PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση σχετικα με τη νεα προσφορα



loopg
20-12-06, 12:36
Θα μπω γρηγορα στη ψητο.
Καταρχην , σημειωστε οτι διαθετω 2 γραμμες. 1 ΟΤΕ (απλη pstn) και 1 vivodi 2mbit full llu.

Ειδα την νεα προσφορα της HOL , και νομιζω πως ειναι η καλυτερη ευκαιρια να φυγω απο vivodi(μια ζωη προβληματα με αυτη την εταιρια).
Μολις εκανα το τεστ χρησιμοποιωντας την ΟΤΕ γραμμη μου , και το αποτελεσμα ειναι αυτο :


<li style="margin-left: 10px;">Πάνω από PSTN γραμμή: Υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης <li style="margin-left: 10px;">Πάνω από ISDN γραμμή: Υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης

Αρα ειμαι μεσα στο παιχνιδι.

Πειτε μου λοιπον , τι ακριβως ειναι το hiBOX? πακετο συνδεσης οπως πχ το connex? , και αν ναι , διαθετει καλο εξοπλισμο;
Απο που μπορω να προμηθευτω , και ποια ειναι η τιμη του ;
Ποσες μερες θα παρει η ενεργοποιηση ;

Ευχαριστω !

jar76
20-12-06, 13:15
Θα μπω γρηγορα στη ψητο.
Καταρχην , σημειωστε οτι διαθετω 2 γραμμες. 1 ΟΤΕ (απλη pstn) και 1 vivodi 2mbit full llu.

Ειδα την νεα προσφορα της HOL , και νομιζω πως ειναι η καλυτερη ευκαιρια να φυγω απο vivodi(μια ζωη προβληματα με αυτη την εταιρια).
Μολις εκανα το τεστ χρησιμοποιωντας την ΟΤΕ γραμμη μου , και το αποτελεσμα ειναι αυτο :


<li style="margin-left: 10px;">Πάνω από PSTN γραμμή: Υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης <li style="margin-left: 10px;">Πάνω από ISDN γραμμή: Υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης

Αρα ειμαι μεσα στο παιχνιδι.

Πειτε μου λοιπον , τι ακριβως ειναι το hiBOX? πακετο συνδεσης οπως πχ το connex? , και αν ναι , διαθετει καλο εξοπλισμο;
Απο που μπορω να προμηθευτω , και ποια ειναι η τιμη του ;
Ποσες μερες θα παρει η ενεργοποιηση ;

Ευχαριστω !
Το hiBOX είναι πακέτο σύνδεσης που περιλαμβάνει εξοπλισμό (adsl router με δυνατότητα voip). Είναι σαν το connx αλλά με καλύτερο εξοπλισμό. Για τιμές δες στο www.plaisio.gr (http://www.plaisio.gr), εξαρτάται τι ταχύτητα θέλεις. Για την ενεργοποίηση δεν ξέρω πόσο καιρό θα πάρει, αλλά εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη HOL, αφού σε καλύπτει με το δικό της δίκτυο. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους στο 13844 για περισσότερες πληροφορίες.

nm96027
20-12-06, 15:26
Θα μπω γρηγορα στη ψητο.
Καταρχην , σημειωστε οτι διαθετω 2 γραμμες. 1 ΟΤΕ (απλη pstn) και 1 vivodi 2mbit full llu.

Ειδα την νεα προσφορα της HOL , και νομιζω πως ειναι η καλυτερη ευκαιρια να φυγω απο vivodi(μια ζωη προβληματα με αυτη την εταιρια).
Μολις εκανα το τεστ χρησιμοποιωντας την ΟΤΕ γραμμη μου , και το αποτελεσμα ειναι αυτο :


<li style="margin-left: 10px;">Πάνω από PSTN γραμμή: Υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης <li style="margin-left: 10px;">Πάνω από ISDN γραμμή: Υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης

Αρα ειμαι μεσα στο παιχνιδι.

Πειτε μου λοιπον , τι ακριβως ειναι το hiBOX? πακετο συνδεσης οπως πχ το connex? , και αν ναι , διαθετει καλο εξοπλισμο;
Απο που μπορω να προμηθευτω , και ποια ειναι η τιμη του ;
Ποσες μερες θα παρει η ενεργοποιηση ;

Ευχαριστω !

Το hibox περιλαμβάνει ως router το fritzbox το οποιο γενικά είναι πολυ καλο, ειδικά ως προς το τηλεφωνικό κομμάτι (έχει πολλα functions που αφουν voip και σταθερή τηλεφωνία).
Θα σε συμβούλευα πρώτον να σιγουρευτεις οτι η HOL σου παρέχει σύνδεση μέσα απο το δικό της δίκτυο και δεύτερον να κρατήσεις την παλια σου σύνδεση μέχρι να ενεργοποιηθει η καινουργια. Επίσημα η παράδοση της γραμμης απο τον ΟΤΕ στην HOL κρατάει 20-25 εργάσιμες, προσοχή στο "εργάσιμες". Έχε υπόψη σου ότι πάντα ανακύπτουν προβλήματα απο την διαδικασία της μεταβάσης και άρα ενδέχεται να υπάρξουν καθυστερήσεις. Όπως βλέπεις και απο την υπογραφη μου.... στα λεω απο πρώτο χέρι.!!!

loopg
20-12-06, 16:33
Ευχαριστω για τις απαντησεις...ομως εχω μερικες ακομα αποριες(ουφ..):

1.Διαβασα στο forum οτι hol δεν βλεπει με "καλο ματι" τα p2p
(συνδεσμος:http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48797).
Ισχυει κατι τετοιο;
Αν και δεν ασχολουμαι πολυ με p2p , ωστοσο δεν θελω να'χω κανενα περιορισμο.

2.Βρηκα ενα καταστημα οπου μπορω να προμηθευτω το "πακετο".
Και η ερωτηση μου ειναι : πως θα επιλεξω την ταχυτητα ; θα ζητησω απο τον υπαλληλο
την ταχυτητα που μ'ενδιαφερει(2MBIT) ; η επιλεγω μεσω της αιτησης;.

3.Και τελος ,η αναβαθμιση στα 8mbit(4x2) , πως ακριβως θα γινει ;
Μολις ενεργοποιηθει η γραμμη τους παιρνω τηλεφωνο ;

Ελπιζω να παρω απαντησεις.
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.

@Nm:εννοειται πως δε θα καταργησω τη 2η γραμμη μεχρι να ολοκληρωθει η ενεργοποιηση
της γραμμης.

Alex1001
20-12-06, 17:41
ένα διάστημα η χολ έκανε TS στα p2p στους συνδρομητές τις και σε μένα και σε πόλους άλλους από ότι διαβάζω.. το άσχημο ήταν πως έλεγε ψέματα :( πως δεν κάνει και έτσι δεν μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη.. τελικά μερικοί έφυγαν και φεύγουν ακόμη..
τώρα δεν κάνει.. μα κανεις δεν ξέρει αν θα το ξανακάνει και ποτε..!
Το router είναι παρα πολύ καλο και είμαι ευχαριστημένος από αυτό.. αλλα δεν είναι δικό μου.. σε περίπτωση διακοπής πρέπει να επιστραφεί :down:

loopg
21-12-06, 17:03
OK πηρα ολες τις απαντησεις που ηθελα , τωρα θα επικοινωνησω με το τεχνικο τμημα να δω αν οντως καλυπτομαι.

loopg
21-12-06, 17:12
Συγνωμη που κανω διπλο μηνυμα , αλλα μεχρι το απογευμα που θα παρω τηλ το κεντρο εξυπηρετησης πελατων , θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει αυτο:



Εξοπλισμό (modem/router), τον μόνο με υποδοχή που μετατρέπει ένα απλό τηλέφωνο σε VoIP τηλέφωνο για οικονομική τηλεφωνία μέσω Internet.


Ισχυει ακομα η προσφορα για δωρεαν τηλεφωνηματα εντος Ελλαδας;

nm96027
21-12-06, 17:27
Συγνωμη που κανω διπλο μηνυμα , αλλα μεχρι το απογευμα που θα παρω τηλ το κεντρο εξυπηρετησης πελατων , θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει αυτο:



Ισχυει ακομα η προσφορα για δωρεαν τηλεφωνηματα εντος Ελλαδας;

Το Fritzbox είναι ενα πολυ καλο κατα την γνωμη μου ρουτερ, νομίζω απο τα καλυτερα που δίνουν ISP's στην Ελλάδα (προσοχή η HOL δεν τον χαρίζει), το οποιο έχει μεγάλες δυνατότητες υποστηριξης voip και σταθερης τηλεφωνίας. Νομίζω πως οι λεξεις "μεγάλες δυνατότητες" είναι όντως ακριβεις γιατί δεν έχω χώρο να σου γράψω ποσα πραγματα όντως κάνει. Για π.χ. συνύπαρξη πολλών λογαριασμών voip, call routing, call listing, φραγή κλήσεων κτλ. Tο χρησιμοποιω ένα χρόνο και ειδικά ως προς το voip Και την ευελιξία του είμαι πολυ ευχαριστημένος.

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς δωρεαν κλήσεις στην Ελλάδα. H ΗΟL το κάνει αυτο για τα 213-χχχχχ νουμερα, αλλά το κάνει και το voipdiscount (προσοχή:αυτην την εποχή!!!) για όλες τις αστικές/υπεραστικές κλήσεις στην Ελλάδα.

sattip
25-12-06, 13:31
γεια σας εχω hol ημουν παλια στο broadband και τωρα πηρα hibox με ανανεωση στις 22 νοεμβριου.στην περιοχη μου υποστηριζεται απο το δυκτιο της.ισχυει για μενα η αναβαθμηση στα 8?ευχαριστω πολυ και χρονια πολλα σε ολλους και καλα χριστουγεννα

Alex1001
25-12-06, 13:59
Χρονια πολλά καλά χριστούγεννα σε όλους... :)

Λογικά φιλε sattip όλοι που είναι στο δίκτυο τις χολ μέχρι και τις 15 ιανουαρίου θα πάρουν τις αναβαθμισεις τις χολ
εγώ πιστεύω που και μετά θα συνεχιστεί αυτό επειδή ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και δεν νομίζω πως μετά θα δίνει μικρές ταχύτητες.. ;)

Torrentoo
26-12-06, 01:29
Εγώ πιστεύω όλα αυτά τα πακετάκια είναι πολύ πιο ακριβά από την tellas φτάνει να έχεις πρόθεση να καταργήσεις και την PSTN με τον ΟΤΕ! ;)

Alex1001
26-12-06, 01:46
Μπορεί..
μα στην tellas δεν έχω εμπιστοσύνη ακόμη να βασίζομαι στην τηλεφωνία τις.. και ούτε έχω ακούσει και τα καλύτερα..
να δούμε πως θα πάει αυτόν τον χρόνο και μετά βλέπουμε.. δεν μου αρέσει να είμαι πειραματόζωο ειδικά στην ελλάδα.

Tem
29-12-06, 10:33
Μπορεί..
μα στην tellas δεν έχω εμπιστοσύνη ακόμη να βασίζομαι στην τηλεφωνία τις.. και ούτε έχω ακούσει και τα καλύτερα..
να δούμε πως θα πάει αυτόν τον χρόνο και μετά βλέπουμε.. δεν μου αρέσει να είμαι πειραματόζωο ειδικά στην ελλάδα.
και όπως φαίνεται έχουν πέσει όλοι πάνω στην TELLAS με αποτέλεσμα να υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις.

sa1901
29-12-06, 11:33
Μολις εκανα το τεστ χρησιμοποιωντας την ΟΤΕ γραμμη μου , και το αποτελεσμα ειναι αυτο :


<li style="margin-left: 10px;">Πάνω από PSTN γραμμή: Υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης <li style="margin-left: 10px;">Πάνω από ISDN γραμμή: Υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασηςΑρα ειμαι μεσα στο παιχνιδι.

Aν καλύπτεσαι από το δίκτυό της, το αποτέλεσμα που θα πάρεις, θα είναι αυτό.

nobig
29-12-06, 12:06
Μια ερωτησούλα, υπάρχει κάλυψη στην περιοχή μου αλλά διστάζω γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μείνω χωρίς νετ και τηλέφωνο. Έχει κανείς υπόψη του για χρόνους;

Alex1001
31-12-06, 22:53
20 μέρες θα τις φας και ακόμη η χολ δεν έχει δώσει σε κανένα 4X... αλλα γιατί βιάζεσαι? δεν περιμένεις λιγάκι.. εγώ πιστεύω πως λίγο πολύ όλοι οι παροχοι θα αυξήσουν ταχύτητες..

ermis333
01-01-07, 13:47
Μια ερωτησούλα, υπάρχει κάλυψη στην περιοχή μου αλλά διστάζω γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μείνω χωρίς νετ και τηλέφωνο. Έχει κανείς υπόψη του για χρόνους;

Χωρίς τηλέφωνο δεν θα μείνεις ούτε λεπτό, χωρίς ίντερνετ θα μείνεις για καμιά 30άρα ημέρες.

Tem
02-01-07, 07:58
Μια ερωτησούλα, υπάρχει κάλυψη στην περιοχή μου αλλά διστάζω γιατί δεν ξέρω πόσο καιρό θα μείνω χωρίς νετ και τηλέφωνο. Έχει κανείς υπόψη του για χρόνους;
χωρίς τηλέφωνο σαφώς και δεν θα μείνεις. Δεν πρόκειται για Full LLU. Χωρίς νετ υπολόγισε περίπου 20 μέρες , ίσως και περισσότερο.

anna79
11-01-07, 01:15
kalispera, prwto moy minima edw afoy prosfata anakalipsa to forum...ekana aitisi gia to hibox simera, ayto poy lete oti 20 meres den tha exw net ti simainei? afoy tha exw tilefwno den tha exw aplo net mesw tilefwnoy? kati elege sto site tis hol gia sindesi apli net mexri na energopoiithei i dsl, den isxiei ayto? ksexasa na tous rwtisw gia ayto, mporeite na moy peite? :oops:

episis, eixa kanei aitisi gia to tellas zisto poy telika akirwsa prin energopoiithei afoy akousa polla asxima kai den evlepa na erxete to diktio stin perioxi moy..tha me kathisterisei ayto me tin hol? to paidi sto tilefwno den iksere na mou pei...den eixe ginei tipota apo tin tellas, ektos apo to na steiloyn mia aitisi ston ote opws eipan sto tilefwno...prepei na kanw kati gia na epitaxinw tis diadikasies? :hmm:

giannakis1984
11-01-07, 01:40
χέρετε και από εμένα...

επειδή με τα Full LLU και τα shared LLU δεν τα πάω καλά....αν βάλω το πακετάκι της ΗΟL ,το ΗΙΒΟΧ, θα μπορώ να έχω 4Χ ταχύτητες έχοντας το τηλέφωνο μου κανονικά στον ΟΤΕ???είναι ξεχωριστά??

δεν με ενδιαφέρει να έχω και το τηλέφωνο μου σε άλλη εταιρία...προς το παρών τουλάχιστον(μέσω προεπιλογής καλύπτομαι) :)

και επίσης επειδή έχω ήδη HOL θα χρειαστεί αυτό το 20ήμερο να μείνω χωρίς internet???

nm96027
11-01-07, 02:06
@anna: σύμφωνα με τους όρους του foroum, ολα τα μηνύματα γράφονται στα ελληνικά και οχι στα greeklish:nono: . Κανε edit το μηνυμα σου και ξαναγράψτο στα ελληνικά.
"Απλο" όπως λες internet μπορεις να έχεις, μέσω dial-up, μεσω τηλεφώνου. H HOL παράλληλα με την ADSL σύνδεση, σου δίνει και έναν dial-up λογαριασμό στο 8962577777 και συνδέσαι με username και password που έχεις δηλώσει στην αίτηση για ADSL. Tέλος, οι διαδικασίες ΔΕΝ επιταχύνονται!!!;)

@giannakis1984: στην Shared LLU η ADSL περνάει εξολοκλήρου στα χέρια του παρόχου (για την ακρίβεια παραχωρείς το εύρος των συχνοτήτων της ADSL απο τον ΟΤΕ στην π.χ. HOL) και το κομμάτι της φωνής παραμένει στον ΟΤΕ (μαζί και το πάγιο). Η HOL προς το παρον δίνει μονο shared LLU που σημαίνει οτι κρατας την τηλεφωνία σου ως έχει, πληρώνοντας κανονικά το πάγιο της τηλεφωνίας στον ΟΤΕ. Στην HOL πληρώνεις μονο ADSL. Θα μου πεις "αυτο έκανα και πριν, τί διαφορά έχει?" Τώρα η HOL (ή η τελας κτλ) δεν σου δίνει μονο το internet όπως πριν, αλλά και το κύκλωμα της γραμμής, χωρις να παρεμβάλονται κυκλωματα του ΟΤΕ.
Αν έχεις ήδη ADSL σύνδεση υποχρεωτικά θα μείνεις χωρις internet, εκτός και αν έχεις δεύτερη γραμμή στο σπιτι σου.

giannakis1984
11-01-07, 02:18
έχω adsl σύνδεση μέσω της ΗΟL...η οποία λήγει στις 18 ιανουαρίου.....αν είναι να ανακαλέσω (δεν ξέρω αν γίνετε...) την διακοπή και να συνεχίσω μαζί τους :)

αν δεν κάνω διακοπή αλλά συνεχίσω θα υπάρξει πάλι ο μήνας χωρίς adsl???

No-Name
11-01-07, 02:23
έχω adsl σύνδεση μέσω της ΗΟL...η οποία λήγει στις 18 ιανουαρίου.....αν είναι να ανακαλέσω (δεν ξέρω αν γίνετε...) την διακοπή και να συνεχίσω μαζί τους :)

αν δεν κάνω διακοπή αλλά συνεχίσω θα υπάρξει πάλι ο μήνας χωρίς adsl???

Είτε μετατροπή της σύνδεσης που έχεις να κάνεις είτε επιλέξεις νέο πακέτο hibox θα μείνεις για κάνα μήνα χωρίς adsl διοτι αλλάζεις υπηρεσία σε ότι αφορά την adsl γραμμή από το δίκτυο του ΟΤΕ πάς στη HOL και είναι αρκετά χρονοβόρο...ακόμα

nm96027
11-01-07, 02:26
Τον μήνα χωρις ιντερνετ δεν τον γλυτώνεις, αν θες να πας στα 4mbps. Ωστόσο αν θες να φύγεις απο την HOL (καταλαβα καλα?) γενικώς, ίσως είναι αργα γιατί το συμβόλαιο μαζί της λέει πως αν θες να διακόψεις πρεπει να το δηλωσεις 45 μέρες πριν την λήξη. Διάβασε καλύτερα το σχετικό thread που υπάρχει: εμπεριέχει μπολικη τεχνογνωσία.

giannakis1984
11-01-07, 02:31
η αίτηση για διακοπή της υπηρεσίας έχει γίνει εδώ και κανένα δίμηνο για να είμαι σίγουρος ότι θα φύγω από την ΗΟL....απλώς επειδή η καινούρια προσφορά φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα σκεφτόμουν να ξαναδοκιμάσω....αλλά από οτι φαίνεται δεν τον γλυτώνω τον μήνα χωρίς internet :(

nm96027
11-01-07, 02:36
η αίτηση για διακοπή της υπηρεσίας έχει γίνει εδώ και κανένα δίμηνο για να είμαι σίγουρος ότι θα φύγω από την ΗΟL....απλώς επειδή η καινούρια προσφορά φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα σκεφτόμουν να ξαναδοκιμάσω....αλλά από οτι φαίνεται δεν τον γλυτώνω τον μήνα χωρίς internet :(

Ουτε την επιστροφή του απαίσιου και φρικιαστικου ήχου του dial-up θα γλυτώσεις:p
Αν το αποφασίσεις, καλο κουράγιο, καλή υπομονη, και προπαντος ηρεμιστικά. Οταν θα τα έχεις καταφέρει και θα συνδεθεις, θα δεις πως αξίζει το αποτελεσμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.