PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάγνωση βλάβης πρίν την επισκευή



stelios4711
12-10-12, 16:23
Εντάξει άμα κάνω search στο google θα τα βρω και εγώ
Το θέμα δεν είναι να τα βρω. Πρέπει να ξέρω την πολιτική τους
Γιατί άμα είναι σαν το Πλαίσιο που ζητάει 50€ ακόμη και χωρίς να το επισκευάσει απλά για να μας πει ότι ότι είναι ασύμφορο να το φτιάξω γιατί στοιχίζει 200€ τι να το κάνω
Εγώ ρώτησα γιατί στάθηκα σε αυτό :
«έχει μαγαζιά που κάνουν την διάγνωση χωρίς χρέωση και σου λένε το συνολικό κόστος επισκευής »

sdikr
12-10-12, 16:32
Εντάξει άμα κάνω search στο google θα τα βρω και εγώ
Το θέμα δεν είναι να τα βρω. Πρέπει να ξέρω την πολιτική τους
Γιατί άμα είναι σαν το Πλαίσιο που ζητάει 50€ ακόμη και χωρίς να το επισκευάσει απλά για να μας πει ότι ότι είναι ασύμφορο να το φτιάξω γιατί στοιχίζει 200€ τι να το κάνω
Εγώ ρώτησα γιατί στάθηκα σε αυτό :
«έχει μαγαζιά που κάνουν την διάγνωση χωρίς χρέωση και σου λένε το συνολικό κόστος επισκευής »

η laptopkings, έχει ελάχιστη χρέωση 25 ευρώ, αλλά θα σου βρούνε τι έχει

stelios4711
12-10-12, 16:41
Και άμα βρουν ότι έχει πρόβλημα που στοιχίζει 200€ τα 25 πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδος;
Έτσι ανοίγω και εγώ μαγαζί θα λέω πάντα ασύμφορες τιμές επισκευής και θα καρπώνομαι τα διαγνωστικά χωρίς να κάνω στην ουσία τίποτα

proalless
12-10-12, 20:51
αν έμπαινες στο κόπο να μπεις στις σελίδες τους που και μόνος σου μπορούσες να ψάξεις θα μπορούσες να διαβάσεις
τους τιμοκαταλόγους τους , έχει και καταστήματα που δεν χρεώνουν την διάγνωση
τώρα το πως διαμορφώνει τις τιμές του και πόσο κοστολογεί τον χρόνο του και την δουλειά του
το κάθε κατάστημα ελεύθερη αγορά έχουμε με ότι αυτό συνεπάγεται είτε καλό είτε κακό

cranky
13-10-12, 04:41
Έτσι ανοίγω και εγώ μαγαζί θα λέω πάντα ασύμφορες τιμές επισκευής και θα καρπώνομαι τα διαγνωστικά χωρίς να κάνω στην ουσία τίποτα
Δεν πάει έτσι, Στέλιο, γιατί οι πρώτοι δέκα πελάτες θα σου διώξουν όλους τους υπόλοιπους.

stelios4711
13-10-12, 05:03
Εντάξει υπερβολή ήταν, σίγουρα δεν γίνεται έτσι
Σας ευχαριστώ για τα links θα το ψάξω

eagle13
13-10-12, 12:59
Και άμα βρουν ότι έχει πρόβλημα που στοιχίζει 200€ τα 25 πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδος;
Έτσι ανοίγω και εγώ μαγαζί θα λέω πάντα ασύμφορες τιμές επισκευής και θα καρπώνομαι τα διαγνωστικά χωρίς να κάνω στην ουσία τίποτα

Δεν δουλεύει κανένας τζάμπα όταν έχει και τα πάγια έξοδα να τρέχουν ( αν δουλεύεις μόνος σου μπορεί να κάνεις διαγνωση χωρίς να πάρεις χρήματα , δηλαδή αν δεν έχεις ΤΕΒΕ , ρεύματα , δουλεύεις μαύρα κ.λ.π ) αν έχεις μαγαζί δύσκολο ...................... :hmm:

stelios4711
13-10-12, 14:10
Δεν δουλεύει κανένας τζάμπα όταν έχει και τα πάγια έξοδα να τρέχουν ( αν δουλεύεις μόνος σου μπορεί να κάνεις διαγνωση χωρίς να πάρεις χρήματα , δηλαδή αν δεν έχεις ΤΕΒΕ , ρεύματα , δουλεύεις μαύρα κ.λ.π ) αν έχεις μαγαζί δύσκολο ...................... :hmm:

Δεν πληρώνει κανένας τζάμπα όταν έχει και τα πάγια έξοδα να τρέχουν (αν έχεις πολλά λεφτά μπορεί και να το κάνεις, αλλά όχι σε περίοδο κρίσης με χαράτσια, εφορίες, μειώσεις μισθών, αυξήσεις καυσίμων κλπ όπου το κάθε ευρώ είναι σημαντικό)
Αν δουλέψει θα πληρωθεί, αλλά όχι να πληρωθεί για να μου πει πόσα θέλει για να δουλέψει, αυτό στην Ελλάδα αυτή τη περίοδο είναι δύσκολο ...................... :hmm:

eagle13
13-10-12, 14:35
Δεν πληρώνει κανένας τζάμπα όταν έχει και τα πάγια έξοδα να τρέχουν (αν έχεις πολλά λεφτά μπορεί και να το κάνεις, αλλά όχι σε περίοδο κρίσης με χαράτσια, εφορίες, μειώσεις μισθών, αυξήσεις καυσίμων κλπ όπου το κάθε ευρώ είναι σημαντικό)
Αν δουλέψει θα πληρωθεί, αλλά όχι να πληρωθεί για να μου πει πόσα θέλει για να δουλέψει, αυτό στην Ελλάδα αυτή τη περίοδο είναι δύσκολο ...................... :hmm:

Δυστηχώς Salonica δεν κάνει κανείς τζάμπα δουλειές έξω ( όσα χαράτσια έχεις έχει τα ίδια και ο μαγαζάτορας , μη το ξεχνάς ) δε παίρνω το μέρος τους συν πως έχω κάνει πολλές δουλειές χωρίς να πληρωθώ , αλλά έτσι είναι η κατάσταση στην εποχή του καταναλωτισμού ( Αμερικανοποίηση με λίγα λόγια ) .................... :hmm:

sdikr
13-10-12, 14:56
Δεν πληρώνει κανένας τζάμπα όταν έχει και τα πάγια έξοδα να τρέχουν (αν έχεις πολλά λεφτά μπορεί και να το κάνεις, αλλά όχι σε περίοδο κρίσης με χαράτσια, εφορίες, μειώσεις μισθών, αυξήσεις καυσίμων κλπ όπου το κάθε ευρώ είναι σημαντικό)
Αν δουλέψει θα πληρωθεί, αλλά όχι να πληρωθεί για να μου πει πόσα θέλει για να δουλέψει, αυτό στην Ελλάδα αυτή τη περίοδο είναι δύσκολο ...................... :hmm:

Δηλαδή για εσένα ο χρόνος που θα αφιερώσουν να ανοίξουν το φορητό για να βρούνε τι φταίει δεν κοστίζει;
Αν το θες τζάμπα, μπορείς να το ανοίξεις μόνος σου, βέβαια μπορεί να κάνεις και καμιά ζημιά αλλά δεν πειράζει.

stelios4711
13-10-12, 15:37
Δυστηχώς Salonica δεν κάνει κανείς τζάμπα δουλειές έξω ( όσα χαράτσια έχεις έχει τα ίδια και ο μαγαζάτορας , μη το ξεχνάς ) δε παίρνω το μέρος τους συν πως έχω κάνει πολλές δουλειές χωρίς να πληρωθώ , αλλά έτσι είναι η κατάσταση στην εποχή του καταναλωτισμού ( Αμερικανοποίηση με λίγα λόγια ) .................... :hmm:

Καιρός να αλλάξει αυτή η κατάσταση γιατί ζούμε σε εποχή καταναλωτισμού αλλά ο καταναλωτισμός στην χώρα μας έχει πρόβλημα αυτή τη στιγμή


Δηλαδή για εσένα ο χρόνος που θα αφιερώσουν να ανοίξουν το φορητό για να βρούνε τι φταίει δεν κοστίζει;
Αν το θες τζάμπα, μπορείς να το ανοίξεις μόνος σου, βέβαια μπορεί να κάνεις και καμιά ζημιά αλλά δεν πειράζει.


Αν φέρω δηλαδή έναν μπογιατζή ή έναν υδραυλικό για να δει ένα μερεμέτι και μου φανεί ακριβός και δεν την κάνω τελικά την δουλειά θα τον πληρώσω που ήρθε να το δει και να μου πει τιμή; Αυτών των επαγγελμάτων ο χρόνος δεν κοστίζει;
Αν θέλω να το βάψω/αλλάξω βρύση/ανοίξω μόνος μου δεν πάω σε μάστορα
Αν πάω σε μάστορα όμως περιμένω να μου πει πρώτα πόσο θα στοιχίσει η δουλειά για να αποφασίσω αν συμφέρει να την κάνω

eagle13
13-10-12, 16:07
Καιρός να αλλάξει αυτή η κατάσταση γιατί ζούμε σε εποχή καταναλωτισμού αλλά ο καταναλωτισμός στην χώρα μας έχει πρόβλημα αυτή τη στιγμή




Αν φέρω δηλαδή έναν μπογιατζή ή έναν υδραυλικό για να δει ένα μερεμέτι και μου φανεί ακριβός και δεν την κάνω τελικά την δουλειά θα τον πληρώσω που ήρθε να το δει και να μου πει τιμή; Αυτών των επαγγελμάτων ο χρόνος δεν κοστίζει;
Αν θέλω να το βάψω/αλλάξω βρύση/ανοίξω μόνος μου δεν πάω σε μάστορα
Αν πάω σε μάστορα όμως περιμένω να μου πει πρώτα πόσο θα στοιχίσει η δουλειά για να αποφασίσω αν συμφέρει να την κάνω

Δε θα αλλάξει , γι ' αυτό είμαστε έτσι , γιατί με 800 ευρώ το μήνα ο άλλος πάει και παίρνει iphone και τρώει ρύζι όλο τον υπόλοιπο μήνα , αν φέρεις υδραβρικό θα σου πάρει 30 ευρώ πριν μπει μέσα ( με γνώσεις βέβαια που έχουν σταματήσει το 1960 , 0 αναννέωση γνώσεων ) , δεν έχω τίποτα με τους συγκεκριμένους , άνθρωποι είναι , πρέπει κάπως να ζήσουν , μην ξεχνάς πως μόνο εδώ έχουμε το τζάμπα ( επειδή έχουν μείνει λίγοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ ακόμα στην Ελλάδα ) , πήγαινε στην Ευρώπη και αν σου κάνει Άγγλος ή Γερμανός κ.λ.π τζάμπα διάγνωση έλα να μου πεις ..................... :hmm:

cranky
14-10-12, 00:59
Αν φέρω δηλαδή έναν μπογιατζή ή έναν υδραυλικό για να δει ένα μερεμέτι και μου φανεί ακριβός και δεν την κάνω τελικά την δουλειά θα τον πληρώσω που ήρθε να το δει και να μου πει τιμή; Αυτών των επαγγελμάτων ο χρόνος δεν κοστίζει;
Δεν είναι το ίδιο.
Ο μπογιατζής/υδραυλικός, θα ' ρθεί να δεί την δουλειά και να εκτιμήσει το κόστος.
Ο λαπτοπιτζής θα πρέπει να υποβάλλει το λαπτόπ σε κάποιους ελέγχους για να διαπιστώσει το είδος και την έκταση της βλάβης, οπότε, αυτό, είναι δουλειά, και μάλιστα εξειδικευμένη.

stelios4711
14-10-12, 01:27
Εδώ επιβάλλεται να το έχουμε τζάμπα γιατί όπως προείπες ο μισθός είναι 800€ και άμα τον βρεις
Αν ήμουν στην Ευρώπη και έπαιρνα τον μισθό του Άγγλου ή του Γερμανού που είναι τριπλάσιος από τον ελληνικό και δεν είχα χαράτσια και αγόραζα και το Laptop φτηνότερα, φυσικά και δεν θα με πείραζε να δώσω 25€ για διαγνωστικά
Και ο μάστορας επίσης ζει στην ελληνική πραγματικότητα και δεν μπορεί να ζητάει τιμές Αγγλίας για τις υπηρεσίες του

proalless
14-10-12, 08:40
1)Εντάξει άμα κάνω search στο google θα τα βρω και εγώ
2)Το θέμα δεν είναι να τα βρω. Πρέπει να ξέρω την πολιτική τους
3)Γιατί άμα είναι σαν το Πλαίσιο που ζητάει 50€ ακόμη και χωρίς να το επισκευάσει απλά για να μας πει ότι ότι είναι ασύμφορο να το φτιάξω γιατί στοιχίζει 200€ τι να το κάνω
4)Εγώ ρώτησα γιατί στάθηκα σε αυτό :
«έχει μαγαζιά που κάνουν την διάγνωση χωρίς χρέωση και σου λένε το συνολικό κόστος επισκευής »

1) αλλά δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι λένε
2) αφού τα βρήκες πάλι δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι λένε τα site
3) ασχολίαστο
4) πάλι δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τι λένε τα site

συμπέρασμα δεν έκανες κανένα κόπο να διαβάσεις
δεν νομίζεις ότι κάτι πρέπει να κάνεις και εσύ;

το υπόλοιπα είναι για το θεαθήναι
το πόσο κοστολογεί κάποιος την δουλειά του την υπηρεσία που παρέχει κτλ επειδή είναι ελεύθερη αγορά και είναι δικαίωμα του
ΔΕΝ επιβάλλετε

και στο φινάλε κανείς δεν σε επέβαλε να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες τους ( μιλώ για όλα τα site που προτάθηκαν και όσα μπορείς να βρεις μόνος)


"με τις ...... δεν βάφονται αυγά" ελληνική παροιμία

eagle13
14-10-12, 15:41
Εδώ επιβάλλεται να το έχουμε τζάμπα γιατί όπως προείπες ο μισθός είναι 800€ και άμα τον βρεις
Αν ήμουν στην Ευρώπη και έπαιρνα τον μισθό του Άγγλου ή του Γερμανού που είναι τριπλάσιος από τον ελληνικό και δεν είχα χαράτσια και αγόραζα και το Laptop φτηνότερα, φυσικά και δεν θα με πείραζε να δώσω 25€ για διαγνωστικά
Και ο μάστορας επίσης ζει στην ελληνική πραγματικότητα και δεν μπορεί να ζητάει τιμές Αγγλίας για τις υπηρεσίες του

Σε αυτές τις χώρες φορολογούνται τα πάντα ( αν δεις τι πληρώνουν θα καταλάβεις αλλά έχουν και παροχές οι άνθρωποι εκεί ) , μην νομίζεις πως περνάνε τέλεια , ναι παίρνουν καλύτερο μισθό αλλά δουλεύουνε σαν στρατιώτες ( όχι Ελλάδα με τσιγαράκι , καφέ , τηλέφωνο και κάθε μέρα για καφέ σκεπτόμενοι πως θα κερδίσουν το joker για να μην δουλεύουν ) , γι ' αυτό πάνε μπροστά , ύστερα εδώ έχουμε και τα εκτός κοινώς black ( στον τομέα μας εννοώ ) που μας σώνουν , ο μάστορας βγάζει τα μάτια του όλη την ημέρα και πρέπει να πληρωθεί για όλα αυτά , λογικό είναι , εσύ όταν εργάζεσαι δε θες να πληρώνεσαι ; O ηλεκτρολόγος , ο υδραυλικός , ο ψυκτικός κλπ ..................... :hmm:

sdikr
14-10-12, 15:45
Εδώ επιβάλλεται να το έχουμε τζάμπα γιατί όπως προείπες ο μισθός είναι 800€ και άμα τον βρεις
Αν ήμουν στην Ευρώπη και έπαιρνα τον μισθό του Άγγλου ή του Γερμανού που είναι τριπλάσιος από τον ελληνικό και δεν είχα χαράτσια και αγόραζα και το Laptop φτηνότερα, φυσικά και δεν θα με πείραζε να δώσω 25€ για διαγνωστικά
Και ο μάστορας επίσης ζει στην ελληνική πραγματικότητα και δεν μπορεί να ζητάει τιμές Αγγλίας για τις υπηρεσίες του

Εσυ θα έρθεις να μου κάνεις μια διάγνωση τζάμπα;
να ανοίξεις το φορητό, να βρεις την βλάβη, να μου πεις ότι φταίει πχ ο τάδε πυκνωτής, να το ξανακλείσεις και να φύγεις και εγώ να βρω μετά μέσω ebay το ανταλλακτικό;

Ένα φορητό για να ανοίξει και να κλείσει θέλει πάνω απο 30 λεπτά και μερικά πάνω απο ώρα

stelios4711
14-10-12, 17:06
συμπέρασμα δεν έκανες κανένα κόπο να διαβάσεις
δεν νομίζεις ότι κάτι πρέπει να κάνεις και εσύ; ...

... και στο φινάλε κανείς δεν σε επέβαλε να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες τους

Με αδικείς τώρα ... φυσικά και έκανα τον κόπο να διαβάσω τα links και είδα ότι υπάρχουν κάποια μαγαζιά που κάνουν διάγνωση δωρεάν και ευχαρίστησα για τα links
Απλά μετά έγινε σπλιτ το θέμα και συνεχίστηκε η συζήτηση
Τώρα για το «ελεύθερη αγορά έχουμε» και «κανείς δεν σε επέβαλε να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες τους» εντάξει δεν τους δικάσαμε τους ανθρώπους, συζήτηση κάνουμε και ανταλλάσσουμε γνώμες για την για την κατάσταση της αγοράς
Ίσως η δική μου εκτίμηση είναι κάπου λάθος στο ότι υπερεκτιμούν την εργασία τους σε σχέση με τα άλλα επαγγέλματα
Απλά μοιράζομαι την άποψή μου δεν προσπαθώ να επιβάλλω τη γνώμη μου

@eagle13 & sdikr
Για να καταλάβεις είναι Laptop προηγούμενης γενιάς BTO clevo με centrino 1,7 και 2gb ram
Αν ήταν λειτουργικό θα μπορούσα ακόμη να κάνω την δουλειά μου δεν είναι άχρηστο, αν όμως προσπαθούσα να το πουλήσω δεν θα έπιανε πάνω από 120-150€
Με αυτά τα δεδομένα θα μπορούσα ίσως να δώσω 30-40€ να το επισκευάσω αλλά αν τόσα περίπου ζητάνε τα μαγαζιά για την διάγνωση μόνο καταλαβαίνεις ότι γίνεται ασύμφορο
Αν ήταν ένα Laptop 500-600€ τότε θα αλλάζανε τα πράγματα
Η τιμή για την επισκευή ενός πράγματος δεν πρέπει να είναι ανάλογη της αξίας του;
Το ίδιο κοστίζει το service στην Mercedes το ίδιο και στο Lada;
Και στα δυο αυτοκίνητα την ίδια εργασία δεν κάνει ο μάστορας;
Καταλήγοντας θέλω να πω ότι θα ήταν καλύτερα και για μας αλλά και για τον μάστορα να είχαμε όλοι Mercedes αυτό όμως δε σημαίνει ότι όσοι έχουν Lada πρέπει να τα πετάξουν
Σίγουρα ο κάθε μάστορας δουλεύει με γνώμονα το κέρδος δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας του όμως οι συγκεκριμένοι μάστορες επιλέγουν μόνο το εύκολο κέρδος πράγμα το οποίο είναι αντιεπαγγελματικό
Η κρίση μας αγγίζει όλους και όπως κάποιοι συμβιβάστηκαν με χαμηλότερους μισθούς έτσι πρέπει και κάποιοι επαγγελματίες να συμβιβαστούν με χαμηλότερο κέρδος γιατί μόνο έτσι θα επιβιώσουν
Αν βρεθεί ένας επαγγελματίας που δεν χρεώνει την διάγνωση (και υπάρχουν τέτοιοι άμα δείτε τα link που παρατέθηκαν) λέτε να έχουν καμιά τύχη οι υπόλοιποι που χρεώνουν;

xd_ante
14-10-12, 17:52
φίλε έχεις το δίκαιο σου και δυστηχώς όσο βαθαίνει η κρίση θα έχουμε χειρότερα προβλήματα...
αν θες την γνώμη μου ένα λάπτοπ 1.7 επεξεργαστή αν δουλεύει καλώς αν πάθει κάτι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να το πας σε μάστορα να στο κοιτάξει...
για να γλυτώσεις έξοδα κάνεις την έρευνα σου ΜΟΝΟΣ σου ξοδέυοντας τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο σου μέχρι να βρείς τι έχει...
αν έχει χαιρετήσει ας πούμε η μητρική... ναι μπορεί να είναι κάποιο coil η κάποιος πυκνωτής ΑΛΛΑ το 90% των καταστημάτων service δεν πρόκειται να μπουν στην διαδικασία να ψάξουν μια-μια της νησίδες για να βρούν το πρόβλημα.. απλά θα σου πούν ΤΕΛΟΣ η ΜΗΤΡΙΚΗ (αν είναι όντως αυτή) θα τους έχεις δώσει το 25 ευρω και θα το πάρεις στα χέρια σου όπως ήταν πριν...
βέβαια υπάρχουν εξειδικευμένοι ''πλακετάδες'' η όπως λέγονται που τα κάνουν αυτά ΚΑΙ ΙΣΩΣ λέω ΙΣΩΣ μπορέσει να βρει το πρόβλημα με το ανάλογο αντίτιμο βεβαίως βεβαίως
τώρα για να αντικαταστήσει ένα ελλατωματικό part θα πρέπει να ψάξει να βρεί ΑΝ υπάρχει το ανταλακτικό να το φέρει απ' όπου το φέρει να το περάσει και ΑΝ δουλέψει εσύ το 100 άρικο το έχεις σίγουρο
απο εκέι και πέρα ερχόμαστε στην ερώτηση που σε αφορά άμεσα ... ΠΟΣΑ λεφτά αξίζει να δώσεις για να επισκευάσεις το συγκεκριμένο λάπτοπ ? η δική μου γνώμη ΤΟ ΠΟΛΥ μέχρι 40ευρώ... εφόσον θα σου έχει πάρει κάποιος το 25 ευρω στο testing σου μένει το αστρονομικό ποσό των 15 ευρώ να κάνεις επισκευές... άρα ποιο είναι το συμπέρασμα ? ελπίζω να καταλαβαίνεις... αν τώρα έχει χαλάσει ας πούμε ένα Power cord της τροφοδοσίας και θέλει λίγη κόληση ΩΦΕΙΛΕΙΣ εφόσον δεν θες να πληρώσεις φράγκο ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ... αν όχι βάζεις το λαπτοπάκι μια αγγελιούλα ένα 60-70 ευρω για ανταλλακτικούλια για άλλους που τα χρειάζονται... θα βγάλεις και το κάτι τις ... :cool: ελπίζω να βοήθησα

Techs
14-10-12, 21:30
Ελα κατσε διαβασε και σπουδασε ποσα χρονια πληρωσε αλλα ποσα για αυτην την γνωση για να ερθει καποιος να σου πει οτι ειναι πολλα τα 25ευρω για κατι που μπορει να σου φαει και ολη την ημερα. Αλλιως εχω ενα φιλο μπογιατζη θα σου κανει καταπληκτικη δουλεια και παιρνει και λιγα. Θα στο βαψει μπλε και ετοιμο για την θαλασσα.
Οταν παιρνεις λαπτοπ παντα το service του ειναι ακριβοτερο.

sdikr
14-10-12, 23:21
Με αδικείς τώρα ... φυσικά και έκανα τον κόπο να διαβάσω τα links και είδα ότι υπάρχουν κάποια μαγαζιά που κάνουν διάγνωση δωρεάν και ευχαρίστησα για τα links
Απλά μετά έγινε σπλιτ το θέμα και συνεχίστηκε η συζήτηση
Τώρα για το «ελεύθερη αγορά έχουμε» και «κανείς δεν σε επέβαλε να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες τους» εντάξει δεν τους δικάσαμε τους ανθρώπους, συζήτηση κάνουμε και ανταλλάσσουμε γνώμες για την για την κατάσταση της αγοράς
Ίσως η δική μου εκτίμηση είναι κάπου λάθος στο ότι υπερεκτιμούν την εργασία τους σε σχέση με τα άλλα επαγγέλματα
Απλά μοιράζομαι την άποψή μου δεν προσπαθώ να επιβάλλω τη γνώμη μου

@eagle13 & sdikr
Για να καταλάβεις είναι Laptop προηγούμενης γενιάς BTO clevo με centrino 1,7 και 2gb ram
Αν ήταν λειτουργικό θα μπορούσα ακόμη να κάνω την δουλειά μου δεν είναι άχρηστο, αν όμως προσπαθούσα να το πουλήσω δεν θα έπιανε πάνω από 120-150€
Με αυτά τα δεδομένα θα μπορούσα ίσως να δώσω 30-40€ να το επισκευάσω αλλά αν τόσα περίπου ζητάνε τα μαγαζιά για την διάγνωση μόνο καταλαβαίνεις ότι γίνεται ασύμφορο
Αν ήταν ένα Laptop 500-600€ τότε θα αλλάζανε τα πράγματα
Η τιμή για την επισκευή ενός πράγματος δεν πρέπει να είναι ανάλογη της αξίας του;
Το ίδιο κοστίζει το service στην Mercedes το ίδιο και στο Lada;
Και στα δυο αυτοκίνητα την ίδια εργασία δεν κάνει ο μάστορας;
Καταλήγοντας θέλω να πω ότι θα ήταν καλύτερα και για μας αλλά και για τον μάστορα να είχαμε όλοι Mercedes αυτό όμως δε σημαίνει ότι όσοι έχουν Lada πρέπει να τα πετάξουν
Σίγουρα ο κάθε μάστορας δουλεύει με γνώμονα το κέρδος δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας του όμως οι συγκεκριμένοι μάστορες επιλέγουν μόνο το εύκολο κέρδος πράγμα το οποίο είναι αντιεπαγγελματικό
Η κρίση μας αγγίζει όλους και όπως κάποιοι συμβιβάστηκαν με χαμηλότερους μισθούς έτσι πρέπει και κάποιοι επαγγελματίες να συμβιβαστούν με χαμηλότερο κέρδος γιατί μόνο έτσι θα επιβιώσουν
Αν βρεθεί ένας επαγγελματίας που δεν χρεώνει την διάγνωση (και υπάρχουν τέτοιοι άμα δείτε τα link που παρατέθηκαν) λέτε να έχουν καμιά τύχη οι υπόλοιποι που χρεώνουν;

Ξέρεις σε ένα φορητό, η βλάβη συνήθως είναι πάνω απο τα 100 ευρώ, οπότε όπως το έχεις κοστολογήσει εσύ απλά δεν αξίζει επισκευή
Υγ αν το σπάσεις σε κομμάτια παραπάνω θα βγάλεις αν το πουλήσεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.