PDA

Επιστροφή στο Forum : Password στα shared folders των Windows XP...



Antonis Papadopoulos
30-05-04, 03:24
μπαινει?? γινεται?? ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ δε το βρισκωωω??

JohnGR
30-05-04, 03:40
Μάλλον εννοείς τα default shares. Δεν είμαι και σίγουρος αλλά πρόσβαση σε αυτά έχει μόνο ο administrator. Δηλαδή, με λίγα λόγια, το password είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν κάνεις log-on. :?:

Antonis Papadopoulos
30-05-04, 04:21
oxi εννοω οπως στα 98 που μπορεις να βαζεις διαφορα pass σε διαφορα folder και να μπαινεις στο καθενα με το αντιστοιχο log κ pass... στα xp δε το βρηκα..

JohnGR
30-05-04, 04:29
Μάλλον δεν γίνεται φίλε μου :(
Κοίτα κι αυτό (από google): http://www.osnn.net/forum/archive/index.php/t-2477.html

WAntilles
30-05-04, 04:30
Μάλλον εννοείς τα default shares. Δεν είμαι και σίγουρος αλλά πρόσβαση σε αυτά έχει μόνο ο administrator. Δηλαδή, με λίγα λόγια, το password είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν κάνεις log-on. :?:

Δεν έχουν σχέση και δεν εννοεί τα default shares.

Άντώνη πάντως σου συνιστώ έντονα να τα απενεργοποιήσεις πλήρως διότι καί είναι πλήρως άχρηστα καί αποτελούν security hazard.

Τα απενεργοποιείς με το παρακάτω REG αρχείο:

------------------------------------------
REGEDIT4

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters]
"AutoShareServer"=dword:00000000
"AutoShareWks"=dword:00000000

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanWorkstation\Parameters]
"AutoShareServer"=dword:00000000
"AutoShareWks"=dword:00000000
------------------------------------------

Τώρα για τα passwords:

Ξέχνα την απαράδεκτη τακτική στα 9x που όριζες passwords στα folders.

Τώρα, ορίζεις passwords στους χρήστες.

Δηλαδή:

1. Φτιάχνεις όσα accounts χρηστών θες να έχουν πρόσβαση σε έστω 1 shared folder του PC και τους βάζεις δικαιώματα ΑΠΛΟΥ USER ΟΧΙ ADMINISTRATOR. Από το Control Panel -> Users & Passwords. Και τους βάζεις password never expires και user cannot change password.

2. Μετά πας στα properties του κάθε folder και πατάς permissions. Από εκεί βγάζεις ΤΕΛΕΙΩΣ το Everyone και ορίζεις ρητά και έναν-έναν τους χρήστες που θέλεις να βλέπουν αυτό το folder καθώς και τί δικαιώματα (read, write κλπ.) να έχει ο καθένας σε αυτό.

EvilHawk
30-05-04, 09:31
Από εκεί βγάζεις ΤΕΛΕΙΩΣ το Everyone και ορίζεις ρητά και έναν-έναν τους χρήστες που θέλεις να βλέπουν αυτό το folder καθώς και τί δικαιώματα (read, write κλπ.) να έχει ο καθένας σε αυτό.

/best practise mode on
Assign permission to groups not to user accounts
/best practice mode off :wink:

kostaspapadimas
30-05-04, 09:48
Ότι είπε ο WAntilles και ακόμα
Security Settings->Local Policies->security Options->Network access:Sharing and security model for local accounts :Classic - Local users authenticate as themselves.

EvilHawk
30-05-04, 09:53
πάντως σου συνιστώ έντονα να τα απενεργοποιήσεις πλήρως διότι καί είναι πλήρως άχρηστα καί αποτελούν security hazard

Για μια ακόμα φορά συμβουλεύεις τον κόσμο να κάνει πράγματα που δεν πρέπει και με τον λάθος τρόπο!
Υπάρχουν προγράμματα και services που εξαρτώνται απο τα default shares!
Απο το να τα κάνεις disabled τελείως, είναι προτιμότερο να καταλάβεις πως μπορείς να τα ελεγξεις, κάτι που ειναι πολύ απλό!
Control Panel Administrative Tools applet, Computer Management, double-click Shared Folders . Click Shares για να δείς τα administrative shares, & right-click στα shares για να τα σταματήσεις ή για να τα κάνεις share!

ADMIN$ είναι το the system root folder (%systemroot%— πχ., C:\winnt). Τα πιο πολλά administrative functions απαιτούν access σε αυτό το share.
Netlogon είναι απαραίτητο για να επεξεργάζεται logon requests.
PRINT$ απαιτείται για την διαχείριση απομακρυσμένου εκτυπωτή, και για client fax services είναι απαραίτητο το FAX$.

Επίσης να λάβεις υπόψη σου ότι τα Administrative έχουν μια μοναδική ιδίότητα! Οταν δημιουργούνται τα default access permission τους είναι ότι μόνο οι Administrators έχουν full control και οι users εχουν no access!

Κοιτα τι με αναγκασες να γράψω πρωί πρωί & δεν εχω πιεί καφέ ακόμα!

sdikr
30-05-04, 15:53
Επίσης να λάβεις υπόψη σου ότι τα Administrative έχουν μια μοναδική ιδίότητα! Οταν δημιουργούνται τα default access permission τους είναι ότι μόνο οι Administrators έχουν full control και οι users εχουν no access!



οσον αφορά τα c$ κλπ, για να μπορεί να έχει κάποιος πρόσβαση σε αυτά απο το δικτυο πρέπει ο υπολογιστής να είναι σε domain και πάλι μόνο ο admin του domain μπορεί να έχει πρόσβαση
(και πρέπει να πώ ότι αυτο μου έχει λυσει τα χέρια πολλές φορες!)

sdikr
30-05-04, 15:56
oxi εννοω οπως στα 98 που μπορεις να βαζεις διαφορα pass σε διαφορα folder και να μπαινεις στο καθενα με το αντιστοιχο log κ pass... στα xp δε το βρηκα..


για κωδικούς, κάνεις τα share, βάζεις τον χρήστη που θελεις και βγάζεις τα everyone απο το permisions, ετσί όταν κάποις πάει να συνδεθεί θα του ζητάει user / password, Προσοχή στα win98/me θα υπάρχει πρόβλημα γιατί θα πρέπει στο μηχάνημα να έχει κάνει login με το username που έχεις ορίσει στα permisions

WAntilles
30-05-04, 16:08
πάντως σου συνιστώ έντονα να τα απενεργοποιήσεις πλήρως διότι καί είναι πλήρως άχρηστα καί αποτελούν security hazard

Για μια ακόμα φορά συμβουλεύεις τον κόσμο να κάνει πράγματα που δεν πρέπει και με τον λάθος τρόπο!
Υπάρχουν προγράμματα και services που εξαρτώνται απο τα default shares!
Απο το να τα κάνεις disabled τελείως, είναι προτιμότερο να καταλάβεις πως μπορείς να τα ελεγξεις, κάτι που ειναι πολύ απλό!
Control Panel Administrative Tools applet, Computer Management, double-click Shared Folders . Click Shares για να δείς τα administrative shares, & right-click στα shares για να τα σταματήσεις ή για να τα κάνεις share!

ADMIN$ είναι το the system root folder (%systemroot%— πχ., C:\winnt). Τα πιο πολλά administrative functions απαιτούν access σε αυτό το share.
Netlogon είναι απαραίτητο για να επεξεργάζεται logon requests.
PRINT$ απαιτείται για την διαχείριση απομακρυσμένου εκτυπωτή, και για client fax services είναι απαραίτητο το FAX$.

Επίσης να λάβεις υπόψη σου ότι τα Administrative έχουν μια μοναδική ιδίότητα! Οταν δημιουργούνται τα default access permission τους είναι ότι μόνο οι Administrators έχουν full control και οι users εχουν no access!

Κοιτα τι με αναγκασες να γράψω πρωί πρωί & δεν εχω πιεί καφέ ακόμα!

Εδώ ο άνθρωπος δεν ξέρει πώς να κάνει με το σωστό και ασφαλή τρόπο απλά share ένα folder, και θα χρησιμοποιήσει όλα αυτά που λες;

Δε νομίζω.

WAntilles
30-05-04, 16:10
Προσοχή στα win98/me θα υπάρχει πρόβλημα γιατί θα πρέπει στο μηχάνημα να έχει κάνει login με το username που έχεις ορίσει στα permisions

Άλλος ένας ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΑ 9x. Το να επιτρέπουν login χωρίς username και password (πατώντας cancel στο login prompt) ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΔΥΝΟΤΑΤΟ.

sdikr
30-05-04, 16:14
Άλλος ένας ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΑ 9x. Το να επιτρέπουν login χωρίς username και password (πατώντας cancel στο login prompt) ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΔΥΝΟΤΑΤΟ.

οχι wantilles δεν επιτρέπουν τα win9x login σε shares nt-class με άκυρο

EvilHawk
30-05-04, 16:25
Εδώ ο άνθρωπος δεν ξέρει πώς να κάνει με το σωστό και ασφαλή τρόπο απλά share ένα folder, και θα χρησιμοποιήσει όλα αυτά που λες;

Δε νομίζω.

E καλά τώρα κάνεις πως δεν καταλαβαίνει τί είπα! Δεν απαυθύνεσαι μόνο στον συγκεκριμένο χρήστη που έχει το πρόβλημα! Αύριο μεθαύριο θα διαβάσει τίς οδηγίες αυτές κάποιος που έχει δίκτυο και remote εκτυπωτές και θα εφαρμόσει το registry tweak που έγραψες και μετά θα βρίζει που δεν δουλεύουν τα windows σωστά !!
Προχθές έκανες κριτική για την εγκυρότητα των ελληνικών sites, ας φροντίσουμε λοιπόν να είμαστε και έγκυροι σε αυτά που λέμε!

Antonis Papadopoulos
30-05-04, 16:31
WAntilles, τι εννοεις???τι ειναι αυτα τα default shares?? το αρχειο πως το φτιαχνω??? ενα τεξτ που μετα το κανω .reg ??? βαζω και το REGEDIT4 επανω επανω??? αν τα απενεργοποιησω θα ειναι οκ στο δικτυο? θα βλεπω τα υπολοιπα pc?

WAntilles
30-05-04, 16:32
Άλλος ένας ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΑ 9x. Το να επιτρέπουν login χωρίς username και password (πατώντας cancel στο login prompt) ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΔΥΝΟΤΑΤΟ.

οχι wantilles δεν επιτρέπουν τα win9x login σε shares nt-class με άκυρο

Το ξέρω. Αλίμονο αν γινόταν κάτι τέτοιο στα σοβαρά NT-Class συστήματα.

Απλά και μόνο το concept αυτό των σαβουρο-9x είναι δείγμα του πόσο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ είναι σε όλα.

WAntilles
30-05-04, 16:35
WAntilles, τι εννοεις???τι ειναι αυτα τα default shares?? το αρχειο πως το φτιαχνω??? ενα τεξτ που μετα το κανω .reg ??? βαζω και το REGEDIT4 επανω επανω??? αν τα απενεργοποιησω θα ειναι οκ στο δικτυο? θα βλεπω τα υπολοιπα pc?

Ακριβώς όπως στο έδωσα, το πετάς σε έναν text editor και το σώζεις με .REG extension.

Μετά διπλό κλικ για να ενσωματωθεί στη Registry (πρέπει να έχεις κάνει login με Administrator priviledges) και restart για να ενεργοποιηθεί σίγουρα.

Το REGEDIT4 ήδη στο έχω βάλει έτοιμο στην πρώτη γραμμή.

Και μη φοβάσαι.

Θα βλέπεις και θα σε βλέπουν στο δίκτυο κανονικότατα τα υπόλοιπα PC.

JohnGR
30-05-04, 16:35
WAntilles, τι εννοεις???τι ειναι αυτα τα default shares?? το αρχειο πως το φτιαχνω??? ενα τεξτ που μετα το κανω .reg ??? βαζω και το REGEDIT4 επανω επανω??? αν τα απενεργοποιησω θα ειναι οκ στο δικτυο? θα βλεπω τα υπολοιπα pc?

Καλά ρε Αντώνη, μόνο τα post του WAntilles διαβάζεις; Δεν βλέπεις τι γράφουν και τα άλλα παιδιά;

jasonpap
31-05-04, 01:04
Δεν είναι σπαζαρ... όπως λες.

Είναι ο σωστός και ασφαλής (secure) τρόπος.



ftp και παλι ftp :mrgreen:

Antonis Papadopoulos
31-05-04, 14:48
καλημερα παιδια, οχι ολα τα διαβαζω...λοιπον εφτιαξα αλλο λογαριασμο με περιορισμενα δικαιωματα, ΔΕ βλεπω ομως ο,τι εκανα εγκατασταση με το admin. Οταν ανοιγα το νεο λογσμο με ρωτησε αν θελω να βλεπω documents κλπ του admin και ειπα οχι. μηπως φταιει αυτο?? και αν ναι, πως μπορω να το αλλαξω? γιατι ΔΕ το καταφερα... εκτος αν πρεπει να σβησω το λογσμο και να τον ξαναφτιαξω...
καταρχην δε ξερω αν αυτο φταει που δε βλεπω τις εγκατεστημενες εφαρμογεσ.. απλα απαντησα οχι γιατι φοβηθικα μην γεμισω παλι ιους, αφου αυτοι που με προτιμανε (!) αρχιζουν με εγκατασταση στο documents and setting ....
τι λετε?

sdikr
31-05-04, 15:59
δεν βλέπεις τις συντομέυεσεις στο start menu, μπές σαν admin και με explorer κανε μεταφορά το start menu , του admin στο all users
(document and settings\administrator\start menu
document and settings\all users\start menu)

Antonis Papadopoulos
31-05-04, 16:27
χιλια ευχαριστω παιδες ! τελικα αυτο το reg patch που κοβει τα shares (βλεπε προηγουμενη σελιδα), να το τρεξω??? δεν εχω καταλαβει τι κοβει..και θα το τρεξω μια φορα μονο, απο το admin account? και θα ισχυει και για τα αλλα accounts???
ΠΑΙΔΕΣ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ αντε να μαζευτουμε για κανενα meeting-μπανιο..σε καμια παραλια νυχτα.. αντι για κιθαρες θα εχουμε τα λαπτοπ και θα τραγουδαμε σε ρυθμο ...bit! oxi beat !!!

WAntilles
31-05-04, 17:06
τελικα αυτο το reg patch που κοβει τα shares (βλεπε προηγουμενη σελιδα), να το τρεξω???

Ναι.


δεν εχω καταλαβει τι κοβει

Κόβει τα default admnistrative shares σε όλα τα local disk partitions με όνοματα της μορφής X$ όπου X το γράμμα του καθενός partition.


και θα το τρεξω μια φορα μονο, απο το admin account?

Ναι.


και θα ισχυει και για τα αλλα accounts???

Ναι.

alexGNR
31-05-04, 17:24
Για ποιο λόγο ακριβώς είναι "πλήρως άχρηστα καί αποτελούν security hazard";

Εκτός του ότι απαιτούνται για να γίνει η εγκατάσταση μερικών προγραμμάτων, άρα δεν είναι τελείως άχρηστα, δεν καταναλώνουν τίποτα το ιδιαίτερο από πόρους συστήματος ή χώρο στο δίσκο. Και security hazard γιατί; Γενικά, ποιος ο λόγος να κάνεις κάτι, ειδικά σαν home user, το οποίο η Microsoft συνιστά ρητά να μην το κάνεις;

Επίσης, γιατί ενώ η ερώτηση έχει να κάνει με το πώς γίνονται share κάποια folders η συμβουλή σου είναι η απενεργοποίηση των administrative shares? Επιπλέον, ξέρεις πως έχει XP Pro και όχι Home ?

WAntilles
31-05-04, 17:39
Επίσης, γιατί ενώ η ερώτηση έχει να κάνει με το πώς γίνονται share κάποια folders η συμβουλή σου είναι η απενεργοποίηση των administrative shares?

Γιατί το έθεσε νωρίτερα στο thread ο JohnGR και όφειλα να το καλύψω και αυτό.

Αλλά και γιατί, όπως τόνισα νωρίτερα, είναι πλήρως άχρηστα καί αποτελούν security hazard.


Για ποιο λόγο ακριβώς είναι "πλήρως άχρηστα καί αποτελούν security hazard";

Πές μου μία περίπτωση στην οποία να είναι απαραίτητα. Έστω μία. Και εννοώ πάντα για τον συγκεκριμένο χρήστη, διότι άσχετα με το ότι λέει ο Evilhawk οι απαντήσεις μου είναι πάντα συγκεκριμένες, σαφέστατες και για την συγκεκριμένη περίπτωση. Άλλοι χρήστες που έχουν άλλες ανάγκες να μη βαρεθούν να διαβάσουν ολόκληρο το thread.


Εκτός του ότι απαιτούνται για να γίνει η εγκατάσταση μερικών προγραμμάτων

Ξανά λέω, πές μου μία περίπτωση στην οποία να είναι απαραίτητα. Έστω μία. Και εννοώ πάντα για τον συγκεκριμένο χρήστη, διότι άσχετα με το ότι λέει ο Evilhawk οι απαντήσεις μου είναι πάντα συγκεκριμένες, σαφέστατες και για την συγκεκριμένη περίπτωση. Άλλοι χρήστες που έχουν άλλες ανάγκες να μη βαρεθούν να διαβάσουν ολόκληρο το thread.


Και security hazard γιατί;

Άμα δεν το καταλαβαίνεις τότε τί να σου πω.


Γενικά, ποιος ο λόγος να κάνεις κάτι, ειδικά σαν home user, το οποίο η Microsoft συνιστά ρητά να μην το κάνεις;

Γιατί όλα όσα λέει η Microsoft είναι σωστά; Η ίδια εταιρεία που σου πασάρει προς χρήση τα σαβουρο-IE και τα σαβουρο-Outlooks (όλες τις παραλλαγές).


Επιπλέον, ξέρεις πως έχει XP Pro και όχι Home ?

Νομίζω κάπου είχε πει σε άλλο thread ότι έχει Pro.

sdikr
31-05-04, 17:46
Γιατί όλα όσα λέει η Microsoft είναι σωστά; Η ίδια εταιρεία που σου πασάρει προς χρήση τα σαβουρο-IE και τα σαβουρο-Outlooks (όλες τις παραλλαγές).



δεν είναι σαβουρο ie outlook

alexGNR
31-05-04, 19:09
Είναι απαραίτητα για remote printer administration, καθώς και για διάφορα άλλα administrative tasks.

Το σαβουρο-Outlook είναι καθαρά δική σου άποψη. Προσωπικά χρησιμοποιώ και IE και outlook και τα βρίσκω και τα 2 εξαιρετικά. Για surfing χρησιμοποιώ κυρίως Opera, αλλά υπάρχουν στιγμές που ο IE είναι απαραίτητος και σίγουρα δε θα τον έλεγα σαβούρα. Ειδικά για το Outlook, νομίζω πως θα δυσκολευτείς να βρεις κάποιον που να συμφωνήσει.

Security hazard εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί είναι; Μήπως κάποιος στο δίκτυο αποκτήσει administrative access και μετά μπορέσει να αποκτήσει πρόσβαση στα δεδομένα; Το πρόβλημα τότε δεν είναι τα default shares, αλλά η ασφάλεια του password.

Επίσης, πως μπορείς και καταλαβαίνεις τις απαιτήσεις ενός χρήστη από την απλή ερώτηση του πώς γίνονται share φάκελοι στα XP σε σχέση με τα 98 :shock:. Και αν μπορείς, πιστεύεις πως όλοι οι απλοί χρήστες πρέπει να εφαρμόσουν το registry patch για την αφαίρεση των default shares?

Το τι λέει η microsoft το αξιολογώ και αναλόγως το πιστεύω. Όταν λέει μη κάνετε κάτι χωρίς να έχει να χάσει κάτι αν το κάνω, και χωρίς να με ενοχλήσει σε κάτι αν δεν το κάνω, τότε τείνω να πιστέψω πως ξέρουν καλύτερα.

Τρέχω XP από τότε που βγήκανε (πριν να βγουν για την ακρίβεια, όταν ήταν ακόμα Whistler) και 2003 από όταν ήταν beta. Πάντα με ενεργοποιημένα τα default shares, πάντα 24/7 στο internet, κατέβασμα από IRC κτλ. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ποτέ δεν κατάφερε κανείς να μπει στο μηχάνημα. Μην τρελαινόμαστε πια τελείως με την ασφάλεια, και φοβίζουμε αδικαιολόγητα κόσμο που κάνει απλές ερωτήσεις. Σε λίγο θα προτείνεται να δουλεύουμε όλοι σε Faraday's cages μη τοιχόν και υποκλέψει κάποιος τα δεδομένα μας :roll:

WAntilles
31-05-04, 19:33
Προσωπικά χρησιμοποιώ και IE και outlook και τα βρίσκω και τα 2 εξαιρετικά... αλλά υπάρχουν στιγμές που ο IE είναι απαραίτητος και σίγουρα δε θα τον έλεγα σαβούρα. Ειδικά για το Outlook, νομίζω πως θα δυσκολευτείς να βρεις κάποιον που να συμφωνήσει.

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Δυστυχώς δεν είσαι απλά εκτός τόπου και χρόνου, αλλά εκτός... ηπείρου και αιώνα.


Το τι λέει η microsoft το αξιολογώ και αναλόγως το πιστεύω. Όταν λέει μη κάνετε κάτι χωρίς να έχει να χάσει κάτι αν το κάνω, και χωρίς να με ενοχλήσει σε κάτι αν δεν το κάνω, τότε τείνω να πιστέψω πως ξέρουν καλύτερα.

Ναι το είδαμε.

Που τρέχεις IE & Outlook με όλα τα activeX, vbscript, worms & trojans, ads, popups, βάρα το πιθηκάκι και κέρδισε, πλήρη ανυπακοή στα παγκόσμια standards και έλλειψη σεβασμού στο χρήστη.


Τρέχω XP από τότε που βγήκανε (πριν να βγουν για την ακρίβεια, όταν ήταν ακόμα Whistler) και 2003 από όταν ήταν beta. Πάντα με ενεργοποιημένα τα default shares, πάντα 24/7 στο internet, κατέβασμα από IRC κτλ. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ποτέ δεν κατάφερε κανείς να μπει στο μηχάνημα. Μην τρελαινόμαστε πια τελείως με την ασφάλεια, και φοβίζουμε αδικαιολόγητα κόσμο που κάνει απλές ερωτήσεις. Σε λίγο θα προτείνεται να δουλεύουμε όλοι σε Faraday's cages μη τοιχόν και υποκλέψει κάποιος τα δεδομένα μας :roll:

Ειρωνία mode -> on

Πω-πω !!!

Είσαι και πολύ έμπειρος και "παλιός". Πρέπει να πέσω να παίρνω και τις μέρες σου που τρέχεις XP;

Πραγματικά "Σοκ και Δέος" !!!

Ειρωνία mode -> off

Τρέχω NT-Class λειτουργικά από τον καιρό των Windows NT 4.0 Workstation όταν πρωτοβγήκαν (Σεπτέμβριος 1996).

sdikr
31-05-04, 19:57
Ναι το είδαμε.

Που τρέχεις IE & Outlook με όλα τα activeX, vbscript, worms & trojans, ads, popups, βάρα το πιθηκάκι και κέρδισε, πλήρη ανυπακοή στα παγκόσμια standards και έλλειψη σεβασμού στο χρήστη.

ηρέμησε wantilles
τον ΙΕ και outlook είναι τα μόνα που δουλέυω εδώ και χρονια, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


εισαι και ένας απο αυτους που λένε (ΟΛΑ ΤΑ UPDATE) EEEE αν τα κάνεις όλα τότε δεν έχεις πρόβλημα.



Τρέχω NT-Class λειτουργικά από τον καιρό των Windows NT 4.0 Workstation όταν πρωτοβγήκαν (Σεπτέμβριος 1996).

τα έχω απο την εποχή του ΝΤ 3.5.1

lazar
31-05-04, 21:03
Αν και θα χρησιμοποιούσα διαφορετική έκφραση, θα συμφωνήσω με τον WAntilles ότι IE και Outlook Express δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά στην πιάτσα.

Έχουν πολλές τρύπες. Όχι γιατί ο "κακός κόσμος" ασχολείται με αυτά, αλλά γιατί φτιάχτηκαν στο πόδι με μοναδικό στόχο την επικράτηση στην αγορά. Το ίδιο έχουν πάθει και τα Windows εν μέρει.

Η MS ενσωματώνει φιγουρατζίδικες τεχνολογίες ρίχνοντας λιγότερο βάρος στην ουσία. Αυτό αφορά και τα XP (βλέπε UnPnp).

Επίσης δεν σέβεται τα στάνταρντς όχι γιατί είναι άσχετη, αλλά γιατί θέλει οι άλλοι να την ακολουθούν. Σου λεέι:
"έχω το λειτουργικό, κάνω ό,τι θέλω. Εάν δεν με ακολουθήσετε, τότε οι χρήστες των προγραμμάτων σας θα έχουν πρόβλημα, αφού σχεδόν όλοι χρησιμοποιούν windows. Ενσωματώνω τη δική μου τεχνολογία και άντε να κάνετε εσείς τη δική σας να λειτουργήσει. Εγώ δεν τη βάζω στον IE κλπ." Έχει μεγάλη σημασία ποιός οδηγεί, ειδικά σε μία τεχνολογία που είναι τόσο πρώϊμη και αποτελεί το μοναδικό μέλλον.

Μην το κουράζουμε όμως, είναι γνωστά αυτά. Ωστόσο, σέβομαι την άποψη των άλλων (ως γνωστός διπλωμάτης), ειδικά όταν δεν τους γνωρίζω.

sdikr μπορεί εσύ να μην έχεις πρόβλημα, αλλά είσαι γνώστης. Οι απλοί χρήστες, δηλ. οι περισσότεροι, παίρνουν τα e-mail τους με Outlook Express 5 και απορούν μετά γιατί το Antivirus δεν δούλεψε.

Υ.Γ. προσωπική αισθητική άποψη: ο ΙΕ είναι εκτός των άλλων και κακόγουστος.
Επίσης δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις την javascript, πράγμα απαράδεκτο, υπάρχουν όμως εμπορικοί λόγοι που η MS δεν το κάνει (ξανά τα φράγκα). Και άλλα πολλά περίεργα του συμβαίνουν, που βαριέμαι να τα γράφω.
Την ιστορία με τα smart tags στον ΙΕ την έχετε ακουστά; Ήταν να τα βάλει στον ΙΕ6, αλλά το φρέναρε από το κράξιμο που έπεσε. Θα το κάνει κάποια στιγμή, να είστε σίγουροι. Απαράδεκτη πολιτική. Τόσο απαράδεκτη που μούρχεται να κάνω format c: (πούναι ο pelasgian) και να βάλω μόνο linux (gentoo φυσικά)

Υ.Γ.2 Δεν είχα ποτέ ΝΤ! Είναι καλά ρε παιδιά, ...να τα βάλω; :twisted:

EvilHawk
31-05-04, 21:58
Παντα μου άρεσαν οι συζήτησεις γεμάτες με σαφή επιχειρήματα του στύλ "τον έχω μεγαλύτερο επομένως το κάνω και καλύτερα!" χαχαχαχαχα :twisted:

alexGNR
31-05-04, 22:05
Ειρωνία mode -> on

WAntilles, πραγματικά με ισοπέδωσες με τον πολιτισμό, το επίπεδο και τις γνώσεις σου. Είναι καλό πως δεν ρίχνεις το επίπεδο της συζήτησης και απαντάς πάντα κόσμια.
Διαβάζοντας διάφορα posts σου είμαι βέβαιος πως πράγματι γνωρίζεις περισσότερα από τον καθένα και μάλλον πρέπει να σου ζητήσω συγγνώμη που είχα διαφορετική άποψη από εσένα.

Ειρωνία mode -> off

kostaspapadimas
31-05-04, 23:07
Ένας ακόμα επισκέπτης χρειάζετε... :wink:

jasonpap
31-05-04, 23:57
Linux Rulez

ibok
31-05-04, 23:58
kostaspapadimas Σε παρακαλώ άλλαξε λιγάκι το avatar σου (αν και δεν ειμαι moderator or admin.) για να σου επιβάλλω κάτι.Στην ανάγκη ρίχτου μιά ψιλοαλλαγή.!!ΑΧΕΤΟ βέβαια με τα γραφόμενα εδώ.Σε μπέρδεψα με τον dantouan.
Οσο για τα γραφόμενα 1 μπορώ να πώ : Oταν ο Ι.Ε ειναι ρυθμισμένος στα default(εννοώ security levels)και σερφάρεις σε "Περίεργα μέρη" τότε τσιμπάς με τρέλλα τα διάφορα trojans κλπ.Απο την άλλη αν απενεργοποιήσεις (disable)ή βάλεις στο στο prompt τα ActiveX controls,script activeX,Run activeX & Plugins,scripts και τέλος java, TO ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ ειναι ασφαλές αλλά ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ 1 ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΣΑΝΟ.
Φιλικά ibok

lazar
01-06-04, 01:05
Javascript όμως δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις στον ΙΕ, ibok; Ή κάνω λάθος;

JohnGR
01-06-04, 01:30
lazar, Tools -> Internet Options -> Security -> Custom Level -> Disable Active Scripting

alexGNR
01-06-04, 02:01
Trojans κτλ δυστυχώς μπορείς να τσιμπήσεις και με Opera. Γενικά, καλό είναι να υπάρχει ενεργοποιημένο antivirus/firewall. Ο ΙΕ με το SP2 πάνω είναι αρκετά πιο ασφαλής, αλλά όπως και ναχει, αν δεν το κυνηγήσεις, δε νομίζω να μπλέξεις. Για καλό και για κακό όμως, για 'περιέργα μέρη' Opera :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.