PDA

Επιστροφή στο Forum : H HOL τετραπλασιάζει... ο ΟΤΕ;



mrnoname
20-12-06, 16:46
Το θέμα ελπίζω να το διαβάσατε. Η ΗΟL 4πλασιάζει τις ταχύτητές της.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=66497

Τι λέτε; Θα απαντήσει ο ΟΤΕ ή θα...... το αφήσει να χτυπάει;;;

energie
20-12-06, 16:48
ο οτε κλασικα ..υπνος βαθυς !

Giorgos18
20-12-06, 16:49
Ολοι θα απαντησουν πιστευω.Απλα μολις αρχισε ο χορος,λιγο υπομονη και ολα θα συμβουν;)

RyDeR
20-12-06, 16:50
Το θέμα ελπίζω να το διαβάσατε. Η ΗΟL 4πλασιάζει τις ταχύτητές της.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=66497

Τι λέτε; Θα απαντήσει ο ΟΤΕ ή θα...... το αφήσει να χτυπάει;;;
Ο ΟΤΕ ακόμη δεν τελείωσε τις αναβαθμίσεις του. Ίσως να βγάλει καμία πρόσβαση μεγαλύτερης ταχύτητας. Μέχρι τότε στα 2Mb ;).

lamesaint
20-12-06, 16:52
όσο οι εναλλακτικοί ακόμα οργανώνονται και όσο βγάζουν ανακοινώσεις και όχι ολοκληρωμένα προιόντα και υπηρεσίες ο ΟΤΕ καλά κάνει και κοιμάται....μόνο αν ξαφνικά αύριο ας πούμε ξυπνάγαμε και ο ΟΤΕ ήταν ιδιωτικός θα μπορούσαμε να ελπίζουμε σε κάτι.

Πιστεύω ότι η παρούσα διοίκηση στον ΟΤΕ όσο βλέπει τα οργανωτικά προβλήματα των άλλων τους αφήνει να μαζέψουν τις σφαλιάρες ώστε αργότερα να έλθει ώς σωτήρας και να μαζέψει κόσμο.

sdikr
20-12-06, 16:53
Το θέμα ελπίζω να το διαβάσατε. Η ΗΟL 4πλασιάζει τις ταχύτητές της.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=66497

Τι λέτε; Θα απαντήσει ο ΟΤΕ ή θα...... το αφήσει να χτυπάει;;;

Καλά κάτσε πρώτα να αρχίζει να βάζει συνδρομητές και μετά βλέπουμε!

Δημάδη τόσα χρονιά που ο ΟΤΕ είχε και αυτοί :whistle:

jimaniac
20-12-06, 16:54
Ναι να βγάλει πρόσβαση στα 4 Mbit για να έχουμε 2Mbit καθαρά.......γιατί τα 2 Mbit σήμερα μάλλον για 768 Kbps τα βλέπω.....

Α ρε Ελλάδα με τοα λαμόγια σου.....κράτος και παρακράτος......

Gordito
20-12-06, 16:56
Ναι να βγάλει πρόσβαση στα 4 Mbit για να έχουμε 2Mbit καθαρά.......γιατί τα 2 Mbit σήμερα μάλλον για 768 Kbps τα βλέπω.....

Α ρε Ελλάδα με τοα λαμόγια σου.....κράτος και παρακράτος......

Eχεις παει εξω και εχεις δει οτι τα 2 Μβπς ειναι οντως 2 μβπς?? Και εξω τα ιδια ειναι απλα εχουν προχωρησει και εχουν μεγαλυτερες ταχυτητες.

RyDeR
20-12-06, 17:28
Ναι να βγάλει πρόσβαση στα 4 Mbit για να έχουμε 2Mbit καθαρά.......γιατί τα 2 Mbit σήμερα μάλλον για 768 Kbps τα βλέπω.....


Eχεις παει εξω και εχεις δει οτι τα 2 Μβπς ειναι οντως 2 μβπς?? Και εξω τα ιδια ειναι απλα εχουν προχωρησει και εχουν μεγαλυτερες ταχυτητες.

Ο nikchris απάντησε ανάλογα. Να σου φέρω ένα παράδειγμα, ο ξάδερφός μου στην Σουηδία έχει 24Mb, πληρώνει 40€/μήνα και κατεβάζει με 2000 KB - 2400 ΚΒ, δηλαδή παίρνει καθαρά 15-18Μb. ;)
Βέβαια να μου πεις ας είχα 'γω 24Mb με τέτοια τιμή και ας έπαιρνα και 10...

ownagE_
20-12-06, 19:13
Ελα ρε παιδια τωρα.......

Αλλο να "σερνεσαι" στο 1mB/sec κι αλλο στα 100kB/sec......

mrnoname
20-12-06, 19:22
Ελπίζω όντως να τον ταρακουνήσει έστω λίγο η κίνηση αυτή και να δώσει την απαιτούμενη προσοχή στους πελάτες του. Κοινώς να προχωρήσει και ο ίδιος σε κάποιον πολλαπλασιασμό των ταχυτήτων του (να δούμε και εμείς με τα 768 άσπρη μέρα!). Ή έστω να αποκτήσει οποιοσδήποτε την ταχύτητα για την οποία πληρώνει προκειμένου να μη νιώθει τουλάχιστον εξαπατημένος (όπως πολλοί εδώ διαμαρτύρονται).

Ο ΟΤΕ πάντως έχει σίγουρα το "ελαφρυντικό" του αχανούς δικτύου που πρέπει να συντηρήσει όταν οι υπόλοιποι πάροχοι τώρα περνούν καλώδια (όπως εδώ στη Λάρισα).

Ένα έχω να πω: Ας δουλέψει επιτέλους ο ανταγωνισμός σε όφελος του καταναλωτή (Αμήν!)

RyDeR
20-12-06, 19:26
Ελπίζω όντως να τον ταρακουνήσει έστω λίγο η κίνηση αυτή και να δώσει την απαιτούμενη προσοχή στους πελάτες του. Κοινώς να προχωρήσει και ο ίδιος σε κάποιον πολλαπλασιασμό των ταχυτήτων του (να δούμε και εμείς με τα 768 άσπρη μέρα!). Ή έστω να αποκτήσει οποιοσδήποτε την ταχύτητα για την οποία πληρώνει προκειμένου να μη νιώθει τουλάχιστον εξαπατημένος (όπως πολλοί εδώ διαμαρτύρονται).

Ο ΟΤΕ πάντως έχει σίγουρα το "ελαφρυντικό" του αχανούς δικτύου που πρέπει να συντηρήσει όταν οι υπόλοιποι πάροχοι τώρα περνούν καλώδια (όπως εδώ στη Λάρισα).

Ένα έχω να πω: Ας δουλέψει επιτέλους ο ανταγωνισμός σε όφελος του καταναλωτή (Αμήν!)
Λογικά πρέπει να ταρακουνηθεί λίγο...


Ελα ρε παιδια τωρα.......

Αλλο να "σερνεσαι" στο 1mB/sec κι αλλο στα 100kB/sec......

:rolleyes: :shifty:

mevan
20-12-06, 21:39
Θα παραθέσω αυτούσια τη φράση που μου είπε ένας τεχνικός του ΟΤΕ πριν α χρόνο, όταν μέσα σε κοινή παρέα και κάνοντας πλάκα τον είχα ρωτήσει αν έχουν σκοπό να αυξήσουν τις τριτοκοσμικές ταχύτητες που προσφέρουν.

"Μέσα στο 2007 θα αντικατασταθεί τo ATM με IP CORE και τότε θα τρίβετε τα μάτια σας"

Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό αλλα αν αληθεύει και κρίνοντας απο τον ενθουσιασμό του (!) όταν το έλεγε, ίσως κάτι ετοιμάζεται... Τωρα αν θα γίνει το 2007 ή το 2017 αυτό θα φανεί στο μέλλον!


Είναι γενικά κρίμα να βλέπεις οτι όλες μα ΟΛΕΣ οι εναλλακτικές εταιρίες που προσφέρουν μεγαλύτερες ταχύτητες απο τον ΟΤΕ, τις προσφέρουν μόνο στην Αθήνα μέχρι στιγμής... Εδώ ίσως κάποια κίνηση του ΟΤΕ θα του δώσει ένα πλεονέκτημα, εξάλλου το 60% του πληθυσμού της Ελλάδος δεν ζει στην Αθήνα


Χαιρετίσματα!

lamesaint
21-12-06, 00:53
Ο nikchris απάντησε ανάλογα. Να σου φέρω ένα παράδειγμα, ο ξάδερφός μου στην Σουηδία έχει 24Mb, πληρώνει 40€/μήνα και κατεβάζει με 2000 KB - 2400 ΚΒ, δηλαδή παίρνει καθαρά 15-18Μb. ;)
Βέβαια να μου πεις ας είχα 'γω 24Mb με τέτοια τιμή και ας έπαιρνα και 10...

και με πόσο upload παίζει?

lamesaint
21-12-06, 00:55
Θα παραθέσω αυτούσια τη φράση που μου είπε ένας τεχνικός του ΟΤΕ πριν α χρόνο, όταν μέσα σε κοινή παρέα και κάνοντας πλάκα τον είχα ρωτήσει αν έχουν σκοπό να αυξήσουν τις τριτοκοσμικές ταχύτητες που προσφέρουν.

"Μέσα στο 2007 θα αντικατασταθεί τo ATM με IP CORE και τότε θα τρίβετε τα μάτια σας"

Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό αλλα αν αληθεύει και κρίνοντας απο τον ενθουσιασμό του (!) όταν το έλεγε, ίσως κάτι ετοιμάζεται... Τωρα αν θα γίνει το 2007 ή το 2017 αυτό θα φανεί στο μέλλον!


Είναι γενικά κρίμα να βλέπεις οτι όλες μα ΟΛΕΣ οι εναλλακτικές εταιρίες που προσφέρουν μεγαλύτερες ταχύτητες απο τον ΟΤΕ, τις προσφέρουν μόνο στην Αθήνα μέχρι στιγμής... Εδώ ίσως κάποια κίνηση του ΟΤΕ θα του δώσει ένα πλεονέκτημα, εξάλλου το 60% του πληθυσμού της Ελλάδος δεν ζει στην Αθήνα


Χαιρετίσματα!


IP CORE σημαίνει ότι όλο το traffic θα τρέχει πλέον πάνω από IP και όχι ΑΤΜ οπότε θα γλιτώνουμε καταρχήν το overhead για το conversion από IP --> ATM και αντίστροφα.

Αλλά this remains to be seen βεβαίως βεβαίως....:rofl:

karavagos
21-12-06, 01:46
Θα παραθέσω αυτούσια τη φράση που μου είπε ένας τεχνικός του ΟΤΕ πριν α χρόνο, όταν μέσα σε κοινή παρέα και κάνοντας πλάκα τον είχα ρωτήσει αν έχουν σκοπό να αυξήσουν τις τριτοκοσμικές ταχύτητες που προσφέρουν.

"Μέσα στο 2007 θα αντικατασταθεί τo ATM με IP CORE και τότε θα τρίβετε τα μάτια σας"

Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό αλλα αν αληθεύει και κρίνοντας απο τον ενθουσιασμό του (!) όταν το έλεγε, ίσως κάτι ετοιμάζεται... Τωρα αν θα γίνει το 2007 ή το 2017 αυτό θα φανεί στο μέλλον!


Ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι του CORE δικτύου έχει γυρίσει ήδη σε IP (μάλλο τα μπέρδεψε λίγο ο τεχνικός).

mevan
21-12-06, 02:04
Μάλιστα, μάλιστα... Που είναι οι ταχύτητες τότε; οεο;

Τι να πω.. Ίσως πρέπει να γίνει όλο IP για να παίξει! Και τότε θα τρίβουμε τα μάτια μας (και στον ...εθνικό τηλεπικοινωνιοτέτοιο θα τρίβουν κάτι άλλο):whistle:

Mixalis30
21-12-06, 11:13
Δεν χρειάζεται ο ΟΤΕ να "χτυπήσει" την αγορά με 4Μbps.
Ας αφήσει τους υπόλοιπους να σφαχτούνε στο βωμό του ανταγωνισμού εφόσον τα 4Mbps με τις υπάρχουσες υποδομές των provider είναι ΑΝΕΦΗΚΤΕΣ!!!
Καλό είναι να μην ψαρώνει ο κόσμος με τέτοιες ταχύτητες.
Ήδη κατατέθηκαν μηνύσεις από οργανωμένες ομάδες χρηστών σε vivodi και Tellas για την μη παροχή των υπηρεσιών που πληρώνουν (οι μηνύσεις "πέσανε" κυρίως για τα 4Μbps αλλά και για τα 2Mbps). Όλοι βιάζονται να βγάλουν τα προϊόντα στην αγορά χωρίς να έχουν την υποδομή να τα υποστηρίξουν. Δεν φτάνει η αναβάθμιση στα DSLAM, χρειάζεται και αναβάθμιση στο core δίκτυο του κάθε provider και στις backbone συνδέσεις του, τόσο με το internet όσο και με τα κέντρα του ΟΤΕ.
Λόγω επαγγέλματος έχω συνεργαστεί με όλους τους παροχείς τηλεπικοινωνιών... Σταθερότητα, αξιοπιστία και τεχνογνωσία όπως του ΟΤΕ δεν θα βρείτε εύκολα στην αγορά (σημείωση : δεν είμαι υπάλληλος του ΟΤΕ... ούτε καν θυγατρικής του!!!:) ). Όσο περίεργο και αν ακούγεται. Δεν τους εκθειάζω... απλά είναι καλύτεροι από τους άλλους! (προς το παρόν τουλάχιστον)
Όσο για το IP Core vs ATM... πράγματι η αλλαγή είναι σημαντική και προς όφελος μας. Αλλάζει ο τρόπος επικοινωνίας (όπως ανέφερε ένας φίλος στο FORUM) σε επίπεδο ΚΟΜΒΩΝ και όχι επικοινωνίας χρήστη με DSLAM. Μέχρι τώρα η επικοινωνία γίνεται με IP over ATM... με την αλλαγή θα έχουμε καθαρό IP δηλαδή αισθητή αύξηση της ταχύτητας.

Χαλαρώστε μέχρι τότε και απολαύστε τους υπόλοιπους provider να τρώγονται... και να κλείνουν!!!

ownagE_
21-12-06, 16:03
Ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι του CORE δικτύου έχει γυρίσει ήδη σε IP

Αυτο σημαινει oτι το πακετοπροβλημα θα εξαφανιστει ? :respekt:

apostolt
21-12-06, 16:26
Δεν χρειάζεται ο ΟΤΕ να "χτυπήσει" την αγορά με 4Μbps.
Ας αφήσει τους υπόλοιπους να σφαχτούνε στο βωμό του ανταγωνισμού εφόσον τα 4Mbps με τις υπάρχουσες υποδομές των provider είναι ΑΝΕΦΗΚΤΕΣ!!!
Καλό είναι να μην ψαρώνει ο κόσμος με τέτοιες ταχύτητες.
Ήδη κατατέθηκαν μηνύσεις από οργανωμένες ομάδες χρηστών σε vivodi και Tellas για την μη παροχή των υπηρεσιών που πληρώνουν (οι μηνύσεις "πέσανε" κυρίως για τα 4Μbps αλλά και για τα 2Mbps). Όλοι βιάζονται να βγάλουν τα προϊόντα στην αγορά χωρίς να έχουν την υποδομή να τα υποστηρίξουν. Δεν φτάνει η αναβάθμιση στα DSLAM, χρειάζεται και αναβάθμιση στο core δίκτυο του κάθε provider και στις backbone συνδέσεις του, τόσο με το internet όσο και με τα κέντρα του ΟΤΕ.
Λόγω επαγγέλματος έχω συνεργαστεί με όλους τους παροχείς τηλεπικοινωνιών... Σταθερότητα, αξιοπιστία και τεχνογνωσία όπως του ΟΤΕ δεν θα βρείτε εύκολα στην αγορά (σημείωση : δεν είμαι υπάλληλος του ΟΤΕ... ούτε καν θυγατρικής του!!!:) ). Όσο περίεργο και αν ακούγεται. Δεν τους εκθειάζω... απλά είναι καλύτεροι από τους άλλους! (προς το παρόν τουλάχιστον)
Όσο για το IP Core vs ATM... πράγματι η αλλαγή είναι σημαντική και προς όφελος μας. Αλλάζει ο τρόπος επικοινωνίας (όπως ανέφερε ένας φίλος στο FORUM) σε επίπεδο ΚΟΜΒΩΝ και όχι επικοινωνίας χρήστη με DSLAM. Μέχρι τώρα η επικοινωνία γίνεται με IP over ATM... με την αλλαγή θα έχουμε καθαρό IP δηλαδή αισθητή αύξηση της ταχύτητας.

Χαλαρώστε μέχρι τότε και απολαύστε τους υπόλοιπους provider να τρώγονται... και να κλείνουν!!!


Μια χαρα δουλευουν τα 2mbit της Τελλας.Προβλημα υπαρχει μεχρι να εργοποιηθεις(καθυστερηση) οχι με την υπηρεσια την ιδια...

New Bee
21-12-06, 21:04
Καλύτερα να μην απαντήσει ο ΟΤΕ πάντως, γιατί μας βλέπω ακόμα χειρότερα. Από τότε που η 512 μου έγινε 1024, κατεβάζω με ταχύτητες 384 - στην καλύτερη. Και δεν υπερβάλλω. Αν "απαντήσει" στη HOL ο ΟΤΕ με βλέπω να το γυρνάω πάλι σε dial-up.

Επειδή έχω και Vivodi, αυτή τη στιγμή η 2 MBit της vivodi είναι πολύ κοντά στην θεωρητική της ταχύτητα και αξιοπρεπέστατη. Ο ΟΤΕ -και πάλι- τα έκανε βουνί. Η 1024 πήγαινε καλά μόνο για κανένα δεκαπενθήμερο μετά την αναβάθμιση. Ύστερα φαίνεται αναβαθμίστηκαν όλοι, ή πουλήθηκαν πολλά ConnX, και μαμηθήκαμε τελείως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.