PDA

Επιστροφή στο Forum : Huawei HG530 και υποστήριξη του Bonjour ή mDNS



constantinosd
10-10-12, 13:16
Καλημέρα!

Είμαι σχετικά νέος συνδρομητής του ΟΤΕ Conn-x και το modem/router που μου έδωσαν είναι το HG530 της Huawei.

Το πρώτο πρόβλημα που είχα με το εν λόγω modem/router ήταν πως το ipad έχασε ξαφνικά τον εκτυπωτή από το AirPrint. Δεν έδωσα μεγάη σημασία τόσο στην αλλαγή του modem, αλλά θεώρησα πως μπορεί να ήταν θέμα του NAS, όπου και ο εκτυπωτής είναι attached με usb.

Το δεύτερο περίεργο σύμπτωμα είναι πως από την εφαρμογή Remote για iOS, έχασα το ίδιο ξαφνικά τις βιβλιοθήκες του iTunes που έχω στον NAS (Windows Home Server 2011), Media Center (Windows 7 SP1) και iMac (OSX 10.7). Δεν μπόρεσα να το εξηγήσω, οπότε και άρχισα να το ψάχνω λίγο παραπάνω σε επίπεδο εφαρμογής του iTunes.

Το τρίτο πλήγμα ήρθε από εφαρμογή του iOS από 3ο developer, που υποδύκνειε πως ο μόνος τρόπος που δεν επικοινωνει η εφαρμογή του με ένα PC/Mac στο ίδιο LAN, είναι η έλλειψη υποστήριξης του πρωτοκόλλου Bonjour (που στηρίζεται στο mDNS - broadcast UDP 5353) από τον router.

Αναζητώντας στο Internet, βρήκα μια ανεπίσημη λίστα με modem/router που δεν υποστηρίζουν το Bonjour και το HG530 ήταν μέσα σε αυτές.

Κάλεσα τον ΟΤΕ για να μου δώσει μια επίσημη απάντηση για την υποστήριξη του πρωτοκόλλου και αλλαγή του εξοπλισμού με άλλο μοντελο, άλλης εταιρίας με υποστήριξη του πρωτοκόλλου.

Η απάντηση ήταν πως εφόσον δεν έχει χαλάσει φυσικά ο εξοπλισμός, δεν μπορεί να γίνει αλλαγή (!!!!)

Στην ερώτηση για την υποστήριξη, που ανέφεραν πως δεν έχουν ξανακούσει παρόμοιο περιστατικό και πως φίλοι τους (!!!!) που έχουν τον ίδιο εξοπλισμό, το modem λειτουργεί υποδειγματικά με τις συσκευές της Apple.

Στην τελική μου ερώτηση αν ο ΟΤΕ αποποιείται της οποιαδήποτε ενέργειας απέναντι μου, μου απάντησαν θετικά και πως αν η δυσλειτουργία συνεχίσει, θα πρέπει να αγοράσω νέο modem/router της αρεσκείας μου.

Επίσης μου πρότειναν να έρθω σε αυτό το site, μήπως κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να με βοηθήσει να παραμετροποιήσω το modem/router ώστε να υποστηρίζει Bonjour σε LAN επίπεδο.

Συγγνώμη για το μεγάλο post, αλλά προσπαθώ να είμαι συγκεκριμένος.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,
Constantinos

@ ADSLgr.com All rights reserved.