upload: 384 Kbps.
Download: 494 Kbps
Αυτή τι στιγμή

balandis
26-10-12, 14:24
ειμαι 2.2-2.7 χλμ περιπου και πιανω εως 5.500...:hmm::hmm:

spyrakisgr
26-10-12, 14:58
Ένα καρούλι οπτικής να πάω με τα πόδια στα κέντρο πόσο έχει ; :rofl:1.2 km δεν είναι πολλά :lol:

akismaris
26-10-12, 15:41
Και μενα ηρθε ο τεχνικος, παρομοια προβληματα με ολους σας ειχα και γω. Το μοντεμ τους με πεταει εξω συνεχεια...συνεχεις αποσυνδεσεις ...Εν τελει το πεταξα περα και εβαλα ενα Τομσον 536 και κλειδωνει στα 5.5 περιπου ενω η γραμμη ειναι 6Mbit. Το κουτι τους ειναι στα 20 μετρα απο το σπιτι μου και μεχρι πριν δυο εβδομαδες δεν ειχα προβλημα, επαιζε στα 6 κανονικα, σφαιρα πηγαινε. Το μεγα θεμα για μενα ειναι οτι ενω μπαινει ανετα σε ενα σαιτ, πχ Facebook, ανοιγοντας αλλη καρτελα για αλλο σαιτ, κανει μια ωρα να μπει (????). Αλλες ανοιγουν, αλλες οχι. εχει και το τομσον αποσυνδεσεις αλλα καμμια σχεση με το Νετφαστερ το δικο τους. Και ετσι με απασχολει η σκεψη οτι ισως αυτοι εχουν εν τελει προβλημα και οχι εμεις(γενικα). Και ενω ολα αυτα συμβαινουν καθημερινα, κανω τεστ ταχυτητας σε σαιτ που βρηκα απο δω και μου βγαζει 5.5 ΜBits και δεν ξερω τι να υποθεσω πλεον. Κανεις καμμια καλη ιδεα?

spyrakisgr
26-10-12, 16:04
Και εγώ για μούφα modem μυρίζομαι , θα μου φέρει ένας φίλος τώρα ένα να δώ και εγώ ο άμοιρος, να τους ζητήσω 9margin μάλλον θα χειροτερέψει η κατάσταση ;

akismaris
26-10-12, 17:14
Ειλικρινα οτι και να σου πω θα σε γελασω. Απο περιεργεια και μονον εβαλα το μοντεμ τους πανω και τωρα παιζει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει πλεον.......νιπτω τας χειρας μου.........καλη σου τυχη και ευχομαι να παιξει το μοντεμ που θα βαλεις τωρα :oneup:

spyrakisgr
27-10-12, 14:44
Ειλικρινα οτι και να σου πω θα σε γελασω. Απο περιεργεια και μονον εβαλα το μοντεμ τους πανω και τωρα παιζει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει πλεον.......νιπτω τας χειρας μου.........καλη σου τυχη και ευχομαι να παιξει το μοντεμ που θα βαλεις τωρα :oneup:Τελικά και που το έβαλα τίποτα.. :cry:

tassos1978
28-10-12, 14:30
Same case here... Ήρθε τεχνικός της hol 2 φορές, κ καταλήξαμε να γίνει αντικατάσταση εξοπλισμού (από τα μέσα Σεπτέμβρη). Έκτοτε, λένε πως έρχεται το κούριερ και δε με βρίσκει κ φεύγει (ενώ υποτίθεται πως θα με καλέσει πριν έρθει, έχουν κ το κινητό μου). Μπαίνουμε Νοέμβρη με συνεχής αποσυνδέσεις! Μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ θα έκανε τίποτα; Πίστωση παίζει;

akismaris
28-10-12, 20:31
Τασο να σου πω για την πιστωση δεν ξερω τι παιζει. Εμενα το παρτυ ξεκινησε 28/9 οποτε και δηλωσα βλαβη. Απο πλευρας εξοπλισμου δεν ειχα θεμα και απο οτι μου ειπαν απο τα κεντρικα το μοντεμ εδειχνε καθαρες μετρησεις αρα κατι επαιζε στη γραμμη. Δηλωσαν βλαβη στον ΟΤΕ και ηρθαν οι τεχνικοι και εφτιαξε το θεμα αμεσως. Πριν απο 2 εβδομαδες αρχισε παλι το πανηγυρι και τοτε μου εστειλαν τεχνικο. Ηρθε εδω και επειδη ειναι σε αλλο χωρο η κεντρικη μπριζα και γω παιρνω απο αλλη μπριζα καλωδιο, οι μετρησεις ηταν οι εξης. Στο κουτι εξω εφερνε 6Mbit, μεσα κεντρικη 5.8 και σε αυτην που παιρνω καλωδιο για το μοντεμ 5.5. Οταν ομως μιλουσε τηλεφωνικα ο τεχνικος με αθηνα, μου ειπε οτι κλειδωσα στα 6 παλι....???? Απο τοτε μονο μια φορα κλειδωνει το μοντεμ στα 6. Συνεχεια ειναι στα 5.2 και πιο κατω ακομα(????). Ολο το καλοκαιρι δεν ειχα κανενα θεμα! μα κανενα! γιαυτο πιστευω οτι κατι παιζει με το δικτυο τους. Δεν ξερω ειλικρινα τι να κανω.....εχω απογοητευτει!

- - - Updated - - -

Ουτε και για καταγγελια στην ΕΕΤΤ δεν ξερω τι παιζει. Παντως κατι παιζει με το δικτυο τους σιγουρα. Γενικα με το ιντερνετ γιατι και φιλοι μου Ηρακλειο μου λενε και για αλλες εταιρειες. Σημερα πχ, ενας φιλος δεν ειχε ιντερνετ για 6 ωρες.! Σκεφτομαι να γυρισω στον οτε παλι αλλα ειναι πιο ακριβος απο την HOL και επισης εγω ειμαι ανεργος τωρα και λεφτα δεεεεεν υπαρχουν :frown:

tassos1978
28-10-12, 22:53
Μόλις έβαλα ένα fritz!box WLAN7140 και θα το παρακολουθήσω...

akismaris
28-10-12, 22:57
Εγω εχω πανω το δικο τους. Μεχρι τωρα δεν με εχει πεταξει εξω, απο το πρωι. Ειδομεν....... Περιμενω τα αποτελεσματα της παρακολουθησης σου Τασο !

spyrakisgr
29-10-12, 02:56
Δεν ξέρουμε τίποτα για "ξεκλείδωμα" του WLAN 3 για να έχουμε telnet , ε;

akismaris
29-10-12, 19:00
oxi δυστυχως επεσες σε ασχετο με τετοια κολπα.

tassos1978
29-10-12, 22:57
Μόλις έβαλα ένα fritz!box WLAN7140 και θα το παρακολουθήσω...

Λοιπόν με το φριτζ δεν εχει αποσυνδεσεις αλλα σερνεται άσχημα. Κάθε λίγα δευτερόλεπτα, τα COE FEC παίζουν από 209 μέχρι 553648337 - 24 ώρες uptime, τους έστειλα mail με κοινοποίηση την ΕΕΤΤ. Για να δούμε...

spyrakisgr
30-10-12, 00:11
Λοιπών εδώ έφτιαξαν τα πράγματα. Αφού όλο το Σαββατοκύριακο έπιανα διψήφιο αριθμό σε kb (σκεφτόμουνα τι γρήγορα ήταν όλα με την ταχύτατη ISDN των 128kb/s ! ) Εντελώς ξαφνικά σήμερα συνδέετε με 10mb+ από το πρωί. Μάλλον κάποιος τεχνικός πήγε στο γραφείο , κοίταξε τις ρυθμίσεις/στοιχεία μου/μας και σκέφτηκε , τι μ@#$@%@ έχουν κάνει εδώ ;; και τα διόρθωσε. Αυτή είναι η θεωρεία μου, άλλη εξήγηση δεν έχω , υπομονή λοιπών σε όλους και σπάσιμο νεύρων της Hol σας εύχομαι ! . Α κάτι συνδυαστικά ραντεβού και τέτοια δεν τα ακύρωσα μπορεί να βρούνε και από εκεί τίποτα, καλό θα ήταν να τα αφήσετε και εσείς ακόμα και αν φαινομενικά φτιάξανε όλα , εμένα για σήμερα Δευτέρα όλα κομπλέ αλλά αύριο μπορεί να γίνουν όλα σκατά.

valen_gr
30-10-12, 01:57
α, αιτηθηκε η hol συνδυαστικο ραντεβου και το προβλημα ξαφνικα διορθωθηκε?
Κοιτα να δεις συμπτωση.
:)

spyrakisgr
30-10-12, 02:03
Τυχαίο είναι ! Χαχα , πάντως για Τετάρτη λογικά είναι το συνδυαστικό για να μου πούνε ότι είναι όλα οκ και από Πέμπτη να έχουμε πάλι ιστορίες , ως συνήθως...

dkmaster
30-10-12, 11:23
Μπα το πιο πιθανό είναι να σου πουν πως κατά το συνδυαστικό δεν βρέθηκε κάτι και να συνεχίσεις να ζείς καλά και αυτοί καλύτερα.

deckard
30-10-12, 19:51
@spyrakisgr

Συγγνώμη, το olympus vn-600pc πού το βρήκες; Στο κουτί της πολυκατοικίας; Κασετοφωνάκι δεν είναι αυτό; Δε σε ανησύχησε;

Αντιμετωπίζω κι εγώ σήμερα πρόβλημα με αποσυνδέσεις, ενώ μέχρι τώρα όλα λειτουργούσαν καλώς. Για κάποιο λόγο η γραμμή μου σήμερα συγχρόνισε σε 1239 kbps down και 88 Kbps up!

spyrakisgr
30-10-12, 21:54
@spyrakisgr

Συγγνώμη, το olympus vn-600pc πού το βρήκες; Στο κουτί της πολυκατοικίας; Κασετοφωνάκι δεν είναι αυτό; Δε σε ανησύχησε;

Αντιμετωπίζω κι εγώ σήμερα πρόβλημα με αποσυνδέσεις, ενώ μέχρι τώρα όλα λειτουργούσαν καλώς. Για κάποιο λόγο η γραμμή μου σήμερα συγχρόνισε σε 1239 kbps down και 88 Kbps up!

Ναι , και βέβαια ανησύχησα το πήγα στην Αστυνομία. Κασετοφωνάκι είναι όντως. Στο κουτί της πολυκατοικίας εκεί που καταλήγουν όλα τα καλώδια , στο κάτω κάτω το λεει το 13844 , η κλήση σας μπορεί να ηχογραφηθεί !! χαχα :p

akismaris
31-10-12, 00:06
@spyrakisgr

Συγγνώμη, το olympus vn-600pc πού το βρήκες; Στο κουτί της πολυκατοικίας; Κασετοφωνάκι δεν είναι αυτό; Δε σε ανησύχησε;

Αντιμετωπίζω κι εγώ σήμερα πρόβλημα με αποσυνδέσεις, ενώ μέχρι τώρα όλα λειτουργούσαν καλώς. Για κάποιο λόγο η γραμμή μου σήμερα συγχρόνισε σε 1239 kbps down και 88 Kbps up!


Μια απο τα ιδια εδω και εναν μηνα ακριβως. δεν ξερω τι να υποθεσω αλλα ακομα περισσοτερο δεν ξερω τι να κανω, τους εχω παρει εκατο φορες τηλεφωνο και εχει ερθει μια φορα ο οτε(τεχνικοι) και μια ενας δικος τους αλλα η κατασταση μενει η ιδια ενω πριν τις 26/9 ηταν τελεια!!!!!!

deckard
31-10-12, 00:43
Μη μένεις στα τηλέφωνα, πρέπει να τους στείλεις και γραπτό μήνυμα.

Και αν ούτε τότε βγάλεις άκρη, τότε ξεκινάς μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση: ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, περιοδικά του χώρου της πληροφορικής κλπ κλπ.

Δοκιμασμένο και άκρως αποτελεσματικό ...

Υπομονή εύχομαι! Φοβάμαι ότι θα τη χρειαστώ κι εγώ ...

akismaris
31-10-12, 00:55
Το θεμα ειναι οτι ηρθε τεχνικος τους εδω και διαπιστωσε προβλημα στο εσωτερικο του σπιτιου. Εβλεπα και γω το μηχανακι που ειχε και μετρουσε τις μπριζες οτι οντως ειχε διαφορετικες ενδειξεις. Πως ομως ρε παιδια γινεται εδω και τοσα χρονια που ειμαι συνδρομητης τους να μην εχω κανενα απολυτως προβλημα και ξαφνικα να παρουσιαζεται? Και στις 26/9 που δηλωσαν οι ιδιοι στον ΟΤΕ βλαβη και ο ΟΤΕ ηρθε και εφτιαξε αμεσως το προβλημα βεβαια, να μην εχω παλι προβλημα και στις 20/10 να παρουσιαζεται παλι θεμα? Γιαυτο λεω και παλι οτι δεν ξερω τι να κανω ..... γιατι αυτοι θα πατησουν στις τελευταιες μετρησεις και θα με βγαλουν και ψευτη απο πανω. Και αντε να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.........

deckard
31-10-12, 01:04
Νομίζω ότι αυτό ακριβώς που γράφεις είναι και το επιχείρημά σου: τόσα χρόνια στο ίδιο σπίτι, με τις ίδιες πρίζες, και τώρα ξαφνικά προέκυψε πρόβλημα; Εναλλακτικά φτιάχνεις κι εσύ τις πρίζες σου και, όταν δεις ότι το πρόβλημα συνεχίζεται, τους ξανακαλείς.

Και κάτι ακόμα: αν συνδέσεις το modem στην πρώτη πρίζα του σπιτιού (λογικά είναι κοντά στην είσοδο), το ίδιο κακή είναι η γραμμή;

akismaris
31-10-12, 01:07
ναι αλλα ο αλλος εχει μετρησει και εχει αποδειξη το χαρτι της μετρησης. σκεφτομαι να ξαναβαλω ΟΤΕ. Αν και παλιοτερα ειχα θεμα με το ιντερνετ. Ουτως η αλλως, ιδια τιμη ειναι . εστω και για 6 μηνες.

dkmaster
31-10-12, 09:05
Πες μου τώρα ότι όσα χρόνια ζεις δεν σου έχει χαλάσει ποτέ μα ποτέ τίποτα; Πέρα από την πλάκα το επιχείρημα αυτό απλά δεν είναι επιχείρημα. Πρέπει πάντα να είμαστε εντάξει από την πλευρά μας και έπειτα να φωνάζουμε τον τεχνικό του εκάστοτε παρόχου. Αν όντως το πρόβλημα είναι εσωτερικό και στον ΟΤΕ το ίδιο θα είναι.

balandis
31-10-12, 10:39
γιατι φιλε να βαλεις οτε η ιδια γραμμη ειναι.....εχω βαλει ενα γερο ρουτερ.120 ευρω..και η hol ειναι ενταξει απεναντι μου στα 5,5 της περιοχης..γιατι μα πληρωνουμε τα μαλοκεφαλα μας...φιλικα:)

akismaris
31-10-12, 16:33
Πες μου τώρα ότι όσα χρόνια ζεις δεν σου έχει χαλάσει ποτέ μα ποτέ τίποτα; Πέρα από την πλάκα το επιχείρημα αυτό απλά δεν είναι επιχείρημα. Πρέπει πάντα να είμαστε εντάξει από την πλευρά μας και έπειτα να φωνάζουμε τον τεχνικό του εκάστοτε παρόχου. Αν όντως το πρόβλημα είναι εσωτερικό και στον ΟΤΕ το ίδιο θα είναι.

Ε αυτο λεμε ρε παιδια!!! Δεν μπορει μιαμιση εβδομαδα πριν, να επικοινωνω με ΧΟΛ και απο τα κεντρικα τους να μου ζητανε να αποσυνδεσω τα παντα στο σπιτι για να τσεκαρουν , να μου λενε οτι δεν ειναι εσωτερικο προβλημα αλλα εξωτερικο, να ερχεται ο ΟΤΕ και να φτιαχνει το προβλημα αμεσως και μετα απο 20 μερες να εχουμε παλι τα ιδια.........να ερχεται δικος τους τεχνικος , να βρισκει διαφορες και ενω κλεινει το κουτι εξωτερικα μιλωντας ταυτοχρονα με ΧΟΛ να μου λεει οτι του ειπαν πως κλειδωσα στα 6 ΜΒιτ. Και να χω παλι θεμα!!!! καποιος απο τους 2 κανει λαθος Η εγω ειμαι τρελος..........γιαυτο ειπα οτι δεν ξερω πλεον τι να κανω! DKmaster συμφωνω απολυτα μαζι σου οπως θετεις το προβλημα. Αλλα να σου θεσω και το εξης. Πως ειναι δυνατον να με παιρνουν κανονικα τηλεφωνο, να παιρνω και εγω και να ΜΗΝ εχω ιντερνετ........??????

- - - Updated - - -


γιατι φιλε να βαλεις οτε η ιδια γραμμη ειναι.....εχω βαλει ενα γερο ρουτερ.120 ευρω..και η hol ειναι ενταξει απεναντι μου στα 5,5 της περιοχης..γιατι μα πληρωνουμε τα μαλοκεφαλα μας...φιλικα:)

Σωστο σε βρισκω βαλαντη αλλα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει φραγκο λογω ανεργιας. αλλιως θα ειχα παρει ενα μοντεμ ηδη, ειτε κανενα Linksys, ειτε Τομσον καινουριο που ξερω πως θα παιξουν αμεσως και χωρις κανενα προβλημα.

- - - Updated - - -

να συμπληρωσω επισης οτι ναι dkmaster , πολλα χαλανε. Και λογικο ειναι. Δεν μπορει ομως ο ενας να χαλαει οτι φτιαχνει ο αλλος..........γιατι εκει εχω καταληξει οτι παιζει το εν λογω θεμα και πουθενα αλλου.

dkmaster
31-10-12, 17:51
Το πράγμα είναι απλό, αν πλέον στην εισαγωγή σου κλειδώνεις όσο πρέπει να κλειδώνεις και μέσα στο χώρο σου κλειδώνεις λιγότερο το πρόβλημα σου είναι εσωτερικής καλωδίωσης. Από εκεί και πέρα δεν σημαίνει πως δεν υπήρχε και ταυτόχρονο πρόβλημα στο δίκτυο το οποίο διορθώθηκε από την επέμβαση του ΟΤΕ.

deckard
31-10-12, 18:59
Εγώ λοιπόν σήμερα το μεσημέρι αφού έκανα άλλο ένα restart στο modem, είδα ότι κλείδωσε επιτέλους σε φυσιολογικές τιμές. Χθες όλη μέρα, όσα restart και αν έκανα, κλείδωνε σε χαμηλότατες τιμές. Σήμερα έχω:

down 15099 kbps
up 980 Kbps
noise margin 12 db upstream, 11 db downstream

Με προβληματίζει λίγο που είναι τόσο χαμηλά το noise margin, αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι αυτή τη στιγμή. Ούτε έχω τιμές από πιο παλιά για να συγκρίνω.

Ελπίζω μόνο να μείνει εκεί το modem, μη μου αρχίσει πάλι το συγχρονισμό και ξανακλειδώσει στα 1200 kbit! Θα το παρακολουθήσω και θα ενημερώσω.


Πες μου τώρα ότι όσα χρόνια ζεις δεν σου έχει χαλάσει ποτέ μα ποτέ τίποτα; Πέρα από την πλάκα το επιχείρημα αυτό απλά δεν είναι επιχείρημα. Πρέπει πάντα να είμαστε εντάξει από την πλευρά μας και έπειτα να φωνάζουμε τον τεχνικό του εκάστοτε παρόχου. Αν όντως το πρόβλημα είναι εσωτερικό και στον ΟΤΕ το ίδιο θα είναι.

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου σε αυτό. Εδώ έχεις δίκιο. Ας συμφωνήσουμε λοιπόν ότι είναι 50-50: μπορεί ξαφνικά να σου χαλάσει η καλωδίωση του σπιτιού, αλλά μπορεί να χαλάσει και η γραμμή του δικτύου (αν και το τελευταίο το κόβω πιο πιθανό).


Το πράγμα είναι απλό, αν πλέον στην εισαγωγή σου κλειδώνεις όσο πρέπει να κλειδώνεις και μέσα στο χώρο σου κλειδώνεις λιγότερο το πρόβλημα σου είναι εσωτερικής καλωδίωσης. Από εκεί και πέρα δεν σημαίνει πως δεν υπήρχε και ταυτόχρονο πρόβλημα στο δίκτυο το οποίο διορθώθηκε από την επέμβαση του ΟΤΕ.

+1

Lapetr
31-10-12, 22:47
αν το πρόβλημα είναι εσωτερικό κανένας από τους 2 δεν ευθύνεται ( και το γεγονός ότι τόσα χρόνια δεν είχες θέμα δεν είναι επιχείρημα γιατί τα πάντα δουλεύουν καλά μέχρι κάποια στιγμή κάτι να συμβεί και να χαλάσουν). Αν το πρόβλημα είναι στη γραμμή τότε η hol σε δουλεύει που τη μία σου λέει ότι κλειδώνεις στο 6 και την άλλη κλειδώνεις στα 15.

akismaris
31-10-12, 23:59
Δεν εχω λογια........τωρα μου λεει οτι κλειδωσε στα 6 . κανω το τεστ απο το δικο τους σαιτ και μου δειχνει 5250 download και 848 upload.....οπως και να χει κατι παιζει......ευχαριστω παιδια για τα σχολια σας, θα το παρακολουθησω λιγες μερες και αν συνεχισει ετσι τοτε θα αναγκαστω να αλλαξω εταιρεια.

dkmaster
01-11-12, 09:18
Το τεστ που κάνεις από το site τους όμως δεν σου δίνει ταχύτητα συγχρονισμού. Σου δίνει μια ενδεικτική απόδοση. Μέσα από το ρούτερ τι βλέπεις;

akismaris
01-11-12, 12:10
Actual Data Rate

Upstream 838 (Kbps.)

Downstream 6144 (Kbps.)

Eκανα και download απο οτενετ ftp με ταχυτητα 660kb/s. Τοσο μου κατεβαζε οταν ηταν νορμαλ τα πραγματα. ειδωμεν. το τσεκαρω λιγες μερες και βλεπω.

balandis
01-11-12, 12:25
αν πιανεις 6 βαλε hol....να μην πληρωνεις...στα 24,70...αφου βαριουνται να κουνηθουν...οχι πως οι υπολοιποι ειναι καλυτεροι στη χωρα μας..τουλαχιστον να πληρωνεις εως 6 οπως εγω:)

akismaris
01-11-12, 15:09
HOL εχω Βαλαντη. να ξαναβαλω? :p

balandis
01-11-12, 17:11
σορρυ ,,,βαλτε ρε παιδες τι συνδση εχετε στα στατιστικα ....γραψε λαθος φιλαρακι καλη ειναι και που να πας οτε???95 ηταν ο λογαριασμος που ειχα κανει οταν ημουν σε αυτους..και ερχοταν οτι να,ναι ...πχ 115 130.105:down:ειχα και γω γερο θεμα αλλα τελικα ενταξει...η ιδια γραμμη ειναι...αν πιανεις 6 καλα ειναι...υπηρχε στιγμη που επιανα 3- .2.80.......:down:

akismaris
01-11-12, 21:10
Upstream


382 (Kbps.)

Downstream


519 (Kbps.)


Aυτα πιανω τωρα ...................με συνεχομενα ρισταρτ.........τα συμπερασματα δικα σας.........το πρωι ημουν στα 5..........ανσανσερ εχει καταντησει.

Οσο για τον οτε, εχει προσφορα 21.90 το Double Play στα 2 Mbit. για 6 μηνες και μετα 26.90. Δυο ευρω διαφορα δηλαδη. Cyta δεν παω με τιποτε, γιατι Ηρακλειο που ειμαι ολοι αν οχι οι περισοτεροι εχουν προβληματα.

dkmaster
01-11-12, 21:37
Το ιδανικότερο θα ήταν την στιγμή του προβλήματος να μπορούσες να κάνεις μέτρηση στην εισαγωγή με το ρούτερ και ένα laptop.

akismaris
01-11-12, 21:39
στο κουτι του οτε εξωτερικα εννοεις?

@ ADSLgr.com All rights reserved.