PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα Σύνδεση Forthnet - Βελτιωμένα Στατιστικά



Spyridon
09-10-12, 23:56
Καλησπέρα παιδιά! Νέα σύνδεση με την Forthnet, αποχαιρετώντας τον ΟΤΕ.

Δεν αντιμετωπίζω κάποιο ιδιαίτερο θέμα (βέβαια με τοποθέτησαν σε 11άρι προφίλ λόγω "θορύβου" όπως μου είπε ο ευγενέστατος κύριος στην εξυπηρέτηση, στον οποίο ζήτησα και με γύρισε αμέσως σε 24άρι) αλλά ήθελα λίγο να δείξω στην "κοινότητα" πως πάει η νέα σύνδεση και να έχω (αν δείτε κάτι περίεργο, γιατί είμαι και λίγο άσχετος :-) ).

Λοιπόν, κατ' αρχήν από την πρώτη ώρα είχα συν 1,5-2 Mbps σε σχέση με την ταχύτητα που είχα στον ΟΤΕ που κατέβαζα με 10.5-11 Μbps.

Τα στατιστικά που δίνει το vigor είναι:

Mode - ADSL2+(G.992.5)
State - SHOWTIME
UP SPEED - 1020958
DOWN SPEED - 15158752 (καμιά φορά και λίγο πιο πάνω)
SNR MARGIN - 5 (πάει και 6)
LOOP ATT. - 31

Από διάφορα speed test βλέπω ότι κατεβάζω από 12,5-13 Μbps και ανεβάζω στα 0,85 Μbps.

Στο vigor βλέπω αρκετά (νομίζω δηλαδή ότι είναι αρκετά) CRC errors. Είναι ο θόρυβος της γραμμής; Για αυτό το router λέει γύρω στα 15 Μbps και εγώ κατεβάζω στα 12,5;



TX Cells

RX Cells

TX CRC errs

RX CRC errs




686127
7050839
0
1842






Συνολικά (είδα και το εργαλείο του φόρουμ) καταλαβαίνω ότι είναι μάλλον οκ; Σωστά ή παίρνει βελτίωση;

Σημείωση: Με το HUAWEI τα στατιστικά ήταν αρκετά πιο χαμηλά. Λογικό μια και πρέπει να είναι αρκετά χαμηλότερης ποιότητας σε σχέση με το DrayTek.

Lapetr
10-10-12, 21:26
νομίζω ότι είσαι αρκετά καλά αν και νομίζω ότι με 6άρι snr θα είσαι πιο σταθερός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.