PDA

Επιστροφή στο Forum : Equip sata-controller και VISTA



nikgr
20-12-06, 11:58
Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω τον παρακάτω controller αλλά με προβληματίζει το αν θα υποστηρίζεται στα windows Vista.
Τον έχει δοκιμάσει κανείς σε vista?
http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113

O συγκεκεκριμένος controller πρέπει να έχει silicon image 3114 chipset.
Βρήκα κάτι beta drivers στο site της silicon.
http://www.siliconimage.com/support/supportsearchresults.aspx?pid=28&cid=3&ctid=2&osid=10&

Yπάρχει και sata controller με sataII υποστήριξη και chipset 3124 αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη υλοποίηση εδώ στην Ελλάδα.. :hmm:
http://www.siliconimage.com/products/product.aspx?id=27

Ευχαριστώ!

WAntilles
20-12-06, 12:09
O συγκεκεκριμένος controller πρέπει να έχει silicon image 3114 chipset.

Σωστά, αυτό έχει.


Βρήκα κάτι beta drivers στο site της silicon.
http://www.siliconimage.com/support/supportsearchresults.aspx?pid=28&cid=3&ctid=2&osid=10&

Άρα δεν έχεις πρόβλημα.

Ανέκαθεν εδώ που έχει τρέξει κατά καιρούς XP Pro SP-2, 2003, και XP Pro SP-1 x64 πάντα έτρεχε reference drivers απευθείας από την Silicon Image.

Χτύπα τον άφοβα. Είναι άριστα υποστηριζόμενος και συμπεριφερόμενος σε XP Pro SP-2, 2003, XP Pro SP-1 x64, Linux x86, Linux amd64, FreeBSD 6.0+ x86.

nikgr
20-12-06, 13:01
Eυχαριστώ Wan.
Με sataII δίσκους θέλει κάποια ρύθυμιση στον δίσκο για να γίνει sataI ?

O silicon3124 ξερετε αν υπάρχει κάπου?

hemlock
20-12-06, 13:09
Eυχαριστώ Wan.
Με sataII δίσκους θέλει κάποια ρύθυμιση στον δίσκο για να γίνει sataI ?

O silicon3124 ξερετε αν υπάρχει κάπου?
Οχι,ειναι απολυτα συμβατοι προς τα πισω...

nikgr
20-12-06, 14:44
καλώδια sata περιλαμβάνει?

WAntilles
20-12-06, 16:17
Με sataII δίσκους θέλει κάποια ρύθυμιση στον δίσκο για να γίνει sataI?

Όσοι δίσκοι χρειάζονται ρύθμιση έχουν σχετικές θέσεις με jumper-ια από πίσω.


O silicon3124 ξερετε αν υπάρχει κάπου?

Δεν γνωρίζω.


καλώδια sata περιλαμβάνει?

Πριν από 2 χρόνια που τον είχα πάρει, είχε μέσα 4 καλώδια μεγάλου μήκους.

nikgr
20-12-06, 16:39
Thanks again!
Για να boootαρει απ' τον controller βάζω απ' το BIOS "1st boot scsii controller"?
Στο bios του controller πώς μπαίνεις?

WAntilles
20-12-06, 17:36
Για να boootαρει απ' τον controller βάζω απ' το BIOS "1st boot scsii controller"?

Ναι.


Στο bios του controller πώς μπαίνεις?

Σου βγάζει ένα μήνυμα στην αρχή την ώρα που φορτώνει το BIOS του "πάτα αν θες το τάδε κουμπί".

Δεν θα χρειαστεί να μπεις ποτέ, εκτός κι αν θές να στήσεις RAID.

nikgr
20-01-07, 00:17
Υποστηρίζει ο συγκεκριμένος controller της Equip δυνατότητα smart για τους δίσκους?
Και αν όχι πώς ελέγχω αν κάποιος δίσκος έχει πρόβλημα και δε θα με βγάλει για πολύ ακόμα?

Τελος μπορει ένας PCI-X controller (όπως κάποιοι νέοι της adaptec) να συνδεθεί και σε απλό PCI slot?
http://www.adaptec.com/en-US/products/sata_prod/sata2raid/AAR-1420SA/
Thanks! ;)

nikgr
24-01-07, 16:09
Παιδιά αγόρασα τελικά τον sata controller της Equip αλλα ενώ τον αναγνωρίζει, μετά την εισαγωγική οθόνη στο DOS που γράφει "Press F4" για να μπεις στο bios της σταματάει εκεί!...

Δεν έχω αγοράσει ακόμα sata δίσκο γιατί ήθελα να σιγουρευτώ ότι δουλεύει πρώτα...
Δεν συνεχίζει όμως για να bootάρει απ' τον atapi δίσκο...
Έχω αλλαξει και το boot sequence αλλα τίποτα.
Ακόμα και CDROM να βάλω πρώτο προχωράει να διαβάσει το cdrom αλλα και πάλι μετά μάυρη οθόνη όπως και με τον atapi δίσκο.
Αν βγάλω τον equip controller όλα φυσιολογικά...

Δοκίμασα να τον βάλω σε διαφορετικά slots τίποτα!...
Δοκίμασα firmware update της μητρικής τίποτα...
Η μητρική μου είναι μια MSI k7n2delta με nforce2 chipset.

Δοκίμασα τον equip controller σε άλλη μητρική ASUS nforce2 επίσης και bootάρει κανονικά το σύστημα χωρίς sata δίσκο...

Τί φταίει ρε γαμτ... Ασυμβατότητα?
Plz help! Aπογοητεύτηκα... :cry:

WAntilles
24-01-07, 16:23
Πήγαινε μια φορά στο BIOS και ρύθμισέ το να υποχρεωθεί έστω μια φορά να κάνει update τον πίνακα συσκευών.

Επίσης στο boot sequence να έχεις μόνο, και πρώτο, τον δίσκο που θες να ξεκινά.

Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει και κάτι άλλο.

nikgr
24-01-07, 20:39
Tα έκανα αυτά που λες wantilles αλλα δυστυχώς ο controller δεν συνεργαζόταν με τίποτα με την MSI...

Εquip και skatip... Mου έσπασε τα νεύρα σήμερα και μου φαγε και όλη τη μέρα παλεύοντας.
Έτσι αναγκαστικά έφαγε πόδι...
Παρήγγειλα αλλον εναν atapi δίσκο και τελείωσε το πανηγύρι...

WAntilles
24-01-07, 21:27
Μια χαρά είναι ο controller και το chip του το Silicon Image 3114.

Απόδειξη ότι πολλές nForce2, και nForce4 motherboards (και όχι μόνο) το έχουν ενσωματωμένο.

Δουλεύει δε άψογα και σε μηχανάκι 8ετίας (1999).

Οι γνωστές σαβούρες της MSI φταίνε που ξεφεύγει χωρίς λόγο υπέρμετρα πολύ από το reference design.

Gordito
24-01-07, 21:30
Παιδια εγω που θελω να στησω RAID να παρω τουτον τον κοντρολερ ή θα ειναι καλυτερα με τον ενσωματωμενο της μητρικης?

Νικαετός
24-01-07, 21:31
Μισό λεπτό . Πάνω στον κοντρόλερ λες πως δεν έχεις SATA δίσκο ? Αν όχι τότε πως να μπουτάρει ?? Μην τον βάζεις καθόλου στο boot sequence . Ξαναπροσπάθησε .


Παιδια εγω που θελω να στησω RAID να παρω τουτον τον κοντρολερ ή θα ειναι καλυτερα με τον ενσωματωμενο της μητρικης?

Αν υποστηρίζει αυτός της μητρικής σου raid , τότε γιατί να χάσεις μια θέση στο MB ??

nikgr
24-01-07, 21:50
Μισό λεπτό . Πάνω στον κοντρόλερ λες πως δεν έχεις SATA δίσκο ? Αν όχι τότε πως να μπουτάρει ?? Μην τον βάζεις καθόλου στο boot sequence . Ξαναπροσπάθησε .
Μα δεν τον έβαζα τον αναθεματισμένο τον equip πουθενα σε boot sequence...
boot1=HD0 έβαζα τον atapi δισκο που είχα στη μητρική και τον equip τον έβαζα απλα σα "multimedia card" για να τη δούνε τα windows και πουθενα σε boot sequence...
Έλα όμως που μουλάρωνε και δε με άφηνε απο πουθενα να bootαρω!...
Ακόμα και το boot απ' το cdrom κολλούσε...
M' αρέσει που το έψαχνα και αν θα δουλεύει και στα Vista... Oυτε στο DOS δε δούλευε...

Δεν ξέρω αν φταίει η MSI όπως λες wantilles αλλα αμα είναι να μη δουλεύει με ορισμένες μάρκες να μας το λεει εξαρχής η equip να μη χαλάμε ούτε τα νεύρα μας ούτε τα λεφτουδάκια μας... :down:
Eγώ άλλη φορά μόνο στον ενσωματωμένο controller θα βάζω δίσκους.
Θα αγοράσω στο μέλλον μια μητρική με 4 ή και παραπάνω sataII υποδοχές αλλα ως τότε atapi και αγιος ο Θεος...

WAntilles
24-01-07, 22:11
Δεν ξέρω αν φταίει η MSI όπως λες wantilles αλλα αμα είναι να μη δουλεύει με ορισμένες μάρκες να μας το λεει εξαρχής η equip να μη χαλάμε ούτε τα νεύρα μας ούτε τα λεφτουδάκια μας... :down:
Eγώ άλλη φορά μόνο στον ενσωματωμένο controller θα βάζω δίσκους.
Θα αγοράσω στο μέλλον μια μητρική με 4 ή και παραπάνω sataII υποδοχές αλλα ως τότε atapi και αγιος ο Θεος...

Όπως είπα, μια χαρά είναι καί ο controller καί το chip του.

Και δεν χρειάζεται απολύτως καμμία δήλωση στο BIOS για να τον δουν τα Windows ακόμα κι αν δεν έχει κανένα δίσκο πάνω του.

Αλλά να μπεις στο BIOS του και να τον δηλώσεις ως απλό controller και όχι ως RAID.

nikgr
24-01-07, 22:26
wantilles στην MSI motherboard κολλούσε το σύμπαν!...
Ποιό BIOS του Equip να μπω?
Μου έβγαζε το μήνυμα πάτα το F4 για να μπεις στο bios του Equip, πατούσα και ...μαύρη οθόνη.
Δεν πατούσα? Πάλι μαύρη οθόνη...

Τί αλλο μπορεί να κάνει κάποιος πέρα απ' το να τον βάλει κατω στο πάτωμα τον controller και να χοροπηδάει από πάνω του?...


Σε μια ASUS που τον έβαλα δούλεψε με την πρώτη. Πατώντας το F4 μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν υπάρχει κάποιο device συνδεδεμένο (προφανώς SATA δίσκος) και έκλεινε εκεί το θέμα επαναφέροντάς με πάλι στο DOS.
Eπίσης μια χαρά συνέχιζε να φορτώνει τα winXP απ' τον παλιό atapi ακόμη κι αν είχα δηλώσει SCSII σαν 1st boot.

Στη δικιά μου όμως μητρική ούτε με σφαίρες...
Ποιός θα με αποζημιώσει για τη μια μέρα που έφαγα σήμερα και την ψυχική οδύνη?
Η Equip ή η MSI?...

Gordito
24-01-07, 22:33
Αν υποστηρίζει αυτός της μητρικής σου raid , τότε γιατί να χάσεις μια θέση στο MB ??

H μητρικη ειναι 6 μηνων και υποστηριζει RAID(945 chipset)
Αλλα το θεμα ειναι να εχω οσο δυνατον καλυτερη λειτουργια του RAID.

@ ADSLgr.com All rights reserved.