PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυσιολογική ταχύτητα; - Συμβουλές για βελτίωση.



spe0500380
09-10-12, 12:18
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Θα ήθελα την βοήθειά σας στο θέμα της ταχύτητάς μου.
Κατ'αρχάς, τ'όνομά μου είναι Ηλίας και μένω στον Ασπρόπυργο.
Έχω σύνδεση στην HOL στα 24 Μbps στο full πακέτο Double-Play (42E).
Tα στοιχεία της γραμμής μου, όπως τα δείχνει το NetFasteR IAD είναι:

Link Type --- Automatic --- G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path

Stream Type --- Actual Data Rate
Up Stream ----- 671 (Kbps.)
Down Stream -- 4981 (Kbps.)

Operation Data - Upstream - Downstream
Noise Margin --- 11 dB ----- 11 dB
Attenuation ---- 18 dB ----- 35 d

Είναι φυσιολογικά τα 5Mbps? Ένας φίλος μου με 4ΝΕΤ και SNR/Attn: 5dB/37.5dB πιάνει πάνω από 9(αρ. εννιά)Μbps!

Υπάρχουν κάποιες αλλαγές που μπορώ να κάνω στις ρυθμίσεις του ρούτερ, που θα βελτιώσουν την ταχύτητα;
Αν πάρω την HOL, μπορούν να κάνουν κάτι; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Οι απαντήσεις σας θα είναι το καλύτερο καλωσόρισμα!:oneup: Ευχαριστώ.

georgea
09-10-12, 13:03
Καλημέρα
Καταρχήν δες τι παίζει στην περιοχή σου γενικώς. Εγώ πχ. στο πατρικό μου μέσα στην θεσσαλονίκη λόγω κακής ποιότητας καλωδίων ΟΤΕ δεν έπιανα πάνω απο 4 και κανείς άλλος στην γειτονιά. Όποια σύνδεση και να έβαλα τα ίδια ήταν.
Δες μια εδώ
http://broadbandtest.eett.gr/
και εδώ
http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx (στον χάρτη επέλεξε: '''Χάρτη ταχυτήτων-adsl''''. Συνήθως αυτά που παρουσιάζουν είναι ένα επίπεδο κάτω.. Δηλαδή άμα δείχνει στην περιοχή σου λέει 8-16 άρα είσαι 4-8)
Ρώτα και κανα γείτονα άμα ξέρεις πόσο πιάνει.
Στην αρχική σελίδα του adslgr έχει χάρτη διαθεσιμότητας.. Βρες την περιοχή σου και δεξιά σου λέει πόσοι χρήστες του φορουμ έχουν ιντερνετ εκει.. Δες τα προφιλ τους να δεις τον συχρονισμό τους.
Άμα είσαι στις ταχύτητες που βλέπεις δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.. σε όποια εταιρία και να είσαι.

Για το σπίτι πάντως. Σιγουρέψου πως:
1. Έχεις φίλτρα πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή
2. Η κεντρική πρίζα του ΟΤΕ στο σπίτι σου είναι σε καλή κατάσταση
3. Το καλώδιο μέχρι το ρουτερ είναι σε καλή κατάσταση

balandis
09-10-12, 14:13
μπορουν να σου βαλουν το snr margin στο 9 απο 11.παντως το default της hol ειναι 11.για παρε τηλεφωνο παντως στο 11 ειναι πολυ σταθερη η γραμμη και στο 9.:)ο φιλος σου ππιανει 9 γιατι το snr margin της forthnet ειναι στο 6.δηλαδη οσο πιο χαμηλα τοσο πιο μεγαλη ταχυτητα πιανεις αλλα πιο ασταθης γραμμη:hmm:

Seitman
09-10-12, 14:20
Η αλήθεια είναι ότι σύμφωνα με την τιμή του attenuation ο συγχρονισμός σου έπρεπε να είναι κοντά στα 10Mbps.

Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι η καλωδίωση, πρίζες, φίλτρα, splitter κτλ είναι σε καλή κατάσταση. Αν "ξηλώσεις" όλες τις τηλεφωνικές συσκευές + φίλτρα/splitter και "κουμπώσεις" μόνο το router επάνω στη γραμμή τι συγχρονισμό έχεις;

haniabal
09-10-12, 15:28
Είναι φυσιολογικά τα 5Mbps? Ένας φίλος μου με 4ΝΕΤ και SNR/Attn: 5dB/37.5dB πιάνει πάνω από 9(αρ. εννιά)Μbps!

Υπάρχουν κάποιες αλλαγές που μπορώ να κάνω στις ρυθμίσεις του ρούτερ, που θα βελτιώσουν την ταχύτητα;
Αν πάρω την HOL, μπορούν να κάνουν κάτι; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;


Η Forthnet έχει 6άρι margin και μπορείς να κλειδώσεις κάτι παραπάνω. Η Hol δεν δίνει ανάλογο προφίλ αλλά ναι θεωρητικά όπως και ο φίλος σου θα μπορείς να πιάσεις κάτι παραπάνω..

balandis
09-10-12, 17:22
απο τοτε που εχω μονο το ρουτερ στη πριζα συχρονιζει λιγο πιο ψηλα....επισης ρωτα για 9αρι snr πιστευω να πας στα 6 και να βαλεις το ρουτερ μονο του οπως ειπαν τα παιδια παραπανω:):)

spe0500380
09-10-12, 18:22
Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Στο θέμα μας τώρα.

@georgea Το πρώτο λινκ δν με βοήθησε γιατί δεν είχε εγγεγραμένους χρήστες στην περιοχή μου.
Το δεύτερο έδειξε ότι η περιοχή μου πιάνει 16-24Μbps. Εγώ δεν πιάνω ούτε την επόμενη ταχύτητα που είναι 8-16.
Πιάνω δηλαδή 2 σκάλες παρακάτω απ'αυτήν που αναφέρει...
Όσον αφορά τις ταχύτητες άλλων μελών του forum στην περιοχή μου, δεν είδα κάτι σταθερό.
2 άτομα στην HOL είχαν παρόμοια ταχύτητα. Άλλοι όμως και κυρίως στην ON είχαν σχεδόν όλοι 20-24!

@balandis, Seitman Έχω 2 τηλέφωνα, ένα σταθερό κι ένα ασύρματο συνδεδεμένα πάνω στο router.
Στις άλλες πρίζες ακόμη και με το filter δεν δουλεύει το τηλέφωνο!
Τα έβγαλα και τα 2, το κλεισάνοιξα και έπιασε χαμηλότερα! 4600! Τα ξανάβαλα και έπιασε 5100!
Όσον αφορά το SNR, αν πάρω την HOL να το βάλει στο 9, θα με δυσκολέψουν;

@haniabal Εννοείς αν πάω κι εγώ στην Forthnet;

Θα βοήθαγε πιστεύετε αν άλλαζα εταιρία; Ξέρουμε τι SNR δίνουν οι υπόλοιπες; Ευχαριστώ.

Didimos_GR
09-10-12, 18:42
Φίλε έχεις πάρει ένα τηλέφωνο στη HOL να τους τα πεις όλα αυτά ;

Πες τους το όλο "θέμα" σου και φυσικά να σου κατεβάσουν στο 9 το SNR !

bill27
09-10-12, 19:02
οσον αφορα την ταχυτητα και στο 9αρι προφιλ να σε πανε αντε να δεις 1mbps διαφορα,

γνωμη μου ειναι να παρεις την χολ και να κανεις αλλαγη πακετου στο double play lite,

κριμα να πληρωνεις για εως 24 και να πιανεις τοσο...αν εισαι στην χολ για περισσοτερο απο

ενα χρονο μπορεις να τους ζητησεις να σου κανουν καποια προσφορα ως παλαιος συνδρομητης.

ααα!!!και πες τους να κανουν ενα τσεκ την γραμμη για το χαμηλο upload,βασικα και το

download ειναι χαμηλο αλλα παλευεται,πιστευω

οσον αφορα αλλη εταιρεια,οπου και να πας στα ιδια θα εισαι ασε που μπορει να εμφανιστουν κ αλλα

προβληματα....αν δεν εχεις αποσυνδεσεις,μεινε εκει που εισαι,κατα την γνωμη μου

valen_gr
09-10-12, 19:13
Ασπρόπυργο σε ποιο σημείο περίπου?

Αν τα τηλεφωνα που εχεις ειναι πανω απο το ρουτερ, εχεις voip, οποτε δεν εχει νοημα να τις αφαιρεσεις για δοκιμη καθώς δεν επηρεάζουν.

balandis
09-10-12, 19:44
:) κανε restart με μονο του το ρουτερ να δεις τι ταχυτητσ πιανεις..και μετα παρε τηλ....

spe0500380
09-10-12, 20:27
@Didimos_GR Δεν έχω πάρει τηλέφωνο ακόμα. Ήθελα να ρωτήσω τι παίζει πρώτα και μετά να τους ζητήσω συγκεκριμένα πράγματα.
Για παράδειγμα δεν ήξερα ότι μπορούν να αλλάξουν το SNR. Νόμιζα ότι το καθόριζε η ποιότητα των καλωδίων.

@bill27 Βασικά μ'ενδιαφέρει να μπορέσω να αυξήσω την ταχύτητά μου κοντά στα 8Μbps.
Όσον αφορά τα χρήματα εννοείται ότι δεν συμφέρει και αφού πρώτα δούμε αν μπορούν να ανεβάσουν την ταχύτητα,
τότε θα τους ζητήσω απαιτήσω μια καλή προσφορά, γιατί είμαι και 5(!) χρόνια στην εταιρία τους.
Αν πάντως δεν μου την αυξήσουν και δεν με καλύψει η προσφορά τους, τότε μάλλον θα πάω προς Cyta.
Αλλά αυτό θα το συζητήσουμε σε νέο θέμα, αν χρειαστεί.

@valen_gr Είμαι δίπλα στο γήπεδο. Είσαι κι εσύ από Ασπρόπυργο; Που είσαι ακριβώς;

@balandis Έγραψα και παραπάνω ότι το έκανα αυτό και συγχρόνισε λίγο χαμηλότερα απ'ό,τι συνήθως.

Να σας ευχαριστήσω όλους γι'άλλη μια φορά για τη βοήθειά σας.
Θα τους πάρω αύριο το πρωί τηλέφωνο, να κατεβάσουν το SNR κι ό,τι άλλο μπορούν να κάνουν, και βλέπουμε.

balandis
09-10-12, 22:01
εβαλα το 6αρι δηλαδη μεχρι 6 mbs.....στα 24,70...και για δευτερο χρονο προσφορα στα 40% στα 15....να σαι καλα :)βασικα ειμαι ικανοποιημενος πλεον και χωρις απσυνδεσεις καθολου και την ιδια ταχυτητα που ειχα με οτε...και με τσαμπα internet στα 15....μπομπα:rofl:

xd_ante
10-10-12, 14:56
ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ δηλαδή που υποτίθεται οτι σύμφωνα με τον χάρτη είμαι στην μπλε γραμμή (16-14) γιατί πιάνω το ανώτερο 10 ? και για την ακρίβεια τώρα είμαι
110448

είμαι στα κάτω απο τα 1200 μ απόσταση απο αλεξάνδρας ... είμαι στην Ευελπίδων Κυψέλη :down:

Seitman
10-10-12, 14:59
Ο χάρτης αναφέρει τις μέγιστες θεωρητικές τιμές και αυτές επιτυγχάνονται μόνο σε συνθήκες εργαστηρίου.
Μπορείς όμως να πάρεις ένα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και να ζητήσεις να σου κατεβάσουν το snr στα 9dB για να κερδίσεις 1-1,5Mbps στο download.

xd_ante
10-10-12, 15:05
Ο χάρτης αναφέρει τις μέγιστες θεωρητικές τιμές και αυτές επιτυγχάνονται μόνο σε συνθήκες εργαστηρίου.
Μπορείς όμως να πάρεις ένα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και να ζητήσεις να σου κατεβάσουν το snr στα 9dB για να κερδίσεις 1-1,5Mbps στο download.

καλά σώθηκες... τι 9db εδώ το προηγούμενο ρούτερ (iad 2 ) έπεφτε 110449

δεν το έκανε συνέχεια και μου έλεγε η τεχνική υποστήριξη ότι δεν βλέπανε πρόβλημα
αφού τους ζάλισα μου στείλανε το wlan 3 και μέχρι στιγμής δεν έχω τις βυθίσεις..
άρα αν το σκαλίσω δεν πιστέυω να βγάλω κάτι...

haniabal
10-10-12, 16:58
@haniabal Εννοείς αν πάω κι εγώ στην Forthnet;

Θα βοήθαγε πιστεύετε αν άλλαζα εταιρία; Ξέρουμε τι SNR δίνουν οι υπόλοιπες; Ευχαριστώ.


Οι περισσότερες από όσο ξέρω δίνουν 9άρι εκτός εάν έχεις και τηλεόραση μαζί και πάει παραπάνω για μεγαλύτερη σταθερότητα. Όσο παραπάνω margin έχεις τόσο πιο λίγο κλειδώνεις και έχεις πιο σταθερή γραμμή. Ο φίλος σου γι αυτό πιάνει κάτι παραπάνω με Forthnet. H επιλογή είναι δική σου.

spe0500380
10-10-12, 21:58
Λοιπόν, πήρα τηλέφωνο σήμερα, αλλά δεν μπορούσα να γράψω εδώ νωρίτερα.
Τους είπα να βάλουν το SNR στο 9, αλλά μου είπαν ότι επειδή έχω Voip(?) δεν γίνεται γιατί θα χαλάσει η τηλεφωνική γραμμή.
Ακόμη είπα ότι αναλαμβάνω το ρίσκο. Αλλά πολιτική της εταιρείας είναι να μην το βάζει χαμηλότερα του 11.
Δεν γίνεται τίποτα μου είπανε. 5Μbps είναι το όριό μου! Τι να πω...

Θα τους πάρω αύριο να τους πω να μου κάνουν μια βαρβάτη έκπτωση, κι αν την κάνουν, μένω.
Αλλιώς είναι έτοιμο το συμβόλαιο στη Cyta και περιμένει την έγκρισή μου.

ΥΓ: Τι (ακατάληπτο) είναι το Voip;
ΥΓ2: Ευχαριστώ!

Seitman
11-10-12, 07:28
VoIP = Voice over IP (http://el.wikipedia.org/wiki/VoIP)

spe0500380
11-10-12, 13:10
Λοιπόν, για να σας ενημερώσω και συγχρόνως να κλείσω το θέμα, πήρα σήμερα τηλέφωνο
και μπήκα στο πρόγραμμα Lite(24.70Ε) στο οποίο πρόσθεσα επιπλέον 90' προς κινητά(9Ε).
Όλο το πακέτο από 33.70Ε μου το αφήσαν 25.50Ε. Πρόκειται για έκπτωση περίπου 25%.
Παρ'όλο που πιστεύω ότι θα μπορούσα(ν) καλύτερα, το δέχθηκα. Είναι μια αρχή. Και του χρόνου βλέπουμε!

Θέλω να ευχαριστήσω για το καλωσόρισμα όλα τα παιδιά του forum που προσέφεραν σ'αυτήν τη συζήτηση.
Νά'στε όλοι καλά! :oneup:

balandis
11-10-12, 15:46
και συ παντα με υγεια.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.